leustfen loep op SPAANSE ONTBOEZEMINGEN ionnige ZUIDEN Geen krant ontvangen? Losse verkoop Leusder Krant DEZE WEEK IN DE GEMEENTE Leusder Krant - Loep op Leusden kille zomer deed ons naar belanden verlangen, hoewel we "nooit geweest zijn. 'k Weet het, l|seen mankement in onze op- Ming daar niet over mee te r^n praten en vast geen verste- jf? van onze status. Nooit in pe of Italië geweest? Da's niet paal! Nooit veertien dagen op het pnd gelegen en 's avonds wijn ge- piken? Wat hebben jullie dan wel Jmist! Premin het verlangen bleef, T[om togen we in een lang week- r® naar Vlaanderen. Intelligente ^tjas weten onmiddelijk, dat dat e|g«è ligt. En waarachtig, net over I9rens begon de zon te schijnen, niet maandag. ■^eerste doel, als fans Peter Paul r*n$, was het Koninklijk Museum IJntwerpen waar een kostbare T^nkings-tentoonstelling is inge- JJ tiaar de duizenden gedwee in II staande bezoekers schrokken aanig af. Door allerlei smalle en straatjes met pittoreske n' moesten we tenslotte de tarükke winkelstraat van West bhM sen>de Meir. Wat bij deze Eh m °Pviel' was da hof- Slrr van Belgische autorijders. tme^en ruim de gelegenheid om "s doel, de Groenplaats, te ko- |Was iets anders dan wat ik deze h 'n ons brave dorp zag, waar in P Prachtig gepoetste auto, die u yeel links houden een mev- le op de fiets in de vernieling kM raam naar beneden Ido h mevrouwtje mee- dat alle schade voor haar re 's was. Het van schrik en pijn huilend vrouwtje bestreed op de grond liggend, dit standpunt. En dat in ons goede dorp, waar inkomen en ontwikkeling, (dat laatste niet te ver warren met beschaving) hoger ligt dan het landelijk gemiddelde. Antwerpen op die zaterdag was heerlijk. Het ronddrentelen over de Leien, de zeer luxe winkels, de prachtig bewaard gebleven en on derhouden huizen, kapellen en ker ken, zo ongeveer uit de 15e en 16e eeuw, het Rubens-huis aan de Wap per. Hoewel een wat opeen gepropte luxe, doet het Rubens huis eerlijk aan, het nobele eikenhout, de zwart wit plavuizen, waar een schamp zon licht een bijzonder bekoring aan gaf: het zei ons meer dan de overdadige pracht van b.v. Versailles, waar het bloed en de tranen van het Franse volk nog bijna aankleven. Zondag naar Gent. Zijn daar meer geweest en we vielen met de neus in ae vogeltjes markt. Duizende kleine gekooide diertjes, waarin een leven dige handel was. Een stad waar je, om de sfeer te proeven, eigenlijk een week moet zijn. De uit de vroege middeleeuwen stammende St. Baafs-kathedraal bekeken en in verbazing ons afge vraagd wat de bouwers bezield moet hebben om een zo evenwichtig en 'k zou bijna zeggen, vroom Godshuis te bouwen. Voor 15 francs extra de aanbidding van het Lam Gods in een der kapellen gezien, een drieluik van de broers Jan en Hubert van Eyck. Ze waren een der eersten, die hun kleu ren bereidden met olie; in 1453 ge schilderd en na 500 jaar is het, alsof het gisteren gebeurde. Het per spectief hadden ze nog niet onder de knie, maar een detaillering der figuren om koud van de worden, zo Wanneer u vóór donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur) Tel. 033-40691. Wanneer hij - om wat voor reden ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, Overdag tel. te bereiken onder tel.nr. 03420-6141na vijf uur: 03420-4679. ONZE KRANT IS OP ONDERSTAANDE ADRESSEN LOS VERKRIJGBAAR. LEUSDEN-C. Leusder Krant. Finnmark 3. S.V. Bookstores, Torenakkerweg 16. De heer W J. Schut, Hamersveldseweg 26. Zwembad Leusden, Burg. Buiningpark. ACHTERVELD: Boekhandel Vos, Hessenweg 323. LEUSDEN-Z.: Kroon Supermarktr Pr Irenelaan 9 DONDERDAG 6 OKTOBER 1977 15 GESCHENKEN SCHENKEN Eén van de meest nuttige en voor de middenstand attraktieve zaken, zijn geschenkbonnen, die alleen bij de plaatselijke middenstand kunnen worden ingeleverd. Elke, zichzelf respekterende, middenstandsver eniging geeft dit soort bonnen uit, want het betekent klantenbinding, nietwaar? Toch kom je voor verras singen te staan, als je denkt, dat je zoiets in Leusden-centrum óók kunt krijgen. Naief als we zijn, loofden we als troostprijzen van onze Leusden-1200 wedstrijd ge schenkbonnen uit, in de veronder stelling, dat die graag zou worden geleverd door onze plaatselijke mid denstand. Dat bleek een vergissing.... Jaren geleden hadden we wel degelijk van een dergelijke geschenkbon gebruik gemaakt en we meenden ons te her inneren, dat ze verkrijgbaar waren bij de firma Coen van den Berg. Dus die maar eerst gebeld. Mis, want de heer v.d. Berg was niet aanwezig en het personeel had in ieder geval nog nooit van het bestaan van zo'n nuttige bon gehoord. Natuurlijk, er waren wel platenbonnen... Nee, dank u, we willen geschenkbonnen en De heer v.d. Berg thuis gebeld. Die moest eerst lang nadenken, maar ook hij kon zich herinneren, dat ge schenkbonnen ooit eens hadden be staan. We moesten de sekretaris van de vereniging maar eens bellen, die zou er van weten. De sekretaris gebeld (Graanhandel v.d. Berg). Die moest ons hevig teleurstellen, want ook die wist niets van het bestaan van plaatselijke geschenkbonnen af. Zijn advies: bel de firma v.d. Berg (Tuin en Dier). Tot nu toe bleef het allemaal in de familie. En we hadden nog steeds goede hoop in onze po ging te zullen slagen. Maar hoe be hulpzaam men ook was, ook hier kon men ons niet van dienst zijn met het gevraagde. „Maar waar kunnen we dan in vredesnaam ge schenkbonnen kopen?" Het was even bedachtzaam stil aan de andere kant van de lijn. „Tja, we kunnen ze natuurlijk wel laten druk ken, maar dat duurt dan wel even en u hebtze nu nodig?" Dat hadden we. We hebben nooit geweten, dat het in Leusden zo moeilijk zou zijn om zo'n simpele geschenkbon te kopen. Gelukkig kunnen we alle Leusdena- ren, die het van plan waren, gerust stellen. Ook de Leusdense midden standers vinden nu dat het eigenlijk te gek is om los te lopen. Daarom worden binnen afzienbare tijd ge schenkbonnen gedrukt. We hopen alleen, dat ze dan wel bij elke Leusdense middenstander te koop zullen zijn. Want ook de telefoonta rieven blijven maar stijgen en zo'n geschenkbon wordt wel erg duur, als eerst alle bestuursleden gebeld moet worden om er achter te komen, waar we de bonnen „alstjeblieft dankjewel" kunnen kopen. Gek toch, dat we wat dat betreft in Achterveld nooit moeilijkheden hebben gehad.... GESLAAGD „Op 31 augustus 1977 zijn onder staande personeelsleden van Ver pleeghuis „Lisidunahof" te Leusden geslaagd voor het diploma „zieken verzorging". Zij zijn opgeleid door het Opleidingsinstituut "Zr. van Wijngaarden" te Harmeien. Ada van Wezel Anja van Florestein Wanda Wiggerman Mini Arkes Gré Vermeer Caroline Mandemaker Jos Mol. mooi. We hebben twee jaar geleden onze kamer laten schilderen, mot je nou 's zien! Een dag naar Brugge, ook al te kort, prompt een ontmoeting met een collega: de beenhouwer Jan Breidel en het hoofd van het Lakengilde Pieter de Conick standbeeld op een hoge sokkel. Die twee hoofdlieden der gilden verzetten zich in 1300 tegen de Franse overheersing en legde de basis voor de zelfstandigheid van Vlaanderen, z.g. Gulden Sporenslag, en dat voor een slager. Langs het door rondvaartboten verontruste Minnewater gekuierd. In de stille Begijnhof waren we ondanks de drukte in Brugge, de enige. Onder de oude zware beuken over het grasveld naar de een voudige kapel, samen wat zitten me diteren, door niets gestoord. Een schilderij uit Rubens school. Veel wolken, engeltjes en veel vlees, 't is prachtig, maar een blank geschilderd kerkinterieur van de Hol landse meester Pieter Saenredarn ontroerde ons meer. Je raakt niet uitgekeken op die Romaanse Gothische en Renaissance-gevels in Brugge, en die domme Belgen maar res taureren, jaar in jaar uit. Wij, de zo bijdehante Ollaanders slaan ons zelf en andere op de borst als we een boerderij of een grasveld opknap pen.... Terug naar 'd Anvers, nog die zelfde rij bij Pieter Paul. Wat je mist zijn de donker ge kleurde landgenoten. België had toch ook zijn Suriname? Dat heette toen de Congo. Wat je ook mist zijn die harde sekstoestanden, winkeltjes en bioscoopjes, maar Ne derland geeft het beste van zijn he dendaagse cultuur, in alle boetiekjes hoor je Hilversum III daveren. En toen naar huis, met het gevoel een geestelijk bad te hebben geno ten. Sp. ACHTERVELD Vrijdag 7 oktober: Klaverjaswedstrijd De Hessenkar, 20.00 uur. Zaterdag 8 oktober: Dorpscontactavond Ons Gebouw 20.00 uur Woensdag 12 oktober: Handwerkhobbyclub LEUSDEN-CENTRUM Donderdag en vrijdag 6 en 7 oktober: ,,De Til" Oud Papier Aktiet.b.v. de Hob byclub Donderdag 6 oktober: .,de Til". Filmavond voor iedereen, vanaf 14 jaar Aanvang 20.00 uur Zaterdag 8 oktober: ,,de Til". Disco dansavond 20.00 uur Zaterdag 8 oktober: ,,'t Claeverenblad" Soosavond. 20.00 uur. Zondag 9 oktober: ..de Til". Discodansmiddag 14.00 uur. Dinsdag 11 oktober: „Clubgebouw BlijhofStart Winterclub voor 8 en 9 jaar. Van 16.00-17 15 uur. Woensdag 12 oktober: „Clubgebouw Blijhof'. Winterclubs 6 en 7 jaar van 14 .00-15.15 uur. 10 en 11 jaar van 18.45-20.00 uur Woensdag 12 oktober: „Krakhorst", 20 00 uur: N B P .KPOen NCVB S.O.S kinderdorpen. Donderdag 13 oktober: Jeugdraadvergadering, 20.00 uur. Boerderij Hamersveldseweg 5. BIBLIOTHEKEN Nieuwe Langenbeek dinsdag 14.00- 17.30 uur en 18.30-21.00 uur. Woensdag: 10.00-12.30 uur en van 14.00-17.30 uur Donderdag van 18.30 tot 21.00 uur; vrijdag 14 00 tot 17.30 uur en J 8 30 tot 21.00 uur; zaterdag 10 00-12.30 uur. Zondag en maandag gesloten. Boekenmolen: maandag van ^OO IT.00 uur; dinsdag 19 00-20.00 uur; donderdag van 14 .00-17 00 uur en vrij dag van 18.30-20.00 uur Achterveld: vnjdag 19 00-20.00 uur; zondag van 10 30 tot 12.00 uur; woensdag van 15.15-16 30 uur. EXPOSITIES VAN LEUSDENAREN Leusden - De Hakhorst - Sonja van Es, kleuretsen, tot en met zondag 9 ok tober. geopend van dinsdag tot en met zaterdag vanaf 16 30 uur. Zondags vanaf 13.30 uur. OPPASDIENST LEUSDEN Voor een oppas kunt u bellen naar mevrouw B Hassink, Azuriet 17, Leusden-centrum, telefoon 43132. BURGELIJKE STAND LEUSDEN T/M 28 SEPTEMBER 1977 Geboren: 22 september 1977: Teunette Esther, d.v. D. van Doornik en J. M. Vermeer, Hessenweg 87. 26 september 1977: Marinus Jan Cornelis, z.v. J. Flinterman en K. L. M. Verhage, Rozenhaag 38. 24 september 1977: Henryke Janine, d.v. F. van Nimwegen en G. A. van der Linde, Zwarte Goorderweg 1. Elders geboren: Amersfoort 11 september 1977: Na thalie Susanne, d.v. R. P. van Cleef en C. A. Overbeek, Landweg 207. Amersfoort 18 september 1977Erris Micha, z.v. E. P. van Ginkel en M. C. Kuiter, Boekweitland 20. Amersfoort 17 september 1977: Lucas Cornelis Laurens, z.v. G. W. H. Kuijten en A. M. E. Schuurmans, Auriet 10. Overleden: 16 september 1977: van den Berg, Angela, oud 3 maanden. 22 september 1977: van Zoelen, Hendrika Antonia, wed. Timmer, oud 76 jaar. 25 september 1977: Bon, Matthijs, oud 85 jaar. 26 september 1977: Neef, Elisabeth, wed. Zweers, oud 85 jaar. Elders overleden: Utrecht 20 september 1977: Bless, Bernardus Johannes Henricus, oud 60 jaar. Gehuwd: 22 september 1977: A. L. van Ooste- rom en J. H. Bron. 23 september 1977: E. D. Jansen en M. van 't Hoff. Ondertrouwd te Leusden: 26 september 1977: Westerbeek, Gijsbertus Gerardus Maria, wonende te Zeist, W. Arentzlaan 97 en van den Berg, Maria Anna Adriana, wonende te Leusden, de Verjaegde Ruyterweg 18. 27 september 1977: Moualhi. Abesat- tar, wonende te Amersfoort, Arn hemsestraat 31 en van Middelaar, Christina Maria, wonende te Leus den, Esdoornhof 11. 28 september 1977: Prinsen, Theodorus Hendrikus, wonende te Leusden, Esdoornhof 13 en Brouwer, Geertruida Cecilia Maria, wonende te Leusden, Esdoornhof 3. 28 september 1977: Kamerbeek, Abraham, wonende te Amersfoort, Leeuwerikstraat 30 en de Haan, Ha- gata, wonende te Leusden, Maanweg 30. KERKDIENSTEN 9 OK TOBER LEUSDEN/CENTRUM Marcuskerk.9 00 uur. ds. J.G Mey-_ nen, Amersfoort. Ger10 30 uur ds. Kooman, Herv 19 00 uur: ds. J J Tis- sink, Amersfoort, Ger./Herv. St. Jozefkerk: za. 19.00 uur; zo. 8 00 uur; 9.30 uur Hoogmis; 11.00uur; 18.30 uur: Lof. LEUSDEN/ZUID Dorpskerk: 10.00 uur: ds. Weerne- kers. Herv. Viering H. Avondmaal; 18.30 uur ds. H A v Bottenburg. Veenendaal. Gerf./Herv. Jeugddienst. Don Bosco: za. 19.15 uur; zo. 10.00 uur: Hoogmis; 11.30 uur. LEUSDEN/ZUID Gerei. Kerk VrijgemKerkgebouw Arnhemseweg 75, Leusden-Zuid: zondag 9 okt 8.00 u ds M Nap; 15.00 u ds. M Nap, viering van het Heilig Avondmaal. ACHTERVELD Ned. Herv. Kerk: Zondag 9 oktober, aanvang 9.00 uur: ds. Maasland uit Barneveld. R. K. Kerk: Zaterdag 8 oktober: aanvang 19.00 uur: H Mis, zondag 9oktober: aanvang 8.30 uur- H. Mis, aanvang 10.00 uur: H Mis OUD PAPIER AKTIE Tot vrijdagmiddag zal naast „de Til" een container staan, waarin men oud papier kwijt kan. De container staat er vanaf woensdagmiddag. De opbrengst van deze Oud-Papier Aktie is bestemd voor de hobbyclub. Iedereen die nog oude kranten, tijdschriften e.d. heeft, is van harte welkom. Als u geen vervoer hebt, is het mogelijk dat de leiding het bij u ophaalt. Een telefoontje naar „de Til" 41826 is het makkelijkst om dit even te regelen. tig begon te worden op de bodem van het gat, dat zo ijverig was gedol ven. Zegt het jongetje tegen zijn vriendje: „Nederland is wel nat van onderen, hé"? OPBRENGST COLLECTE De kollekte voor het Prinses Beat- rixfonds heeft in Leusden-C en Leusden-Z samen het bedrag opge bracht van 5417,75. Alle gevers en kollektanten hartelijk dank! Voor de genen die de kollektanten hebben gemist en die toch dit fonds willen steunen volgt hier nogmaals het gi ronummer zodat zij hun bijdrage toch kunnen overmaken. Dit gironummer is 969 t.b.v. het Prin ses Beatrixfonds, 's Gravenhage. UT LANDJE |0e ongeveer tachtig meter hoge kraan. lELDSTERKTEMETING I Beslechte ontvangst van radio- en evlsleprogramma's in sommige nin Leusden is nog steeds on- rerp van studie. Vorige week donderdag stelde de firma Siemens langs het Valleikanaal een meet- wagen en een ongeveer tachtig meter hoge mast op. Deze ap paratuur was nodig voor het verrich ten van een zogeheten veldsterkte meting. Over het resultaat ervan is momenteel nog niets bekend. OVEREEM - KUNST Hoewel we niet zo vaak aandacht besteden aan kunst uit de regio, willen we deze keer toch een uitzon dering maken voor de expositie „Overeem". Het gebeurt namelijk niet vaak, dat vader met twee zoons samen exposeren en dan nog op een zeer gevarieerde wijze. Vader Overeem uit Voorthuizen is schrijver, zoon Brand is fotograaf en zoon Gerard is beeldhouwer. Samen exposeren zij onder het motto „De Veluwe verbeeld" in het Nairac- museum in „De Brouwerij" in Bar neveld. De expositie wordt op woensdag 12 oktober officieel geopend en is daarna tot en met 12 november te bezichtigen van dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 12.30 u en van 13.30 u tot 17 uur. Zaterdag s is het museum, dat in het hartje van Barneveld aan de Lang straat tegenover het standbeeld van Jan van Schaffelaar bij de toren in de Brouwerij is gevestigd, geopend van 11 tot 16 uur. Op de foto: Van links naar rechts: Brand Overeem (fotog raaf), Jacob Overeem (boer- schrijver) en Gerard Overeem (beeldhouwer). SOS VOOR DE NCVB NCVB-leden hoeven zich niet direkt ongerust te maken, want dat S.O.S. betekent niet, dat de aktieve Leusdense afdeling in moeilijkheden zit. Dat S.O.S. gaat over de SOS Hulp dienst, waar de Nederlandse Christen Vrouwenbond op woensdag 12 oktober a.s. in Groot Krakhorst een boeiende lezing or ganiseert. Om acht uur begint het. U komt toch ook? PRO JUVENTUTE- KALENDER AANSTAANDE OUDERS... Aanstaande ouders, die zich nog steeds niet hebben opgegeven voor de kursus, die speciaal voor hen wordt gehouden door de „Kruisver eniging Leusden" op woensdag middagen vanaf 19 oktober a.s. kun nen zich nog steeds daarvoor opge ven. Om de kosten hoeft u het niet te laten, want voor tien gulden wordt u in vijf lessen een heel stukje wijzer gemaakt ten aanzien van het op de wereld zetten van kinderen. En on derschat u dat niet. U kunt zich op geven bij zr. Steringa de Boer, tele foon 033-43882. U moet dan wel voor 9 uur of tussen 12.30 u en 13.30 uur bellen, anders is er niemand om uw deelname te noteren. CITAAT VAN DE WEEK „Het heeft geen zin om nieuwe wegen te zoeken. Die moet je eerst aanleggen" (Brana Crncevic). En zo schrijdt de beschaving voort. Tot de volgende week, dan gaan we verder. P.S. Oat Nederland niet tot de meest wqe delen van onze aardkloot be- Jft, weet de lezer zo langzamer- md'uiteigen, zeer langdurige erva- m Ook de kinderen maken wat dat Seft regelmatig gebruik van re- Sjassen en zo. Hoewel september jlens de onkreukbare statistieken an het KNMI tot één van de meeste joqe septembermaanden uit de af kopen jaren behoorde, werden we (h verrast door een opmerking van m jongetje, dat in één van die irijke door de gemeente zo keurig erzorgde, maar door honden en kat- n vervuilde zandbakken aan het raven was. Dat graven ging nogal epen het gevolg was, dat het voch- De nieuwe Oranjekalender van Pro Juventute is weer uit. Liefhebbers van Oranje-foto's kunnen wat dat be treft weer voor een jaar hun hart op halen aan opgewekte foto's van onze koninklijke families, die al dan niet eerder zijn gepubliceerd. Als u zo'n kalender bestelt, helpt u bovendien kinderen, die het hard nodig hebben. Geef de jeugd een kans, geef die jeugd een toekomst, jeugd, die klem zit, door wat voor oorzaak ook. Om kinderen goed te helpen is Inzet no dig, maar ook goede voorzieningen en deskundige mensen. De overheid betaalt lang niet alles en daarom heeft men uw hulp hard nodig. Voor 5,95 ontvangt u de prachtige Oranje-kalender 1978 (pis 2,- ver zendkosten) in het Nederlands of viertalig. U kunt bestellen door stor ting van 7,95 op giro 51.7400 ten name van Pro Juventute te Am sterdam. Om verspreiding van deze ge vaarlijke planteziekte te voorkomen wordt tuinbezitters, die deze ver schijnselen aan hun struiken ont dekken, dringend gevraagd dit direct telefonisch te melden aan het ge meentehuis, telefoon 41247, toestel 229. De afdeling Plantsoenen komt dan zieke takken of struiken gratis uit de tuin verwijderen. Omdat de ziekte gemakkelijk kan worden overge bracht via snoeigereedschap, han den, kleding en schoeisel wordt aangeraden dit niet zelf te doen. NIEUW BESTUUR VOOR D'66 D'66 afdeling Leusden heeft een nieuw bestuur. Tijdens de laatste le denvergadering werd de heer W. F. H. van Spaendonck tot voorzitter ge kozen, mevrouw M. Bakker tot sek- retaresse en de heer J. Verduin tot penningmeester. De heer Verduin zal tevens de regiokontakten be hartigen. Tijdens de vergadering werd unaniem besloten samen werking met PvdA, PPR en PSP voor de volgende gemeenteraad voort te zetten. De desbetreffende partijen hebben reeds een kommissie inge steld ter voorbereiding van het ge zamenlijke programma. Overigens is ook de Leusdense afdeling van D'66 over haar dieptepunt heen. Het be stuur deelt mee, dat er zich nog nooit zoveel leden voor haar partij hebben aangemeld als voor de kamerverkie zing in mei van dit jaar. een aangetast cotoneaster-takje. BACTERIEVUUR IN UW TUIN? BEL DE GEMEENTE Evenals vorig jaar roept de afdeling Plantsoenen de tuinbezitters in deze gemeente op, attent te zijn op het voorkomen van het zogenaamde bacterievuur in struiken en planten. Bacterievuur is een plantenziekte, die snel om zich heen grijpt en de oorzaak van het afsterven van vele mooie tuinheesters als cotoneaster, meidoorn, lijsterbes en vuurdoorn. Ook kan schade worden aangericht aan de fruitteelt, omdat veel vrucht bomen tot dezelfde plantenfamilie behoren als de genoemde struiken. Het volledig onderdrukken van deze ziekte is een moeizaam karwei, waarbij landelijk en zelfs internatio naal maatregelen moeten worden genomen. Aangetaste en zieke hees ters herkent men aan de volgende verschijnselen: - dood blad, dat aan de tak blijft han gen; - het afstervingsproces van het blad begint bij het steeltje en zet zich voort in de richting van de bladpunt; - het dode hout is taai en breekt moeilijk; - de bessen worden eerst bruin, dan zwart en blijven aan de struik hangen; - het topje van een dode tak buigt vaak wat krom; - uit de bast van de takken kan een slijmafscheiding komen.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 17