Beslissing over uitbreiding binnenkort te verwachten EEN NIEUW LEUSDENAARTJE? V Einde aan lange lijdensweg? lit jaar ruim 80 cursussen atent Talent Volksdansen Blijhof BIEZENKAMP - BEZWAARDEN VOOR RAAD VAN STATE (KROON) COMMENTAREN EN MENINGEN onden-kaart 'rugsturen! PREDIKBEURTEN MEDISCHE DIENSTEN Burgerlijke Stand: Talenpraktikum Amersfoort Kursussen spreekvaardigheid ^JSDER KRANT - PLAATSELIJK NIÉUWS DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 ie redaktle) USDEN/CENTRUM - „De lire Blezenkamp" lijkt In een naversnelllng terecht te zijn ge in, nadat vorige week de be- 'rd'en tegen uitbreiding van dit jm door het college van Beroep ie Raad van State werden ge- I. Uit deze hoorzitting bleek >H|k, dat de overheid positief te- nier een uitbreiding van de Bie- ,_mp staat. Die positieve mening het ministerie van Volkshuisves- (n Ruimtelijke Ordening is in de ie gevallen bepalend voor het iiel!|ke oordeel van de Raad State (de Kroon). Het ministerie mening, dat „De Biezenkamp" bezwaar uitgebreid kan wor- met 1500 m2 b.v.o., hetgeen ie vertegenwoordiger van de narden, mr. R. D. Borgelt in een irelde pleitnota werd bestre- Hij was van mening, dat een uit- ling van 500 tot 750 m2 bvo meer jntwoord kan worden geacht dan ioor de overheid gewenste uit- ling, zeker gezien in het licht van inmiddels achterhaalde groei- lievan Leusden. Dit laatste werd igens van de zijde van de pro- e tegengesproken (zoals rend heeft Leusden een pro- nale groeifunktie -red.) Mr. Bor- wees in zijn pleitnota op het ichetsplan van bezwaarden en tiers (aangeboden in augustus de stichting van hethoofdcen- en de mogelijkheid tot het uit- n van het winkelbestand langs lamersveldseweg, waaruit zou len blijken, dat er andere oplos- n zijn, dan de overheid voor- it Met de hoorzitting vorige week Ie langdurige Biezenkamp-zaak pij «nieuwe fase ingegaan. Een zaak, Bopdonderdag 29 juni 1972 begon 30 Bt een informatieve hoorzitting de door de gemeente voorge in uitbreiding van het winkel centrum De Blezenkamp. Na ruim vijf jaar protesteren, praten en procede ren lijkt het einde van een lange lij densweg in zicht. EEN LANG VERHAAL Het verhaal van De Biezenkamp is erg lang. Het begon zoals gezegd op donderdag 29 juni 1972, toen de winke liers voor het eerst werden geïnformeerd over de voorgenomen uitbreiding van het winkelcentrum door de projectontwikkelaar Amro/Westland-Utrecht, die door de gemeente was aangezocht om het ge heel te realiseren. Een week later had de gemeente tientallen be zwaarschriften in huis, ingediend door onwonenden van De Biezenkamp, die van mening waren, dat de uitbreiding van De Biezenkamp ten koste zou gaan van hun woon- en leefklimaat. De wijk, zo werd gezegd, zou ernstig worden aangetast, omdat die niet was berekend op een dergelijke, in hun ogen omvangrijke, uitbreiding. Om de omwonenden tot andere ge dachten te bewegen, werd door de ge meente allerlei maatregelen getroffen om bij voorbaat de bewoners tegemoet te komen De Acacialaan werd afgeslo ten voor doorgaand verkeer, evenals de Lijsterbeslaan. Het winkelcentrum zelf werd van de zijde van de As- schatterweg afgegrendeld voor auto verkeer door net plaatsen van paaltjes. Inmiddels werd begonnen met het voorbereidende werk voor de uitbrei ding De Asschatterweg werd omge legd Dit werk kwam allemaal stil te lig gen, doordat noch de winkeliers noch de omwonenden bereid bleken hun be zwaarschriften in te trekken Want ook de winkeliers (althans sommigen) had den hun bezwaren tegen de werkwijze van de gemeente Hun grief betrof voornamelijk het bevriezen van de Ha- mersveldseweq en Zwarteweq door de gemeente, waardoor langs deze straten geen winkeluitbreidingen meer mochten plaats vinden. PvdA en D'66 stemden op donderdag 27 juli 1972 tegen de grondverkoop aan de projektontwikkelaar en er gingen meer dan 100 bezwaarschriften nar G.S. Er werden vragen gesteld aan G.S. door het statenlid De Wilde (PAK) en medio januari 1973 werden de be zwaarden door DS gehoord In februari 1973 lag het ontwerp- plan ter inzage NACHT VAN DE BIEZENKAMP De raad van Leusden beleefde op donderdag 24 mei 1973 een gedenk waardige raadsvergadering Die avond Biezenkamp nu. Wellicht binnen afzienbare tijd opnieuw een levendig keicentrum voor het noordoostelijk deel van Leusden-centrum? werd het ontwerp-bestemmingsplan De Biezenkamp behandeld en het ge meentebestuur had de raad voorgesteld de ingediende bezwaar schriften ongegrond te verklaren. Dat deed de raad dan ook inderdaad, maar had wel erg lang nodig om tot die be slissing te komen: tot diep in de nacht werd over het voorstel gediskussieerd. Het werd de nacht van De Biezenkamp. Met alleen de PvdA tegen werd het ontwerp tenslotte geaccepteerd door de raad KONTROVERSE Inmiddels waren de winkeliers van zowel de Biezenkamp als van de Hamersveldseweg-Zwarteweg tot de konklusie gekomen, dat er iets moest gebeuren, wilde men niet jarenlang in een vacuum terecht komen. Er werd geprobeerd om samen met de be zwaarden, inmiddels bekend als de werkgroep De Biezenkamp, tot een overeenstemming te komen, maar de meningen liepen toen zover uiteen, dat een gesprek onmogelijk leek. De mid denstand (winkeliersvereniging Leusden-centrum) dreigde in aktie te zullen komen Qfta|5 april 3 974 stelde Werkgroep De Biezenkamp voor om het winkelcentrum De Biezenkamp aan te laten sluiten op de bewinkeling van de Zwarteweg en de Ha- mersveldseweg Op 30 mei 1974 werd het plan voor een noodwinkelcentrum door de gemeente aangekondigd. Op 25 juli 1974 deelden gedeputeerde sta ten van Utrecht mee, dat zij een uitbrei ding van 1500 m2 alleszins verantwoord achten en de bevriezing van de Hamersveldseweg en de Zwar teweg verantwoord. Wat betreft de be zwaren van de omwonenden: ,,Er is geen sprake van een zware ingreep in een jonge wijk, zoals de bezwaarden stellen". Eén en ander had tot gevolg, dat de winkeliersvereniging Leusden en de werkgroep De Biezenkamp elkaar weer hadden gevonden en zij boden een ge zamenlijk schetsplan aan op 8 au gustus 1974 Een plan, waarin het ac cent vooral werd gelegd op een minder grootse aanpak van de uitbreiding en veel aandacht voor de groenvoorzie ningen, die als bluffers moesten dienen tussen de woonwijk en het winkelcen trum Op 13 februari 1975 werd dit schetsplan (waar zowel Biezenkamj> winkeliers als werkgroep achter ston den) door het gemeentebestuur afge wezen op technische gronden. En daarmee werd de laatste deur naar een compromis dichtgeslagen. Begin juni 1974 werden de bezwaar den gehoord door GS. Zij gingen toen akkoord met het advies van de Provin ciale Planologische Commissie, die voorstelde het winkelcentrum met maximaal 1000 m2 bvo uit te breiden De gemeente Leusden ging hier echter niet mee akkoord en stelde, dat zij in beroep zou gaan bij de Kroon Hetgeen gebeurde Dat deden de bezwaarden tegen het plan eveneens. Inmiddels was het nood- winkelcentrum aan de Torenakkerweg eind 1974 opgericht, nadat de winkeliers een kort geding tegen de gemeente hadden gewonnen, waardoor de aanvankelijke plaats langs de Noorderinslag op het gebied van de tweede fase, niet werd goedgekeurd. Een tweede kort geding tegen de ge meente inzake de onrechtmatigheid van het noodwinkelcentrum op de hui dige plaats, (men wilde het noodcentrum bij De Biezenkamp) werd door de gemeente in hoofdzaak ge wonnen. EINDE IN ZICHT? Het lijkt er nu op. dat het einde van dit Peyton Place-achtige verhaal nu in zicht is Begin dit jaar hadden de winke liers van Leusden al hun ernstige onge rustheid uitgesproken over het lange uitblijven van nieuwe winkelvoorzienin gen en zij stelden de gemeente voor nu reeds met plannen te komen voor de Biezenkamp, gebaseerd op een uit breiding van de door GS geac cepteerde 1500 m2 bvo in afwachting van een spoedige beslissing door de Kroon H©tjijkt«nu wel duidelijk, dat de Kroon inderdaad positief zal gaan be slissen ten aanzien van die voorgestelde uitbreiding En daarmee is dan meer dan vijf jaar praten, protesteren en procede ren ten einde gekomen. Vijf jaar, waarin de ontwikkeling van De Bie zenkamp vrijwel stil heeft gelegen. Vijf jaar, waarin de onderbewinkeling van Leusden, ondanks het noodwin kelcentrum, een feit bleef. Vijf jaar onzekerheid voor de onwonenden van De Biezenkamp èn voor de Biezenkamp-winkeliers zelf. Mis schien dat er nu eindelijk spijkers met koppen kunnen worden geslagen in het nieuwe hout van een vernieuwd winkelcentrum De Bie zenkamp. Wie het verhaal van De Biezen kamp doorleest, zal misschien ietwat verbijsterd zijn of haar hoofd schudden. Het is echter het verhaal van de rechtszekerheid van de burger, die - zij het via een nogal langdurige procedure - be slissingen van de overheid kan bestrijden als belanghebbende. Beslissingen, die uiteindelijk bij de Kroon terecht komen en op hun juistheid worden getoetst. Wat is het resultaat van die vijf jaar? Kort gezegd komt het er op neer, dat de omwonenden van De Biezenkamp waarschijnlijk aan het kortste eind zullen trekken ten aanzien van hun eis: niet méér dan maximaal 1000 m: uitbreiding (bruto bvo). Zowel GS als het mi nisterie van Volkshuisvesting en R.O. zijn van mening, dat 1500 m: noodzakelijk zal zijn. Het ministerie is van mening in haar advies aan de kroon, dat de be zwaren van de appellanten tegen de veronderstelde aantasting van hun leefmilieu overdreven en geforceerd aandoen, omdat het om een geringe uitbreiding gaat op een plaats, waar voldoende ruimte aanwezig is om dit te kunnen realiseren. Overigens stelt het ministerie, dat niets de omwo nenden belet om planschade vergoeding te vragen. De Biezenkamp-winkeliers zullen deze ontwikkeling met vreugde hebben begroet. Hoewel zij in-het begin van deze affaire tot hun eigen schade samen met de werkgroep De -Biezenkamp optraden, zij het met het doel tot een snelle- oplossing te komen, kwamen ze later blijkens uit latingen van hun woordvoerders tot de ontdekking, dat zij zich daarmee in hun eigen vingers hadden gesne den. Het resultaat was immers een Kroon-procedure en dat betekende in ieder geval jaren vertraging Een poging om de stichting van een noodwinkelcentrum tegen te houden op andere plaatsen dan bij het winkelcentrum De Biezenkamp, mislukte, vooral ook, omdat door de Kroonprocedure ook geen nood winkelcentrum bij de Blezenkamp gebouwd mocht worden. Overigens hebben de omwo nenden van de Biezenkmap wel iets bereikt na hun lange strijd. Het winkelcentrum wordt niet zo groot als aanvankelijk was gepland en er zal vooral ook veel aandacht aan de groenvoorzie ningen e.d. worden geschonken. Verder is het nog de vraag, of bij het winkelcentrum ooit een sportzaal zal worden gebouwd. Ook de stichting van een benzine-service-station is du bieus, als wij de meningen ten minste goed hebben gepeild bij gemeentelijke instanties. Dat zowel GS als het ministerie uitbreiding van de Biezenkamp noodzakelijk achten, vloeit onge twijfeld ook voort uit het beleid, dat GS hanteren ten aanzien van Leusden's ontwikkeling. Immers, in het ontwerp-streekplan Utrecht Oost wordt duidelijk de wense lijkheid naar voren gebracht tot een uitbouw van Leusden- centrum naar het noorden. Ook het hoofdcentrum zou in het noorden inplaats van in het zuiden moeten worden gebouwd. Leusden bouwt haar hoofdcentrum in het zuiden en dat betekent zonder meer, dat wanneer ook naar het noorden wordt uitgebreid, de winkelvoor zieningen in dat deel van Leusden achter zouden blijven bij de rest van Leusden. Vandaar dat uit breiding van De Biezenkamp, ge zien vanuit deze visie, een logische zaak blijkt. Het is nu te hopen, dat de uit eindelijke beslissing van de kroon zeer snel afkomt, zodat met voortvarendheid kan worden be gonnen aan de daadwerkelijke uitbreiding van de Biezenkmap. Het wordt de hoogste tijd, dat dit winkelcentrum - vooral voor het noord-oostelijke deel van Leusden-centrum nieuw leven wordt ingeblazen. Waarbij - naar ons gevoel - steeds rekening dient te worden gehouden met de belangen van de omwonenden. Als zij ongelijk krijgen in hun lange strijd, wil dat nog niet zeg gen, dat daarom aan het redelijke deel van hun wensen voorbij moet worden gegaan. V. susprogramma Latent Talent weer i* brievenbus - Dit najaar ruim 80 susseo bij Latent Talent. EUSDEN - De lange avonden van ar en winter dienen zich weer aan. schien overweegt u om een nieuwe >y aan te pakken, iets nuttigs te le- °I gewoon gezellig iets anders te 'dan u gewend was Als u daaraan dan loont het de moeite om de *e folder van Latent Talent, die Ir dagen bij u bezorgd wordt, eens e kijken, u vindt dan een ruime ïbeidenheid van onderwerpen. io vele uitnodigingen om dit na- bet avontuur te wagen en deel te en aan één of meer cursussen, 'e kunnen er aan deelnemen? leder- De organisatoren hebben een open fehad voor de wensen die hetafge- laar naar voren kwamen. Zo is 1 duidelijk onderscheid gemaakt tussen gevorderden en beginners. Juist deze laatste groep kan nu uitgebreid aan zijn trekken komen. Daarnaast is er bij de organisatie speciale aandacht gegeven aan de wensen van huisvrou wen, bejaarden en jongeren. Ook zijn er veel cursussen gepland in Achter veld en Leusden-Zuid. Welke cursussen zijn er zoal? Talen: Nederlands, Duits, Engels, Ita liaans, Zweeds, Spaans, Grieks en Russisch. Met aparte cursussen voor beginners en gevorderden. Creatieve handvaardigheid: Allerlei textiel werkvormen, knutselclub voor kinderen, houtbewerking, boet seren, bloemschikken, etc. Hobby's: Fotografie, filmen, spelen met geluid, korte verhalen schrij ven, antiek, koken, muziek beluis teren, genealogie, volksdansen, etc. Maatschappij onderwerpen: Toekomst visie. welzijnswerk, Amnesty In ternational, vrouwen praatgroep, etc. Algemene ontwikkeling: Computers, 't weer, eerste hulp, hoe funktioneert de gemeente, India en Tibet, ken nis van de aarde, etc. En nog veel diverse onderwerpen zoals bijv. eenvoudige administratie, ast ma en Bronchitis, mondverzorging, architektuur, etc. Zo totaal een 84-tal cursussen. Drempelvrees of vraagtekens over de cursus van uw keus? Vaak ziet men er tegenop om in te schrijven voor een cursus omdat het nog niet helemaal duidelijk is of dat wat geboden wordt wel past bij wat de cursist wil of denkt te kunnen. Om deze drempelvrees weg te nemen wordt een aantal oriëntatie bijeenkomsten belegd. Men kan dan kennismaken met docent en medecursisten en zich op de hoogte stellen van de cursusinhoud. Een folder nodig? Extra folders kunt u verkrijgen na een telefoontje met me vrouw Koldewe, telefoonnr. 033-42053 XlSDEN - Zoals bekend mag *n verondersteld is voor het van een hond hondenbelasting jbuldigd, met uitzondering van *n kneden de leeftijd van twee Men. De belasting bedraagt voor 50,- voor 1 hond, 70,- voor de bond en 90,- voor de derde en Ende hond. Jbepaling van het hondenbestand jaarlijks in de maanden maart en 15 aan huis een enquête-kaart Jtod, waarop men kan aangeven of ^n niet in het bezit is van één of meer honden. Ook degenen die geen hond hebben zijn op grond van de geldende verordening verplicht deze kaart terug te zenden. Wie hier niet aan voldoet loopt het risico een dubbele aanslag opgelegd te krijgen. Het gemeentebestuur stelt degenen die tot nu toe hebben nagelaten de enquête-kaart terug te zenden alsnog in de gelegenheid dit verzuim goed te ma ken. Eén dezer dagen ontvangen zij op nieuw een kaart, die binnen 20 dagen aan het gemeentebestuur gere tourneerd dient te worden. Voor degene die nog geen opgave voor de hondenbelasting hebben gedaan een welgemeend advies: bespaar u zelf pro blemen en stuur de enquête-kaart inge vuld en wel zo spoedig mogelijk na ont vangst terug naar het gemeentebestuur. LEUSDEN-CENTRUM - Op 3 sep tember zal er in de tuin van Blij hof weer een Volksdansmiddag ge houden worden. De middag begint om 14.00 uur. Men kan zich dan tevens opgeven voor een cursus volksdansen o.l.v. Ilona van den Burg. De cur sussen starten op 5 september Van 16.00-17.00 uur voorkinderen van 7-10 jaar. Van 19.00-20 00 uur voor de wat groteren vanaf 11 jaar en van 20.30-22 00 uur kunnen vol wassenen hun hart ophalen. De kosten bedragen voor de kin dergroepen f 15,- per seizoen en voor de volwassenen f20,-. ACHTERVELD Ned Herv. Kerk: Zondag 21 au- gusutus aanvang 09.00 uur: Ds. Koppenol uit Huizen. R.K. Kerk: zaterdag 20 augustus, aanvang 19.00 uur. H. Mis; zon dag 21 augustus: aanvang 08.30 uur: H Mis, aanvang 10.00 uur: Hoog Mis LEUSDEN/CENTRUM Marcuskerk: 9.00 u.. ds. J. D. te Winkel, Leusden, Ger.; 10.30 u.. ds. Kooman. Herv., viering H. Avondmaal; 19.00 u.. ds. Weer- nekers, Ger/Herv., viering H. Avondmaal St. Jozefkerk: za. 19.00 u.; zo. 8.00 u.; 9.30 u.: Hoogmis; 11.00 u 18 .30 u.: Lof LEUSDEN/ZUID Dorpskerk: 10.00 u.: ds. Weerne- kers, Herv.; 18.30 u.: ds. P Bouw, Ede, Herv. (G.B Huize Don Bosco: za. 19.15 u.; zo. 10.00 u.. Hoogmis; 11.30 u. Geref. Kerk (Vrijgem.) Zondag, 21 augustus, Kerkgebouw, Arnhemseweg 75, Leusden-Zuid, 8.15 en 16.30 uur, Ds. M. Nap. De weekeinddienst geldt van vrijdag van 18.00 uur tot maandag 8.00 uur. HUISARTSEN: Voor de huisartsen in de gemeente Leusden, dus voor de praktijken van de artsen Binkhorst, Boersema- Koch, Lantink-Verhage, VanNieuw- kerk en Den Toom, neemt dit week einde waar. Dr Lantink/Verhage, Burg. de Beaufortweg 61, Leusden/ C. tel. 0334-1210. VOOR SPOEDGEVALLEN: Spreekuur- zaterdag- en zondagmid dag om 14.00 uur. Visites graag voor 10 00 's morgens aanvragen. APOTHEEK: Apotheek Leusden, Torenakkerweg, winkelcentrum Rozendaal, geopend van maandag t/m vrijdag van 8.30- 18 00 uur en uitsluitend voorspoed- eisende gevallen van 19.30-20.00 uur Op zaterdag en zondag geopend van 14.00-14.30 uur en 17.30-18.00 uur WIJKVERPLEGING- Zr. Van Kalkert. De Roovan Al- derwereltlaan 11, Leusden/C., tel. tel 033-40818 In de week volgend op dit weekeinde heeft zr. Van Kalkert avonddienst, b.g g tel. 033-410818. VERLOSKUNDIGE: Mevr. Thuis-Paulussen, Kon. Wil- helminalaan 18, Amersfoort, tel. 033-10886. b.g.g dokterscentrale, tel. 033-22000. TANDARTS: Voor noodgevallen in het weekeinde: Dokterscentrale Amersfoort, tel. 033-22000. LEUSDEN - Geboren: 4 aug.: Kjeld Leonardus Maria, z.v.L. B. M. Gru- ben en A. F. M. Janssen (Ereprijshof 24); 4 aug.. Lubberta, a.v. M. van Gulik en M. Methorst (Stoutenburger- laan 16); 9 aug.: Jantiena Maria, d.v F. Wimmenhove en R. Olijve (Hamers veldseweg 116); 10 aug Johanna Ma ria, d.v. E J Gieskens en M A. Kok (Liisterbeslaan 1); te Amersfoort: 22 juli: Ghislaine Elisabeth Maria, d.v. E. M. Nefkens en E. M. von Martels (Esdoornhof 32); 25 juli: Alwin Johann, z.v. A. H Versteijlen en M. H. Jansen (Van Oldenbameveltstraat 6); 26 juli: Rosita Paula Elvira, d.v. A. H. Zondag en P. G. van Pinxteren (Maisland 7); 26 juli: Brigitte, d.v. C. van Stokkum en J. E. van Ravenhorst (Walter van Amersfoortstraat 63); 26 juli: Petra Jolanda, d.v H. C. de Jager en C. E Böse (Roggeland 2); 28 juli: Kaj Maar ten, z.v. A M Mook en M. H. W P van Meer (Landweg 64); 28 juli: Tij- men, z.v. C de Kruijff en J. de Lange (Langesteeg 4), 30 juli: Maaike Anne a.v. a F. Slagter en A W. M. Veste- ring (Hondsdraf 7); 30 juli: Maarten Jan, z.v P. Lodewijks en J. P. Kruis- brink (Rozenhaag 44); 1 aug.. Wilbert Manen, z.v R J. Schutrups en A J. Hensen (Rietgors 16); 5 aug. Louise Johanna Elisabeth, d.v E. Keddeman en L. Timmer (Goudplevier 7). Ondertrouwd: 10 aug Sigfndus Mel- lius Kramer AmersfoortKapelweg 33) en Yvonne Reindina Sietsma (Leusden, Ruiterhorst 22). Gehuwd: 4 aug A M Verschuur en B. T. Vahlkamp; 5 aug.. E.H. Houtveen en G. C Kooloos Overleden: 2 aug.. Dirk Bakker, 79 jr., 2 aug Jannetje Margaretha van Driest, 81 jr.4 aug Marinus van Burgsteden, 80 jr SS ....U kunt de vlag uitsteken ....een dorpsomroeper huren ....het van de daken schreeuwen. Het één kost meer dan het ander maar het gaat veel gemakkelijker met een perfekt gedrukt geboortekaartje van de LEUSDER KRANT Komt u alvast eens langs! U zult verbaasd zijn over onze enorme kollektie. U kunt niet zeggen, dat u geen keus hebt. U mag onze modellenboeken thuis rustig eens doorkijken. Finnmark 3, Leusden-C., tel. 033-41495. Kantoortijden: werkdagen van 10-12 en van 2-4 uur. Het instituut voor effektieve talenstudie. Engels, Duits, Frans, Spaans, Italiaans, Nederlands. Individuele talenpraktikumkursussen (10,40,60 of 100 uur) voor - beginners gevorderden vergevorderden Algemeen, toeristisch, commercieel, economisch en technisch taalgebruik. Iedere morgen, middag en avond lessen. GESPECIALISEERDE KURSUSSEN INTENSIEVE SPOEDKURSUSSEN BEDRIJFSKURSUSSEN Inlichtingen 033-29097

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5