,.We hebben ieders medewerking nodig" ax van Haassen bij Freddy Textor Treecksangh concerteert NIEUWE PLAATSVERVANGEND GROEPSKOMMANDANT R. VAN DOORN: Leusder Krant - interview DONDERDAG 13 OKTOBER 1977 LEUSDEN - Leusden heeft een nieuwe adjudant, plaatsvervangend groepskommandant. Het is de heer r van Doorn, die officiéél sinds 1 september (in werkelijke dienst sinds vorige week) leiding is gaan geven aan de groep van de Rijkspo litie, die mee helpt om de ordening te bevestigen in de gemeente Woudenberg, Leusden en Rens- woude Hij komt uit de post Ochten, groep Lienden, en deze bevindt zich in de Betuwe. Hij was er ruim zes jaar of> perwachtmeester en postcomman- dant Waarom heeft hij naar Leusden gesolliciteerd? „Omdat de omgeving met niet on bekend was", zegt de 49-jarige ad judant Vóór hij naar Ochten ging. was hij bijna twaalf jaar werkzaam bij de Rijkspolitie te Woudenberg. „Voor mij was het zó, dat ik de autochtone bevolking van Leusden, Renswoude en Woudenberg goed kende. Je komt niet zo vreemd in een plaats, en dat is politioneel ge zien toch wel een voordeel". „In de tijd, dat u in Ochten werkte hebben de gemeenten hier zich enorm uitgebreid. Er is veel im portbevolking toegestroomd". „Inderdaad, de bevolking is erg toegenomen, en om iedereen, bij wijze van spreken te leren kennen, daar zal nog wel een poosje overheen gaan!" „Misschien mogen we stellen, dat deze groep gemeenten rus tige gemeenten zijn, die in samen stelling van bevolking niet te ver gelijken zi/n met conglomaraten als Amsterdam. Is er hier dan tóch dag werk voor de politie aan de winkel?" „In zo'n groep als Leusden, Woudenberg en Renswoude gaat er tóch veel om, al is dat misschien voor de inwoners niet altijd zo duide- Bjk zichtbaar. De aanrijdingen, die hier plaats vinden, zijn groot in aantal, en vaak ook ernstig. In verband met de door stroming van de dorpen, die verbin dingen hebben met Amersfoort, Zwolle. Utrecht. Amsterdam, vindt hier een erg druk verkeer plaats. De dorpen liggen aan de oude ver keerswegen naar die centra. Destijds sprong Quatrebras, toen dat punt nog niet beveiligd was door verkeerslichten er óók al uit wat on gelukken betreft. En dan de Sta tionsweg in Woudenberg destijds, waar veel kinderen om het leven zijn gekomen Toen de Rijksweg 12 nog niet klaar was. ging er tussen Leusden, Renswoude en Woudenberg nóg meer verkeer om. En als je vroeg naar Amsterdan wilde, moest je door Amersfoort heen Tegenwoordig echter nemen veel mensen, en dat moet u niet vergeten, tóch weer die mooie wegen tussen Leusden, Renswoude en Woudenberg! En het verkeer neemt schrikbarend toe. Ook heeft Leusden met een land goed als Den Treek van allerlei te doen. Naar Den Treek komen grote groepen mensen. Ik zag dat deze zondag weer eens En nu wil ik niet zeggen, dat al die mensen overtre dingen begaan, maar hoe meer mensen hoe groter de kans daarop is. En dan zijn er hier vele campings, jeugdkampen en dergelijke, en die brengen ook veel drukte met zich mee. Daarbij komt, dat we te genwoordig vaak mensen kwijt zijn aan detachementen We moeten bijstand leveren voor grote landelijke zaken Dan heb je net een heel programma klaar, dan worden er mensen van ons opgevraagd, en dan kan je weer nieuwe schema's in elkaar gaan zetten". ,,Gaat er ook vee! tijd zitten in de gewone hulpverlening door de Poli tie?" ..Ik ga van het standpunt uit", zoals verschillende van mijn voor gangers. dat als wij kijken naar de formulering van de wet, dat daar alles onder valt: wij moeten hulp ver lenen aan diegenen, mensen en die ren, die dat behoeven Zo staat het er letterlijk. Burenruzies, echtelijke twisten, een te hoge haag. Daar merkt de buitenwacht niets van, maar de Politie is er druk mee. Veel mensen bezoeken ook onze buro's. Het groepsburo is elke och tend om 8.00 uur open, en dat gaat konstant door tot 's avonds 10 00 uur Dan hebben we onze wagens op de weg Eén man heeft telefoon- wacht. en die roept de auto's op, die „ergens naar toe moeten Wóór ze ook zitten, we kunnen ze direkt op roepen". „Soms hoor je wel es, dat de Poli tie niet snel genoeg ter plaatse was. Of dat je de Politie niet ziet, als er wérkelijk iets te doen is" „Tja, als één van onze auto's pre cies tegen Veenendaal aan zit, dan begrijpt u natuurlijk wel dat ér tien tot yijftien minuten voor nodig zijn om hier naar toe te komen Is er een ernstig ongeluk gebeurd en ligt er een vrouw of een man op de weg, dan lijken voor de omstanders drie minuten een uur te duren Hetzelfde geldt voor de komst van de am bulance. Die komst blijft in de ge dachten van de mensen altijd te lang uit. Maar echt, wijkzorgen dat we bij de ernstige zaken. To~snéï~mogelijk ter plaatse zijn. Neemt u nou vanoch tend, die brand in Stoutenburg: daar waren we direkt aanwezig. Bovendien, als er iets ernstigs aan de hand is. dan kunnen we er van hieruit ook altijd nog met de plantonwagen naar toe". De heer Van Doorn spreekt uit een 29 jarige ervaring. Hij ging des tijds als dienstplichtige bij de Mare chaussee, en diende ruim twee jaar bij de Militaire Politie. Te ruggekomen uit Indonesië", waar hij twee jaar werkzaam was, ging hij nog ruim een jaar aan het werk bij de Marechaussee. In 1951 kwam hij bij de Rijkspolitie in Jutfaas. In dat te genwoordige Nieuwegein bleef hij acht jaar. In 1959 ging hij naar Woudenberg. Van 1971 tot 1977 werkte hij in Ochten. „Bent u ook zo verontrust door het gebrek aan discipline bij de huidige weggebruiker?" „Daar kan inderdaad nog veel aan geschaafd worden. Veilig Ver keer Nederland werkt eraan. Er komen spots op de teevee Verkeersveiligheid is een vreemde zaak Is er op de Rijksweg een ernstig verkeersongeval, dan zie je de eerste automobilisten, onder de indruk daarvan, voorzichtig en langzaam voorbij rijden. Tien minuten later rijdt iede reen echter weer met grote snelhe den voorbij. We zien het ook met de snel- heidskontrole Als ze bekeurd worden voor te hoge snelheid, zit éven de schrik erin, en rijden ze rus tig Als ze de volgende dag echter, bijvoorbeeld op een zakenreis, tijd te kort komen, of zelfs dat niet eens, rijden ze weer te hard! Wél is een pluspunt in het verkeer, dat de laatste jaren de kwaliteit van de voertuigen beter is. De echte au towrakken zie je niet meer. Daar ge beurden vroeger ook ongelukken door Dan deden de remmen het bij voorbeeld niet Dat is echt veran derd. De mensen doen nu meer aan reparaties Ze kunnen het beter be talen. Het alkoholmisbruik neemt tóé. In het begin was iedereen bang voor het blazen De schrik zat er toen danig in! Nu is dat weer wat afge zwakt. r Wel is voor óns verbeterd, dat je- als iemand naar alkohol riekt, hem kan laten blazen. Als hij boven de 0,5 blaast, ben je nu gerechtigd om hem de bloedproef te nemen Vroeger kon iemand zo iets weige ren. en dan wasje nergens. Maar nu is het zó geregeld bij de wet. dat als iemand weigert hij zich gelijk schuldig maakt aan een strafbaar feit Je hebt gelegenheids- en ge woontedrinkers Met tien borrels op merk je bij de gewoontedrinkers niet veel uiterlijks, terwijl een dame, die niet drinkt, bij één sherry zich al op merkelijk kan gedragen Blazen en bloedproef maken dit werk aanmer kelijk gemakkelijker" „Hoe staat het met de bezetting van uw korps? Is er sprake van on derbezetting zoals in vele korpsen elders?" „Wij zijn redelijk op sterkte. Or ganiek zouden we 49 man moeten hebben. We hebben er 35. Feitelijk is er met deze 35 mensen redelijk goed te werken. Daar kunnen we de patrouilles van 7.00 uur, 's morgens tot 11.00 uur 's avonds of zelfs 3 00 uur 's nachts mee rijden. Wij hebben konstant auto's op de weg. Er is sprake van een betrekkelijk goed gerichte surveillance". „Zijn er prenten in deze gemeen ten, die volgens u uit verkeerstech nisch oogpunt onder de gevaarlijke verkeerssituaties vallen?" „Het is me opgevallen, dat er nu bepaalde punten, waar wij vroeger al op wezen, beveiligd zijn. Ik noem Oud Leusden, de Doornseweg. QuatreBras en diverse punten in Leusden-centrum Ook de uitval uit Leusden-Zuid is nu met stoplichten beveiligd". „Wat vindtu ervan om het bordje, dat aanduidt dat ergens een fietspad is dat voorrangsverkeer hee ft, en waarop je fietsers uit beide richtingen ziet afgebeeld, te voorzien van een oranje driehoekje. Om de automobilisten nog eens extra te alarmeren". „Bij afslag van een voorrangsweg moet je aan al het doorgaande ver keer voorrang verlenen" Ik houd van verkeersborden, „maar men moet er niet bord-blind door worden Bij Quatre-Bras heb ik vroeger eens zo'n honderd borden geteld! Door tiet ene bord ziet men het andere niet meer. De meeste verkeersfouten worden gemaakt door rijfouten van de weggebruiker zelf. Je kunt echt niet ólles beborden. Ik geloof, dat men kan doen wat men wil maar dat er altijd ongelukken zullen blijven. Dat zit 'm in de mens zélf. In Den Treek hebben we borden geplaatst voor groot wild, dat over steekt. In zo'n Treek vallen die borden goed op. Déér ben ik vóór. Wij werken allen mee aan een veiliger verkeer, maar veilig verkeer, nee, dót zullen we nooit krijgen". „Op de scholen wordt verkeersles gegeven. Zou het aan beveling verdienen om méér de kern, waar het om gaat, te belichten. En het kind, niet èl te lu guber natuurlijk, te laten zien dat die verkeerslessen worden gegeven om invalide mensen en dode kinde ren te voorkomen?" „Ik heb in Ochten veel gedaan aan lesgeven op de scholen. De kinderen deden het leuk. ze legden ee n examentje af. Maar een dag later zag je ze in het verkeer weer, van alles verkeerd doen! Maar- van daag de dag wórdt er les gegeven, dat is al héél wat! Vroeger was zelfs dót er niet bij! Misschien verdient het aanbeveling om wat achtergronden te belichten: dat hangt ook van de onderwijzers en onderwijzeressen af! Adjudant Van Doorn zegt mij tot slot nog eens nadrukkelijk in de krant te zetten dat de Politie een dienstverlenend apparaat is en wil helpen dóór waar de mensen werke lijk problemen hebben. Als het pu bliek iets ziet dat het niet vertrouwt, loont het de moeite altijd om de po litie te bellen Die gaat er op af, en onderzoekt het geval. Laat men niet denken och, dat valt wel mee. dat zal wel niets zijn! Want die kleine dingen kunnen juist zo belangrijk zijn. De Politie, zegt de heer Van Doorn, kan daar vaak de grote dingen uit halen. Laat het publiek ook altijd kentekens noteren, en ook het merk van de auto „Het wordt steeds moeilijker met de mensheid Ook de jeugd wordt steeds „brutaler Daarom moeten wij de medewerking hebben van de ouders, van de ouderen, van de jeugd, eigenlijk van alle van de gemeenten, die met die gemeenten vormen." ANCO MALI. Leusder Krant - Kunst - Op zondag 16 oktober in Freddie Textor's eetcafé- „De Hakhorst", Waarden 25A, vheel bizondere tentoonstelling van De Leusdenaar Max van Haasen een kollektie zéér gevoelige pen- van hoog nivo. de eerste plaats een aantal gewi/d aan de ondoor- groeivormen, de bomen, is als een gedicht, dat zijn ternauwernood prijs geeft, alleen, aan de zuivere ziel, geheim waardevol is. in Max van Haasens wereld - zijn prenten niet te literair of te sym- worden geïnterpreteerd - bo- d/e losgegroeid zijn van de rest, een eigen leven zijn gaan leiden, wortelmassa's heen wan- die spiegelvormen op- van zichzelf, en van de takken 3 wortelpartijen. Bomen, die de longen van de mensheid zijn, en die in Max van Haasens realiteit tot long vor men zijn uitgegroeid. Bomen, die nieuw mensenleven mogelijk maken. Tekeningen van bomen, getuigend van een groot vakmanschap en een zuiver waarnemingsvermogen. Max van Haasen weet de stilte, de grote kracht van de natuur, in fijn afgestemde beelden te vangen. In zijn huidige kollektie werkt Max van Haasen meerdere malen met een raameffekt, om zwart, wit en kleur te kunnen kombineren. Men kijkt het raam uit, en ziet vanuit het zwart-wit beeld op een gekleurd landschap. Ki/ken naar, dat wil zeggen, kijken vanuit het eigen venster. Het eigen venster geeft toegang tót, geeft dimensies néér Winterkoningm stil van innig beeld, rustig van sfeer. Stilte ook op de hori zon. Door het raam tekenen zich kale bomen af. Een man is huiverend in jas gehuld. Een naakte vrouw zit op een stoel. Het gezicht is half vervlogen on herkenbaar Het naakt brengt een stuk spanning te weeg. Zo ook in de tekening „Inzichtelijk". Het is het over dreven esthetisch worden in de anti- effekten. Dit beschouw ik als één van de sterkste zijden van Max van Haasens nieuwe kollektie. Triviaal moederportret": een spel met de omgeving, een reaktie op die omgeving. Een prent in zoete kleuren vanwege het afzetten tegen overdreven sentimentele en niet be vredigde gevoelens Fraaie prenten ook:Uitgemetenen „Indrospektie" Tóch een tikkeltje symbolischMax van Haasen sug gereert een luster, huiselijke gezellig heid in „Uitgemeten". Maar er is sprake van een landmeetstok, en de menselijke vorm wordt zwaar verkap- seld weergegeven. Het effekt is er één van grote eenzaamheid. „Introspektie" is een zeer door wrochte tekening. Stipjes en streepies kreèren allerlei strukturen. Bij aandach tige beschouwing doemen steeds meer vormen op Koppen, een kind Een Franse tekst is eveneens bedoeld als struktuur. Een tekst uit Prediker valt af te lezen. Prediker, een wijs boek, waaruit de moderne op hol geslagen mens inspiratie kan opdoen om te rela tiveren. Welk voordeel heeft de mens van alle arbeid, die hij verricht onder de zon? Hetgeen er is geweest, zal er altijd zijn. Hetgeen er is gedaan, zal er alti/d gedaan worden, zodat er niets nieuws is onder de zon. In veel wijsheid is veel verdriet. En die wetenschap vermeerdert, vermeerdert smart. Daar lijnrecht tegenin heeft Max van Haasen frasen geschreven uit „Also sprach Za- rathustra". De hele prent Is doortrokken van een dubbel gevoel. De ambivalen te, die elk denkend mens ervaart, en die hij als een onoverbrugbare gesple tenheid in zichzelf waarneemt. In de tekening „Driebreedheid" wordt gemarteld, en een piasachtige figuur kijkt ernaar. Max van Haasen geeft in zo'n prent het menselijke weer, en ontmenselijkt het meteen weer. Zo is het in wezen met de mens gesteld: hij heeft alle mogelijkheden in handen, maar hij misbruikt zijn talenten. Max van Haasen toont ook nog wat lijnenspelletjes van vrouwenkoppen, heel teer en frêle Vrouwengezichten, lyrisch, poëtisch, nadenkend, eva luerend. Een tentoonstelling, die u beslist niet mag missen. Goed werk van Max van Haasen, die hiermee inzicht in vele problemen toont, en die de berusting in de eeuwig opflakkerende strijd van de mensheid schijnt te hebben aanvaard En vergeet u niet: eetcafé-galerie „De Hakhorst", Waarden 25A, waar Freddie Textor de scepter zwaait, be staat op 16 oktober één jaar. Om 14.00 uur zal daarom het Reicha Kwintet Utrecht een programma van kamer muziek ten gehore brengen. Om onge veer 15.30 uur zal Max van Haasens tentoonstelling worden geopend. Om de feestelijke gebeurtenis een blijvend tintje mee te geven zal een pentekening van Max van Haasen onder de aanwezigen worden verloot. ANCO MALI. 3 Op donderdag 20 oktober a.s. om 20 00 uur. geeft TREECKSANGH een groot concert in de Marcuskerk aan de Asschatterweg 23 te Leusden-C, waaraan een viertal solisten en het Randstad Kamerorkest meewerken. De werken die gebracht zullen worden zijn van: G. Fauré, J. Brahms, S. Adams, Ph Pool, Fr. Nieuwenhuysen. en J. van Spaendocnk. Kaarten zijn ver krijgbaar bij o.a. Coen van den Berg aan de Hamersveldseweg en in de boekwinkel op het winkelcentrum aan de Torenakkerweg. Voor nadere in lichtingen,. ook wat betreft,een avond je Treecksangh", kunt u altijd te recht bij het sekretanaat, tel. 033- 43068. De Treecksangh concerteert op deze archieftoto.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5