ledereen mag zelf een woning bouwen als men zich aan de regels houdt" Leusden heeft lijst van bijna duizend woningzoekenden OT1985 ZIJN 600 KAVELS BESCHIKBAAR COLLEGE HOUDT REKENING MET BOUW NOODWINKELS NA 1979 Hoofdstuks- gewijze behandeling Roken in de raad LEUSDER KRANT DE LEUSDER KRANT Leusder Krant - Begroting 1978 DONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 Vjn de redaktie). LEUSDEN - Het onderwerp „eigenbouwers" behoort zo langzamerhand tot «categorie „hete hangijzers" in de gemeente Leusden. Jarenlang wordt ierover in de raad gepraat en er worden verwijten gemaakt, dat de gemeente 'einig aandacht aan deze categorie bouwers schenkt. Kortgeleden kwam dat m weer eens tot uiting in de redaktie van de Stichting Houtskeletbouw aisden i.o., die ook van mening is, dat de gemeente de boot afhoudt. Kthouder Wagenaar probeerde dat donderdagavond recht te zetten. „In «incipe mag iedereen zelf een woning bouwen als hij grond bezit, waarop sbouwd mag worden. Zolang men zich aan de (bouw)voorschrilten houdt is ("niets aan de hand. Ik ben een voorstander van zelfstandig bouwen. Ik ben <n vrije vogel", aldus de wethouder. De heer Reichert (PPL): ,,U bent p,oon een VVD-er" (OUTSKELETBOUW Vnie vogel Wagenaar ging nogmaals op de kwestie rond de colskeletbouw in Leusden „Zon *ee-en-een half jaar geleden kreeg ik 'oek van het Houtvoorlichtmgsin- jtuutuit Den Haag Dat is een com- srciele groep, die graag hout (.Reichert (Progressief Leusden) il grotere bebouwingsdichtheid |i tweede fase om ruimte te sparen, mij een goede ruimtelijke denmg moet het mogelijk zijn om eér woningen per hectare te wen en toch een woel van ruimte te behouden verkoopt. Men vroeg of Leusden be langstelling had voor houtskeletbouw Na dit gesprek heb ik de dienst direkt gevraagd te willen bekijken of houtske letbouw inpasbaar zou zijn in het Leusdense woningbouwprogramma Tegelijkertijd werd de Stichting HSB Leusden opgericht. Ik dacht aanvanke lijk, dat dit voorstanders waren van HSB. die deze methode wilden stimule ren Later bleek, dat zij als realisatoren wilden optreden Die mogelijkheid is overwogen, volgens de wethouder, maar de ledenlijst van houtskeletbou- wers correspondeerde niet met de ge meentelijke lijst van vrije sector gegadigden. Er waren maar drie gega digden voor het eerste deelplan. die op beide lijsten voorkwamen. ..De enige eerlijke manier om vrije kavels uit te geven is de lijst aan te houden. Wie zich het eerst heeft ge meld. is het eerst aan de beurt De lijst gegadigden voor een kavel in de vrije sector omvat op dit moment zo'n 600 namen, maar dit aantal wijzigt vrij vaak Tot 1985 heeft de gemeente in totaal 224 vrijliggende kavels beschikbaar plus ongeveer 380 woningen in de vrije sector, die geschakeld gebouwd kunnen worden. „Het spijt me erg. dat we HSB Leusden i.o. niet kunnen aanwijzen voor kavels in de vrije sektor, maar dat zou het toewijzingsbeleid door kruisen. Het zou niet eerlijk zijn te genover alle andere eigenbouwers op de lange lijst", aldus de wethou der. „Overigens heb ik geen enkel bezwaar tegen houtskeletbouw en zal getracht worden circa zestig wo- ningen.volgens deze methode in het tweede deelplan te bouwen, zoals Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Marnix Kreijns, Smoussesteeg 5. Leusden-centrum, tel. 033-43792 Bert Vos. Finnmark3, Leusden-centrum, tel. 033-41495 (verantwoordelijk) Redaktie-adres: Postbus 11Leusden-centrum. Telefoon (werkdagen van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur). 033-41495 Na kantoortijden overdag: 03420-6141. Redaktionele medewerkers/sters: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstr. 18, Achterveld, tel. 03425-1657 De heer P. C. Op den Camp, Finnmark 32, Leusden/C, tel. 033-41380 (sport) De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden/C, tel. 033-42553 (al gemeen) Mevr. P. A. Rosenboom, Grifthorst 5, Leusden/C, tel. 033-42101 (alge meen) Mevr. A. de Knijff-Mali, van Hardenbr. v. Lockh. laan 30, Leusden/C, telefoon 033-40273 (kunst, algemeen). inlevering redaktie-kopij Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. advertenties en administratie Opgave abonnementen, advertenties en het doen van betalingen kunt "afhandelen op ons kantoor, Finnmark 3, Leusden/Centrum op werk dagen van 10 lot 12 en van 14 tot 16 uur. abonnementsgeld: Hel abonnementsgeld bedraagt 6,50 per kwartaal, f 12,75 per half jaar en 25,- per jaar. KUCHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691. 6i| geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor- 9ing, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S Oe meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen Imet uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling »an 5,00 per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de "DU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, Aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U hvnt ook kontant betalen op ons kantoor Finnmark 3, Leusden/Cen- thim. Ongeveer 14 dagen na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. ©en uitgave van de BDU-Krantencombinatie, Postbus 67 te Bar neveld. Wethouder Wagenaar: „Ik ben een vrije vogel..." het gemeentebestuur reeds eerder heeft meegedeeld." BESTEMMINGSPLAN ACHTERVELD Het ontwerp-bestemmingsplan Ach terveld voorziet in de bouw van 18 wo ningen per jaar. In totaal komt dat neer op 206 woningen „De reden, dat dit ontwerp-bestemmingsplan nog niet in een verder stadium van realisering is gekomen, ligt in het feit. dat de provincie en de gemeente verschillende uit gangspunten hanteren. Dat is ook duidelijk gebleken uit het ontwerp- streekplan Utrecht-Oost", deelde wet houder Wagenaar mee naar aanleiding van een desbetreffende vraag DICHTER BOUWEN De Progressief Reichert stelde voor om in het tweede en volgende deelplannen van de tweede fase te bezien, of een dichtere bebouwings dichtheid kan voorkomen, dat de gemeente na realisering van de tweede fase aan een derde fase moet beginnen. Wethouder Wagenaar noch loco-burgemeester Van Zandbrink voelden daar veel voor." Er zijn in de tweede fase veel elemen ten, die bewaard moeten worden, waardoor de woningdichtheid per hectare niet extra vergroot kan wor den. Voor de tweede fase, eerste deelplan wordt toch al een woning dichtheid per hectare gehanteerd van 25 tot 35 woningen, in tegenstel ling tot de eerste fase, waar de wo ningdichtheid tussen de 22,5 en 26,3 woningen per hectare ligt. Er heeft dus al een duidelijke verdichting plaatsgevonden en verdere woon- verdichting acht het college niet aanvaardbaar." De heer Reichert: „Er zijn nu nog mogelijkheden aanwezig om verdere aantasting van het milieu door een derde fase te voorkomen Eén van die mogelijkheden is het bebouwingsper centage per hectare te vergroten, zodat méér woningen op het gebied van de tweede fase gebouwd kunnen worden en er ruimte overblijft voor verdere uit groei zonder dat natuurgebieden daar voor hoeven worden aangetast. Er is naar ons gevoel een studie nodig over de bouwverdichting De gemeentelijke diensten en het CML zou deze ge voelige materie moeten bestuderen Er is genoeg vakliteratuur overEn dan gaat het er volgens de heer Reichert niet om. zoveel mogelijk woningen zon der meer op een hectare te proppen. Het is ook een kwestie van goede ruimtelijke ordening om - ondanks een grote bebouwingsdichtheid toch de in druk te wekken van ruimte Moderne onderzoekingen hebben volgens de heer Reichert aangetoond, dat een dergelijke ruimtelijke ordening gekom- bineerd kan worden met een hogere bebouwingsdichtheid WINKELVOORZIENINGEN Wethouder Wagenaar en met hem het college, houdt er rekening mee, dat eind 1979, als het noodwln- kelcentrum Rozendaal beslist moet verdwijnen, nieuwe noodvoorzie ningen gerealiseerd moeten worden om het winkelprobleem in Leusden tijdelijk op te kunnen vangen. „Zo nodig moeten we de periode tussen 1979 en de eerste realisatie van het definitieve hoofdcentrum overbrug gen met noodvoorzieningen op dat terrein", zo stelde de wethouder van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. „We zitten met smart te wachten op een uitspraak van de kroon inzake de Biezenkamp. Als die uitspraak er is, zullen we overgaan tot een zo snel mogelijke realisering van de uitbreiding van dit winkelcen trum." Hieruit bleek, dat ook het col lege de mogelijkheid niet uitsluit, dat door vertragingen het eerste deel van het hoofdcentrum niet eind 1979 gerealiseerd zal zijn. „Delta Lloyd gaat van het hoofdcen trum ongeveer 5400 m: winkels en kan toren bouwen, met de daar bij behorende woningen De bouw van het gemeentehuis hoort daar niet bij. De mogelijkheid blijft, aanwezig, dat de sporthal door Delta Lloyd ook gebouwd gaat worden, maar daarover is nog niets toegezegd.' MIDDENSTAND EN HOOFDCENTRUM De Leusdense middenstand wordt nauw betrokken bij de ontwikkeling van het hoofdcentrum. Dat bleek uit de beantwoording van verschillende vragen over dit onderwerp Vier verte genwoordigers van de middenstand en één uit de ambulante handel hebben (Van de redaktie) LEUSDEN - Tijdens de begrotingsbehandeling kwam in de raad van Leus den het aantal woningzoekenden ter sprake. Het gemeentebestuur stelde op verzoek een overzicht samen. Dit overzicht - met een totaal van 979 woning zoekenden - is exclusief de woningzoekenden, die voor de tweede f ase-deel- plannen reeds een woning kregen toegewezen. Het overzicht ziet er als volgt uit: A. HUURSEKTOR 1. Categorie eigen bevolking a.s. echtparen alleenstaanden bejaarden (on)volledige gezinnen die reeds over woonruimte beschikken (on) volledige gezinnen die niet over zelfstandige woonruimte beschikken Categorie Economisch gebonden personen a.s. echtparen alleenstaanden (on) volledige gezinnen die binnen de regio wonen (on)volledige gezinnen die buiten de regio wonen Diversen bejaarden met familie-relatie bejaarden zonder binding woningzoekenden uit regio of economisch aan regio gebonden 60 48 21 57 28 14 32 36 214 90 64 137 224* indikatief B. PREMIE-KOOPSEKTOR 1. Categorie eigen bevolking personen die reeds zelfstandig wonen personen die niet zelfstandig wonen 2. Categorie Economisch gebondenen personen die reeds zelfstandig wonen personen die niet zelfstandig wonen 3. Diversen personen in regio die zelfstandig wonen personen in regio die niet zelfstandig wonen economisch aan regio gebonden personen Totaal 425 729 19 33 14 24 117* 14* 29* VOLKSHUISVESTING, RO EN PUBLIEKE WERKEN riet noodwinkelcentrum De Rozendaal moet eind 1979 pertinent ver dwijnen. Wethouder Wagenaar (VVD) hoopt op snelle beslissing inzake De Biezenkamp, want hoofdcentrum kan mogelijk vertraging oplopen, zodat nieuwe noodwinkelvoorzieningen getroffen zouden moeten worden zitting in de commissie Midden- en Kleinbedrijf', aldus wethouder Wage naar. „Daarnaast hebben verschillende middenstanders zitting in de commissie brancheverdeling en het is mogelijk, dat tijdelijk nog drie extra leden van de Leusdense middenstand in deze com missie mee kunnen doen aan het over leg We hopen, dat hiermee een op timale begeleiding wordt bereikt STUDENTENHUISVESTING De studentenhuisvesting in huize St Ansfridus, na aankoop door de ge meente. is nog niet van de baan. vertelde wethouder Van Woudenberg naar aanleiding van een vraag hierover door de heer Van Tiel VVD) Na aan koop zal nader worden bekeken wat de mogelijkheden zijn. De verschillende in dit gebouw onder te brengen ak- tiviteiten moeten bij elkaar passen De heer Bergsma (VVD) was toch niet tevreden met dit antwoord Het is mogelijk om met financiële steun van het rijk dit gebouw op korte termijn ge schikt te maken voor studentenhuisves ting Dit kan dan gebeuren met voor de gemeente relatief weinig kosten. Ik heb wel eens het gevoel, dat de gemeente niet alle financiële mogelijkheden be nut Wethouder Van Woudenberg (CHU) gaf toe. dat dit inderdaad een goede tussenfase zou zijn en beloofde die mogelijkheid te zullen bestuderen. De opheffing van de Stichting Stu dentenhuisvesting i o was voor som mige raadsleden een vraagteken De Stichting is nog niet eens definitief op gericht of ze wordt afweer opgeheven terwijl de kamernood onder de studenten in Leusden nog steeds groot is", zo werd gezegd Wethouder Van Woudenberg: „Deze stichting moest steeds met beperkte middelen werken en het was daarom niet nuttig om deze in stand te houden. Er is nu een werk groep ingesteld bestaande uit twee vertegenwoordigers van de Wo ningstichting Leusden en twee leden van het gemeentelijke apparaat om een onderzoek te doen naar de wo ningbehoefte van alleenstaanden, bejaarden en studenten. Zodra de resultaten van dit onderzoek bekend zijn, kan de Woningstichting Leusden zich daadwerkelijk inzetten voor dit probleem." WERKGELEGENHEID De heer Reichert (PPL) drong er bij het college op aan te streven naar een gulden middenweg ten aanzien van het verwerven van werkgelegenheid „We moeten ons wel realiseren, dat het wer ven van werkgelegenheid afkomstig buiten de regio, betekent, dat wij wo ningen moeten bouwen Dat is een pro bleem, waar ook andere gemeenten mee worstelen. Het wordt tijd dat hier over een studie wordt verricht en een goed beleidsplan wordt opgezet Wet houder Wagenaar deelde mee. dat er nog geen reden was voor ongerustheid Tot nu toe was er maar sporadisch ge bruik gemaakt van de gereserveerde woningen ten behoeve van de werkge legenheid WONINGZOEKENDEN De heer Van Tiel (VVD) had de in druk, dat het publiek niet of nauw elijks op de hoogte is van de criteria, waaraan woningzoekenden in ver schillende sectoren moeten voldoen alvorens zij in aanmerking komen voor een bepaalde woning. Hij vroeg het college deze criteria regelmatig te willen publiceren om misverstan den hierover te voorkomen. Wet houder Van Woudenberg (CHU) had niet dezelfde indruk als de heer Van sistentie en wat betreft de wegen in de gemeente Leusden kwamen er 2U00 meldingen binnen „We zullen nog meer bekendheid aan deze meldmoge- lijkheid geven", aldus wethouder Wa genaar VERBETERING BAVOORTSEWEG „Het ziet er naar uit, dat de Groene Zoom niet voor 1979 kan worden aan gesloten op de Maanweg", aldus een niet erg optimistische mededeling van wethouder Wagenaar ,,Er zal grond moeten worden onteigend en dat duurt altijd erg lang De mogelijkheid is daarom niet uitgesloten, dat voordien aandacht zal moeten worden besteed aan een verbetering van de Bavoortse- weg zolang de verbinding Groene Zoom-Maanweg niet tot stand is ge bracht DIFFERENTIATIE REINIGINGSRECHTEN De heer Mandemaker plette voor dif ferentiatie in de reinigingsrechten. „Dat is nodig aldus de fraktievoorzitter van de progressieven ..De volle mep laten betalen voor een schijntje huisvuil, dat is niet redelijk vond hij en drong er bij het college op aan om voor bejaarden en alleenstaanden een goedkoper tarief toe te passen Wethouder Van Zandbrink vond het niet zo n gemakkelijke zaak „Bejaar den. die niet kunnen betalen, krijgen gehele of gedeeltelijke ontheffing. Het is niet gemakkelijk om voor al leenstaanden een differentiatie toe te passen Maar we zullen die mo gelijkheid opnieuw bestuderen De heer Bergsma (VVD) stelde voor om dan in ieder geval, die mensen, die geen tuin hebben, voor een lager tarief in aanmerking te laten komen, omdat door gebrek aan tuin ook minder vuil wordt geleverd De heer Van Zandbrink: „Dat zullen we doen Overigens stemde Progressief Leusden tegen de verhoging van de reinigingsrechten VOLKSTUINTJES „Hoe zit het eigenlijk met de volk stuintjes?" wilde KVP-er Os sendrijver weten. Wethouder Wage naar zat daar eigenlijk ook een beetje mee. „We zouden eigenlijk tot een volkstuintjesbeheerdersvereniging moeten komen", zei hij. Verbetering van de Bavoortseweg zal noodzakelijk worden als aansluiting Groene Zoom op Maanweg niet op korte termijn kan worden gerealiseerd. Tiel. Volgens hem verliep de wo ningverdeling vrij goed. „Er zijn erg weinig klachten over. Gegronde klachten komen niet of sporadisch voor." MELDPOST MILIEUZAKEN Er wordt zeer druk gebruik gemaakt van de mogelijkheid om verschillende zaken over milieu te melden bij de ge meentelijke meldpost De plantsoe nendienst van de gemeente Leusden kreeg 400 verzoeken binnen om as- Totaal 250 deze personen staan ook elders ingeschreven Huize St. Ansfridus aan de Hamersveldseweg. Volgens de heer Bergsma met subsidie van het rijk snel geschikt te maken voor studentenhuisvesting. (van de redaktie) LEUSDEN - De raad van de ge meente Leusden behandelde de be groting voor 1978 hoofdstuksgewijs. Ter wiUe van de overzichtelijkheid doen wij hetzelfde. De hoofdstukken waren: algemeen be heer, openbare veiligheid, volks gezondheid, volkshuisvesting, openbare werken, onderwijs, cultuur en recreatie, sociale zorg en maatschappelijk werk. economische aangelegenheden en belastingen. (Van de redaktie) LEUS DEN - Het is voor een niet- roker geen aantrekkelijke zaak om de dupe te worden van de verslaving van anderen. Onder dit motto stelde mevrouw C. Verduin (Progressief Leusden) voor om het roken tijdens raadsvergaderingen af te schaffen. ..Na een hele avond vergaderen hebben de niet-rokers een uur ongewild meegerookt", bracht zij naar voren. De rokende raadsleden waren niet onder de in druk van dit feit en loco burgemeester W. A. van Zandbrink ging op de liberale toer door de ..persoonlijke vrijheid van de roker" als voornaamste argument tegen mevrouw Verduins opvatting te gebruiken. ..Bovendien is de lucht verversing in de raadzaal uitste kend. zodat het allemaal best mee valt". vond de voorzitter ..En hoe zit het dan met de persoonlijke vrijheid van de met-roker, die wordt ge dwongen om ..mee te roken?" wilde mevrouw Verduin weten. ,,De rook wordt afgezogen", aldus de voorzit ter. die overigens intern nog wel eens ter diskussie wilde stellen of het gemeentebestuur rookwaar moet bieden tijdens de vergaderin gen ..Een kwestie van gastvrijheid" was de mening van een stevig puf fend raadslid.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 3