lirport '77: „Verdwenen in de lermuda-driehoek" Festival met veel hoogtepunten, maar zonder feestelijke omlijsting WÊ^m ih^SipP Internationale filmweek Arnhem IR bert vos VERHAAL Misder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 20 OKTOBER 197' 19 IN HET KORT ÏERSFOORT - „Airport" was een rampenfilm, gebaseerd op het gelijk te boek van Arthur Hailey en die film deed het goed bij het publiek. Ik heb tllemaal niet bijgehouden, maar dat schijnt in 1975 geweest te zijn. Ook in Kkwam er een „Airport"-film, want de Hollywoodbazen weten wat geld in Laatje brengt en één keer succes kan best een tweede succes inhouden, Laar? En als die tweede dan ook nog redelijk voldoet, dan kan er ook wel Iderdeaf, hebben ze daar in dat prachtige Amerika gedacht en zo ontstond port 77". Maar in Nederland zijn ze nog wat commerciëler als het aankomt ftet bedenken van goede filmtitels en omdat de beruchte „Bermuda- oekde laatste tijd weer - via nieuwe speculatieve publikaties - in het jaipunt der belangstelling is komen te staan, werd de Nederlandse titel lirport '77: „Verdwenen in de Bermuda-Driehoek". En dat is de enige rtfilm, die deze week in het programma der Amersfoortse bioscopen te «nis. Eneerlijk is eerlijk, het is niet eenszo'n slechte film in z'n genre, want [ivoldoende spanning aan boord van de Boeing 747, die het slachtoffer •jtvan deze filmramp. Regisseur Jerry Jameson heeft naar een scenario Jyjchael Scheff en David Spector een voor de liefhebbers van het rampen- :r?een boeiendefilm gemaakt met tal van spektakulaire hoogtepunten. En i^thelemaal op safe te spelen, is het cast ook niet mis: Jack Lemon als de i, Lee Grant, Joseph Cotton, Olivia de Havilland, Christopher Lee: enamen, die de film mede naar een succes moeten dragen. Producer mFrye kan tevreden zijn. lip Stevens, 'n multi-miljonair en ard kunst-verzamelaar besluit pdhuis met zijn verzamelingen aan Ipjtóek te schenken als museum Irevandat feit, nodigt Stevens een i vrienden, kunstkenners en |raelaars uit op een vlucht van ngton naar Florida in zijn eigen kr-luxe ingerichte Boeing 747 Terwijl er voorbereidingen tot de vlucht worden gemaakt, worden er te vens 'n ander soort voorbereidingen gemaakt: drie bandieten willen het toe stel kapen en met de kunstverzameling aan boord, die miljoenen waard is, er vandoorgaan. Wanneer de 747 die avond vertrekt, is er onder de passagiers een uitgelaten stemming, wanneer de gasten aan boord welkom worden geheten door Phi lip Stevens in Washington via 'n privé TV-monitor. lig L-- ilft 1/1 Hf iï J fiellpjjS r? gÉfl li n r^sPii «jfl Niet lang na de start slaan de kapers toe. Op ingenieuze wijze worden de passagiers verdoofd en weten zij de Captain in hun macht te krijgen. Om eventuele opsporing te verhinderen, duiken zij met het toestel tot op geringe hoogte boven de oceaan, om zodoende alle radar te ontwijken. Het toestel raakt in 'n slecht weer zone en het zicht wordt nagenoeg nihil. Terwijl de passagiers langzaam uit hun tijdelijke verdoving bijkomen, raakt het toestel 'n toren van een booreiland voor de kust. Een motor wordt weggerukt en het toe stel stort neer in het woelige water. Er wordt aan boord een ravage aangericht, waarbij twee kapers de dood vinden en de derde wordt gewond. De captain neemt het commando weer over en tracht de paniek onder de passagiers te bezweren. Het toestel zinkt in zijn geheel onder water en komt te rusten op een zacht glooiende zandbank. Daar de romp voorzien is van druk-cabines dringt er in de intact gebleven romp (nog) geen water door. Wanneer op het vliegveld van vertrek en dat van bestemming het (radar)- contact wordt verbroken, tracht men het toestel op te sporen. Maar omdat het honderden mijlen uit de koers is gevlo gen, zoeken schepen en vliegtuigen te vergeefs. Als we dat allemaal hebben gehad en de cliché's van alle rampenfilms de revue hebben gepasseerd (compleet met allerlei dramatisch lijkende be slommeringen der passagiers, ieder met hun eigen gedachten en problemen die verder geen enkele diepgang krijgen) begint het meest spektakulaire deel van de film, de redding. En daar moet o.m. George Kennedy aan te pas komen, terwijl eigenaar Stevens (een klein rolletje van een vergrijsde James Stewart) eerst uit de verte en daarna wat dichterbij met angst en beven de red dingspogingen gadeslaat. Ondanks verschillende tegenslagen, waarbij ui teraard wel wat doden zijn te betreuren (anders zou het geen ramp zijn, is de logische gedachtengang) komt alles nog op z'n pootjes (in dit geval vleugel tjes) terecht. „Verdwenen in de Bermuda- Driehoek" heeft niets met het raad selachtige fenomeen te maken, waarbij vliegtuigen spoorloos schijnen te verdwijnen. Het is gewoon een titel om extra aandacht te trekken voor een film, die als ram penfilm best voldoet aan deeisen, die men aan een rampenfilm mag stellen. Ook al zou men voor het verhaal zelf best eens wat fantasierijker, karak tervoller en geïnspireerder tewerk kunnen gaan. Het zijn de spek takulaire zaken, die de film van de ondergang redden, waarbij vooral het laatste deel voortreffelijk getimed op het doek komt met deels een happy end. Een einde, waarbij in ieder geval de schurken uit dit drama het loodje hebben gelegd. En dat stelt de mensheid gerust (Euro Cinema, eerste week, 12 jaar). Paul Newman, Robert Redford en Robert Shaw zijn opnieuw te zien in een reprise van de film „The Sting", de film, die zeven Oscars won en gemaakt werd door regisseur George Roy Hill Een film om nog eens te gaan bekijken (Grand4, eerste week, 12 jaar). „What's up doc?" van regisseur Peter Bogdanovich lijkt opnieuw voldoende publiek te trekken vooreen tweede week in Grand 5. Terecht, want het is een erg plezierige film met Barbra Streisand en Ryan O'Neil in de hoofdrollen (Alle leef tijden). „Soldaa t van Oranje" van regisseur Paul Verhoeven begint aan de vijfde week en ook al zijn de meningen wat verdeeld over de kwaliteit van deze groots opgezette Nederlandse oorlogs film, er is wel belangstelling voor. Jeroen Krabbé. Rijk de Gooyer, Belinda Meuldijk en Rutger Hauer spelen er uit stekende hoofdrollen in. (Cinema 1, vijfde week, 16 jaar) „Black Sunday", de terroristenfilm naar het boek van Thomas Harns, begint in Cinema 2 aan de tweede week. „Zwarte zondag" is een thriller (sommi gen zeggen rampenfilm) over een be raamde aanslag door de Palestijnse Zwarte September-beweging op een propvol Amerikaans stadion. Goed ge maakt en doordat regisseur John Fran- kenheimer de hoofdfiguren wat méér diepgang gaf dan normaal gebruikelijk in dit vrijblijvende genre, werd „Black Sunday" boven de gemiddelde kwaliteit uitgetild. Met een nogal spektakulair slot, zoals dat hoort (Cinema 2, tweede week, 16 jaar). Verder in Duo 1 één van de nieuwste sexfilm van de in dit genre niet on bekende Franse regisseur Max Pécas, die een vrouw allerlei erotiek in haar dromen laat beleven totdat die erotiek werkelijkheid gaat worden. Geen slecht gemaakte film, ook al moet je van de stijl van Pécas houden. Eén ding is zeker, ook het maken van sexfilms doen de Fransen op een charmante, hoffelijke wijze, zonder grof te worden .(16 jaar) Liefhebbers van spektakulaire ach tervolgingen kunnen deze week in Duo 2 terecht, waar „Moving Violation" draait (Pas op. we rammen er boven op) van regisseur Charles S. Dubin, wie dat ook mag zijn. Maar deze Dubin heeft in ieder geval - afgezien nog van het redelijke verhaal - een film gemaakt, waarin de achtervolgingen niet van de lucht zijn en waar de makers van „Plankgas" bij voorbeeld toch nog iets van kunnen le ren. Het is toch altijd weer fascinerend, die gierende banden, de enorme chaos, de schitterende ontsnappingen en de reeks aan vernielingen die dat allemaal tot gevolg heeft. Fascinerend, omdat je- als je zelf ergens een klein deukje aan je wagen oploopt door waLvoor stomme oorzaak ook - je met heel veel tamtam probeert via het invullen van verzeke ringsformulieren en al dat soort ellende - je schade vergoed te krijgen. En daar is in „Moving Violation" echt geen beginnen aan(Duo2,16jaar). In de kindervoorstelling blijven Siors en Sjimmie nog een week met nun spannende avonturen op Schiermonni koog. En daarmee wordt het een span nend weekje in de Amersfoortse thea ters. Spanning en humor. In allerler va riaties. ie uit: Vier vuisten vallen uit de lucht, te zien in de nachtvoorstellingen w2,metdie imitatie's van BudSpencerenTerence Hill inde hoofdrollen: tottfi en Michael Coby. De originelen zijn beter. elke keer weerzo voortreffelijk in slagen om zichzelf zonder een klein wolkje mist te isoleren van de rest der mensheid. Dèt was eigenlijk, wat ik bedacht. Een zaamheid, geïsoleerdheid. Gebrek aan kommunikatie, kontakt zogezegd van de ene mens met de andere. Die mist deed me daaraan denken. U hebt natuurlijk ook deze week met moeite uw huis teruggevonden, zo tegen de avondschemering. Ook u hebt zich wellicht wat onzeker, wat eenzaam, wat afgesloten, geïsoleerd gevoeld. U miste kontakt. AI was het maar met het achterlicht van de voor je rijdende auto of brommer of fietser. Op zo 'n moment weet ik wat het is, om geen kontakt te hebben. Alleen te zijn. Kijk, ook ik ben geen brave borst, die nooiteens te diep in hetglas heeft geke ken en ook ik heb ervaren, dat ook daar door een soort mist kan ontstaan. Maar da's toch anders. Dat is warmer, ple zieriger. De mist van deze week was koud, kil. En vanaldatgefilosofeer, daar in die beslotenheid van blik en glas, voortglijdend over de weg, nauwlettend kijkend naar de witte streep (fijn toch dat die dingen er op zo'n moment zijn) kreeg ik dorst. Toen ik thuis kwam nam ik een helder koel glas bier. Het is niet m'n gewoonte om dat zo vroeg in de avond te doen, maar het was de mist, die het em deed. Later op de a vond keek ik naar buiten en zag niets. Mist. Binnen was de warmte van gewoon een avond thuis. Een doordeweekse avond, zoals dat heet. En u denkt natuurlijk, dat ik toen ook alles mistig zag. Maar dat was het 'em juist. Alles was haarscherp En de koffie geurde. Later kwam pas het tweede glas bier om het feit te vieren, dat ik er toch bijhoorde. Dat ik terug was van weggeweest, terug gekomen uit die eenzaam 'eid, die leegte. Terug uit die dikke mist om je heen, die je soms ook voelt als de zon op je huid brandt en de mensen om je heen praten, praten, praten. Je gaat de gekste dingen denken als je in een zware mist rijdt. Dat blijkt nu weer. f ieek werd ik gekonfronteerd f toch nog niet helemaal uitge- r fenomeen „mist'. U weet wel, mü nevelflarden, die langzaam |2% aangroeien tot wolken, die Tferöoven het wegdek het auto- r°f een zeer riskante on- maken zonder radar aan r° carbine je ongemerkt tot het W-enzamen gaat voelen. z°'n stevige mist ontdek je toe klein en beperkt dat eigen J-van/e/s Zo, afgesneden van WH<terlieflijke beschaving, voort- fffaiseen fietser over de weg (en ■jPtfc/i al een wonderbaarlijke Pavoor een doorsnee automobi- wl-plotseling de tijd om al filoso- t naar huis te zoeken. En - T ewand me eens in een ver- Wtbui verteld - filosoferen moet r Hel net als melk, alleen dat r'e °P zonder erbij na te den ken, daar komen je grijze pao te pas en dat is veel ge nder dan in twee, drie slokken J^e melk soldaat maken. IPordat ik opnieuw terecht kom wfieover dat andere grijswitte probeer ik terug te ■J1 "ef rechte pad waaraan ik T^nen, ook al valt dat door die [toe. i^ton het over filosoferen in de t P&nzingen, wijsgerige ge- T 'e bngzaam in je opwellen 1 e/ende bron. Zoiets over- |r'ef vaak. want ik ben een Ftorg eren die brengt het nooit I'/1 met open mond luisteren 1 Pgaande diskussie van onze peerc/e academici, die er TT Scène uit „Moving Violation", te zien in Duo 2. Filmagenda voor Amersfoort van donderdag t/m woensdag. GRAND 4 - tel. 033-14632. ,,The Sting", 12 jaar. Dagelijks: 1.45, 6.45, 9.15 uur; zondag: 1.45, 4,15, 6 45, 9.15 uur. GRAND 5. ..What's up doc", a.l. Dagelijks: 2.00, 7 00. 9.30 uur; zondag: 2.00, 4 30, 7.00, 9.30 uur. CINEMA 1 - tel. 033-18900. Soldaat van Oranje", 16 jaar. Da- gelijk, ook op zondag. 1.30, 6.30, 9.30 uur Hoofdfilm begint 5 minuten na aanvang. CINEMA 2. Black sunday16 jaar. Dagelijks, ook op zondag 1.45, 6.45, 9.45 uur. EURO - tel. 033-33655. ..Verdwenen in de Bermuda drie hoek (Airport 77)", 12 jaar. Matinee: 12 30, 2.00 uur, dagelijks: 1.45,6.45, 9.15 uur; zaterdag: 4.15, 6.45,9.15 uur; zondag 1 45, 4.15, 6.45, 9.15 uur. DUO 1 - tel. 033-16572. ..Droom der wellust", 16 jaar. Da gelijks 2.15, 7.15, 9.30 uur; zondag: 2 15. 4 30, 7 15. 9.30 uur. DUO 2. ..Kijk uit we rammen je de bocht uit", 12 jaar Dagelijks: 2.00, 7.00, 9.15 uur; zondag 2 00 4.15 7.00, 9.15 uur NACHTVOORSTELLINGEN DUO 1. ,,Geef ons dagelijks liefde". 16 jaar Vrijdag- en zaterdagavond. 24.00 uur DUO 2. ,,Vier vuisten vallen uit de lucht" 16 jaar. Vrijdag- en zaterdagavond. 23.45 uur. KINDERVOORSTELLINGEN EURO. ,,Sjors en Sjimmy en het zwaard van Krijn", a.l Zaterdag. 1.00, 3.00 uur; woensdag: 1.45 uur Speciale ochtendvoorstellingen in de herfstvakantie: CINEMA 1. ..The scarlet buccaneer". 12 jaar Donderdag- en vrijdagmorgen 11 00 uur, prijs f5,- CINEMA 2. ..De gendarme op drift", a.l Don derdag- en vrijdagmorgen 11 00 uur. prijs f5,-. EURO. ..Sjors en Sjimmy en het zwaard van Krijn" a 1 Donderdag- en vrij dagmorgen 11.00 uur. prijs f3,50 Jack Lemon in aktie tijdens de reddings-scéne in „Verdwenen in de Bermuda-Driehoek" (Airport *77). Het spektakulairegedeelteisdanal voorbij. ARNHEM - Filmenthousiastelingen hebben vanaf vorige week donderdag tot woensdagavond hun hart kunnen ophalen tijdens de Internationale Film- week Arnhem, die elke twee jaar in de Gelderse hoofdstad wordt gehouden. Hoewel we qua omlijsting wel eens feestelijker film-manifestaties hebben meegemaakt, waren de in A_rphem vertoonde films over het algemeen redelijk tot zeer goed van kwaliteit, waarbij vooral opmerkelijk was, dat de echte publieksfilm vrijwel ontbrak, op „Star Wars" van de Amerikaanse regisseur George Lucas en „The Spy who loved me", de nieuwste James Bond-film na, die dan ook als openings- en als sluitingsfilm van het festival werden ge bruikt. Voor het overige was de kwaliteit van de films in het algemeen hoog, zonder dat van echte publieksfilms gesproken kan worden. Vooral de Franse films kregen ruimschoots aandacht. Van de in totaal zo'n dertig gloednieuwe films, die in de afgelopen week in Rembrandt en Luxe werden vertoond, zijn enkele duidelijke hoogtepunten en dieptepunten te noemen. Om met de hoogtepunten te beginnen: „Providence" van de be faamde regisseur Alain Resnais, „La Dentellière" van de Zwitser Claude Goretta en „Soleil des Hyènes" van regisseur Ridha Behl, een co-produktie van Tunesië met Nederland, waarbij Nederland de technische afwerking verzorgde, met Theo van der Sande achter de camera. „Soleil des hyènes" kan overigens ook als de enige inbreng van het filmfestival worden be schouwd van Nederlandse zijde. Het was spijtig te konstateren, dat in het hoofdprogramma geen plaats was ingeruimd voor de traditionele korte film in een speciaal voorprogramma, zoals dat twee jaar geleden wèl het geval was. Verder kan deze Arnhemse Filmweek gekaraktiseerd worden als een nogal sobere film-manifestatie, ook al konden de organisatoren zich verheu gen op veel buitenlandse bezoekers, zoals regisseur Claude Goretta, regis seuse Agnes Varda (die in Arnhem de Nederlandse première bijwoonde van haar nieuwste film „L'Une chante l'autre pas"), producent Gary Kurtz van „Star Wars" en enkele van zijn sterren en regisseur Ridha Behi, die na afloop van „Soleil des Hyènes" met het publiek in Luxe in diskussie ging over de bedoeling van deze voortreffelijk gemaakte film. Tenslotte nog een opmerking over het bijprogramma en dan in dit geval de aandacht, die aan de kinderen tijdens deze Internationale Filmweek is geschonken. Die aandacht was minimaal, zoals ik konstateerde tijdens een bezoek aan één van de matineevoorstellingen (er waren er drie in totaal in Saskia). Afgezien nog van het sterk verouderde en grijsgedraaide materiaal, zou je toch hebben verwacht, dat ook de jeugd wat meer bij het fenomeen film zou zijn betrokken tijdens deze filmweek. In de eerste plaats door in ieder geval de nieuwste jeugdfilms te vertonen, zowel voor de kleuters als voor de oudere kinderen. Verder zou ik aandacht hebben geschonken aan de film, door bijvoorbeeld in het kort te laten zien, hoe een film wordt gemaakt. Er zijn ook andere mogelijkheden denkbaar, om ook de jeugd het idee te geven, dat er een filmweek in Arnhem aan de gang was. Maar niets van dat alles. Geen wonder, dat de zaal nog niet half vol was... ENKELE HOOGTEPUNTEN Veel van de films, die in Arnhem hun première beleefden, zullen al dan niet binnenkort in roulatie gaan, zodat ik mij in deze nabeschouwing graag wil be perken tot enkele hoogtepunten. Dat is in de eerste plaats de bnljante film van de Fransman Alain Resnais: „Provi dence". PROVIDENCE Geïnspireerd door een geraffineerd scenario van David Mercer (die de Ne derlandse première persoonlijk bij woonde en terecht na afloop een ovatie in ontvangst nam) maakt Alain Resnais een briljante film over een oude, zieke lijke, mopperige en drinkende schrijver, die alleen in zijn landhuis - lijdend aan slapeloosheid - aantekeningen maakt voor wat hij noemt zijn laatste roman De hoofdfiguren in die roman zijn z'n eigen kinderen, zijn zoon (Dirk Bo- garde), schoondochter (Ellen Burstyn) en bastaard-zoon (David Warner). In zijn door pijn en alcohol gefolterde geest ziet hij zijn familie als door een wijnglas vertekend, tot in het bizarre. Terwijl hij al mopperend over zijn ziekte en de lege wijnflessen door zijn huis dwaalt en aantekeningen maakt, komen die aantekeningen, die op papier gezette gedachten in beelden tot leven. We maken kennis met de ad- vokaat (Dirk Bogarde), de schoon dochter (Ellen Burstyn) en de bastaard-zoon (David Warner) in het vertekende perspektief van de oude schrijver. En die beelden veranderen telkens, worden steeds weer herschre ven, zoals de schrijver zijn aantekenin gen doorkrast en door nieuwe ver vangt. Dialogen worden plotseling on derbroken. omdat de schrijver ze niet zo aardig vindt Handelingen ondergaan hetzelfde lot. Zo op het eerste gezicht lijkt „Providence" (de naam van het landgoed van de schrijver) een moeilijke film. Maar dat is beslist niet juist, want „Providence" is een bijzonder amusant kijkspel geworden, waarin je gefascineerd wordt meege sleurd door de geestelijke inspiraties en manipulaties van de oude schrijver, een voortreffelijke rol van Sir John Gielgud De humor - wrang soms - overheerst. Je blijft van het begin tot het eind kijken met een glimlach, geboeid door die fascinerende vermengeling van fantasie en pseudo-realiteit in een ver warrend mooi decor, schitterend verfilmd in licht en donker Een film vol nuances, waarbij wellicht de toeschou wers ieder voor zich een eigen inter pretatie zullen kunnen geven aan wat men ziet. Een bnljante film voor een groot publiek. Maar ik ben helaas bang, dat „Providence" het zoals gebruikelijk niet zal doen in bijvoorbeeld Amersfoort, waar men niet zo gevoelig is voor de Franse film. Maar hoop doet leven. SOLEIL DESHYENES De enige Nederlandse inbreng tijdens de Arnhemse filmweek bestond uit de Tunesisch-Nederlandse co- produktie „Soleil des Hyènes" van re gisseur Ridha Behi en cameraman Theo van der Sande. De idee en het scenario werd geleverd door onder meer Behi, terwijl de technische kant in Nederlandse handen was. „Soleil des Hyènes", wat men zou kunnen vertalen in „Zon der hyena's", is een boeiende film over een Tunesisch dorp aan de Middellandse Zee, dat ten offer valt aan de toeristenindustrie. Zo op het eerste gezicht een alledaags onderwerp, maar wie - al kijkend naar deze knappe film - geboeid raakt door de problematiek die achter een dergelijk gebeuren schuil gaat, zal eigenlijk met een schuldbewust gevoel de bioscoop ver laten na afloop van de film. Op zich is er geen enkel bezwaar tegen, dat een land probeert meer inkomsten te krijgen door een toeristenindustrie op gang te helpen. Hoewel het dorp, waarin „Soleil des Hyènes" zich afspeelt met bijzonder veel tegenzin meegaat in de wens van de regering om een hotel en aanverwante toeristenzaken langs het strand te gaan bouwen, kan het op een gegeven moment niet meer terug. De bewoners worden meegesleurd door de moderne tijd, die via het toerisme ook in het normaal voortkabbelende dorpsleven is binnengedrongen. Na tuurlijk zijn er tegenstanders. De vissers, die van hun inkomsten worden beroofd en tenslotte deels overschake len op de verkoop van ansichtkaarten of allerlei anderssoortïge toeristische akti- viteiten. De rest van de mannen is ge noodzaakt om hun heil elders te zoeken. In Nederland bijvoorbeeld of Duitsland. Als gastarbeider. Want - en dat is de tragiek die in deze film duidelijk naar voren komt - het soort ontwik kelingshulp. dat buitenlandse inves teerders via het op gang helpen van een toeristenindustne bednjven, helpt niet de eigen autochtone bevolking aan vol doende werk, aan nieuwe impulsen, maar drijft hen het land uit Regisseur Behi en cameraman Theo van der Sande hebben van „Soleil des Hyènes" een briljante film gemaakt, die uitmunt in sfeertekening en treffend camera werk Maar zoals gezegd: je houdt er wel een schuldgevoel aan over, ook al ben ik nog nooit in Tunesië geweest om daar mijn vakantie door te brengen. Want natuurlijk is dit probleem geen ty pisch Tunisch probleem. De film had zich ook af kunnen spelen in Marokko, Algerije. Spanje of Italië. Bert Vos.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 19