Ie t'aime moi non plus" voortreffelijke |m van Serge Gainsborough; iliaans filmfestival in het Filmhuis KtKtfï Ij donderdag 8 september 1977 emmanuelle nr. 2 italiaans filmfestival delitto d'amore strategie van de spin >llSder Krant - Kijk op de film moord op Athos vader op te helderen en te wreken In het kleine plaatsje in de Po-vlakte wonen alleen nog enkele oude mannen en wat kinderen Omdat Athos geïnte resseerd is in het verleden van de bewo ners stellen zij zijn aanwezigheid niet op prijs Al de eerste avond heeft hij een minder prettige ontmoeting Hij vindt zichzelf opgesloten in zijn kamer en wordt in het donker aangevallen en mis handeld Later wordt hij door motornozems achterna gezeten en uiteindelijk wordt hij ontvoerd door drie oude mannen die de bedoeling schijnen te hebben hem dood te schieten Met zijn naspeuringen komt hij niet veel verder In het dorp wordt algemeen aangenomen dat de vader van Athos tijdens de oorlog door fascisten is doodgeschoten en hij geniet daarom de reputatie van verzetsheld Als Athos op het punt staat het op te geven en te vertrekken, wordt hij door de burgemeester van het dorp uitgenodigd aanwezig te zijn bij de onthulling van het monument ter nagedachtenis aan zijn vader en bij de uitvoering van de opera Rigoletto te zijner ere. Tegen zijn zijn blijft Athos in het dorp en zet zijn naspeuringen voort Beetje bij beetje wordt het hem duidelijk wat er gebeurd moet zijn Via drie oude vrienden van zijn vader komt Athos erachter dat deze deel uitmaakte van een groep verzetsstrijders die een aan slag had gepland op Mussolini. Het komplot werd verraden en de vader werd tijdens een uitvoering van de opera Rigoletto in zijn eigen loge doodgescho ten Tijdens de voorstelling ter nagedach tenis aan zijn vader zit Athos in dezelfde loge. Hij ontdekt dat hij de deur tot de loge door een muurspiegel in de gaten kan houden en het bevreemdt hem dat zijn vader op deze manier vermoord is. Hij had kunnen zien dat er mensen achter hem de loge binnenkwamen. Dat hij zich zo heeft laten overvallen, kan alleen betekenen dat degenen die bin nenkwamen vrienden van hem waren, of althans bekenden Strategio del Ragno is niet bij uitstek een politieke film. maar voor zover hij gaat over Italië's fa scistische verleden zijn er politieke elementen met betrekking tot de rela tie heden-verleden zichtbaar. Als men Athos Magnani. de vader, als voorbeeld neemt voor een Italiaan uit de dertiger jaren, zou Bertolucci sug gereren dat het verzet in dat land tegen het fascisme weinig om het lijf heeft gehad en dat het anti-fascisme meer weg had van heldendom en het vormen van een historisch noodza kelijke legende. Een van de drie sa menzweerders in de film zegt: „We waren anti-fascist maar wat dat bete kende wisten we eigenlijk niet." De film draagt de vreemde atmos feer van zowel optimisme als versla genheid. Aan de ene kant ziet men een scene waar de drie mannen op een muurtje zitten en een van hen zegt dat het fascisme In de mensen is vastgegroeid: aan de andere kant is er het eerlijke en naïeve en thousiasme voor de geplande aanslag op de Duce, Mussolini, die - naar later blijkt, nooit zou plaatsvin den. De vraag die wordt opgeroepen is, of deze politieke impotentie van de oudere generatie reden moet geven voor tevredenheid of juist voor be zorgdheid. (Filmhuis, zondag 14.30 uur, maandag 20.30 uur, dinsdag 20.30 uur). |)R BERT VOS jrSFOORT in tegenstelling tot vorige week, heeft het weekprogramma lumersfoortse theaters weinig nieuws te bieden. Met uitzondering van |5,waar de Franse film „Je t'aime moi non plus" van de Franse regisseur ■Gainsborough met Jane Birkin en Joe Dallesandro in de hoofdrollen lelijk te zien zal zijn. Verder deze week aandacht voor het Italiaanse /al fn het Filmhuis met de films „Delita d'amore" van Luichi Comen- j Strategio del ragno" van Bertolucci. Verder kan men opnieuw naar ■Kristel kijken in „Emmanuelle nummertje 2" en in „Julia", wat een lerotisch hoogtepunt" wordt genoemd. Voor de liefhebbers is in de orstellingen van Duo 2 een echte klassieker te zien: De man met de Inbeelden (House of Wax) met de legendarische Vincent Price in de Iaime, moi non plus Gainsbrough en Jan pf-maakten enige jaren gele- nen het nogal hijgerig en uitgevallen sexplaatje lime, moi non plus" en het wlfen grote hit in de meeste landen, op sommige zelfs verboden. Het 1 lffl*ar Gainsbrough/Birkin er in het algemeen niet i -lerug om ongewone, on- itionele dingen te doen, ir dat de inmiddels m «Bidgeworden hit als mainti- tel voor de gelijknamige film werd gebruikt. Jane Birkin en Joe Dallessandro spelen de hoofd rollen, Gainsborough re gisseerde en de Belg Willy Kurant maakte de fraaie opna men. Dit alles resulteerde in een bijzonder fraai gemaakte film over een onderwerp, waar maar weinig regisseurs enig broodbe leg in hebben gezien. Het merkwaardige van deze film is het feit, dat het verhaal zich in de Verenigde Staten afspeelt, dat er Frans wordt gesproken door een Amerikaanse en Engelse hoofdrol speler. Het zijn tegenstrijdigheden, VAKANTIE momenteel massa's Ne us, die de schade van de 'Ji zomermaanden weer "ihalen zijn. Nu het late na- S.p wetje is doorgebroken en I' neWtro ne. tri met de wassen beelden" in aktie. ig neervallende regen- heelt verjaagd, hebben laanl Manders hun tent van de diri thun caravan van stal ge- «het opgelopen vakantie- ^_dezezomer te kunnen ver- én tineede volksverhuizing 15 gekomen. is echter niet het geval met tioonouders. die eigenlijk nog nooit van een echte mde ware zin des woords genoten Zij hadden hun vakanties tot nu toe door met.,het zo nu en dan een 'Sets naar toe gaan en de 'eet dat zoiets best leuk is, 'h nooit helemaal dat echte 'gevoel geeft, dat je krijgt "Ivoor een week of wat de echter je dicht trekt om jé "pese wegen te storten in '"9 van de Middellandse 'eer dan ook naar toe. *eek stond dat echter te dankzg een aardige en hel bedrijf, waar mijn [kier totzijn 65ste in noeste jjj 'Magen had gesleten. Een Vakantie in een zomerhuisje me. mlijk heeft zoiets de Wenindeaarde, want het maal heel iets anders dan een dagie uitgaan" en er "■el wat voorbereidingen gatroffen om zo n weekje geslaagd evenement te maken. Koffers werden "ca; zorgvuldig ingepakt, niets werd aan het toeval overgelaten Niet alleen werd de avond voor het vertrek een fikse wekker op het nachtkastje gezet (,,lk verslaap me nooit, maar voor alle ze kerheid ook in één van de kof fers verdween zo'n luidruchtig ap paraat om de nieuwbakken vakan tiegangers geen minuut van de zeven Veluwse dagen te laten mis sen. De nacht vóór het vertrek verliep ondanks de koortsachtige voorbe reidingen in betrekkelijke rust. Tot ongeveer een uur of twee, toen met een heftig ratelend geluid de wekker in de koffer afliep. Er werd - op enig onrustig woelen na - geen aandacht aan besteed. De volgende morgen werd mijn schoonvader met een schok wakker door het kraaien van een haan. Een blik op de wekker vertelde hem, dat hij zich schandelijk had verslapen. Enkele minitten later was het hele huis in rep en roer. Met enige twijfel werd de wekker op het nachtkaste beke ken. Die bleek niet goed afgesteld te zijn. De wekker in de koffer had echter wél zi/n plicht gedaan, zoals een onderzoek al snel uitwees. Aan het ontbijt draaide mijn schoonvader wat onrustig op zijn stoel. „Ik snap er niets van", bekende hij tenslotte.Ik heb giste ren toch echt vijf krielkippen ge kocht. zonder hanen". En de zorg vuldigheid van mijn schoonvader in deze zaken kennende, twijfelde niemand daar aan. Vlak voor het uiteindelijke vertrek werd toch nog een keurende blik in het kippenhok geworpen. Er liepen vijf krielkippen. Dat be weerde de hele familie. Maar m'n schoonvader keurde de beestjes nog eens extra en kreeg een schok teverwerken. Want, als/ehéélgoed keek, kon ye bij twee ..krielkippen" de nog in groei zijnde hanekammen ontdekken Op dat moment ging de wekker op het nachtkastje af. V. die de strekking van het poëtisch verfilmde verhaal slechts extra ac centueren. ,,Je t'aime, moi non plus" is het verhaal van Krassky (Joe Dalles sandro) en Padovan (Hugues Quester), twee mannen, die een eigen vuilnisdienst hebben, die het afval uit de stad op regelmatige tijden naar een stortplaats in de omgeving rijden. Ze stoppen on derweg in de snackbar van Boris (Rene Kolldehoff) waar Johnny (Jane Birkin) als serveerster werkt. Zij wordt Johnny genoemd, omdat zij er zo jongensachtig uitziet. Het is een wat merkwaardig samenraap sel, dat op een gegeven moment bij elkaar zit in de bar. Padovan - dat is duidelijk - is homosexueel en sta pelgek op Krassky, de stoere bink. Krassky zelf voelt zich echter toch aangetrokken tot de jon gensachtige Johnny en gaat met haar naar een danspartij, die in een weekend in een hangar wordt ge geven. Na afloop neemt hij haar mee naar een hotel. Tot dat moment is de film vrijwel pretentieloos zij het wel met 'n be paalde spanning verlopen. Het is slechts de aanzet tot een klein liefdesdrama, dat door Serge Gainsborough op voortreffelijke, zelfs op sommige momenten aan grijpende en vertederende wijze in beeld wordt gezet, daarbij kundig bijgestaan door cameraman Willy Kurant. Want Krassky blijkt toch niet met een meisje naar bed te kunnen gaan op de gewone wijze. Johnny past zich bij de verlangens van Krassky aan. maar het wordt een teleurstelling Niet zozeer door het samengaan, maar eerder doordat ze het hotel worden uitgegooid we gens het gegil van JohnnyDe liefde tussen Johnny en Krassky is een vergeefse liefde. Padovan is stinkend jaloers en tracht op een gegeven moment Johnny in een badkuip te verstikken, wat door Krassky wordt verhinderd. Wanneer deze weigert om Padovan af te ranselen, wordt Johnny woest en scheldt hem uit voor flikker. Wanneer Krassky en Padovan daarna weggaan met hun vrachtwagen, is de korte romance voorbij. Krassky heeft voorgoed gekozen. „Je t'aime moi non plus" is geen gewone liefdesfilm. Ook geen sexfilm, ook al zullen som mige scènes dat doen denken Deze film, naar een eigen scenario van de regisseur, is een psychologisch portret geworden van een onmogelijke driehoeksverhouding, waarbij het probleem der homosexualiteit ten opzichte van de hetero-geaarden zonder opsmuk neer wordt gezet in eerlijke beelden. „Je t'aime moi, non plus" is een kleine, fraaie film van een man die hiermee overduidelijk heeft bewezen méér te kunnen dan liedjes schrijven en sexy- hijgen voor de microfoons. Aan bevolen. (Grand 5, eerste week, 16 jaar). Sylvia Kristel, die nu kortgeleden nog eens nadrukkelijk heeft verklaard genoeg te hebben van al die erotische rollen zoals in de „Emmanuelle-films", is in de film „Emmanuelle 2" nog volop zonder kleren aan te zien en dat is op zich best de moeite waard, temeer omdat regisseur Francis Giacobetti, in na volging van Just Jeackin zich heeft beperkt tot de zogenaamde cleane soft sex. In maart vorig jaar. toen de film voor het eerst in Amersfoort was te zien, schreef ik onder meer: In de eerste plaats heeft regisseur Giacobetti het verhaal van Emmanuelle Arsan volkomen uit elkaar gerukt. De logische handelingen in het boek maken plaats voor de onlogische in de film Met zo nu en dan een kleine verwijzing naar de filsofie, die het boek dan nog heeft, maar die verwijzingen in de dialogen slaan nergens op Zijn in ieder geval niet geloofwaardig in het kader van het ver haal Onze eigen Nederlandse Sylvia Kristel is weer in alle mogelijke standen puur te bekijken en op zich is dat mis schien nog wel de moeite waard voor de ongetwijfeld talrijke liefhebbers Voor de rest maakte Giacobetti een zwak afgietsel van het produkt, waarmee Just Jaeckin faam verwierf in binnen- en buitenland (al dan niet te recht) Dat is al direkt aan het begin duidelijk, wanneer Emmanuelle op weg is naar haar echtgenoot Jean. Werd in de eerste film gebruik gemaakt van 'n erotisch intro in een vliegtuig Giacobetti imiteerdedat, maar liet het één en ander in een passagiersboot plaatsvinden Zonder enige samenhang, zonder noodzaak ook Als introductie van de vrouw Emmanuelle schiet deze intro in ieder geval tekort. Het hoogtepunt vindt op het eiland Bali plaats Daar heelt Giacobetti dank baar gebruik gemaakt van de folklore en registreerde een fraaie tempeldans, die als een hoogtepunt van de film be schouwd kan worden Giacobetti had tegen de achtergrond van deze sfeer eigenlijk zijn film moeten plaatsen, maar dat zag hij blijkbaar niet zitten, waarna de film uitgaat als een nachtkaars, waarbij je niet eens de moeite hoeft te nemen om te blazen Emmanuelle, de anti-maagd" is de titel van deze tweede Sylvia Kristel-film waarin zij Emmanuelle speelt Wie er plezier in heeft, mag voor mij gaan ki|ken Maar verwijt mij na afloop niets Uiteindelijk heeft Giacobetti de plaatjes op een rijtje gezet ik niet Euro Cinema, eerste week, 16 jaar) Scène uit „Je t'aime moi non plus" met Jane Birkin. Chinese knokfilm, die in Duo 2 deze week van start gaat Een knokfilm, die zich in het China van de zeventiende eeuw afspeelt, terwijl het land zucht onder de overheersing van de Manchu's. Ennatuurlijkstaanerdan een paar Kung Fu-helden op, die het zaakje wel eens schoon zullen vegen tot heil van de Chinese mensheid Slopende gevechten van begin tot het eind En daar gaat het toch omnietwaar? (twaalf jaar). In de nachtvoorstellingen kan men in Duo 1 genieten van „Heerlijk snoep goed' en dan hebben ze het met over zaken, waar je later een tandenborstel voor nodig hebt (zestien jaar) In Duo 2 draait vrijdag- en zaterdagnacht een klassieke horror van regisseur André de Toth „House of Wax' (De man met de wassen beelden) met de onvermijdelijke Vincent Price in de hoofdrol als professor Henry Jarrod.de eigenaar van een wassen beeldenmuseum, die op Scène uit „Hand of Death", te zien in Duo 2, weekprogramma. IN HET KORT Voor het overige wordt het grootste deel van het bioscoopprogramma van vorige week geprolongeerd Zoals „Speedtrap". waarin de liefhebbers van pure achtervolgingen per auto hun hart kunnen ophalen, mits ze niet te zwaar tillen aan het zwakke verhaal en de on geïnspireerde dialogen, in Grand 3 (tweede week. 16 jaar)..De rechter en de linkerhand van de duivel" in Grand 4 met Bud Spencer en Terence Hillvierde week, alle leeftijden). Paul Newman in de ijshockey-film ..Slap Shot" met het accent op humor èn de sportverruwing (tweede week, 16 jaar) in Cinema 1, ,,Twee door het dolle heen (Bud Spencer en Terence Hill) voor de ze vende week in Cinema 2 (lachen en knokken - alle leeftijden). Verder zoals gezegd in het weekpro- §ramma van Duo 1 de film .Julia" met ylvia Kristel, een zichtbaar snel ge maakt niemandalletje uit 1975 van re gisseur Sigi Rothemund Niet om warm voor te lopen (16 jaar) ..The hand of death is de titel van de Scène uit: De strategie van de spin, in het Filmhuis. een erg slecht pad terecht komt. Een voortreffelijke film in z'n genre en ook na zoveel jaren het aanzien nog steeds waard. (16 jaar) Tenslotte aandacht voorde kinderfilm van de week Deze keer draait in Euro Cinema op zaterdag en woensdagmid dag de film „De gelaarsde kat als krachtpatser". een avontuurlijke tekenfilm in kleuren (alle leeftijden) In het Amersfoortse Filmhuis kan men voor de tweede week terecht voor een Italiaans filmfestival in het kader van de Keistadfeesten. Deze week draait aan de Appelmarkt in Theater Miniatuur/Filmhuis „Delitto d'amore" van Luichi Comencini en „Strategia del Ragno" (Strategie van de spin) van Bernardo Bertolucci (uit 1970). Dein 1961 in Salógeboren en in archi tectuur afgestudeerde Luigi Comencini houdt zich al veertig jaar met film bezig, met ..Liefde, brood en fantasie" werd hij beroemd. Na ..Don Camillo in Rusland" in 1965 werd hij buiten Italië vergeten. De rechtse Italiaanse pers stond bol van de hetze tegen Comencini's schitterende televisieserie ..Pinochio" met o a. Gina Lollobrigida. Sinds ..Don Camillo" zijn zijn films nauwelijks meer geëxporteerd tot kort geleden Franse filmcritici ze opnieuw ontdekten. Voor ons land was het.Film Iternatio- nal". die op het onlangs gehouden Fes tival een acnttal films van hem introdu ceerde waarvan ..Delitto d'Amore" wel een van de opmerkelijkste was. De ja renlang genegeerde filmmaker Comen cini krijgt daar eindelijk erkenning als een regisseur van dezelfde klasse als Fellini of Visconti Hetgaatin,,Delittod'Amore" overeen jonge arbeider uit Milaan. Nullo. die ver liefd wordt op Carmela een meisje uit Siciliedie in dezelfde fabriek werkt Hij is een kommunist uit een anarchistisch mi lieu, zij vroom katholiek. Hij woont in een nieuwe flat. zij woonde met haar veel koppige familie in een gammele krot. Bovendien is hij rechtlijnig maar recht schapen. terwijl zij behept is met een grillige fantasie, die nogal eens ontaard in irritante wispelturigheid. Het is niet toevallig dat een meisje uit het armelijk zuiden naar het noorden trekt De zuidelijken zijn genoodzaakt om in grote getale naar het noorden te trekken, omdat er in de fabrieken in het zuiden geen werk voor ze is. Maar er ontstaan soms ernstige konflikten tussen die emigranten die aankomen met hun koffertje, hun armoe en hun hoop en de noordelijken die al helemaal zijn geïntegreerd in de ekonomische ex pansie van West-Europa Het gevolg is bovendien dat door deze binnenlandse emigratie al sinds twintig jaren heel Italië wordt overhoop gehaald Vanuit deze maatschappelijke kon tekst speelt zich de ,love story" af tussen de uit twee werelden afkomstige Nulloen Carmela. Het meisje probeert te ontsnappen uit de kooi van tradities, waarinzij. ook in Milaan, nog zit opgeslo ten. Maar de eisen van de fabriek, doen haar tenslotte het loodje leggen: Carmela wordt aangetast door giftige dampen en sterft tenslotte, nadat ze op haar doodsbed met haar geliefde ..in de echt" is verbonden Daarop pakt Nullo een geweer en schiet in de richting van de fabriek. Dit schot zien we ook als de -film begint. - Comencini zegt hiervan ..Ik heb later het schot ook aan het begin van de film gebracht om te zeggen: let op, de film gaat over een arbeider die een pistool trekt En vervolgens toon ik waarom dat gebeurt:.het is de fabriek die zijn vrouw vermoord heeft" Toch is de film minder een politieke aanval dan een beeldende situatie schets, waarin bepaalde Italiaanse wanverhoudingen eerder ironiserend dan aaressief en met warmte worden verteld Een film die satire, melodrama, klucht en aanklacht in zich verenigt Voor sommigen misschien te veel het goede. Filmhuis, vrijdag 20.30 uur. zaterdag 19.30 uur en 22.00 uur, zondag 20.30 uur. woensdag 20 30 uur) Strategia del Ragno is gebaseerd op een verhaal van Jorge-Luis Bor- ges, dat zich in het oorspronkelijke werk afspeelt in Ierland aan het begin van de vorige eeuw en het relaas ver telt van de naspeuringen van een kleinzoon naar de waarheid omtrent zijn grootvader, die uiteindelijk geen vrijheidsheld maar een verrader blijkt te zijn geweest. Bertolucci verplaatst dit thema naar de hem zo bekende streek rondom Parma en de kleinzoon wordt een zoon, die een onderzoek instelt naar de dood van zijn vader tijdens het fascistische bewind van Mussolini: Op een ochtend krijgt Athos Magnani een expresbrief. De brief komt uit Tara bij Mantua (de Italiaanse Po-vlakte) en er zit een vergeelde foto in Op het eerste gezicht lijkt de man die op de foto staat veel op Athos zelf. Een op de foto geschreven tekst zegt. ..Wie heeft deze man vermoord?", getekend Draifa. Het blijkt dat de foto een protret van Athos vader is die sprekend op hem leek en die tijdens de oorlog is overleden Athos is geïntrigeerd door het opschrift op de foto en hij vertrekt naar Tara. Daar aangekomen vindt hij vrij snel het adres van Draifa. de vroegere minnares van zijn vader Zij heeft besloten om nu. na vele jaren de De gelaarsde kat als krachtpatser.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 19