m lemeente wijst verwijten van Stichting loutskeletbouw i.o. van de hand tegionale commissie voor bejaardenoorden ingesteld 7? Rustenburg via Achterbergh DE LEUSDER KRANT: achterbergh wanen Reimus&Snel Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Lensden DEZE WEEK IN DE LEUSDER KRANT Altijd vol op„bouwende" kritiek TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT LEUSDEN RIJPSTRA en PARTNERS Makelaardij UITGAVE: B.D.U B V. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: POSTBUS 11. LEUSDEN-CENTRUM TEL. 033-4.14 95. DIREKTIE: H. J. HEINE -D. REBEL REDAKTIE: BERT VOS. Donderdag 27 oktober 1977 - 9e jaargang no. 30 i LEUSDEN - „In de Leusder Krant van 20 oktober j.l. neemt de Stichting tskeletbouw i.o. stelling tegen het gemeentebestuur voor wat betreft «r handelwijze ten aanzien van de realisering van houtskelet bouw ten jan van de realisering van houtskeletbouw in de 2e fase. Het verwijt van jïstichting - een verwijt dat blijkens het redactioneel commentaar wordt ïelddoor de Leusder Krant - komt er op neer dat het gemeentebestuur .rfiaan misleiding zou hebben schuldig gemaakt. Dat dit verwijt ongerecht- riirdigd is, moge uit het onderstaande blijken", aldus het gemeentebestuur. Voor een juist begrip is het van be rg Ie weten welke uitgangspunten de «neenie hanteert bij de realisering aide2e fase. Door de gemeenteraad Iroverleg met het provinciaal bestuur VdeProvinciale Directie van het Minis- evan Volkshuisvesting een woning- wprogramma vastgesteld, dat ge- tw kan worden in overeenstemming lijn met de behoefte aan woonruimte (deregio, met name voor wat de groot ten de kosten van de woningen be- ISij het ontwikkelen van heh woning- Mprogramma bleek er vooral be te bestaan ~an goedkopere wo- zovvel in de woningwet- en pre- :tor als in de vrije sector. Om jwerkelijk in deze behoefte aan topere woningen te voorzien is het rakelijk dat de gemeente een ste- tvinger in de pap houdt ten aanzien de wijze waarop de woningbouw gerealiseerd. Het is daarom dat (gemeente heeft gekozen voor een iijze waarbij voor ieder deelpro- omvattende de bouw van een be ad aantal woningen, een zogeheten werkingsovereenkomst met een ator wordt afgesloten. Het voor ban een dergelijke werkwijze is, ffc gemeente niet aan één enkele ^ontwikkelaar is gebonden, maar |deaanvang van iedere deelproject jvfijheid heeft te besluiten met die in zee te gaan die - populair de beste waar tegen de te prijs levert. Daarnaast biedt de rkingsovereenkomst de mo- garanties in te bouwen ten rwnvan de te leveren inspraak door toekomstige bewoners en ten kien van de toewijzing van de wo- Van deze werkwijze is de Stichting Houskeletbouw Leusden i.o. in een vroeg stadium op de hoogte gesteld. Het is goed er hierbij tevens op te wijzen dat genoemde stichting zich in eerste instantie niet heeft aange diend als realisator van houtskeletbouw-woningen, maar als een groep die alleen het systeem als zodanig propageerde. Vanaf het eerste optreden van ds Stichting heeft de gemeente de bereidheid ge toond naar de argumenten die pleiten voor toepassing van houtskeletbouw te luisteren, maar anderszijds had de gemeente ook de plicht dit voor Nederland nog onge bruikelijke bouwsysteem zorgvuldig op zijn merites te beoordelen en ui teraard heeft dit tijd gekost. Maar dat het onjuist is om te stellen, zoals de Stichting Houtskeletbouw in feite doet, dat zij al die tijd voor doveman soren heeft zitten praten, moge blijken uit de bereidheid van de ge meente om in het plan Langenbeek een aantal woningen volgens het houtskeletbouwsysteem te doen bouwen. Zoals gezegd heeft de stichting zich in eerste instantie opgeworpen als pro pagandist van houtskeletbouw, pas in een later stadium als realisator. Hiermee stelde de stichting zich op de zelfde lijn als iedere andere realisator Zoals reeds gezegd is het de taak van de gemeente ervoor te zorgen dat het woningbouwprogramma overeenkom stig de gestelds normen - en dan vooral jook wat het kwaliteits- en kostenaspect betreft - wordt uitgevoerd. Voor de ge meente is de belangrijkste schakel in de bewaking van de kosten de realisator wat onvoorziene problemen te voor schijn zijn gekomen, die verhogend werken op de kosten en daarmee op het risico van ds realisator. Daarnaast is er nog een ander aspect aan deze zaak, die zowel in het artikel als in het commentaar in de Leusder Krant onjuist wordt belicht en dat betreft de toewijzing van woningen. Ongeacht of het om woningwet-, premie- of vrije sector woningen gaat, het is de ge meente die de woningen c.q. kavels toewijst op grond van de daarvoor vast gestelde criteria. Zo geldt voor de toe wijzing van een premiekoopwoning als belangrijkste criterium dat men niet reeds in het bezit is van een eigen wo ning. Bij de toewijzing van (kavels voor) vrije sectorwoningen wordt de volgorde van binnenkomst van de aanvraag ge hanteerd Het is duidelijk dat het lid maatschap van wat voor stichting of vereniging ook. geen enkele garantie inhoudt om een woning toegewezen ts krijgen Om daarop de klacht te baseren dat het gemeentebestuur niet luistert naar de wensen die er onder de bevolking leven kan dan ook niet anders be schouwd worden als een uiting van on- doordachtzaamheid. Binnen de door de gemeente ge kozen werkwijze vla de samen werkingsovereenkomst is het in principe mogelijk te bouwen op iedere wijze die de gegadigden voor ogen staan, of dat nu houtskelet bouw, cascobouw of een andere me thode is, als het maar stede bouwkundig en technisch verant woord is en uiteraard passend in het financiële kader van de betreffende samenwerkingsovereenkomst, aldus het gemeentebestuur in een reaktie op het artikel en commentaar in de L.K. van vorige week. Verantwoordelijke wethouder voor de ruimtelijke ordening (w.o. Houtskeletbouw) de heer J. Wagenaar. Met hem wordt een overeenkomst af gesloten. waardoor hij verplicht is te le veren tegen de overeengekomen voorwaarden Met andere woorden: het risico ligt bij de realisator, maar voordat er een overeenkomst wordt afgesloten moet de gemeente natuurlijk wel de grootst mogelijke zekerheid hebben, dat de realisator inderdaad aan zijn plichten kan voldoen Vooralsnog heeft het ge meentebestuur gemeend dat de Stich ting Houtskeletbouw Leusden i.o. over een te gering draagvlak beschikt, zowel in het vlak van de financien als van het management, om een dergelijk project aan te kunnen Deze overweging speelt te meer, omdat bij de realisering van de eerste houtskeletbouwwoningen in Ne derland is gebleken, dat hierbij nogal Naschrift redaktie: Iedere gemeente heeft het recht om het recht in eigen hand te willen houden en juist die realisator te kiezen, die het meeste waar voor het beschikbare geld biedt Als hier steekhoudende ar gumenten voor zijn is dat juist aan te bevelen Wat wij echter in het kom- mentaar van de gemeente hebben ge mist zijn antwoorden op de volgende vragen Waarom heeft het gemeentebestuur de stichting HSB tot het laatst toe in de waan gelaten dat zij eventueel als reali sator op zou kunnen treden? Waarom is niet in een eerder stadium een duidelijk ,,ja" of ,.nee" tegen de stichting geyegd? Waaruit blijkt, dat de stichting Houtskeletbouw i.o. niet zou kunnen optreden als realisator van houtskeletbouw-woningen? Wat zijn de argumenten, die daartegen pleiten? En dan bedoelen wij zakelijke en financiële argumenten, geen algemeenheden, die voor elke willekeurige ontwikkelaar of bouwer van toepassing gemaakt kunnen worden. Houtskeletbouw is goedkoper zegt de stichting Zeggen mensen, die er er varing mee hebben. De behoefte aan goedkopere woningen in Leusden in alle sektoren is groot. Dat zou juist een argument zijn om méér woningen in HSB ts bouwen. Waarom gebeurt het dan op beperkte schaal en zonder de stichting, die - al of niet op commerciële basis - uit de bevolking van Leusden is voortgekomen en die zegt te beschikken over goede mede- realisatoren met gunstig voorwaarden? Is het de stichting ooit schriftelijk duidelijk gemaakt dat haar voorwaarden en de mede-realisatoren niet gunstig genoeg waren? De Stichting Houtskeletbouw Leusden i o. heeft in haar doelstellingen staan: het realiseren van woningen in houtskeletbouw. Die doelstellingen zijn in een vroeg stadium naar de gemeente gezonden Zijn die doelstellingen niet binnengekomen bij de gemeente? PAGINA 3: - Nieuwe ideeën verrijken plannen Hoofdcentrum Werkgroep wil inspraak in welzijnsbeleid. PAGINA 4 EN 5: De Leusder raad PAGINA 7: Uitstekende uitvoering Treecksangh. Drie lezers schreven over 't Spul. PAGINA 9: Buitenlandse vrouwen in Leusden, alweer de zestiende aflevering. PAGINA 10: „Biddende boer" uit Achterveld werkt in Afrika PAGINA 11: Achtervelds nieuws: onderscheiding voor Frans Kerkhof PAGINA13, 14 en 15: Sport pagina 17: Loep op Leusden PAGINA 19: Film: veel prolongaties en tweede terugblik op Arnhemse (ilmweek. Cursief bekeken. Er wordt al jarenlang en steeds meer in HSB gebouwd. Is het dan wel juist te spreken over ,,een voor Nederland nog ongebruikelijke bouwmethode"? Waarom is het nodig dat beantwoor ding van brieven van burgers (en dan doet het niet ter zake of dat leden van een stichtingsbestuur zijn of niet) zo lang op zich laat wachten Het is een jarenlang geuite algemene klacht, waar tot nu toe niets of zeer weinig aan is gedaan Wanneer doet de gemeente eens uitgebreid uit de doeken wat de toewij zingscriteria zijn voor woningen in de verschillende sektoren? Over deze ma terie heerst nog steeds - ook binnen het CML, die er om heeft gevraagd - een grote onduidelijkheid. Enzovoorts, enzovoorts, enzovoorts Kortom: De argumenten van het ge meentebestuur hebben ons niet weten te overtuigen Misschien, dat de Stichting Houtskeletbouw Leusden daar een andere mening over heeft. Dat horen we dan nog wel. V. lïUSDEN - De gewijzigde wet op de bejaardenoorden bevat nieuwe bepalingen plfeode de opneming van bejaarden in een bejaardenoord. Op grond van deze J dienen burgemeester en wethouders een commissie in te stellen, die aan |fcjurde die opneming wenst, alsmede aan de houder van een bejaardenoord ;s uitbrengt over de aard en de mate van de verzorging die voor de bejaarde ikelijk is. gemeenteraden en colleges van burgemeester en wethouders van de enten Leusden, Renswoude, Rhenen, Scherpenzeel, Veenendaal en Wouden- hhebben besloten over te gaan tot het instellen van een regionale commissie, (fêmeente Veenendaal draagt zorg voor de uitvoering van de secretariaats- mmheden van deze commissie. Plens de nieuwe wet is het niet mogelijk in een bejaardenoord %men te worden tenzij door de Nissie (indicatie-commissie) aan leurde en aan de houder van een pnienoord advies uitgebracht is. pl de wet zich slechts richt op [den die opgenomen willen wor- 1 "t het voor de hand dat, indien Emissie niet tot opneming advi- zij aangeeft met welke andere puening de desbetreffende bejaarde pen dient te worden. ►tor de commissie uit te brengen |';en zijn niet bindend. De wet sléchts dat er advies is uitgebracht ■«tekent, dat een door de commissie T5' geïndiceerde bejaarde die een peur voor een bepaald bej aarden - Beeft uitgesproken, met door dat [J behoeft te worden opgenomen. *der van een bejaardenoord kan F«n door de commissie negatief psrde opnemen, immers ook een Madvies is een advies. Voor het niet opnemen van positief geihdiceerde bejaarden kunnen accep tabele argumenten aanwezig zijn. Het kan mogelijk zijn. dat eropdatmoment geen verzorgingsplaats beschikbaar is of dat het voorzieningenpeil van het desbetreffende bejaardenoord zodanig is, dat niet aan de verzorgingsbehoefte van iedere bejaarde voldoende tegemoet kan worden gekomen. Het opnemen van negatief geïndiceer de bejaarden is uiteraard door de wet gever niet bedoeld, tenzij de andere voorzieningen welke door de commissie voor de bejaarde werden geadviseerd niet verleend kunnen worden. De wetgever heeft de bevoegdheid van het bejaardenoord een eigen opne- mingsbeleid te voeren niet willen aan tasten. Dit is gebaseerd op het vertrou wen, dat de dienstverlenende instellin gen op het terrein van het bejaarden- werk vrijwillig tot samenwerking zullen komen en ernstig rekening zullen hou den met de adviezen van de commissie. Bejaardenhuis 't Hamersveld. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden herschijnt elke week in de gemeente Leusden. amilieberichten en losse advertenties 26 cent per mm. itontrakten belangrijke korting. ^sderheitjes: 75 cent per regel. nummers: 50 cent per stuk. ^Ifave van advertenties en kopij voor dinsdagmiddag 12.00 uur. ^NINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: kantoor, Finnmark 3 te Leusden-Centrum is dagelijks van 10.00 tot 12.00 81 van 1400 tot 16.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. Misschien een kleine omweg maar zeker de moeite waard! Want ook op het gebied van vloerbedekking en gordijnen bezit Achterbergh een opmerkelijke kollektie. Een kollektie die getuigt van goede smaak en kwaliteit. En smaak en kwaliteit winnen altijd! Welkom bij Achterbergh. Amersfoort, Hellestraat/Westsingel. Telefoon 033-13048 Mocht het door de wetgever beoogde opnemingsbeleid in gevaar komen, dan kunnen provinciale staten verplicht stellen dat opneming alleen kan plaats vinden indien het advies van de com missie daartoe strekt Een dergelijke situatie zou zich kunnen voordoen in ge bieden waar een grote behoefte is aan verzorgingsplaatsen, doch waar, door bijvoorbeeld gebrek aan samenwerking, niet die bejaarden worden opgenomen die daar het meest behoefte aanhebben. Tevens dient voorkomen te worden, zoals staatssecretaris Meijer het tij dens de behandeling van de Wet op de Bejaardenoorden in de Tweede Kamer uitdrukte. ..dat in de commissie per sonen met zodanige bindingen zitting hebben, dat de indruk zou kunnen ont staan, dat andere oordelen mee kunnen spelen dan die welke voortvloeien uit de situatie van de bejaarde". De leden der commissie dienen vrij te zijn van bindingen met personen, groeperingen en organisaties, welke een mogelijk of feitelijk belang hebben bij de door de commissie te geven ad viezen De wet schrijft voor dat in de Indicatie-Commissie een maatschappe lijk werk(st)er en een arts zitting heb ben De maatschappelijk werk(st)er dient de bejaarde die opneming wenst thuis te bezoeken Voor de toepassing van de wet verstaat men onder het be grip bejaarde een persoon van 65 jaar of ouder. HET VERZOEK TOT OPNEMING Wanneer een inwoner van Leusden, Renswoude, Rhenen, Scherpenzeel of Woudenberg opneming wenst in een be jaardenoord, richt hij zich tot de Indi catie-Commissie (Secretariaat: Zand straat 39 te Veenendaal, telefoon 08385- 19054, toestel 39). Ook al heeft hij zich voorgenomen zijn intrek te nemen buiten een van bovengenoemde gemeenten, dient hij zich tot het secretariaat in Veenendaal te wenden Indien de echt genoot van de bejaarde ook opneming wenst, dient het verzoek door deze mede ondertekend te worden. In overeenstemming met bepaalde maatschappelijke ontwikkelingen wordt het begrip echtgenoot hier ruimer op gevat dan in het Burgerlijk Wetboek. Onder echtgenoot wordt ook verstaan ,.de persoon, die met de indiener van het verzoek in een samenlevings verband verkeert, dat uit oogpunt van onderlinge steunverlening niet wezen lijk verschilt van een gezin". Het secretariaat van de commissie zendt de bejaarde een vragenlijst en kondigt tevens datum en tijd aan van het bezoek van de maatschappelijk werk(st)er. De bejaarde wordt verzocht de hem toegestuurde vragenlijst in te vullen en terug te sturen aan het secre tariaat van de commissie. Indien het in vullen of verzenden voor de bejaarde problemen oplevert, kan deze wachten tot het bezoek van de maatschappelijk werk(st)er. Teneinde de bejaarde niet in onzeker heid te laten omtrent het tijdstip waar op hij het antwoord op zijn verzoek tot opneming kan tegemoet zien, is be paald, dat binnen zes weken nadat de Tel. 033-29097 Engels, Duits, Frans, Spaans, J Italiaans, Nederlands. EFFEKTIEVE TALENSTUDIE. I Geen krant ontvangen? Wanneer u vóór donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-40691 Wanneer hij - om wat voor reden ook - niet te bereiken Is, kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezorging, overdag tel. te bereiken onder tel.nr. 03420-6141na vijf uur: 03420-4679. een Jetses, Koekkoek een Larsson of een antieke reklameplaat7 Wanneer u nu abonnee wordt op de LEUSDER KRANT ontvangt u van ons een gratis poster. Zie adv elders ih de krant commissie het verzoek heeft ontvangen, advies moet worden uitgebracht. In het verleden hebben vele bejaarden zich ,,uit voorzorg" laten inschrijven bij bejaardenoorden onder het motto ..tegen de tijd dat ik aan de beurt ben kan ik altijd nog zien of ik er gebruik van maak" Vaak stond men bij meerdere be jaardenoorden op de wachtlijst. De nieu we regeling houdt in dat ook de bejaarde die reeds lang op ,,de wachtlijst staat" voor een bejaardenoord thans een ad vies van de Indicatie-Commissie dient te hebben. Uiteraard is het nutteloos zich thans reeds tot de commissie te wenden indien men pas over enige jaren in een bejaardenoord opgenomen wenst te worden, het advies heeft immers be trekking op de huidige omstandigheden. In de loop van bijvoorbeeld enige jaren kunnen deze omstandigheden zich ge wijzigd hebben. Taxaties Hypotheken Verzekeringen Rechtskundigen Accountantsadviezen Woninggids bv makelaardij og hamersveJdseAeg 26 leusden tel033-44569 Taxaties Hypotheken - Verzekeringen HAMERSVELDSEWEGIOa TELEF.: 033-4 40 00 's Avonds telefoon 033-44666.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 1