Advies wekt onrust en woede in de wijk" Zaterdag open dag gemeente-kwekerij „Advies moreel en juridisch verantwoord" RAAD LEUSDEN BEHANDELT GEMEENTE-BEGROTING S.O.S. VOOR STOUTENBURG Op 24 en 27 oktober: College: COMMENTAREN/MENINGEN Wijkorgaan: Ingezonden 't SPUL OF GROEN VOORZIENING BOMEN.... WE KUNNEN NIET ZONDER. LEUSDER KRANT BE LEUSDER KRANT INGEZONDEN DE GROENE LIJN WEINIG HOOP VOOR ,,'T SPUL" Leusder Krant - serie DONDERDAG 13 OKTOBER 1977 V (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Dinsdagavond heeft de werkgroep 't Spul van het wijkorgaan Groenhouten zich beraden over de brief, die men heeft ontvangen van de gemeente over 't Spul. De werkgroep is tot de volgende conclusies gekomen en vertolkt daarmee de mening van het wijkorgaan: - Het wijkorgaan is blij met het feit dat er nu een overleg-situatie is gecreërd - Het wijkorgaan vindt het erg onlogisch en tegen de wens van de wijkbewo ners. dat de familie De Kruijff per 1 november de boerderij moeten verlaten. - In het zestien punten tellende advies van de commissie Ruimtelijke Orde ning en Volkshuisvesting ontbreekt iedere motivering van de standpunten. Omdat de vergadering van de commissie besloten is geweest zijn de motie ven van de raadsleden ook niet kenbaar. - De nu gecreërde situatie veroorzaakt veel onrust en woede in de wijk. Er is veel onzekerheid over de tijdelijke bestemming, die 't Spul gaat krijgen. Het wijkorgaan wil, dat ook daarover overleg met de bewoners van de wijk gepleegd wordt - Het wijkorgaan is van mening dat de verantwoordelijkheid voor het verder te voeren overleg te veel naar het wijkorgaan wordt afgeschovenBovendien vraagt men zich af, wat de bevoegdheden van het overleg-orgaan zullen zijn, wie het zullen bemannen en wat voor deskundigheid van het wijkorgaan verwacht wordt. Het wijkorgaan zal hierover ten spoedigste contact opnemen met het gemeentebestuur. - De bovengenoemde punten zijn slechts een globale indruk. Het wijkorgaan wenst de zestien punten van het advies nog uitgebreid te bestuderen. - In deze situatie acht het wijkorgaan het van het grootste belang dat op democratische wijze verder gehandeld wordt. Individuele acties buiten het wijkorgaan om vindt men onjuist en ondemocratisch. - Niet acceptabel noemt men het feit dat het genoemde bedrag van 100 000,- gebruikt zou moeten worden voor het vinden van een bestem ming voor 't Spul, het opknappen van het pand en de tabakschuur. - Het wijkorgaan ervaart het als uiterst negatief dat het advies van de commissie wemelt van de beperkingen. Dat wekt wantrouwen. Bovendien vindt het wijkorgaan een aantal punten discutabel en enkele andere volstrekt onjuist - Niettemin wil het wijkorgaan zich blijven inzetten voor het behoud van de boerderij 't Spul. De inzet en de medewerking van de leden van het wijkorgaan zal dan ook verleend worden aan de in te stellen overlegvroep. „Ómdat we ondanks alles, toch nog een beetje hoop hebben dat 't Spul zal kunnen blijven staan", aldus woordvoerdster Jannie Wicherts. Dit is een onderwerp waar velen zich terecht mee hebben bezig gehouden. Bewondering en dank kan men hebben en uitspreken voor de commissie uit de wijkraad LEUSDEN - Aanstaande zaterdag 15 oktober wordt de gemeentekwekerij Ie al eerder aangekondigde open dag [gehouden. Deze open dag wordt ge ïoniseerd door de afdeling Plant- I soenen in samenwerking met de werk groep Milie-educatie van het CML a de afdeling Amersfoort e.o. van [y Instituut voor Natuurbescher- I oingseducatie. I Graag zullen de drie organisatoren leek u tussen 10.00 en 12.00 uur lef tussen 14.00 en 16.00 uur op de gemeentekwekerij ontvangen om u daar nader te laten kennis maken met hun werkzaamheden en activi teiten. Voor de jeugd is er gelegen heid deel te nemen aan een prijs vraag. die speciaal op deze dag is afgestemd. Tevens ligt er voor iedere bezoeker een folder klaar met de toepasselijke titel Bomenwe kun nen niet zonder. De gemeentekwekerij is te bereiken via de Asschatterweg, tot even voor - voor Achtervelders even na - de brug over het Valleikanaal. Daar wij zen borden u verder de weg. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Marnix Kreijns, Smoussesteeg 5. Leusden-centrum, tel. 033-43792 Bert Vos, Finnmark 3, Leusden-centrum, tel. 033-41495 (verantwoordelijk) Redaktie-adres: Postbus 11. Leusden-centrum. Telefoon (werkdagen van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur): 033-41495 Na kantoortijden overdag: 03420-6141. Redaktionele medewerkers/sters: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstr. 18, Achterveld, tel. 03425-1657 Da heer P. C. Op den Camp. Finnmark 32, Leusden/C, tel. 033-41380 (sport) Da heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden/C. tel. 033-42553 (al- Qfmeen) Stevr. P. A. meen) Rosenboom, Grifthorst 5, Leusden/C, tel. 033-42101 (alge- Mevr. A. de Knijff-Mali, van Hardenbr. v. Lockh. laan 30, Leusden/C, telefoon 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE Opgave abonnementen, advertenties en het doen van betalingen kunt "afhandelen op ons kantoor, Finnmark 3, Leusden/Centrum op werk dagen van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur. ABONNEMENTSGELD: I Het abonnementsgeld bedraagt 6,50 per kwartaal, 12,75 per half I jaar en 25,- per jaar. KUCHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze Hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691 1 "igeen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor- l'ng, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen I (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling I *JJ/ 5.00 per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de I SDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. I >sntal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U I nintook kontant betalen op ons kantoor Finnmark 3, Leusden/Cen- I ™m. Ongeveer 14 dagen na betaling ontvangt u de gewenste foto's I bult. l 'nen uitgave van de BDU-Krantencomblnatle. Postbus 67 te Bar- I "«veld. fX GEM.WERKEN-LEUSDEN AFD PLANTSOENEN. 1977. Hoelang moeten wij nog wach ten op een fietspad langs de Zwarteweg-Horsterweg? Dage lijks racen de auto's langs onze fietsende schoolkinderen. En nóg zijn er ouders die een fietspad langs genoemde weg niet noodzakelijk vinden. Moeten er in de toekomst eerst ongeluk ken gebeuren? Waar blijft de verantwoordelijkheid van de ouders voor de schoolgaande jeugd? De aansluiting op de R28 komt er pas in 1981. Tot die tijd zitten wij nu eenmaal met een zeer drukke weg. Laat de gemeente a.u.b. gauw beginnen met het fietspad. Aktievoerende heren stop uw onzalige akties tegen het fietspad. Wij, verontruste ouders uit Stoutenburg, willen dat fiets pad liever vandaag nog dan mor gen. Namens vele ouders uit Stoutenburg. Mevr. Noteboom, Horsterweg 20, Stoutenburg. Groenhouten voor het vele werk welke zij heeft verricht, om de nog bestaande situatie rond de boerderij incl. de tam. De Kruyf te handhaven. Begrip moet men hebben voor het gemeentebestuur, welke de beslis sing heeft genomen, dat de boerderij door de tam. De Kruyf per 1 november a.s. moet zijn ontruimd. Immers zij mogen niet met twee maten meten. Wat men de een niet toestaat kan ook de ander niet worden toegestaan. Nu het dan zover is, dat de fam. De Kruyf, hetgeen ons allen spijt, de boerderij gaat verlaten, meent het merendeel van de bewoners wonende direkt grenzend of in de nabijheid van 't Spul, dat de boerderij direct gesloopt moet worden. De reden welke tot dit besluit heeft ge leid, is het bevreesd zijn voor het verstoren van de rust in dit gedeelte van de wijk, door b.v. zoals in deze krant van vorige week al werd aan gegeven, het vestigen van studenten. Elke andere bestemming van het Spul, dan die van agrarisch bedrijf, zal de omwonenden overiast bezorgen. De destijds gehouden en quête heeft duidelijk aangetoond, dat men de boerderij wilde behouden als boerderij met de fam. De Kruyf. Niet was aan de orde een andere be stemming. Nu het niet mogelijk is de huidige situatie te handhaven, kiezen wij voor rust. Rust die van een groenvoorziening uitgaat en waaraan wij allen na de drukke dag taak dringend behoefte hebben. Als reaktie op het artikel van Wim Veen in het Milieu-journaal, zouden wij nog willen opmerken, lawaai is ook milieu vervuiling en dat is toch iets waar hij onmogelijk voor kan zijn. Graag stellen wij een vraag aan Wim Veen, en wel deze: Wil het over grote deel van de bewoners van de wijk Groenhouten, nu de boerderij geen boerderij meer is, het toch niet sierlijke of historische gebouw be houden ten koste van een meer rus tieke groenvoorziening waar men kan stilstaan bij de wonderen der na tuur? Deze vraag is de bewoners nooit gesteld. Vandaar de vraag beste Wim, vanwaar je wijsheid neergeschreven in jouw artikel? Stilstaan (letterlijk ol/en figuurlijk) bij een gebouw, dat in elke bestem ming die het krijgt vroeg of laat hinder en ergernis gaat opleveren zal wel niemand doen, in tegendeel, hij of zij zal het mijden. Daarom een fijn park met vogels, vissen en rust zoekende mensen, bovendien mi lieu-vriendelijk en daar moet een milieu-voorvechter toch voor zijn. De bewoners rond de boerderij 't Spul. (Tarweland 15 t/m 25). (Vanderedaktie) LEUSDEN - De raad van de gemeente Leusden komt op maandag 24 oktober a.s. bijeen om te beginnen met de behan deling van de begroting voor 1978. Voordien is de begrotings commissie reeds bijeen geweest om allerlei technische zaken uit de begroting te bespreken en details uit die begroting te behandelen, waardoor de behandeling van de begroting in de openbare vergadering niet zo langdurig behoeft te zijn als in de vorige jaren het geval is geweest. Maandagavond wordt begon nen met de algemene beschouwingen van de verschillende raadsfrakties. Iedere fraktie krijgt maximaal vijftien minuten spreektijd, waarmee men hopelijk bereikt, dat toeschouwers op de publieke tribune na enkele uren niet van vermoeidheid in slaap vallen. Op donderdag 27 oktober komt de raad dan weer bijeen om te beginnen met de verdere afhandeling van de begroting. Dan is het de beurt aan de beantwoording door b. en w. van de algemene be schouwingen en kunnen de frakties daar in re- en duplieken op ingaan. Tenslotte wordt in deze vergadering de begroting per hoofd stuk behandeld. Hoewel zowel raad als gemeentebestuur het heilige voornemen hebben om binnen deze twee vergaderingen alles te hebben gezegd, wat er gezegd kan worden over alles wat men in 1978 van plan is te gaan doen, is er toch voor alle zekerheid nog een reserve datum gepland, voor het geval de woordenstroom niet voldoende mocht kunnen worden ingedamd. Dan gaat men verder op vrijdag 28 oktober 1977. Alle vergaderingen beginnen om half acht en zijn natuurlijk - in tegenstelling tot de commissievergaderingen - openbaar. tussen stad en platteland TOT KERSTMIS SUIKERBIETENCAMPAGNE De suikerbietencampagne is aan de gang. Dat betekent dat er weer enorme vrachten bieten over de weg worden vervoerd naar de verschillende suiker fabrieken, waar nu een geweldige drukte heerst. Tot aan Kerstmis worden er tonnen bieten omgezet in forse silo's vol suiker. Reusachtige witte stoomplui- men verraden al van verre waar een suikerfabriek in vol bedrijf bezig is. Er wordt dit jaar een oogst verwerkt van zo'n 132.000 hectare Uit de bieten wordt behalve suiker ook pulp (veevoeder) en melasse (grondstof voor alcohol) bereid. Als afvalprodukt komt daarbij ook schuimaarde (kalkmeststof) vrij. In maart/april worden de bieten altijd gezaaid, waarna ze in zes tot zeven maanden uitgroeien tot een volwassen produkt. Tijdens de groei zet de plant zonlicht om in suiker. Hoe meer zonlicht de plant ontvangt, des te hoger wordt het suikergehalte. Pas in de vorige eeuw is de winning van suiker uit bieten in praktijk gebracht. Het suikergehalte was toen nog vrij gering: zo'n twee tot drie procent van gewicht van de biet. Maar in de loop der tijd zijn de kwekers bietenrassen gaan ontwikkelen die méér suiker bevatten. Ook de fabricagemethoden werden beter. Daardoor kan het suikerrendement nu wel dertien tot veertien procent zijn. Dat lijkt misschien nog niet erg veel, maar het is toch heel wat als men bedenkt dat de suikerbiet voor driekwart uit water bestaat. Wie alles wil weten over de bietenteelt en suikerproduktie in ons land, kan gratis in het bezit komen van een fraai geïllustreerde brochure hierover. Schrijf daarvoor een briefkaart aan Postbus 2430, Den Haag, en vermeldt daarop het woord suiker. I (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Desgevraagd laat het college van burgemeester en wethou ders weten, dat zij het „juridisch en moreel" niet verantwoord acht om de gebroeders De Kruijff langer dan tot 1 november in 't Spul te laten wonen Het college is het niet eens met degenen, die van mening zijn, dat de familie De Kruijff nog best tot 1 juli hpt pand had kunnen blijven bewonen. Men wijst er op dat de broers hun boerderij al op 1 juli jongstleden hadden moeten verlaten. Dat was bij de verkoop van hun boerderij aan de gemeente con tractueel vastgelegd Zij kregen al uitstel tot 1 november aanstaande. Het college wijst er op dat ook andere boeren, die hun boerderijen in het uitbreidingsgebied moesten verlaten, dat deden op de datum die in het koopcontract was vastgelegd. „Wanneer we nu de gebroeders De Kruijff nog langer laten zitten, kunnen deze boeren ons het verwijt maken dat wij met twee maten meten. Want ook van die andere boerderijen hebben sommige nog tijdelijk een andere bestemming gekregen", aldus het college De wethouders willen de boerderij door anderen laten bewonen, om het gebouw niet leeg te laten staan. Het lijkt het college, gezien de kamernood in de gemeente geen probleem om tijdelijke bewoners te vinden. Bovendien valt het ontruimingstijdstip (juli volgend jaar) samen met het einde van het schooljaar, zo heeft het college geconstateerd De wethouders vinden niet dat het advies van de raadscommissie voorbij gaat aan de bedoeling van het wijkorgaan Groenhouten, maar dat het advies zich juist daar op toespitst Het college vindt dat het vertangen van het wijkorgaan om de gebroeders De Kruijff in "t Spul te laten, gezien het bovenstaande, niet gehonoreerd kon worden De opmerking dat de waslijst van voorwaarden in het advies in feite handhaving van de boerderij onmogelijk maakt, acht het college in strijd met de waarheid. De wethouders zeggen dat het aantal voorwaarden in feite tot vier beperkt blijft: 1 De te vinden bestemming moet binnen de aangegeven grenzen blijven 2. De boerderij moet aan de bouwtechnische eisen gaan voldoen. 3 Omwonenden moeten kunnen instemmen met de te vinden bestemming. 4. Er moet zekerheid worden verschaft over de wijze van financiering en exploitatie. De Commissie Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting van de gemeente Leusden - zoals de officiële benaming is van deze be langrijke commissie binnen het gemeentelijke raadsgebeuren - heeft, in aanwezigheid van alle andere niet in deze commissie zitting heb bende raadsleden, „besloten" om de boerderij 't Spul nog eventje te laten staan om bewoners van de wijk Groenhouten, raad èn gemeente uit te laten zoeken wat voor mogelijkheden er eventueel nog zijn om het voortbestaan van deze boerderij te kunnen waarborgen. Er is in de strikt besloten vergadering een lange lijst van zestien punten opgesteld met wensen, eisen en verlangens, waaraan moet worden voldaan, wil de boerderij in ieder geval tot volgend jaar juli overeind blijven staan. Inmiddels dient de familie De kruijff wel te vertrekken en wordt hun plaats ingenomen door bijvoorbeeld studen ten, die toch al zo moeilijk aan woonruimte kunnen komen. Allemaal erg aardig bedacht, dat wel. Maar toch heb ik m'n ernstige twijfels over het uiteindelijke resultaat van de strikt besloten verqadering van de raad, sorry, van de commissie R.O. met raadsleden. Want de in de zes tien punten gestelde eisen en voorwaarden geven nu niet direkt hoop, dat er ook maar ietszuinigs uit de buszal komen. Daarvoor zijn die voor waarden te zwaar. Als ik het allemaal goed heb begrepen, dan ging het er bij de bewoners in de eerste plaats om de boerderij als duidelijk herken ningspunt van de wijk Groenhouten te bewaren en dan liefst met behoud van de funktie, al dan niet in beperkte mate. Toch als een soort boerderij dus. Nee, zegt de raad, c.q. de commissie R.O., de boer moet er uit, studenten gaan er in en samen moet er een nieuwe funktie voor deze boerderij worden bedacht, die financieel haalbaar is. Er blijkt dan ineens een potje van honderdduizend gulden over te zijn om wat mee te doen. Dat is niet veel. En de raad zal zich wel tweemaal bedenken, alvorens ze méér beschikbaar zal stellen voor het opknappen/res taureren van een boerderij. De eerste bezwaren van de omwonenden tegen deze gang van zaken, kunt u in dit nummer in de rubriek „Ingezonden" al lezen. En er zullen er wel meer komen, want een boerderij in vol ornaat, dat Is charmant, daar gaat een zekere rust van uit in deze jachtende wereld. Een boerderij met een andere funktie, nee, daar zijn sommige bewoners niet zo weg van. En daar heb je het gerinkel in de por- celeinkast, want als er maar één bezwaar wordt ingediend, heb je best kans, dat het hele feest niet doorgaat. Ook dat staat in één van die zestien punten. Kortom: er is wel erg veel achter de strikt gesloten deuren gepraat, maar een werkelijke oplossing voor het konflikt is niet aangedragen. Integendeel. Het is er allemaal alleen maar moeilijker op geworden, ,,'t Spul" moet blijven, zegt de meerderheid van Groenhouten. Oké. maar dan wel op een aanvaardbare wijze, bijvoorbeeld als bovenwijkse voorziening. Om als uitwijkmogelijkheid te dienen indien „Groot Krak- horst" op een bepaald moment bijvoorbeeld bezet Is, om maar iets te noemenOf als een beperkte kinderboerderij. Niet alleen voor de wijk Groenhouten, maar voor heel Leusden. De voorwaarden van de gemeenteraad, zoals die achter strikt geslo ten deuren werden opgesteld, geven niet veel hoop op een goede toekomst van 't Spul. De wijze waarop die zestien voorwaarden op papier werden gezet, geeft wat ons betreft óók weinig hoop voor de openbaarheid van gemeentelijke commissie-vergaderingen. Twee ne gatieve konklusies. Met andere woorden: veel (besloten) gepraat, maar weinig wolOok al lijkt het er op, dat de burger, in dit geval de burger van Groenhouten, het volle pond Is gegeven. Er is alleen „geknoeid" met de „weegschaal"En dat was weer niet te kontroleren, omdat alles achter strikt gesloten deurenjuist. Er is echter één troost: in mei volgend jaar is er gemeenteraadsver kiezing. En dan blijven er voor de nieuwe raad nog twee maanden over om héél anders te gaan denken, dan de zittende raadsleden tot nu toe hebben gedaan. Als ze het praten dèn maar zoveel mogelijk in het openbaar doen SPUL ROND - 'T SPUL (2) Er is natuurlijk een keerzijde aan de medaille van ,,'t Spul", dat is duidelijk. De heer Van Maanen van de AR/SGP-fraktie zal dat In één van de komende raadsvergaderingen vast wel met me eens zijn. De boerderij ,,'t Spul" werd enkele jaren geleden door de gemeente van de gebroeders De Kruijff aangekocht voor een respectabel bedrag. Sindsdien oefenen de gebroeders hun boerenbedrijf op die plaats in feite gratis uit. Het is een logische zaak, dat zij best willen blijven waar ze zitten. Uit financieel oogpunt gezien is het echter juist van de ge meente. dat zij zo snel mogelijk deze zaak afgerond wil zien. Wat dat betreft is al veel te lang gewacht met een beslissing. De bewoners van Groenhouten zijn in de loop der jaren nu zo gewend geraakt aan hun boerderij daar in het hartje van de wijk, dat zij er moeilijk afscheid van kunnen nemen. Een boerenbedrijf wordt door de huidige omwonenden aanvaard. De gemeente had het niet zo ver moeten laten komen met dit gewenningsproces en véél eerder moeten beslissen over de lots bestemming van het geobuw: óf afbreken óf bestemmen voor al gemene voorzieningen, zoals ook gebeurde met bijv. „Groot Krak- horst" en „HakhorstEn dat gaat héél veel geld kosten, heeft de praktijk bewezen. We kunnen ons de (besloten) huiver van de gemeen teraad voorstellen, maar het is dan wel een huiver, die zelf is opgewekt door eigen laksheid. Regeren blijft nog steeds vooruitzien en ook gemeentelijke bestuurders moeten jaren vooruit kunnen denken om hun zetel waard te zijn. Er had geen „kwestie 't Spul" hoeven zijn, indien men deze boerderij tegelijk met de eerder genoemde had aan gepakt of meteen had afgebroken. Met uitzondering van de tabaks- schuur dan. Misschien dat daarvan met die honderdduizend gulden nog Iets leuks te maken Is.... Bert Vos.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 3