evarieerde expositie van de Vrije kwasten" in Eemgaarde iuccesvolle films blijven nog even Geslaagde ontspannings avond \lletjes spelen ens naar ;lbakken ap Kort- i Leusder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 Eén van de aanwezige bejaarden assisteerde hem als een volleerde toneelspeler. Tijdens het optreden van het zangduo Ine Berg en Dick Robbe en Jan van Rehnen met z'n liedjes begeleid door gitaar, kon men in de zaal een speld horen vallen. Al met al een bijzonder geslaagd gebeuren, waarbij degenen die niet de moeite genomen hebben er na toe te gaan. met recht spijt kunnen hebben. Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 17-11 t/m woensdag 23- 11 Grand 1 2: 033 - 14632. Deze theaters gaan begin 1978 open. Grand 3 Dit theater gaat 15 december open Grand 4 Verdwenen in de Bermuda Driehoek (Airport '77). Dagelijks: 1 45 - 6 45 - 9.15 uur, zondag: 1 45 - 4 15 - 6.45 - 9.15 uur 12. Grand 5 The Sting. Dagelijks: 2.00 - 7 00 - 9 30 uur. zondag: 2.00 - 4 30 - 7.00 - 9.30 uur. 12. Cinema 1: 033 - 18900. Soldaat van Oranje. Dagelijks ook op zondag: 1.30 - 6.30 - 9.30 uur. Hoofdfilm begint 5 minuten na aanvang. 16. Cinema 2 Halleluja voor een paar vuisten. Dage lijks: 1 45 - 6 45 - 9.45, zondag: 1 45 - 4.15- 6 45- 9 45 uur 12 De U.V.V (Unie v. Vrouwelijke Vrijwilligers) afdeling Leusden kan best nog wat dames gebruiken die vrij willigerswerk willen doen. Hieraan is een grote behoefte, vooral voor huisbezoek, ziekenhuiswerk (w.o. bloemen verzorgen) en het adopteren van mensen uit ut! Lisidunahof. U kunt u hiervoor melden of eventueel inlichtingen krijgen bij mevrouw Vrij, telefoon 40950. Euro: 033 - 33655. Goodbye Emmanuelle. Dagelijks: 1 45 6 45 - 9.15 uur. zaterdag 4 15 - 6 45 - 9 15 uur, zondag; 1.45 - 4.15 - 6.45 - 9.15uur, woensdag 6.45-9.15uur. 16. Duo: 033 - 16572. Sexrivalen Dagelijks; 2 15-7 15- 9 30 uur, zondag; 2.15 - 4.30 - 7.15 - 9.30 uur. 16. Duo 2. De Kung Fu Monnik. Dagelijks. 2 00 - 7.00 - 9.15 uur. zondag: 2 00 - 4.1,5 - 7 00 - 9 15 uur 16. NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1. Het porno instituut Vrijdag- en zater dagavond. 23.45 uur. 16. Duo 2. Op de Chinese vuist. Vrijdag- en zater dagavond 23.45 uur. 16 KINDERVOORSTELLINGEN Euro Bello en de jacht op de diamant. Zater dag; 12 30 -14.30 uur - Woensdag 1.45 uur. a l Scène uit de grappige tekenfilm voor de jeugd: „Bello en de jacht op de diamant". LEUSDEN - De Leusdeose zondags- IchlldersverenigiDg De Vrije Kwasten ,it eksposeren in de rekreatiezaal jq ,De Eemgaarde", een humanis tisch wooocentrum voor oudere mensen h Amersfoort. Het wooncentrum is telegeo aan de Dorresteinseweg 49. e ekspositie wordt geopend op zater- 19 Dovember om 15.00 uur en duurt I en met maandag 28 november, f i^ere dag kunt u de ekspositie gaan Leo op de volgende uren: van 10.00 [t 12 00 uur. van 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Er is vrije .gang Op dinsdag 22 en woensdag 23 Cvember is de ekspositie voor het Mliek gesloten en wel van 14.00 tot Foo "ur Noteert u dit even, als u Id plan bent om te gaan kijken? I De ekspositie bestaat uit werkstukken verschillende makelij: olieverfdoe- E aquarellen, etsen, keramiek en Jbiilleerwerk. Het is erg plezierig om te zien Ijt hoeveel enthousiasme een amateur- Ireoigmg als De Vrije Kwasten" ten- Vustellingen organiseert. De leden van de vereniging werken hard, want er is steeds weer nieuw werk te zien, en dat betekent dat de amateurkunst een grote rol speelt in het leven van vele Leusdenaren. De vrije tijd wordt op een zinnige wijze besteed, en an deren kunnen er ook nog van genieten. Ook zijn er steeds weer mensen, die het organisatorische en admini stratieve werk van een vereniging als ..De Vrije Kwasten" op zich wil nemen. En ook dat is een gunstig teken, want zeker een zo warrig volkje als de uiteenlopende zondagsschilders heeft een bekwame bestuurshand nodig om in het gereel te blijven. Af en toe vliegen de vonken er af, en dan moeten de gemoederen gesust worden. Dan vindt er een bestuurswisseling plaats, er bedankt een lid, er komt een nieuw lid bij. ,,De Vrije Kwasten" bestaan volgend jaar vijf jaar, en ze kunnen terugblikken op vijf prettige verenigings jaren, waarin werd voldaan aan de wens van vele schilderende amateurs om hun werk eens naar buiten te brengen, en anderen Het schilderij heeft kwa kleur en voorstelling iets zéér tragisch. Van Ruth Brinkman is er een aardige fantasie van vogels, lichtvoetig van toon en speels van opzet. Marion Treep heeft op de tentoon stelling een sfeervolle aquarel. De heer G. H. van de Coterlet toont zijn fraaie emailleerwerk; de heer T. Hiem- stra zond een aantal landschapjes en een portretje in, vlot van aanpak. Een grote verbetering bij het ekspo seren zijn de nieuwe schotten van ,,De Vrije Kwasten". De 2./ meter brede schotten zijn op houten poten geplaatst. Dankzij de heer Van de Coterlet en zijn leerlingen op de Niek Savioschool kwamen deze fraaie en handige ten- toonstellingswanden tot stand. Een voor uitgang. Anco Mali 3.500.- 1 deelgenoot te maken van het genoegen van een hobbie. Verschillende Leusde naren zijn reeds door hun voorbeeld gelhspireerd, en zijn aan het werk ge togen. Anderen zijn lessen gaan nemen. Bij een voorproefje of liever gezegd voorkijkje bij de voorzitter van ,,De Vrije Kwasten" in Leusden-centrum zag ik de volgende werkstukken. Van de heer J. Jehee een fraaie sepiakleurige tekening van een boederij in Den Treek, in een gemengde techniek. Deze zelfde boederij inspireerde hem al vele keren, en verscheidene van zijn grote olieverfdoeken zijn er óók aan ge wijd Inge Tromp schilderde een aardig portret van een alerte hond. Mevrouw Pot toonde een plassenlandschap met opvliegende eenden. Het schilderij is goed van kleur en sfeer. Van de heer G. H. Raat, zag ik het torentje van Oud-Leusden. Van de heer H. Heyligers een stemmig land schap. Een lugubere sfeer weet de heer Van der Kar te wekken met zijn doek Dood vogeltje. Het schilderij zou een halt kunnen toeroepen aan het zinloos doden van zangvogeltjes, zoals dat in de zuidelijke landen nog altijd gebeurt. LEUSDEN/CENTRUM - In boerderij Groot Krakhorst - welke hu heerlijk verwarmd kan worden - werd donder dag 10 nov. een ontspanningsavond voor bejaarden gehouden, waarby Fictor Consolman met zijn artiestenpalet op trad. Deze avond, die gezamenlijk geor ganiseerd werd door het gem. diaconaat, de gereformeerde en hervormde kerk, de Zonnebloem en de U.V.V. is bijzonder goed geslaagd. De aanwezigen zongen enthousiast mee toen de Cavello's gezellige wijsjes van vroeger speelden. Hierdoor ontstond meteen al een prettige sfeer. Pat Lyon liet de zaal van de ene verbazing in de andere vallen en had vooral na de pauze de lachers op z'n hand. DOOR BERT VOS le de talrijke speelgoedfolders poven, die met een onaantast- f el maat en een niet te stuiten in je brievenbus glijden, is het bijna tijd voor die gezellige St. mering. Tjonge, wat gaat die snel, bedacht ik. Eigenlijk 'tervan en het eerste wat je dan panieksituatie doet, is hollen winkel, om toch maar vooral 'aat te komen voor het grote :edfeest van onze hoog ge- de middenstand. Maar al te mnerde ik me vorig jaar. toen deze in december een beetje eenzaam o H.r^tPiir Wkel stond en genoegen moest met een aanvullingsdoosje ■speelgoed, terwijl ik toch echt was geweest om met een >t van duizend piek thuis te s enorm druk in de winkel. Rij foven de vaders en moeders volgestouwde schappen. len afkeurend. Soms met be tgezichten, terwijl ze vergeefs Fen die losse wieltjes weer aan •c auto te friemelen. Ik ken dat N gevoel van onkunde F'paar voor met had duidelijk let een verantwoorde keus. De l'c/e een leuk gezelschaps- j het hele huisgezin en dat Ln best een paar tientjes kos- U genoeg, nou ja, Zeeslag" i wel alleen bestemd voor [zoon want agressie is het fom vreemd, maar voor de Uleuk", zei devrouw, „Dokter 1^9 /e niet met trillende Telen. Dan verlies je. "De man [laar zijn gezicht sprak Hij hield niet van ziekenhui- „„nnn retoren. Elke keer ging zijn MM I UUn I.'} richting van de afdeling FOORT vetgoed", waar een fikse ftip- haar lichten stond te Ion- duizend gulden, zag ik. ieen geld voor een modale De vrouw stond nu met „Duivels- driehoek', in haar hand. Lijkt me erg spannend toe", zei ze. 'k Heb pas in de krant gelezen, dat het daar in Ber muda werkelijk spookt. Zullen we deze nemen?" .Net monopolie of het ganzenbord", zei de man en het was duidelijk, dat dergelijke spelletjes niet aan hem waren besteed. Hij wilde haar mee trekken naar die verleidelijke flipper kast vol flikkerende lichtjes, ,,Ze hebben hier nog veel meer", zei hij hoopvol, maar de vrouw was al bezig met het demonteren van het spelCro codile", waarbi/ krokodillen waar schijnlijk klaar lagen om alle spelers op te vreten. Er vielen wat van die enge beesten op de grond, maar niemand die daar op lette. ,,Laat me nou even", de vrouw begon een beetje boos te worden door dat getrek aan haar mouw. ,.Ga dan daar maar even kijken. Ik kom zo. Het gezicht van de man lichtte open even later zag ik hem vol bewondering bij de flipperkast staan. Ook dat prach tige luchthockeyspel van vi/fhonderd ballen trok z'n volle belangstelling. Voor de kassa ontmoette ik het echt paar weer. Hij stond daar met een somber gezicht, een doos in z'n han den. „U hebt uw keus kunnen maken?" vroeg ik de man. Hi/ knikte, terwi/l z'n vrouw boos, maar tevens triomfantelijk een andere kant op keek. „Ja", zei hij en het was de stem van een verslagen man „Een spel". „Altijd leuk", probeerde ik hem op te kikkeren. Ik heb m 'n kast ook volstaan met spelletjes. Gezelligheid kent geen tijd, nietwaar? Hoe heet het spel?" „Galgje", zei hij en hij spuwde het woord uit met een onbegrensde ver achting. „Galgje, wie het slecht speelt wordt opgehangen. Hij was aan de beurt en smeet de doos op de toonbank. „Bijna veertig piek voor zo'n moordspel.Hij gromde en terwi/l de doos werd ingepakt, telde hij vier brief/es van tien neer. Een vluch tige blik vertelde mij, dat hij minstens op de flipperkast had gerekend. Even later verliet het echtpaar de winkel. Achter elkaar. Hij met haastige, verontwaardigde tred. Zi/ met opgehe ven hoofd. Het zag er in ieder geval naar uit, dat ze het spel zouden spelen. Al was het maar voor één keer Achter mij nnkelde de kassa. V. AMERSFOORT - Er zullen best goede redenen voor zijn, dat de dlrektle van Jogchem's Theaters al wekenlang de meeste films prolongeert (succesvolle films, geen nieuwe films beschikbaar), maar voor de filmkijkers, die gewend zijn elke week tenminste één nieuwe film te kunnen gaan zien (buiten de sex- en aktiefllms om), moeten hun heil zo langzamerhand toch elders gaan zoeken en dat kan ook weer niet de bedoeling zijn. Hoe ook zij, deze week worden alle hoofdprogramma's geprolongeerd. Dat betekent, dat „Airport '77" in Grand 4 de vijfde week in gaat, „The Sting" eveneens voor de vijfde week in Grand 5 draait, „Soldaat van Oranje" (méér dan 1 miljoen bezoekers in Nederland) maar liefst aan de negende week begint, terwijl „Halleluja voor een paar vuisten" en „Goodbye Emmanuelle" respectievelijk in Cinema 2 en Euro Cinema de tweede week ingaan. Alleen in Duo 1 en 2 draaien nieuwe films: „Sexrivalen" in Duo 1 en „Kung Fu Monnik" in Duo 2. Euro Cinema brengt In haar matineevoorstellingen een nieuwe jeugdfilm: „Bello en de jacht op de diamant". Geen filmnieuws uit Amersfoort dus. Volgende keer hopen we u beter nieuws te kunnen melden. BELLO De jeugd kan deze week in Euro Cinema terecht voor een amusante tekenfilm: „Bello en de jacht op de diamant". Het verhaal is als volgt: In een oud stadje woont een zekere meneer Bierpul met zijn mooie, be scheiden dochter Maria. Als de zi geunerin La Zingara met haar mooie, wrede dochter Mary-Lu naar het stadje komt om wat geld te verdienen met waarzeggerij, maakt ze misbruik van het feit dat Bierpul weduwnaar is door hem te voorspellen dat hij binnenkort zal sterven als hij niet gauw trouwt. Bij afwezigheid van een betere kandidate trouwt de hevig geschrokken Bierpul nu met La Zingara die met Mary-Lu haar intrek neemt bij Bierpul. Op een dag zijn Maria en Mary-Lu in het bos als er een jonge jager komt. die verliefd wordt op Maria. Hij geeft haar bij hun afscheid een halssnoer met een prachtige kar bonkelsteen. Terug in het stadje gooit Mary-Lu uit jaloezie het snoer met de steen in de waterput, maar hiervan krijgt ze al gauw spijt als bekend wordt, dat de jager in het bos de kroonprins was, die nu wil trouwen met het meisje aan wie hij het snoer gegeven heeft. Mary-Lu is vastbesloten om met de prins te trou wen, maar hiervoor moet zij ter identifi catie het snoer met de karbonkel heb ben. Ze besluit hiervoor Maria te ge bruiken. Dus dalen ze samen af in de waterput en komen hierbij terecht in het kikvorsenland. waar de kik vorsenkoning in bezit van het gezochte sieraad gekomen is. Beide meisjes zeggen dat zij de eigenares van het snoer zijn en aangezien de kikvorsen koning begrijpt dat er geen twee eige naressen kunnen zijn, stuurt hij de meis jes naar vrouw Holle, een wijze vrouw, die het probleem wel zal kunnen oplos sen. Inderdaad ontdekt vrouw Holle al gauw dat Maria de eigenares van het snoer is en Mary-Lu de boel bedriegt. Maria krijgt nu het snoer met de steen en kan dan trouwen met de prins, terwijl Mary-Lu genoegen moet nemen met een huwelijk met meester Priem de schoenmaker van het stadje, waar het sprookje begon en nu zijn rechtvaardig einde vindt. (Euro Cinema, zaterdag- en woensdagmiddag) UNION MAIDS In het Filmhuis draait deze week de film „Union Maid" van Julia Reichert en Jim Klein, met Interviews van Syl via Woods, Stella Mowicki en Kathe- rine Hyndeman. De muziek is van Pete Seeger en The Almanac Singers. „Union Maids" werd ge maakt in 1975 en duurt een uur. Vooraf aan deze dokumentaire film een programma uit de serie „Holland Animation", een serie tekenfilmpjes gemaakt door Nederlandse cineas ten. De oorspronkelijke inspiratie voor Union Maids was het boek „Rank and File" (wat zoiets als voetvolk betekent) van Alice en Staughton Lynd een ver zameling verhalen uit de eerste hand. van radikale vakbonds organisatoren. Het vertelt over de strijd van arbeiders in de USA in deze eeuw, voor goede lonen en arbeidsvoorwaarden, voor menselijke waardigheid en revolutio naire verandering van de maatschappij. In de film vertellen drie vrouwen hun verhaal: Stella, de dochter van een Poolse boer met socialistische ideeën, die aan zijn kinderen leerde: „Wie niet werkt, zal niet eten". Sylvia, haar vader was een geschoold dakbedekker en een mi litante vakbondsman. Haar fami lieleden waren volgelingen van de ne gerleider Marcus Garvey. Kate, uit een wat conservatiever mi lieu, op jonge leeftijd geïnspireerd door haar grootmoeder, die als jonge bruid weigerde, zoals de gewoonte was, om de huishouding van haar man's familie te doen. Zij ging met de mannen het land bewerken en daagde hen uit net zo hard te werken als zij Als jong meisje verlaten ze het ouder lijk huis om een baan te zoeken in Chi cago Het is omstreeks 1930, krisistijd Er heerst grote werkeloosheid maar met doorzettingsvermogen en wat leu gens vindt Stella werk in de vleeshallen. Sylvia in een wasserij en Kate in een kledingfabriek Ze maken lange dagen: 12 tot 14 uur per dag, 6 of 7 dagen per week, tegen een laag loon en slechte omstandigheden. Al snel besluiten ze de strijd tegen de mensonwaardige toestanden aan te gaan. Deze drie vrouwen vertellen haar ontroerende en strijdbare verhalen zonder omhaal van woorden. Het zijn zulke heerlijke, sterke en in telligente persoonlijkheden, dat je de technische onvolkomenheden in de in terviewgedeelten van de film voor lief neemt. Deze scènes zien er wat korrelig uit, omdat ze zijn opgenomen op video en later overgezet zijn op 16mm film. De makers geven toe dat deze procedure een vergissing was die tot on herstelbare problemen geleid heeft De oude foto's en filmbeelden, door heel veel en goed archiefwerk verzameld, passen uitzonderlijk goed bij de verhalen en onderstrepen ze nog. Evenals de uit de dertiger jaren bekende arbeiders-liedjes, gezongen door Pete Seeger en de Almanac Sin gers. (Filmhuis, van zaterdag 19 tot en met dinsdag 22 november, 20.15 uur.) SABOTAGE In het Hitchcock-retrospectief van het Filmhuis kan men zaterdagavond om elf uur kijken naar de laatste film uit deze serie terugblikken: „Sabotage

Leusder Krant | 1977 | | pagina 23