Vermeulen 121/2 jaar trouwe dienst eusdenaren voeren handteken-aktie legen ontwerp-streekplan Utrecht-0. van Harten en C. Adviesgroep hield open huis BRANDWEER RUKTE IN 1976 39 KEER UIT Nu al lente? I tJUSDEN/ZUID - Deze week is in Leusden-Zuid een handteken-aktie urt ter ondersteuning van een bezwaarschrift, dat zal worden ingediend ye Provinciale Staten van Utrecht tegen het ontwerp-streekplan Utrecht- L) Hel Initiatief voor deze aktie ging uit van enkele bewoners van de Irtterhoeflaan en Leusden/Z. Op het moment dat wij dit schrijven, is de nitln volle gang en de handtekeningen stromen binnen. De bezwaren, die Srvoren worden gebracht, lopen vrijwel parallel met de bezwaren, die het «rcentebestuur vanavond In een voorstel aan de raad zal voorleggen. Lalgemene kritische opmerkingen ten aanzien van de in het ontwerp- ujjkplan gehanteerde uitgangspunten wat betreft verkeer en landschap, bezwaarschrift in op enkele details. Uit dit bezwaarschrift publiceren ^volgende onderdelen, die voor zich zelf spreken. (LID LEUSDENSE VRIJWILLIGE BRANDWEER GEDIPLOMEERD Ook in Achterveld is het denkbaar, dat verschillende oude en nieuwe straten woonerf worden, zoals hier de Joh. v. Oldenbarneveltstraat. vervolg van pagina zijn, wil het woonerf gerealiseerd kun- over twee jaar opnieuw het woonerf vallen zal de genoemde medewerking geen must zijn, maar slechts een bijko mend positief aspect. De werkgroep spreekt de wens uit, dat het resultaat van haar werk, zoals dat in deze nota is neergelegd, mede dienstbaar wordt gemaakt bij de aanleg van de woonwijken in de tweede fase. Overigens realiseert de werkgroep zich dat met het instellen van de eerste woonerven al veel ervaring kan worden opgedaan. Zij pleit er dan ook voor dat over twee jaar opnieuw het woonerf in studie zal worden genomen, waarbij de stellingen die in deze nota worden ingenomen kunnen worden getoetst aan de dan opgedane ervaring. 1. Het instellen van een woonerf dient te leiden tot een verbetering van het leefklimaat ten opzichte van de bestaande situatie Andere motie ven dan verbetering van het leef klimaat dienen ondergeschikt te zijn bij de beslissing tot instelling. 2. Het instellen van een woonerf kan slechts dan succes hebben, indien de meerderheid van de be trokkenen zich positief opstellen en bereid zijn om daadwerkelijk eraan mee te werken, ook indien er een materiële inbreng wordt verlangd (bv. parkeren op eigen terrein, bo men, planten op eigen terrein e.d.) om tot een optimaal leefklimaat te kunnen komen. 3. Straten met een waarderingsscore van 8 of minder zijn in hun alge meenheid geschikt te maken tot woonerf. Straten met een hogere waarderingsscore dienen in prin cipe door middel van verkeers maatregelen meer leefbaar ge maakt te worden. 4 Bij het opstellen van de prioriteit zal in principe uitgegaan moeten wor den vanuit de ongunstigste si tuatie. 5 Het instellen van woonerven mag niet leiden tot een verslechtering van het leefklimaat in de om liggende woonstraten (b.v. extra verkeersbelasting) 6 Het verdient aanbeveling om woonerven niet incidenteel tot stand te brengen, maar complex- gewijze. 7 Daar waar een te gering openbaar straatprofiel aanwezig is. zal met de belanghebbenden overeen stemming moeten worden bereikt omtrent het gebruik van par ticuliere grond ten behoeve van het ontwerp. 8. Alvorens over te gaan tot het instel len van een woonerf dient vooraf op voldoende wijze inspraak van en voorlichting aan de betrokken bewoners te zijn geboden. Enige aspecten zijn: a. het opofferen van openbaar groen ten behoeve van parkeerge legenheid, b. het gezamenlijk gebruik door voetgangers en automobilisten van de ruimte; c. realisering parkeergelegenheid op eigen terrein 9. Gelet op de financiële consequen ties zal de instelling van woonerven enerzijds en het perio dieke onderhoud anderzijds op el kaar moeten worden afgestemd, zodat de gelden van de onder- houdspost ten goede komen aan de realisering van het woonerf Het verdient aanbeveling de woonerven in een tijdsbestek van 5 tot 10 jaar tot stand te brengen, dit gelet op de hoge investeringen, aan de aanleg van het woonerf verbonden men, hetgeen naar zijn mening gelegen was in het feit, dat wat dat betreft het weer had meegeholpen. Voorts was hij ervan overtuigd, dat er meer aan brandpreventie is en wordt gedaan. In de afgelopen 12 maanden had men veelvuldig deelgenomen aan wedstrij den. Dit noemde de voorzitter een po sitief punt. Niet zozeer uit het oogpunt van ,,wie gaat er met de eer strijken", maar meer uit het oogpunt van oefening en het overwinnen van een soort drem pelvrees. Voorts passeerde het deel nemen aan de optocht in het kader van Leusden 1200 de revue alsmede de nieuwe rechtspositie-regeling voor de brandweer in het algemeen. De voorzitter sprak zijn bezorgdheid uit over het feit, dat de brandweer wei nig afweet van de brandpreventie maat regelen die de bedrijven in Leusden ongetwijfeld hebben getroffen. Na het voorlezen van de notulen van de vorige vergadering waren er geen op- of aan merkingen, zodat snel werd overge gaan naar het verslag van de secreta ris. Hieruit bleek, dat men in het af gelopen verenigingsjaar 39 maal was uitgerukt. Voorts hadden 3 leden van het korps de noodzakelijke cursussen ge volgd, hetgeen commandant Opperman later op de avond deed opmerken, dat thans elk lid van het brandweerkorps in het bezit is van een diploma. Het verslag van de penningmeester gaf geen aanleiding tot vragen of op merkingen en nadat de kascontrole- commissie zijn fiat aan het financiële verslag had gegeven, werd aan de pen ningmeester décharge verleend. Door het aftreden van L. v. d. Tweel als kascontrole-commissielid, wordt een opvolger gezocht en gevonden in de figuur van J. Hoogland. Volgens punt 8 van de agenda moest een bestuursverkiezing plaatsvinden. De voorzitter C. J. Vermeulen en de penningmeester E. A. Becker waren aftredend en stelden zich opnieuw her kiesbaar. Tegenkandidaten waren niet opgegeven, zodat beide heren deel blij ven uitmaken van het bestuur. In de zaal hoorde je de opmerking: ,,Het is toch goed gegaan, blijf maar zitten". In verband met de op handen zijnde aanpassing c.q. wijziging van de rechts positie regeling, deelde de voorzitter mede, dat recent aan de gemeente een brief is uitgegaan, waarin diverse voor stellen zijn vervat, o.m. uitbreiding geven aan de bevoegdheden van de com mandant. Na de pauze nam commandant J. Up perman het woord en sprak over de functieverdeling binnen het brandweer korps. Het korps Leusden en Achter veld beschikt over 4 eenheden De or ganieke sterkte van iedere eenheid zou moeten zijn: 1 bevelvoerder, 1 chauf- feur/pompbediener, 2 boofdbrandwach- ten, 6 brandwachten le en 2e klasse. De functie van chauffeur/pompbediener zou bekleed kunnen worden door één van de 6 brandwachten le en 2e klasse. Eenheid nr. 3 vormt hierop een uitzon dering, aangezien bet hier om de ge reedschapwagen gaat, die organiek be mand wordt fnet een bevelvoerder, een chauffeur, een hoofdbrandwacht en een brandwacht le klasse. Boven dit geheel vinden de comman dant, de onder-commandant en de of ficier algemene dienst hun plaats. Vervolgens tipte de heer Upperman de noodzaak aan, dat binnen 1 k 2 jaar de opvolging tot stand dient te ko men van de heer H J. van Nimwegen, als onder-commandant. ,,De leeftijd van de heer Van Nimwegen noodzaakt ons binnen genoemde termijn naar een geschikte man te zoeken. Deze nieuwe onder-commandant zal op democra tische wijze gekozen moeten worden door de leden van het korps. Blijkt dit niet mogelijk, dan zal het bestuur ie mand moeten benoemen en voordra gen aldus de heer Upperman. Later op de avond reikte wethouder G. van Woudenberg aan J. A. Lam- mers en J. Blotenburg het diploma pompbediener uit, terwijl de heer.H. J. van Nimwegen het diploma hoofdbrand wacht werd overhandigd. Tot slot werden nog 2 jubilarissen in het zonnetje gezet. Voor 12% jaar trouwe dienst bij de vrijwillige brand weer ontvingen de heren J. van Harten, hoofdbrandwacht en C. J. Vermeulen, brandmeester, een oorkonde en de ver sierselen die bij een dergelijk jubileum passen. Na de rondvraag sluit de gedeco reerde voorzitter de vergadering. LEUSDEN/CENTRUM - Vrijdag 16 september was het ,,open huis" in de Kastanjelaan 5, alwaar Adviesgroep voor Organisatiebegeleiding b.v., haar werkzaamheden gaat hervatten. Van een buurétage in Amersfoort is men verhuisd naar een riante behuizing op het nieuwe industrieterrein langs de Zwarteweg. De heer J. S. Wijnands zegt:Leus den was voor ons een gunstige plek. De eisen die de gemeente aan het ge bruik van dit terrein stelde, pasten ge heel in ons straatje. Een schone indu strie moet hier komen; nou wij hebben daar geen problemen mee en aangezien ons werkgebied geheel Nederland be slaat, blijven we wat dat betreft goed centraal gevestigd". ,,In de commerciële sector geven wij adviezen op het gebied van organi satie verandering, personeelsbeleid, financieel management, planning, kortom datgene wat nodig is voor het goed laten functioneren van een be drijf Voorts geven wij COB-manage- ment opleidingen. Dit zijn studie-bij eenkomsten voor financieel, marketing en algemeen management. Voor deze activiteit zullen wij hooguit 500 adres sen benaderen. In samenwerking met Bureau Ten Dam uit Zeist, zijn wij bezig met Educational Training Con sulted, advieswerk in ontwikkelings landen". ,,We willen in de bedrijven niet op de stoel van de leiding gaan zitten We werken met de mensen in het bedrijf samen, teneinde de kennis van de men sen naar boven te halen", aldus de heer Wijnands. Met het ,.opeu huisstreeft men naar openheid voor de mensen, om el kaar te ontmoeten en tevens naar een omgeving voor zichzelf om rustig en nauwgezet te kunnen werken. ,,We willen het gebouw niet alleen voor ons zelf hebben, doch ook, als dit mogelijk blijkt, beschikbaar stellen aan anderen", zo besluit de heer Wij nands. Welnee, maar wel volop bloembollen (dus toch een beetje lente in onze tuinwinkel). Ca. 70 soorten botanische tulpen, ca. 50 soorten andere tulpen, ca. 15 soorten narcissen, meer dan 100 diverse leuke bolgewasjes (w.o. heel bijzondere!) Amsterdamseweg 139 Amersfoort. Tel. 033-17031. DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1977 l£i de redaktie) JJLEG fclO/VERBREDING R226. rii het Ontwerp Streekplan wordt er Inc'adzijde 86 van uitgegaan, dat het tjjge wegennet in 1990 on- Eoende capaciteit zou bezitten. Wij if! het met U eens, dat naast de be ende ruime Oost-West verbindingen «ns moet worden voorzien in ade lde Noord-Zuid verbindingen, jer, het is onze mening, dat naast Eouitbouw van de S1 in Gelderland. E-ivoor in eerste instantie in aanmer- rqkomtde Doornseweg (S9). h ver eng met de door U verkozen oplos- •ovan aanleg S10 of uitbouw R226 A de uitbouw van de Doornseweg ^navolgende voordelen: Past logischer in het geheel, mede in j met doortrekking via brug bij jkbij Duurstede naar Tiel. finouw relatief eenvoudig te realise- Indoor het rechte tracé, weinige be ting en weinig zijaansluitingen. ■Geen tweedeling van de gemeente |?isden door snelverkeersweg zoals x S10. of van de gemeente Wou- g door R226. pinder ingrijpende vernieling van na toon doordat langs de Doornse- egèfheide(Leusderheide, militair ter- i öf vrij eenvormige bebossing 2 is, dit in tegenstelling tot een el grotere gevarieerdheid van na- Lschoon langs de Arnhemseweg ■Uibouw van de Doornseweg zal de pSaanzienlijk ontlasten. Immers, de iseweg zal dan hoofdzakelijk verkeer trekken uit Woudenberg, >enzeel en gedeeltelijk. Rens- Lde. Het huidige inwonertal van Kdrie gemeenten is gering, terwijl ans volgens uw plannen) niet aan intiële uitbreidingen wordt ge- pleiten er bovenal voor, dat in kinstantie wordt nagegaan hoe de- ersintensiteiten zichv zowel op de mseweg als op de Doornseweg, ontwikkelen na het ge- öromen van de A28, gedeelte cfit-Amersfoört Wij verwachten «sterke daling van die verkeersin- bteitdoor het wegvallen van het z.g. Verkeer dat thans een aanzienlijke bijdrage aan de verkeersbelasting ver oorzaakt. Voor het geval wij of de nieuwe S10, of capaciteits-vergroting van de R226, als onvermijdelijk moeten aanvaarden (hetgeen wij voorshands nog niet aan nemen) dan willen wij gaarne het na volgende opmerken: - Ten aanzien van land schapsvernieling en per ceelsversnijding lijkt de aanleg van de nieuwe weg tot Pon (S10) de minst slechte oplossing. - Ten aanzien van geluidshinder zijn twee op korte afstand parallel lopende verkeerswegen echter uit den boze, hetgeen weer zou pleiten voor verrui ming van de bestaande R226. - Planologisch is de S10 hoogst onge lukkig, gezien de tweedeling van de gemeente Leusden door een snelweg. - Het geplande traject vanaf Pon in Leusden-Zuid via Maanweg en be staande R226 naar de A28 is niet alleen desastreus voor het natuurschoon, doch vereist ook het aanleggen van pa rallelwegen voor het aansluiten van een groot aantal uitritten van de bestaande bebouwing langs de R226 en het aan sluiten van Schutterhoeflaan Ruiten beekerlaan, etc. - Niet onderschat mag worden de grote, van drie kanten komende, ge luidshinder voor de woonwijk Leusden Zuid. De door u aangegeven oplossing zou nog enigzins verbeterd kunnen worden door het S10 verkeer bij Pon in Leusden zodanig te splitsen, dat het verkeer be stemd voor Leusden/Centrum, Amers- foort-Oost en verkeersplein Hoevela ken via de Groene Zoom en Noorder randweg naar de A28 wordt geleid. Het verkeer, bestemd voor Amersfoort- West en Utrecht kan dan via de bestaan de twee banen van Maanweg en Arn hemseweg naar de A28 worden geleid. RECREATIE Uw hoofddoelstelling. Uitgaande van gelijkwaardigheid van alle indi viduen, etc. (blz. 12 van hoofdrapport) is in theorie volkomen juist. Helaas is in de praktijk de situatie vaak anders, b.v - Het creëren van concentratiepunten mag dan voor een aantal „massa" re creanten een gelegenheid geven waar men zich naar hartelust kan uitleven, voor omwonenden wordt de overlast vaak ondragelijk. Conclusie: Concen tratiepunten nimmer in de nabijheid van bestaande bebouwing. - De onmiskenbaar toenemende on-" veiligheid maakt goedbedoelde in itiatieven vaak complete mislukkin gen. - De vaak gehanteerde uitspraak dat natuurgebieden overbelast raken blijkt in veel gevallen nergens op ge baseerd te zijn. Als voorbeeld kan dienen het door U genoemde overbe laste Den Treek bij Leusden. Een wandeling op een mooie dag door dit gebied (voor velen van de onderte kenaars een vaste gewoonte) leert, dat met uitzondering van reeds be staande concentratiepuntenrdit ge bied nauwelijks wordt gebruikt. Naast deze algemene opmerkingen willen de ondertekenaars in het navol gende enkele facetten uit het ontwerp- streekplan lichten waartegen zij grote bezwaren aantekenen. - Uw argument, dat het betreffende ge bied op logische wijze moet aansluiten op Den Treek ten oosten van de Para dijs weg komt ons wat vreemd voor Immers, tegelijkertijd isoleert U het ge plande recreatiegebied van het aan grenzende gebied Den Treek door de aanleg van een vierbaansweg met de noodzakelijke parallelwegen. De vraag rijst tevens, hoe komen de Leusdena- ren, wonende aan de verkeerde (ooste lijke) kant van een vierbaansweg (Arn hemseweg) nog in Den Treek9 - Het uitgesproken landelijk karakter van dit gebiedje met zijn aantrekkelijke geaccidenteerdheid zal verdwijnen. - Tenslotte wijzen wij op de eerder ge poneerde stelling: Concentratiepunten voor recreatie nimmer in de nabijheid van bestaande bebouwing. Als alternatief voeren wij aan het si tueren van één of meerdere concentra tiepunten bij de invalswegen van Den Treek, waarvoor verschillende riante mogelijkheden te vinden zijn. STADSRANDGEBIED TUSSEN A28 EN LEUSDEN GESITUEERD TEN OOSTEN VAN DE SPOOR LIJN AMERSFOORT- RHENEN De geplande bestemming van dit ge bied als stadsrandgebied gaat geheel voorbij aan het karakter van ds be staande toestand, waartegen wij grote bezwaren aanvoeren Immers, het grootste gedeelte van dit gebied betreft het Lockhorsterbos (een natuurgebied bij uitstek) en een aanzienlijk tuinbouw gebied (bloemkwekerijen). Eveneens wijzen wij op het verloren gaan van en kele belangrijke vogelreservaten. Handhaving van de nog open ge deelten van dit gebied, als een rustpunt tussen de bebouwing van Amersfoort en Leusden-Centrum, achten wij van het allergrootste belang. SAMENVATTING 1 Een aantal uitgangspunten in het rapport getuigen van een juiste opvatting over de hoge ecologische waarde van grote delen van Utrecht- Oost, doch bij de uitwerking zijn in een aantal gevallen deze uitgangspunten volkomen losgelaten. 2 Grote bezwaren worden aangevoerd tegen zowel de aanleg van de S10 als tegen het alternatief, verbreding van de Arnhemseweg R226. Talrijke redenen pleiten voor een capaciteitsvergroting van de Doornseweg S9, waarbij wij dan nog aanvoeren, dat een verdergaande studie naar de invloed van het gereed komen van de A28, gedeelte Ütrecht- Amersfoort zeker gewenst is. 3. Zinloos en onlogisch wordt geacht het inrichten van een recreatiegebied tussen Maanweg Arnhemseweg, Schutterhoeflaan en spoorlijn Amersfoort-Rhenen, waarbij geconsta teerd werd, dat met de belangen van de omwonenden geen enkele rekening werd gehouden. Hierbij dient tevens te worden geconstateerd dat vele omwo nenden eveneens ernstig gedupeerd worden door Uw plan de Arnhemseweg ter plaatse te verbreden. 4 Het plan een stadsrandgebied te maken van het gebied tussen A28 en Leusden, gesitueerd ten Oosten van de spoorlijn Amersfoort-Rhenen gaat ge heel voorbij aan het karakter van de bestaande toestand van dit gebied. Afschriften van het bezwaarschrift zijn verkrijgbaar bij de heer J.G.M. Witlox, de Roo van Aldewereltlaan 23 te Leusden/Z., telefoon 40305. Hier kunt u ook alle informatie krijgen over de wijze, waarop u uw instem ming kunt betuigen. Het ontwerp-streekplan Utrecht- Oost ligt tot en met 30 september 1977 ter inzage op de gemeente secretarie en in verschillende bi bliotheken in de gemeente Leusden. Wilt u bezwaar ^qtekpnen, dan moet u dat wel binnen die termijn doen. Dat wil zeggen, dat uw bezwa ren tot en met 30 september a.s. kunnen worden verzonden (post stempel 30 sept.). Haast is dus wel geboden, wilt u mee kunnen praten over hetgeen de provincie voor Leusden in petto heeft. 10 In de aan te leggen woonwijken van de tweede fase moet deze nota als leidraad dienen voor de ontwerpers, zodat een spontaan verkeersgedrag kan ontstaan De aanvulling op het R.V.V met be trekking tot de woonerven is onzes inziens in eerste instantie bedoeld voor wijken met een sterk verouderd stedebouwkundige structuur. Door het instellen van woonerven in nieuwere wijken zal zich nagenoeg geen verandering in het gedrag voordoen. 11 Deze nota zal na uiterlijk 2 jaar aangepast dienen te worden aan de dan aanwezige ervaring en ontwikkelingen. De in deze aanbeveling genoemde waardering-lijsten zijn uiteraard zo uitgebreid, dat zij niet door ons kun nen worden gepubliceerd. Duidelijk is in ieder geval, dat vooral in de nieuwe wijken van de eerste fase, zoals Rozendaal, (waardering van 1 tot 2 - met als uitzondering Bretagne, Ardennen en Dalmatie met resp. 4, 6 en 16), Groenhouten (0, met als uit zondering Dissel 24, Landweg 24 en deel Landweg 40), Alandsbeek-Oost (0, met uitzonderingen Krooneend 4, Gorzen, Grienden en Waarden 16); Rozenboom (waardering van 0 tot 8), Rossenberg (waardering 0), De We tering (hoofdzakelijk waardering 0, met uitzondering van Walstro, Zon nedauw en Hondsdraf). Deze wijken (met waardering van 0-8) zijn voor een deel in feite al woonerf in techni sche zin, volgens de ambtelijke werkgroep. iUSDEN/CENTRUM - De algeme- |IdeQvergadering van de vrijwillige Iveer Leusden en Achterveld op 13 september was druk be- fcf Toeo voorzitter C. J. Vermeulen Ijoed 8 uur de vergadering opende, per praktisch geen plaats onbezet f* brandweerkantine aan deZwarte- PREVENTIE In zijn openingswoord stond de voor zitter stil bij het overlijden van mr. A. H. van der Post als zijnde de hoogste commandant van dit korps. Verheugd was de heer Vermeulen over het feit, dat er in de afgelopen 12 maanden wei nig brandmeldingen waren binnengeko- voor Cees Vermeulen

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7