Itichting van samenwerkingsschool realiseerbaar zijn Voortgezet onderwijs in Leusden gewenst 53 KINDERBIJBELS IN DE BIBLIOTHEEK Schrijven voor gevangenen 4 Hobby-instuif Blijhof van start BRIEF AAN DE.HEBREEËN HET NIEUWE TESTAMENT I LEUSDEN - In het woud van de Jknderbijbels zal Hanna Lam u dins- ILavond 4 oktober (om 21.00 uur) I® het spoor zetten van de aan- Itóige boomsoorten. Zo ongeveer wie het voorlichtende openings- M,d karakteriseren, dat Hanna m schrijfster van onder andere Ie Bijbelliederen, zal spreken in de uenbare leeszaal en bibliotheek te (usden-centrum. Daarmee verricht de opening van een ten- instelling van kinderbijbels, die ,-otganiseerd wordt op initiatief van deStichting FederatieveBibliotheek- oorziening Leusden. I Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1977 5 lanna Lam zet u op het spoor Be Leusdense kerken hebben een ,eek na de opening van deze tentoon- jjiling een bijbelweek opgezet Het sittovan deze week is: de bijbel, een fkèk oiti te vieren Het is een waar löjd, dat van de kinderbijbels. Na de ■wede wereldoorlog kwam er een la- v* j^asr;/ ,r- W// .J ff In alles nuwsl Hij aan zijn broeder s gelijk worden om als een medelijdend en getrouw hogepriester hun belangen bij Cod tc behartigen en de zonden van het volk uit te boeten wine van kinderbijbels over de jeugd (en hun ouders) heen. Er zijn maar liefst 53 kinderbijbels op de markt, variërend van volledige jeugdbijbeis en bijbel boeken tot literatuur over kinderbijbels. ,,Wat voor keuze zou je uit de kin derbijbels kunnen maken? En waar moet je op letten?" .Iedere kinderbijbel is geschreven vanuit een bepaalde, persoonlijke visie op de bijbel. 53 kinderbijbels: 53 visies op de bijbel De meest favoriete kinderbijbels zijn nog altijd de kinderbijbels van vóór de oorlog. De ouders vinden het erg fijn om die te lezen. Het is een stukje nostalgie En dat stukje nostalgiesche visie willen ze dóórgeven aan hun kinderen. Anne de Vries. En Van der Hulst Ik meen dat zijn kinderbijbel uit 1926 dateert. Dat is niet 1977!" ,,Waar zit 'm dat nou in, dat „vast geroest" blijven in Van der Hulst en Anne de Vries?" Godsdienstige opvoeding en kin derbijbel gaan hand in hand Wij zijn een gelovig volkje, dat opgevoed is met bepaalde verhalen, en die verhalen kun je eindeloos herhalen voor je kinderen en kleinkinderen. Dikwijls vinden de kinderen die verha len erg mooi. Je vertelt die verhalen vaak naar het kind toe, en je speelt daarbij in op de emoties van het kind „Maar dan komt het verhaal toch niet zo tot z'n recht. Je laat wat weg, je voegt er wat aan toe. „De bijbel is een moeilijk boek. In de eerste pjaats is fiet eer) boek voor vol wassenen In'de tweede plaats is het een boek uit een totaal andere tijd. Er is een enorme kulturele afstand Er wordt beeldspraak in gebruikt. Kinderen zijn exacter, en die nemen die beelden let terlijk op." Moet je bg een keuze letten op de boodschap of de inhoud van de bijbel?" „Voor kleine kinderen wordt er al gauw zwart-wit geschreven. God is goed. Ben je niet van God, dan ben je slecht Over Zachaeus vind je in de bijbel enkele regels Die tien tekstregels ga je uitrekken. Je gaat de witte plekken in vullen Je noemt de plaats, Jericho Je richo, zeg je, wéér lag dat9 Een kin derbijbel schrijven is het omschrijven van het verhaal. Je kunt het uitrekken om de kuituurafstand te overbruggen. Je kunt het uitrekken om de moraal: Zachaeus was een slechte man Je kunt zo'n kinderbijbel haast niet clean schrijven. Je eigen beeld van God leg je over de bijbel heen." „Als u geen keuze maakt, maakt u dan een voorlichtende indeling?" ,,Er zijn veel kinderbijbels. De ene schrijver gaat fragmentarisch te werk. De ander schrijft met een stukje theolo gie erbij. De andere maakt er een aardig verhaal van. Sipke van der Land wil er een aardig verhaal van maken, met een stukje moraal. Karei Eijkman gaat puur op de inhoud in. Bert Bouman maakt er een eigentijdse tekening van. Ik maak geen keuze. De keuze ligt bij de ouders. Ik deel alleen in. Als je dicht bij de tekst wil blijven, dan moet je die en die schrijver niet hebben Als het je om de inhoud gaat, dan kun je terecht bij die en die Als het je om de boodschap gaat, dan moet je de moralistische schrijver zus en zo nemen. De andere kinderbij bels spelen in op de. emoties van het kind, op de ethieftïT „Wat is volgens u de grootste pro blematiek van de kinderbijbels?" ,,De moeilijkheid is: de grote afstand tot de oude kuituur. Het verwoorden in een eigentijdse taal ook, die bovendien voor kinderen verstaanbaar is. En: de kinderbijbels hebben erg veel invloed op de godsdienstige ontwikkeling van het kind Die kinderbijbel krijg je jong, zéér jong, voorgeschoteld Kloppen die verhalen met de werkelijke tekst?" Wat acht u voor een kinderbijbel het meest belangrijke?" „Het meest belangrijke is, dat de schrijver eerlijk is. De neiging om het verhaal naar het kind toe te praten, om er iets aan toe te voegen is erg groot. De goede Jozef, en die lelijke broers van hem. Nou, die Jozef was zelf ook zo'n lieverdje niet. Dat moet je ook zeggen „Kun je alle bijbelverhalen aan de kinderen vertellen?" „De selektie van de verhalen is erg belangrijk Het oude testament is een boek, waarin een volk groeit naar één God toe. Temidden van allerlei heidense volkeren, met symbolen als de phallus etcetera. „Kun je al die verhalen over oorlogen, dood, afslachten van de kin deren, vertellen?" „Je zult de kinderen moeten begelei den. 't Is te hopen, dat de kinderbijbel de ouders en kinderen met elkaar in ge sprek brengt, ook déérover Het is fijn, dat er veel kinderbijbels zijn, dan is er een ruime keuze. Op moraal, op ethiek leder mens kijkt op een andere manier tegen God aan. Dat aankijken tegen kun je indelen in bepaalde groeperin gen Je kunt dus niet zeggen dat is de beste kinderbijbel." „Welke waarde kent u overigens toe aan de kinderbijbel?" „Een kinderbijbel is geen heilig boek. Het is niet met de kinderbijbel zó, als zou het de bijbel zelf zijn. Het is gewoon een uittreksel uit de bijbel. En dan heb je goede en minder goede uittreksels. Ik heb in mijn bezit een kinderbijbel van tussen 1818 en 1825. Geschreven door Van der Palm, een predikant en hoogle raar in de Semietische talen. Die mikte op de 12-jarigen. De meeste kinderen van 12 jaar werkten in die tijd. Ja, on voorstelbaar. hè? Naast hun zware dagtaak moesten die kinderen iets hebben Van der Palm gaf hun en hun ouders drie dikke pillen met de wijsheid van de taferelen van de bijbel. Die pillen kwamen in afleveringen uit. Misschien betaalden ze voor zo'n aflevering 10 cent Anders was het ook véél te kostbaar!" „Hebt u zelf ook een kinderbijbel ge schreven?" „Ik heb een kinderbijbel uit het Duits vertaald en bewerkt. Ik begon destijds heel argeloos met het schrijven van kinderliedjes. Van het een kwam het ander, en voor de NCRV schreef ik bij- belliederen. Je probeert in héél een voudige woorden de inhoud van de bijbel wéér te geven Ik ben nu met de 4e bundel bezig: „Alles wordt nieuw". Ik dacht bijvoorbeeld, toen ik begon, och dat verhaal van Jozef ken ik wel. Toen ging ik erover lezen, en ging me afvra gen: waarom dat verhaal van Jozef? Dat staat erin, omdat het volk Israël later naar Egypte gaat. Het is een schakel. Er zit een verdere lijn in. Ik ken veel in Israël. Je ziet de gebruiken, en je gaat over achtergrondgegevens be schikken. Hoe leefden de Bedoeïenen? Hoe gaven die de verhalen aan elkaar door? Gertie Evenhuis kan geweldig daarover schrijven: twee jongetjes in de Babylonische ballingschap. Om niet te vergeten, zijn ze die verhalen gaan op schrijven. Da's me een klus. Eer dat zoiets als het nieuwe testament ook al lemaal opgeschreven is! En mijn stok paardje is: je wordt altijd beïnvloed door de omstandigheden, waarin je leeft!" Wie de weg zoekt in het woud der kinderbijbels: die moet Hanna Lams in leiding gaan aanhoren, en die kan dan gemotiveerd een keuze gaan maken uit de 53 geëksposeerde kinderbijbels. Anco Mali LEUSDEN/CENTRUM - Vanaf dinsdag 4 oktober a.s. zal de schrijf- avond van Amnesty International voortaan plaats vinden in de Johannes- hoeve aan de Hamersveldseweg. Dank zij de grote belangstelling voor de 16 1» LEUSDEN - Op donderdag 22 sep- sberj.l. belegde de Vereniging voor ibaar Onderwijs haar ledenverga- ig in Groot Krakhorst. Van de ruim lieden, waren er slechts 5 die gehoor ^?iven hadden aan de uitnodiging, [wrzitter L. A. Powell heette de aan een hartelijk welkom en zei dat koks het beschamend aantal belang enden, men toch door dit huis elijk stuk heen zou moeten. De heer Powell deelde voorts mede, ty door zijn maatschappelijke po- met meer in de gelegenheid is de he van voorzitter optimaal te ver- !em Door het feit, dat hij geen ülgaande kinderen meer heeft, is de ^Powell van mening dat in zijn geval 'afstand tot de school daardoor te W is geworden. De ingekomen stukken bevatten geen ■akkende gebeurtenissen behalve oe brief van de voorzitter. Door het it zijn van deze functie zal het be- over opvolging moeten bera- "evrouw G. v. d. Gragt, vice-voor- 'r' neenit voorlopig het voorzitter- 'P over. notulen van de vorige vergadering goedgekeurd, hetgeen ®eens gebeurde met het verslag van Penningmeester. In zijn verslag zei IWzitter Powell, dat in 1976 gestart is ufo-avonden, teneinde in te spelen «problematiek in het gebied waar- "1 deling Leusden verantwoor ds. Men heeft getracht de leden ^hoolraden te activeren. Mevrouw ragt heeft op dat punt veel werk Ajlt- Op 28 september zal een dis- ergadering worden gehouden, oor het bestuur suggesties vraagt e 'phoud van info-avonden. De commissie bestaande uit de v-d. Gragt en van Maanen, zal na een uitnodiging hiertoe ont- te bebben, op vergaderingen jjdercommissies informatie geven, ni e aan nieuwe leden m die öissies. De voorzitter memoreerde nog even, dat in de loop van het jaar mevrouw v.d. Gragt het secretariaat heeft overgedra gen aan de heer A. Parson. Er zijn geen andere kandidaten, zodat de heer Parson officieel als secretaris wordt be noemd. Tijdens de rondvraag doet een van de aanwezigen de suggestie om tegen de tijd, dat er weer gemeenteraadsverkie zingen gaan plaatsvinden, de kandidaat raadsleden uit te nodigen om te vertellen wat zij in de komende 4 jaar voor het openbaar onderwijs in Leusden denken te gaan doen. Om circa 20.30 uur sluit de voorzitter de verga dering. VOORTGEZET ONDERWIJS De avond werd vervolgd met een openbare bijeenkomst inzake Voortge zet Onderwijs in Leusden. Het V.O.O. organiseerde deze bijeenkomst, ten einde in een gedachtenwisseling na te gaan welke ideeën dienaangaande leven onder hen die betrokken zijn of zich betrokken voelen bij het onderwijs in Leusden. Men wilde deze gedach tenwisseling op zo breed mogelijke basis laten plaatsvinden en hiertoe had men uitnodigingen gezonden aan de gemeente, aan politieke partijen, aan schoolbesturen en oudercommissies. Een 30-tal personen uit verschillende kring namen deel aan een discussie die in 3 groepen werd gehouden. Besproken werd de inhoud van de brief van B en W d.d. 20 juni 1977, gericht aan de gemeenteraad. De aan wezigen werden in kennis gesteld van het feit, dat de brief door B en W inmid dels is teruggenomen. De diverse groe pen gaven toch hun oordeel over de diverse aspecten van de brief en de wenselijkheid van Voortgezet Onderwijs in Leusden. GEMEENTELIJKE SCHOLEN GEMEENSCHAP Na een drie kwartier durende discussie binnen elke groep, con cludeerde groep A, dat Voortgezet On derwijs in Leusden gewenst is venwege de onveilige verkeerssituatie tussen Leusden en Amersfoort. Voorts was men van mening, dat het potentiële aan tal leerlingen voldoende groot is en dat de gemeente de destijds samengestelde cijfers opnieuw diende te berekenen en indien mogelijk ook rekening diende te houden met leerlingenaantallen uit de omliggende plaatsen, zoals Scherpen- zeel en Woudenberg. Men stelde ook, dat de Stichting tot Oprichting voor een „Samenwerkingsschool voor Leusden en Omstreken" ook al een aanvraag heeft ingediend, doch de aan vragen zouden wellicht sa- mengeschoven kunnen worden. Voorts gaf men te kennen geen categorale Mavo m Leusden te ambiëren. Tenslotte vroeg men zich af, of Don Bosco wellicht te bewegen is haar school uit de breiden met andere vormen onderwijs en het bestuur van een dergelijke nieuwe school over te dragen aan het bestuur van een samenwerkingsschool. WEIGERING Uit de andere gespreksgroepen kwa men gelijke opmerkingen, maar daar naast betwijfelde groep B of alle poten tiële leerlingen uit Achterveld naar Leusden zouden komen; de verkeerssi tuatie op de verbindingsweg (As- schatterweg) is relatief ongunstig, aan- als de drie hoofdstromingen (Prot. Christelijk, Rooms Katholiek en Openbaar) om de tafel zouden gaan zit ten teneinde de tot-standkommg van een samenwerkingsschool te bevorde ren. De deelnemers aan de discussie hebben vernomen, dat de besturen van de bijzondere scholen vrijwel zonder uitzondering hebben geweigerd mee te werken aan de realisering van een der gelijke school, terwijl men vermoedt, dat de ouders en de oudercommissie zich op dit punt beslist minder formeel zullen opstellen. Vervolgens vraagt men zich af of de gemeenten in de regio wel voldoende zijn benaderd met het oog op de realisering van een samen werkingsschool en het contact met het ministerie. Wellicht dat een enquête ge houden zou moeten worden om de be langstelling bij de ouders te onderzoe ken. Men is ervan door-drongen, dat een dergelijke enquête een kostbare zaak is. De belangstelling zou eventueel dat er weer sprake lijkt te zijn van een groei van Amersfoort. Dit kan leiden tot de noodzaak van stichting van nieuwe scholen aldaar. Indien mogelijk moei: stichting van nieuwe scholen in Amers foort geschieden in nauwe samen werking met Leusden. Voorkeur werd gegeven aan het grondgebied van Leus den. De gemeente Leusden dient lid te worden van COGVO (Centraal Orgaan voor hel Gemeentelijk Voortgezet On derwijs) opdat via deze organisatie in vloed geoefend kan worden op het scholenplan. Deze groep was verder van mening, dat de gemeente een ge meentelijke scholengemeenschap dient aan te vragen. Men ontveinst zich niet, gezien deze weg niet is voorzien van een rijwielpad. Voorts stelde men, dat het niet aan wezig zijn van een school voor Voort gezet Onderwijs op den duur wel eens aanleiding zou kunnen zijn om uit Leusden weg te trekken. Gewezen wordt ook op het belang van een goede, doorlopende relatie met de school. Hoe dichter men bij de school zit, hoe gunstiger dit is, was de mening. Zogenaamde „buitenleerhngen" en hun ouders kunnen minder gemakkelijk deelnemen aan het sociale schoolleven. Algemeen is men in de veronderstelling, dat een samenwerkingsschool voor Leusden de meests kans van slagen zal hebben. Verder zou men het toejuichen, ook te peilen zijn via een handtekening actie. CONTACT MET OUDERS De deelnemers aan de discussie in groep C waren van mening, dat de meeste aanwezigen niet bekend waren met de gedachtenwisseling die enkele jaren geleden is gevoerd over de sa menwerkingsschool. Men refereert aan de huidige behuizing van de RK Mavo Muurhuizen te Amersfoort, die als zeer ongunstig wordt ervaren en het feit, dat er een soort schoolgrens bestaat, waar door Leusdense Rk-leerlingen automa tisch naar die school worden verwezen. Men vraagt zich af of deze school niet overgeplaatst kan worden naar Leusden, waarna aanpassing en open stelling voor anderen zou kunnen wor den verwezenlijkt. Als men er vanuit gaat, dat ouders anders denken dan de schoolbesturen, dan zouden contacten met die ouders wellicht tot resultaten kunnen leiden, zo stelt men. De Vereniging Openbaar Onderwijs, afdeling Leusden wenst de tot stand koming van een samenwerkingsschool. Het Hoofdbestuur van deze Vereniging stelt zich in deze positief op. Nadat de diverse groepen hun stand punten kenbaar hebben gemaakt zei de heer A. Parson, die als gespreksleider optrad, dat de uitkomsten van deze avond zullen worden samengevat en vervolgens ter kennis zullen worden gebracht van B en W van de Gemeente Leusden, de afdeling Onderwijs van de Gemeente en de „Commissie Holl". Ten aanzien van de Stichting tot Op richting voor een „Samenwerkings school voor Leusden en Omstreken" werd de vraag gesteld, waarom men gekozen heeft voor een stichtingsvorm en niet voor een verenigingsvorm. De heer Parson zei, dat men geen voorkeur had voor het een of ander, doch dat het hier een kwestie van tijd betrof. Het in het leven roepen van een stichting is sneller realiseerbaar dan het oprichten van een vereniging. Bij deze laatste vorm moet men met leden aankomen en daar lag de moeilijkheid. Voorts werden opmerkingen ge maakt, dat als de schoolbesturen voor het praten over een samenwerkings school niet bereikbaar zijn, de ouders dan maar rechtstreeks benaderd moeten worden. Voorzitter Powell dankte aan het einde van deze bijeen komst een ieder voor de inbreng en de gefundeerde geluiden. „De Stichting Samenwerkingsschool doet daar wel het een en ander mee", terwijl het V.O.O. hoofdbestuur zich met deze af faire danig zal bezighouden", zo besloot hij deze avond. maandelijkse schrijfavond voor de politieke gevangenen, die tot nu toe plaats vond in de openbare bibliotheek, moest de schrijfgroep van Amnesty uitzien naar een grotere ruimte, die zij gevonden heeft in de Johanneshoeve. Naast wijziging in schrijfruimte, is er ook een wijziging in dag en tijd, te weten: iedere eerste dinsdag van de maand van 19.30-22.00 uur. Op 4 oktober wordt geschreven naar de autoriteiten van Argentinië, om bekendmaking van de verblijfplaats en de vrijlating van een 18-jarig meisje van Uruguaysc ouders, dat sinds april in Buenos Airos werd ontvoerd. In een gevangenis in Indonesië zit al twaalf jaar een vrouw gevangen. De verdacht makingen die de Indonesische autoritei ten tegen haar hebben ingediend, heb ben ze echter nooit in een openbare rechtszitting durven uiten. Ook voor deze vrouw wordt bij de overheden om vrijlating verzocht. Tenslotte zullen de autoriteiten van de Sowjet-Unie worden verzocht om in vrijheid stelling van een van Duitse origine Russische staatsbur ger, die sinds drie jaar gevangen zit in een werkkamp. In de Johanneshoeve liggen voorbeel den van brieven klaar om overgeschre ven te worden. Ook voor informatie over Amnesty-aktiviteiten kan men terecht op 4 oktober a.s. tijdens de schrijfavond voor gevangenen vanaf half acht tot tien uur 's avonds. Iedereen is van harte welkom. LEUSDEN/CENTRUM - De speel- en rekreatieveremging Blijhof zal op 1 oktober aanstaande starten met een instuif-hobbyclub op de zaterdag morgen. Deze instuif zal eens in de veertien dagen gehouden worden van 10.00-12.00 uur. Iedereen die zinheeft in een beetje knutselen en prutsen is van harte welkom. Ook de ouders, vooral als deze een beetje willen assisteren. Voor drie kwartjes kun nen de kinderen op deze ochtenden het materiaal dat aanwezig is gebrui ken en wordt er bovendien een glaasje fris voor de dorst geschonken Voor 1 oktober staan de volgende technieken op het programma: kleien met reliëf, eenvoudige weeftechnieken, toveren met papier, wat je met stenen kunt doen, de mogelijkheden van folie en ten slotte timmeren, voor wie er eens lekker op los wil slaan. Men kan zelf uit deze technieken een keuze maken. Met de leeftijd wordt rekening gehouden, zodat de wat grote re kinderen hun jongere broertjes of zusjes mee kunnen nemen.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5