lit in Amersfoort" is „Uit in De Flint"... Jubileum- toernooi SDER KRANT - ACHTERGRONDEN DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 Vallei - met kanaal - zorgt ook nog voor problemen (III) Und-In 1931 komt de op en het Vallei-probleem in fde afsluiting van de Zuid- I handen wordt een com- 1 „de verbetering van de van het gebied dei" Vallei" ingesteld, look burgemeester Van van Amersfoort deel Jen die onder voorzitter- Utjhr. mr. J W. H. Rutgers lenburg De commissie [1933 rapport uit, op grond Kamers tot de aanleg van het Valleikanaal besluiten. In maart 1937 beginnen de werk zaamheden, die voorzien in een afwateringskanaal, dat van de Grebbesluis tot Veenendaal de Bisschop Davidsgrift volgt, vervol gens het omleidingskanaal tot de Roode Haan, de Broekersloot, de Lunterse Beek tot 500 m voorbij de Roffelaarskade, de gracht langs de Grebbelinie, de Midderbeek, ver volgens weer de gracht langs de Grebbelinie om dan, om Amersfoort heen, naar de Eem te lopen. Naast de bestaande damsluizen en stuwen - in de Slaperdijk, in de spoorlijn Utrecht-Ede, bij de Pot- brug in Woudenberg, in de Roffe laarskade en de Hoogeweg bij Amersfoort - moeten er twee ge bouwd worden in de Aschatterdijk en één bij Amersfoort. Het kanaal is verdeeld in negen panden. Het totaal aantal bruggen is 36, waarvan er 14 onveranderd blijven, 12 verbreed en 10 nieuw gebouwcLtnoeten worden HET WERK BEGONNEN Uit een tijdschriftartikel uit de cember 1937 blijkt de stand van za ken: „De laatste maanden nemen de werkzaamheden aan het Geldersche Valleikanaal, dat zorg dragen moet voor de afwatering van de Geldersche Vallei van Rijn tot IJsselmeer en van 't Gooi tot Nij- kerk. steeds grootere afmetingen aan Niet alleen ten Noorden van Amersfoort kan men daarvan ge tuige zijn, ook onder de gemeente Veenendaal is groote activiteit met sluisbouw waar te nemen, terwijl verder jjver een lengte van onge veer 20 km stuwen en bruggen worden aangebracht. DE SPOORBRUG Eén van de kunstwerken, die moeten worden gebouwd, is de spoorbrug. Het tijdschriftartikel vermeldt daarover: „De belangrijke spoorweg, die het Westen van ons land verbindt met het Noorden en het Oosten, vereischt een brug over het nieuwe kanaal. Aan den bouw der funda menten voor deze brug is men thans met alle macht bezig. Een imposant schouwspel doet zich aan den voet van den spoordijk voor: over een lengte van ruim veertig en een breedte van ongeveer achttien meter is het zand weggegraven ter diepte van ruim acht meter. Alvorens deze kuil ontstond, moes ten de rails beschermd worden tegen verzakking. Daartoe werden aan de spoordijkzijde naar Hoogland toe liefst 80 ijzeren schot ten met een dikte van 19 m.m. naast elkaar in den grond geheid over een diepte van niet minder dan 13 meter, een slot, dat hermetisch dicht werd. Wanneer men in de acht meter diepen kuil naar deze ijzeren tandenrij kijkt en daarbij bedenkt, dat zij nog een vijftal meters vasten voet in den grond heeft, dan beseft men wel, dat hier wekenlange arbeid voor noodig was. Aan de an dere zijde van den spoordijk is een rij houten balken ingeheid, om ook naar die zijde verzakking te voor komen. Aangezien echter over deze drukke lijnen zeer zware jum bo's passeeren, heeft men nog an dere veiligheidsmaatregelen getrof fen. Daartoe zijn tusschen de schot ten links en rechts onder de spoor baan z.g. ankers van 16 meter lengte aangebracht, welke ieder een gewicht van twintig ton kunnen torsen De uitdieping van de kuil is nog niet geheel gereed. Een groote schep voert rusteloos het zand om hoog, stort dit uit in een trechter, welke het op zijn beurt weer afgeeft aan vrachtauto's, die het verder vervoeren. Waarheen het zand ge bracht wordt is ons spoedig duide lijk. Over vier maanden hoopt men met den bouw van de brug gereed te zijn. Dan zullen de rails verlegd moeten worden en de treinen voortsnellen over wat nu nog een afgrond is. Het zand moet nu dienen voor het aanleggen van de opritten. Werk wordt hier, vakkundig gesproken, met werk verzet: enerzijds heeft men zand te veel, honderd meter verder heeft men het hard noodig! De aannemer van het werk, de heer de Bruin uit Hoogland, vertelde ons. hoe het transporteeren van de spoorrails naar de brug gebeuren zal. Dat moet in één nacht gedaan worden en heel wat vakkundige arbeiders zullen daaraan, onder toezicht van de Ned Spoorwegen, te pas komen Daar, waar de lijn zich splitst in de richting Zwolle en Apel doorn, zijn nu reeds lichtmasten jipgericht, die in een Aprilnacht van T93B overvloedig licht zullen verspreiden over de transportage van de rails, 's Avonds passeert dus een trein het kanaal nog op het oude spoor, den volgende morgen voert hij hij zijn reizigers tien meter meer in de richting van Hoogland voorbij In april 1939 is het Valleikanaal volgens een krantenbericht in een gevorderd stadium gekomen: „Het eerste deel is nu gereed en loopt van de Eem onder de ge meente Hoogland ten oosten om Amersfoort naar de spoorlijn Amersfoort-Zwolle. Een groot via duct is hier verrezen en thans zal het tweede stuk onderhanden wor den genomen Dit zal met meer moeilijkheden gepaard gaan; in de afgeloopen maanden zijn reeds tal van voorbereidende werkzaamhe den verricht, zoodat binnenkort de „dragline" weer kolossale hoe veelheden klei en zand zal kunnen verplaatsen. Het kanaal wordt ge heel ten oosten om Amersfoort ge leid en gaat via Woudenberg, Veenendaal naar den Rijn Nabij het Hoevelakensche voetpad op <)e grens van Amersfoort is een brug midden in het weiland gebouwd. Na het gereedkomen van deze brug is men met het graafwerk begonnen en nu kan inderdaad gezegd wor den, dat de brug over een kanaal ligt. Verderop liggen nog twee bruggen, waarvan die aan den groote rijweg van Amsterdam naar het oosten des lands dezer dagen is gereed gekomen. In dezen rijksweg bevond zich reeds een brug van ge ringe afmetingen; thans is deze brug geheel veranderd; de totale lengte bedraagt ruim 22 meter en de breedte bijna 14 meter. Enkele honderden meters verder ziin talrijke arbeiders-met het verdere gedeelte van het kanaal bezig en worden de nieuwe dijken al qe- vormd. De laatste hand is thans ook gelegd aan de sluis, welke daar ter plaatse noodig was Het zal nü" niet lang meer duren voor de.drag line" zal komen en het 36k km lange kanaal weer wordt verder gegraven in de richting van Woudenberg. De werkzaamheden nabij Veen endaal naderen de voltooiing Hier is men bezig met de afwatering voor de plaatselijke industrie en voor de Enka uit Ede. Langs twee takken zal in de toekomst het water buiten Veenendaal worden geleid Wan neer deze werkzaamheden te Veenendaal en aan de Krakhorster Verlaat, de Oude Rist en de Schamsteeg geheel gereed zijn, zal ook hier met het graafwerk^door dit gedeelte van de vallei kunnen worden begonnen. Indien men be denkt, dat het geheele kanaal een lengte krijgt van ongeveer 36 km, dan behoeft het geen betoog, dat met het baggerwerk in het zuidelijk gedeelte van de Geldersche Vallei nog geruimen tijd gemoeid zal zijn." HET VALLEIKANAAL KLAAR Het Valleikanaal is in het begin van de oorlog gereed gekomen en toen kennelijk zonder officieel ver toon in gebruik genomen, want er is geen enkele aanwijzing in die rich ting te vinden. Dat is dus al weer een 35 jaar geleden. Het Valleika naal dat toen nog buiten het be bouwde deel van Amersfoort lag is een kanaal geworden, dat Amers- foortse wijken van elkaar scheidt. Gelukkig is de onaangename geur, die toen de zuiveringsinstallaties er nog niet waren, was, verdwenen en het Valleikanaal is naast afwate ringskanaal ook nog het „stekkie" van veel Amersfoortse hengelsport- liefhebbers geworden Belangrijk is echter vooral dat door het Valleikanaal de wateraf voer van de Vallei aanzienlijk is verbeterd. Hoewel In de brief van B. en W. van Amersfoort aan de Gemeenteraad van 17 februari 1977 wordt gekonstateerd, dat al vrij gauw bleek dat met hogere af- voernormen rekening moet worden gehouden „Aldus ontstond er langzamerhand een discrepantie tussen de afvoercapaciteiten van het ontvangende boezemwater en de daarop afwaterende beken. Ernstige wateroverlast was daarvan het gevolg, zoals inde win ters 1960/1961 en 1965/1966, alsmede in juli 1966." IN KOMENDE JAREN: VERBREDING Het is om die reden, dat tot een verbreding van het Valleikanaal is besloten. Dit zal tussen Rijksweg 28 en de Barneveldse beek vijf meter worden verbreed, van de Barneveldse beek tot de Eem zeven meter Deze verbreding zal over enkele jaren ter hand worden ge nomen. Maar reeds nu worden de voorbereidingen getroffen om de bomen, die langs het Val leikanaal staan over te planten. Het programma van de ACR biedt een grote verscheidenheid aan to neelstukken ert daarin ontbreekt ook Bertold Brecht niet met de komedie „Man is man", opgevoerd door de Toneelgroep Theater. beschikbare kaartjes per voorsteling bestemd voor de losse verkoop. Deze kaartjes zijn echter wel duurder, dan die in de voorver koop via de computer. Er wordt voor het reserverings systeem gebruik gemaakt van de computer van het Regiocentrum Groningen, dat al enkele jaren met dit systeem werkt en verschillende schouwburgen en culturele centra in het noorden van het land bedient. In de praktijk blijkt dit uitstekend te lopen, zodat de ACR ten opzichte van Amersfoort geen moeilijkheden verwacht Dat het Cultureel Centrum in Amersfoort niet alleen gebruikt zal gaan worden door de Amers- foorters, maar zeer zeker ook door de Eemlanders, bleek uit een recent onderzoek. Tweederde van het bezoek aan de voorstellingen van de ACR komt uit Amersfoort, éénderde uit de regio (Leusden, Hoevela ken, Bunschoten, Soest en om geving). si/ «vL* Volkstoneel komt met een stuk van Herman Bouber: dan ben je rijk!, o.m. met Carry Tefsen, Hetty Blok, Dick Wim Wama. van de ACR voor alle festiviteiten. Er wordt seizoen computer, verdelen, mits u tijdig een plaats voor de door u gewenste voorstel lingen reserveert en dat kan tot 26 augustus gebeuren via de aanmel dingsbon in het programma boekje, dat deze week huis-aan- huis in de regio Eemland zal worden verspreid. Door dit nieuwe reserverings systeem is het mogelijk geworden, dat u zelf uw seizoen-programma samenstelt. Het is nu niet meer zo, dat u kunt kiezen uit een voor u reeds geselecteerde serie voorstel lingen. Als u alleen maar cabaret voorstellingen wilt zien - en die zijn er voldoende, dan kan dat. Het is wel zo, dat, indien de vraag voor een bepaalde voorstelling groter is dan het aantal beschikbare plaat sen, de computer (volgens de heer Reurslag zeer neutraal) beslist wie wel en wie niet een kaartje krijgt toebedeeld. Overigens zal dit niet zoveel problemen geven, omdat voor verschillende festiviteiten méérdere uitvoeringen zijn gepland. Verder is een bepaald percentage van het totaal aantal ND - „Uit in Amersfoort nu uit in De Flint", motto werd deze week amma 1977/1978 van oortse Culturele Raad aerd. In een goed, lijk uitgevoerd pro- tkje (een ontwerp van inaar Adrie Colpaart) 1 belangstellende Eern amen uit meer dan hon- aktlviteiten, die 'Ijk In het nieuwe cul- frum van Amersfoort, „De Flint" zullen worden uitge voerd. Direkteur P. Reurslag van de Amersfoortse Culturele Raad was terecht trots op de totstand gekomen programmering, waar aan veel tijd en moeite is besteed. Aandacht werd vooral geschonken aan een zo'n even wichtig mogelijke programme ring, waardoor voor vrijwel ieder- een wel iets van zijn of haar ga ding te vinden zal zijn voor het komende seizoen. Nieuw is het reserverings-systeem LEUSDEN/CENTRUM - Nog steeds zijn de Leusdense Haaien bezig met het vieren van het tienjarig bestaan, dat volgens de kalender op 6 mei 1977 een feit was. In plaats van de hele taart van het tweede lustrum in een keer op te maken heeft de L.Z. P C de feeste lijkheden over een langere periode uit gesmeerd en zo komt de waterpolo- afdeling a.s. zaterdag aan bod. Van 17.30 tot omstreeks 21.00 uur wordt in het zwembad Bavoort een waterpolo- tournooi in de vorm van een halve com petitie gespeeld De Amer 2 (Amers foort), Laga 1 (Zeist) en de Vuursche 1 (Baam) zijn de gasten en elk zevental komt driemaal in actie voor de bekers en herinneringsvaantjes. De toegang tot de volgens de verwachtingen zeer spannende wedstrijden is gratis. Haaien-trainer Jan Willems geeft de in de reserve le klasse spelende Amers- foorters de beste kans op de zege, maar dat zou natuurlijk ook een afleidings manoeuvre kunnen zijn t.o.v. de Haaien. een Jetses. Koekkoek een Larsson of een antieke reklameplaat7 Wanneer u nu abonnee wordt op de LEUSDER KRANT ontvangt u van ons een gratis poster Zie adv elders in de krant Ton van Duinhoven is (samen met Ina van Faassen) te zien in een blijspel van Bernard Slade: ..Volgend jaar zelfde tijd" Er is veel toneel te zien, dit seizoen in Amersfoort, zoals het stuk „Goed gek" van de Toneelgroep Globe, met o.m. Karin Meerman.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 11