Met artikel 19 in de hand zijn de panden waarschijnlijk te behouden" Werkgroep R.O. van CML: geen bezwaar tegen S10 „Als driekwart van bewoners zich aansluit, gaan we door" HOORZITTING COMMISSIE RO OVER HET SPUL |E GEMEENTE EN 'T SPUL: (PRESSIES VAN 'N HOORZITTING SPIJTIG Vereniging i.o. Huiseigenaren Centraal Nederland-woningen hoopt dat het slaagt DE HEER M. TIMMERMAN: hinderwet d ver verwijderd ook dan wanneer pde indruk vestigt nog te leven in de van de regenten, die alléén de RAAD LEUSDEN KOMT BIJEEN Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1977 leusden C - Vrijdag 16 aotember J.I. was het informatie- iotrum aan de Zwarteweg propvol gti belangstellenden naar het hoe „„at omtrent boerderij 't Spul. Voorzitter J. Wagenaar zette in het Ljrthet doel van deze zitting uitéén: ffl luisteren naar Uw argumenten daarna zeggen wij, waarom we «aanslopen. Eerst zullen we naar de Bnover 't Spul kijken, dan weten we grover het gaat". Na het zien van Mlilm merkte wethouder Wagene raar op dat de zaak zo goed wordt jaargegeven, dat de film in het ar- düef van de gemeente zou moeten aarden opgeborgen, als 't Spul ge- loopt zou worden", je voorzitter van de Stichting Wij- largaan Groenhouten kreeg het aoord en vermeldde in het kort de jpnchting van het Wijkorgaan met (aarop volgend het in het leven roe- sn van de werkgroep boerderij 't pul. Daarna gaf hij de microfoon u de voorzitster van de werkgroep ennie Wicherts. Jannie Wicherts schetste het verloop r^ideonderhandelingen tussen werk- roep en gemeente en vroeg op welk adsbesluit men zich beroept, dat nu «sloop besloten wordt. Gesproken [dt weer over de uitlating van de raad ver de rechtszekerheid van de bewo- Ten aanzien van het verlenen van hinderwetvergunning, stelde „Niet kijven, 't Spul moet blijven".... Misschien is er toch nog een oplossing te bereiken via een artikel 19 procedure. Groenhoutenaren juichen dat toe Jannie Wicherts, dat een vergunning niet nodig is voor uitsluitend mest- opslag voor veehouderij. Wel is die ver gunning nodig indien gevaarlijke stoffen aanwezig zijn en op het bedrijf gebruik gemaakt wordt van meer dan 2 pk drijf- Ecd overvolle gemeentekantine bespreekt de moeilijkheden rondom t Spul. Nee, geen kompleet verslag; dat zult ■ongetwijfeld elders in deze krant aan- tófen. Gewoon enkele indrukken en De bewoners van ïhouten, die vrijdagavond j.l. de porzitting inzake 't Spul hebben bij- zijn wel een ervaring rijker ïorden, maar ook een illusie armer. t vanwege een ontgoochelende ttlrontatie met een gemeentebestuur, ["mijlen ver verwijderd staat van de l, die toch rekenen mag op de g van haar wensen, indien on- rkomelijke bezwaren zich a niet verzetten, i ver verwijderd, vanwege zijn nelijk onvermogen zich los te mvan een eenzijdige, bureaucrati- e en onpractische denkwereld en i te passen in de realiteit en tójk van alle dag. "i ver verwijderd vanwege zijn fcigzaamheid en onwelwillendheid t zaken anders (d.w.z. reëel en sch) te benaderen dan m formele, bureaucratische termen die F publiek niet aanspreken en als dek- Jktelmoeten dienen om de waarheid fcorhullen. plachten uit te delen. >rtom: die hele hoorzitting bete- e niet meer dan een klucht. De ^Snjst wat heeft een wijkorgaan, ^ft inspraak dan wel te be- In woord en film heeft de Kgroep 't Spul" duidelijk gemaakt '"""-eg de gehele bevolking van bouten wenst: het behoud van F boerderij (opstal). Vraag: Wat F er in feite tégen kunnen zijn? Ieder fci!^enS Z0U' met achterwege lating 'sche poespas, zinnig antwoor- s °P tegen. Niet alzo het ge- {pestuur (wat de raadsleden be- hierna) Het standpunt ,,'t Spul t onontkoombaar gesloopt werd door weth. Wagenaar maar met absoluut ondeug- beweringen verdedigd. Enkele Ifaaniit: 1 gemeentebestuur suggereert Kuif ^on<^8 besluit tot slopen van Weth. Wagenaar evenwel bleef reke op de nadrukkelijk en her- fe& lu33® te antwoorden) op grond C ^gemeenteraadsbesluit dat dan |njn mocht. s van slopen bestonden tot voor kort geheel andere overwegingen. In 1971 en 1973 gold „de mogelijkheid tot voortbestaan" van de boerderij (op stal)", en „het in exploitatie nemen door de gemeente ten dienste van daar toe geëigende doeleinden", terwijl na jaar 1976 nog werd gevraagd om sugges ties voor een bovenwijkse bestemming, bestemming. 3. De boerderij moet verdwijnen want het gemeentebestuur wil geen klachten zoals t.a.v. de firma Hoogland (veewagens uitmesten) en de fa. v. d. Berg (meelstuif). Hoe kan men zo'n be wering hanteren, wanneer de overstel pende uitslag van de gehouden enquête optimaal inhoudt dat men geen klachten heeft!! 4. Het koopkontrakt met de gebr. de Kruif zou dwingende bepalingen bevat ten tot sloop van de boerderij.... alsof een privaatrechterlijke overeenkomst hier ooit van invloed zou kunnen zijn en, zelfs al zou dat wèl het geval kunnen zijn, dan nog kan elke overeenkomst in onderling overleg worden gewijzigd. 5. Het bestemmingsplan zou het voortbestaan van 't Spul niet toelaten, omdat de toegestane te bebouwen op pervlakte van het groengebied beperkt is tot 2500 vierkante meter. Wèl heeft het gemeentebestuur kans gezien om te anticiperen op een gewijzigd bestem mingsplan door liefst 44% meer dan toegestaan te bebouwen. Indien men dan toch al boter op het hoofd heeft en bovendien dat gewijzigde uitbreidings plan nog moet worden ingediend, is het toch in de lijn van het gemeentebeleid de meest simpele zaak om alsnog 't Spul te handhaven. 6. Wanneer toch wel gedacht is aan een andere bestemming van 't Spul, waarom moet die dan persé boven wij ks zijn? Waarom? „Omdat (mensen, men sen, wat een redenering!) het gemeen tebestuur toch geen gelden uit de alge mene pot mag gebruiken voor een wijk belangalsof niet alle wijkvoorzie- ningen uit de algemene wijk moeten worden gefinancierd! Genoeg. Het is wel duidelijk waar het hier aan schort: de wil ontbreekt om op een eenmaal ingenomen standpunt (wie praat er van een besluit?) terug te komen ten gerieve van de grootste wijk van Leusden, als ware het een gezichts verlies. De waarheid, t.w. de onwil, wordt verhuld in een waas van al of niet juridische beweringen, die geen hout snijden. Hoe zou de situatie wel zijn, indien de zaken omgekeerd lagen- de wijk ver langt sloop konform het bestemmings plan, maar de gemeente wil bij nader inzien géén sloop. Wedden dat de sloop niet doorgaat? Het is tot dusver onduidelijk of de raadsleden hun rol in deze al hebben gespeeld (dan moet er een raadsbesluit zijn) of dat zij die nog moeten spelen. In het laatste geval mag van hen verwacht worden dat zij, van welke kleur ook, zich de vertegenwoordiging van hun kiezers in Groenhouten terdege bewust zijn. H. Jacques. Klaverland 48. COMMENTAREN/MENINGEN Uit het verslag van de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML (voorheen werkgroep bestemmingsplan nen) blijkt, dat de werkgroep geen bezwaar indient tegen de aanleg van de S10, omdat er niet vol doende cijfers op tafel liggen. Dat is een nogal slap argument van een werkgroep, dat onderdeel is van het Comité Milieuzorg Leus den.Want de S10 - en dat zal niemand kunnen ontkennen - zal, indien gerealiseerd - een enorme aantasting van natuurgebieden betekenen. Men zou van een ge meentebestuur kunnen verwach ten (maar dat is nïi zelfs niet het geval), dat zij andere belangen voorop zouden stellen in de S 10-problematiek. Van een werk groep, die zegt onder meer de na- tuurbelangen te behartigen, had den wij zonder meer een bezwaar tegen de S 10 verwacht. Eerst vragen om verkeerstellingen en wachten op de realisering van Rijksweg 28, klinkt wel erg naïef. Want dan - en dat Is zo langza merhand wel duidelijk - kan het te laat zijn. Het argument, dat er toch al aktie wordt gevoerd vanuit de bevolking, slaat nergens op. Of het zou gemaks-zucht moeten zijn. Hoe méér bezwaren tegen de aanleg van de S 10, hoe eerder de provinciale autoriteiten geneigd zullen zijn om de weg voorlopig maar te schrappen. Dat kan nu nog. Als het streekplan definitief is geworden, staat die beruchte lijn er op, als Leusden niet op z'n tellen past. Er moet een beter al ternatief zijn voor de S 10. Daarom is het juist, dat de Leusdenaren er nu bezwaar tegen aantekenen. De werkgroep RO van het CML heeft dat niet onder kend en dat is spijtig. V. kracht. Dit is op 't Spul niet van toepas sing POSITIEF Voorts vroeg zij zich af wat er met de tabaksschuur gaat gebeuren. In dit ver band haalde de spreekster art. 14 van de Monumentenwet aan in verband met het noodzakelijke toezicht op dit mo nument. Wellicht is hier een particulier initiatief mogelijk. Tot slot van haar lange betoog, waarin alle facetten welke wij reeds eerder publiceerden, naar voren werden gebracht, zei mevrouw Wi cherts: „Wij willen deze hoorzitting po sitief benaderen, ook al hebben wij in het verleden de indruk gekregen van onwil aan de zijde van de gemeente" Aan de commissie-leden worden een 9-tal vragen voorgelegd waarop het Wijkorgaan graag antwoord wil hebben: 1 Waarom beroept de gemeente ten aanzien van de boerderij 't Spul zich op een ons insziens onduidelijk besluit van 1971 en niet op het besluit ter goedkeu ring van het bestemmingsplan Groen houten van 1973 waarin ten aanzien van deze boerderij veel duidelijker din gen zijn gesteld9 2. Welke zijn de gronden die de Raadsleden ertoe hebben gebracht de stelling te poneren dat de rechtszeker heid van de burger wordt aangetast in dien het agrarisch bedrijf zou worden voortgezet en als deze voortzetting wet telijk verantwoord is op grond van art. 27 van het bestemmingsplan Groen houten? 3. Bent U niet met ons van mening dat, gezien het feit, dat de Ta baksschuur niet afgebroken mag wor den, het handhaven van het boerenbe drijf, zolang er nog geen algemeen aanvaarde oplossing voor deze schuur is gevonden, de beste waarborg is voor instandhouding van dit monument? 4. Welke bestemming denkt de ge meente te kunnen geven aan de ta baksschuur en denkt zij daarbij binnen de gestelde voorschriften van het be stemmingsplan te blijven of zullen ook andere mogelijkheden overwogen kun nen worden? 5 Welke overwegingen hebben ten grondslag gelegen aan het besluit bin nen het kader van het bestemmings- Êlan, de keuze te laten vallen op het ouwen van twee scholen en een sportzaal, waardoor het toelaatbare bebouwingspercentage geen ruimte overlaat voor andere voorzieningen, die het leefklimaat in de wijk verbeteren? Is er sprake geweest van een bewuste afweging van prioriteiten tussen de voorzieningen? 6. Op grond van welke feiten conclu deert de gemeente, dat er voor de boerderij 't Spul een hinderwetvergun ning nodig is? 7 a. Heeft de gemeente al een begro ting opgemaakt voor de sloop van de boerderij en de aanleg en het on derhoud van openbaar groen en zijn de kosten hiervan afgewogen tegen de kosten die het instandhouden van het huidige pand meebrengt? b. Is dit verband ooit serieus overwo gen particulier initiatief te betrekken bij het instandhouden van het huidige ge bouwencomplex? 8. Hoe denkt de gemeente het ener zijds vragen van suggesties met be trekking tot de bestemming van de boerderij te kunnen rijmen met het feit dat anderzijds tegelijkertijd wordt bena drukt dat reeds tot sloop van de boerde rij werd besloten? 9. a. Het Wijkorgaan stelt er prijs op te weten welke procedure de Commissie Ruimtelijke Ordening en Volkshuisves ting gaat voeren ten aanzien van de boerderij 't Spul na deze vergadering b. Op welke wijze zal het wijkorgaan hierbij worden geïnformeerd, respec tievelijk worden betrokken aangaande de gang van zaken rond de procedure? Het wijkorgaan kan dan beslissen welke stappen zij zal ondernemen. Voorzitter Wagenaar deelde mee, dat het globale bestemmingsplan bij de Kroon ligt in verband met een 2-tal bezwaarschriften. „Oorspron kelijk wilden we een bestemming aan 't Spul geven. Tevens werd ons aan gegeven, Dat twee en een halve ha. openbaar groen aanwezig moest zijn, terwijl 10% daarvan bebouwd mag worden. De gebouwen moeten dan dienen voor verenigingen, on derwijs, gezondheidszorg of voor de overheid, b.v. in de vorm van een elektriciteitshuisje o.i.d. Aangezien inzake de Biezenkamp eveneens een Kroonprocedure speelt, moesten we t.a.v. een sportzaal uitwijken naar Groenhouten, daarmede de 10% be bouwing overschrijdende. We kunnen als gemeente vragen meer dan het huidige te bebouwen. We zitten al op 3600 m2. De raad moet daartoe dan wel de stenen aandragen. Volgens mijn informatie", aldus de heer Wagenaar, „zal de inspecteur voor de volksgezondheid bezwaar maken, ook al zou de gemeente besluiten het boe renbedrijf te laten bestaan" De heer Wagenaar als woordvoerder van de gemeente werd verweten te grote zorg te hebben voor de bewoners van wijk ,U tracht zich te verplaatsen in de gedachten van de wijkbewoners, maar het lukt U niet zo best", aldus de spreker. Voorzitter Rob Broekhoven van het wijkorgaan haalde in dit verband de uitslag van de enquête aan. De discussie verplaatste zich naar het publiekrecht en het privaatrecht waardoor een van de aanwezigen op merkte: „Voorzitter, waar een wil is. is een weg Ik krijg steeds de indruk, dat U en met U de gemeente, niet wil. We zijn nu bezig met juridische haarkloverij Laten we met z'n allen proberen de zaak te behouden". Wethouder Wagenaar: „Met artikel 19 In de hand zijn de panden waar schijnlijk te behouden, maar willen we dat"? Grote hilariteit en applaus uit de zaal. Een van de aanwezigen merkte op: „Hè, hè, dit willen we nou graag horen. Daarom zitten we hier nou". Om 22.00 uur wilde de voorzitter de zitting sluiten, doch de afgevaardigden van het wijkorgaan informeerden nog naar punt 9 van de diverse vragen die aan de commissie zijn voorgelegd „De commissie gaat over deze avond ver gaderen", zo zegde voorzitter Wage naar toe en verzekerde het bestuur var het Wijkorgaan, dat zij tijdig berich krijgen. Het laatste woord is dus noc niet gezegd. (Van de redaktie) LEUSDEN - De CML werkgroep Bestemmingsplannen - nu omge doopt in de CML-werkgroep Ruimte lijke Ordening (een volgens de werk groep wat betere benaming voor het werk van de groep doet), kwam vorige week donderdag bijeen met als voornaamste onderwerp het ontwerp-streekplan Utrecht-Oost. Duidelijk was hierbij, dat voorzitter J. H. A. M. ten Berge méér belangstel lende Leusdenaren welkom heten dan meestal gebruikelijk is bij de vergaderingen van de werkgroep. Inwoners van vooral de Schutter- hoeflaan waren aanwezig om mee te praten over de problemen, die het ontwerp-streekplan Utrecht-Oost met zich mee zal kunnen brengen als wordt uitgevoerd, wat het plan zegt te willen. Omdat van gemeentezijde reeds een concept bezwaarschrift aanwezig was (deze bezwaren tegen het streekplan worden vanavond door de raad van Leusden behandeld), werd de diskussie iets gemakkelijker. De werk groep ging akkoord met de bezwaren van de gemeente met betrekking tot wonen, werken en het hoofdcentrum (zie ook elders in dit nummer). Over de S10 waren de meningen duidelijk ver deeld De werkgroep zal tegen de S10 in ieder geval geen bezwaar indienen, omdat men van mening is, dat eerst cijfers over de verkeersintensiteit op tafel dienen te komen, wat betreft de Arnhemseweg en de Doornseweg en (na realisering) van Rijksweg 28 tussen Zeist en Amersfoort Dat laat men over aan de bewoners uit Leusden-Zuid (Arnhemseweg, Schutterhoflaan), die wèl bezwaren gaan indienen. De gemeente is van mening, dat de Groene Zoom niet bestemd is voor de opvang van regionaal verkeer De werkgroep deelt die mening niet De werkgroep R.O. van het Comité mi lieuzorg heeft wèl bezwaren tegen de stichting van een rekreatiepunt tussen Leusden/Zuid, spoorlijn en Hertekop. De heer Timmerman: JDriekwart van de kopers moet meedoen' (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - „We willen dat tenminste 75 a 80% van de bewo ners zich aansluiten. Op het mo ment dat het zover is, kunnen we tot oprichting van onze vereniging overgaan. Tot nog toe hebben we zo'n zestig a zeventig positieve reacties. Dat is nog niet voldoende, maar we hopen toch zo snel mogelijk de vereniging op te kunnen richten". Aldus de Leusdenaar M. Tim merman Samen met de heer M. J Doeven heeft hij het initiatief ge- noemen om te komen tot de oprich ting van een vereniging van de ko pers van de 130 premiekoopwonin gen van Centraal Nederland in Ak kerhoeve en Noordwijck. De beide initiatiefnemers zijn van mening dat een dergelijke vereniging gemeen schappelijke belangen van de kopers kan behartigen In een sten cil, dat zij begin deze maand ver stuurden aan de kopers van de wo ningen, somden zij een aantal van de mogelijk te ondernemen aktivitei- ten op Daartoe behoren onder meer - het overgaan tot gezamelijk verze keringen - het voeren van onderhandelingen met de aannemer om te komen tot bepaalde extra voorzieningen in de woningen - het bemiddelen tussen de wo ningstichting Centraal Nederland en de kopers - het plegen van overleg met de ge meente over groenvoorzieningen en speelplaatsen. - het gezamelijk inkopen van zon weringen. - het gezamelijk laten spitten van de tuinen. - het onderzoeken van de mogelijk heid om te komen tot een wijkvere- niging of iets dergelijks „Voor een aantal van die aktivitei- ten", aldus de heer Timmerman", is het nodig dat de vereniging er zo spoedig mogelijk komt Neem nu bijvoorbeeld het afsluiten van ver zekeringen. Wanneer het nog een tijd duurt voor de vereniging er is, dan is de kans groot dat veel mensen zelf al een verzekering hebben afgesloten en dan is de kans op een gezamelijke verzekering na tuurlijk verkeken Maar we hebben als norm gesteld, dat we willen dat minstens driekwart van de huiseigenaren meedoet. Anders heeft zo'n vereni ging geen zin; kan zelfs het effect zijn dat je een scheiding aanbrengt tussen hen die wel lid zijn en zij die dat niet zijn. In plaats van dat je be langen bundelt De moeilijkheid is echter van welk getal je die driekwart neemt. Het gaat om 130 woningen, maar er zijn er pas 108 definitief toegewezen, zodat we slechts 108 mensen hebben kunnen aanschrijven Wanneer je nu uitgaat van het getal 130, dan moeten alle 108 eigenaars lid worden om het door ons vereiste aantal te halen. Maar je kunt natuurlijk ook uitgaan van de 108 nu bekende eigenaars Ik voel er steeds meer voor om dat te doen, hoe langer ik er over denk", aldus de heer Timmerman. De adressen van de 108 ei genaars verkreeg men via de wo ningstichting Centraal Nederland. Deze stichting staat, naar het zich laat aanzien, zeer welwillend tegen over de nieuw op te richten vereni- Timmerman: „We hebben niet al leen de adressen gekregen van Centraal Nederland, we hebben ver leden week woensdag ook al een gesprek met vertegenwoordigers van de woningstichting gehad. Ja, je kunt natuurlijk moeilijk zeggen, dat we al geaccepteerd zijn als ge sprekspartners. want de vereniging bestaat nog niet Maar we hebben toch al anderhalf uur overleg gevierd met Centraal Nederland" Om straks de werkzaamheden van de vereniging, wanneer deze is opgericht, zo goed mogelijk aan te vangen, willen de initiatief nemers zich oriënteren bij derge lijke verenigingen. In Leusden zou men bijvoorbeeld graag eens een praatje maken met de mensen van de Groenstichting, die deels vergelijkbaar werk doen voor de bewoners van plan Ro- zendaal. „Maar", zegt de heer Timmerman, „wat we gaan doen is volledig afhankelijk van wat onze leden straks willen. Het Is een volledig democratische ver eniging, die er alleen maar op uit is om de belangen van de leden zo goed mogelijk te behartigen", aldus de heer Timmerman. LEUSDEN - De raad van de ge meente Leusden komt op donderdag 22 september 1977 om 19.30 uur ui het gemeentehuis bijeen. Op de agenda staan de volgende voorstellen: 1. Opening 2. Mededelingen 3. Notulen 4. Ingekomen stukken 5. Vestiging erfdienstbaarheid van gootrecht (riolering) t.b.v. 110 wo ningen in het le deelplan te bouwen door de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten 6. Ontwerp-streekplan „Utrecht- Oost" 7. Voorbereidingsbesluit Rossenberg 8. Verkoop strookje grond aan de heer W. Loevendi 9 Verkoop grond aan de N.V. PUEM 10. Verkoop grond in het le deelplan 2e fase aan de Woningstichting Leusden 11. Straatnaamgeving 12. 49e begrotingswijziging 1977 al gemene dienst en 14e begrotings wijziging 1977 grondbedrijf: raming grondaan- en verkopen 13 51e begrotingswijziging 1977 ver vroegde aflossing geldlening Wo ningstichting Leusden 14. Rondvraag 15. Sluiting.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5