Programma Blijhof tot Nieuwjaar Uit het dagboek van de politie „Sterren stralen overal boeiende SF-bundel De Fuji-order, knap geschreven spionageroman Opnieuw vier prentenboeken van Bruna VRIJWILLIGERS NODIG VOOR KLUSJES LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK Nic'JWS DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1977 LEUSDEN-CENTRUM - De speel- en rekreatievereniging Blijhof heeft voor het nieuwe seizoen weer een uitgebreid programma in elkaar gezet, waann veel oude succesvolle aktiviteiten terugko men, maar ook enkele nieuwigheidjes "voorkomen. Om al deze aktiviteiten goed te laten verlopen, heeft men echter nog wat mankracht nodig Het bestuur van deze vereniging bestaat momenteel slechts uit dames, die weliswaar allerlei karweitjes opknappen, maar met het wat zwaardere werk in de knel komen. Daarom VRIJWILLIGERS GEVRAAGD Enkele van de dingen die nog moeten gebeuren zijn: de tafels verven en van formica voorzien, de kasten verven, rek klimhuis repareren, hok schoonmaken, klimrek bijwerken en waterpomp repa reren. Een van de grootste karweien is de uitbreiding van het clubgebouw De plannen hiervoor zijn in een vergevor derd stadium. Om de kosten enigszins te drukken worden er vrijwilligers voor het binnenwerk gevraagd. Vooral man nen dus: handige dames zijn echter ook van harte welkom. BESTUURSSAMENSTELLING Het bestuur van Blijhof ziet er mo menteel als onderstaand uit. Hier kunt u zich ook melden, als u u op wilt geven voor de klusjes. Voorzitter. Ilona van den Burg, Krakhorst 19, tel. 42252, se cretaris: Marianne Kleuters, Herikhof 4, tel. 43516; penningmeester: Herma Gerber, Ravenhorst 17, tel. 42273. De secretariaten voor de afdelingen zijn in handen van Joke Louw, Landweg 165, tel. 44139 voor de tuin en Janny Bijlsma, Kleinhorst 12, tel. 43037 voor de speelzaal CONTRIBUTIE De contributie bedraagt 15,- per jaar. U kunt hierover vragen stellen of u opgeven bij de penningmeester, Herma Gerber. Tel. 42273. FILMS Vanaf 31 augustus wordt er weer ge start met de maandelijkse filmmiddagen. Sedert laatste woensdag van de maand gegeven worden en wel om 13.30 uur en 15.30 uur. De kosten bedragen 1,- per kind voor leden en 1,50 voor niet-leden. 31 augustus be gint dit feest dus weer. Er zullen dan een serie tekenfilms gedraaid worden. VOLKSDANSEN De cursussen volksdansen gaan van start op 5 september. In plaats van de vertrouwde donderdag nu dus op maandag. De leiding is ook nu weer in handen van Ilona van den Burg. De cur sussen worden gehouden in het Clubge bouw aan de Ansfriduslaan. Tijden: 16.00-17 00 uur: 7-10 jaar 19.00-20.00 uur: vanaf 11 jaar 20.30-22.00 uur: volwassenen/ook jon geren zijn hartelijk welkom. De kosten bedragen voor de kinderen 15,- per seizoen en voor de volwasse nen 20,- dper 10 lessen Zaterdagmiddag 3 september zal er in de tuin weer een volksdansmiddag ge houden worden, die om 14.00 uur be gint. Men hoopt op een grote deelname van zowel jong als oud. Deze middag kan men zich tevens opgeven voor de cursussen. INDIAN EN WEEKEND Zaterdag 10 en zondag 11 september wordt er voor alle kinderen vanaf 8 jaar een Indianenweekend in de tuin van Blijhof georganiseerd Het is de bedoe ling dat de kinderen een nachtje in tenten overblijven Indianenkleding hoeft niet te worden meegebracht. Die wordt zelf gemaakt. De volgende spul letjes zullen ze echter wel nodig hebben, tandenborstel en tandpasta, warme nachtkleding, luchtige en warme bovenkleding, trui of vest, re genkleding, bord, beker, bestek, slaap zak, handdoek, washandje, zeep, extra sokken en stevige schoenen. De kinderen die zich opgeven krijgen nog een stenciltje met alle gegevens. Nu staat echter wel vast dat het niet de be doeling is dat ze op de fiets komen en dat de ouders ze 's zondags bij Albert's Corner op kunnen halen. Opgeven voor dit weekend kan tot 2 september bij: Ilona van den Burg, tel. 42252; Joke Louw, tel. 44139 en Marianne Kleuters, tel. 43516. De kosten bedragen voor kinderen van leden 10,-, voor met-leden is dat 15,-. WINTERCLUBS Woensdag 5 oktober zal er weer ge start worden met de winterclubs. Deze cursussen zullen duren tot eind maart. De kosten voor het hele seizoen zijn slechts 17,50. De bedoeling van deze clubs is de kinderen gezellig bezig te houden en ze kennis te laten maken met diverse technieken. Inschrijfformulieren voor de winter clubs of inlichtingen kunt u krijgen bij. Greet Otto, Ravenhorst 13, Leusden-C., tel. 42335. De indeling van de clubs is als volgt: 6 en 7 jaar: 14.00-15 15 uur op woensdag, 8 en 9 jaar. 16.00-17.15 uur op dins- dag; 10 en 11 jaar: 18.45-20.00 uur op woensdag. KREATIEVE INSTUIF Het is de bedoeling om vanaf 1 okto ber op de zaterdagochtend van 10.00- 12.00 uur een gezellige instuif te houden in het clubgebouw. De nodige kreatieve materialen zullen voor iede reen klaarstaan. Al dan niet onder leiding kunnen de kinderen naar harte lust aan het knutselen gaan. Waarschijnlijk zal er op enkele zater dagen speciale aandacht besteed worden aan één afzonderlijke tak van handenarbeid zoals: een mini-cursus macramé en boetseren De instuif is niet gebonden aan een bepaalde leeftijd. Voor elke leeftijd zul len er voldoende matenlalen en moge lijkheden zijn. De bijdrage voror deze ochtenden bedraagt 0,75 per keer. SINTERKLAAS Hoewel de verjaardag van de Goed- heiligman nog wel even op zich laat wachten is er toch een interessant nieuwtje te vertellen. Blijhof heeft namelijk nu reeds bericht uit Madrid ontvangen over het bezoek van de Sint aan Leusden. Zater dag 3 september zal hij zijn opwachting maken in 't Ros Beyaart om samen met de kinderen van Blijhof zijn verjaardag te vieren. Nadere berichten hierover volgen nog. SPELMIDDAGEN TUSSEN KERST EN NIEUWJAAR Evenals vorig jaar zullen ook nu een aantal spelmiddagen verzorgd worden tijdens de Kerstvakantie. Dit gebeurt in samenwerking met ,,De Til" en ,,'t Claeverenblad". Een definitief pro gramma zult u tegen die tijd toegestuurd krijgen. VERLOREN EN GEVONDEN Verloren: bankbiljet 100,-; doublé dameshorloge met diamantje; por temonnee met 100,-; gouden schakel armband; schooltas; twee doublé oor bellen met parel; portemonnee met f 60,-; rijbewijs, verloren in Grieken land; armband met oude zilveren rijks daalder; portemonnee met 300,-, por tefeuille met Duits paspoort en Duits geld. Weggelopen: langharige witte angora poes; hond, ras Beagle; hond, ras Bas set. Gevonden: hondenhalsband met rode riem, autosleutel; blauw spijker jack; bankbiljet; hoedenplank; wollen vest. Aankomen lopen: halfwitte jonge poes. Inlichtingen kunt u verkrijgen bij de Rijkspolitie te Leusden-Zuid, Arnhemseweg-Oude Rijksweg, telefoon 033-44444. CONTROLES Op zondag 14 augustus hield de Rijkspolitie controle op de technische gebreken aan auto's. Zes autobe stuurders werden geverbaliseerd wegens het voeren van ondeugdelijke verlichting, kapotte spiegels en defekte auto-uitlaten. Dinsdag 16 augustus controleerde de politie een auto, waarvan de bestuurder niet in het bezit bleek te zijn van een geldig rijbewijs. De auto was voorts niet verzekerd, en verkeerde in zeer slechte staat van onderhoud. De auto is in beslag genomen Tegen de eigenaar de heer H. uit Leusden, is proces-verbaal opgemaakt. Vrijdag 19 augustus werden op ver schillende plaatsen in de gemeente Leusden controles uitgevoerd door de politie. Er vielen totaal elf bekeuringen ten aanzien van autobestuurders die zich niet hielden aan het ter plaatse geldende verbod van niet-inhalen, die niet in het juiste vak vóórgesorteerden, en die het rode stoplicht negeerden. GELUIDSHINDER Bij de Politie kwamen op zondag 14 augustus klachten binnen over ge luidsoverlast in de buurt van Allands- beek, veroorzaakt door het laten vliegen van modelvliegtuigjes. Deze modelvliegtuigjes mogen vanaf 1 augustus 1977 niet meer op de Leusderhei vliegen. Voordat er een nieuwe regeling is getroffen voor het laten vliegen vandeze model vliegtuigjes is het niet mogelijk in te grijpen door de politie. ONTVREEMDE AUTO'S Een auto, die in de nacht van zondag 14 op maandag 15 augustus werd ont vreemd op de Van Hardenbroek van Ammerstollaan, raakte op maandag 15 augustus betrokken bij een aanrijding in Amersfoort. Door de aanrijding was de auto be trekkelijk snel weer bij de eigenaar in Leusden terug. De dader van het ontvreemden van deze Leusdense auto is door de Politie in Amersfoort aangehouden. Een auto, die in de nacht van zondag 7 op maandag 8 augustus werd ont vreemd in Amersfoort, werd op dinsdag 16 augustus aangetroffen bij het Haze- water. De dader is bekend bij de politie te Amersfoort. De auto keerde terug naar zijn eigenaar. Donderdag 18 augustus trof de politie achter de begraafplaats „Rusthof' een auto aan, waarvan de herkomst nog niet kon worden vastgesteld. De Politie stelt een onderzoek in. REE DOODGEREDEN Een ree werd maandag 15 augustus slachtoffer van het snelverkeer. De ree werd doodgereden door de auto van de heer G. de V. uit Heerde. De voorkant van de auto werd beschadigd. VENTVERGUNNINGEN TROL EER D GECON- De politie controleerde op maandag 15 augustus de ventvergunningen in de gemeente Leusden. Er werden geen overtredingen geconstateerd. MET BUKS KATTEN TE LUF Een inwoner uit Leusden-centrum, die reeds verscheidene katten in zijn buurt met zijn buks op de korrel had genomen, werd op maandag 15 augustus andermaal gesignaleerd met de buks in de hand op kattenjacht. De politie zal naar alle waarschijnlijkheid over moeten gaan tot proces-verbaal. GEPARKEERDE CARAVANS Bij de politie kwamen op dinsdag 16 augustus diverse klachten binnen over het stationeren van caravans in de woonwijken. Caravans mogen 48 uur, en niet lan ger, voor de deuren van woonhuizen staan, om te worden ingericht, te worden schoongemaakt of te worden uitgepakt. Volgens de Algemene Politie Veror dening dienen ze na deze 48 uur elders te worden opgeslagen. Om de hand te Houden aan het opber gen van de caravans zal de politie een controle gaan uitoefenen op gestatio neerde caravans in de woonwijken. E- ventuele klachten over het langer dan 48 uur stationeren van caravans op par keerplaatsen aan de openbare weg kun nen bij de politie worden gedeponeerd. BROMFIETSLAWAAI Klachten over lawaaierige jongelui met lawaaierige bromfietsen kwamen op woensdag 17 augustus binnen bij de Politie uit de omgeving van de school aan de Meent te Leusden-Centrum. De politie zal ook deze zaak ter hand nemen. INGEBROKEN BU CHEVRONPOMP Het is lange tijd rustig geweest bij de Chevronpompen op de Doornseweg. Woensdag 18 augustus was het weer eens raak. De daders sloegen een ruit in, en verschaften zich op deze wijze toe gang tot de ruimte van de benzinepomp. Van de inbraak werden diverse spullen teruggevonden in het bos in de nabijheid van het Chevron station. Naar de daders wordt door de politie een .onderzoek ingesteld. KENTEKEN GENOTEERD BU WEG RIJDEN Woensdag 18 augustus reed de be stuurder van een auto weg, nadat hij in Leusden-Zuid een lichte aanrijding had veroorzaakt. Een getuige van deze aan rijding was zo attent het kenteken te noteren van de in overtreding zijnde autobestuurder Het bleek de heer J. C. H. uit Leusden te zijn. AANRUDING Op de Burgemeester de Beaufortweg nabij de inrit van het Gereformeerde Dienstencentrum sloeg de heer A. P. W. uit Vlaardingen rechtsaf met zijn auto. Bij dit afslaan zag hij de bromfietser D. W. uit Leusden niet aankomen. De bromfiets werd bij deze aanrijding zwaar, de auto licht beschadigd. De be stuurder van de bromfiets liep schaaf wonden op. Een en ander vond plaats op vrijdag 19 augustus. KETTINGBOTSING Vrijdag 19 augustus vond op de Arn- hemseweg te Leusden-Zuid een ket tingbotsing plaats, waarbij drie auto's werden betrokken. Er werd ter plaatse in file gereden, en bestuurder P H. J. M uit Den Bosch moest als eerste afrem men. De direkt daarachter rijdende be stuurders zagen dit te laat, en schoten op de vóórliggende auto's af. Het waren de auto's van de heer C. L. uit Hamm, Duitsland, en van de heer B de G. uit Bunschoten, die tegen hun voorgangers aanbotsten. GROTE SOM GELD KWUT, NA CA FÉBEZOEK Na cafébezoek te Leusden bleek de heer B. uit Leusden een grote som geld kwijt te zijn. Diefstal van dit aan zienlijke bedrag aan geld wordt door de politie niet uitgesloten ZIGZAGGEND OVER DE WEG Kort na middernacht zag de politie op zaterdag 20 augustus de auto van de heer J. de S. uit Woudenberg zigzaggend over de weg slingeren Vol gens zijn eigen verklaring kon de heer De S. héél goed zijn auto in bedwang houden. De heer De S. die meer alkohol bleek te hebben genoten dan goed voor hem was. pleegde bij zijn aanhouding verzet tegen de politie. Proces-verbaal moest worden opgemaakt. OPENBARE VERLICHTING In de nacht van vnjdag 19 op zaterdag 20 augustus viel de openbare verlichting in Leusden geruime tijd uit. Vele inwoners van Leusden zal dit ont gaan zijn. De PGEM heeft het mankement ge ruisloos verholpen. CAFÉRUZIE In de nacht van vrijdag 19 op zaterdag 20 augustus ontstond tegen 3 uur 's morgens ruzie in een cafe te Leusden-Centrum. De bezoeker van een café, de heer B uit Leusden, werd door de barkeeper verzocht het etablissement te verlaten. De heer B. nam dit niet, en trachtte zijn caféverblijf met de vuist te verlengen. De caféhouder slaagde er tenslotte in, nadat beide heren slaags waren geraakt, de heer B. tot andere gedachten te bren gen. De cafébezoeker hield er een kapotte wenkbrauw en enige kneuzingen aan over. Verbaal zal worden opgemaakt ter zake van mishandeling en inbreuk op de lokaalvrede. HOND AANGEREDEN In de nacht van vrijdag 19 op zaterdag 20 augustus werd een bruin met zwarte hond aangereden. De ge wonde hond werd vanaf de Torenak- kerweg, waar de aanrijding plaatsvond, door de politie overgebracht naar het Leusdense dierenverblijf. U komt toch ook een klikje nemen op de Leusden 1200-braderie? Ij» telt -i-. ?oI teil itrv - Knip dan de speciale braderie-bonnen uit voor tal van GRATIS verrassingen DE LEUSDER KRAMT, altijd weer anders Ook op de braderie' Zie pagina 7 Ir. Pais, directeur openbare werken in de gemeente Leusden, legt hier in het eerste deelplan van de Tweede Fase de werking van een apparaat uit. De toehoorders van Pais zijn de leden van de raadscommissie voor publieke werken en een aantal ambtenaren. Onder aanvoering van wethouder Wagenaar, trokken de raadsleden Ossendrijver, Voormolen, Bergsma en Reichert en de ambtenaren Elsinga, Her mans, Dortmond en Pais woensdagmorgen het gebied van de Tweede Fase in, om daar de stand van zaken even te bekijken. boeken, voor u besproken samenstelling: Bert Vos. Ongetwijfeld behoort Meulen- hoff Nederland tot die uitgevers, die behoorlijk veel aandacht schenken aan hun SF-reeks. Dat blijkt telkens weer uit de ge maakte keuze. Science fiction- liefhebbers zullen ongetwijfeld met veel genoegen de door Meu- lenhoff uitgegeven verhalenbun dels tot zich hebben genomen, zoals de „Alfa-reeks", waarmee men inmiddels Is gestopt, en de daaropvolgende bundels met zorgvuldig geselekteerde korte verhalen van befaamde en minder befaamde Sf-schrljvers. Kortge leden verscheen een nieuwe titel in deze reeks „Sterren stralen overal". Harry Harrison kwam enige tijd gele den op het idee om enkele tientallen SF-schrijvers te vragen het korte ver haal van eigen hand te kiezen waaraan ze de beste herinnering bewaarden en het van een toelichtend commentaar te voorzien. Deze verhalen werden ge bundeld in drie paperbacks Meulenhoff vroeg redakteur Warner Flamen een keus te doen uit deze drie paperbacks, waarbij ook moest worden gekeken naar verhalen die nog niet eerder in het Nederlands waren ver schenen. Het resultaat was „Sterren stralen overal", vertaald door Roderick van Rhijn en van een speciaal voor deze Nederlandse uitgave van een voorwoord van Harry Harrison voorzien. Het is - tenminste zo ervaar ik - dat - altijd erg interessant om te lezen, waarom een schrijver een bepaald ver haal heeft geschreven, hoe hij op het idee kwam etc. „Sterren stralen overal" komt daaraan ruimschoots tegemoet. De verhalen zelf zijn gemiddeld ge nomen van een uitstekende kwaliteit. Verhalen van Bnan Aldiss (Judas da) ste), Poul Anderson (De laatstenfo verlossers), Isaac Asimov (Stamvafc Algis Budrys (Contact tussen gel^, Arthur Clarke De vergeten vijandj.H Clement (Bewijs), Theodore Cogs» (Consumententest), Philip José Farm (Vaart voort! Vaart voort!), H L Gc (Liefde in het donker), James Gunn(| vrouwenhater), Harry Harrison (Bji Waterval), Frank Herbert De onto kende schakel). Frits Leiber (Myti die mijn achterkleindochter me w telde). James Schmitz (Gew nieuwsgierig), Robert Shecti (Kwaakzalvers), Robert Silvert>erg(2 de onzichtbare man), James Tnpsèe De laatste vlucht van dr Ain) en R05 Zelazny (De man die Faiolo bermni Waarbij ik echter wel wil opmerte dat de verhalen van Arthur Clarke Brian Aldiss in ieder geval al eerder het Nederlands zijn verschenen Uitschieters uit deze achttienvi halen zijn wat mij betreft: „Conti tussen gelijken", van Algis Budry „Consumententest" van Theodc Cogswell, waarin produktie en c# sumptie op een afschuweii manier in evenwicht worden geho den, totdat„Liefde in het da ker", het gevoelig geschreven v haal van H. L. Gold, het ironlti verhaal van James Gunn over vrouwenhater „Mythen die.1 achterkleindochter vertelde" 1 Fritz Leiber, een stukje realiteitvi Robert Silverberg in „Zie de onad bare man" en niet te vergeten I pikzwarte verhaal „De laatste vim van dr. Ain" van James Tiptree. Een boeiende bundel „Sterren stralen overal", uitgegei door Meulenhoff Nederland in haar! reeks nr 122. 281 blz Bij het lezen van „De Fuji order" van Robert L. Duncan dacht Ik: een knap boek, rijp om verfilmde te worden. En dat is ook de bedoeling. Liefhebbers van spionage-romans kunnen hun hart ophalen. „De Fuji-order" is een spionage-roman van allure, die doet denken aan de befaamd geworden romans van John Le Carré, waarin ook de koude mee dogenloosheid van „de dienst" zo'n voorname en afschuwelijke rol speelde. Duncan situeert zijn roman in 1975, in een periode, waarin vooral de CIA langzaam maar zeker in het middelpunt van de publieke belang stelling komt te staan, de vuile was van de veiligheidsdiensten buiten wordt gehangen en de methodes worden veroordeeld. Het is vooral het thema van de menselijkheid, dat een hoofdrol speelt in dit boek van Duncan. Geleid door mannen van de oude stempel, maar vooral gestuurd door de uitkomsten van de moderne technologie (computer-beslissingen e.dwordt het menselijke aspekt vrijwel geheel opzij gezet „in het be lang en in dienst van het vaderland". CIA-agent Harry Calder komt met dit aspekt in aanraking tijdens zijn werk in Tokio. Hij wordt - aan vankelijk zonder het te beseffen - als een pion gebruikt in een gigantische zaak, bekend onder de codenaam „Fuji-order" Een „zaak", waarin hijzelf een belangrijk aandeel zal hebben, zonder dat hij zich ervan bewust is. De inzet- de han delsmacht van Japan en de VS. Calder - toch al op de tweesprong tussen trouw aan de dienst en trouw aan zichzelf en de morele waarden die hij denkt hoog te houden - wordt in een val gelokt, waarbij een on schuldige collega zonder meer wordt vermoord „om de zaak te die nen". Dat geeft bij hem de doorslag en hij begint een privé-oorlog tegen de CIA met het doel het tij te keren, nu het nog kan. Maar de tijden zijn inderdaad veranderd. Menselijke beslissingen zijn minder belangrijk, dan de computeranalyses vanuit het Amerikaanse ClA-centrum Langley Psychologen analyseren aan de hand van de uitkomsten of een zaak een kans van slagen heeft indien een bepaalde man of vrouw wordt ingezet. Of wordt gedood Naast de economische macht speelt nog een andere faktor een belangrijke rol in dit spannend, koel geschreven verhaal: de Japanse goudschat, die Calder de macht geeft om de CIA een halt toe te roe pen, een gevoelige nederlaag toe te dienen. „Dus het interesseert je geen bliksem wat er met je land ge beurt?" vroeg hij. „Toch wel", zei Calder, „ik geloof alleen niet in jullie methoden". „Ik geloof in wat ik doe", zei Springer. „Misschien is dèt wel het probleem", zei Cal der. „Teveel mensen die vast ge loven in wat ze doen. Een waardig doel heiligt alle middelen". Deze dialoog tussen Calder en één van zijn tegenstanders binnen de CIA kenmerkt het thema van Duncan's voortreffelijke boek. Het waardige doel heiligt alle middelen. Met voorbijgaan aan de menselijke aspekten Pas als de bedrijvers van dit dodelijke en „rücksichtlose" spel zélf het slachtoffer dreigen te wer den, komen ze eindelijk tot hel besef, dat ze met iets afschuwet'jte bezig zijn. De wereld heeft dat in middels duidelijker dan ooit ervaren na de onthullingen, die over de CIA en andere geheime diensten zijn gedaan. Maar wie denkt, dat daar mee een eind is gemaakt aan de methodes, die voor het heiligt worden gebruikt, die heeft het net begrepenHet was slechts het uiter ste topje van de ijselijke berg. De rest blijft verborgen onder de duistere wateren van J woelige wereldzee. In „DeFujlor- der" maakt Duncan dat duidelijk aan zijn lezers, die overigens oot buiten deze humane aspekten om, met erg veel spanning dit knap geschreven boek zullen le zen. „Dragons at the gate", door Robert L. Duncan, vertaald door Lon Falger. 1975. Uitgegeven door de uitgeversmaatschappi A. W. Bruna Zn. te Utrecht Pa perback. 295 blz. 19,90. Bert Vos Bruna heeft een talent ontwikkeld wat betreft prentenboeken. Dat heb ik al eens eerder geschreven en ik herhaal dat graag. Kortgeleden kwamen weer vier nieuwe pren tenboeken in Nederlandse vertaling uit en het is werkelijk kostelijk om die boekjes te bekijken, door te bladeren en te lezen. In de eerste plaats is dat „Alice in wonderland" van Lewis Carroll, op nieuw verteld voor de kleintjes en ver taald door Lenie Reedijk naar de oor spronkelijke tekst van Carroll uit 1890, charmant geïllustreerd met de oor spronkelijke tekeningen van John Ten- niel. ledereen kent natuurlijk het verhaal van „Alice in wonderland". Dit speciaal door Carroll (pseudoniem van Charles Lutwidge Dodgson) herschre ven verhaal van Alice' avonturen, is erg fijn vertaald door Lenie Reedijk en daardoor erg geschikt om uit voor te lezen Aanbevolen. 72 blz 7,50 Tlly Schel vertaalde „Der Maulwurf Grabowski" voor Bruna en het resul taat is een spannende geschiedenis van „De Mol Graafgraag", die al gra vend allerlei avonturen beleeft. Het is het moderne, aktuele verhaal van de arme mol, die door de opdringende verstedelijking uit zijn heerlijke speelwei wordt verdreven. Luis Mur- schetz is de auteur en tekenaar van dit kostelijke boekje met de erg spre kende illustraties, 32 blz. prijs 6,50. Munroe Leaf schreef het ver tederende verhaal van het kleine Spaanse stiertje Ferdinand, dat fijn besnaard als hij is. liever onder een kur keik van de bloemetjes en de bijtjes ligt te genieten, dan dat hij tekeer gaat in de arena ten behoeve van bolbuikige heren en broodmagere verkreukelde dames. „De geschiedenis van Fer dinand", met de erg mooie zwart-wit tekeningen van Robert Lawson (de oorspronkelijke uit 1936), kan ik van harte aanbevelen, 74 blz. 7,50. Tenslotte aandacht voor „Het ver haal van Babar het olifantje", dat Jean de Brunhoff In 1930 schreef. Het is het eerste verhaal van Babar later volgden er meer), dat nu bij Bruna verscheen. Deze Nederlandse editie bevat onverkort de tekeningen en de tekst van de volledige eerste uitgave. Babar is het olifantje, moeder door een jager wordt doo geschoten en die dan de stad vlucht, waar hij zoveel leert, datn^ zijn terugkeer in het oerwoud tot koning van de olifanten wf uitgeroepen. Jacques Dohmen*j taalde het oorspronkelijk In J Frans geschreven verhaal en als® zonderheid kan nog worden ge"j dat de Nederlandse tekst geh# geschreven, door Julius de Go* leraar schoonschrijven M. °- Utrecht. Het nawoord van Be Hürlimann vertelt belangstel!^ méér over de schilder en vertelt* Brunhoff. 65 blz. 7,50.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 14