lerrit IJzeldoorn eerste exposant in het zwembad van Es exposeert fraaie bij Freddy Textor Schrijf- avond Amnesty Recreatieve fietstocht door Leusden Leusdenaren: op naar de Keistad! Donderdag 1 september 1977 13 Hondenliefhebbers: 10 kg Doko-hondevoer van 22.35 nu 18.- Amstertamseweg 139 Amerttoort. Tel. 033-17031. aangekomen werd de kei op de Var- kensmarkt geplaatst op een voetstuk. Helaas voorde Amersfoor- ters werd hun trots door anderen be spottelijk gemaakt en het woord Keientrekkers werd algauw een scheldnaam. En toen in 1672, toch al een rampjaar, ook de Franse bezetters hun minachting uitten over de kei, was de maat vol. Daarom groeven de Amersfoorters een diepe kuil en in de nacht van 29 op 30 april 1674 verdween de kei spoorloos. Een meiboom stond op de lege plek. Ruim tweehonderd jaar bleef de kei spoorloos. Af en toe zocht men wel, maar men wist niet waar te zoeken. Tot in 1903 een grondarbeider, Hendrik de Goede, bijgenaamd Spekkie, om precies te zijn op 2 mei om kwart voor zes, bij het aanleggen van gasbuizen op de Varkensmarkt op de kei stuitte en de historische woorden sprak: „Jongens, doar-is- tie." Op 28 mei werd de kei weer in een feestelijke optocht versleept. Na nog een korte onderduikperiode in de tweede wereldoorlog staat de kei nu aan de Stadsring, eerst alleen, maar de laatste jaren in een steeds groeiend gezelschap van andere kelen. Naast de Amersfoortse Kei staan nu zeven andere keien te kijk op hun sokkels aan de Stadsring. Hoeveel er nog zullen volgen is nu nog niet be kend, maar als het aan de ACC ligt noq heel wat. Sinds 1971 hebben België, Luxemburg, Engeland, Zwit serland, Canada, Frankrijk en Oos tenrijk de zeven kelen geleverd. Nu zal Italië volgen. Een brok marmer van zo n vijf ton uit Sicilië zal bin nengesleept moeten worden op 10 september. Daaraan vooraf gaat de feestweek, uiteraard met een grote Italiaanse inbreng. Keistadfeesten 1977, van 2 tot en met 10 september, gastland Italië. veelal ook als start en eindpunt gelden. Alle deelnemers - dus ook de mee fietsende kinderen - ontvangen een herinnering. Hiervoor moet men wel alle punten aandoen en de rit uitfietsen Tevens zal er tijdens de fietstocht iets aangeboden worden Er zal tussen 13.30 en 15.00 uur gestart worden op de volgende punten: Leusden - Centrum Jongerencentrum ,.de Til". HoekBavoortseweg-Hamers- veldseweg. Leusden-Zuid Fam. v. d. Veen, Ko ningin Julianalaan 45, Hoek Pr. Bea- trixlaan. Achterveld. Café Buitenlust. Om de kosten wat te drukken, wordt er van de deelnemers vanaf 14 jaar een bijdrage gevraagd van f.1,-en voor de zelffietsende kinderen is dat f.0,50. Hiervoor ontvangt men dan de route beschrijving met toelichting, de her innering en een kleine traktatie. De organisatoren hopen dat het weer wat beter wordt en dat er zeer velen aan deze tocht zullen deelnemen. De schrijfgroep van A.I. nodigt ieder een vriendelijk uit om donderdag 1 september a.s. te komen schrijven voor gevangenen tussen 19.00 en 21.00 uur in de openbare bibliotheek aan de Ha- mersveldseweg. neel landschapsschilder bij uitstek wees zijn aaandachtige leerling op de vele punten die bij het landschapschilderen van belang zijn ,,De Grote Melm" in Soest is een stemmig winterlandschap. Dooiende sneeuw op/en rond de boerderijen aan de Meent Een typische laag staande winterzon, die lange fletse schaduwen werpt Gerrit IJzelendoorn is erin geslaagd om de sfeer van zo'n winter dag raak te typeren. In zomerse bla dertooi is de schuur in Soest gehuld. De schuur beheerst de middenpartij van het doek, en wordt geflankeerd door weelderige boompartijen Ook hier, in het landschap, springt naar voren met hoeveel gevoel voor verf- behandeling en stofuitdrukking Gerrit IJzelendoorn te werk gaat. Hij is nog jong. De hoop is gerechtvaardigd, dat hij op den duur zo weinig moeite met de techniek zal hebben, dat hij wat vrijer met zijn onderwerpen zal kunnen omspringen om net dat aan zijn on derwerpeed toe te voegen, dat hem zal uittillen boven de feilloos weergegeven mooie afbeelding van het onderwerp. Anco Mali. AMERSFOORT, EEN KEI VAN EEN STAD leder jaar organiseert de Amers foortse Contact Commissie (ACC) in de eerste volle week van september de Keistadfeesten. Na allerlei eve nementen, braderieën, kinderfees ten, sportevenementen, gezellig heidscentra, demonstraties van oude ambachten en diverse culturele manifestaties, zal op de laatste zaterdag in een grote histori sche optocht de kei worden binnen gesleept. Dit jaar een kei uit Italië. De Amersfoortse Kei Is eigenlijk een kei uit Leusden. De eerste ver melding van de kei dateert uit 1545 toen Karei de Vijfde een „conynwa- randa" voor de jacht op de Leusder- heide liet afpalen. „Den grooten keeselsteen werd gevonden op de Waelbergh, op de wech tussen Amersfoort en Utrecht" Ruim honderd jaar later woonde een rijke jonkheer, Everhard Meyster genaamd, op een buitenverblijf aan de voet van de Utrechtse Heuvelrug. Waarschijnlijk omdat hij rijk was, zijn vrouw ook trouwens, had hij niet veel meer omhanden dan het schrijven van toneelstukken en het afsluiten van onwaarschijnlijke wedden schappen. En aan een van die wed denschappen heeft Amersfoort zijn kei te danken. Onder de indruk van de omvang en de zwaarte van de kei sloot Meyster met zijn vrienden een weddenschap af om de steen door mensenhanden over te laten brengen naar Amersfoort. De inzet was maar liefst drieduizend gulden, een enorm bedrag in die tijd. Hoewel het eerst de bedoeling was het transport te laten plaatsvinden in de winter van 1660-1661 is het ten slotte 7 juni geworden, waar schijnlijk omdat er geen of te weinig sneeuw was gevallen in de winter. Intussen had Meyster door vlug schriften, gedichten, aan plakbiljetten en strooipenningen nogal wat reklame gemaakt, zodat er op de dag zelf massa's mensen, ook vreemdelingen, op de been waren. Op een speciaal vervaardigde slee werd de kei over houten rollers naar Amersfoort getrokken. Gevolgd door een stoet van be langstellenden. fouragewagens, trompetters en koetsen. Nadat de stoet tegen de avond in de stad was - Vier heemskinderen LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag 1 september a.s. houdt Amnesty Inter national weer de maandelijkse schrijf- avond voor politieke gevangenen in de openbare bibliotheek aan de Hamers- veldseweg. Naast de schrijfaktie voor de Indonesische politieke gevangenen, waarover men in de Leusder Krant van de vorige week kon lezen, zal ook naar de autoriteiten van Joegoslavië en Tu nesië worden geschreven. Samen zwierven ze, vooral in Soest, rond. Johan van Bijsterveld, traditio- Verschillende leden van de Amers foortse Contact Commissie hebben zaterdag vol bewondering gekeken naar de schitterende historische op tocht, die in Leusden in het kader van Leusden 1200 werd gehouden. Ie dereen was het er over eens, dat er enorm veel werk aan was besteed. Zoals bekend start op 2 september in Amersfoort de Keistadfeesten, dit keer in het teken van Italië. Aan het slot van de feestweek wordt de tradi tionele historische optocht gehou den, waarbij de Italiaanse kei zal worden bijgezet in de reeks buiten landse keien, die Amersfoort in de loop der jaren verzamelde. De Amersfoortse Contact Com missie en de Stichting Leusden 1200 doet een beroep op de Leusdenaren en Achtervelders om met hun praal wagens mee te doen aan die histori sche optocht op zaterdag 10 sep tember a.s. Doe mee, maak van die Amersfoortse kei-tocht een Leus- dense happening. Want niet ie dereen weet, dat die eerste Amers foortse kei in feite een Leusdense kei was. Laat Amersfoort dat dit jaar maar eens goed weten. Inlichtingen over deelname aan de historische kei-trektocht op zaterdag 10 sep tember a.s. verstrekt de heer L. Pe perzak, telefoon 50462. Als u mee gaat doen, dient u in ieder geval om half twee (op 10 september) in Amersfoort te zijn. Leusdenaren: op naar de keistad! ,,Uit ons verdwijnen bloeit nieuw leven". Onder de raamlijn de mens, die zijn levenscyclus heeft voltooid, en die via de kanalen van verras sing nieuw leven mogelijk maakt, en daardoor de kringloop sluit. De con tinuïteit, die de Grieken voor ogen hadden met hun Eleynische myste riën. Naast een fraaie prent als „Tijd loze rust" die voor zichzelf spreekt, even een beeld uit de kranten. Een gesticulerende, diskriminerende Amin, geeft Sonja van Es aanleiding tot de ets: „Houdt een oogje op onze dikta- tors". Tenslotte de planeten in de onein digheid van wording en ruimte, die onze menselijke aardse begrippen ver te boven gaat. Sonja van Es beeldt uit, hoe het zou kunnen zijn Naar deze prenten gaat mijn voorkeur uit, waarschijnlijk omdat ze de meeste ruimte laten aan mijn eigen fantasie. Voor de liefhebbers van etsen een ekspositie om niet te missen. Anco Mali. LEUSDEN - Zondag 4 september organiseert de Stichting R.K. Jeugd en Jongerenwerk, in samenwerking met „Piko" uit Achterveld weer een re creatieve fietstocht door Leusden. Dit evenement wordt al een aantal jaren gehouden en is bedoeld voor iedereen, jong en oud. De tocht gaat door een groot gedeelte van onze gemeente. Het is geen puzzel- rit, de route zal duidelijk beschreven worden. Nadruk zal er in de routebe schrijving gelegd worden op het „oude Leusden". Er zullen enkele rustpunten zijn, die irilSDEN - De energieke restaura- Harry van Schalk (met ruime Vyan het café „Het zwembad" de Bavoortseweg, wil de zwem- JL wat dichter bij de kunst gaan n Ter gelegenheid van de zwem- Siten op zaterdag 3 september, \Lr ook het buitenbad officieel pjen en het binnenbad officieel !Lj wordt, heeft hij de opening [lijn eerste tentoonstelling gepland Het is de Amersfoorter Gerrit IJze lendoorn, die in april van dit jaar met een opvallende kollektie stillevens,de buteerde in het A K G. Ploeghhuis, die als eerste eksposant de kunst naar de sjxirt brengt U kunt de tentoonstelling gaan zien tot en met zaterdag 17 september, dagelijks van 13.00 tot 18.00 uur, en van 20.00 tot 23.00 uur Op zaterdag van 10.00 tot 15.00, en op zondag van 10.00 tot 14 00 uur. Ook dit keer zijn er zo'n stuk of acht stillevens van Gerrit Ijzelendoorn te zien, die uitmunten in zorgvuldige verfbehandeling, en rust, in kleur en kompositie. De wereld van het stille ven, waaraan lange tijd achteloos door vele moderne schilders de rug was toe gekeerd, heeft in Gerrit IJzelendoorn een toegewijd dienaar gevonden. Van uit af getoonde achtergronden bouwt hij zijn komposities op, met flessen, schalen, veel bruin plateel, vruchten en groenten. Geraffineerd weet hij zijn belichting er zó op te richten dat er interessant strijklicht, schaduwwer king en glimlichtjes ontstaan. Gerrit IJzelendoorns stofuitdrukking is goed te noemen, zijn glas is tintelend door schijnend; zijn plateel heeft het warme aardse van gebakken klei; zijn vruchten vormen het „levende" element in deze sfeer van nature morte. Zijn manier van schilderen is traditioneel. Hij is geen hemelbestormer. Hij geeft wéér, wat hem boeit in de wereld van de le venloze gebruiksvoorwerpen, en hij doet dat met veel toewijding en geduld. Aan de hand van zijn leermeester Johan van Bijsterveld heeft hij inmid dels de eerste stappen gezet in diens favorite genre- het landschap. - Sonja van Es opent nieuwe seizoen, in Freddie Tex- eetkafee en galerie ,,De Hak- met een ekspositie van haar fraaie kleurenetsen. U kunt etsen gaan zien, met ingang vrijdag 2 september, van dins- lot en met zaterdag vanaf 16.30 's Zondags vanaf 13.30 uur. prenten blijven in „De Hakhorst" eo met zondag 9 oktober. U kunt Hakhorst" vinden aan het ein de Noorderinslag te Leusden- Waarden 25a. meesteres in veeliweg. Zij niet een enkel detail. Zij in haar prenten graag het wit lodat de aandacht uitermate wordt koreerd, verkocht op een ekspositie bij de Fontaine de Vaucluse. Ook past Sonja van Es de blinddruk toe, waar door reliëfs ontstaan in verschillen de dieptegradaties. Het mooist vind ik haar planeten- serie en de prent „Visie op een ver verleden". Visie op een ver verleden De zon, in rood (een kleur die ze spaarzaam aanwendt), de oerkracht van al wat leeft, verheft zich in het centrum van de prent. Boven een raamvorm in turquoise Aan weerszijden van deze middenpartij ontstaan groeisels van miljarden jaren oude stenen. Met steenvlakjes in fossiele vormen, uit gevoerd in bruin en nuances daarvan. Een sterke ets, waaraan een onein dig ontstaan zonder begin ten grond slag ligt. „Bij „Fossielen uit het kwartair" is het vernis mou fascinerend in gebracht. Boeiende insektvormen zijn op de plaat geëtst, en aan de boven zijde van de prent afgedrukt. Links is het menselijk skelet te zien in wit reliëf. Rechts onder toont een witte reliëfdruk vormen, die er bij komen. afgedrukt op geschept papier, met met een enkel frêle varentakje gede- gaat uit van kardinale onder in de natuur, die haar interes- bebben. Het groeiproces, de ge- levenscyclus, de geologie, de die onderwerpen bouwt ze heen. licht er een detail uit. Ze veran- naarmate ze er een meer betekenis aan wil geven, fantasie en vormen wil kreëren eigen universum mee. deelt haar prenten behalve door bepaalde, witte vlakken ook in met raam vormen strakke die rudimentair uit huis ko komen, en die als het ware blik in een andere wereld toe- Veelvuldig duiken deze raam- funktioneel zéér goed toege in haar werk op. gebruikt Sonja van Es in één meerdere technieken, hetgeen ver- resultaten oplevert. Zo werkt met het vernis mou, waarmee blaadjes, judaspenning, afdrukt. Deze methode voor het eerst opvallend toe bij sonnetten van Petrarca,

Leusder Krant | 1977 | | pagina 13