Zusters kwamen akte overhandigen Wie helpt? Uitgebreid programma van „De Til" SCHENKINGSAKTE KOMT IN DE RAADSZAAL TE HANGEN AKTIEVE LEDEN GEVRAAGD BESTUUR BIJ TE STAAN: [eusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1977 «|neen onzer verslaggevers). LEUSDEN - Zuster Dorothea en ^o-burgemeester W. van andbrink hebben vorige week itfhsdagmiddag getweeën de ont- jUing verricht van de gerecon- trueerde akte van Karei de Grote, urioe waren samen met zuster Do- jlhea, (het hoofd van het atelier van jt Catharinadal waar de akte werd arvaardigd). de priorin Elisabeth jnssens en de proost van het looster naar Leusden gekomen. Bij i overdracht van de in Oosterhout eryaardige reconstructie van de chenkingsakte uit 777 waren onder neer leden van het bestuur van de lichting Leusden 1200, van de -erkgroep 8 juni, van de gemeente led en mevrouw Van der Pot aan- vezig. Nadat loco-burgemeester Van it m^hrrnk de aanwezigen had welkom eheten gaf loco-secretaris mr F.J.P i.Mikkers een toelichting op de recon- 0 "Bsïuctie en de totstandkoming er van Hjgaf enige uitleg over de mformatie- zonnen. waarvan men gebruik had smaakt De loco-secretaris zei onder ,,De meer algemene gegevens over het leven van Karei de Grote zijn ver kregen op de universiteitsbibliotheken van Nijmegen en Utrecht. De meer ge richte informatie ten aanzien van de akte werd door de rijksarchivaris van Aken verstrekt mede aan de hand van de in 1965 in die stad plaats gehad heb bende Karei de Grote tentoonstelling Op die tentoonstelling n.l. waren aanwezig de drie thans nog op deze wereld aanwezige akten uit de periode waarin Karei de Grote koning en keizer was Deze drie akten, waarvan er één het zegel mist, bevinden zich in de ar chieven van Münster. Marburch a/d Lahn en Parijs. Het toeval wil dat de oudste van 14 september 774 - welke zich in Parijs bevindt - nog in de beste staat is. Ik kan mij nog herinneren dat de werkgroep zich gelukkig prees dat op een gegeven moment beschikt kon worden over de fotocopieën van de akten van Marburch en Munster. WEINIG KEUS Tijdens onze informatietochten kwam al ras de vraag van het waarom van het onderzoek en wie de recon structie van de aktie zou moeten ver zorgen Onze informanten lieten de werkgroep weinig kans de zusters Norbertinessen te Oosterhout Gewapend met wat basiskennis en de fotocopieën werd een 1 e bezoek ge bracht aan zuster Dorothé Ik moet u zeggen dat het eerste contact niet zo bijzonder hoopvol was Tijdgebrek en arbeidsintensiviteit zouden spelbrekers kunnen zijn. Desondanks kreeg ik de indruk dat de uitdaging om de recon structie toch ter hand te nemen sterker was dan de facetten tijd en arbeid. Het ja-woord kwam nog niet meteen doch het verlossende telefoontje liet niet lang op zich wachten", aldus de heer Mik kers. die vervolgde: ,,Het zou een misvatting zijn te denken dat - om het maar eens zakelijk te benaderen - toen de contractuele si tuatie rond was er met het schrijven van de aktie begonnen kon worden Een uitgebreide studie is er aan voorafge gaan. Om maar enkele dingen te noe men Bestudering van de voorhanden zijnde fotocopieën voor wat tekst en schrijfwijze betreft, een nadere analy sering van de onderlinge verschillen en het doorgronden van het waarom. Een complete bestudering van het merovin- gische schrift en het eigen maken van dit schrift. Allemaal facetten die zich aan onze directe waarneming hebben onttrokken Het zijn juist deze geruisloze onder delen die met name bij mij gevoelens van oprechte bewondering hebben op gewekt Temeer omdat ik weet dat dit werk alléén in een volledige harmonie van diverse disciplines tot stand kon worden gebracht. Op het gevaar af iemand te vergeten wil ik in mijn dankwoord toch een paar namen noemen Op de eerste plaats Mevrouw de Priorin; u bent de spil waarom alles heeft gedraaid en waarvan ik weet dat het kunstatelier een speciaal plekje in uw hart heeft ver overd Het is dan ook niet venwonderlijk dat uw liefde voor het kunstatelier de stimulans was en is om het woord én begrip kunst met hoofdletters te blijven schrijven Eerwaarde heer Proost, naar mijn overtuiging hebt u in het kader van de totstandkoming de minst benijdens waardige positie ingenomen n.l de be studering en ontcijfering van de tironi- sche noten Temeer omdat deze per akte nogal plachten te verschillen Uw onderzoekswerk dwingt tot respect Eerw Zuster Dorothé de moeite die u zich heeft getroost en de inzet waar mee u de totstandkoming heeft be geleid heb ik persoonlijk kunnen erva ren. Uw enthousiasme en des kundigheid hebben op mij een ge weldige indruk gemaakt. Tenslotte wil ik nog noemen de eer waarde zuster Benedicta. Zij heeft de akte geschreven en zij heeft zich enkele maanden aan één stuk de schrijfwijze van de diverse merovingische letters eigen moeten maken Ook hiervoor alle bewondering U zult begrijpen dat daarnaast nog velen aan de totstand koming hebben meegewerkt. Ook zij verdienen het om op de voorgrond ge plaatst te worden. Gelet echter op de voorgestane anonimiteit en op het feit dat uiteindelijk de gehele kloosterge meenschap de lof en waardering ver dient zou ik willen zeggen: Kloosterge meenschap van Sint Catharinadal: be dankt, u was groots. .TOELICHTING. De hier afgebeelde oor konde is gemaakt ter gelegenheid van het 1200-jarig bestaan van Leusden in 1977 Het is een reconstructie van de oorkonde waarbij Karei de Grote - op 8 juni 777 - de Villa Lisiduna schenkt aan de St. Maartens kerk te Utrecht De oorspronkelijke oorkonde is. verloren gegaan; wel zijn er twee dertiende eeuwse afschriften bewaard ge bleven. waarvan er één zich bevindt in het Rijksarchief te Utrecht en het andere in het Brits Museum te Londen Een originele oorkonde van Karei de Grote flit 781 heeft als voorbeeld voor de indeling en het schrift gediend bij de vervaardiging van de reconstructie Dit omvangrijke en mi- nitieuze werk is uitgevoerd door het kunst atelier van het Norbertmessen-klooster St 'Óathannadal te Oosterhout Uit opgravingen op het landgoed Den Treek is gebleken dat reeds 1300 jaar voor Christus in omgeving mensen hebben ge woond De historie van Leusden gaat dus verder terug dan 8 juni 777de oorkonde van Karei de Grote is echter wel hel eerste of ficiële document waarin Leusden - onder de naam Villa Lisiduna - wordt genoemd VERTALING. De vertaling van de oorkonde, in het Latijn gesteld en in merovingisch schrift geschreven luidt als volgt Karei bij de Genade Gods Koning der Fran ken en Langobarden alsmede Patncius van de Romeinen Aangezien Wij er op vertrouwen dat het Ons ongetwijfeld tot eeuwige zaligheid strekt, in dien Wij van hetgeen God Zich in Zijn liefde vergewaardigd heeft Ons te schenken, ten gunste van eerbiedwaardige oorden afstand doen, dienen derhalve al Onze verheven ge trouwen te weten, dat Wij een schenking verrichten aan de Sint-Maartensbasiliek te Oude Trecht onder Dorestad, waar de eer waarde heer Alberic priester is en als elect het bestuur uitoefent, te weten Onze hof Leusden in de gouw Flethite aan de rivier de Eem in heel haar totaliteit en met haar aan- horigheden en toebehoorten, namelijk gron den. hoeven, woningen, opstallen, onvrijen bossen, ploeglanden. hooilanden, graslan den wateren en waterlopen, roerende en onroerende goederen, dit alles in zijn geheel en stuk voor stuk alwat graaf Wigger daar op grond van Onze welwillendheid in bezit hield verder ook de foreesten Hengistscoto. Fornhese. Mocoroth. Vuidoc, gelegen ter weerszijde van de Eem Gelijkelijk schenken Wij aan de kerk van Sint-Maarten die boven Dorestad gebouwd is en Vpkirika genaamd is. daar rondom heen honderd roe grond, met dien verstande dat voornoemde basiliek te allen tijde de be schikking zal hebben over een terrein grond, honderd roe groot, en met het recht van oevergeld op de Lek. en het eiland bij deze kerk ten oosten daarvan tussen Rijn en Lek Dit alles nu dragen Wij vanaf de da§fvan heden over aan voornoemde heilige oorden om eeuwig in bezit te houden Daartoe heb ben Wij deze acte. waarin Onze wils beschikking tot uitdrukking gebracht wordt, laten schrijven, opdat vanaf de dag^yan heden zowel voornoemde priester Aftlific als zijn opvolgers, die het voornoeitile heilige oord zullen besturen, de n- vermelde terreinen ten behoeve va^i ge noemde kerk zullen hebben, houden, bestu ren. beheren en er over zullen beschikken, en volledige vrijheid zullen genieten om daarmee ten voordele van dat heilige of^e doen wat zij verkiezen En laat niemarp in kleed met officiële bevoegdheid or enig ander persoon het wagen voomoertcfe priester Alberic noch zijn opvolgers iri^de uitoefening van zijn rechten over voor noemde goederen te hinderen of zelfs m^ar tegen de eigendomsregeling een procedure aan te spannen op welk tijdstip dan ook, maar laat voornoemde basiliek (dit alles) op grond van de door Ons gewenste schenking kunnen bezitten op een juridisch zekérëba- sis En om er voor te zorgen, dat er aan deze beschikking met getwijfeld kan worden gt\ze nog in de verre toekomst m acht genomen zal worden, hebben Wij besloten haar eigenhandig te ondertekenen en hebben Wij haar met Onze ring laten zegelen Zegel van de roemrijkste Koning Karei '.V Gegeven op 8 juni in het negende jaar van voornoemde roemrijke Koning, gedaan te Nijmegen in het Koninklijk Paleis, in Godes Naam voorspoedig Zodadelijk zal de gereconstrueerde akte van 8 juni 777 aan het gemeente bestuur worden overhandigd. Ik ervaar het als een voorrecht als eerste het ge meentebestuur én de huidige en toe komstige inwoners van de gemeente Leusden met het kunstwerk geluk te mogen wensen. Proficiat", aldus de heer Mikkers. BLOEMSTUK Zuster Dorothea en loco-burgemeester Van Zandbrink onthullen de akte. Aansluitend haalden zuster Dorothea en de heer Van Zandbrink het doek van 'de akte afIn'2tyf dankwoord wees de wethouder er op. dat deze oorkonde voor het college van meer betekenis is dan alleen een fraaie versiering van de raadszaal „Vandaar ook dat het college van burgemeester en wethou ders van harte heeft ingestemd met het voorstel van de werkgroep 8 juni om een vouwblad te doen uitgeven, waarin naast de afbeelding van de akte ook een toelichting en vertaling zijn opge nomen", aldus de loco-burgemeester, die daarop de eerste exemplaren van het vouwblad aan het Oosterhoutse ge zelschap aanbood Namens de be woonsters van Catharinadal overhan digde de priorin aan het Leusdense gemeentebestuur een bloemstuk. KONTRIBUTIE Natuurlijk is dat niet voldoende, r het bestuur van Blijhof op dit •ent erg veel behoefte aan heeft i aktieve leden, die mee willen elpen aan de organisatie van tal van "nementen, die mee willen praten per allerlei plannen, die kortom een i'qen inbreng kunnen en willen leve- "flom Blijhof draaiende te houden, "ent dat is de angst van het Blijhof- «stuur. Slechts een relatief zeer Öelne kern doet vrijwel al het nodige |wrlMaar dar kan niet op deze wijze ■door blijven gaan. Op die manier yordt er werkelijk teveel gevergd n deze kern, ondanks het feit, dat in met plezier de Blijhof- l'Wtiviteiten organiseert. Er wordt ■daarom een dringend beroep gedaan lï k"e leden en 00,< cle n'et_,eden om «helpende hand te bieden. Iwaar u zich op kunt |geven r het helpen met de organisatie winterclubs (kreatief werk voor *£ugd van 6 tot 12 jaar) kunt u zich v9®ven bij Greet Otto, Ravenhorst 13, ^en-centrum, telefoon 42335 l^zich beschikbaar stelt voor o.m vef1°nen van de maandelijkse films, zich m verbinding stellen met llona den Burg. Krakhorst 19. telefoon 52 Ook anderen, die zich aktief wil- petten voor het Blijhof-werk, kun- haar terecht. Wie lid is of lid wordt van ..Blijhof' (en dat kost maar 15.- per jaar) heeft veel voordelen De kosten voor deelname aan verschillende festivi teiten en kursussen zijn voor leden van Blijhof aanzienlijk lager dan dat van niet-leden, die mee willen doen. Om een voorbeeld te noemen: per kind betaald u als lid van Blijhof voor deelname aan het India- nenweekeinde 10,-, niet-leden be taalden per kind 15,-. Inlichtingen over en opgave ais lid van Blijhof: Herma Gerber, Ravenhorst 17 te Leusden/C., telefoon 42273. Zij is de penningmeesteresse van Blijhof en kan u er alles over vertellen BESTUURS-SAMENSTELLING Het bestuur van Blijhof is op dit mo ment als volgt samengesteld: Voorzit ster: llona van den Burg; secretaresse: Marianne Kleuters (Herikhof 4, telefoon 43516), penningmeesteresse: Herma Gerber Als lid van de tuin is Annelies van Deele aan het bestuur toegevoegd, terwijl Ger de Ree dat is voor het peu- terspeelzaalwerk. Verder heeft Blijhof afdelingsbesturen Het secretariaat voor de speeltuin berust bij Joke Louw, Landweg 165. telefoon 44139. Voor de speelzaal bij Janny Bijlsma. Kleinhorst 12, telefoon 43037. De winterclubs staan - zoals gezegd - onder leiding van Greet Otto, samen met Karin Oskamp, Marijke Hoitinga. Katja Prast en bijge staan door mevrouw Van Vuuren. Maar al deze mensen kunnen uw hulp erg goed gebruiken. Het is niet Zulke mannen als deze twee hier - heeft Blijhof hard nodig. Mannen, die met plezier zich in willen zetten voor de hoogst noodzakelijke onderhoudswerk zaamheden van gebouw en tuin. Wie stelt zich beschikbaar? zo, dat u direkt in het bestuur zitting moet nemen. Het gaat er om, dat Blij hof zo nu en dan een beroep op u kan doen. Voor het kreatief werk, de speeltuin, voor reparatie en onder houd, het sinterklaasfeest, eieren- zoeken, kortom: voor elk evenement kan Blijhof uw hulp gebruiken. Laat het bestuur niet in de steek. Geef u op. Er Is altijd wel iets wat u kunt doen, ook at is het maar voor een uurtje. Blijhof is een algemene ver eniging voor iedereen. Voor uw kin deren. Zonder winstdoel. Een ver eniging, wiens bestuursleden zich stuk voor stuk belangenloos voor dit werk inzetten. Er wordt nu een drin gend beroep op de leden gedaan en op iedere Leusdenaar, die de vereni ging een warm hart toedraagt. „We voelen ons eigenlijk een beetje in de steek gelaten", zei llona van den Burg aan het begin van dit artikel. Dat zou niet nodig moeten zijn. Een vereniging als Blijhof heeft beslist beter verdiend. Bert Vos. KAARTAVONDEN /ÊV DROPPING K1 Vrijdag 18 november zal er een dtop- ping zijn. Deze keer wil men zicb strikt houden aan de datum waarvoor men zich kan opgeven, om zoveel mo gelijk moeilijkheden (veroorzaakt door het opgeven op het laatste moment) te vermijden Er zal een opgave-cöu- pon in de krant verschijnen. KERST-INN De Kerst-inn die vorig jaar gehouden is, is bijzonder goed aangeslagen zo dat dit zeker herhaald zal worden. Tevens zal ,,de Til" op nieuwjaars dag open zijn. Donderdag 29 september zal de eer ste kaartavond gehouden worden. Op deze avonden kan men Schutjassen en Klaverjassen. Iedereen kan hieraan deelnemen en proberen een van de be kers in de wacht te slepen. Ook alle volgende kaartavonden wor den op donderdag gehouden en wel op 27 oktober; 24 november; 15 decem ber; 5 januari; 2 februari en 2 maart. 2 februari zal er tevens het 4 ploe gen schutjassen gehouden worden, en dinsdag 21 maart het „Paaskaarten". FILMAVONDEN Ook dit seizoen zullen er in ,,De Til" weer films gedraaid worden. He laas mogen de titels niet gepubliceerd worden. Men heeft geprobeerd een ge varieerd progamma samen te stellen. Afwisselend zullen er komische en wat serieuze films gedraaid worden. De filmavonden zijn op de volgende don derdagen: 6 oktober; 5 november; 8 december; 12 januari; 9 februari; 9 maart, 6 april. BINGO Donderdag 10 november en op don derdag 26 januari zal er Bingo ge speeld worden. Het is de bedoeling deze Bingo-avonden wat meer ,,aan te kleden" dan in vorige seizoenen. KINDERFILMMIDDAGEN Ook voor de kinderen zullen films KINDERONTSPANNINGS- MIDDAGEN De opzet van de spelmiddagen voor de jeugd wordt wat veranderd. In plaats van de gebruikelijke spelseries zal een bepaald thema de aard van de spelle tjes bepalen Voor de eerste twee middagen denkt men als thema lan den'' te nemen. Onnodig te zeggen, dat men vele mogelijkheden heeft om een zo gevarieerd mogelijk aantal spelen samen te stellen. De ontspanningsmiddagen zullen ge houden warden op de rondatrmiddag en wel op: 13 november voor kinderen van 6 t/m 10 jaar; 20 november voor de 11, 12 en 13-jarigen; 19 februari 6 t/m 10 jaar; 26 februari 11, 12 en 13 jaar. STIJLDANSAVONDEN Onder deskundige leiding zal men in de ,,Til" ook kunnen stijldansen. De stijldansavonden zullen op de zon- daavond van 20.00-23.00 uur gehouden worden. De eerste is op 25 september. Verder zijn deze avonden gepland op: 30 oktober; 27 november; 18 december, 22 januari; 19 februari en 2 april. Samen met de P. J. G. U. zal een dans- cursus georganiseerd worden, die op 28 oktober begint. CARNAVAL Het carnaval in ,,de Til" zal ge houden worden op zaterdag 4 en maan dag 6 februari. Uiteraard is het nog een beetje vroeg om hier al concrete gegevens over te geven. DAUWTRAPPEN Hoewel Hemelvaartsdag een beetje ongelukkig valt, namelijk op '4 mei, zal het dauwtrappen in elk geval door gaan. T» Voor iedereen is er dit seizaAdus wel iets te doen in het jongempen- tnim. Als u over een of meerdere ak- tiviteiten verdere inlichtingen wilt hebben, kunt u op de openingstijden in ,,De Til" terecht of even opbellen. Het telefoonnummer van het jongeren centrum is 41826. LEUSDEN/CENTRUM - De Stichting R.K. jeugd en Jongerenwerk beeft weer een heel progamma voor het ko mende seizoen in elkaar gezet. Alle onderstaande aktiviteiten zullen in het Jongerencentrum ,,De Til" plaatsvin den of daar hun startpunt hebben. gedraaid worden. Deze kinderfilmmid dagen zijn opde volgende zondagmidda gen. 23 oktober; 18 december; 22 janu ari, 12 maart. Zondagmiddag is het seizoen 1977- 1978 met groot succes van start ge gaan. In totaal zo'n dikke 150 enthou siastelingen zorgden voor een geslaag de middag. ,,De Til" is elke dinsdag en vrijdagavond vanaf 19.00 uur open. Bovendien kan er elke zaterdagavond en zondagmiddag gedanst worden. Meestal disco maar ook wel eens op muziek van een bandje". Loco-Secretaris mr. Mikkers geeft een toelichting op de akte en de tot standkoming ervan. Op de eerste rij luisteren de proost, de priorin, loco burgemeester Van Zandbrink, zuster Dorothea en mevrouw Van der Post.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 11