Onwaardige vertoning na aanval op welzijnsbeleid GEMEENTE NIET TEGEN OPENBAAR ZIJN VAN COMMISSIES SCHOLEN BOUW ALLEEN VOOR PERMANENTE FASE Onderwerp van gesprek in volgende raads vergadering Seen frekwentie-verhoging door rijk toegestaan PASSAGIERS AANBOD TE GERING RAADSLEDEN WISTEN ZICH NIET TE BEHEERSEN Schreeuwende raadsleden: veel geblaat, weinig wol rijksweg wanneer? algemene zaken en openbare veiligheid parkeren vrachtwa gens Irouwen ook Gemeentehuis milieu-ambtenaar fietspad horsterweg lock- rampenplan publieke werken trimbaan op reserve-stroken onveilige wegen II MOET OPENBAAR VERVOER OOORLICHTEN onderwijs welzijn donderdag 3 november 1977 teusder Krant - Begroting 1978 r. 28: jyan de redaktie) LEUSDEN - „Ons college is in principe niet tegen de openbaarheid van commissievergaderingen", deelde voorzitter Van Zandbrink mee. „We zijn «reid om daar met u Van gedachten over te wisselen." De heer landenmaker (Progressief Leusden): „We hebben al jaren gepleit voor die kenbaarheid. Omdat blijkt, dat ook andere frakties èn wel het college nu ook ie openbaarheid voorstaan, verzoek ik u dit onderwerp op de volgende ladsagenda te willen plaatsen." Hetgeen door voorzitter Van Zandbrink ierd genoteerd. kende, dat de direkt belanghebbenden niet bij de beleidsvoornemens van het gemeentebestuur zouden worden be trokken. ..Omwonenden die rechtstreeks te maken hebben met plannen, die wij willen uitvoeren, worden wel degelijk ingelicht en bij de zaak betrokken Graag zelfs De heer Reichert( Progressief Leusden) was het daar niet mee eens. ..Naar onze smaak wordt de burger te weinig betrokken bij de beleidsvoornemens via de commis sies. Er is naar ons bekend slechts één keer gebruik van gemaakt." Wethouder Wagenaar (VVD): ..Iemand heeft eens gezegd, dat bestu ren niet mogelijk is met op de ene knie een raadslid en op de andere knie een burger. Hoewel dat wel aantrekkelijker is geworden, nu we vrouwelijke raadsleden hebben De heer Reichert moet me in de commissie toch nog eens uitleggen wat hij bedoeld, als hij zegt dat de burger meer betrokken moet worden in het beleid. gelegenheid van St Nicolaas de op die dag in dienst zijnde verkeersbrigadiers een attentie te geven in de vorm van een banketletter Mevrouw van Amerom ..Maak van de verkeersbrigadiers betaalde krachten En als dat niet kan. geef ze dan allemaal de grootste banketletter die er te krijgen Het parkeren van vrachtwagens bin nen de bebouwde kom zal zoveel mo gelijk tegen worden gegaan Er is een wijziging in de Algemene Politie Veror dening in de maak om dit tegengaan een wettelijke basis te geven, terwijl men bezig is met een plan tot het reali seren van een parkeerplaats voor vrachtwagens in het werkgelegen- heidsgebied Princenhof. zal binnen afzienbare tijd door de ge meente Amersfoort worden gerekon- strueerd." De heer Bokkers (KVP) vond het kruispunt Hamersveldseweg - Cen- trumweg met de bouwstraat naar het eerste deelplan (Smoussesteeg) erg onoverzichtelijk en gevaarlijk Hij ver zocht het gemeentebestuur hier iets aan te willen doen De heer Van Manen en zijn fraktie (AR-SGP) maakt zich - zoals hij don derdagavond zei „doodongerust over het steeds maar groeiende ver keer van Leusden, terwijl eigenlijk nog niets zeker is over het tijdstip van aansluiting op Rijksweg 28" Hij was van mening, dat, ook al wordt dit steeds gezegd, die aansluiting in 1981 er nog niet zal zijn. „En 1981 vind ik al te laat. We moeten als ge meente meer druk uitoefenen op rijkswaterstaat om die aansluiting eerder gerealiseerd te krijgen." Wet houder Wagenaar was dat met hem eens: „We zullen echt niet stilzitten. Dit onderwerp zullen we in de com missie Publieke werken en verkeer spoedig aan een nadere be schouwing onderwerpen." Overigens rekent de wethouder voor 99% er op, dat de aansluiting in 1981 is gerealiseerd. Nieuw gemeentehuis bouwen, maar wat doen we met de oude gebouwen? mmissie ad hoe moet dat uit gaan zoeken. I .Natuurlijk krijgen vrouwen ook een binnen het gemeentelijk ap- Iraat," stelde voorzitter Van xJbrink Progressief Leusden gerust. Je daar vragen over had gesteld. ..Als Ieen vakature is, vragen wij in een |vertentie altijd vrouwen of mannen, irvoor de hogere funkties is van de evan de vrouw minder belangstel- j, is de praktijk ■Mevrouw Verduin (Progressief Leus- liet de voorzitter weten, dat dit niet i antwoord was op de gestelde laagHet gaat niet om de vrouw, die ]nuurtje vrij heeft om naast haar huis- fuden ook nog iets in de ge- antelijke typekamer te doen. maar gaat om de mogelijkheid van het rullen van een halve baan. waarbij 1 andere helft wordt uitgevoerd door man, zodat het samen een sdige dagtaak is." Dit progressieve [evan emancipatie zal in de commis- Ipersoneelszaken uitgebreid'aan de jrden gesteld, beloofde de heec ■an Zandbrink. 5 funktie van het nieuw te bou- n gemeentehuis in het hoofdcen- i) zal door een ad hoc-commissie De gemeente is wel degelijk van plan om een milieu-ambtenaar aan te trek ken Dat zal een part-time baan moeten zijn. „Maar", aldus de loco- burgemeester. ..tot nu toe hebben we geen geschikte sollicitant voor dit werk gevonden "Het zoeken gaat voort Het gemeentebestuur verwacht, dat begin 1978 een dergelijke funktionaris met zijn belangrijke werk in Leusden zal kunnen starten. worden onderzocht. De nog in te stellen commissie zal bestaan uit diensthoofden en deskundige amb tenaren. aldus voorzitter Van Zandbrink in antwoord op een desbetreffende vraag Ook de bestemming van de huidige gemeentelijke gebouwen zal in dit onderzoek worden betrokken. De heer Bergsma (VVD) vond zijn vraag niet volledig beantwoord ..Ik heb gevraagd of de commissie alternatieve mogelijkheden met de daaraan ver bonden financiële konsekwenties eens op een rijtje kan zétten Dan weten we straks tenminste waar we over praten." Loco-burgemeester Van Zandbrink ..We zullen de alternatieven eveneens in het onderzoek betrekken." Wethouder Wagenaar (VVD) ont- Leusden gaat op eigen houtje een hulpverlenings- en rampenplan ontwik kelen buiten het samenwerkingsorgaan Eemland om. Wethouder Van Zand brink: .We willen niet wachten op de tot standkoming van een regionaal ram penplan. Dat zou betekenen, dat wij niet gereed zijn, indien zich calamiteiten voordoen. Zodra een regionaal plan ge reed is en door de samenwerkende gemeenten is goedgekeurd, dan zullen wij ons daar natuurlijk bij aansluiten." VERKEERSBRIGADIERS Er is op moment niet direkt een tekort aan verkeersbrigadiers. dankzij enkele succesvolle akties, die in overleg met de coördinatrice, mevrouw Ter Wolde, zijn gevoerd Wethouder Wagenaar is overigens van mening, dat dit probleem in de toekomst in de eerste plaats moet worden opgelost door het situeren van scholen op plaatsen, die door de kinde ren te bereiken zijn zonder dat van ver keersbrigadiers gebruik gemaakt be hoeft te worden. In de tweede plaats vindt wethouder Wagenaar. dat de ouders een belangrijke taak hebben ten aanzien van de veiligheid van hun kin deren Overigens is de gemeente blij met de hulp, die de verkeersbrigadiers bieden „Het is dan ook een goede ge woonte om die dank te tonen, door ter De heer Bokkers (KVP) vroeg, waarom het fietspad langs de Lock- horsterweg nog steeds niet was ge realiseerd. Wethouder Wagenaar: „De onderhandelingen over de grond zijn nog steeds niet afgerond. Het is de be doeling dat de gemeente de ondergrond voor het fietspad huurt voor de tijd, dat het fietspad er ligt." Zoals bekend is het fietspad een tijdelijke zaak en zal het pad weer worden opge heven. zodra de aansluiting op rijksweg 28 er is en de Lockhorsterweg haar ontsluitingsfunktie op rijksweg 28 ver liest De heer Van Tiel (VVD) lanceerde de gedachte om de gereserveerde stroken voor uitbreiding van de ont sluitingswegen (zoals Noorderin slag, Groene Zoom en Centrumweg) te gebruiken voor nuttiger zaken zo lang uitbreiding van de desbetref fende wegen naar vier rijbanen nog niet noodzakelijk Is. Wethouder Wa genaar (eveneens VVD) vond dit eveneens een goed idee. Hij deelde zijn partijgenoot mee, dat men hier over binnen het college reeds over aan het filosoferen was. „Het Is op zichzelf een goede suggestie. We dachten aan bijvoorbeeld hindernis- banen, trimbanen of iets dergelijks.'' De heer Ossendrijver (KVP) maakte zich nog steeds ernstige zorgen over het kruispunt Hogeweg - Barneveld- seweg. Die zorgen worden gedeeld door het gemeentebestuur maar voor zitter Van Zandbrink kon de heer Os sendrijver geruststellen: „Dit kruispunt Openbaar vervoer |jo de redaktie) IIEUSDEN - Als het aan de inspekteur ligt, zal het openbaar vervoer tussen leasden eo Amersfoort er niet op vooruitgaan. Integendeel. De rijksoverheid is van ftoing, dat de frekvventie in verband met het vervoersaanbod eigenlijk verlaagd a moeten worden. Deze niet al te optimistische mededeling deed wethouder •igenaar (WD) tijdens de begrotingsvergadering. „Hierdoor blijven we in een ïzecirkel ronddraaien. Zolang er niet meer belangstelling is voor het openbaar iNoer is er geen sprake van een verbetering, maar die belangstelling kan pas echt irden gekweekt, als het openbaar vervoer wordt verbeterd. Ik heb vorig jaar voor F begroting van 1977 ook al gezegd, dat het college naar verbetering van het :nbaar vervoer zal blijven streven. We hebben hierover gesprekken gehad met lister van Verkeer en Waterstaat, provincie en vervoersmaatschappijen en we Pjven praten". De wethouder is van mening, dat de bevolking zelf ingeschakeld dient te worden. „In de eerste plaats zou een enquête moeten worden gehouden over de wensen ten aanzien van het openbaar vervoer. Verder wil ik het CML vragen of zij een commissie ad hoe in willen stellen, die het openbaar ver voer in Leusden doorlicht. Als de resul taten positief zijn, misschien is het dan mogelijk, dat wij als Leusdenaren, ge meente en provincie meer druk kunnen uitoefenen op de rijksoverheid". CENTRAAL ANTENNE SYSTEEM Naar aanleiding van een vraag van de heer Bokkers (KVP) wanneer de be staande wijken kunnen worden aange sloten op het gemeentelijks centrale an tennesysteem, hoopte wethouder Wa genaar, dat die zaak in 1978 (of later) kan worden afgerond. „Geheel van het openbaar vervoer In zicht. Als de rijksinspecteur zijn zin krijgt, wordt de frekwentie zelfs Leusden. ook de minder rendabele ge bieden, zullen dan op dit systeem worden aangesloten. De bestaande wijken kunnen dan tegelijk op dit systeem worden aangesloten". Het ad vies van de antenne-commissie wordt spoedig verwacht, waarna in 1978 be leidsplan kan worden aangeboden. (Van de redaktie) LEUSDEN - Er zal in de toekomst alleen scholenbouw in Leusden plaats vinden ten behoeve van de permanente fase. Pieken in de toevloed van het aan tal leerlingen zullen moeten worden opgevangen met mobiele lokalen, aldus wethouder Van Zandbrink (KVP). Medio 1978 kan de raad hierover een rapport verwachten. Het college zal de volle aandacht geven aan het stimuleren van de ouder participatie Er is een wet over deze ma terie op komst en dan kan men de ouders ruimschoots gelegenheid geven om hen bij het onderwijs te betrekken. Het college zal de proefprojekten „Open school" voor volwassenen, jong volwassenen en vrouwen nauwlettend volgen. Zodra er ook mogelijkheden zijn voor een dergelijke school in Leus den, dan zal de gemeente Leusden aan de hand van de ervaringen beslissen of een dergelijk projekt ook in Leusden kan worden gerealiseerd. (Van de redaktie) LEUSDEN - De laatste behandelings-avond van de begroting 1976 zorgde voor een nogal beschamende vertoning aan het begin van de bijeenkomst. Het begon nadat mevrouw Verduin (Progressief Leusden) opnieuw het hinkstap- sprongbeleid van het gemeentebestuur ten aanzien van het welzijn in de ge meente Leusden aan de orde stelde. Verantwoordelijke wethouder voor welzijn, de heer G. van Woudenberg (CHU) had op de valreep van de donderdagavond de aanval van Progressief Leusden van de hand gewezen. ,,Het is beslist onjuist te veronderstellen, dat het gemeentebestuur een hinkstapsprong-beleid volgt op het gebied van welzijn. Wij lopen beslist niet achter de particuliere initiatieven op dit terrein aan. Integendeel. Wij geven particuliere initiatieven zoveel mogelijk steun om zich te kunnen ontplooien, we ondersteunen en stimuleren die initiatieven waar nodig en desnoods ondernemen we zelf aktie. Wij delen uw bezorgdheid ten aanzien van het Leusdense welzijnsbeleid dan ook niet. We hebben er alle vertrouwen in, dat wij tot een verantwoord beleid zullen komen." gemeente achterop. We moeten aler ter zijn De planning en de visie ont breekt Ze vroeg zich af, waarom het gemeentebestuur bijvoorbeeld niet voelt voor een ambulante kracht voor het welzijnswerk De heer Holl begon toen te schreeu wen en liep rood aan van woede ,,Ik wil weten, wat u bedoelt! Waarom is het beleid van de gemeente Leusden niet goed? Legt u dat nou eens aan ons uit!" Mevrouw Verduin: ,.Ik wil u ons concept-voorstel van een half jaar geleden nog wel eens voorlezen als u daar prijs op stelt." De heer Holl, nu fel bijgestaan door de heer Voormolen (CHU)-Daar heb ik het niet over! Dat voorstel ken ik' Ik wil nu van u weten wat u er mee be doelt' Legt u ons dat nu eens uit!" Terwijl andere raadsleden en belang stellenden op de publieke tribune adem loos toehoorden, verzuimde voorzitter Van Zandbrink in te grijpen Dat deed de heer Reichert (Progressief Leus den), .Ik vind, dat de heer Holl zich misdraagt Dat past hem niet. Als de heer Holl werkelijkbelangstellingheeft voor het onderwerp, moet hij de desbe treffende nota lezen van de Vereniging Nederlandse Gemeenten. De heer Holl (lijst Kuijpers): ..lk protesteer' Ik ken dat rapport wel en dat wil ik dan ook niet weten! Ik wil weten wat mevrouw Verduin bedoelt! En het is niet aan u ter beoordeling of ik me misdraag, maar aan de voor zitter Voorzitter Van Zandbrink oor deelde niet. maar brak de onaangena me woordenwisseling wel af. Wethou der Van Woudenberg betreurde de gang van zaken ..Ik betreur dit verhitte ge sprek." aldus de welzijns-wethouder. ..Ik zal niet zeggen met wie ik het eens ben. maar de uitvoerigheid van me- Mevrouw Verduin (Progressief Leusden): „Gemeente voert hinkstapsprong-welzijnsbeleid." Mevrouw Verduin (Progressief Leusden): ,.Nog geen half jaar geleden hebt u ons voorstel om tot een educatief plan te komen op een bijzonder felle manier van tafel geveegd. Ik ben daar om blij het nu als een voorstel van b. en w. weer terug te zien. U zegt, dat Leusden een goed welzijnsbeleid voert. Ik betwijfel dat Vóór 1 novem ber moeten subsidies van CRM voor welzijnszorg worden aangevraagd. Die datum haalt u niet meer. Op de lijst van CRM van gemeenten in de provin cie Utrecht, die bijdragen ontvangen voor welzijnszorg, ontbreekt Leusden Blijkbaar hebt u dat geld niet nodig en kunt u het zelf wel. Uw voorbeelden van uw beleid ondersteunen slechts de ge dachte, dat sprake is van een hinkstap sprong-beleid. De heer Bergsma (VVD): ,Er is toch sprake van een misverstand Ik wil proberen de blinde vlek van Pro gressief Leusden weg te nemen, door even stil te staan bij de behandeling van uw voorstel, een half jaar geleden Onze fraktie stemde toen tegen dit voorstel, omdat wij het erg goedkoop vonden om met een dergelijk voorstel te komen, terwijl bekend was, dat het gemeentebestuur met een welzijns- plan bezig was Mevrouw Verduin Planning is toch heel iets anders dan inventarisatie en een subsidieverordening wat het welzijnsplan in feite is Op dat moment schoot raadslid Holl (lijst 6) uit zijn slof en riep. ,,Dan wil ik nu van u weten, wat u allemaal bedoelt! Mevrouw Arduin: ,.We komen als De heer Voormolen (CHU) - samen schreeuwen, ja gezellig De heer Holl (lijst Kuijpers) - veel geblaat en weinig wol. vrouw Verduin over dit onderwerp past niet Als wij niet op de subsidie- lijst van CRM staan, dan is dat om andere redenen, dan mevrouw Ver duin veronderstelt. Wat die redenen zijn. liet de wethouder echter in het midden COMMENTAREN/MENINGEN Bezoekers van het raadsgebcuren, die vrijdagavond voor het eerst een vergadering van de raad bijwoonden, zullen zich terecht hebben afgevraagd, tijdens de nogal onwaardige aanval van de heren Holl (lijst Kuijpers) en Voor molen (CHU) mevr. Verduin of dit de gebruikelijke gesprekstoon is in de raad. Dat is niet het geval en het incident van vrijdagavond moet dan ook als een uit zondering worden beschouwd, ook al heeft de heer Holl wel eens vaker de neiging om de vergader-orde aan z'n laars te lappen. Het gebeurt wel meer, dat raadsleden het niet met elkaar eens zijn en het ge volg is dan (meestal) een nogal pittige dialoog. Echter zonder dat het grof gaat worden. Wij weten niet, wat de heren Holl en Voormolen heeft bezield. Wij kunnen ook niet doorgronden, waarom voorzit ter Van Zandbrink (KVP) niet tijdig heeft ingegrepen om een eind te maken aan deze vertoning. Maar wij zijn wèl van mening, dat rood aangelopen, schreeuwende raadleden niet thuishoren in de raad. Afgezien nog van het feit, dat beide „heren" op een nogal grove wijze probeerden mevrouw Ver duin (Progressief Leusden) de mond te snoeren, leek het tevens een recht streekse aanval op het vrouwelijke raadslidmaatschap. Als de heer Holl en zijn collega Voormolen van de CHU denken met dit geblaat de kiezers te imponeren, dan onderschatten beide heren blijkbaar de intelligentie van de Leusdense burger. „Veel geschreeuw en weinig wol" is een verkiezingsleus, die nog nooit veel stemmen heeft getrok ken. V.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5