erhoogde vliegaktiviteit op lasis Soesterberg landdag PJGU dit lar in Leusden Rommelmarkt in Leusden EÊUWARDER SQUADRON TIJDELIJK GESTATIONEERD Zwangerschaps- gym start Ingezonden: Het lawaai van Soesterberg [esterberg bleef IR minimaal tot 1981 niet meer andere aanpak: in formatieverstrekking vliegers in korsetje gezet DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1977 ERBERG - Op de vliegba- sterberg - om exact te zijn in ig-room van het Ameri- 32e tactical fighter squa- Fvertelt generaal-majoor D. J. is commandant van het com- Jo tactische luchtstrijdkrachten je Koninklijke Luchtmacht, dat [met 16 september een aantal L,ters van de vliegbasis garden op Soesterberg zullen .stationeerd. De bewoners [etomliggende gebied zullen in ende weken met een ver- |de aktiviteit in de lucht g moeten houden. Fis ons een zorg [dat daarbij vooral ook het as- fan de geluidshinder een rol pelen en de luchtmacht niet re- fcrt van „het zal ons een zorg F- generaal Boks: „het is ons Izorg" - wil. vertelt luit.- Lel A. P. de Jong, adj. direkteur lichting (luchtmachtzaken) van inisterie van Defensie, de lacht voor de eerste maal intwoordmg" afleggen voor ikje luchtmachtbeleid. i start- en rolbanen van de [basis Leeuwarden moeten jeuwd worden, evenals de fcerüchting en de verlichting f het einde van de baan, zoals Ie Van Weerden Poelmanweg sterberg. Uit hoofde van na- jje én. internationale verplich- d kan echter de aktiviteit van |04e squadron starfighters, dat Leeuwarden gestationeerd is, worden stopgezet. In verband 1de paraatheid moesten „de" tuigen van Leeuwarden dus is anders heen. Generaal Boks ■uitvoerig in op de motieven, len rol hebben gespeeld om lotte Soesterberg tot uitwijkba- Ikiezen, maar niet dan nadat hij ld heeft hoe ervoor gezorgd is, Leeuwarden snel weer „open" JEr wordt gewerkt zo lang als licht is! jals in het verleden wel ge- Jde - tijdelijke verplaatsing naar (buitenland - bleek dit keer, omdat dit wederkerig zou niet mogelijk, zodat op het mando de mogelijkheden in b land moesten worden nage- Hij somt op: de vliegbasis lel met annex „de Peel", die lal vol zit, de speciaal voor NF bedoelde velden Eindhoven, |e-Rijen en Twente, die óf van- Ie de vliegveiligheid óf omdat ze ■gesloten waren en na half sep- ')er voor een oefening worden bikt niet in aanmerking kwa- velden Deelen, Woend- thten Rotterdam, die om techni Het „Leeuwarder" squadron op Soesterberg. sche redenen niet konden worden gebruikt, zodat uiteindelijk Soes terberg overbleef. De keuze van Soesterberg is met erg veel zorg gedaan, zegt generaal Boks, die er aan toevoegt, dat het voor de luchtmacht de minst onaan trekkelijke mogelijkheid was, vooral ook omdat men er over de zelfde testapparatuur, reserve onderdelen en verbindingen be schikt. Voor de bevolking zal dit tot en met 16 september extra geluids hinder met zich brengen, maar alle maatregelen zijn getroffen om het vliegverkeer buiten de normale uren te beperken, terwijl de op Soesterberg gestationeerde heli kopters voor die penode, mede om over akkommodatie te kunnen be schikken, naar Leeuwarden zijn overgeplaatst. Hij benadrukt, dat het hier een heel incidentele zaak betreft, die zeker tot 1981 niet meer zal voor komen en waarvoor hij begrip van de omwonenden vraagt. Omwo nenden, die ettelijke weken weinig of geen last van luchthinder hebben gehad omdat het 32e squa.dron naar het buitenland is geweest, maar de generaal voegt er zelf aan toe, dat dit geen argument is. „Als je een soldaat onderdak moet brengen kun je ook niet tegen hem zeggen: sorry, vandaag heb ik geen bed voor je, maar morgen krijg je er twee!" Luit. kolonel. De Jong voegt er aan toe, dat het ministerie de aan- kondigigng van de extra geluids hinder ter voorkoming van schrik- en -irritatie-effekten - een stukje in formatieverschaffing - noodzakelijk vindt. Hij spreekt van een veran derde aanpak en verwacht, dat - maar ook hier geldt weer het verhaal van de te bivakkeren soldaat - althans getalsmatig gezien het aantal decibels vliegtuiggeluid over de periode mei t/m oktober van dit jaar gelijk zal zijn aan die van vorig jaar, want een deel van het Amerikaanse squadron gaat bijv. in het najaar tijdelijk weg. In de komende weken moet met enige toename van de geluidspro- duktie worden gerekend, met een misschien ook wat irriterender ge luid, wat mede door de zomer - vooral ook voor de va kantiegangers, die in tenten en ca ravans minder geluidsafweer hebben - cumulerend kan werken. Anderzijds is soms juist voor die vakantiegangers het vliegen vaak een attraktie, zoals blijkt uit de chronische vliegveldgenieters aan de van Weerden Poelmanweg." Maar de luchtmacht heeft om de geluidsproduktie zoveel mogelijk te beperken een aantal maatregelen genomen. Tijdens het verblijf van het Leewardense squadron zal het draaien van „circuits" zoveel moge lijk beperkt worden, er mogen geen z.g. overshoots, d.w.z. doorstarten plaatsvinden, er wordt alleen gestart tussen 9.20 en 14.10 uur, er zal dus geen nachtvliegen ge schieden en de geplande vliegbasis oefening op 16, 17 en 18 augustus gaat niet door. Overste De Jong ver telt dan nog, dat de vliegers hierover nauwkeurig geïnstrueerd zijn. Of zoals men hem gisteren vanaf Leeuwarden telefonisch zei: jullie hebt ze aardig in een korsetje gezet! Overste Fleuren, de chef vlieg- dienst van de basis Soesterberg voegt daar nog aan toe, dat ook geen andere ofeningen gehouden zullen worden, geen gasten van bui tenaf tijdens de periode 16 septem ber op de vliegbasis welkom zullen zijn, ook het Amerikaanse squadron geen circuits zal vliegen, de startende en aanvliegende toe stellen de bebouwde kommen - zo veel mogelijk - moeten overmijden en de reeds langer bestaande „cor ridors" - men laat ons die op de kaart zien - moeten gebruiken. Voor de landingsbaan 2-8, waarbij uit oostelijke richting aangevlo'gen wordt is dat vermijden van be bouwing makkelijker dan voor baan 1-0. En juist die baan is in de zomer - als gevolg van de dan heer sende windrichting nogal eens in gebruik. Soesterberg is niet meer de vlieg hei van 60 jaar terug, het is nu een echte vliegbasis, die ongunstig li gt in een dichtbevolkt gebied. Dal brengt problemen met zich, maai het gesprek met de luchtmachtoffi cieren heeft ons wel overtuigd, dal de luchtmacht al het mogelijke doet om de overlast te beperken. SUSDEN - Op zaterdag 20 augus- jordt in Leusden weer een land- Ivan de Plattelandsjongeren Ge lschap Utrecht gehouden In het ka lvin Leusden 1200 wist de PJGU T"? Leusden deze dag voor het 7 sinds jaren in Leusden te or- rren De naam van de landdag [Lidjadelapla'Wat een vreemd J zult u zeggen. Wel, het is af- n van de woorden: Leusden is dit Me Landdag Plaats. De PJGU Tn jaarlijks terugkerend evene- J™ de Provincie Utrecht. Ruim PGU afdelingen uit de hele pro ne Utrecht strijden deze dag om de !n agrarische, kreatieve of sport- ■njden ■januari van dit jaar is een com- begonnen aan de voorberei- Negen vergaderingen zijn er t°e geweest. Het landdagbestuur [als volgt uit: voorzitter: Rien agrarisch: Marius Lagerwey; J«- Ria Verwey; sport ArieVer- Ir^u eel wieP° Mulder; brochu- LS: Hans van Loenen; dagelijks t (Provinciaal): Jaap Blauwen- Provinciaal secretariaat- Ans toselaar |i!°7ens ziln er op de boedenj - familie van Loenen aan de 84 agrarische en krea- L rostrijden pe volgende vaste V cf|e wedstrijden staan op het t, a rundveebeoordelen; b. L J*hen(hgheid; c. bedrijfstech- f*edstrijd Ljju ook vrije agrarische wed- r,' ,Vaar iedereen aan mee kan L^S: a. koeien taxeren op han- n3e; b fouten opsporen bij een tracktor; c. herkennen van granen en onkruiden; d. melken van een kunst koe; e. herkennen van bomen en takken; f. krachtproef. Ook zijn er 's avonds kreatieve wed strijden voor dames en heren, zoals: a. muts maken; b. wandmozaik maken van doosjes; c. bloemschikken; d. vlie ger of masker maken; e. bloemenquiz; f. spreekwoorden raden, g. gebouwen/ plaatsen herkennen; h. klederdracht- quiz. Om 12 uur is er op de Landdag- boerderij een attractiewedstrijd. Het krijgt een soort zeskampidee; een wed strijd tussen de verschillende afdelin gen en het staat nu al vast, dat het een kleurrijk schouwspel wordt en dat elke bezoeker eens lekker kan lach en. Dit spektakelstuk zal net zo ge slaagd worden als het touwtrektournooi, wat begin juli door de PJGU georga niseerd werd SPORT 's Middags worden er sportwedstrij den gehouden op het Kersten's Sport park in Achterveld. Men kan hier al lerlei atletiekwedstrijden bewonderen, zoals verspringen, hoogspringen, hink- stap-sprong, hardlopen en een ploegen- achtervolging. 's Avonds wordt er een groot bal gehouden in de grote schuur van de familie van Loenen aan de Arnhemse- weg in Leusden-Zuid. Het begint om 8 uur en de muzikale omlijsting is in handen van de van radio en televi sie bekende groep Meddle. Tevens wor den deze avond de prijzen uitgereikt. De landdag 1977 was eerst gepland op zaterdag 27 augustus. Later werd echter bekend dat op deze dag de bra derie en de optocht van Leusden 1200 wordt gehouden. Na overleg met het Stichtingsbestuur van Leusden 1200 heeft de PJGU gemeend de landdag een week te vervroegen en wel op za terdag 20 augustus De Stichting Leus den 1200 brengt deze dag ook een be zoek aan de PJGU, wat voor de land dagcommissie PJGU zeer wordt ge- waardeerd. Tevens stelt de Stichting i Leusden 1200 700 vaantjes ter beschik- I king aan de deelnemers. De PJGU- landdag wordt bezocht door 5600 be zoekers uit de gehele provincie Utrecht. MISS/MISTER Tijdens de landdag Lidjadelapla wordt er een miss/mister landdag ver- i kozen. Dit wordt de man of vrouw, welke deze dag het meest naar voren is gekomen op het sportieve vlak of wel ke de dag bet meest is opgevallen. De landdag wordt onder andere ge- 1 financieerd door een grote verloting} De loten kosten f 1,- per stuk en men kan op de landdag nog loten kopen. Er zijn fraaie prijzen te winnen, zoals: le prijs: weekend naar Londen voor 2 personen; 2e prijs: dames of herenrij wiel; 3e prijs, radio/cassetterecorder en nog 50 prachtige prijzen. Een dag vol activiteiten voor jong en oud. De landdagcommissie hoopt dat vele inwoners van Leusden een be zoek zullen brengen aan deze landdag 1977 „Lidjadelapla". LEUSDEN-C - Op dinsdag 16 au gustus om 19 30 uur begint er weer j een nieuwe cursus zwangerschaps- 1 gymnastiek in het Kruisgebouw aan j de Rozengaarde. Men kan zich ter plaatse opgeven LEUSDEN - Het begint zo langza merhand een traditie te worden dat de Hervormde/Gereformeerde Jeugd raad in Leusden aan het begin van haar winterseizoen een jeugdweek organi seert. In deze jeugdweek zullen aller lei aktiviteiten gepland worden, die in deze krant gepubliceerd zullen worden, maar voorals nog een verrassing zijn. Het jjrogamma ziet er zeer lukratief uit en er is gezorgd voor aktiviteiten voor alle leeftijdskategorieën. De feestweek wordt op zaterdag besloten met een groots opgezette rommel markt/ fancy fair. Allerhande waren zullen daar te koop aangeboden worden voor een prikje Er zal een gezellig zitje gecreëerd worden, zodat ook de ouderen zich niet behoeven te verve len als de kinderen zich op de rom melmarkt amuseren. Echter ook voor de ouderen zullen er allerlei soorten artikelen zijn die bij hen goed in de smaak zullen vallen. Mochten er Leusdenaren zijn die op zolder, in de schuur of op andere plaat sen nog aan te bieden waren hebben, die zij beschikbaar willen stellen voor deze rommelmarkt dan wordt men ver zocht te bellen met: Marco Kamp, Hooiland 6, Leusden-C (tel. 44196) of Hans Boermans, Kwintlaan 16, Leus- den-Z (tel. 43701). De baten van deze rommelmarkt zul len ten goede komen aan het jeugdwerk in onze gemeente. (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Eindelijk eens iemand die (middels „Spaanse Ontboezemingen") de aan dacht vestigt op de, werkelijk alle perken te buiten gaande, ge luidsoverlast van Soesterberg. En of een en ander nu veroorzaakt wordt mèt of zonder assistentie van Leeuwarden, vaststaat dat de laatste jaren deze hin der hand over hand is toegenomen. Meer dan eens heb ik de plaatselijke „Milieuzorg" erop attent gemaakt, zonder het minste resultaat. Men ver gaderde en constateerde dat de overlast niet van dien aard was om een klacht in te dienen, die in overeenstemming met de ook in uw blad destijds reeds gesig naleerde inertie van bovengenoemde instantie. Trouwens uw eigen standpunt was ook met bepaald stimulerend zo in het genre van: Mensen, Leeuwarden komt er een week of zes lang bij, dat veroor zaakt weliswaar nog meer overlast, maar geen opwinding daarover, er is toch niets aan te doen. Van kolonel Van Gastel, de com mandant van Soesterberg', krijgt men beleefd antwoord en wordt met nadruk verklaard volledig begrip te hebben voor het veroorzaakte ongerief door het vlieglawaai. Maar daar blijft het V dan ook bij en van enige consideratie ten opzichte van de burgerbevolking is verder hoegenoemd niets te bespeuren. Kan men elders m Nederland wel een omgeving vinden waar de ge luidshinder op dit gebied dermate intens is? Het roemruchte Zwanenburg is er maar een beestje bij. Ik acht het de hoogste tijd dat van gemeentewege enige belangstelling voor dit euvel aan den dag wordt gelegd, maar men kan a priori vaststellen dat van „Milieuzorg" in dit opzicht bepaald geen heil is te verwach ten. Hoogachtend, H. Scholten, Dordogne, nr. 24. Zoals bekend, wordt al jaren aan gedrongen op de sluiting van de basis Soesterberg. In het pas uitgekomen „ontwerp-streekplan Utrecht-Oost" wordt door de provincie nogmaals op deze materie ingegaan, maar voorlo pig ziet het er niet naar uit, dat „Soesterberg" gaat verdwijnen. Juist omdat het een rijks-aangelegenheid is, kan men op gemeentelijk niveau wel protesteren, maar men heeft geen enkele garantie, dat er ook naar dat protest wordt geluisterd. Voorlopig „is er inderdaad niets aan te doen" en zullen we het lawaai voor lief moeten nemen. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat u niet hoeft te protesteren. Als er op een gegeven moment maar voldoende protesten zijn, is de kans, dat er iets wordt ge daan altijd groter, dan dat in lijd zaamheid wordt afgewacht. Overi gens staat in dit nummer van de Leusder Krant een artikel over die extra geluidsoverlast door Soester berg. Het zal u geen troost schenken. Redaktie. Militaire objecten 1977 iil*u «titel A ■toriigiifill li O Een kaart uit het ontwerp-streekplan Utrecht Oost ten aanzien van de militaire objekten in dit gebied. Het gestippelde gedeelte laat de invloeds-sfeer van de vliegbasis Soesterberg zien met de zoge naamde „invliegtunnels", waarvan er één vlak langs of gedeeltelijk over de woongebieden van Leusden gaat. Lijnen van gelijke lawaaibelasting nabij de vliegbasis Soesterberg maart 1975 V/ Lijnen i»n g»>i|ke lawaaibelasting uitgedrukt tn kosten.eenheden geldend voer 197$ Deze kaart uit het ontwerp-streekplan Utrecht Oost geeft de lijnen aan van een gelijke lawaaibelasting van de Vliegbasis Soesterberg (meting maart 1975). Eén en ander is uitgedrukt in Kosten-eenheden. Vliegtuiglawaai wordt in het algemeen uitgedrukt in zogenaamde Kosteneeheden (Ke), genoemd naar prof. dr. ir. Kosten, die de formule ontwikkelde. Een formule, gebaseerd op de totale geluidsbe lasting In één jaar. In het algemeen wordt 40 Ke als een redelijke lawaaibelastings-norm gevoeld. Het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne is van mening, dat nieuwbouw van woningen niet behoort plaats te vinden in gebieden, waar de lawaaibelasting een waarde van 35 Ke. te boven gaat. In de provincie Utrecht wordt nieuwbouw niet toegelaten in een gebied, waar de geluidsbelasting méér dan 55 Ke bedraagt. In de zone tussen 40 en 55 Ke. is nieuwbouw in beginsel alleen mogelijk, aldus het standpunt van GS van Utrecht, wanneer aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Het beleid van de provincie Utrecht is er overigens ten aanzien van de vliegbasis Soesterberg op gericht de Rijksoverheid te bewegen deze vliegbasis - zodra mogelijk - te sluiten. Zolang hieraan geen gevolg is gegeven, dient met de daaruit voortvloeiende geluidshinder rekening te worden gehouden, mede in verband met de woningbouw, aldus GS in het ontwerp-streekplan.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7