Might's last gleaming" een knappe omst(?)-thriller van Robert Aldridge De slaapkamergeest bert vos LEUSDER KRANT Voor de balie: ÉR KRANT - FILM DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1977 Regisseur Aldridge weet op een voortreffelijke wijze de verschillende krachten in beeld te brengen, soms afzonderlijk, maar vaak ook tegelijk in multi-screen. De spanningsvelden worden lang zaam maar zeker naar een hoogte punt opgevoerd, waarbij een aardig inzicht wordt getoond in de mo gelijke reakties van regeringsautori teiten in een enorme crisissituatie. De spanning barst los in een complete angstpsychose als Burt Lancaster, het wachten moe en bo vendien tot de ontdekking gekomen dat een sabotageploeg bezig is hem en zijn makkers op te blazen, de knop indrukt en het aftellen voor de lancering laat beginnen. Een machteloze verlamming maakt zich van de mannen aan de top meester, een verlamming, waar men ter nauwernood uit ontsnapt om toe te kunnen geven aan de wensen van de ex-generaal En de wereld te redden. „Twilight's last gleaming" (Op de rand van de ondergang) toont de chizofrene wereld van de macht. De macht, die nauwelijks kan worden ingetoomd, als er zich onverwachte zaken voordoen, die niet om een gewelddadige oplossing vragen, maar om koel en nuchter verstand. Robert Aldridge laat met zijn ..Twilight's last gleaming" overdui delijk zien, dat wij zonder meer op een vulkaan leven, die op het punt staat uit te barsten. Er is alleen maar een klein duwtje nodig om de doorslag te geven. De oplossing van dit konflikt. dat bijna tot de ondergang leidde van de wereld, is typisch een op lossing zoals militairen samen met inlichtingendiensten die zou den kiezen. Door het geweld in haar meest pure, subtiele vorm, waarbij alles wordt opgeofferd voor het redden van een toch al ernstig gedeukt prestige van de Pentagon-top. Het is juist dèt slot, dat aan de ene kant erg onwezen lijk op de kijker over zal komen, maar anderzijds voldoende stof tot nadenken zal geven. Want men kan zich terecht de vraag stellen, of de oplossing, die regis seur Aldridge voor het hypotheti sche probleem koos. misschien de meest logische oplossing zal blijken te zijn, als het „probleem" zich ooit in werkelijkheid voor zal doen. Hopelijk zal die vraag nooit worden beantwoord Wie voorbijgaat aan die angst aanjagende aspekten van deze voortreffelijke film, houdt in ieder geval zonder meer een erg span nende thriller over met een enorme werkelijkheidswaarde, die op zich al beangstigend is. (Cinema 1, Nederlandse pre mière, 16 jaar). A SMALL TOWN IN TEXAS ,,A smal town in Texas" van re gisseur Jack Starrett is een redelijk goed gemaakte film met een be hoorlijk portie aktie, vooral wat be treft achtervolgingen met auto en motor. Maar gelukkig is dat niet het enige ingrediënt, want anders zou „De motorduivel van Texas" (zoals de slecht gekozen Nederlandse titel luidt) niet meer zijn dan één van die typisch Amerikaanse home-made prenten, waarvan er dertien in een dozijn gaan. „Een kleine stad in Texas" is óók een film, die de onder linge verhoudingen in zo'n provin ciestadje schetst en dat niet onver dienstelijk doet. Scène uit „Man of the east". U komt toch ook een klikje nemen op de Leusden 1200-braderie? Knip dan de speciale braderie-bonnen uit voor tal van GRATIS verrassingen DE LEUSDER KRANT, altijd weer anders Ook op de braderie! Zie pagina 7 Met de weet u waarom, hoe, waar en wanneer. Behoort u tot de enkelingen, die de dag doorbrengen in onwetend heid? Een abonnement op dit enige plaatselijke nieuwsblad kost u f25.- per jaar en u krijgt van ons een poster gratis. Als waardering voor uw goede keus. U kunt zich opgeven via de bon elders in dit nummer. „A small town in Texas" is het verhaal van Poke Jackson (gespeeld door Timothy Bottoms) de populaire jongen van het stadje, die naar huis terug keert na een vijfjarig verblijf in de gevangenis. Hij verlangt naar zijn vriendin Mary Lee (Susan George) en hun vijfjarige zoontje Ook heeft hij een rekening te vereffenen met Duke, de hulp sheriff, die hem vijf jaar geleden in een val had laten lopen, waardoor hij de gevangenis indraaide. Uitein delijk wil hij met Mary Lee en het kind naar Californië gaan om een nieuw leven te beginnen. Dat loopt echter niet van een leien dankje, van de hulpsheriff is inmiddels sheriff geworden en heeft een verhouding met Mary Lee, (al thans hij doet z'n best om zover te komen) en bovendien wordt in het kleine stadje in Texas een gouver neurskandidaat vermoord Een moord, waar Poke getuige van is. Een moord ook. waar sheriff Duke sterk bij betrokken is. Sheriff Duke stelt alles in het werk om Poke het zwijgen op te leggen en dat ontaard in wilde achtervol gingen met motor en auto. een fe nomeen, waar dergelijke films blijk baar de laatste tijd niet meer zonder kunnen. Aan de andere kant: derge lijke aktiescènes blijven altijd span nend om te zien, en een bepaalde agressie kan via het filmdoek worden uitgeleefd. Waarom dan ook niet? „A small town in Texas" is geen slecht gemaakte film en dat is ook belangrijk, temeer als je bedenkt, dat er ook regisseurs zijn, die achtervolgingen zónder enige fantasie op het witte doek kunnen zetten. Regisseur Starrett weet wat hij moest doen en maakte wat dat betreft geen fouten. (Duo 2, eerste week, 16 jaar). IN HET KORT BEKEKEN Deze week vrijwel allemaal ge prolongeerde films en dat betekent, dat „Twee door het dolle heen" met Bud Spencer en Terence Hill aan hun vijfde week in Grand 3 begin nen, waar men overigens een riant uitzicht heeft op de chaos van Grand 1 en 2, waar vrijwel niets meer her innert aan het oude Grand Theater van weleer, (alle leeftijden). „Madame Claude" van regisseur Just Jeackin, de cleane sexfilm over een bordeelhoudster, (goed ge- sfteeld overigens door Frangoise Fabian), die kontakten onderhoudt met belangrijke mannen en daar door in moeilijkheden komt. (Derde week, Grand 4, zestien jaar). Murder by Death" de uit stekende persiflage van de detecti veroman, werd (gelukkig) gepro longeerd en verhuisde naar Grand 5. Hier kan men Peter Falk. Peter Sellers, David Niven en Alec Gui- ness als superspeurders aan het werk zien. Een heerlijke film. en niet alleen voor de kenners van het gen re. (Tweede week. Grand 5. 12 jaar). Bud Spencer en Terence Hill zijn niét alleen te bewonderen in Grand 3, maar ook in Cinema 2, waar hun „Rechter en linkerhand van de duivel" de tweede week in gaat. ..They call me Trinity" is de eerste succesfilm van dit edele duo met regisseur E B Clucher, de Regisseur Robert Aldridge maakte kortgeleden de last gleaming" (Op de rand van de ondergang), een deze week in Nederlandse première gaat en ook in :ien zal zijn (Cinema 1). Voor het overige zijn alle films met uitzondering van die in het Duo-duo. voor opbrengen, want land's gren zen verdedigen is geen on verdeeld genoegen als je met leedwezen" moet toestaan, dat honderdduizenden buitenlanders onze grenzen overstromen zonder dat hen ook maar een handbreed in de weg wordt gelegd. Wantje weet straks ook niet meer, als er werkelijk iets tegen gehouden moet worden, wie de vijand is en wie tot het toeristendom behoort Soldaten mógen balen, ook al mogen ze dan niet hun com mandant bellen met de medede ling, dat ze een dagje thuis blijven om over dat onplezierige gevoel heen te komen. Kortom: ik baal er van, dat men het „balen" officieel wil invoeren compleet met vrije baaldagen. Te recht zullen de WDM-jongens van alle kazernedaken schreeuwen, dat de gewone soldaat weer eens wordt gediscrimineerd. En boven dien: let op mijn woorden, je krijgt straks een enorme chaos, waar iedereen van balen zal. Waar blijven we, als we straks niet op tijd onze boterham (met of zonder be leg) krijgen afgeleverd, omdat de bakker en de slager hun baaidag hebben? Wie maakt deze krant, als de zetters en drukkers juist hun tjaaldag hebben als deze woorden en al dat andere fraaie nieuws pas klaar moet worden afgeleverd aan bezorgers, die er ook grotendeels van balen? Daarom heb ik vandaag mijn werkgever gebeld om hem mee te delen, dat ik er hevig een baal en vandaag maar af zag van de al dan niet nuttige werkzaamheden tot meer of mindere heil en glorie van deze krant en dat van mijn werkge ver. Tot nu toe heb ik er niets op gehoord. Hij had zeker een baai dag. V. bouw heeft meegewerkt. Samen met twee kameraden (met wie hij in de gevangenis kennismaakte) slaagt hij erin om binnen te dringen in de lanceerinrichting. En dat niet alleen. Door hard geweld te gebrui ken weet hij de „sleutel" te persen uit de dienstdoende officier. En het is deze sleutel, die hem de absolute macht geeft over oorlog en vrede. Hierdoor zal hij in staat zijn op de knop te drukken, waardoor een atoomoorlog zal worden ontketend. Lancaster en de zijnen spelen dit uiterst gevaarlijke spel niet al leen om het geld. Vooral bij de ex-generaal (oud Vietnam- strijder) is sprake van genoeg doening, van wraak als u wilt. Hij werd door allerlei manipulaties veroordeeld tot gevangenisstraf, maar is bovendien op de hoogte gekomen van een uiterst geheim dokument, waarin duidelijk naar voren is gekomen, dat de Ameri kaanse president met het Penta gon alleen uit prestige overwegingen met de oorlog in Vietnam is begonnen. „Om ze een voorbeeld te stellen." Een voorbeeld, dat aan duizenden Amerikaanse soldaten het leven kostte. Lancaster wil, dat dit do kument door de nieuwe president van de USA via de TV bekend wordt gemaakt. Boven dien wil hl] een gijzelaar. De pre sident zelf. Plus zo'n 20 miljoen dollar voor zijn maten, die hem zo keurig hebben geholpen. Aanvankelijk heerst ongeloof binnen de gelederen van de Natio nale Veiligheidsraad en de gene raals van het Pentagon hebben maar één oplossing voor dit pro bleem: plat gooien met een atoom bom. De felste militair is in dit geval Richard Widmark, die geen enkel alternatief wil aanvaarden, maar kost wat het kost Lancaster en de zijnen om zeeg wil helpen. Kortom: een aardige patstelling. de meest indrukwek- ims die ik ooit heb gezien Kubrick's „Dr. met de onnavolg- Sellers in enkele for- hoofdrollen. „Dr. is het verhaal over wijze, waarop de in een derde we- kan worden gestort, een gek geworden officier die toe- mop kon plus de in- van verantwoorde- Amerikaanse regisseur Kt Aldridge gebruikte even- diw dil thema voor zi'n mj ste film „Twilight's last Tig", in het Nederlands ver met „Op de rand van de betuMtgang". Hoewel de uitgangs- Hb» n van Idridge. zich base- qieen novelle van Walter f, anders zijn, dringt zich egelijk een vergelijking op. direkt de ene film beter te Ui dan de andere. Wight's last gleaming" is in een behoorlijke crisis fAffferikaanse bestuursap- als blijkt, dat een jen generaal er in is ge- door te dringen in een als ition beveiligde lanceerin- van raketten met atoom- CEERINRICHTING Jgeneraal, 'voortreffelijk ge- lor Burt Lancaster, is bij- »d op de hoogte van de en beveili- itregelen van de lanceer- k. omdat hij zelf aan de )HfH zeer door mij ge vat trtfe Per'ode' dat 'k m vo1 wdkuierde in 's lands wa- kadden we een vasfe uit hoor alles. wat ons tegen- du aardse tranendal. En ■tells voor die tijd - op- i vee/ ..Balen" was dat ideeerli/kheid gebiedt me dal dit woord erg popu- t in onze uitgebreide tong in dienst van Vadertje baal er van" was onze jeliefde uitdrukking en je dan niemand uit te legen, ei bijzonder frisse tegenzin We vaderland aan het ver- t was. Bekomen in de normale haPPV moest je werkelijk om dat soort on- derde uitdrukkingen af te antze werden niet gebruikt oorsnee conversatie, laat 'at ze werden begrepen. *as dan ook mijn be- elijt 'e woede, toen ik vorige Inti/n dagblad las, dat ik bet begrip „balen" uit ■o a/ beperkte vacabulaire vannen. 'Jen nog van het feit, "e Persoonlijk gedupeerd moef er van onze zorg- whciplineerde wereld te- ddien, a/s iedereen maar ^vaaneer hij of zij daar e" kijk, dat soldaten, ter- 13n het spelen zijn, er van aa' kan iedereen begrip Scène uit „A small town in Texas" (De motorduivel van Texas) waarin een klein provinciestadje op stelten wordt gezet. man, die ook „Twee door het dolle heen" regisseerde (Cinema 2. tweede week, alle leeftijden) „Een brug te ver" blijft - nu tegen de helft van de prijs - publiek trek ken. Nu voor de tiende week te zien in Euro Cinema waar men de mis lukte pogingen van de geallieerden om de brug bij Arnhem te veroveren breed uitgemeten kan zien met Sean Connery, Robert Redford. James Caan en andere sterren in de hoofdrollen. (Euro Cinema, tiende week, twaalf jaar). „Merlijn de Tovenaar" is een succes in Amersfoort. Uitverkochte voorstellingen is het gevolg. Deze Nederlands gesproken Walt Disney-film wordt in de matinee voorstelling van zaterdag en woensdag in Euro Cinema dan ook al weer voor de zesde week ge toond. En mocht u uw kinderen een middag plezier gunnen, wel eventjes reserveren, dat voorkomt teleurstelling (Alle leeftijden, zesde week) In Duo 1 is het witte doek geheel gevuld met Doriana, het pornomeis je, van regisseur Jess Franco, die zijn film wel heel erg vrij baseerde op het beroemde stuk van Oscar Wilde „Dorian Gray". Franco, een Zwitser, heeft meer sexfilms op z'n naam staan, maar als u het mij vraagt, is de kwaliteit van zijn „werkstukken" niet van dien aard, dat je kunt spreken van vakwerk. Filmisch gezien dan. Maar wellicht verlangen bezoekers van Duo 1 dat ook niet. (Duo 1eerste week. zes tien jaar) In de nachtvoorstellingen van Duo 1 kan men kijken naar „Sex- plorer" en dan is het de bedoeling, dat u de belevenissen meemaakt van een Venus van een andere pla neet. Blijkbaar hebben ze op die andere planeet heel andere zeden en gewoonten, vandaar dat een sexplosie het gevolg is. Een film van reqisseur Derek Ford (zestien jaar) Tenslotte in de nachtvoorstel lingen van Duo 2 opnieuw een film van de Italiaanse regisseur E. B. Clucher, dit keer alleen met Terence Hill in de hoofdrol: „Man of the east". Verder met Gregory Walcott, Harry Carey en Dominic Barto. Een humoristische wes tern. (zestien jaar). Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 25 augustus t/m 31 au gustus 1977. GRAND 1 - 033-14632 Eind van dit jaar weer een bioscoop erbij. GRAND 2 Met Kerst kunt u naar de film kijken in dit nieuwe theater. GRAND 3 „Twee door het dolle heen a.l. Dagelijks 7.00-9.30 uur. Zaterdag 2.00-7.00-9.30 uur. Zondag 2.00- 4.30-7.00-9.30 uur. 's Middags we gens verbouwing gesloten. Uitge zonderd zaterdag en zondag. GRAND 4 „Madame Claude", 16 jaar. Dage lijks 6.45-9.15 uur. Zaterdag 1.45- 6.45-9.15 uur. Zondag 1.45-4.15- 6.45-9.15 uur. 's Middags wegens verbouwing gesloten. Uit gezonderd zaterdag en zondag GRAND 5 „Murder by Death", 12 jaar. Dage lijks 7.00-9.30 uur. Zaterdag 2.00-7.00-9.30 uur. Zondag 2.00- 4.30-7.00-9.30 uur. 's Middags we gens verbouwing gesloten. Uitge zonderd zaterdag en zondag CINEMA 1 - 033-18900 „Op de rand van de ondergang" (Twilight's last gleaming). 16 jaar. Dagelijks 2.00-7.00-9.30 uur. Zon dag 2.00-4.30-7.00-9.30 uur CINEMA 2 „De rechter. en de linker hand van de duivel", a.l. Dagelijks 145- 6.45-9.15 uur. Zondag 1 45-4.15- 6.45-9.15 uur. EURO 033-33655 „Eenbrugtever", 12jaar Dagelijks 2.00-8 00 uur Uitgezonderd zater dag en woensdagmiddag EURO Zaterdag 1.00-3.00 uur Woensdag 1.45 uur „Merlijn de Tovenaar" (Walt Disney), a.l. Nederlands ge sproken. DUO 1 033-16572 „Doriana, het pornomeisje", 16 jaar. 2.15-7 15-9.30 uur Zondag 2.15-4.30-7.15-9.30 uur DUO 2 „De motorduivel van Texas". 12 jaar. 2.00-7.00-9.15 uur. Zondag 2.00-4.15-7.00-9.15 uur. NACHTVOORSTELLINGEN DUO 1 „Sexplorer" (Venus van een andere planeet), 16 jaar. Vrijdag en zaterdagavond 24.00 uur DUO 2 „Man of the east", 16 jaar. Vrijdag en zaterdagavond 23 45 uur ,,Maar stel u du eens even in mijn plaats, achtbare," zei de bon kige reus met de zeebenen voor het hekje. ,,Neen, dank u," antwoorde de rechter beleefd doch beslist, ,,laat elk maar aan zijn eigen kant van de groene tafel blijven." De omvangrijke verdachte zuchtte. Het leven was erg moeilijk geweest die avond. Dat was geblekeD toen de getuige samen met zijn vrouw thuis kwam en een paar ongelooflijk grote schoenen op de overloop zag staan, voor de deur van hun slaapkamer. Ook de getuige had een gezellig avondje gehad. Hij behoefde echter geen scha in te halen, zoals de zeeman. Daarom had hij het wat kal mer aan kunnen doen. In prettige stemming was hij huiswaarts ge keerd. Hij had in de woonkamer nog wat na zitten babbelen. Daarop ging hij samen met zijn vrouw de trap op. Doch op de overloop dreigde de genoeglijke stemming om te slaan. „Jij laat ook altijd je spullen overal slingeren," zei de vrouw verwijtend en met het volslagen gebrek aan logica dat dergelijke opmerkingen van bet vrouwelijk geslacht kenmerkt. De getuige keek verbaasd naar de schoenen. Onmiddelijk vielen hem de afmetingen op. Wat daar voor de slaapkamer stond, mocht de naam schoenen niet meer dragen. Het waren vliegtuigmoeder- schepen. Moedig doch beschroomd ging de getuige de reusachtige stap pers bekijken. Hij sprong echter terug als een kat, die de hete pap te dicht is genaderd. Er was minstens één rund nodig geweest om het leer te leveren voor elk van die voetbekleedsels en op 't moment dat hij die gedachte wilde uitspreken, klonk er onverhoeds een geluid alsof de geest van beide runderen was opgestaan om achter de slaap kamerdeur steels te loeien. De haastig opgebelde politie is gaan kijken en vond een varens gast, die overdadig snurkte. De man lag op het matje voor de echte lijke sponde. Hij droomde schone dromen en was haast niet wakker te krijgen. Hij praatte luid in z'n slaap maar de getuige weigerde te zeggen wat de zeeman had verteld. „Mijn vrouw kreeg er een kleur van", zei hij veelbetekenend. De zeeman vond dat men er niet zo'n drama van had hoeven te makeD. Hij was op zoek geweest naar een hotel, zei hij. Dat had hij zo gauw niet kunnen viDden. Na wat gezoek meende hij dat hij er was. En toen was hij per abuis bet verkeerde huis binnen gegaan. „Gaat u altijd via het keukenraam hotels binnen?" vroeg de offi cier. „Bij ons aan boord zijn de deuren óók niet zo breed," antwoordde de man onverstoorbaar. Honderd gulden boete legde de rechter hem op. „Prima," zei de verdachte, terwijl hij een flinke fles Jenever voor de dag haalde. „Hier makker," riep hij naar de getuige, „pak an - voor de schrik!" De vrouw kreeg er wéér een kleur van d' ARGENTY LAST GLEA-

Leusder Krant | 1977 | | pagina 23