wsBsnmm •TOT 1990:3700 WONINGEN •AANSLUITING RIJKSWEG 28 VANAF LEUSDEN (GROENE ZOOM) HOOFDCENTRUM BIJ VOORKEUR NABIJ 'T RUIGE VELD ZIJTAK RIJKSWEG 28 GAAT NIET DOOR Gemengde gevoelens Sectorkaart ^ecreajde Vervolg van pagina 5 COMMENTAREN/ MENINGEN Zuidelijk Flêvolênd Spakenburg wtg c.q. »trbinding «in 1e orde weq cjq. verbinding van 2^orde weg eg verbinding van 3e orde raillijn c.q. railverbinding vaarweg 04 vaarverbinding-'' puntcholtr» Hoogland' HÖtrolakw» Scholhi $o#st 'Amersfoort Barnevtld Stkktfiotond* Gmincoom .khtonb^rt Lt«id»n- Gelderland iotatwrbwv? Krakthngwg Zgist iSjpfe-fiSc ho r po n 2 n[- •■•■•Ar.-.V.-/ ^•QtWOUd» Woudenborg Hll>|ber{e«i Oritbtrggn- Rijaaonburg Qr*/b»rg Doorn Hr,il,noJ^-7OTT ■Putlen Eemnt» >it naodhaven 8unachot*o /fe>irfwikkflen regionale'lardrecreatie S.,. Gelderland Ie ontwikkelen regionale oeverrecreatie te oiïOvikkelïastadsdeelref reatie z' Saam Amersfoort lousden Ort#b«rg«n-R Ocorn kaart met daarop de aanduidingen van de verschillende vormen van welke voor dit gebied is gedacht en de plaatsen, waar dit dient te en om bosgebieden te kunnen ontlasten. SLUIPWEGEN ornseweg zal als vervanging gaan dienen voor de geplande zijtak van iweg 28. Het deel tussen de nieuwe rijksweg 28 en de rondweg (de «le R 28) zal het karakter van een autoweg krijgen met aansluiting op weg 28 en de rondweg. DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1977 Een belangrijk probleem in het streekplangebied is het sluipverkeer op wegen, die daar minder geschikt voor zijn. In de toelichting noemt het provin ciaal bestuur de belangrijkste sluipwe gen en oplossingen om aan dit soort gebruik een einde te maken. Voor het gebied Leusden zijn dat de volgende wegen: De Treekerweg. Momenteel bestu deert men de mogelijkheden voor ge deeltelijke afsluiting van deze weg. De Horsterweg/Zwarteweg. Door de nieuw geprojekteerde aansluiting van Leusden op de A 28 (rijksweg 28) be hoeft aan deze wegen daarna geen be langrijke verkeersfunktie meer te worden toegedacht. Voskuilerweg, Laapeerseweg, Moorsterweg, Postweg. As- schatterweg. Dor het omleiden van doorgaande routes en het verbreken van andere relaties, kunnen deze wegen hun agrarische funktie behou den. Lockhorsterweg. Door de nieuwe aansluiting van Leusden op de A 28 en door aansluiting van Leusden op de Arnhemseweg (via Maanweg) kan de Lockhorsterweg aan het autoverkeer worden onttrokken Dodeweg. Na realisatie van paral- lelbanen langs de A 28 kan het autover keer over de Dodeweg beperkt worden. Het is overigens gewenst, dat fietspaden worden aangelegd langs deze weg. Overigens is een plan ontworpen, dat afsluiting voor motorisch verkeer van onverharde wegen, als belangrijkste doel heeft. In het streekplangebied zal ook in een vervolgstudie worden beke ken, in hoeverre sommige verharde wegen voor motorisch verkeer afgeslo ten dienen te worden. Deze afsluiting is vooral noodzakelijk, omdat de auto vooral de laatste jaren dieper de bos gebieden van de Heuvelrug is doorge drongen, waardoor een ongewenste ontwikkeling is ontstaan, die heeft geleid tot een aantasting van het milieu door geluidshinder en luchtverontreini ging OPENBAAR VERVOER Wat het openbaar vervoer betreft wordt gestreefd naar een fijnmazig net. De kwaliteit van het busvervoer in de regio Amersfoort kan worden verbeterd door onder andere in regionaal verband over te gaan op een transversale lijn- voering. Hierbij worden, via de op het centrum gerichte struktuur, de buslijnen op elkaar aangesloten. Hiermee sa menhangend wordt gestreefd naar een mogelijke integratie tussen streekver voer en stadsvervoer, verbeiering en onderlinge afstemming van de dienst regelingen en het geven van prioriteiten aan de bus. Voor de realisering van de noodzakelijke voorzieningen, kan de provincie een stimulerende en coördi nerende funktie vervullen. Voor de relatie Amersfoort- Leusden wordt een aparte detailstu die verricht, waarbij alle vervoersmaatschappijen, gemeen ten, provincie en rijk zijn betrokken. Overigens wordt uit de toelichting wel duidelijk, dat reactivering van de raillijn Amersfoort-Veenendaal voor per sonenvervoer op regionale schaal niet is overwogen, vanwege de te geringe relaties tussen Veenendaal en Amers foort. Bovendien is geen omvangrijke verstedelijking binnen de invloedssfeer van deze lijn gedacht. (Brom-)FIETSVERVOER Omdat de (brom-)fiets nog altijd een groot gedeelte van de totale verplaat singen voor zijn rekening neemt (in 1974 was dit nog bi|na 40 procent van het totaal aantal verplaatsingen), zal worden gestreefd naar tenminste con solidatie van het (brom-)fietsaandeel. Juist binnen de stèdelijke gebieden kan het slechtst aan de fietsbehoefte tege moet worden gekomen. Bij de uitwerking van de nieuwe stedelijke strukturen zal daarom voorzien moeten Kkhorsterweg kan aan het motorisch verkeer worden onttrokken File aansluitingen op Rijksweg 28 een teit zijn. Llnledljk an Valleikanaal ten noorden van Prlncenhof la "•Provincie ruimte voor werkgelegenheidsterrein. Met gemengde gevoelens hebben we het ontwerp-streekplan Utrecht-Oost doorgenomen, dat na veel inspraak nu vanaf deze week ter visie ligt op het gemeentehuis. Tot 30 september kunt u daar terecht. Hoewel een streekplan de gemeenten niet expliciet bindt, is zo'n plan wel een leidraad voor het desbe treffende gebied en is het zeker, dat daarin de door de provincie wenselijk geachte ontwikkeling is vastgelegd. In het licht hiervan doet het een beetje onwezenlijk aan te lezen, dat de provin cie het Leusdense hoofdwinkelcentrum graag op het gebied van het werkgele genheidsterrein Ruige Veld gerealiseerd zou zien. Ook kunnen hier vierhonderd woningen worden gerealiseerd. Wat de provincie wenselijk acht wordt door de gemeente niet gedeeld. Want binnen afzienbare tijd wordt ge start met het hoofdwinkelcentrum ten zuiden van de huidige bebouwing in- plaats van ten noorden hiervan. Wat is eigenlijk de zin van een streekplan als uit de praktijk blijkt, dat wat de provincie wil op geen enkel punt over eenkomt met wat de gemeente in de praktijk doet? Nu kun je diskussièren over de plaats van het hoofdwinkelcen trum. De nu geplande plaats is redelijk goed gekozen met het oog op de ont wikkeling van de tweede fase. Maar tot nu toe is niet zo nadrukkelijk gesteld, dat de stedelijke ontwikkeling van Leusden het beste in noordelijke richting kan geschieden, zoals de pro vincie nu zegt. En dat verandert de zaak. Het is duidelijk, dat de gemeente lijke plannen vrijwel niet meer terug te draaien zijn, tenzij met vertraging van minstens enkele jaren genoegen wordt genomen. Waarom wordt de gemeente lijke ontwikkeling dan niet m het streekplan genoemd, met daarbij de mededeling, dat de provincie het liever anders had gezien? Nu lijkt het er op, alsof de gemeente Leusden een beetje in het wilde weg aan het bouwen is, zonder dat met de wensen van de pro vincie rekening is gehouden. Is dat ook zo? Een ander punt is de S 10 van Woudenberg naar Amersfoort vrijwel langs de spoorlijn Veenendaal- Amersfoort. Die weg is nu dringend noodzakelijk geworden, zegt de pro vincie. Tenzij de Arnhemseweg in capa citeit wordt verdubbeld. Ten aanzien van landschap en milieu maakt het niet zoveel uit. Wat ons wel een tikkeltje vreemd voorkomt is het feit, dat vooral in de laatste jaren steeds is betoogd, dat de S 10 er wellicht toch niet zal komen. We beginnen wat dat betreft weer he lemaal opnieuw. De geschiedenis her haalt zich. Verschillende bewoners van de Schutterhoeflaan kunnen zich op nieuw ongerust gaan maken, Pon kan de oude plannen voor een motel- en trainingscentrum (in de befaamde Pon-driehoek) weer tevoorschijn halen, er kunnen weer hoorzittingen worden gehouden etc etc. Net als zeven jaar geleden. Toén was de aanleg van de S 10 ineens niet aktueel meer. Vooruitziende regeerders zouden de zaken hebben af gehandeld en nu kunnen beginnen met de aanleg van de S 10 of de verdubbeling van de Arnhemseweg of met welk alternatief ook. Niets van dat alles. Toch jammer van al die moeite, die toen is gedaan. En nu opnieuw gedaan moet worden. Gemengde gevoelens ook ten aanzien van het rekreatieprojekt, dat naast de spoorlijn (en de nog aan te leg gen S 10) ten noorden van Leusden/Z moet worden gerealiseerd, al dan niet op de voordien gestorte puinhopen van grof vuil uit de regio. Niet, omdat wij direkt tegen zo'n projekt zijn, integen deel, elders in het land is iets dergelijks een succes gebleken. Maar wel, omdat het plotseling uit de lucht komt vallen, nadat jaren sprake is geweest van een rekreatiepunt aan de Trekerweg nabij de boerderij Ooievaarshorst en nadat jaren geleden het zogenaamde Groene Sterprojekt tussen Amersfoort en Leus den in de ijskast was verdwenen. Ook hier is weer sprake van ideeën, die blijkbaar toch goed genoeg waren om alsnog te worden uitgevoerd. Zij het wel met ettelijke jaren vertraging. Kortom: een boeiend geheel dat ont werp streekplan. Waard om gelezen te worden. V worden in een fijnmazig fietspadennet, dat goede verbindingen verzorgt met de eigen centra c.q. de werkgebieden en de buitengebieden. In de bestaande stedelijke gebieden zal met méér in ventiviteit een veilige en doelmatige fiets- infrastruktuur kunnen worden ge- kreëerd. vooral in relatie met stadsver nieuwingsgebieden Voor de stedelijke ontwikkelingen, die op geringe afstand van een centrum-gemeente (zoals Amersfoort) liggen, zullen de mogelijkheden voor een groter fietsgebruik optimaal benut dienen te worden. Voor de onderlinge verbinding van de kleinere kernen, die op fietsafstand van elkaar liggen, is een verbetering van de fietsverbindingen gewenst. Het provinciaal bestuur stimu leert en coördineert de ontwikkeling van een fietspadenplan. waarbij de in tegratie van het woon-werkfietsverkeer en het rekreatieve fietsen, vooral bij de stedelijke randen, bijzondere aandacht krijgt. WATERWINGEBIEDEN Het stichten van nieuwe water- winplaatsen in het streekplangebied wordt thans niet overwogen. Wel zijn vergunningen aangevraagd voor de uitbreiding van de winning, zoals in Amersfoort, waar men een capaci teitsvergroting wenst tot 7 miljoen m3 per jaar Tevens wordt voor dit gebied onderzocht of het pompstation geheel of gedeeltelijk kan worden verplaatst naar de Koedijkerweg (Leusdens grondgebied) in verband met het op pompen van zout water in de huidige putten. (Wij schreven hierover reeds uitgebreid -redaktie). In hoeverre deze aanvraag tot capa citeitsvergroting zal worden gehono reerd is afhankelijk van het resultaat van een onderzoek naar de winbare hoeveelheid water in de Gelderse Vallei (Glindhorst) door het Water leidingbedrijf Midden Nederland en de Waterleidingmaatschappij Gelderland. Medio 1977 wordt (werd) advies uitge bracht door een werkgroep, die werd samengesteld om de verschillende be langen. bij dit projekt betrokken, tegen elkaar af te kunnen wegen. De werk groep bestudeerde onder meer ook de vraag of een winning van 15 miljoen m3 water per jaar mogelijk is. De beschermingszones rond water wingebieden (waarbinnen beperkingen kunnen worden opgelegd aan bouwak- tiviteiten of aan het aanwezig zijn van voor de waterwinplaatsen schadelijke stoffen) zullen, door eventuele uitbrei ding van deze gebieden incidenteel moeten worden aangepast. LEUSDERHEIDE Het openstellen voor rekreatie van de Leusderheide is, hoewel gewenst, niet te verwachten vanwege de aanwezig heid van explosieven. Het opruimen van deze explosieven is welhaast on mogelijk, zegt het provinciaal bestuur. AFVALVERWIJDERING De gemeente Amersfoort voert mo menteel haar huisvuil grotendeels af naar het bedrijf van de VAM in Wijster Ook de andere Eemlandgemeenten Het streekplangebied van Utrecht-Oost. (waaronder Leusden) zullen overgaan op dit systeem Een ander probleem is het grof vuil. In de regio Amersfoort zal ge zocht worden naar een nieuwe lo- katie voor het storten van grof vuil. Gedacht wordt o.a. aan een lokatie ten noorden van de Eem en ten zuidoosten van de toekomstig te realiseren semi-ringweg. In de toe komst en na afwerking hiervan kan deze lokatie een andere funktie krijgen, zoals een landschappelijke funktie ten aanzien van de inpassing van toekomstige bebouwing en het voorzien van de plaatselijke bevolking van verschillende vormen van openluchtrekreatie. Om dit te kunnen realiseren dient de nieuwe lokatie voor 1990 afgewerkt te zijn en ingericht voor deze funkties. Het gebied ten noorden van Leusden/Zuid, tussen spoorlijn en Arn hemseweg, dat de provincie heeft bestemd tot regionaal rekreatiegebied. De S10 - de geplande weg die voor jaren in de ijskast verdween - duikt weer op in het ontwerp-streekplan Utrecht-Oost. Deze weg wordt noodzakelijk om de verkeersdruk vanuit Scherpenzeel en Woudenberg weg te nemen. Als alternatief stelt de provincie verdubbeling van de Arnhemseweg voor. De S 10 zal, zoals bekend, voornamelijk langs de spoorlijn gaan lopen. Overzichtskaartje van de voor de regio Amersfoort belangrijke wegen. Met de uitbreidingen.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7