k filmvertier met Bogdanovich's kelodeon" en „Murder by death" Robert Moore en Neil Simon DOOR BERT VOS DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 15 ceren Terence Hill ineen scène uit: „They call me Trinity" ur E. B. Clucher. 1ÏW™ vi I uil é1. ten tij", m. 3el ru.M las 'k 101 m',n onu'1' ie genoegen, dat het uit- ga at met onze va- ibanken. In een depres- i's de onze doet je dat erg ontdekt dan, dat al die ia';es over een verslech- W sdnjtsleven nonsens zijn. 'ene Bank Nederland had uli/ke winst gemaakt, las n ';itschap en ook andere hels de AMRO wisten het "jasr weer tot volle tevre- der aandeelhouders het geldverkeer in de juiste laten stromen. Geen lenk /e dan, want bij elke Ming die je tegenwoordig léén of anders bank wel J'tiiar graantje mee en W snel op En die rente. I's particulier kri/gt uit- j tan de dankbare bankgi- iaat grotendeels naar va- lal. die daarvan met #ieid het openbaar ver- dat, fietspaden aanlegt, 'tosalgemeen welzijn en W 9aat weer naar de 'kook weer een graantje F*enKortom; banken goede en slechte ti/den range week weet ik t'dehandige jongens van Msrcentrum der banken aardige bijverdienste '"geboord. Zoals u wel- hd welen, zijn we al jaren ;ï('Daan de Heilige Com- t°a°ankgirocentrale, een 'telling van de gezame- waar alle geldhande- automatisch worden 'neger betaalde je alles ia portemonnee. Nu het een betaalcheque, elke keer wel een kw ar dennen boekhouden, dat papiertje volledig Dt| maar dan doet de AN Bt' °ok werkelijk de rest. Tot i33-A 1 één zo 'n computer lieden- /^sferc/am, maar de 1,508 J» op het punt het Ie- fan. Daarvoor wordt een knots van een gebouw neer gezet in Leusden. Daarin komt het nieuwste staaltje van gea vanceerde techniek en cijfertjes beheersing. Om ons nog beter van dienst te kunnen zijn Ik weet, dat wip gezameli/ke bankrekeninghouders, dat gebouw hebben betaald. Niet di- rekt uit de rente, die de banken jaar lijks op ons verdienen, maar ook uit opbrengsten, die voor mij tot nu toe verborgen waren gebleven in de schoot van de Computer. Vroeger, toen de banken nog klanten nodig hadden voor hun nieuwe systeem, kreeg je elke betaalcheque na af handeling door de Computer, keurig netjes retour, wat onze boekhouding wel zo overzichtelijk maakte. Tegenwoordig gaat dat anders, want om onze Heilige Computer niet al te zeer te ver moeien, worden de cheques in het onmetelijk wijze brein opgeborgen en krijgen wij alleen maar een naam en een cheque-nummer. Je moet nu de Computer op zijn on feilbare woord geloven. Dat deed ik vorige week niet, want ik kon me niet meer herinne ren, wie de man of vrouw was, die ik zo goedgeefs van mijn dure geld had laten genieten, dus vroeg ik de Computer om opheldering. Nor maal gesproken had ik dat allemaal op moeten schrijven toen ik de cheque zo goedmoedig uitdeelde, zoals de Computer ons ook steeds bij herhaling dringend op ons hart drukt, maar zoiets schiet er wel eens bij in, hé? Daar doet de Computer echter niet vervelend over hoor, want hij weet, dat mensen niet onfeilbaar zijn, zoals hij. Daarom kreeg ik keurig netjes een afschrift van de desbetreffende betaalcheque om mijn troebele geheugen wat op te frissen. Niets dan lof voor deze ser vice, werkelijk. En ik moet ook toe geven, dat de Computer het groot ste gelijk van de wereld had. Maar het kostte me wel bijna vijf gulden per gewenste inlichting. In clusief BTW. Wat zonder machtiging automatisch van mijn rekening werd afgeschreven. Je hoort in gedachten de kassa van de bankcomputer rinkelen. En je wéét, dat elke reken-eenheid van het machtige Brem door ons is be taald. Het is het loon van onze slor digheid. Daarom schrijf ik nu alles op en als die arrogante machine ook maar één fout maakt, krijgt hij de rekening gepresenteerd. Vijf gulden, inclusief BTW. V. Cobb, hoofd van de Kinegraph stu dio's in Chicago. Cobb probeert steeds de machtige Patents Comp. een combinatie van de gevestigde, grote filmmaatschappijen, een slag vóór te zijn. De Patents Comp, is een monopolie en gebruikt alle middelen, om de kleine, onafhanke lijke filmproducenten het werken onmogelijk te maken. H. J. Cobb komt onder de indruk van Leo's vlotte babbel en stuurt hem naar Californië, om daar zijn zaken- belangen te behartigen. Net voor zijn vertrek maakt Leo kennis met de knappe, maar bijziende danseres Kathleen Cooke, die op weg is naar New York. Voor Leo is het liefde op het eerste gezicht. Een jongen van het platteland. Buck Greenway, is ook op weg naar New York om daar een zadel af te leveren voor een rodeo-rijder. De paden van deze drie jongelui blijven elkaar voortdurend kruisen. Ze worden betrokken bij het maken van een twee-acter. die geregis seerd wordt door Leo. Per ongeluk raken Buck en Kathleen op drift in een reuzenballon en Leo filmt deze niet-geplande scène tot de laatste seconde. Intussen grijpt Buck de gelegenheid aan om Kathleen in de gondel ten huwelijk te vragen. Zij geeft hem haar ja-woord.... Buck en Kathleen worden Leo's grote sterren. Zij blijven films maken en weten steeds de wraak oefeningen van de Patents Comp. te ontwijken. Maar door een toeval ontdekt Leo dat Cobb zijn twee- acters bij elkaar heeft gevoegd, versneden en gelanceerd als hoofdfilm, zodoende - achter hun rug om - een hoop geld verdienend. De première van Griffith's „Birth of a nation" overtuigt iedereen dat de tijd van de hoofdfilms van vollq lengte nu definitief is aangebrokert. Vol enthousiasme storten. Leo, Buck en Kathleen zich op deze nieuwe industrie om hun fortuin te maken. Iets waar ze H. J. Cobb niet bij nodig hebben „Nickelodeon" is een ple zierige film over één van de ple zierigste onderwerpen die ik ken: film. (Grand 5, eerste week, alle leeftijden). DETECTIVE-KOMEDIE: MURDER BY DEATH Er wordt een invitatiekaart weg- AMERSFOORT - Deze week biedt het Amersfoortse bioscooppro gramma in ieder geval twee films, die de moeite van het bekijken waard zijn. Dat is in de eerste plaats de film van regisseur Peter Bogdanovich „Nickelodeon" met Ryan en Tatum O'Neal, Burt Rey nolds, Stella Stevens en Jane Hitchcock en de detective-komedie „Murder by death" van regisseur Robert Moore met Peter Falk, sir Alec Guiness, David Niven, Peter Sellers en Truman Capote. Twee amusante films, die een groot publiek verdienen. Verder in het nieuwe weekprogramma veel prolongaties, zoals „Een brug te ver" (negende week), „Twee door het dolle heen" (vierde week), „De gendarmes op vrijersvoeten" (derde week), „Madame Clau de" (tweede week) en „Merlijn de Tovenaar (vijfde week). „They call me Trinity" de eerste echte succesfilm van het komische western (knok-) duo Terence Hill en Bud Spencer van regisseur E. B. Clucher (dezelfde die de nieuwste van dit edele duo regisseerde) komt terug in Duo 2, waar in de nachtvoorstelling Isaac Hayes in „Truck Turner" nog eens te zien is. In Duo 1 het gebruikelijke sex-werk, waaronder een Franse sexfilm en een reprise van Flossie. Kortom: keus genoeg. NICKELODEON Nickelodeons, zo vertelt Ate de Jong in het blad Skoop ons, waren de eerste bioscoopjes. Je mocht er voor een „nickel" het „theater" binnen. Voor de jongere generatie een broodno dige informatie wanneer men naar de film „Nickledeon" gaat kijken. Zonder die wetenschap zegt die titel je niets, ook al kom je al kijkende heel snel tot de ontdekking, dat deze nieuwe film van regisseur Peter Bogdanovich helemaal over die goeie ouwe begintijd van de film gaat, aan het begin van deze eeuw. Nu zijn er mensen, die „Nickelodeon" niet de beste film van Bogdanovich vinden („What's Up Doc?", „The last Picture Show" en „Paper Moon" waren volgens hen beter), maar gelukkig is dat geen enkele maatstaf, zoals ook telkens weer blijkt als u na een negatieve kritiek van mijn kant naar de film gaat kijken en hem prachtig vindt.... Bogdanovich, zelf één filmkritikus in New York, is op een gegeven moment begonnen met het maken van films en dat resul teerde onder meer in drie succes films (zie boven) maar ook in en kele duidelijke flops, die in Neder- lano aan ook maar niet weroen uit gebracht Bogdanovich filmt over films en daar moet je van houden. „Nickelodeon" is echter een film, die niet alleen het verhaal vertelt van de opkomst der stomme film in de jaren 1912 en later), maar ook steeds weet te amuseren door de slapstick, die Bogdanovich in het verhaal heeft gestopt als een logisch verlengstuk in zijn poging om die beginjaren voldoende reliëf te geven. Ik vind „Nickelodeon" dan ook gewoon een leuke film, ook al kun je redetwisten over de origi naliteit van de film en de eigen in breng van Bogdanovich in het ge heel. Ryan O'Neal, die enkele goede rollen vertolkte (onder meer in „What's up Doc?" met Barbara Streisand en in „Paper Moon" met zijn dochter Tatum) is misschien niet helemaal de juiste figuur om de hoofdrol van een per ongeluk in het filmvak rollende schrijver te vertol ken, maar samen met dochter Tatum (altijd goed voor een aanste kelijke lach)Burt Reynolds als de eerste „jeune premier" van de be ginnende film en Jane Hitchcock als de jonge vrouw, die ook al tegen haar wil in de film terecht komt, slaagt Bogdanovich er in om een leuke komedie te maken, waarbij de ernst pas aan het slot om de hoek komt kijken. Dan - bij de première van Griffith's „Birth of a nation" weten de jeugdige filmmakers, dat de tijd van de grappen voorbij is en de film een medium gaat worden, waar ernstig rekening mee moet worden gehouden. Een serieus medium GEBOORTE VAN EEN MILJOENEN-INDUSTRIE Het verhaal begint in 1912.... een nieuw amusementsmedium voor de massa neemt dagelijks in popu lariteit toe... DE FILM. Stomme films met titels en pianobegelei ding... de geboorte van een miljoe nenindustrie! Een groep jonge mensen van di verse pluimage wordt door het noodlot bij elkaar gebracht en gaan een deel vormen van deze prachti ge, stralende nieuwe wereld. Leo Harrigan is een jonge advocaat, vechtend voor zijn carrière. Wan neer hij geld ruikt, werpt hij zich op als juridisch adviseur van H J. Scène uit de film van Peter Bogdanovich: „Nickelodeon", waarin Ryan O'Neal In een benarde situatie terecht is gekomen. plezier het hunne hebben bijge dragen. (Eerste week, Cinema 2, twaalf jaar). IN HET KORT „Twee door het dolle heen", de nieuwste film van Bud Spencer en Terence Hill als twee politie agenten die hun eigen regels heb ben, heeft ook veel succes in Amersfoort. Dat was te verwachten, want deze knok-komedie is erg leuk om naar te kijken. (Vierde week, Grand 3, alle leeftijden) We weten allemaal, dat Louis de Funès de meest magische komediant van dit moment is en één van de weinige Franse ko mieken, die zo'n formidabel suc ces boeken via het medium film. Ook „De gendarmes op vrijers voeten" - en oudje - begint aan een nieuwe succes-cyclus. (Grand 4, derde week, alle leef tijden). „Madame Claude", de nieuwste film van regisseur Just Jaeckin be gint in Amersfoort aan de tweede week. Dit verhaal over een bor deelhoudster voor de meer hoger geklasseerden in deze woelige maatschappii, werd door Just Jeackin op de van hem bekende wijze verfilmd. Het vrouwelijke schoon wordt getoond in cleane soft-focus plaatjes, waaraan je op nieuw de mode-fotograaf herkent, die Jeackin was voordat hij zich met de film ging bemoeien, eerst met „Emanuelle", daarna met „Histoire d'O". Geen schokkende zaken dus. Gewoon een keurige sexfilm. (Tweede week, Cinema 1, zestien jaar). „Een brug te ver" blijft eve neens voldoende publiek trekken om het nog eventjes In Amersfoort uit te houden. „A bridge too far" van regisseur Ri chard Attenbourough naar het gelijknamige boek van Cornelius Ryan, is het bloedige verhaal van de mislukte poging om via een luchtinvasie de Rijnbrug bij Arn hem te bezetten om daardoor een snelle doormars naar Hitiers Dritte Reich en de val van het Na zidom te forceren. Een „vergis sing", die duizenden doden kost te(Negende week, Euro Ci nema, twaalf jaar). Het gebeurt niet zo heel vaak, dat kinderfilms weken achtereen blijven draaien in Amersfoort. Met „Merlijn de Tovenaareen reprise van Walt Disney is dat wèl het geval. Deze Nederlands gesproken tekenfilm is deze week opnieuw in Euro te zien op zaterdag en woens dagmiddag (vijfde week, alle leef tijden) „Les onze mille verges" is de Franse titel van de sexfilm, die deze week in Duo 1 te zien is onder de Nederlandse titel: „In slikken en doorgeven". Het schijnt gemaakt te zijn naar de roman van Guillaume Apol- linaire. Regisseur Eric Lippman maakte naar een waarschijnlijk erg zwak scenario een erg zwakke film, die voor de liefheb bers van dit soort films voor mijn gevoel beslist als een tamelijk saaie aangelegenheid over zal komen. (Duo 1zestien jaar).,. Een aardige reprise is „They call me Trinity"de film, die onder regie van regisseur E. B Clucher voor goed de faam van het duo Spencer en Hill vestigde „De rechter en de linkerhand van de duivel". Eén lange aaneenschakeling van komi sche knokpartijen in het wilde wes ten (Duo 2, eerste week. twaalf jaar). In de nachtvoorstellingen van Duo 1 kan men tenslotte vrijdag en zaterdagnacht kijken naar „Flossie, Venus uit Zweden" en de kenners weten dat wat er te zien zal zijn en in Duo 2 speelt Isaac Hayes als de formidabele premiejager in „Truck Turner". Beide voorstellingen: boven 16 jaar). gestuurd waarop te lezen staat: ,,U wordt hartelijk uitgenodigd voor een diner met moord. De ontvangers zijn 's werelds vijf beroemdste de tectives, die door de excentrieke miljonair Twain in zijn onheilspel lende en afgelegen kasteel worden ontboden Als de gasten arriveren worden zij door de blinde butler Be- nsonmum ontvangen. Hij wordt ter zijde gestaan door de doofstomme kokkin en keukenmeid Yetta. En wie arriveren er dan uit alle wind streken? In de eerste plaats de Bel gische speurder Milo Perrier in ge zelschap van zijn trouwe chauffeur Marcel. Dan is er Sam Diamond, de beroemdste detective uit San Fran cisco Hij wordt op charmante wijze begeleid door het meisje Tessy. Uit Engeland komt de kordate Miss Jessica Marbles en zuster Whithers Natuurlijk ontbreekt ook de Oriëntaalse speurneus Sidney Wang niet, die zijn derde geadop teerde zoon bij zich heeft. Tenslotte komen societydetective Dick Char leston en z'n vrouw Dora uit het dure Falm Beach en Beverly Hills. Tijdens het diner, dat in wer kelijkheid nooif wordt opgediend onthult gastheer Twain dat er om middernacht een moord op een van de aanwezigen gepleegd zal wor den. Twain beschouwt zichzelf als de BESTE detective ter aarde en daagt hiermee de anderen uit. De gene, die de moord weet op te lossen zal de lieve som van een miljoen dollar, belastingvrij, ont vangen. De luiken dreunen voor de ra men. de deuren worden „vanzelf" gesloten.... niemand mag vóór zondag het geheimzinnige huis ver laten. Kamers verschijnen en ver dwijnen. er is een lijk en toch weer niet. de butler wordt vermoord en verdwijnt.... kortom, de meest vreemde verwikkelingen waar geen normaal mens een touw aan vast kan knopen. Edoch.... de vijf super- speurders wèl... Raadselen te over: wie is de moordenaar en wie zullen zijn (of haar) slachtoffers zijn? Dat komt men pas te weten als de klok twaalf slagen laat horen. en dan.... UITSTEKENDE PERSI FLAGE „Murder by death" is de titel van deze uitstekende speurders komedie die tevens een pure persi flage op het genre speurders romans op speurdersfilm genoemd kan worden Regisseur Robert Moore maakte deze film naar een uitstekende scenario van Neil Simon, die geraffineerde dialo gen schreef voor de typische detective-karakters uit tal van ro mans: Hercule Poirot, miss Marples, Charlie Chan, Sam Spade, de Thin Man en zijn vrouw, kortom het hele illustere gezelschap is bij elkaar Neil Simon, die befaamd is geworden door zijn Broadway-musicals en filmscripts (zoals „Barefoot in the park", The prisoner of 2nd Avenue" en „The sunshine boys'), is er op een formidabele wijze in geslaagd via behoorlijke krachtige, pittige dia logen de detective-held in de romans van Agatha Christie, Francis Durbridge en anderen voor gek te zetten. Nou ja. helemaal voor gek staan ze natuurlijk niet, want de heren èn dames weten hun weetje en ze zijn niet voor niets beroemd geworden in het edele speurders vak. Peter Falk (voor velen het meest bekend als „Colombo') bewijst ook in deze film zijn formidabele acteer- talent(hij deed dat eerder en nadien in verschillende dramatische film rollen) als de Amerikaanse hard- bolied detective Sam Diamond. Verder David Niven in de van hem zo bekende nuffig-arrogante English style en natuurlijk niet te vergeten Peter Sellers, die zonder enige moeite en eveneens met zichtbaar plezier Sydney Wang ge stalte geeft, de bekende Chinese speurder... Elsa Lanchester tekent voor miss Marbles en dan weet u wel wie wordt bedoeld, terwijl James Coco de Belgische Milo Pierrier waar maakt. De bekende schrijver Truman Capote debuteert in deze film als acteur. Hij is de man, die de dames en heren uitdaagde, Lionel, een schrijver, die denkt het geniaalst van allen te zijn. Hij speelt de rol die hem door Neil Simon blijkbaar op het lijf geschreven is. Last but not least is er dan nog de blinde butler Bensonmum die de gasten moet ontvangen en verzor gen. Sir Alec Guiness kwijt zich uit stekend van deze dankbare taak en zorgt voor onvergetelijke momen ten. Tja, en verder moet u het zelf maar bekijken wie de moordenaar is van een lijk, dat dan weer niet en dan weer wei bestaat. De spelers spelen hun spel en worden gespeeld. „Mur der by death" is erg plezierig om naar te kijken voor hen, die thuis zijn in de speurders-materie. Maar ook zij, die nog nooit een detective onder ogen hadden of nog nooit een verfilming ervan hebben gezien, zullen zich koste lijk vermaken met „Murder by death", waaraan de hoofdrolspe lers en -speelsters met zichtbaar Peter Falk als Sam Diamond In „Murder by death", een voortreffe lijke komedie van regisseur Robert Moore en scenarioschrijver Neil Simon.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 15