'oorzitster llona van den Burg: „Het wordt voor nis steeds moeilijker om alles draaiende te houden WEL- EN REKREA TIEVERENIGING„BLIJ HOF" TREKT AAN DE BEL GOEDE COÖRDINATIE IN JEUGDWERK DRINGENDE NOODZAAK eusder Krant - samenleving DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1977 inde redaktie) IJSDEN/CENTRUM - „We voelen ons eigenlijk een beetje in de steek ijlen Dat is wat voorzJtster llona van den Burg van de speel - en rekreatie iHging „Blijhof" voorzichtig onder woorden brengt. Iets, wat onder het L.üüral langer leefde. „Het wordt voor ons steeds moeilijker om Blijhof >nde te houden, terwijl in een zo snel gegroeide gemeente als Leusden Menvereniging als de onze daar geen moeite mee zou moeten hebben, «heleerste gezicht lijkt de Blijhof een bruisende, zeer aktieve (zij het toch wat te bescheiden) vereniging, die zich voornamelijk bezighoudt met ujef werk voor de jeugd van zeg maar vijf tot twaalf jaar Schijn bedriegt, ntwie let op het aantal aktiviteiten van de 350 leden tellende vereniging, Mande veronderstelling uit moeten gaan, dat daarvoor heel wat mede Uefs en medewerksters paraat zijn om het allemaal te kunnen or- /fsaren. Niets is echter minder waar Naast het aktieve bestuur van vier, vijf Cjndit geval enkel vrouwen) beschikt Blijhof over een relatief zeer kleine Mig van aktief meewerkende leden, die zijn ondergebracht in afdelings- aufen (zoals de afdeling tuin en de afdeling Peuterspeelzaal). Tien tot ..n mensen in totaal, waarvan drie of vier eigenlijk het meeste werk voor [rekening nemen, zoals het organiseren van de tal van aktiviteiten Terwijl L* opgerichte verenigingen en stichtingen (zoals Creatieve Handvaar j Leusden en Latent Talent) met veel publiciteit van start gingen en e óók de meer aktieve leden van Blijhof naar zich toetrokken, bleef jf zitten met een té kleine kern medewerkers en medewerksters. Wie Pierde toch nog uitgebreide lijst van aktiviteiten ziet én het enthousiasme [art, waarmee het bestuur zich inzet voor de deelnemende kinderen, jtzich een tikkeltje verbaasd af, waar die mensen de energie vandaan jnen het enthousiasme. Want zoals gezegd: Blijhof voelt zich een beetje testeek gelaten. Oók door het feit, dat één van de oudste verenigingen van nersveld eigenlijk niet de steun krijgt die zij verdient Noch van de bevol- n npch van de overheid En dit laatste is dan niet direkt een konstatering LihetBlijhof-bestuur, maar van ons En er is echt geen ingewikkelde studie «rnodig om tot die konklusie te komen. interclubs |ffie het uitgebreide programma üi Blijhof ziet én de relatief zeer |ekosten voor deelneming, vraagt jhaf, waarom niet méér Leusdena- [hun kinderen mee laten doen aan activiteiten, die Blijhof voor hen aniseert Neem alleen al die zo- aamde „winterclubs". Deze s voor verschillende leeftijden r leeftijdsgroepen van 6 en 7 9 jaar en 10 en 11 jaar) Etnhoogtepunt uit het Blijhof-programma is het jaarlijks St Nicolaasfeest raard met bezoek van Sint en zijn Pieten en de opvoering van een leuk Misluk. Ook hier, zowel bij de ouderen als de jeugd: enthousiasme en Izler. Tijdens ons gesprek met llona Iran den Burg - voorzitster van de I speel- en rekreatievereniging of - proefden we enige verbit- I lering ten aanzien van o.m. de I Jeugdraad. Deze Jeugdraad, een I overkoepeling van het bestaande I hgd- en jongerenwerk in de ge- I tneente Leusden, heeft onder I meer de taak om het werk van de Ipugd- en jongerenverenigingen Ij coördineren Het I Bhjhofbestuur voelt zich wat dat I wtreft njet zo erg gelukkig, want I "olgens haar is van een goede I coördinatie geen sprake. I Een voorbeeld is de kreatieve aktiviteiten van Blijhof. Deze ver inniging doet dit werk (evenals De I"1), al jaren, ver voordat het Ha- I mersveld van toen, snelgroeiend 1 *6fd omgezet in Leusden- I Antrum Kreatieve kursussen I v°or de jeugd van 6 tot 12 jaar I onder geschoolde leiding. Voor I prijs, voor iedereen I ij werk komt vooral de laatste I fren in de verdrukking door I Jouwe verenigingen, werkgroe- I Pjn en stichtingen, die wellicht in I jo veronderstelling dat kreatieve Iwiussen in Leusden niet be stonden, deze aktiviteiten zelf in hun pakket opnamen en dan in het bijzonder wat betreft de jeugd van 6 tot 12 jaar. Bovendien tegen een aanzienlijk hoger bedrag per kursus. Het gevolg van dit alles is ge weest, dat het één en ander niet alleen kostenverhogend is gaan werken, maar dat ook de spoeling voor de verschillende verenigin gen dunner werd. Het is de taak van de Jeugdraad - maar óók van het gemeentebestuur - om derge lijke doublures te voorkomen Het is nogal zinloze zaak dat die akti viteiten worden gesubsidieerd, terwijl ze reeds jarenlang worden georganiseerd door de be staande verenigingen. Het ge meentebestuur - samen met de Jeugdraad - zou daar strenger op moeten toezien, zodra niet extra energie en geld wordt ingezet voor nieuwe projekten, die reeds bestaande projekten proberen te overvleugelen Een dergelijke konkurrentie is niet op haar plaats. Het zou veel beter geweest zijn. indien de gemeente Leusden de bestaande verenigingen zou hebben geholpen hun werk nog verder uit te bouwen Aan de ene kant moet je particulier initiatief stimuleren, maar dat moet niet betekenen, dat daardoor een ander particulier Initiatief, dat al jaren funktioneerde, de grond in woidt geboord. En dat is, wat er op dit moment eigenlijk aan het gebeuren is. De oudste vereni gingen, die zich al tientallen jaren hebben ingezet voor het jeugd- en jongerenwerk, worden terzijde geschoven door de nieuwelin gen. Een betere verdeling van het takenpakket lijkt ons dringend noodzakelijk. Daardoor komt de jeugd beter aan haar trekken en wordt een onderlinge harmonie tussen de verenigingen onder ling bevorderd. En daar gaat het toch allemaal om? V. Het gebouw van de speel en rekreatievereniging Blijhof bi bestaan plan nen om de accommodatie te vergroten, orn rr.ee' evenementen mogelijk te maken. kosten werden door de middenstand van Leusden vergoed Dat ging steeds uitstekend ondanks het feit, dat ook in dit geval weer een enorm beroep op het bestuur werd gedaan want het valt niet mee om zoiets zo goed mogelijk te or ganiseren zonder voldoende daadwer kelijke hulp van anderen Op een gege ven moment vond de Middenstand de kosten wat te groot worden Wij hadden een begroting ingediend van 250U, Toen werd een subsidie aangevraagd door de middenstand voo» f 1000. alsof wij die subsidie wilden hebben. Wij hebben echter nooit om een subsidie gevraagd Het bestuur was wel een beetje beroerd door die zaak Temeer omdat Blijhof jaren lang de intocht had georganiseerd zonder er ook maar een cent vergoeding voor te vragen voor het werk zelf Nu organiseren wij zelf een groot St Nicolaasfeest voor onze leden Gratis En het is een groot sue ces INSTUIFMORGENS crame etc etc maai het accent ligt óók op her plezier van het samen met andere kinderen kreatief bezig zijn FILMVOORSTELLINGEN houden zich intensief bezig met kreatief werk. Andere verenigingen en stichtingen, zowel in Leusden als In Amersfoort, noemen dit soort clubs heel duur: „kreatieve kursus sen", maar er zit niet veel verschil in Voor 17,50 per seizoen kunnen kinderen meedoen aan de kreatieve kursussen van Blijhof onder leiding van medewerksters, die hiervoor een opleiding hebben gevolgd De kinde ren maken tijdens de middagen en avonden van de Blijhof Winterclubs kennis met diverse kreatieve tech nieken (schilderen, boetseren. ma- Zoals „De Til dat doet voor de ou deie jeugd zo brengt Blijhof regelmatig (één keer pei maand) film voorstellingen voor de kinderen Een aktivireif dit- eig veel belangstelling trekt En oa' is eigenlijk geen wondei want waar kun je voor 1 (ais lid van Blijhof) een middagje naai de film gaan? Blijhof beschikt over een eigen 16 mm projektor üe bestuursleden bedie nen die zeil bij gebrek aan hulp Het enthousiasme van de kindei en blijft een beloning Toch zou men bi| Blijhof graag ook voor dit werk hulp hebben van Leusdeiiaren die bijvoorbeeld inet dil werk vertrouwd zijn En één of twee keei pei maand een middagje film draaien is toch echt met teveel ge vraagd? SPELDAGEN SPORT EN SPEL Samen met „De Pil ennetClaeve- renbfad organiseert Blijhof zoge naamde sport en speldagen Ook weer voor verschillende leeftijds groepen llona van den Buig Dat gaat erg fijn We heböen glukkig een goede samenwerking met De Til en het Claeverenblad De sport en spel dagen vuldoen zee« zeke» aan een behoefte Ook dit jaa» tussen ke»st en nieuwjaar worden deze sport en speldagen weer samen georgani seerd Op twee zaterdagmorgens per maand organiseert Blijhof zoge naamde instuif-morgens. Dat gaat gebeuren vanaf 1 oktobei Voor 0 75 per kind kan de jeugd zich In het Blijhofgebouw tijdens zon instuif naar hartelust (al dan niet onder leiding) uitleven Het bestuur denkt hierbij aan een mini cursus macramè, een ochtend boetseren etc. De instuif is niet gebonden aan een bepaalde leeftijd Wel wordt er rekening gehouden met de materia len, zodat er voor elke leeftijd moge lijkheden genoeg zijn. Erg fijne onderdelen van het Blijhof- programma zijn de speldagen Afgelo pen weekeind vond zon spel evenement plaats het Indianenweek eind Ongeveer vijftig kinderen hebber twee erg fijne dagen beleefd met een kampvuur, barbecue, een puzzeflocht en niet te vergeteh een nacht slapen in een tent Als echte indianen Maai ook hier kampte men met de moeilijkheid dat er eigenlijk te weinig hulp was Dankzij de erg enthousiaste inzet van bestuuisleden en hun echtgenoten, is het een geslaagd teest geworden, waai nog lang over nagepraat zal worden Maai /egl llona van den Burg. „je kunt eigenlijk niet van hel bestuur vei wachten ciat zij steeds maai weer op komt draven Dat woidt op een gegeven moment gewoon te veel De beloning voor al dit wem zijn de talrijke telefoon tjes van ouders, die Blijhof bedanken voor het fijne weekeind dat zij hun kin deren hebben bezorgd, maar enige hulp wordt ook erg op prijs gesteld Een steeds weer terugkerend evenement van Blijhof is het traditionele paas eieren zoeken in het lockhorsterbos SI NICOLAASFEEST CARNAVAL Biijh- organiseert ook elk jaar zo rond 5 december een groot St Nico- laasfeest voor de kinderen De aktieve voorzitster wil hieiover nog wel het één en andei kwijt Zoals men weet orya niseerde Biijhof tot vorig iaai ook de St Nicolaasinticht Uiatis Alleen de üe sport en spelrmadagen die Blijhof samen met De Til en het Claeveren- blao organiseert zijn een succes Ook in de toekomst zal dit evenement zeker worden herhaald De kreatieve instuif- als een soort „open dag voor de komende winterclubs van Blijhof trekt elk jaar weer veel belangstelling. Toch hoopt het bestuur, dat de jeugd méér nog dan vorige jaren mee zullen doen aan de winterclubs kreatieve middagen en avonden onder leiding van geschoolde medewerksters van Blijhof Veel kreativitelt en plezier voor weinig geld Het kindercarnaval van Bli|hof is ook zon onderdeel van het programma waar altijd met erg veel plezier aan wordt gewerkt én wordt meegedaan door de kinderen „Het is een alten .atiet carnaval zegt llona van den Burg de kinderen maken eerst zelf hun carnavals Kleren, waardoor ze naast het plezier van het feest zelf ook nog kreatief bezig zijn Dat gaat elke keer voortreffelijk PAAS-EIEREN ZOEKEN Eveneens een traditie is het ,paas eieren-zoeken in het Lockhorsterbos Dit is een algemene aktiviteit voor alle Leusdense kinderen Je hoeft er. niet speciaal lid van Blijhof voor te zijn. le dereen mag gratis meedoen Dankzij de hulp van verschillende ouders, die voor t vervoei zorgen naar t Lockhor sterbos gelukt het ons elk jaar weer dit evenement tot een succes te maken aldus de voorzitster PEUTERSPEELZAALWERK Een hoofdstuk apart is het peuter- speelzaakwerk van Blijhof Wat dat be treft is de vereniging de pionier in Leus den Zij was de eerste vereniging, die daadwerkelijk het peuterspeelzaalwerk ter hand nam en daarmee heel veel moeders een enorm plezier deed De wachtlijst was in de beginperiode dan ook erg groot. Nu er tal van andere peu terspeelzalen zijn opgericht is die wachtlijst verdwenen De peuterspeel zalen hebben een eigen bestuur dat er zorg voor draagt, dat alles op rolletjes verloopt Elk jaar wordt een ouderavond gegeven, waarbij de ouders van de peu ters hun ideeën over de speelzalen kunnen spuien, mee kunnen praten over eventuele verbeteringen etc Ook dit jaar staat zo n ouderavond op pro gramma en wel op donderdag 27 okto ber as Het wordt zoals het programma-boekje van Blijhof meldt een heel bijzondere ouderavond' dorpsgebeuien is grotendeels ach terhaald Vooral in jonge gemeenten als Leusaen waar in de wijken zélf veel aandacht wordt besteed aan al lerlei speeltoestellen en trapveldjes is de behoefte aa<- een echte speeltuin aan het verminderen Dat wil echter niet zeggen, dat de tuin op zich dan maa. beter voor iets anders kan worden gebruikt llona van den Burg: ,,De tuin heeft nog wel degelijk een funktie Blijhof gebiuikt net te» rein voor allerlei festiviteiten (zoals ook weer tijdens het indianenweek end), de peuters van de peuterspeei zaal vermaken zich er uitstekend als net mooi wee» is en vóór en na bmnen-aktiviteiten van Öhjhot zoals filmvoorstellingen gebruiken de deelnemert|es de tuin. Maar het is niet meer zo. dat men uit allerlei wijken naar de speeltuin van Blijhof gaat om de kinderen te laten spelen Een probleem voor Blijhof is daarbij ook het toezicht Wij zijn er tot nu toe «net in geslaagd om regelmatig toe zicht te krijgen op het speeituirige beuren ROLSCHAATSBAAN Plannen heeft het bestuur echter wel Zo zou men dolgraag op het terrein een rolschaatsbaan aanleggen, waardoor ook voor de enthousiaste rolschaatsers een ideaal (wedstrijd-) terrein aanwezig zal zijn Met zon baan kun je erg veel leuke dingen doen Je kunt niet alleen onderlinge wedstrijden organiseren maar ook uitwisselings-evenemönten met andere rolschaatsliefhebbers uit andere gemeenten De Blijhof- voorzitster zou ook graag méér films voor de kinderen willen draaien, maar dan moei hel bestuur wel méér hulp hebben var» ouders die 2ict> daarvoor beschikbaar zèudërrwillën steiien VOLKSDANSEN En dan Komen we op het volks dansen eén van de succes voile on derdelen van het Blijhof programma van dit moment liona van den Burg heeft van dit onderdeel de leiding en ze doet dat met heel veel enthou siasme „Als we een rolschaatsbaan zouden aanleggen, zou daarop ook het volksdansen kunnen worden ge houden. Eigenlijk Is de situatie op het terrein voor dit onderdeel nu minder geschikt Mede daarvoor en oók om grotere evenementen te kunnen organiseren onderzoekt het bestuur van Biijhof op dit moment de mogelijkheid om het clubgebouw uit te bieiden Architect Jan den Hartog uit Leusden buigt zich er op dit mo ment over. WIE VAN DE DOE HET ZELVERS? Het organiseren van de meeste Blijhof-evenementen is op dit moment voor het grootste deel een vrouwen zaak geworden Op zich is daar na tuurlijk geen enkel bezwaar tegen, maar het bestuur (allemaal vrouwen) krijgt toch zo langzamerhand wel be hoefte aan mannelijke hulp Vooral en thousiaste doe-het zei vers. die graag een deel van het weekeind zouden willen opofferen voor daadwerkelijke hulp. zoals allerlei kleine karweitjes uit voeren (onderhoud- en herstelwerk zaamheden) zijn van harte welkom. Wie van de Leusdense doe-het-zei vers is bereid mee te werken? vervolg zie pag. DE SPEELTUIN Geduld moet je hebben tijdeus een barbecue maaltijd Eu vu te zien valt dat niet mee... De funktie van de speeltuin als De speeltuin van Blijhof. De tuin heeft haar oude funktie grotendeels verloren, maai vervult nog zeker een taak. Vooral vóór en na afloop van door Blijhof georganiseerde evenementen, wordt nog druk gebruik gemaakt van de speel toestellen. Ook de peuters van de speelzaal van Blijhof maken - vooral tijdens mooi weer - veelvuldig gebruik van de tuin.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9