Buitenlandse vrouwen in Leusden -12 „Nooit meer terug naar mijn geboorteland" LNTILLIAANSE HELENA SMIT-SCHEIDELAAR Vrouwenkafee ook 's avonds Leusder Krant - interview DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1977 9 IiEUSDEN,- ..De West krijr t steeds ef het image van het wilde westen. Ekheb dan ook niet de minste spijt pullijn vestiging in Leusden vier jaar jen", aldus Helena Smit- adelaar (wier hart toch nog met e aderen verweven blijft met het en midden-Amerikaanse conti- zoals uit het verdere gesprek Als je gegevens wilt over de wijze, jjrop ik hier eigenlijk terecht ben ge- fren. dan moet je bij het begin begin- n,en wel bij het jaar 1850", zegt He- x nadat ze mij m'n geliefkoosde link thee, en van allerlei te snoepen, rft aangeboden, fvan de boekenplank haalt zij een boekwerk, met op de blauwe om- g eert goud-kleurige tweemaster, elijk een vaartuig van de West- i Compagnie, dat met gebolde m de golven doorploegt. Op de rug tihetboekwerk staat: Kraft - Historie boude families van de Nederlandse pén De schrijver, dr. A. J. C. Kraft, ddil boekwerk in 1951 eerbiedig aan Hare Majesteit Juliana, ngin der Nederlanden, en begint Inwerk met een kwartier staat van de «5n, naast een paginagrote foto van a en Bernhard tijdens hun prille etijksjaren. Uit het voorwoord blijkt, |:deburgerlijke stand van de Antillen uit het jaar 1831. Aan langen van geboorten, doop en jijden werden voordien bij laden door de besturen van de genootschappen Het boek is ver- tgdmet een groot aantal foto's, en adel stambomen stelt dan ook een Jbaantal mensen in staat een blik op jtöorgeslacht te werpen Als je elk pi op zichzelf beziet, en kijkt naar personen, die daarin op de krgrond treden, dan worden onwille- lirig herinneringen opgeroepen, die l^hete tropische sfeer vn de Antillen in herleven. [Opbiadzijde 403 kun je zien, dat de nvan mijn wezen zich al in Holland leid, vóórdat ik op de Antillen werd pen", lacht Helena, terwijl zij de be itelde bladzij voor mij opslaat Onder popje Scheidelaar lees ik, dat onge le 1850 vanuit Deventer twee ge- de direkteuren Jan en Hen- is Scheidelaar naar Curapao kwa- n. vergezeld van hun personeel, om te ketels te bouwen voor de werven In Willemstad en Venezuela. Uit de pop volgende stamboom blijkt onder re, dat Jans nakomelingen zich m Holland vestigden. Heiena's kon zich van de pracht van de f^ge eilanden in de Caraibische zee 7 losmaken, en uit zijn huwelijk "olHelena voort. De stamboom ein- t met de mededeling, dat Helena p met Willem Smit (In zuid- en pn-Amerika heeft Helena nog wveel familie en goede kennissen PIANO ,,Hoe kwam de kennismaking met je echtgenoot tot stand, Helena?" ..Oh, door onze piano Mijn man wilde destijds een piano kopen, maar aange zien de dealer destijds van een bepaald model de laatste aan óns had verkocht, gaf mijn vader toestemming even te komen kijken Toevallig was ik thuis, en sindsdien zijn wij pianissimo verder ge gaan Hij was destijds employé bij de KLM. en een jaar later maakten wij onze huwelijksreis naar Costa Rica Doordat wij slechts 5% van de passageprijzen behoefden te betalen, reisden wij daarna alle zuid- en midden- Amerikaanse landen af. tot aan Mexico toe En ook waren wij dikwijls met va kantie in Europa Zo woonden wij bijna 28 jaar lang op de Antillen. Vier jaar geleden waren wij toch eigenlijk echt wel zat van het eiland Curapao. Door de opkomst van politieke par tijen, vakbonden en dergelijke, is de prettige sfeer aldaar dermate beroerd geworden, dat het haast niet meer mo gelijk is normaal verder te leven. Dit geldt daar voor arm en rijk. Het best konden wij dat konstateren, toen wij dit jaar, op doorreis naar Costa Rica, een weekje op Curapao verbleven Nog nooit heeft een week zó lang geduurd, en wij waren blij toen wij konden ver trekken! We waren dan ook méér dan twee uur te vroeg op het vliegveld! Ge lukkig maakte Costa Rica alles weer goed!" ,JWat mankeerde er aan Curacao?" ,.Och. eigenlijk allés, de hele sfeer", zegt Helena ,,Men heeft daar niet het minste vertrouwen in elkaar. De boven laag, notarissen, advokaten, accoun tants. bankdirekteuren en noem maar op. vormen samen een hecht front bij alle mogelijke bedenkelijke zaken, waarop ik liever niet dieper in ga. Het is niet voor niets, dat steeds meer Antillia- nen uitzwerven naar alle mogelijke windstreken, vooral nu ook de bevol kingsgroepen het onderling aan de stok krijgen Begrijp je wat ik bedoel. Dat Aruba niet langer onder het man daat van Curapao wil staan, kan ik daarom best begrijpen De Arubanen zijn in vele opzichten vlijtiger dan hun landgenoten op Curapao. en het is niet eerlijk dat ook zij al het gekuip moeten ondergaan Ik ben in ieder geval blij, dat de mij welbekende heer Rosendal kort geleden de verkiezingen heeft gewon nen en dat hij premier wordt Rosendal is betrouwbaar, en heeft alle capa citeiten om de problemen te kunnen op lossen. He is the right man on the right place Enfin, mij zien zij daar in elk geval nooit meer terug' HET HELE JAAR IN DE WARMTE IS OOK NIET ALLES! ..Bevalt Leusden je zo goed? Ik vind het klimaat in Nederland vaak aan leiding om massaal te emigreren!" ,,lk vind Leusden een hartstikke fijne plaats om te wonen. Je leeft hier vrij en blij, en heel wat minder bekrompen dan op een eiland, waar iedereen iedereen kent Het enige wat wij eigenlijk missen is die bepaalde sfeer van de Latijns- Amerikaanse landen, maar je kunt moeilijk verwachten die aan te treffen in de lage landen aan de zee. waar regen wind en kou troef zijn Eerlijk gezegd vinden wij het klimaat hier echt niet zo om daar altijd over te mopperen. Het hele jaar door in de warmte te zitten is ook niet alles!" ..Wat doe ye nu in je vrije tijd?" „Ik ben gek op puzzelen, borduren, haken en alle soorten handwerken", zegt Helena, mij wijzend op een mooi zelfgehaakt spinneweb, dat voor het raam hangt ..Ook heb ik een oventje om te emailleren. Een paar weken ge leden hebben wij fietsen aangeschaft, en nu maken wij tochtjes hier in de om geving. Ofschoon ik mij, eerlijk gezegd, nog niet helemaal op zo'n tweewieler thuis voel, maar dat komt wel Vroeger gingen wij veel tennissen, maar dat lukt helaas niet meer zo goed door een pijn lijke rechterarm Ook onze tafeltennis en de sjoelbak komen daardoor in de verdrukking. Mijn man en ik ontspannen ons met kaart spelen, dammen, scrab ble, monopoly, waardoor wij soms net als kleine kinderen elkaar de puntjes betwisten!" „Hoe bevalt ye het huishouden in Nederland?" ..Ik ben eigenlijk een verwend nest. Van mijn vader mocht ik nooit huishou delijke karweitjes opknappen Daar hadden we de dienstmeisjes voor. Die waren meestal afkomstig van de Engelse eilanden. We hadden een kok kin. een strijkster en een huishoudster, die tevens ook kinderoppas was. Hiér moet je alles zélf doen Nu de kinderen getrouwd zijn, is het huis best bij te houden, en eten koken vind ik leuk werk. Mijn zoon van 25 komt dikwijls met vrouw en twee kinderen op visite, en ook mijn dochter van 22 logeert hier dikwijls met man en zoontje. Mijn man en ik vinden dat prachtig! En ook dat is één van de redenen, dat wij de West vier jaar terug vaarwel hebben gezegd. Met z'n tweetjes verstoken van kinderen en kleinkinderen op een eiland is ook niet alles. Vanzelfsprekend geeft het huishouden door de logé's heel wat meer werk. maar gelukkig is mijn man niet te beroerd om ook een hand uit te steken". „Kun je iets noemen wat jou m Ne derland bizonder heeft gefrappeerd?" NUDISTEN „Kun je iets noemen wat jou in Ne derland bizonder heeft gefrappeerd?" ,,Weét je, de meeste jaren was ik op een katholieke kostschool Dan kwam er een of andere pater ons vertellen over arme landen, zoals Afrika. „Wij brengen ze onze westerse beschaving", zei hij. Dat betekende dan dat die mensen niet meer in hun blootje mochten lopen! Toen ik hiér kwam, en van de nudistenstranden hoorde, schoot ik in de lach: nu komen die mis sionarissen zeker naar de Nederlandse naaktstranden, dacht ik!" „Wat denk je van de emancipatie?" ..Goed, dat die gekomen is natuurlijk. Daarmee hadden ze bij Adam en Eva al moeten beginnen! Het is nu eenmaal een feit. dat de vrouw op heel wat ter reinen bij de man wordt achtergesteld Anderzijds kun je natuurlijk de zaken niet te veel op de spits drijven Wat de Nederlandse vrouwen betreft denk ik dat zij, behoudens wat uitzonderingen, al jaren geémancipeerd zijn, lang voor dat de werkelijke betekenis van het woord emancipatie goed was doorge drongen Hierbij bedoel ik niet. dat het haaibaaien zijn, maar dat de Hollandse man er nooit anders over heeft gedacht dan dat de vrouw vanzelf inspraak heeft De Hollandse man is over het algemeen van nature gemoedelijk, en past zich snel aan wanneer huiselijke omstandigheden dat vereisen. Veelal staat hij zijn vrouw bij in haar werk, waardoor een goede verstandhouding wordt gekreeerd. die als basis voor een goed nuwelijk nu eenmaal onontbeerlijk is. Wat hij verdient, draagt hij gewoonlijk aan zijn vrouw af, en hij is zich ervan bewust, dat het in goede handen is en niet verspild wordt. Veel is veranderd doordat de vrouw de laatste jaren zelf is gaan werken bui tenshuis. en er daardoor twee inkomens zijn Zodoende is zij niet direkt aangewezen op het salaris van haar man, hetgeen de zaken dikwijls heel wat vergemakkelijkt „MACHO" Maar wat de emahcipatie op Curapao betreft: ten hemel schreiend De Cura- paose man vindt nog steeds, dat hij alles voor het zeggen heeft. Hij voelt zich „macho", en hij is wót trots op deze benaming. Zo is het héél gewoon, dat de Curapaose man, naast zijn eigen vrouw, er meerdere vrouwtjes op na houdt Hoe meer „bijsides" en hoe meer nazaten hij heeft, des te grotere „macho" voelt hij zich. Dan kan hij zich met trots op de borst slaan, zo van: hoe vind je mij? Heb ik niet heel wat gepres teerd? Persoonlijk vind ik dat helemaal geen prestatie Iedere man uit welk land dan ook, zou hiertoe in staat zijn. In mijn ogen is dit gewoon een bestiale opwel ling. die indruist tegen de normale men selijke relaties Soms lees ik in bepaalde tijdschriften klachten van Hollandse vrouwen, die erachter zijn gekomen, dat hun man, vooral in zijn overgangsjaren, een scheve schaats heeft gereden. Tegen deze vrouwen zou ik willen zeggen: „Wees gerust Zolang hij niet door het ijs zakt, bestaat er alle kans dat hij met de schaatsen onder de arm terugkeert" Samen kun je dan nog vele jaren van deze wintersport genieten! Het is maar een peuleschilletje, ver geleken bij de Curapaose toestanden! Gelukkig dringt ook op de Neder landse Antillen meer en meer het besef door, dat de vrouw zich niet langer als objekt laat gebruiken De vrouwen gaan zich meer en meer bezighouden met de emancipatie. Dit wil natuurlijk niet zeg gen. dat er geen Antilliaanse mannen zijn, voor wie vrouw en kinderen alles betekenen, en die zien daarnaar gedra gen)". „Welk werk deed jij', toen je nog met tot de heilige huwelijkse staat was be keerd?" „Na het behalen van mijn MULO di ploma, ben ik als steno-typiste bij het hoofdkantoor van Shell Curagao N V. in dienst getreden, en ik heb daar vijf jaar gewerkt. Destijds heette het Curagaose Petroleum Industrie Maatschappij Ter gelegenheid van de aankomst van Juliana en Bernhard werd ik bena derd door Personeelszaken van Shell Curagao om als Antilliaanse schone aan de optocht mee te doen. gezeten op een praalwagen". Helena haalt een album tevoorschijn, en laat mij de foto zien, waarop zij voor deze „zegetocht" is gereed gemaakt. Meteen ook toont zij mij het huis van haar vader, met karakteristiek dak schild. Ze zet een plaatje op van de •Polyglots, die een' typisch zuid- Amerikaans ritme hanteren, met blije lichtvoetige muziek; ik kom helemaal in de sfeer! „Aanvankelijk was ik liever stewar dess geworden, maar dat mocht niet van mijn vader, die vrij streng was OMROEPSTER Tijdens mijn huwelijk heb ik ook dik wijls de gelegenheid aangegrepen om ergens een werk te aanvaarden Zo was ik onder andere vier jaar als om- roepster in dienst van de Curagaose Radio Omroepvereniging, de CUROM. Ik verzorgde daar tussen 2 en 4 uur 's middags verzoekprogramma's, „Ora Supersonico" en „Petrciones". terwijl ik daarna ook de nieuwsberichten bracht. Mijn man was destijds ook aan de CUROM verbonden zodat wij altijd veel samen hebben kunnen doen. Na 15 jaar KLM-dienst begon mijn man een eigen advertentieburo, en ook daarin heb ik heel wat werk verzet op het gebied van de acquisitie, het sa menstellen van teksten voor kranten, radio en televisie, en de verkoop van alle mogelijke reklamematerialen, zoals lichtreklames, etalagevoorzieningen. folders Ook heb ik lange tijd gewerkt als se- kretaresse voor Van Swaay's Carrier Air Conditioning. Er is altijd wel iets te doen. begrijp je wat ik bedoel: ik kan moeilijk stil zitten! Momenteel kan ik moeilijk bui tenshuis werken, doordat ik allerlei ope raties heb moeten ondergaan, waardoor ik mij soms wel eens vergelijk met Hildegard Kneff, die wat operaties betreft toch wel moeilijk is te evenaren. Gelukkig maar, want zo iets is bepaald geen lolletje! Echter, huispieten zijn ik noch mijn man Dikwijls krijgen wij het, door de dagelijkse herhaling der dingen, op de heupen. Het komt nogal eens voor, dat wij binnen vijf minuten plots op weg zijn naar Brussel, Antwer pen of zo maar ergens heen. Door een weekend van huis weg te blijven houden wij leven in de brouwerij!" VOOR ECHTPAREN TUSSEN DE 40 EN DE 60 IS ER HIER GEEN VERMAAK „Vind je. dat de Nederlander te veel thuis zit. en wat vind je van het echte uitgaansleven hier?" „Misschien is onze rusteloosheid niet helemaal normaal, maar het verwondert mij toch wel. dat men er niet wat meer op uit trekt Het is jammer, dat Nederland op het gebied van vermaak zo weinig biedt aan echtparen tussen de 40 en de 60 jaar Hoeveel vrouwen en mannen zijn er niet. die best eens een ouderwetse dansavond zouden wil len meemaken? Een dansavond, waarop verschillende bands de oude en nieuwe müziek zouden weten te kom- bineren, zodat voor een ieder kans be staat z'n hart eens op te halenl Iets der gelijks vind je hier vrijwel niet In Belgié vind ik het zo gezellig om in café's beide sexen zonder problemen bijeen te zien zitten!" „Hoe denk je over de mode? Je bent altijd zo smaakvol gekleed, en hebt altijd zulke leuke bijous aan ..Gerenommeerde huizen lanceren ieder jaar nieuwe kreaties, waaraan een ieder zich moet houden Dat vind ik niet juist Mode moet volgens mij aan gepast zijn aan de eigen persoonlijk heid Voor mij is kleding fantasie, en begint bij een heerlijk bad. aangepaste opmaak, en kleren waarmee je lekker kunt combineren. rok, blouse, broekpak. Heel belangrijk voor mij zijn de daarbij gekozen bijouterieén, shawls en ceintuurs. Ook vind ik dat er meer maxi's gedragen zouden moeten wor den. Ik heb er een kast vol van, maar de gelegenheid ontbreekt veelal, of wordt bedorven doordat anderen erbij lopen of ze gaan picknicken. Make up was één van mijn liefhebbe rijen vanaf mijn 17e jaar. en die liefheb berij is nimmer verflauwd (Ik zie er daardoor altijd goed uit. Als ik naar de dokter ga. zeg ik: „Dokter, kijk niet naar mijn make up ik ben écht ziek!" ook in bed in het ziekenhuis was ik altijd ge- maquilleerd). Twee jaar geleden heb ik in Hilversum het hostess diploma behaald. Tijdens die opleiding wordt er ook veel aandacht geschonken aan het uiterlijk Nee, ik heb met dat diploma in de praktijk nog niets gedaan. Ik kon mee met een cruise, maar dat zag ik niet zitten. Er zijn mensen, die met de mode mee doen. of die hun staat of niet Neem bijvoorbeeld die rokken met die puntjes Als je klein van stuk bent kun je die dracht beter achterwege laten, en een en ander aanpassen aan je eigen fan tasie. Begrijp je wat ik bedoel. Ik ontvang geregeld een catalogus van Montgomery Ward uit Amerika Daar bestel ik vlotte kleding, en die komt heus niet duurder uit, mét de in voerrechten erbij, dan je hiér voor de kleding betaalt „Bevalt het winkelen hier? Het lijkt mij. dat jij een type bent. die daar echt plezier aan kan beleven „In het begin was het voor mij wennen om een boodschappentas mee te nemen. In Zuid-Amerika. en trouwens in de rest van dit werelddeel ook. vindt het boodschappend publiek grote papieren zakken en dozen voor het grijpen Op Curapao pakken jongens de boodschappen in, en dragen die naar de auto. Hier moet je voor een kleine plastic zak tien cent be talen! De meeste zaken aan de Toren- akkerweg komen hieraan wel tegemoet door lege dozen beschikbaar te stellen Er zijn hier wél zaken waar een kado- papiertje tien cent extra kost' Zoiets be grijp ik niet Het gaat hierbij niet om het luttele bedrag, maar om de service, waarvoor sommige zaken gelukkig wél oog hebben Overigens bevalt het winkelen in Ne derland mij uitstekend, en is men over het algemeen uiterst tegemoetko mend". „Geen verlangen meer naar vroeger tijden „Ach, wie denkt niet aan vroeger? Iedere leeftijd heeft voor mij zijn aan trekkelijkheden Voor mij zijn mijn jeugdjaren onvergetelijk. Ik werd gebo ren in één van de destijds schaars aan wezige herenhuizen op Curapao. en mijn vader bezat alles wat hij zich wen sen kon Paps was één der eerste Shell dealers op het eiland, waarbij alles nog wat primitief met handpompen moest gebeuren. Later verrees er naast mijn vaders woning een hypermodern ben zinestation Op Curapao heet zo'n be drijf een gasolinestation In het begin hadden mijn man en ik nog wel eens moeilijkheden met het taalgebruik Als wij spraken over wiper ruitenwisser), stove fornuis) of windshield voorruit), dan gingen de wenkbrauwen nogal eens omhoog. Ik had een onbezorgde jeugd, mét lidmaatschap van alle vooraanstaande klubs Mijn leertijd op de Sint Martinus- en Wilhelminaschool zal ik nooit verge ten. Over al dit mooie wierp zich wel een schaduw, door de dood van mijn moeder toen ik elf jaar was (Voor ieder een heeft het leven zijn ups en downs uiteindelijk) Ik beleef de kinderjaren opnieuw door het voortdurend kontakt met onze kinderen en kleinkinderen Die kunnen op hun beurt urenlang ver tellen over hun bonte ervaringen tot het moment, dat zij het ouderlijk huis verlie ten" Helena en haar man lachen veel, en héél uitbundig, en zij hebben een lach, die aanstekelijk werkt LEUSDEN - Het vrouwenkafee is er nu ook 's avonds. Iedere maandag avond, beginnend maandag 26 sep tember om 20.00 uur in het eetkafee de Hakhorst, Noorderinslag, tegenover de openbare basisschool. Het Kafee wil een plek zijn voor vrouwen waar ze gezelligheid kunnen vinden, kon takten kunnen leggen met andere vrou wen en waar alles aan de orde kan komen wat met vrouwen te maken heeft. Het Kafee zal iedere 2e en 4e maandag in de maand geopend zijn De eerste avond willen we ope nen met de anderhalf uur durende film ,,Take it like a man madame". Deze film gaat over Ellen Rasmus sen. een vijftigjarige huisvrouw. El len is vroeg van school gegaan. Ze trouwde jong, kreeg twee kinderen en was huisvrouw tot het moment waar op we haar als vijftigjarige in de film zien Gezien de hoge huurprijs van de film moeten we een toegangs prijs vragen, deze bedraagt f2,50. De initiatiefneemsters van dit ka fee hopen, dat er spoedig meer vrou wen zullen zijn, die mee gaan praten en denken over het vrouwenkafee Kontaktadres. Riet Offermans, Vilt- roos 1.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9