Buitenlandse vrouwen in Leusden - 14 Er is een nieuw stuk wereld intstaan, dat je alleen voor ezelf kunt koesteren ;HERRY LACKEY-DONARDSON UIT JAMAICA: Leusder Krant - serie DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1977 Het geheel wordt afgesloten met een overzicht in vogelvlucht van de ont wikkeling van de medische weten schap in de laatste vier eeuwen. 400 jaar Elisabeths Gasthuis Museum Flehite, Westsingel 50, Amersfoort 1 oktober t/m 20 november. Geopend van dinsdag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur, zondag van 14.00- 17.00 uur en maandag gesloten. UNICEFAKTIE WEER BE GONNEN UNICEF is het Kinderfonds van de Verenigde Naties dat vrijwillige bij dragen van regeringen en particulie ren besteedt voor het welzijn van kinderen overal ter wereld ongeacht ras, geloof, nationaliteit of politieke kleur. Jaarlijks ontvangen 100 miljoen kinderen en moeders direct hulp van Unicef. Daarvoor trekt Uni cef elk jaar vele miljoenen uit. UNICEF geeft alleen hulp aan die landen die hulp nodig hebben, die hulp vragen en die bereid zijn zelf actief deel te nemen aan de projecten, waarvoor hulp wordt ge vraagd. UNICEF is géén liefdadigheid De landen worden gesteund volgens een ,,help-u-zelf" systeem, dat per manente verbetering van het welzijn van kinderen waarborgt: zij moeten de hulp van Unicef aanvullen met materiaal en mankracht die ter plaatse beschikbaar zijn. UNICEF is voor zijn werk geheel op vrijwillige bijdragen aangewezen In verschillende landen zijn nationale Unicef-Comités opgericht met het doel Unicef te steunen. Het Neder landse Comité Unicef heeft de steun van 67 regionale Unicef Comités die geheel uit vrijwilligers bestaan. Leusden behoort tot het Regionaal Unicef Comité Amersfoort. Een belangrijke bron van inkomsten voor Unicef Is de verkoop van: Kerst- en Nieuwjaarskaarten, wenskaarten voor alle ge legenheden, agenda's en bouwplaten en correspon dentiemappen. Iets heel nieuws en heel bijzonders is het Adventsboek ,,De Kinderster" met mooie platen en een ster die in de adventstijd gestalte krijgt en op Kerstmis wordt voltooid. In Leusden zijn deze artikelen ver krijgbaar bij: mevrouw Van Rij, Wilh. van Pruisenlaan 5, Leusden-Z.; mevr. Dania, Dordogne 31, Leusden-C. en mevr. Bergsma, Ber kenlaan 19, Leusden-C. HET ZIT IN DE LUCHT... „It's in the air' zong George Formby in vroegere tijden met zijn verrassende stem en piepkleine ukelele-begeleiding. „Het zit in de lucht' en als wij zoiets in deze rubriek zetten, dan weet u eigenlijk wel hoe laat het is. In dit geval zelfs vroeg, want wij ontvingen de vol gende mededeling over „Vliegaktivi- teiten op de vliegbasis Soesterberg van het bureau Voorlichting van dit luchtmachtonderdeel: In de loop van deze week keren de Phantoms van het Amerikaanse 32e Tactical Fighter Squadron en de helicopters van het 298 Squadron terug op de Vliegbasis Soesterberg; voor de Phantoms zal dat zijn op 29 sep tember en voor de helicopters op 30 september. De vliegbasis Soester berg neemt op 4 en 5 oktober a.s. deel aan een internationale lucht machtoefening. Het is mogelijk dat er op beide dagen op een vroeger tijdstip dan gebruikelijk met vliegen zal worden begonnen nl. vanaf 5.00 uur en dat er op 4 oktober gedurende de avonduren gevlogen wordt tot 24.00 uur. Nog een geluk, dat 4 en 5 oktober op dinsdag en woensdag vallen. Bent u tenminste vroeg uit de veren om heel rustig op uw dooie gemak de dag te beginnen. U kunt dan ook op tijd in uw auto stappen op weg naar uw traditionele file en later uw werk. Bovendien - en dat mag beslist niet onderschat worden - doordat u véél meer tijd zult hebben, kunt u véél rustiger rijden. U hoeft dan niet meer met gierende wielen vanaf de Middenweg de Asschatterweg op te scheuren om maar iets te noemen. U doet dan óók iets aan het verminderen van geluidsoverlast en wat nog véél fijner is: de kinderen kunnen dan zoveel rustiger naar school gaan Kortom: de heer Van Maanen, het geachte raadslid van de AR/SGP- fraktie heeft mij geleerd om bij elk probleem beide kanten van de me daille te bezien. Hij heeft gelijk. In dit geval zitten er inderdaad twee kanten aan: een slechte en een goede. Maar wat dat laatste betreft: daér kan Soesterberg niet veel aan doen. Da's een kwestie van mentali teit, nietwaar en daar hebben die ke rels op Soesterweg zich nooit mee bezig gehouden. U wel? VIERHONDERD JAAR De H. Elisabeth van Thüringen (1207-1231) kreeg tijdens haar leven een grote vermaardheid door haar onzelfzuchtige zorg voor zieken en armen. En toen er na haar dood aller lei wonderen bij haar graf plaatsvon den werd zij al spoedig heilig ver klaard. Tegen deze achtergrond ge zien is het niet verwonderlijk dat er talrijke charitatieve instellingen naar Elisabeth vernoemd werden. Ze ook In Amersfoort. Op 7 oktober 1577 werd de liefdadige stichting aldaar, die haar naam aannam, officieel door de overheid erkend. Een feit dat nu feestelijk herdacht wordt. Onder meer met een tentoonstelling in mu seum Flehite. Centraal op deze ex positie staan de lotgevallen van het St. Elisabeths Gasthuis. Tot 1907 in een beperkte, laat middeleeuwse behuizing en thans alweer in zijn tweede moderne gebouw. Ook daarin laat zich de stormachtige ontwikkeling van de medische we tenschap en -zorg aflezen. Het be stuur, de financiën, de inrichting, de ziekenzorg, het zijn enkele aspecten van de rijk gevarièerde geschiedenis van het Gasthuis, die te zien zullen zijn. Daarnaast wordt ook een beeld van het 16e eeuwse Amersfoort ge geven met zijn talrijke kloosters, kerken en liefdadige instellingen. Op Jamaica wonen ook veel Chinezen en Joden, die er hun winkeltjes hebben, waar je van alles kunt kopen De verschillende rassen leven in betrekkelijke rust op het mooie eiland bijeen. The People's National Party maakt deel uit van de regering De Labour Party zoekt kontakt met Cuba Jamaica krijgt buitenlandse leningen om het land te ontwikkelen ,,Toen ik Jamaica een jaar of wat ge leden weer bezocht, vond ik ook thuis alles erg veranderd Ook de kinderen Toen mijn moeder iets aan mijn neefjes vroeg, gaven die mijn moeder geen antwoord Ik onderhield ze erovermaar ze trokken zich er niets van aan Overigens ben je nooit meer dezelfde persoon, als je veel hebt gereisd. En je kunt de mensen thuis er over vertellen: het zegt ze toch weinig Er is een nieuw deel wereld ontstaan, dat je alleen voor jezelf kunt koesteren De basis (Soesterberg) ondergaat Cherry als een grote persoonlijke veiligheid Bij mij komt de gedachte flit send op aan de koppen voor kern wapens. die daar opgeslagen liggen) Yo u have no problems It is a peaceful existance You feel in security Outside the base it is much harder to survive (,,Je hebt geen problemen Het is een vredig bestaan Je voelt je veilig Buiten de basis is het leven héél wat harder Tenslotte vraag ik Cherry nog wat ze hier het fijnst vindt. Ze noemt héél wat op de mensen, de omgeving, de dingen om te eten, de kaas, de gebak jes, en de saucijzebroodjes. Opvallend vond ze, toen ze hier kwam. dat de mensen die in de tuin werken, hun stropdas en kostuum aanhouden Het heerlijkst vindt ze het om onder de Leusdense bevolking te werken, en er zodoende een volledig deel van uit te maken. Met het personeel van ,,'t Ha- mersveld" bezocht ze een voorstelling van Paul van Vliet, en daar genoot ze van, ondanks de taalbarrière Ze heeft één grote wens ,in Leusden te blijven wonen Het huis, waar ze nu woont, wordt verkocht En ze wil zo graag in Leusden blijven, vooral nu ze weer in ,,'t Hamers- veld" werkt Ze zoekt een nieuwe huurwoning in Leusden Wie weet haar een goede tip te geven? ANCO MALI ÉUSDEN - Ze hoorde haar zoon, opAlbast waar ze woonden, zijn Ne- j/idse taalkennis opdeed, als hij zijn Afliet vast. kon krijgen, steeds iets :ai als Attedam" Dat was het Nederlands, dat haar ter ore m, maar ze kende de betekenis er van Plotseling hoorde ze de tech- die haar wasmachine kwam re- ïen, en die pech met iets had, met verheffing hetzelfde woord gen Ze rende naar boven en 5 „What does it mean (Wat bete- het) attedam?'' Het was helaas woord, dat ze kon gebruiken, Ie hij uit. Gadverdamme Ze moest maar weer vergeten! heet officieel Casserley M. tey-Donardson Maar voor haar ijs en vrienden wil dat zeggen: iy. Ze is op 7 juli 1938 geboren in tndon, en dat is een klein dorpje op i, dat ligt in de Caraibische Zee, Noord- enZuid-Amerikain Een I. dat gemakshalve wordt aange- iWest-Indie getrouwd met de Amerikaanse intWilliam E Lackey, en ze heeft jnïerranceA Lackey, die op 23 1968 het levenslicht kreeg toe- iKerstdag 1973 kwam Cherry met nee in Leusden aan. William was Amerikaanse luchtmachtbasis Itfberg gestationneerd. en hij had wsdense huis weten te huren, ople here are so helpful," zegt ackey that you haven t the idea must learn the Dutch language jrall, who speaks Dutch in the And many of the Dutch speak h! So it didn t cross my mind.De mhier zijn zo behulpzaam, dat je bHandse taal gewoonweg niet be- eleren) (Trouwens waar kun je is op de wereld met Hollands te- Veel Hollanders spreken En- iDuskwam het idee, om Hollands Ken,eenvoudig niet bij me op"). Jzowerd het gesprek dit keer in het 's gevoerd Er was geen woord |fiands bij. Ik zei Mrs Lackey, dat ik sprek in deze krant in het Neder- J weergeven, me excuserend dat er veel van het gespro- zou gaan! Ze vond voor haar familie thuis, zélf proberen het geschre- te begrijpen Donardson emigreerde als meisje naar Engeland, voor- omdat ze verpleegster wilde Op Jamaica kon ze tot die op- met worden toegelaten, omdat vereiste diploma's niet voor ^eerste jaren deed Cherry in Enge- ander werk Maar in de en 1962 werd ze toegelaten /erpleegstersopleiding Ze eindelijk op de juiste plaats 1962 ontmoette ze Bill Lackey, op het eerste gezicht, en september zou vertrekken Pe Verenigde Staten, trouwden ze h,c 1QCO Bill kreeg héél snel speciale vergunningen voor los. Ach, thuis hadden ze eigenlijk altijd gewild dat Cherry een opleiding zou volgen voor steno-typiste Daarin zagen ze een goede verdienste, maar Cherry kon niet goed stilzitten, en bo vendien had ze, behalve op de verple ging haar zinnen gezet op reizen Van de verpleging kwam niets meer Van het reizen des te meer Ze volgde Bill overal, waar de militaire dienst Bill heen zond Californië, Nova Scotia. Holland Wat het reizen betreft kwam Cherry aan haar trekken! Als ik haar vraag, hoe ze over het algemeen grauwe, kille Hollandse win ters denkt. lacht ze'.In Nova Scotia kon je zo n negen maanden niet naar buiten door de hoge sneeuw De Hollandse winter is een deel van de zomer in Nova Scotia! Ik zeg haar dat ik met deze relativering erg tevreden ben. Ik zal het er in de komende winter misschien iets minder koud door hebben' Mrs. Lackey voelt zich in Leusden erg op haar gemak. Ze vindt de Leusdenaren aardig, de omgeving mooi, en ze vindt het heerlijk om haar boodschappen op de markt te doen Op de markt ziet ze allemaal bekenden uit het bejaardenhuis ,,'t Hamersveld'. waar ze in 1975 werkte Haar echt genoot was het er niet zo mee eens, dat ze buitenshuis ging werken ,,His philo sophy is," zegt Cherry,.that the woman takes care of the house, and that the man earns the money (,,Zijn opvatting is, dat de vrouw het huishouden verzorgt, en de man het geld verdient.") Cherry genóót van het werk in de be jaardenzorg. De buren hielden een oogje in het zeil, als haar zoontje uit school kwam. en zij niet thuis was Tóch was het geen haalbare kaart, en om Terrance moest ze na negen maanden ophouden met de bejaardenverzorging „We are just comfortable.zegt Cherry en zucht een beetje Now I am home, nobody here complains anymore (,,We voelen ons prettig Nu ik weer thuis ben, heeft niemand in mijn gezin meer iets te klagen - Gisteravond belde ze me op om te zeggen, dat ze een aanvaardbare op lossing had gevonden, en dat ze weer in ,,'t Hamersveld" was gaan werken! - Ik vraag haar naar haar jeugd op Ja maica ,,lk had een erg fijne jeugd zegt ze Ze woonde bij een tante, die het aan het hart had, en een oom, die invalide was door een gebroken been Haar grootvader en een nichtje woonden daar ook De tante had een benzine pomp, en kon best wat hulp gebruiken En Cherry kon elke dag haar ouders en zeven zusjes en broertjes zien, want die woonden in dezelfde omgeving Omdat er aan die kant van haar fa milie weinig kinderen waren, werd ze erg verwend. Ze kreeg alles, wat ze wilde hebben ,,l had much more than other people, zegt Mrs. Lackey ..Ik kreeg veel meer dan andere mensen in onze streken Most of what they were teaching me was good." ,,Het meest van wat ze me leerden, was goed De familieleden waren erg streng Veel pretjes en feest jes waren er niet bij Naar het strand ging Cherry alleen met school. Er heer sten nu eenmaal gedegen en ouder wetse opvattingen Boyfriend was a bad word (Een vriendje hebben was taboe) Roken en een drankje drinken was er niet bij Als Cherry vrijdags thuis kwam, moest ze haar eigen was doen. (Op school, het was een gemengde school, want er waren te weinig leerlingen om apart aan meisjes en jongens les te geven, droeg ze een witte bloes en een blauwe rok) Ook moest ze op vrijdag en zaterdag vaak het eten klaarmaken Ze hielp tante bij de benzinepomp, en hielp met de administratie Ze maakte vaak de bedden op, veegde de stof weg, en tot 1954 moest er gepompt worden met de hand, om verlichting te hebben. Op school leerde ze aardrijkskunde, geschiedenis, algebra, taal, landbouw- en tuinbouwkunde Ze vond het best fijn op school, zegt ze. Ze moest drie mijl naar school lopen, en vóórdat ze weg ging, moest ze het huishoudelijke werk, dat haar werd opgedragen klaar heb ben En daar viel niet mee te mar chanderen Af was écht af Cherry's vader stierf in 1973. Ze laat me foto's zien van de bijzetting van zijn lichaam in de tuin van haar moeders huis De buren prepareerden een geit, en er werd gegeten en gedronken Ik vroeg Cherry of de negers de oor spronkelijke bevolking zijn van Ja maica In de tijd van de slavernij werden de negers echter op Jamaica inge voerd" om te werken op de suiker plantages van de Engelse grootgrond bezitters Engels is de algemene voer taal op Jamaica geworden De Ja- maicanen spreken Engels, hoewel ze het wél vervormen Cherry geeft daar enkele voorbeelden van In 1961 werd Jamaica onafhankelijk van Engeland Sindsdien sloten zowel Engeland als Canada hun grenzen voor immigranten uit Jamaica.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9