SPAANSE ONTBOEZEMINGEN Om alvast te noteren donderdag 10 november 1977 k r. 17t cursus astma? bronchitis en emfyseem ebe haanstra zclub leusden boekenwagen herfstwandeling jantje beton collectanten gevraagd „geven om de natuur" ZONDAGSDIENSTEN DEZE WEEK IN DE GEMEENTE hobbitkleuters bakten ze bruin leusden-centrum leusden-zuid VASTE WEEK- AKTIVITEITEN Losse verkoop Leusder Krant concert de eendracht citaat van de week DE GROENE LIJN teusaer Krant - Loep op Leusden «tegen lopen Is heerlijk. Zo 'i 't geen zonde was van me I). zonder jas. en dan die l'oorjaarsregen op en om je likkend op de straat en tl In de bomen. Jflsgeen voorjaar. De laatste Jstormt en regent het over het «bronzen goudbruine blade- telen omlaag en jagen over l. 't Is gewoon tljn om door i laag ritselende bladeren at.De vuurdoornbessen stra at ware een rood licht uit, de Pijnlijk fel rode kleuren ver- n hier en daar de saaiheid mlge straten. Fn herfstavond ging ons ver- luit naar gebakken vis. 't Had Jmaken met vuurdoorns of 'eren, gewoon, trek in vis. Jkan tegenwoordig, ergens "teachteraf, zoals vroeger de Is een visheer. Ter l»an het milieu ging ik maar 7 taatste vijftig meter tot de W gingen door een echte Imillandse blubber, maar ik |ae tast toch nog het doel be- "Ik bekennen, dat wande- li mij een slechte kant heeft, Phuis uit ben ik een gluurder. Tur zo gezegd. «keurig kijk ik door die ont- "sters In die prachtig opge wachte kamers, die in het 't van rode, roze, groen en J schemerlampjes hun (uitstralen. «en geruststellende ge stat a| die mooie spullen, "•en, plavuizen, kleuren vikkelde muziekdozen, 1auto's, hypotheken en ka leningen, drankkelder- Moor ene calamiteit een i of granaat, gebruikt worden, deze rijkdom onaangetast blijft. We weten uit de kranten, dat de werking van een neutronenbom zeer simpel is. In tegenstelling tot A of H bom vernietigt het alleen maar het biologisch leven, mensen en kinde ren, bomen en planten en koelen, maar ook herten en eekhoorns, of Is het eekhoornen, en let op; ook hon den. Wat een respect voor die jongens die dit alles uitdenken! Alle mooie spullen en huizen blijven behouden en heel. 't Is om stil van te worden. Op een slechte dag zijn we dan ook allemaal stil. Soms loop ik in mezelf te vloeken (of zou bidden beter zijn?) dat ik geen protest heb, dat ik alles zo maar laat gaan, geen protest terwille van m'n kinderen of kleinkinderen. Het is als de Griekse drama's: Oidipoes wil z'n vader niet vermoor den en wil helemaal niet met z'n moeder Jokaste, trouwen en toch gaat het gebeuren. Je zou het protest van de daken moeten schreeuwen. Die Leusdense daken houen dat niet en wat doen we? Spitten in ons tuintje, vergade ren, kletsen, stukkies schrijven. We willen niet „opgeruimd worden" en toch spelen we mee met dat hele vuur, verlustigen ons in ons bezit, zie boven, vechten om ons „waar" te maken en laten Gods water over Gods akkers lopen. Wat moet ik met die duistere drei ging, met die groep mensen die het ideële of financiële motieven zo'n schrikbarende druk op de wereld leggen? Wat kunnen we nog? Een grote mond opzetten dat we het niet meer willen dan wordt onmiddellijk een politieke sticker op je hoofd geplakt en word je in een hokje ingedeeld, 'k Ga m'n vis thuis brengen. Ze is bijna koud. SP Het Nederlands Astma Fonds In Leusden organiseert een cursus van vier avonden over astma, bronchitis en emfyseem op 21 en 28 november en 12 en 19 december 1977. De cursus wordt gehouden in het gebouw van het Nederlands Astma Fonds, Larikslaan 1, tel. 41814. Men kan zich tot 18 november opgeven bij de afdeling Voorlichting van het Astmafonds. Er zijn in ons land meer dan een miljoen mensen, die last hebben van hun luchtwegen door astma, bronchitis en-of long emfyseem. Meer dan een miljoen, ruim 10% namelijk. Voor Leusden betekent dat, dat toch ook zo'n 2000 mensen klachten hebben. Zoveel klachten, dat ze eigenlijk daarmee naar de dokter zouden moeten gaan. Helaas doet dat niet iedereen, ook al omdat het vak van die gewone klachten zijn. Een beetje hoesten, wat verkouden, volzitten, wie let daar nu op, dat zijn toch van die „normale" verschijnselen in ons gure landje... Ook als mensen er wel mee naar de dokter gaan, blijven er vaak problemen te over. On derwerpen die aan de orde komen zijn in ieder geval de oorzaken, klachten en de behandeling van astma, bronchitis en emfyseem. Verder de psycho-sociale aspekten en de hulpverlening aan deze pa tiëntengroep. Er is ruim tijd inge bouwd voor vragen en discussie. Iedere avond wordt tevens ter Il lustratie een film vertoond. Sntet in |iJazzclub Leusden presenteert iderdag 17 november a.s. het t van Wiebe Haanstra. Het is de optreden van deze voor lijke formatie in het nog prille an van onze plaatselijke jazz- Iglng. Het eerste optreden in I, was een groot sukses en dat [niet in de laatste plaats te aan Leusdenaar-leider Haanstra die musici van rond zich weet te verenigen. |name de kombinatie blazers I Theunissen op bariton en jz en Herman Huisin 't Veld op «rombone is een belevenis, Inlet zonder het stuwende ritme pinus Smit op slagwerk en het Kiende basgitaarspel van de Inge, maar zeer getalenteerde Angenois. Wiebe Haanstra groep spelen fijn in het ir liggende muziek, vakkundig kngeerd en gespeeld, zonder ■spontaniteit die de jazzmuziek xfig heeft, verloren gaat. Het II ongetwijfeld weer een jazz- pmet dat speciale sfeertje, waar izclub Leusden toch een beetje j Is. We nodigen hierbij weer zllefhebbers uit Leusden en uit. Zoals gebruikelijk |t de avond om 21.00 uur en het s café-restaurant „Bavoort l 28 te Leusden-Zuld. ■foto plebe Haanstra Kwintet: v.l.n.r. te Angenois - basgitaar, Wiebe telra - Fender-piano, Herman Veld - trombone, Karei én - bariton- en tenorsax. Speciaal voor de ouderen komt elke derde woensdag van de maand de Provinciale boekenwagen naar Leusden om mensen, die graag le zen, van dienst te zijn. Om 9.45 uur staat de boekenwagen op Grasland (Groenhouten) en om tO.OO uur op het parkeerterrein bij de bejaarden woningen aan de Asschatterweg. Op zondagmiddag 13 november a.s. om 14.00 uur kunt u weer met het IVN (het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie) de natuur In. Het verzamelpunt is bij de kiosk op het rekreatieterrreln Tre- kerpunt. Hier staan een aantal gidsen klaar om u tijdens de wande ling, die ongeveer anderhalf uur duurt, van allerlei te vertellen. De houten kiosk ligt aan de Trekerweg, vlakbij het kruispunt met de Doorn- seweg. De in Leusden, Achterveld en Stoutenburg gehouden collectie van het Nationaal Jeugd Fonds - het fonds van Jantje Beton - heeft in to taal 4933,00 opgebracht. Hierdoor kunnen op korte termijn verschillende plaatselijke jeugdver enigingen allerlei - soms lang be staande - financiële wensen in ver vulling doen gaan. Op landelijk ni veau geeft het Nationaal Jeugd Fonds met het overige deel van de opbrengst steun aan allerlei concrete projecten van het jeugd- en jongerenwerk, zoals experimentele speelplaatsen, kinderboerderijen, speeltuinverenigingen en accommo daties van jeugdverenigingen. In net bijzonder gaat het hierbij om giften, renteloze overbruggingsleningen en hypotheekgaranties. De collecte in Leusden is georganiseerd door vol leybalvereniging „Impala,77" en de korfbalvereniging „Antilopen". Ook in leusden wordt aandacht besteed aan de aktie „Geven om de natuur" van het Wereld Natuur Fonds. Voor de kollekte, die van 21 tot 25 november ook in de gemeente Leusden wordt gehouden, worden collectanten gevraagd. Wie - uit Ach terveld, Stoutenburg, Leusden-C. en Leusden-Z. - hart heeft voor de natuur en er zich voor in wil zetten, kan zich opgeven bij mevrouw J. Fraiculn, Willem de Zwijgerlaan 8, te Leusden-Z. tel. 033-40928. U doet toch ook mee? LEUSDEN Weekeinde: De weekenddienst geldt van vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur. HUISARTSEN: Voor de huisartsen in de gemeente Leusden, dus voor de praktijken van de artsen Brinkhorst. Boersema-Koch, Lantink-Verhage, Van Nieuwkerk en Den Toom. neemt dit weekeinde waar: dr Koch-Boersema, Julianaweg 5. Achterveld, tel 03425-1222. VOOR SPOEDGEVALLEN: Spreekuur zaterdag- en zondagmiddag om 14.00 uur. Visites graag voor 10.00 uur 's morgens aan vragen APOTHEEK: Apotheek Leusden. Torenakkerweg. winkelcentrum Rozendaal. geopend van maandag t/m vrijdag van 8 30- 18.00 uur en uitsluitend voor spoedeisende gevallen van 19.30- 20.00 uur. Op zaterdag en zondag ge opend van 14 00-14.30 uur en 17 30- 18.00 uur WIJKVERPLEGING: Zr Van Kalkert, de Roo van Alden- wereltlaan 11. Leusden/C., tel. 033- 40818. In de week volgend op dit weekeinde heeft zr Van Kalkert avonddienst, b.g.g. tel. 033-40818 VERLOSKUNDIGE: Mevr. Thuis-Paulussen, Kon Wil- helminalaan 18. Amersfoort, tel 033- 10886. Bgg dokterscentrale, tel. 033-22000 TANDARTS: Voor noodgevallen in het weekeinde: Dokterscentrale Amersfoort, tel. 033- 22000 Maatschappelijk werk. Verzorgd door M.D.E. (Maatschappe lijke Dienstverlening Eemland) tel. 33924, en P.S.C. (Protestants sociaal centrum) tel. 10441. Spreekuren in Groot Krakhorst: maandag(mde), dinsdag(mde) en donderdag(psc) van 14.00 - 15.00 uur. Spreekuur in Groene Kruisgebouw Leusden-Zuld (tel. 40818) op vrijdag van 14.00 - 15.00 uur. Spreekuur in Wit-gele Kruisgebouw Achterveld (tel. 03425-1333) op maandag (mde) van 11.00-12.00 uur. Gezlns- en bejaardenverzorging. Deze wordt ook door de bovenge noemde instellingen verzorgd en eveneens door A.I.M.D. „het Groene Kruis" tel. 31334. Spreekuren in Groot Krakhorst: maandag(mde), dinsdag(groene kruis) en donderdag (psc), 14.00 - 15.00 uur. Spreekuur in Groene Kruisgebouw Leusden-Zuid op maandag (groene kruis) en vrijdag(psc), 14.00 - 15.00 uur. Spreekuur in Witgele Kruisgebouw Achterveld op vrijdag(mde) van 9.00 10.00 uur. Ruim vijftig bakkertjes kregen vo rige week dinsdagmiddag een „warm" onthaal bij bakker V. d. Ho ven. Er werd die middag massaal speculaas gebakken. De oudste kleuters mochten van het deeg zelf figuren maken, terwijl de jongste kinderen met behulp van vormpjes de speculaasjes uitstaken. Terwijl de koek gebakken werd, trakteerde mevrouw V. d. Hoven op heerlijke si naasappelsap en ontbijtkoek van haar eigen „warme" bakker. Natuur lijk waren de kleine bakkers ook niet met lege handen gekomen, een eigengemaakt sleutelrek, een gewe ven fietswiel en een kaasstolp werden aangeboden. Het was duidelijk te merken, dat de kleuters de afgelopen weken over het onderwerp: de bakker, gewerkt hadden, want op veel vragen van bakker V. d. Hoven wisten zij het antwoord. Toen kwam het grote moment! De speculaas was klaar en met een zak nog warme koek in de hand moesten ze afscheid nemen. ACHTERVELD Donderdag 10 november: bejaar- densoos, 13.30 uur. Donderdag 10 november: leden vergadering A.B.T.B. Ons Gebouw, 20.00 uur. Donderdag 10 november: leden vergadering Ons Genoegen, D'Ouwe Peerdestal, 20.00 uur. Zaterdag 12 november: Prinsenbal Ons Gebouw, 20.00 uur. Dinsdag 15 november, Welfareclub Zonnebloem. Dinsdag 15 november: Oefenavond E.H.B.O. Woensdag 16 november: hand- werkhobbyclub. Woensdag 16 november: K.P.O.- avond, D'Ouwe Peerdestal, 20.00 uur. Donderdag 17 november: bejaar- densoos, 13.30 uur. Donderdag 17 november: K.P.J.- avond, café Buitenlust, 20.00 uur. donderdag 10 november Raadzaal-19.30 uur- Raadsvergade ring donderdag 10 november - „de Til" Bingo-avond 20.00 uur. zaterdag 12 november - „de Til" Dansavond m.m.v. „Mobllea". 20.00 uur. zaterdag 12 november „Clubgebouw Blljhof". Hobbyin- stuifclub. Van 10.00-12.00 uur. zondag 13 november - „de TH" Ont- spannlngsmlddag kinderen gaat niet door. maandag 14 november - „de TH" Bij eenkomst landbouworganisaties. 20.00 uur. Donderdag 17 november 1977: Jazzclub Leusden, optreden van het Wiebe Haanstra Kwintet. Het concert vindt plaats in café-restaurant „Ba- voort", Trekerweg 28, Leusden Zuid. Aanvang 21.00 uur. Naast allerlei vergaderingen, ma nifestaties, lezingen, raadsvergade ringen en wat al niet meer, gebeuren er wekelijks in de gemeente Leusden ook allerlei zaken, die een vaste plaats in de agenda van velen Woensdag 16 november 9.30 uur: bijeenkomst voor alle vrouwenor ganisaties in Leusden, ge organiseerd door de Vrouwenraad Leusden. Mevrouw Lovink spreekt over haar reis naar China. Zaterdag 19 en vrijdag 25 novem ber: jaarfeest van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Utrecht. Opgevoerd wordt de klucht in drie bedrijven: Moeders wil is wet. Op woensdagochtend 16 november om 9.30 uur organiseert de Vrouwen raad Leusden voor de eerste keer in zijn bestaan een bijeenkomst voor aÜe vrouwenorganisaties in Leusden. Alle leden van deze organisaties, en alle vrouwelijke belangstellenden, zijn van harte welkom. De bijeenkomst wordt gehouden in boerderij „Groot Krakhorst", en me vrouw Lovink uit Nijkerk zal spreken over haar reis naar China. kerkdiensten hebben gekregen. We noemen hierbij onder meer deaktiviteiten van de verschillende jeugdverenigingen. Deze aktiviteiten zijn: SPEEL- EN REKREA- TIEVERENIGING BLIJHOF: Winterclubs: voor 6 en 7 jangen: woensdag van 14 tot 15.15 uur voor 8 en 9 jarigen: dinsdag van 16 tot 17.15uur voor 10 en 11 jarigen: woensdag van 18.45 tot 20 uur. Kreatieve Instuif: om de 14 dagen op zaterdag van 10 tot 12 uur (vanaf zaterdag 1 oktober) Volksdansen: Volksdanscursussen in gebouw Blljhof, Ansfriduslaan; elke maandag voor 7 tot 10 jarigen van 16 -17 uur; vanaf 11 jaar: van 19 tot 20 uur; jongeren en vol wassenen van 20.30 tot 22 uur Filmvoorstellingen voor de jeugd: iedere laatste woensdag van de maand, om 13.30 uur en om 15.30 uur (gebouw Blljhof) JEUGDCLUBS ,,'t CLAEVERENB- LAD" De Hervormd- Gereformeerde Jeugdraad organiseert jeugdclubs middagen en avonden in 't Claeveren- blad. Hamersveldseweg - hoek Cen- trumweg. De vaste tijden voor deze clubs zijn: 5 t/m 7 jaar: elke woensdagmiddag van 14.30 - 16.00 uur 8t/m10jaar: elke maandagavond van 18.30 - 20.00 uur 11 t/m13jaar: elke woensdagavond van 19.00 - 20.30 uur 14 t/m 15 jaar: elke vrijdagavond van 19 30 - 21 30 uur 16 jaar en ouder: elke donderdagavond van 20.00 - 22.50 uur 't Claeverenblad: Elke zaterdag avond: soosavond. STICHTING RK JEUGD EN JON GERENWERK Elke zaterdagavond en zondag- mlddagin De Til: dansen, al dan niet met groep of op platen. Elke dinsdag en vrijdagavond is de Til vanaf 19 uur geopend gewoon voor de gezelligheid. ONZE KRANT IS OP ONDERSTAANDE ADRESSEN LOS VERKRIJGBAAR. LEUSDEN-C. Leusder Krant, Finnmark 3. S.V. Bookstores, Torenakkerweg 16. De heer W. J. Schut, Hamersveldseweg 26. Zwembad Leusden, Burg. Buiningpark. ACHTERVELD: Boekhandel Vos. Hessenweg 323. LEUSDEN-Zj Kroon Supermarktr Pr. Irenelaan 9. Filmavonden op iedere eerste don derdag van de maand (behalve in ja nuari, dan is het op de tweede don derdagavond) - De Til. VROUWENKAFEE Het Vrouwenkafee Leusden is de 1e en 3e dinsdagmorgen van 9 tot 12 uur open en verder iedere 2e. en 4e maandagavond van de maand vanaf 20 uur in eetkafee de Hakhorst, einde Noorderinslag Alleen vrouwen zijn welkom. AMNESTY INTERNATIONAL Iedere eerste dinsdag van de maand van 19.30 tot 22 uur. In de Johan- neshoeve aan de Hamersveldseweg (tegenover R.K. Kerk). UNIE VAN VROUWELIJKE VRIJWIL LIGERS, AFD. De UVV-afdeling Leusden organi seert op twee middagen zogenaamde soos-middagen 'oor ouderen (senio ren). De tijden zijn iedere donderdagmiddag van 14 tot 16.30 uur in de kantine van de sporthal Groenhouten, Leusden/centrum iedere dinsdagmiddag: van 14 tot 16.30 uur in het Roda-klubgebouw op het burg. Buiningpark voor de senioren van Leusden/zuid. burgerlijke stand van Leusden tot en met 2 november 1977 Geboren: 31 oktober 1977, Marriètte d.v. G. de Kruijf en M. Melissen, As schatterweg 223, te Amersfoort: 24 oktober 1977, Imre Dlmitri Nicholas Gabriel z.v. A. W. J. Bunnik en C. G. Huilmand, Ploegschaar 23. Ondertrouwd: 31 oktober, Johannes Adrianes van Dijk, Jannendorper- weg 6 en Maria Bernadette Horst, Hessenweg 6 31 oktober 1977: Theodorus lldefon- dus Maria van de Wetering, Hes senweg 228 en Theodora Maria Kaats, wonende te Amersfoort, Grebbestraat 40. 2 november 1977: Abraham van Huissteden, wonende te Amersfoort, Arnhemseweg 56 en Johanna Ever- arda van de Burgwal, wonende te Leusden, Hessenweg 142a De orkestvereniging Amersfoort geeft op dinsdag 15 november a.e. een concert in de Johanneskerk (Westsingel 30) te Amersfoort. Het orkest staat onder leiding van diri gent Jan FelderhofAls soliste treedt Martine Visser (claveclmbel) op. Er worden bekende werken uitgevoerd van Bach, Telemann, Mozart en' Haydn. Het concert begint om kwart over acht. Nog even aandacht voor da toneelvereniging Eendracht, dia za terdag a.s. de Leusdense première van het stuk „Eigen haard Is wel wat herrie waard" zal brengen. In da grote zaal van het Ros Beyaart, aan vang acht uur. „ledereen heeft een koelkast, een teevee, een auto, iedereen kent wel vaart, maar welzijn is er niet" (Nico Speljer). Zou Ie aan Leusden gedacht hebben? P.S. 13 november ACHTERVELD Ned. Herv. Kerk: zondag 13 novem ber, aanvang 9.00 uur: Ds. Schimmel uit Harderwijk. R. K. Kerk: zaterdag 12 november, aanvang 19.00 uur: H. Mis. Zondag 13 november, aanvang 8.30 uur: H. Mis; 10.30 uur: H. Mis. Leusden-Centrum. Marcuskerk: 9.00 uur, ds. Kooiman, Herv.; 10.30 uur, ds. Kelder, Ger. Vie ring H. Avondmaal; 19.00 uur, ds. Kelder, Herv.-Ger. Viering H. Avondmaal. St. Josefkerk: za. 19.00 uur; zo. 8.00 uur; 9.30 uur: Hoogmis; 11.00 uur; 18.30 uur: Lof. Leusden-Zuid: Dorpskerk: 10.00 uur ds. Weemekers, Herv. Bed. H. Doop; 18.30 uur ds. W. Sirag, Herv. Ger! Opendeurdienst. Don Bosco: za. 19.15 uur; zo. 10.00 uur: Hoogmis; 11.30 uur. Geref. Kerk (vrijg.) Kerkgebouw, Arnhemseweg 75, Leusden Zuid. zondag 13 nov.: 8.15 uur en 16.30 uur; ds. R. Koolstra te Veenen- daal. tussen stad en platteland HOE ZUURKOOL WORDT GEMAAKT Wie van zuurkool houdt - het is nu weer de tijd om er stamppot van te bereiden - zal het interesseren hoe deze groente wordt gemaakt. Wellicht is bekend dat uitsluitend witte kool geschikt is voor het maken van zuurkool; savooie kool verzuurt namelijk niet. Eenmaal in de fabriek wordt de kool eerst grondig gereinigd. Na het ontbladeren wordt de stronk eruit geboord en de kool geschaafd. Het schaafsel wordt licht gezouten en via een lopende band vervoerd naar een z.g. put, een diep bassin van ong. 2x2 meter. Nu kan de mens verder alleen nog maar voor de juiste temperatuur zorgen en doet de melkzuurbacterie (die dus alleen in de witte kool voorkomt) de rest. Onder het wakend oog van de vakman gaat de kool nu een week of vier verzuren. Van de tien ton in de put gestorte kool zal er dan nog slechts vijf ton over zijn. Voordat er nu, ter verhoging van de smaak, kleine peperkorreltjes aan de zuurkool toegevoegd en ze in plastic vaatjes van 25 liter wordt verpakt, dient er eerst nog te worden gekeurd. Een strenge keuring, die wordt uitgevoerd door de Stichting „Conex" uit Wagenin- gen. Uit een rijpe put worden verscheidene monsters genomen die worden gecontroleerd op: het algemeen voorkomen van de zuurkool, de snit (niet te grof, niet te fijn), de smaak en het aroma, de kleur-aantrekkelijkheid enz. Het eindrapport geeft cijfers voor de kwaliteit en bevat talrijke andere ge gevens over o.a. de hoeveelheid vitamine C en het suiker- en keuken zoutgehalte. Is het rapport bevredigend dan mag het produkt haar weg gaan zoeken naar de talrijke consumenten in binnen- en buitenland, naar de liefheb bers van een lekkere en uitermate gezonde groente.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 19