Buitenlandse vrouwen in Leusden 15 eoostduitse lrike van schagen-sehmer: Stichting Jeugdraad wil ambulante functionaris Film in Blijhof Lezingen Hartstichting Leusder Krant - interview DONDERDAG 20 OKTOBER 1977 „In de architectuur is niets absoluut" ILEUSDEN - Dit keer een architekte jpserie Buitenlandse Vrouwen in >n. Ulrike A. van Schagen- die od 24 december 1941 i werd in Königsberg; Ost- m. Ulrike Sehmer trouwde JTde in Indonesië geboren Ne- iderF P. van Schagen. Ze heett «kinderen, die beiden geboren fin Zürich. Maya in 1968. Kim in Ulrike woonde zeven jaar in land, en woont nu al weer tnjaar of zeven in Leusden. I.Wijkomen uit Oost-Duitsland," zegt en de meeste mensen daar komen ijelandbouw Mijn grootvader had er [niandgoed Door de gebeurtenissen =t gebied verhuisden mijn ouders jsleens en tegen het einde van mijn >are schooltijd zat ik op de ze- Ie school! Daardoor voel ik me in eigenlijk aan geen enkele itssterk gebonden." leSehmer ging studeren. Ze was üJin wiskunde, en ze was artistiek, ■koos ze de architektuur Ze werkte (tót voorjaar. toen ze eindexamen d. tot het najaar dat de technische I begin, in de bouw. Op de hogeschool in Berlijn werd jenomen, juist toen de muur erdaebouwd. Haar ouders had- isrtoen bezwaar tegen, dat ze naar Jging. Een tante van haar in |verhuurde kamers aan studen- Idus toog Ulrike naar Zürich Het Eindexamen wér'd niet zonder rjcend, en ze moest hëar vvis- jeken en zo weer opnemen, en v,eindexamen doen. Toen had Sreen halfjaar over, en dat bracht lerika door, waar ze in de huis ligging werken Istudeerde ruim vier jaar in Zürich, ■ze haar man leerde kennen, die k Zwitserse moeder heeft, en die ■wiel ingenieur studeerde. Ze ble- |?og twee jaar in Zwitserland, en 'sden toen naar Leusden BEPAALDE VOORKEUR BEEN LAND if ze in verschillende perioden Bar leven in verschillende landen kan ze geen bepaalde voor- Drwelk land dan ook naar voren In Duitsland bracht ze haar |óoor, in Zwitserland haar studen- |Un Nederland leeft ze met een jtgezin. (biel haar op, toen ze naar Neder- ram? j? Zwitsers zijn erg gesloten, en (op zichzelf. Het was daar niet "jkom iemand te vinden, die 's fopje kinderen kon passen Een m kenden ze ook niet. In Neder- pet leven op de kinderen gericht. n minder dan 10,- heb je hier Tas 't Was een weldaad voor kon het hier allemaal zó ^organiseren! |»f>elkboer. de bakker, de kruide- brengt je alles thuis. On- Wèl kwam in Zwitserland de keer per dag. Later werd dat Hier komt de post maar één wennen, moest je altijd iemand voor het eten. Zo'n uitnodi- veel moeite en veel geld. iemand uitnodigen op Duitsland trouwens t al deed, dan moest je gebakjes en uitge- wonen betreft, dét was óók verschil In Zwitserland in een flat. Onder de twee je daar geen huis kopen. In kochten we een huis in Nederland was veel een eer. deur liet door het hele een beetje zwakker .--w kant kunnen veel meer toer zich permitteren om een tos le kopen. En je kon, omdat jezelf was, timmeren en ^"aar hartelust, In Zwitserland, buis huurde, móest je drie extra huur van tevoren beta- is bet huis slordig achter, dan 9®ld kwijl ledereen lette er *lbet huis in de oude toestand woonde je altijd een ^lend heb je iets dergelijks l°epaa/cfe bouwverenigingen. e wensen houden zich hier ,^n tfe voorschriften. Net zo als u^er ontzag voor de politie en ^hebben." ^Pst Minder gezag voor de r®overheid. In Zünch vielen -^'anders en de Skandinaviërs op door hun studentikoze gedrag. Bij één der roeiwedstrijden kwam een Noor een politieman tegen, en hij hees m' naar boven aan een hijskraan' DE NEDERLANDERS HEBBEN OVERAL PLEZIER IN Als je ziet bij het skiën: dan zijn het de Nederlanders, die aan alle wedstrijden méédoen. Ze hebben overal plezier in. Zuinig zijn de Nederlanders bij het overdrevene af. ledereen kampeert hier, en vindt dat leuk. Wij hebben lang in Sauerland gewoond. De res taurateurs vertelden ons, dat de Neder landers hun auto of caravan voor het restaurant zetten, en dan binnen een kopje koffie bestelden om er hun boter ham bij op te eten' Als ze, ter gelegenheid van een feest, een groot aantal mensen te logeren krijgen, moet je niet denken, dat die in hotels worden ondergebracht. Nee, hoor, die slapen allemaal in huis. De mensen zelf gaan op de bank in de huiskamer slapen, de kinderen vaak op de grond." ,,U bent Duitse. Hoe zijn de Neder landers in het algemeen tegenover u?" ,,De Nederlanders zijn, ondanks het feit dat ze erg veel met de Duitsers heb ben meegemaakt, niet onaardig tegen je. In Nederland krijg je gemakkelijk kontakt met de mensen." ,.U bent architekt. Hoe staat men te genover een vrouw in dit beroep? Nog altijd heersen er ideeën over bepaalde majinen- en vrouwenberoepen. T,lk hegb nóg nooit iets echt negatiefs ervaren, omdat ik een vrouw ben, die dat doet. Niet bij de gemeenten. Niet bij de aannemers. Er zijn wel eens op drachtgevers, die huiverig zijn Die denken: zo'n huis kost 2, 3 ton: kan ze dat wel één bij haar huishouden? Voor elke vrouw, die werkt, is het zwaar natuurlijk. En ik heb geen teke naar, op wie ik kan terugvallen Maar ik heb als voordeel, dat ik als vrouw het huis moet schoonhouden, en dus erg veel kijk heb op de praktische bruikbaarheid ervan." ,,Wat is voor u belangrijk in de ar chitektuur? ,,Voor mij is belangrijk bijvoorbeeld hóé de ruimten in elkaar overgaan. In Nederland vind ik vaak alle ruimten te veel gelijk en op hetzelfde hoogtenivo De hemelinrichting is óók belangrijk voor mij. Je moet kunnen ontbijten in het oosten, en je kinderslaapkamers op het oosten leggen, opdat de kinderen 's avonds qemakkeliik kunnen inslapen. De privé-sfeer van de mensen moet je niet naar de straat, maar naar de tuin richten. (Vroeger had je dóórzon- kamers, die waren ontstaan, opdat je een bepaald type huis overal kon neer zetten.) Het kontakt van binnen naar buiten is erg voornaam: dat moet prettig in elkaar overgaan. VEEL RUIMTE BELANGRIJK Verder vind ik veel ruimte belangrijk. Weinig gangen. En waar je gangen hebt, moeten die een funktie hebben. De overloop moet bijvoorbeeld speel ruimte voor de kinderen kunnen zijn. In huis geeft het veel meer ruimte werking, als je de muuropeningen niet afsluit. Bovendien is er veel meer kon takt in huis mogelijk. Deuren zijn soms nodig om tocht, geur of geluid tegen te houden. En met oudere kinderen moet je afsluitbare ruimten hebben. Als je he- teluchtverwarming hebt, kun je niet alles afsluiten: daar moet je dan rekening mee houden IN DE ARCHITEKTUUR IS NIETS ABSOLUUT ,,Wat vindt u. behalve de estetische kant, het aantrekkelijke van het bezig zijn met architektuur? ,,Dat je leert relativeren. De één vindt dit belangrijk. De énder dat. De zwaar tepunten liggen verschillend. In de ar chitektuur heb je niets absoluuts. De uitgangspunten zijn totaal verschillend, en daarin moet je je inleven. Als je in onderhandeling komt met iemand, moet je je in zijn privé-sfeer gaan ver diepen. Het fijnst vind ik het, als iemand een heleboel beperkingen heeft. Hoe méér beperkingen, hoe beter het huis wordt." ,,Wat vindt u een specifiek vrouwelijk voordeel bij het architektonisch ont werpen?" Vrouwen zijn geduldiger. Mannen, die van de architektuur moeten leven, kunnen zich niet permitteren om tijden lang over de problemen na te denken, en langdurig te onderhandelen. Maar daar staat tegenover dat man nen de zaken goed en snel kunnen overzien. Daar zijn ze in getraind. Vrouwen beginnen nu pas te ontwaken, en hun zelfvertrouwen begint zich nu pas te ontwikkelen. Ik vind ook, dat je niet optimaal kunt werken, als je onder stress moet wer ken. En hoeveel mannen werken niet onder stress? Ik doe de hoofdzakelijk woningbouw, want dat kan ik één. Ik heb net twee huizen in Nijkerk gebouwd, één huis in Achterveld, mijn eigen huis en nog één in Leusden-centrum, en twee huizen in Duitsland." VERSCHILLEN IN DE BOUW ,,/s het bouwen op zichzelf in Neder land anders dan in Zwitserland en Duitsland?" „Ja, daar moest ik wel aan wennen, toen ik pas in Nederland was. Ze zetten hier éérst de profielen neer, en metselen daar omhéén. Het nadeel ervan is, dat je profielen kunnen be schadigen. Ik heb een paar maanden bij architekt Den Hartog gewerkt, en bij hem maakte ik voor het eerst met deze bouwwijze kennis. In Zwitserland begon je meestal met de muren, en dan moest je de kozijnen op maat maken. Het nadeel daarvan is. dat je als je eerst metselt, altijd te maken krijgt met maatverschillen, omdat de ene muur afwijkt van de an dere Een verschil tussen de Duits- Zwitserse bouw en de Nederlandse is ook, dat de metselaar déér de hele ruw bouw neerzet. Pas later komt de tim merman op het werk. In Nederland heb je steeds én de timmerman én de met selaar op het werk. De samenwerking tussen die twee vaklieden is hier beter In Nederland zijn veel meer dingen genationaliseerd. Je bouwt hoofdzakelijk met beton De vloeren, de dakplaten en andere elementen zijn alle op maat gereed. Dat vereenvoudigt het werken." LEUSDEN Wat vindt u van het gemeentelijk bouwbeleid in Leusden? En wordt u als Leusdense architekte daarin betrok ken?" Leusden zou iets meer voor de eigen architektuur moeten doen Zou bijvoor beeld een prijsvraag voor een serie van tien woningen moeten uitschrijven Een klein buurtcentrum zou ook best leuk zijn om te maken! Of een win kelcentrum. Ik ben lid van de Commissie Wooner ven. Samen met anderen heb ik een rapport opgesteld. Het loopt wel goed, maar het is moeilijk om de bevolking méé te krijgen. Dat kost veel tijd en in spanning. We willen, dat de gemeente als afsluiting van zijn planologische kreatie, de nieuw te bouwen wijken tot woonerven maakt. De oude wijken hebben dat trouwens nog veel méér nodig! Wat ik in Nederland erg positief vind is, dat de aktiegroepen veel gehoor vin den. Dat is in Duitsland véél minder. Echte akties voert men daar niet, want het is geen middel om iets te bereiken Kleine groeperingen worden in Neder land gehóórd Dat is uitgesproken Ne derlands. Op hogere nivo's houdt men rekening met hun verlangens Het is überhaupt typisch Nederlands om overal een eigen mening over te hebben Hoe meer aanhang je hebt bij de televisie, hoe langer je mag praten' En er zijn zóveel verschillende ma nieren om in éénzelfde God te geloven!" Buitenlandse vrouwen in Leusden. Ulrike van Schagen-Sehmer bóüwt, en bouwers zijn héél positieve, kon- struktieve mensen. ANCOMALI LEUSDEN - Bij de aanvang van de vergadering van de Stichting Jeugd raad Leusden op donderdag 13 Oc tober j .1.betreurt voorzitter G. Cloos- terman in zijn kort openingswoord het feit, dat geen vertegenwoordigers van de diverse jeugdorganisaties aan wezig zijn. Bij het doornemen van de notulen van de vergadering van 15 septem ber, merkt de heer Cloosterman op, dat alle jeugdorganisaties een lijst hebben ontvangen waarop de diverse activiteiten vermeld kunnen worden, zodat enige coördinatie mogelijk is. Voorts deelt hij mede, dat voor de functie van ambtenaar jeugdzaken een advertentie geplaatst zal worden, waar bij de Jeugdraad wederom een advi serende taak zal krijgen. De Stichting Jeugdraad Leusden wil graag vertegen woordigd zijn in de Welzijnsraad bin nen CML Mevrouw Verduin acht dit van groot belang voor een goede ver standhouding met betrekking tot jeugd zaken Binnen het bestuur zal nog hieromtrent overleg worden gepleegd. Ten aanzien van het eerder in de Leusder Krant gepubliceerde arti kel met name inzake Blijhof wordt benadrukt, dat de Jeugdraad een con tact funktie heeft ,.Wij willen de or ganisaties tot elkaar brengen, ten einde te voorkomen, dat men dezelfde aktiviteiten ontplooit. De Stichting Jeugdraad Leusden wil coördinerend optreden en niet bevoogdend," aldus voorzitter Cloosterman. De concurren tiepositie waarover in het eerder aan gehaalde artikel wordt gesproken, ziet men niet zitten, aangezien men van mening is. dat alvorens een jeugd organisatie aktie onderneemt, men van te voren de behoefte peilt. Hierbij wil de jeugdraad van advies dienen. De Jeugdraad wil een gesprek met de diverse organisaties, waarbij dan ge gevens worden uitgewisseld. Dit ge sprek zal in november worden ge houden Hieruit blijkt weer, dat wij niet docerend operen", aldus de voor zitter. De Jeugdraad is van mening, dat de middelbare scholier uit de ..koets" valt. tav creativiteits ak tiviteiten De 14 en 15 jarigen willen wel creatief bezig zijn Men is van mening dat veel jongeren niet ge bonden willen zijn aan een bepaalde regelmaat ,,Veel liever zijn zij inci denteel bezig," aldus de heer T. v. d Weerd, die ervaring heeft met der gelijke aktiviteiten bij het Claveren- blad in Leusden zuid De middelbare schooljeugd wil per incident bezig zijn of een cursus volgen van 2 a 4 avon den of middagen Dergelijke aktivi teiten zouden vooral voor de niet bij een jeugd organisatie aangesloten jon gelui moeten gelden Ook dit zal on derwerp van gesprek worden bij het overleg met de diverse jeugdorga nisaties in november Het Stichtings bestuur zoekt voor de werkgroep ge organiseerd jeugd- en jongerenwerk naar kandidaten. In de werkgroep on georganiseerd jeugd- en jongerenwerk werd Mevrouw Berendts bereid ge vonden om naast Mevrouw Vunderink en de heren Kleinveld en Möhlinann plaats te nemen Aangezien het be stuur voor 50% dient te bestaan uit personen onder de 30 jaar, wil men de 2 vacante plaatsen zo snel mo gelijk bezetten. De wens van het bestuur om te ko men tot de aanstelling van een am bulante funktionaris staat als punt 6 op de agenda De Stichting heeft hieromtrent een uitgesproken me ning In een brief aan de besturen van de diverse politieke partijen wqrdt deze zaak aangesneden en wil men bewerkstelligen, dat zij doordrongen raken van de noodzaak van een der gelijke funktionaris, die werkzaam heden zal moeten verrichten met be trekking tot realisatie van openjeugd- en jongerenwerk B en W hebben inmiddels ook een brief ontvangen waarin de Stichting Jeugdraad L.eusden kenbaar maakt, dat zij streeft naar een vrijwilligers- project waarin de eerder genoemde funktionaris het voorbreidende werk zal moeten begeleiden De zaak ligt niet zo eenvoudig, zegt voorzitter Cloosterman De Gemeen te-raad had zich in principe accoord verklaard met de realisering van open jeugd- en jongerenwerk in Leusden Eén van de voorwaarden was, dat CRM dit project mede zou subsi diëren In een gesprek met de in- spectrice van CRM werd inmiddels bekend, dat subsidiëring van het jeugd- en jongerenwerk in Leusden zeker de eerste 2 jaar niet te ver wachten valt De Gemeenteraad staat echter open voor een alternatieve voor stel, hetgeen door de Jeugdraad is uit gebracht in de vorm van het vrijwil- ligersproject. Een dergelijk subsidie verzoek is eveneens gericht aan het Ministerie van CRM, waarbij de Jeugd raad een beroep doet op de subsidie- titel van ambulantfunktionaris van de Rijkssubsidieregeling voor jeugd- en jongerenwerk Als bijlage bij de brief aan Ben W schetst de Stichting Jeugd raad de funktie en taakomschrijving van de ambulantfunktionaris. Deze per soon zal in dienst komen van de Stich ting Jeugdraad Leusden en zal in overleg met het bestuur van de Stich ting uitvoering dienen te geven aan de coördinatie en de ondersteuning van het bestaande jeugd- en jongeren werk in Leusden en de ontplooiing van nieuwe aktiviteiten. De betreffende funktionaris, man of vrouw, dient kontakten te onderhouden met besturen van vrijwilligers van be staande projecten in het jeugd- en jon gerenwerk Hij of zij. zal aan die groepen op zo'n breed mogelijk ter rein advies moeten geven, zowel naar inhoud als naar vormgeving, zoals b.v. opzet van programma's, werving en inzet van vrijwilligers etc. Indien deze funktionaris zal worden aange trokken liggen veel taken voor hem of haar gereed. De volgende verga dering wordt gesteld op 1 decem ber a s. en men hoopt dan reaktie te hebben op de diverse brieven LEUSDEN - Volgende week woens dag (26 oktober) wordt er in het ge bouw van de speeltuinvereniging Blij hof weer een kinderfilm gedraaid. Het is deze keer een sprookjesfilm. waarbij de tekst Nederlands gesproken wordt Aanvangstijden der voorstellingen 13.30 en 15.30 uur. Toegangsprijs voor leden f 1-voor niet-leden f-1.50 LEUSDEN - Op maandag 31 oktober a s. vindt er een voorlichtingsavond van de Nederlandse Hartstichting plaats In de Marcuskerk wordt dan vanavond 20 00 uur het volgende programma af gewerkt: 1 Opening 2. Medische voordracht over hart- en vaatziekten door dr. S. P. Smits, arts. 3 Vertoning informatieve film. 4 Lezing door de heer E. F. Vogelaar over het onderwerp: Preventie, wat iedereen en speciale groepen eraan kunnen doen" Pauze 5 Beantwoording van vragen 6. Sluiting.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9