ethouder Waqenaar over CAI: Het komt allemaal wel goed" j* „Antenne Vrij" laat zich voor commercieel karretje spannen 0 m Raad akkoord met truc Pon mag boerderij bouwen Uitlatingen wethouder Wagenaar worden grievend genoemd ONDERTEKENAARS BRIEF CAI PROTESTEREN Raad kort LIEF ZIJN VOOR PON EUSDER KRANT .50 15.- 15. 1.951 3.95 |2.95iCHTEN bezorging: 11.50 8.95 9.95 del'm •e leusder krant DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 ^een onzer verslaggevers) LEUSDEN - „We zullen het maximale geven tegen de laagst mogelijke prijs, loeft niet ongerust te zijn. Het komt echt allemaal wel goed", let deze vaderlijke woorden besloot wethouder J. Wagenaar (VVD) don- dagavond zijn betoog over de Centrale Antenne Inrichtingen in Leusden. noest donderdagavond een krediet gevoteerd worden door de raad om de ,leg van een kabelnet in Akkerhoeve en Noordwijck te realiseren. Over dit ,rstel was nogal wat ongerustheid ontstaan, met name doordat in het irstel een abonnementsprijs van ongeveer 11,- per maand werd ge- inyj.Dat was voor degezamenlijkewijkverenigingen in Leusden aanleiding de raad een telegram te doen toekomen. Daarin stelden de gezamenlijke naden dat het voteren van het krediet voor de twee nieuwe wijken niet est betekenen dat er gelijk gevolgen aan vast zaten voor de reeds be- inde CAI's in het dorp. De heer Bergsma zei volledig ver trouwen te hebben in de commissie ex artikel 61die binnen enige tijd met een rapport over centrale antenne-inrichtin gen in Leusden moet komen ..We heb ben er alle vertrouwen in dat deze commissie met een gefundeerd advies komt", aldus de liberale woordvoerder, die verder zei grote moeite te hebben met het inschakelen van zelfstandige installateurs 'We moeten zoveel mo gelijk bij de leverancier zelf zijn. Dan weet je waar je verhaal kunt halen. En we hebben bij het zwembad gezien hoe J. Wagenaar [VVD]: ïfnsyslemen op mijn nek". juder Wagenaar, die de CAI rgenkind noemde was het met neens dat de prijs van 11,- nu gis. Wagenaar: ,,Dat bedrag is J op het moment dat wij een gaanbod van zenders kunnen Nu het aanbod pas bestaat uit jderlandse, twee Duitse televi- sen een aantal f.m -zenders, toft-e dit bedrag niet vragen Maar feten het voor de duidelijkheid nu al genoemd, zodat die mensen weten, wat ze straks"moeten gaan betalen Al ligt het werkelijke bedrag dat nu betaald moet worden aanzienlijk lager Via credit-nota's zullen we dat straks gaan verrekenen" DUBBELTJE Voordat de wethouder in de raadsvergadering aan het woord kwam. hadden verschillende fractie woordvoerders hun licht over de centrale antenne-problematiek laten schijnen. Wagenaars geestverwant Bergsma had allereerst vastgesteld dat de moeilijkheden, die met de bestaande CAI's worden ondervonden het gevolg zijn van het feit dat ,,men voor een dub beltje op de eerste rang heeft willen zit ten. Er is een essentiële verhouding tussen prijs en kwaliteit Men heeft het te goedkoop willen doen", aldus de VVD-spreker N, .EN I afhankelijk nieuwsblad voor de gemeente wsden hljnt iedere donderdag DAKTIE: x Kreijns, Smoussesteeg 5, Leusden-centrum, tel. 033-43792 jIVos, Finnmark 3. Leusden-centrum, tel. 033-41495 (verantwoordelijk) le-adres: >11, Leusden-centrum Telefoon (werkdagen van 10 tot 12 en van ■tel 16 uur): 033-41495 Na kantoortijden overdag: 03420-6141. laktlonele medewerkers/sters: w.A. Bijl. v. Oldenbarneveltstr. 18, Achterveld, tel. 03425-1657 llser P. C. Op den Camp. Finnmark 32, Leusden/C, tel. 033-41380 'kt) Itor A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden/C, tel. 033-42553 (al- «n) t P. A. Rosenboom, Grifthorst 5, Leusden/C, tel. 033-42101 (alge- i) I A. de Knijff-Mali, van Hardenbr. v. Lockh. laan 30, Leusden/C, 1033-40273 (kunsL algemeen). ivering redaktie-kopij ftvoor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 ■op ons kantoor worden ingeleverd. 'ertenties en administratie ".abonnementen, advertenties en het doen van betalingen kunt leien op ons kantoor, Finnmark 3, Leusden/Centrum op werk- o van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur. onnementsgeld: l'ltonnementsgeld bedraagt 6,50 per kwartaal, 12,75 per half |w 125,- per jaar. 33-44114 mnee dient u de krant voor donderdagavond 18 uur te hebben |an. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze nt bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): 1033-40691. i gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor- f overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. stellen foto's In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling MO per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de v. te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kontant betalen op ons kantoor Finnmark 3, Leusden/Cen- Ongeveer 14 dagen na betaling ontvangt u de gewenste foto's UitgaVt van de BDU-Krantencomblnatie, Postbus 67 te Bar- belangrijk dat is," aldus de heer Bergs ma. De VVD-woordvoerder on dersteunde de uitspraak van de wijk raden dat dit geen uitspraak betekende over sanering van de installaties in de oudere wijken. VERWARREND VOORSTEL PPL-woordvoerder ir. M. Reichert vond het nogal voor de hand liggend dat over het voorstel van het college verwarring was ontstaan. „Het is een verwarrend voorstel", aldus de progressieve spreker; „het gaat om de aanleg van een systeem in twee nieuwbouwwijken, maar het bijzon dere is dat er ook geanticipeerd wordt op renovatie van bestaande systemen. De wijkraden zijn in deze complexiteit verstrikt geraakt. Voor de duidelijkheid moet er zo spoedig mogelijk Informatie komen over de plannen die er zijn met de centrale antenne-inrichtingen. Ik wil hier plei ten voor de grootst mogelijke in spraak bij die plannen", aldus Reichert, die zich verder wel kon verenigen met het voorstel van het college. De heren Van Maanen (AR/SGP), Voormolen (CHU) en Kuijpers (lijst 6) vonden het tarief thans te hoog. Kuijpers voegde daaraan toe: ..Er be staat onrust over de centrale antennes, en dat komt mede doordat er na twee jaar nog steeds geen rapport is ver schenen Daardoor staan we met de rug tegen de muur Een vergelijking is niet mogelijk. We zijn gebonden aan Siemens". HELAAS STAPSGEWIJS Wethouder Wagenaar beaamde dat er nu voor twee plannen gekozen moet worden, terwijl het rapport van de com missie nog niet klaar is. „Maar", aldus de wethouder „het is een bijzonder moeilijke zaak om voor Leusden een CAI-systeem te vinden met de hoogste kwaliteit tegen het laagste bedrag Kunnen we de kernen Achterveld, Stoutenburg en Zuid er bij betrekken? Is dat financiëel haalbaar9 Dat soort vra gen" „Er is me gevraagd, waarom kan er nu niet meteen een definitieve mast komen. Als het aan mij lag, dan stond hij er morgen. Maar zo gaat dat niet. Daar voor is inspraak nodig Je hebt helaas te maken met die stapsgewijze toestem mingen" „Het woord commercie is in ver band met de CAI genoemd. Daar wil ik dan nog wel eens wat over zeggen. Het is niet de bedoeling dat de CAI commercieel geëxploiteerd gaat worden; de zaak moet kostendek kend zijn. Maar van andere kanten komt er wel commercie in het spel. Ik heb de indruk dat dhr. P. Noorland van,Antenne Vrij", wiens jarenlange strijd voor een vrije antenne ik ten zeerste respecteer, zich voor een commercieel karretje heeft laten spannen", aldus Wagenaar. Vervolgens deed Wagenaar om standig uit de doeken, dat hij het On afhankelijk Adviesburo Woerden er van verdenkt dat het zijn com merciële doeleinden tracht te be reiken over de rug van bijvoorbeeld Peter Noorland en de wijkvereni- gingen ,,De heer Marks van dit buro is op die toer gegaan Het begint een beetje op Houtskeltbouw te lijken", aldus de wethouder Om de perikelen rond de CAI verder zo soepel mogelijk al te wikkelen, zei de wethouder een maximale begeleiding toe. ,,Er komen informatieavonden, er zullen enquêtes gehouden worden, er zal gesproken worden over de drie of fertes die we aangevraagd hebben. Ik heb nu zeven systemen op mijn rug en dat zijn allemaal geen beste systemen. We eisen Van de fabrikant alle mogelijkheden. Daarom duurt het wat langer", aldus wethouder Wagenaar. De Pon-dnehoek. van een onzer verslaggevers LEUSDEN - Weliswaar niet in een juichstemming, maar toch unaniem, heeft de raad ingestemd met de juridische truc, door het college bedacht om de vestiging van een boerderij in de Pon-driehoek mogelijk te maken, zonder daar voor naar de provincie te moeten voor een verklaring van geen be zwaar. De raad ging er mee ak koord het bestemmingsplan Buitengebied-Oost in te trekken, voorzover het de Pon-driehoek betreft. Daardoor is nu voor het betrokken lapje grond weer het Bestemmingsplan „Hoofdlijnen" uit 1956 van kracht, op basis waarvan een agrarisch bedrijf in de driehoek gevestigd kan wor den, zoals de firma Pon graag wil. Maar alvorens akkoord te gaan, wilde PPL-woordvoerder M Reichert van het college weten, wie het bedrijf gaat exploiteren. Boven dien merkte Reichert op, dat er in dertijd, toen er over andere be- LEUSDEN - Id een brief aan de leden van de gemeenteraad en aan het college van burgemeester en wethouders heeft de Werkgroep.Antenne Vrij" bij monde van haar secretaris Peter Noorland uit eengezet waarom vorige week samen met de beren Fred Marks en Jan Phi- lippo kritische kanttekeningen zijn ge plaatst bij het voorstel door Siemens Nederland N V. een centrale-antenne- installatie te laten aanleggen in de wij ken Akkerhoeve en Noordwijck. Tevens tekent de heer Noorland protest aan tegen de door wethouder J. Wagenaar tijdens de raadsvergadering gewekte suggestie als zou hij zich voor het kar retje van een onafhankelijk adviesbu reau voor kabeltelevisie hebben laten spannen. De kritische kanttekeningen, die deels van nogal technische aard waren, zijn tijdens de raadsvergadering nauwelijks ter sprake gekomen, maar Antenne Vrij" rekent erop dat een en ander nog zal gebeuren als het rapport van de plaatselijke CAI-commissie er een maal is, bijvoorbeeld tijdens een hoor zitting. „Antenne Vrij" heeft ook verklaard, er begrip voor te hebben dat er gekozen gaat worden voor een groot bedrijf, omdat deze de continuïteit beter kan verzorgen dan een onafhankelijk bu reau waarvan men niet weet hoe lang het zal bestaan. In Leusden zijn met deze kleine bedrijven al genoeg slechte ervaringen opgedaan. De werkgroep ge looft echter wel dat het kiezen voor één realisator, die apparatuur, antennes en kabels van eigen fabrikaat zal gebrui ken, niet zal leiden tot een optimale kwaliteit van het CAI-net: die wordt - voor zover mogelijk bij kabelnet ten - pas bereikt indien men de beste componenten van diverse fabrikanten gebruikt. Dit was ook de filosofie achter de kritiek op de gemeentelijke plannen De heer Noorland heeft raad en col lege ook laten weten dat het volgens hem vooral de ongetemde kabelings- dnft in ons land is die ertoe leidt dat kabeltelevisie-firma's elkaar met agressieve verkoopmethoden „vette klussen" trachten af te snoepen Ge meenten verhinderen door allerlei an tenneverboden dat een burger vrij is te kiezen tussen eigen antenne en een abonnement op een kabelnet, met als argument het welstandsmotief, en de vele bekabelingsfirma's in ons land profiteren hiervan. „Antenne Vrij" heeft zich gedistan tieerd van de agressieve verkoopme thoden van het in de raadsvergadering gewraakte adviesbureau en zal blijven strijden tegen alle publiekrechtelijke en privaatrechtelijke door gemeenten uitgevaardigde antenneverboden. De heer Marks, die door wethouder Wagenaar persoonlijk werd genoemd als de commerciële man achter de brief, die „Antenne Vrij" naar de raad stuurde, accepteert evenmiü de nogal persoonlijke uitlatingen van deliberate wethouder. In een brief aan het college en de raad schrijft hij: „Ik voel me bijzonder ontrieft door het feit, dat de heer Wagenaar in de raadsvergadering van donderdag, 10 november j 1.mij beticht heeft van een commercieel belang c.q. com merciële activiteiten met betrekking tot de plannen tot realisering van een Cen trale Antenne Inrichting in de gemeente Leusden. Ik vind dat de heer Wagenaar zich, als volksvertegenwoordiger met grote bestuurlijke verantwoordelijk heden, met deze veronderstelling i n bij - zonder gevaarlijk vaarwater begeeft De wijze, waaropde heer Wagenaar zich uitte, druist geheel in tegen de bestuur lijke etiquette. Het lijkt mij in het alge meen toe. dat de heer Wagenaar zich in bestuurlijke vergaderingen moet rich ten naar feiten en niet met aanvallen tegen met name genoemde personen, die zich hierbij niet kunnen weren Ook is het kwalijk, dat de heer Wage naar tracht de werkgroep „Antenne Vrij", welke zich landelijk positief inzet in deze zaken, via mij in een kwaad daglicht te stellen. Ik wil met dit schrijven duidelijk stel len, ten overstaan van het college en de leden van de raad, dat in tegenstelling tot hetgeen de heer Wagenaar veronder stelde, al mijn aktiviteiten met betrek king tot de plannen van een CAI in de gemeente Leusden, zijn gebaseerd op mijn hoedanigheid als burger van de ge meente Leusden en als toekomstig be woner van de wijk „Akkerhoeve" Ik distancieer mij hierbij van elkeaktivi- teit van welke firma dan ook en met name ook van mijn werkgever, het Kabeltele visie Advies Instituut in Woerden, die mij hieromtrent geen enkele opdracht heeft gegeven. Ik heb dus ook geen enkel commercieel belang bij welke ontwikke ling dan ook in deze". Aldus de heer Marks, die van wethouder Wagenaar een korrektie op diens uitspraken ver wacht in de volgende raadsvergadering. Aansluitend op de instemming van de raad met de verhuur van een gedeelte van boerderij Langebeek aan de ge broeders De Kmijff, vroeg het KVP- raadslid Ossendrijver of het, op basis van kortlopende pachtovereenkomsten niet mogelijk zou zijn, om ook gemeen telijke weidegronden te verpachten. Loco-burgemeester Zandbrink (KVP) zag daar voorshands weinig mogelijk heden toe, maar wilde het nog wel eens laten bekijken. Volgens mevrouw M. van Amerom (WD) zou het college stappen moeten ondernemen om het voor tandartsen aantrekkelijk te maken zich in Leusden te vestigen Mevrouw van Amerom deed deze suggestie, toen de raad sprak over schooltandverzorgmg. Volgens loco-burgemeester Van Zandbrink is dat niet nodig omdat er onder jonge tandartsen veel belangstelling bestaat om zich in Leusden te vestigen. Ossendrijver (KVP) \Y. van Zandbrink (KVP): „Het is een truc. ja". stemning van de driehoek werd gesproken, nogal wat bezwaren naar voren waren gekomen, „Die bezwaren zullen nu ook wel weer bezwaard zijn", zo veronderstelde de PPL-spreker, die het te nemen besluit ,,een rare kronkel in de de mocratische rechtsgang" noemde. Ook de WD-er G van Thiel kon zich voorstellen dat de manoeuvre bij niet-ingewijden vreemd zal overkomen. „De mensen zullen zich afvragen of we twee maanden geleden, toen we bij de vaststelling van Buitengebied- Oost ait gebiea opclassificeerden tot beschermd gebied, van deze plannen niet op de hoogte waren", aldus het WD-raadslid. Nadat de heer Van Maanen (AR/SGP) nog enige concrete vragen ten aanzien van de lokatie van het bedrijf had gesteld, verklaarde wethouder W van Zandbrink (KVP), dat het college twee maanden geleden niet op de hoogte was geweest van deze verlangens van de firma Pon. „Het gaat om een fokveebedrijf, waarin een goede vitale boer komt, die wij als een deskundige op het gebied van de rundveesector kun nen beschouwen", aldus de loco burgemeester, doelend op veefok ker Pon, een broer van de auto importeur. Ten aanzien van de plaats van de boerderij zei Van Zandbrink dat deze op minimaal 100 meter van de bestaande be bouwing moet komen te liggen Dat leek de CHU-er P. Voormolen een rijkelijk korte af stand. „Kan die afstand van 100 meter niet wat groter worden7 Het terrein is toch 15 hectare groot", zo stelde Voormolen voor, daarbij re- tererend aan de mogelijkheid dat er silo's bi) het bedrijf zullen gaan ver rijzen. Nadat Reichert er op had gewezen dat alles nu weer mogelijk is. wal op basis van „Hoofdlijnen" mogelijk was in het betrokken ge bied, en Van Thiel gevraagd had of de exploitant van het bedrijf nu de vrije hand had ten aanzien van de houtwallen, zei de loco- burgemeester dat dat niet de be doeling was. Van Thiel: „Dan moet u dat in een overeenkomst vastleq- gen Van Zandbrink: ..Dat zeg ik u toe," Bergsma (WD) „En over silo- bouw moet ook vooraf overleg ge pleegd worden." Van Zandbrink: „Dat wil ik u ook toezeggen Ik beloof het u We zullen er de hoogst mogelijke aan dacht aan besteden Tegen de achtergrond van deze toezeggin gen. had de raad geen moeite het voorstel van het college aan te ne- COMMENTAREN/MENINGEN Een loco-burgemeester, die een voorstel van zijn college beti telt als „een juridische truc", dat hoor je niet iedere maand in een raadsvergadering. Maar loco W. van Zandbrink zei het zo in de raadsvergadering van jongstle den donderdag Het zal bij velen enige verbazing wekken dat een ge meentebestuur, dat inzake 't Spul rechtszekerheid noemt als een van de argumenten om de poot stijf te houden, nu ineens zo gemakkelijk metréchtszelcerhetd omspringt Want een paar maan den, nadat bij de vaststelling van het bestemmingsplan „Buitengebied-Oost" de Pon driehoek tot beschermd gebied was opgewaardeerd degradeert de raad dit stuk grond tot de sta tus, die het al sedert 1956 had Tenminste twee zaken spelen hierbij mee en deze kunnen e- nigszins het merkwaardige boch tenwerk van college en raad ver klaren. Allereerst is daar het be stuur van de provincie, dat in het structuurplan Utrecht-Oost laat weten de Pon-driehoek gebruikt te willen zien als werkgelegen- heidsterrein. „Dan is het na tuurlijk veel beter om daar een agrarisch bedrijf te vestigen, dan kan er in ieder geval geen indu strie komen. Dat is toch ook in het belang van de om wonenden", zo redeneerde een van de raadsleden na afloop van de vergadering. Het kan best zijn dat veel collega's van dit raadslid ook enige hete provinciale adem in de nek meenden te voelen. En daar hebben raadsleden hier een broertje aan dood Ten tweede is er natuurlijk de eigenaar van het terrein, de firma Pon. Evenals ieder ander weet de autoïmporteur dat het gemeen tebestuur in de maag zit met de plaats voor een cultureel centrum in Zuid. De gedachten van het gemeentebestuur gaan al langer dan vandaag en gisteren uit naar een klein stukje van de Pon-driehoek. Van Zandbrink bevestigde dat nog eens tijdens de jongste raadsvergadering. Pon is wellicht best bereid een stukje van zijn grond af te staan ten behoeve van een cultureel centrum. Maar als daar nou eens wat tegenover stond? De moge lijkheid een agrarisch bedrijf te vestigen bijvoorbeeld? Het gemeentebestuur wilde lief zijn voor Pon. Daar had het best een juridisch hink-stap- sprongetje voor over, om het in raads-terminologie te peggen. „Maar dat is dan toch ook in het belang van de inwoners van Leusden-Zuidhoor ik raadsle den denken. Hoewel ze daar in de Roo van Aldewereltlaan best eens anders over zouden kunnen denken. K. men Al tekende de heet Van Maa nen nog wel aan dal hel gevaar grool was, dat nu meer zaken via „trucs" opgelost zouden gaan wor den.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 3