jeuwe „Exorcist"-film in première; Hongaars „Loflied op de zonde" EKfKEïï ADVOCATENKANTOOR Mr E. M. KIEK-PRINZ Firma E. Boshuis bert vos Sm*0, en missch'en hebtu s(jer Krant - Kijk op de film DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1977 19 GEVESTIGD vanaf 12 september 1977 Finnmark 20 - Leusden. Pro Deo en particulier consult volgens afspraak. Tel. no. 033-45555. Arnhemseweg 38, Leusden-Zuid. tel 033-40505. Handel in gebruikte automobielen en schadewagens. Plaat- en spuitwerk en reparatie. fOORT - Deze week aandacht voor de nieuwste Excorcist-film „The en „Loflied op de zonde" van de Hongaarse regisseur Miklós Verder opent het Filmhuis Amersfoort na het (extra) Italiaans film jaar deuren en viert het eerste lustrum. Deze week met „Valpariso mi an de Chileense regisseur Aldo Francia met vooraf de dokumentaire ttmos" over de staatsgreep in Chili. Zaterdagnacht in het Filmhuis genheid van het eerste lustrum de eerste film in een reeks nachtvoor- fflop zaterdag: „Bof" van de Franse regisseur Claude Faraldo. Voor rlge werden de films in de Amersfoortse theaters vrijwel allemaal i,igeerd. PED OP DE ZONDE ijngaarse regisseur Miklós met zijn nieuwste film op de zonde" (Vices and 4) de internationale pers tn gehaald omdat de film op ihespreken waard was, maar idit de film, vooral in het lid, niet altijd even prettig (rangen. In Italië werd de film ogenomen („Loflied op de "werd daar notabene opge- Hoewel de film op zich veel uitspattingen laat zien, zou led op de zonde" niet in instantie erotisch of por ch willen noemen. Je moet soort films houden, deze og van realiteit en fantasie, (dat het geval is, is „Loflied unde" eerder een poëtische (de dankzij het uitstekende camerawerk van Tomislav Pinter. Het is een soort poëzie, dat met filmi sche symboliek wordt uitgebeeld. Hoewel er in grote lijnen wel degelijk een verhaal in defilm zit, zijn het toch de opeenvolging van losse scènes, die soms voor boven-natuurlijke ef- fekten zorgen, de wereld van Jancso zo nu en dan ongrijpbaar maakt tot een droomwereld. Uit een interview met Miklós Jancso publiceer ik de volgende gedeelten, waarin de regisseur zijn film nader „verklaart". Jancso behoort tot de kategorie „konsekwente" filmers; steeds terug kerend thema is de strijd van de enkeling tegen de machthebbers, het regiem In veel van zijn films werd hij daarbij vooral geïnspireerd door de Hongaarse geschiedenis, die talloze voorbeelden van deze vrijheidsstrijd le vert. Ook in „Loflied op de zonde" blijft Jancso trouw aan dit thema, waarvoor ditmaal de raadselachtige dood van fcBol, In de zaterdagnachtvoorstelling van het Filmhuis kort voel ik me weer happy Zoals u wellicht pger hebt vermoed, ben ik j tevreden over wat de 'Dse omroepen mij aan fle bieden hebben. Ik heb matig aan mij bevriende I«i Hilversum bericht, maar It/eaf ik een roepende in de rwestijn. Zoals u wellicht ftrder uit mijn bescheiden in deze rubriek hebt be- l ben ik een zeer grote bede computer. Ik heb - en Voe/ ik me zo plezierig, ken op genoeglijke wijze fkombineren. t¥ geleden werd ik voor- l'enaderd door een semi- idnjlmet de vraag of ik mee °en aan een nieuw experi- f pro/e/rf. Nou dat wilde ik peromdaf dit bedrijf mij na l^hligt. (U vindt de PTT f tosnoez/g in al haar soms pende onbeholpenheid?). TJw ben ik een tevreden b maling aan de vader- nepen met hun een- aan slechte TV- |^a s. Ik maak mijn eigen "tima. Samen met de |een groot bedrijf in het zui- t lands, dat zich vroeger el'ik bezig hield met de lu- fabrikage van 'ten hdels gelezen in uw dag- I heb een klein apparaatje m'/i telefoon staat. Ster ker nog, het is er mee verbonden. Een andere draad gaat van dat kastje naar mijn TV. Het enige wat ik nu hoef te doen om een hele avond doel TV-plezier voorgescho teld te krijgen, is het nummer van een zeer wijze computer te draaien om hun te kunnen vertellen, wat ik graag op m'n scherm wit zien. Er zijn tal van mogelijkheden denk baar. Ik krijg zonder oponthoud het laatste nieuws, de beursberichten en de testresultaten van de Con sumentenbond ten aanzien van al lerlei nuttige en minder nuttige consumptie-zaken. Ik kan het erg best vinden met diecomputer, ook al zal u dat hope lijk verbazen. Ik praat heel wat af, zo'n avond. Alleen zo nu en dan bekruipt me toch een beetje onbe vredigend gevoel. Want ik kijk nu wel elke avond heel erg trouw naar de beursberichten, maar dat is net zo iets als elke dag een blik benzine halen, terwijl je geen auto hebt. Ik heb geen aandelen, obliga ties of wat ook voor fraais. Ik heb dat gisteren héél voorzichtig aan de computer meegedeeld. En ik heb hem even voorzichtig gevraagd of ie voor morgen mis schien een oude film met Brigitte Bardot voor me wilde draaien. Per slot van rekening doen de om roepen dat zo nu en dan ook. Maar ik ben bang, dat het van daag weer beursberichten wordt en een wasmiddelen-test van de consumentenbond. Want toen ik die vraag had gesteld kreeg ik maar één antwoord: „Prrrrt, ssssst, prrrrrt, ssssst, toet, toet, toet, toe- oeoeoetNu zijn er twee mo gelijkheden: of de computer is nu druk op zoek naar een geschikte film van Brigitte Bardot öf het aar dige machientje heeft duidelijk m- strukties van minister Van Agt (of welke minister dan ook) gekregen. Ik denk het laatste Rudolf von Habsburg en Maria Vetsera model staat. Rond Rudolfs dood vervlechten do- kumenten en fantasie zich voortdurend en het onderwerp leverde stof voor ver schillende verfilmingen op zoals die van Litvak uit 1936 De meest verspreide opvatting ver haalt over een tragische liefdes geschiedenis die met een dubbele zelfmoord eindigde; in de officiële versie van het keizerlijk hof wordt ge sproken over een hartaanval, om over de vele andere interpretaties nog maar niet te spreken. Toch heeft „Loflied op de zonde" niet de pretentie een histori sche film te willen zijn. Jancso ontkent dan ook dat het hier om een nieuwe, geschiedkundige interpretatie zou gaan, zoals in verschillende krantenar tikelen werd gesuggereerd. Jancso: „Ik ben als auteur en niet als historicus te werk gegaan. Net zoals bijvoorbeeld bij Offenbach, die voor zijn operettes altijd denkbeeldige landen creëerde, gaat het hier om een ima ginair Habsburgeriaans keizerrijk Het is dan ook als zodanig geen film over Rudolf von Habsburg en derhalve geen nieuwe versie van „de zaak Mayerling". De enige historische waarheid die kan worden nagegaan ligt in de sfeer die de film uitstraalt: de sprankelende walsen, de opzwepende polka's, de bals en de uniformen. Het eigenlijke thema - het zegevierende gezag - had ten alle tijden kunnen plaatsvinden Door echter de gebeurtenissen te verpakken in die ty pische kleinburgerlijke, strenge Habs- burgeriaanse sfeer wordt het gegeven dramatischer en veelzeggender Door de keizer-zoon relatie wordt bovendien het abstrakte machtsbegrip konkreet gemaakt en van het politieke vlak naar het niveau van de persoonlijke relatie verlegd." Geen historische film dus; wèl een speels spel met historische veron derstellingen; een verhaal over ge ruchten en waarheden; een fabel van de kontrakultuur. Voor een regisseur als Jancso zitten er in „Loflied op de zonde" opmerkelijk veel erotische scènes. Wellicht is het voor de Hon gaar een uitdaging geweest om onder Italiaanse produktieverant- woording een „gedurfde" film met eersteklas akteurs te mogen malen. Jancso: „Er is inderdaad veel en dik wijls bloot te zien. Toch is „Loflied op de zonde" geen typische seksfilm, laat staan pornografisch. Nee, het hoofdmo tief is de natuurlijkheid, de vrijheid. Een vrije liefde is niet vies. Het is slechts een aspekt van de vrije mens en daarvan wil deze film getuigen Bij de stoeipartijen is er immers geen sprake van onder drukking of van een beul-slachtoffer re latie; dit in tegenstelling tot vele andere manieren waarmee er veelal met seks wordt omgesprongen Niet het feest met al zijn excessen is in „Loflied op de zonde" het werkelijke schandaal maar de houding van het vaderlijk gezag tegen zijn zoon De kroonprins wordt gedood om de echte gebeurtenissen in de doofpot te kunnen stoppen De keizer heeft n! begrepen dat zijn zoon het gevoel voor zonde mist en daarom de grenzen van het toelaatbare onherstelbaar heeft geschonden. Dan blijft alleen nog maar de mogelijkheid over om zo iemand als een gevaarlijke gek te beschouwen, een zot, die slechts nog met de dood kan worden bestre den." Een belangrijk element in „Loflied op de zonde" lijkt de tuttige, keizer lijke kapelmuziek die als konstant dekor zeer sfeerbepalend werkt Jancso: „De walsen en polka's spelen in onze film inderdaad een fun damentele rol; we gebruiken deze mu ziek enerzijds als historische referentie maar tegelijkertijd werkt het als ironisch wapen tegen de zeden en gewoonten van onze voorvaderen. Zo'n tachtig jaar geleden had de wals nog zijn eigen mystiek; het was een vlag, een verdo vingsmiddel voor het gewone volk om de problemen te vergeten en de waar heid te verhullen Formele, uiterlijke schoonheden leidden zo de aandacht af van de werkelijke gebeurtenissen In „Loflied op de zonde" ontmaskert de muziek dergelijke drijfveren zoals bij voorbeeld tijdens de dansmarathon, waar de huichelarij ontsluierd wordt. Ook de dialogen in de film volgen de zelfde regel; datgene wat ons wordt ge toond stellen we met behulp van de ironie ter diskussie." (Grand 4 - eerste week. zestien jaar) THE HERETIC Duivelse films zijn, na „The Ex- corcist" gewoongoed geworden bij het doorsnee filmpubliek. U weet hoe dat gaat: zodra Hollywood een be stseller heeft gescoord, weet ze van geen ophouden. Na „The Excorcist" waarbij duizenden mensen hysterisch werden of flauw vielen tijdens het bekijken er van, volgden er meer films, die een dergelijk on derwerp behandelen. „The Omen" is daar één van de betere voorbeelden van en ook „Audrey Rose" (over reïncarnatie) behoort tot dit nieuwe filmgenre. Maar „The Excorcist" werd als kassucces natuurlijk niet overtroffen en dat is altijd een goede reden om er een vervolg om te ma ken. Regisseur John Boorman heeft daar een toch vrij moeilijke job aan gehad, want het was alsof de duivel er mee speeldeIn plaats van de geraamde 7,5 miljoen gulden kostte de produktie tenslotte 25 miljoen, Lee J. Cobb, die de politierechter zou spelen, stierf voordat men aan de opnamen begonnen was, Ellen Bur- styn wilde niet meespelen en ook Max van Sydow zag er aanvankelijk niets in. En zoiets kost tijd en geld. Maar de kijker krijgt - wat betreft de hoofdrolspelers - toch waar voor z'n geld Linda Blair, het meiske dat in de hoofdrol in de eerste Excorcist-film ver vulde, is uiteraard weer present en het blijkt nog niet helemaal goed met haar te gaan. Richard Burton vervangt Pater Merrin, die in de eerste Excorcist- nachtmerrie het tegen de duivel aflegde en daarom niet in het verhaal terug kon keren. Burton is een goede collega van de gestorven pater, die de zaakjes wel eens zal regelen. Louise Fletcher is de behandelende dokter (zij kreeg voor namelijk bekendheid door haar for midabele rol in „One flew over the cuc koo's nest). „Excorcist II - The Heretic" (De ketter) gaat er weer fiks tegen aan. Tegen de duivels-bestrijding. Geba seerd op een scenario van William Goodhart kan het publiek weer ruim schoots fl au wvall en Jnysterisch worden etc. etc. Of dat ook inderdaad het geval zal zijn, zal afwachten moeten worden. Inmiddels is ook het bioscooppubliek gewend geraakt aan de duivelse effekten van The Excorcist. Maar dat neemt niet weg, dat het allerminst een film is geworden, waar je met werkelijk plezier naar kijkt als je gevoelig bent voor de effekten, die Boorman en de zijnen voor ons op het gewillige witte doek slingerde, dat al snel alle kleuren van de regenboog vertoont, behalve wit. Want dat is geen kleur van de duivel, nietwaar? (Grand 3, eerste week, 16 jaar). VALPARISO Ml AMOR In het Amersfoortse Filmhuis kan men deze week (van zaterdag tot en met dinsdag, elke avond om 20.15 uur) kijken naar de film van Chileense regisseur Aldo Francia „Valpariso Mi Amor" uit 1969, een film, die werd gemaakt, voordat Al- lende president van Chili werd. In Valpariso, de belangrijkste haven stad van Chili, leeft een werkloze slager die voor zijn vrouw en zijn vier kinderen moet zorgen Om zijn gezin te kunnen voeden gaat hij vee stelen. Op een dag worden zijn twee zonen op heterdaad betrapt bij het uitbenen van een stuk gestolen vlees. De vader wordt even eens gearresteerd en krijgt een gevan genisstraf van een paar jaar De sociale positie van het gezin verslechtert nog meer nu de vader in de cel zit De kinde ren komen er langzamerhand toe, te stelen, om in leven te blijven. Een maat schappelijk werkster die het gezin op komt zoeken drukt de moeder op het Vier scènes uit „Zorro". Linda Blair opnieuw het slachtoffer van de duivel in „The Heretic", het vervolg op „The Excorcist". ANATOMIE VAN EEN BEZORGER Cinama 1 - tel. 033 - 18900 Slapshot Dagelijks 2.00 - 7 00 - 9.30 uur, zondag 2 00 - 4 30 - 7 00 - 9.30 uur, 16 jaar Cinema 2 Twee door het dolle heen. Dagelijks 1 45 - 6.45 - 9.15 uur. zondag 1.45 - 4.15 - 6.45 - 9.15 uur. a.l. hart met haar zieke zoontje naar de dok ter te gaan. Wanneer ze met hem naar het ziekenhuis gaat, wordt hij daar wel iswaar onderzocht en wordt gekon- stateeerd dat hij longonsteking heeft, maar kan het kind niet in het ziekenhuis worden opgenomen en moet de moeder weer met hem naar huis. Enige dagen later sterft hij. In deze film, die gemaakt is voordat Allende president van Chili werd, laat Aldo Francia de te genspraken van de burgelijke, kapitalis tische maatschappij zien. Enerzijds is er de burgelijke ideologie die eer lijkheid, eerbied voor het privébezit ge biedt, anderzijds maken de maat schappelijke en ekonomische omstan digheden het voor grote delen van de bevolking onmogelijk om volgens deze fatsoenskodes te leven Door de objektieve gebeurtenis van het stelen van een stuk vlees niet als een op zichzelf staand feit te tonen, maar in de eerste plaats de aan leidingen die tot de „misdaad" leiden te laten zien, en in de tweede plaats de gevolgen te laten zien van de reaktie van de staat op deze „misdaad", het arresteren van de slager, wordt een in zichtelijk beeld gegeven van de Chi leense maatschappij zoals hij funktio- neert en wat de direkte konsekwenties daarvan zijn voor een groot deel van de bevolking, namelijk dat gedeelte dat niet de beschikking (Filmhuis, Amersfoort). maar zich, zoals dat heet, opgewerkt hebben, stuit altijd op dezelfde karak tereigenschap die een voorwaarde voor hun succes is: de neiging om zich de cultuur van de hogere klassen eigen te maken, en daarmee een deel van zich zelf te verloochenen Faraldo lijkt de eerste filmer te zijn die de „hogere" burgerlijke waarden afwijst, niet als een rebel tegen eigen milieu (zoals Godard), maar vanuit een positieve in stelling. Hij wil koste wat kost de erfenis van zijn milieu behouden zonder echter in het soort conservatisme te vallen dat Chaplin teisterde: filmen over de armoe van je eigen jeugd, zoals een rijkaard pittoreske verhalen kan ophangen over de kommervolle omstandigheden waarin zijn vader verkeerde. IN HET KORT Voor het overige bleef het bioscoopprogramma in Amersfoort vnjwel ongewijzigd. In Grand 5 kwam „De Linker en de rechterhand van de duivel" terecht (Bud Spencer en Terence Hill in een inmiddels klassiek geworden western-komedie). in Cinema 1 draait ,Slap Shot" (met Paul Newman als ijshockeyer) voor de derde week, terwijl Cinema 2 voor de achtste week eveneens Bud Spencer en Te rence Hill onderdak verleent met hun „Crimebusters". „Speedtrap", de film van de achtervolgingen, kan men be wonderen in Euro Cinema, terwijl Duo 1 „Zwoele vakantiedagen" op het scherm brengt (misschien beter bekend als „Histoire de O"). Duo 2 waarschuwt duidelijk: „Terg nooit een killer". In de nachtvoorstellingen van Duo 1 vertelt een vrouw: „Ik doe het elke dag" en Duo 2 brengt weer eens Chinees geweld in „De bloedbroeders". In de kindervoorstelling van Euro Cinema tenslotte opnieuw „Zorro, de gemas kerde wreker". Ter gelegenheid van het vijfjarig be staan brengt het Filmhuis Amersfoort iedere zaterdagavond om elf uur spe ciale nachtvoorstellingen met om. hoogtepunten uit vijf jaar Filmhuis, een Hitchcock-retrospectief en de filmkeus van het publiek Voor de eerste nacht voorstelling heeft het filmhuis „Bof, Anatomie van een bezorger" van de Franse regisseur Claude Faraldo op het programma gezet. Bof, anatomie d'un livreur, heet het debuut van Claude Faraldo uit 1971, dat na het succes van zijn tweede film Themroc terecht door Film International naar Nederland gehaald is. Een hoogst merkwaardig debuut, want de film gaat in feite over een hoofdpersoon die zelf ook debuteert. Niet in het filmvak, maar in het bezorgen van kratten wijn. In het begin zie je hem uitgebreid de hand grepen van een driewielig wagentje uit gelegd krijgen, vervolgens leert hij hoe hij de kratten het beste op kan pakken en sjouwen, en het moment van zijn grote succes komt, wanneer hij een heuse vrachtwagen mag bedienen. Anatomie van een bezorger - je vraagt je af waarom Faraldo juist deze titel gekozen heeft. Het woord roept as sociates op met secties op lijken, het in kaart brengen van een mens die over leden geacht mag worden. Aangezien Faraldo zelf krattensjouwer is geweest, kun je veronderstellen dat hij over een deel van zichzelf filmt dat allang afge storven is, maar dat hem blijvend intri geert: het conformisme aan de maat schappij. Wie de levens geschiedenissen bekijkt van mensen die in een arbeidersmilieu geboren zijn Chinees geweld In „De bloedbroeders". Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 15 september t/m 21 sep tember 1977 Grand 1 - tel. 033 - 14632 Opening eind van dit jaar. Grand 2 Ook dit theater gaat eind van dit jaar open Grand 3 Exorcist II the Heretic. Dagelijks 7.00 - 9.30 uur, zaterdag 2.00 - 7.00 - 9.30 uur, zondag 2.00 - 4.30 - 7.00 - 9 30 uur. 's Middags wegens verbouwing gesloten. Uitgezonderd zaterdag en zondag, i~6 jaar Grand 4 Loflied op de zonde. Dagelijks 6.45 - 9.15 uur, zaterdag 1.45 - 6.45 - 9.15 uur, zondag 1 45 - 4.15 - 6.45 - 9.15 uur. 's Middags wegens verbouwing gesloten. Uitgezonderd zaterdag en zondaq, 16 jaar Grand 5 De rechter en de linker hand van de duivel Dagelijks 7 00 - 9.30 uur, zater dag 2 00 - 7 00 - 9.30 uur, zondag 2.00 - 4.30 - 7 00 - 9.30 uur. a.l. Euro - tel. 033 - 33655 Speedtrap. Dagelijks 1.45 - 6 45 - 9.15 uur, zaterdag 4.15 - 6 45 - 9.15 uur, zondag 1.45 - 4.15 - 6.45 - 9.15 uur, woensdag 6 45 - 9.15 uur, 16 jaar. Duo 1 - tel. 033 - 16572 Zwoele vakantiedagen. Dagelijks 2.15- 7.15 - 9.30 uur, zondag 2.15 - 4.30 - 7.15 - 9 30 uur, 16 jaar. Duo 2 Terg nooit een killer. Dagelijks 2.00 - 7.00 - 9.15 uur, zondag 2.00 - 4.15 - 7.00 - 9.15 uur, 12 jaar. Nachtvoorstellingen Duo 1 Ik doe het elke dag, vrijdag en zater dagavond 24 00 uur, 16 jaar Duo 2 De bloedbroeders, 16 jaar. Kindervoorstellingen Euro Zorro de gemaskerde wreker. Advies leeftijd vanaf 8 jaar. Zaterdag 12.30 - 2.30 uur, woensdag 1.45 uur. a.l.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 19