Gemeentebestuur „trekt de broekriem aan" sober gestelde aanbiedingsbrief Veel nota's en rapporten op komst kJIM HALF MILJOEN TEKORT VOOR 1978 DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1977 a de redaktie) I [f USDEN - In de begroting voor 1978 van de gemeente Leusden zitten niet (j nieuwe elementen. Er is wèl een begrotingstekort van 562.000,- on- „jiks het feit, dat de opbrengst van de voor 1978 verhoogde belastingen al in Lbegroting is verrekend. Een belangrijk deel van dit begrotingstekort wordt Ldekt door een deel van de saldi-reserve, waardoor in dit „potje" nog Koi.000,- overblijft. De begroting ziet er niet zo rooskleurig uit, doordat de (fomsten tegen zijn gevallen, ook al werd dit vorig jaar al verwacht. Vooral ^onderwijs zal méér gaan kosten dan er aan rijksvergoedingen tegenover pn. Het onderwijstekort voor 1978 is geraamd op 787.000,-. Dat betekent, lldigemeente Leusden per kleuter een bedrag van 282,- en per leerling m basisscholen een bedrag van 210,- toe moet leggen. De algemene ifing uit het gemeentefonds zal voor 1978 slechts met 229.400,- stijgen, lat Leusden de grootste gemeente in de provincie Utrecht is, plukt ze wel Cvnjchten van een verhoging van een oppervlakte-uitkering van 11,- tot |I2,50 per hectare. Dat levert 47.600,- méér op dan dit jaar. De grootste snvaller is echter wel de uitkering wegens ongewoon bevolkingsverloop, gezien op dit moment de groei van Leusden vrijwel stilstaat zal deze •ring voor 1978 wegens de daling van de bevestigingsoverschotten chts 188.900,- bedragen. Voor 1977 was dat 1.269.700,- en dèt scheelt juurüjk een slok op een borrelIn de sober gestelde aanbiedingsbrief jn het gemeentebestuur aan de raad, staan weinig opzienbarende zaken neld. In feite is een pas op de plaats te konstateren, waaraan niet alleen de ünd in de woningbouw heeft bijgedragen, maar ook het overlijden van iden's burgemeester. ORLICHTING Dat het gemeentelijke voorlich- blad „Info Leusden" vrijwel niet is lenen in 1977was voor een groot el te wijten aan het feit, dat Bureau jhting voor een niet onbelangrijk dvan de tijd betrokken was bij het sentelijke aandeel in de viering van n's 1200-jarig bestaan. Wel rdeen nieuwe uitgave van Wegwijs |leusden" gerealiseerd en kwam een we plattegrond tot stand. Verder isshet bureau Voorlichting aktief bij de inisatie en begeleiding van latie-bijeenkomsten en ex- Op het programma van Bu- su Voorlichting staat nu in eerste in- ieeen begrotingskrant, terwijl ver- r nummers van ..Info Leusden" jd zullen worden aan de ruimtelijke irong, de sport en het onderwijs. In J met de komende gemeente sverkiezingen ligt het ook in de be- g een nummer te besteden aan iats en de taak van de gemeente. |We termijn zullen er afzonderlijke "ures verschijnen ten behoeve van igers van bouw- en hinderwet- irungen Vooral voor de inwoners in"nieuwe wijken zal een vouwblad 1 uitgegeven, waarin aandacht II besteed aan groen- en speel dingen en nuttige tips voor het n van de eigen tuin. iEWESTVORMING xlat duidelijk is. dat de bestuurlijke janisatie (provincies nieuwe stijl) flange tijd op zich zal laten wachten. het gemeentebestuur van sden het noodzakelijk om de be- lesamenwerking van gemeenten et Samenwerkingsorgaan Eemland ■versterken Wat dat betreft betreurt I het, dat nog geen koninklijke reunng is verstrekt op de vast- Idegemeenschappelijke regeling. ILPVERLENING/ IAMPENBESTRIJDING I voorkomen en bestrijden van n en ongevallen neemt een ge lagen en steeds belangrijker plaats Iwidthetgemeentebestuur. Vandaar ■deraad in het komende begrotings leen brandpreventieverordening en rampenbestrijdingsplan tegemoet ►ben RUIMTELIJKE ORDENING In het kader van de eerste deelplannen van de tweede fase (Ak kerhoeve en Noordwijck) zullen in 1978 in totaal 400 woningen gereed komen Met de uitgifte in de 2e fase van vnje sektor-kavels in het eerste deelplan is een begin gemaakt. Het tweede deelplan is in voorbereiding. Hiervan zal het plan Langenbeek worden ge realiseerd door de Woningstichting Leusden voor wat betreft de woning wetwoningen en Nationaal Grondbezit voor wat betreft de premie-koop en ge schakelde vrije sector-woningen Het blijkt, dat er een grotere vraag is naar grotere woningen, terwijl - in aansluiting op de landelijke tendens - een ver schuiving merkbaar is van huur- naar koopwoningen. Het gemeentebestuur zal bezien in hoeverre het woning bouwprogramma aangepast dient te worden HOOFDCENTRUM EN BIEZENKAMP De plannen wat betreft de ontwik keling van het hoofdcentrum zijn ter hand genomen. „Als partner voor het sluiten van een samenwerkings overeenkomst hebben wij Delta Lloyd gekozen", schrijft het gemeen tebestuur in haar aanbiedingsbrief. Hoewel de voorbereiding meer tijd In beslag heeft genomen dan werd verwacht, blijft het gemeentebestuur er naar streven de eerste winkels eind 1979 te openen. Nu de raad van State In augustus van dit jaar het bestemmingsplan Biezenkamp heeft behandeld, ver wacht het gemeentebestuur medio 1978 een uitspraak. „Voordien is het uitgesloten tot een daadwerkelijke afronding te komen", aldus b en w van Leusden. BESTEMMINGSPLAN ACHTERVELD Er is enige vertraging ontstaan in de ontwikkeling van het ontwerpbestem- mingsplan Achterveld. Er is nader on derzoek en nader overleg nodig omdat in het vooroverleg vragen zijn gesteld over de capaciteit van het plan, het aan tal laarlijks te realiseren woningen, de stedebouwkundige opzet en de werkge legenheid. Het gemeentebestuur zal trachten deze vertraging tot een minimum te beperken, waarbij eveneens getracht zal worden de ste debouwkundige opzet te bewaren Nog dit jaar zal de commissie R.O. zich kunnen buigen over de bestem mingsplannen Hamersveld en Rozen- daal. STRUKTUURPLAN LEUSDEN Na herhaaldelijk aandringen van onder meer de fraktie van Progressief Leusden vindt nu ook het gemeentebestuur, dat het tijd wordt om het struktuurplan Leusden te herzien. Hoewel door de tweede fase-werkzaamheden nog niet veel aan die herziening kon worden ge daan, is wel een belangrijk onderdeel De St. Jozefschool in Achterveld zal grotendeels worden afgebroken. Slechts het deel. grenzend aan de R.K. Kerk zal worden gespaard voor o.m. het jeugd- en jongerenwerk in Achterveld. ervan gereedgekomen, het „ver- keersstruktuurplan", waarmee het verkeer In de toekomst in goede banen (al dan niet vlerstrooks) zal kunnen worden geleid. Het struk tuurplan Leusden zal In 1978 verder worden ontwikkeld, waarin o.m. een visie ten aanzien van het „buitengebied-midden". PARKEREN EN WOONERVEN In nauwe samenwerking is zowel door het Comit-e Milieuzorg Leusden als door een ambtelijke werkgroep een nota „Woonervensamengesteld Deze nota's zullen tesamen met de nota „Parkeren" binnenkort aan de raad worden aangeboden. CENTRALE ANTENNES Volgens b en w van Leusden is het aantal klachten over de kwaliteit van ontvangst van beeld en geluid aanmer kelijk verminderd in 1977. Intussen is een gemeentelijke commissie druk bezig te bestuderen, hoe en waar een centrale antenne voor de gehele ge meente kan worden gerealiseerd. Die studie is nog niet geheel afgerond. Bin nenkort hoopt de commissie met een technisch plan te komen met de daarbij behorende financiële en andere voor waarden en konsekwenties. ONDERWIJS zal eindetijk een riolering worden aangelegd. Kosten voor VERBETERING WEGEN Het wil nog niet erg vlotten met de aangevraagde subsidies voor de verbe tering van de Soutenburgerlaan, Laa- peerseweg, Langesteeg en Leusbroekerweg, schrijft het gemeen tebestuur Zij streeft er desondanks toch naar om de Leusbroekerweg en de Langesteeg nog in 1977 te verbeteren. De Stoutenburgerlaan zal mogelijk in 1978 voor verbetering in aanmerking komen. De werkzaamheden aan de Laapeerseweg zullen worden afgestemd op de aanwezige beplantin gen en de te verlenen subsidies. In 1976 werden tijdens onderhoud reeds de ernstigste gebreken verholpen, zodat volgens het gemeentebestuur de urgentie duidelijk verminderd is. ONDERHOUD PLANTSOENEN De gemeente Leusden geeft jaar lijks een fiks bedrag uit aan inrichten en onderhoud van de gemeentelijke plantsoenen. Dat bedrag wordt elk jaar groter. Om met meer kennis van zaken met name nieuwbouwwijken in de toekomst met groenvoorzie ningen te kunnen begeleiden, wil het gemeentebestuur de kosten van het onderhoud analyseren en in een nota vastleggen. Verder wil het gemeentebestuur méér belangstelling bij de bevolking kweken voor het openbaar groen. Zij is daarom van plan om in samenwerking met het CML enige brochures uit te brengen. Wat dat betreft is de eerste informatie in voorbereiding: over het plan Princenhof. Verder wil de ge meente de bewoners in raad en daad bijstaan ten aanzien van de keuze van hun beplantingen en erfafscheidingen. Tenslotte wijst het gemeentebestuur in dit hoofdstuk op het feit, dat tijdens droge zomers het beregenen van sportvelden voornamelijk dient te ge schieden met oppervlaktewater. Gebruik van drinkwater acht het ge meentebestuur niet langer verant woord. Evenals minister Van Kemenade, zal ook het gemeentebestuur van Leusden de onderwijskosten kritisch bezien. Deze kosten zijn aan een kritische ana lyse onderwerpen en de resultaten en konklusies zijn in een nota vastgelegd. Deze nota is reeds in verschillende commissies behandeld. Met ingang van het schooljaar 1978/79 zal het eerste permanente schoolgebouw (ten behoeve van de vierde openbare school) in het eerste deelplan van de tweede fase in gebruik worden genomen. De gemeentelijke verordening stu diebeurzen zal worden herzien. Het gemeentebestuur overweegt om de bij dragen om te zetten in een systeem van renteloze voorschotten. Ook de kosten, verbonden aan het schoolzwemmen, rijzen de pan uit, zegt het gemeentebestuur en daarom zal ook in deze sektor nader moeten worden bezien, hoe die kosten kunnen worden gedrukt. Door de verdere groei van het aantal leerlingen zal tevens binnenkort een keus moeten worden gemaakt tussen uitbreiding van het aantal gebruiksuren of inkrimping van het aantal deelnemende leerlingen (minder klassen per school). Er is verder een tekort ontstaan in Leusden-centrum wat betreft gebruiks uren ten behoeve van het gymnastiek onderwijs. Ook hiervoor zal op korte termijn een oplossing gevonden moeten worden. Tenslotte heerst er bezorgdheid bij het gemeentebestuur over de teruggang van het aantal leerlingen in de wat oudere wijken. Om tot een zo'n verantwoordelijk mogelijk acommodatie-beleid te komen, zal naar aanleiding van deze ontwikkeling op korte termijn een onderzoek worden in gesteld Bekeken zal worden, hoe leeg stand van bestaande schoolgebouwen kan worden voorkomen, door een aan gepast scholenbouwprogramma in aangrenzende nieuwe wijken In de loop van 1978 zal een rapport aan de raad worden uitgebracht. SPORT Het gemeentebestuur van Leusden is van plan om binnenkort met een nota te komen over de groenvoorzieningen in de gemeente, waarin aandacht zal worden geschonken aan de kosten van onderhoud, de inrichting van plant soenen en mogelijkheden voor nieuwe wijken. Verder zullen - in samenwer king met het CML - enige brochures worden gepubliceerd waarmee getracht zal worden de belangstelling van de bewoners voor het openbare groen om hen heen te vergroten. SOCIAAL-CULTUREEL WELZIJN Zoals bekend dient het welzijn gesti muleerd, gereguleerd en betaald te worden door de gemeente volgens de nieuwe richtlijnen van het rijk. Het rijk stelt wel een deel van het geld be schikbaar, maar de gemeente moet via een goed opgezet welzijnsplan de zaken verder regelen in zeer nauw over leg met de bevolking. Dat is in het korl gezegd de bedoeling van het rijk. Prog ressief Leusden bracht dat enige tijd geleden reeds naar voren en drong er op aan, dat snel wordt begonnen met het opstellen van een dergelijk welzijnsplan om - zodra de nieuwe re geling van kracht is - tenminste direkt dit beleid te kunnen (in-)voeren. Ook het gemeentebestuur is inmiddels van me ning, dat nu hard moet worden gewerkt aan een dergelijk wettelijk welzijnsplan, dat voor vier jaar zal gelden. Zij acht de gemeentelijke nota „Beleidsplan wel zijnsvoorzieningen 1977 tot en met 1981" daartoe een goede eerste aanzet, ook al zijn daarover de meningen onder verschillende bevol kingsgroepen verdeeld. Momenteel wordt - volgens wettelijke voorschriften - in overleg met de Stich ting Federatieve Bibliotheek voorziening Leusden een gemeentelijk bibliotheekplan voorbereid. Eind dit jaar kan de raad dit plan op tafel verwachten ter goed- of afkeuring. ST. JOZEFSCHOOL Een gedeelte van de oude St. Jo zefschool (die binnenkort niet meer voor het onderwijs zal worden ge- brulkt) zal niet worden gesloopt, maar worden bestemd voor onder meer het jeugd- en jongerenwerk in Achterveld. Het gedeelte, dat parallel loopt met de Jan van Arkelweg zal worden afgebroken, de rest zal wor den gehandhaafd voor sociaal- culturele doeleinden. Welke aktlvl- telten In dat deel zullen kunnen plaatsvinden wordt nog onderzochL De raad krijgt dat binnen afzienbare tijd te horen. OPEN JEUGD EN JONGERENWERK Voor 1977 hoeft de gemeente niet te rekenen op een subsidie van het rijk voor het stichten en inrichten van een open jeugd- en jongerencentrum. De minister vindt, dat het een te beperkt projekt is om te subsidiëren. Maar ook hierop heeft het gemeentebestuur iets gevonden. Zij acht de kans op een rijks subsidie groter. Indien een aanvraag wordt ingediend voor een zogenaamd vrijwilligersprojekt Ook de sport zal niet ontkomen aan een kritische beoordeling, want ook de kosten voor de sport lopen erg hoog op. De kunst is om met handhaving van het voorzienin genniveau toch tot aanvaardbare beperkingen te komen. Het gemeen tebestuur heeft hierover haar eigen gedachten, die zij In de loop van vol gend jaar prijs hoopt te geven. En te konkretlseren. Een sporthal is eigenlijk wel noodza kelijk, vindt het gemeentebestuur, en voor een aantal takken van sport in Leusden gewenst Toch kijkt het ge meentebestuur er wat huiverig tegen aan, want, zo zegt ze, de exploitatiekos ten zullen niet gering zijn. Het ambtelijke apparaat heeft 't in 1978 erg druk, want ook hiervoor moet een op lossing worden gevonden. Gezocht zal worden naar een oplossing, waarbij het particuliere initiatief kan worden inge schakeld en de sporthal met andere (wèl geld opleverende) objekten kan worden gekombineerd Hoewel er in 1978 nieuwe sportvoor- zieningen zullen worden gerealiseerd (onder meer op het sportpark Valleika naal), is het gemeentebestuur van me ning, dat alles zijn grens heeft, ook het maximum bedrag dat de gemeente kan besteden aan de sport in haar ge meente. „Het is noodzakelijk dat een zorgvuldige afweging van prioriteiten plaats vindt," zegt het gemeentebe stuur Het gebouw van St. Ansfridus aan de Hamersveldseweg staat op de Inves- terlngstaat van de gemeente Leusden voor 1978.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5