voor landbouwvergadering stoor Van der Steen vierde priesterjubileum Vijvers krijgen grote onderhoudsbeurt Veel belangstelling Sinterklaas komt a.s. zaterdag in Leusden aan Milieuzorg vergadert Ontspannings middagen voor kinderen in De Til Haanstra kwintet in jazzclub Leusder Krant - plaatselijk nieuws VERLOREN *4* GEVONDEN ,v DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 7 - Tientallen gelukwensen voor pastoor Van de Steen. LEUSDEN - Op zondag 6 november rood de feestelijke herdenking plaats na het veertigjarig priesterjubileum na pastoor Bernard A. M. van der Sïeen. die op 1 mei 1975 zijn dienst fegoD in Leusden. Ziterdagavond 5 november werd door |um een feestelijke eucharistieviering t Nederlandse gezangen opgedragen b de Sint Jozefkerk te Leusden-cen- m. Zondagochtend 6 november droeg Ij een mis op met Latijnse gezangen, s Middags was er een receptie in de meshoeve, die door zeer velen litrd bezocht. I Pistoor Van der Steen koos wel- ist de beide taal mogelijkheden voor [lijD feestelijke missen, omdat er in sden groeperingen zijn, die zich Ij één van beide uitingsvormen het ittst thuisvoelen. Zaterdagavond koos hij de vaste igen uit de Christus Koning-mis uC. van Hapeeren, S.C.J. Zondag- jaend uit de Mis Te Rogamus, Do- i U smeken wij, Heer) van D. Rrmignon. [Zaterdagavond sprak Pastor B. ter üe de jubilaris toe. Zondagochtend rieende oud-collega Pater M. S. F. sgers assistentie in de mis en sprak s tweede oud-collega, rector L. L. impe, de jubilerende pastoor toe. Pastoor Van der Steen werd in echt geboren en bezocht het Se- arie in Culemborg en Rijsenburg. Iinjo studie werd hij kapelaan in een p dorpje in Twente, waarna hij in amel in de Betuwe terecht kwam. r bevond hij zich toen de oorlog ftrak, en daar ook maakte hij in 1 de slag om Arnhem mee, die hij I mislukken. Veel mensen werden ['lie tijd uit dat gebied afgevoerd, Jur 300 moesten er achter blijven, ftshonderd mannen vormden daar een Mieneiland", en pastoor Van der was één van hen. De mannen [«sten daar achterblijven in ver- i met de militaire handelingen, lt evacueren van het vee uit die jslen, het repareren van dijkdoor- i enzovoorts. Pastoor Van der i was met de burgemeester, de s en enkele anderen onderge- bij de veilingdirekteur, van d oktober 1944 tot eind mei 1945. och, dat is allemaal al weer geleden," zegt hij. Na het in van de oorlog werkte hij in de hulpverlening: alles was oest in die streken, i 1956 was hij door de nieuwe [lelijke indeling onder het bisdom flera gekomen en tevoren was hij geworden in Laren, Noord- ,,'t Waren 15 van de mooiste ite jaren van mijn leven," zegt tr zelf van. Sj *erd bovenpastoor in Purmerend, hielp er een nieuwe parochie bereiden en bracht deze ook van Zo'n honderd missen droeg r op in de noodkerk. ,,De Protes- hadden naast ons een nóod- Was de wind oostwaarts, dan wij de dominee preken. Was naar het westen, dan hoorden otestanten mij preken," lacht hij. Pacht jaar Purmerend ging hij twee [toar de Watergraafsmeer in Am- d en vijf jaar naar WijkaanZee. ,,lk voelde me op mijn 65ste jaar li chamelijk en geestelijk zó fit, dat ik er geen vrede mee had om niet meer te werken. Dit kwam Pastoor Ritselaar ter ore, en die vroeg me of ik zin had om hem te komen assisteren in Leusden. Ik zei hem, dat ik wèl wilde komen, als Hij voor een goed huis kon zorgen. Dat gebeurde, en zo kwam ik in Leusden. Ik kreeg de zielszorg voor de beide bejaardentehuizen. Op 1 mei 1975 kwam ik hier. Op 1 juni 1975 overleed pastoor Ritselaar plot seling. In Leusden vind ik het héél prettig. Het werken in de bejaardentehuizen ligt me uitstekend. Op Lisidunahof neem ik deel aan de patiëntenbespre kingen en de dominee en ik hebben verschillende malen bijeenkomsten met de directrice en de geneesheer-direc teur. Ik woon ook de bijeenkomsten voor de familieleden van de patiënten bij. En wij overleggen over de Kerst viering en zo. De grote feestdagen worden op Lisidunahof gemeenschap pelijk gevierd. Het werk omvat de dienst óm de veertien dagen, 's zater dags eucharistieviering op Lisiduna hof, donderdags op 't Hamersveld. Ook assisteer ik 's zondags zo nu en dan m de omgeving: Amersfoort, Baarn, Loosdrecht. In de 60er jaren kwamen de grote kerkelijke ontwikkelingen op gang. Tja, daar zijn vóór- èn nadelen aan ver bonden Wij zijn nog in een andere tijd opgeleid. Maar je moet begrip hebben voor de nieuwe tijd; de tijd staat nu eenmaal niet stil." De Sint Jozefkerk was voor het jubileum van pastoor Van der Steen buitengewoon mooi versierd. Asym metrisch, en in vertikaal opgaande lijn. Er waren verschillende parochie- raadsleden en parochianen uit Purme rend, Laren en Wijk aan Zee aanwe zig bij de missen en op de receptie. De pastoor kreeg enorm veel planten en bloemen. De heer Van Hesp van de Leusdense parochieraad bood de pastoor een aantal grammofoonplaten aan: Haydns ,,Die Jahreszeiten" en Bachs ,,Die hoge Messe". Pastoor Van der Steen kan terug zien op een goede en feestelijke her denking van zijn priesterjubileum. Anco Mali De jubilerende pastoor. LEUSDEN/CENTRUM - Maandag avond 14 november hielden de orga nisaties ABTB Hamerveld ABTB Achterveld, ULG Leusden e.o. en CBTB Amersfoort weer een gezamenlijke bij eenkomst in ,,de Til". Ondanks het ontzettend slechte weer was er erg veel belangstelling voor deze avond. De onderwerpen waren dan ook erg belangrijk voor de boeren en tuinders, nl. de grondwaterwet en de kwaliteit van de melk. Eerste spreker was de heer I. F. M. v. d. Putten, die vertelde over ,,de nieuwe grondwaterwet" en de even tuele gevolgen daarvan voor de boer en het bedrijfsleven. De nieuwe grondwaterwet is nog geen vaststaand feit. Weliswaar is zij in de 2e kamer door een amende ment van Coppens aangenomen; in de le kamer is ze nog niet ingediend. De minister wil nl. enige wijzigingen aanbrengen Deze grondwaterwet is hard nodig want al te veel werd er maar lukraak water opgepompt, zodat het grond waterpeil op diverse plaatsen onrust barend is gezakt. Tegenwoordig worden er wel conclusies getrokken na het pompen maar over het algemeen wor den er toch geen proeven genomen zo als in de Glindhorst is gebeurd. De enige die tot nu toe een heffing moeten betalen zijn de waterleiding bedrijven. In de nieuwe wet zal dit aanzienlijk uitgebreid worden. Men zal een vergunning moeten hebben voor bet oppompen van het grondwater. (Een uitzondering hierop zal wellicht de Norton-pomp worden, die gebruikt wordt voor het drinken van het vee). Momenteel wordt jaarlijks berekend wie de gebruikers zijn geweest en eventuele schade moet door hen be taald worden. In de toekomst zullen er zeker veel minder vergunningen afgegeven worden en met de huidige kennis zal dit in bepaalde gebieden (waar nu op grote schaal gewonnen wordt) in sterke mate verminderen. Uit de vragen van de aanwezigen bleek dat er toch wel ongerustheid heerste over deze nieuwe wet. Vooral over hetgeen men zou gaan moeten betalen. Ook de ongerustheid over de Glindhorst stak de kop weer op. Het wachten hierbij is nu op het rapport van de gezamenlijke commissie (Utrecht en Gelderland). Tot slot merkte de heer v. d. Put ten op dat de grens voor de grond waterwinning er wel zowat is. Er zal veel meer overgegaan moeten worden tot de winning van oppervlaktewater in spaarbekken of d.m.v. filtratie. Ui teraard is dit veel duurder (het grond water is nu eenmaal al gefilterd) en daarom zal dit nog wel even duren. Na de pauze was het woord aan de beer J. J. H. Langedijk van het con sulentschap voor de veehouderij te Utrecht. Zijn onderwerp was ,,de kwa liteit van de melk en de nieuwe klas- sHicatieregelingen' De kwaliteit van de melk is de laatste jaren sterk verbeterd. De con- sumentenwet is er uiteindelijk niet voor niets. Toch baart de kwaliteit van de melk zorgen en wel door de aanwezigheid van water, thermo-resi- stentebacteriën en bestrijdingsmidde len. LEUSDEN - Zaterdag komt Sinter klaas aan in Leusden. Hij zal om ongeveer 13.30 uur bij het bejaarden centrum 't Hamersveld arriveren. Door de goede zorgen van de Leusdense winkeliers is de Goedheiligman ook dit jaar weer in de gelegenheid een rondrit door het dorp te maken. De tocht van de Sint zal onder meer voeren langs het winkelcentrum De Biezenkamp, de Ha- mersveldseweg, Groenhouten-Noord, de Landweg, wederom de Hamers- veldseweg, de Noorderinslag, de Toren- akkerweg en het winkelcentrum de Rozendaal. Om ongeveer 14.45 uur zal Sint Nicolaas terug zijn bij 't Ha mersveld, alwaar hij zal worden toe gesproken door één van de wethouders. Elders in deze krant is meer te lezen over de Sinterklaasaktie voor kinderen^ Het punteostelsel dat nu geldt om de melk te kwalificeren ligt op het vlak van de geur, hygiëne, antibiotica en desinfectiemiddelen. Dit systeem is niet meer geheel bevredigend omdat de eerdergenoem de factoren ook voorkomen Het is dan ook mogelijk dat de eerstgenoem de factoren in de toekomst bij de kwalificatie worden opgenomen ter wijl er normen die nu gehanteerd wor den komen te vervallen! De boer zal alles moeten doen om de kwaliteit van zijn product zo hoog mogelijk te houden. Want 80% van de c*)brengst van het veehoudersbednjf is de melk en aanverwante artikelen. 2/3 van deze 80% wordt geëxporteerd. Steeds meer landen gaan echter melk produceren zodat er - wil men niet op de tocht komen te staan - goede produkten geleverd moeten worden. LEUSDEN - Op maandag 21 novem ber a.s. om 20.00 uur, houdt de werk groep Milieuzorg van het CML een ver gadering, o.a. wordt gesproken over de Schoolsteegbosjes. De vergadering vindt plaats in het Voor lichtingscentrum, Zwarteweg 14, Leusden-C. Iedere geïnteresseeerde Leusdenaar is van harte welkom. Verloren Zwart etui met sleutels; gebloemde plastic regenmuts; 5 weken oud kalf; wieldop van een Datsun; plastic tas van de Vivo met Havo-schoolboeken; kinder-hockeystick; dames- J portemonnee met inhoud; metalen fietsmandje; twee keer een biljet van 100,- door verschillende personen; i groene tas met schoolboeken en In schriften; witte linnen tas met enig geld. Aankomen lopen i Bouvier; grijs-witte hond gelijkend op Ierse setter, met rode halsband. Gevonden Zwarte damesfiets; gouden me daillon; Chinese theepot van blauw por selein in plastic zak; groen etui met 5 1 sleutels; een paar handschoenen, leeftijd 8 jaar, regenjas; dameshorloge; leren voetbal. Inlichtingen over deze dieren en voorwerpen worden u op uw verzoek verstrekt door de Rijkspolitie te Leus den/Zuid. telefoon 033 - 44444, Arn- hemseweg - Oude Rijksweg. LEUSDEN/CENTRUM - Op de zon dagen 20 en 27 november zullen in bet jongerencentrum ,,de Til" weer een tweetal ontspaoningsmiddagen gehou den worden. Op deze middagen, die georganiseerd worden door de Jeugdbeweging, zijn alle belangstellende kinderen van harte welkom!!! Zondag 20 november is de spelmid- dag voor kinderen van ongeveer 6 t/m 10 jaar, terwijl de week daarop de wat groteren - 11 t/m 13 jaar - hun hart op kunnen halen. Vanaf twee uur tot kwart over twee kan er ingeschreven worden. Om half drie zal het festijn van start gaan en om ongeveer half vijf zal het afgelopen zijn. Een groepje leiders en leidsters zijn met veel enthousiasme bezig geweest om deze middagen in een nieuw jasje te steken. De kinderen zullen in groepjes een zgn wereldreis maken, waarbij heel wat spelletjes op de proppen komen, voordat ze aan het eind van hun tocht zijn. Uiteraard zullen er weer leuke prijs jes voor de winnaars zijn en voor elk kind is er een tractatie. Voor f 0,50 per kind kan de jeugd weer een gezellige middag beleven De organisatoren hopen dat een hele boel kinderen zullen meedoen In elk geval zijn er ook nu weer voldoende dames en heren bereid gevonden om deze middagen te begeleiden; iets waar de jeugdbeweging erg blij mee is. De ontspanningsmiddagen staan geheel los van de disco-middag die ook in ,,de Til" gehouden wordt Men zal er voor zorgen dat de beide evenementen geen hinder van elkaar hebben. LEUSDEN - De Jazzclub Leusden presenteert op donderdag 17 november a.s. het Wiebe Haanstra Kwintet, het is het tweede optreden van deze voor treffelijke formatie in het nog prille bestaan van de club. Het optreden in juni jl. voor de „leden van het eerste uur" was een groot sukses en dat was niet in de laatste plaats te danken aan Leusdenaar-leider Wiebe Haanstra op fender-piano, die musici van klasse rond zich wist te verenigen. Met name de kombinatie blazers Karei Theunissen op bariton- en alt-sax en Herman Huis in 't Veld op ventiel- trombone is een belevenis, maar niet zonder het stuwende ritme van Rinus Smit op slagwerk en het fascinerende basgitaarspel van de jonge, maar zeer getalenteerde Charlie Angenois. Het concert begint zoals gebruikelijk om 21.00 uur op het bekende adres Café-rest. ..Bavoort". Trekerweg 28 LEUSDEN - Op dit moment krijgen de vijvers en watergangen in Leusden-centrum weer de halfjaarlijkse grote onderhoudsbeurt. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een maaiboot, een ingenieus vaartuig waarmee waterplanten worden afgemaaid. Dit is nodig om te voorkomen dat de planten op den duur de hele wateroppervlakte in beslag zouden nemen. In het najaar wordt over de volle breedte van het water gewerkt, in het voorjaar beperkt het maaien zich tot het diepe gedeelte. Ter bescherming van de visstand worden de piasbermen - de ondiepe gedeelten langs de over - dan buiten de maaiwerkzaamheden gehouden. Voordat de maaiboot te water kan worden gelaten, moet de betreffende vijver eerst van allerlei ongerechtigheden worden ontdaan. Want helaas blijken er toch nog mensen in Leusden te zijn, die menen dat een vijver als vuilstortplaats voor hun oude fiets, kapotte matras of overtollige bouwmaterialen dienst kan doen Ditzelfde geldt ook voor de ..zakslootjes" in Groenhouten en De Wetering Deze slootjes staan weliswaar meestal droog, maar ze hebben toch wel degelijk een functie bij de afvoer van hemelwater. Het storten van vuil - ook van tuinvuil - moet dan ook geheel achterwege worden gelaten P®nde paard 5 november werd door de K een loslopend paard aan- &n op de Noorderinslag. De Po- j*eft het paard kunnen vangen het gewond raakte, of ongeluk- nhet verkeer had kunnen veroor- 3lngegooid je nacht van zaterdag 5 op zondag =®berj)leken zelfs de ruiten van ^öebureau in Leusden-Zuid niet vandalisme te kunnen ontko mt een bierflesje werden twee rui- ühet bureau ingegooid. Aanrijding Zondag 6 november vond op de Ba- voortseweg een aanrijding plaats tussen een auto en een bromfiets. De auto sloeg op de Bavoortseweg plotseling rechts af, en verleende daarbij geen voorrang aan de juist passerende brom fietser. De automobilist K. uit Amers foort nam het verkeersvoorschrift, dat recht doorgaand verkeer voorrang heeft, niet in acht. De bromfietser F. uit Leusden kwam ten val, en belandde in de sloot. De bromfiets werd zwaar be schadigd. Klachtenregen Het regent elke dag klachten van het door bromfietsers onveilig maken van de voetpaden in Leusden-Centrum. De Politie verzoekt de getuigen van derge lijke overtredingen de Politie zo snel mogelijk te waarschuwen of het nummer van het verzekeringsplaatje van de bromfiets van de jongen in kwes tie te noteren. De Politie wil deze over treding graag de kop indrukken, maar moet daarvoor een aantal jongens op het moment zelf kunnen betrappen. Kop-staart-botsing Op de Doornseweg vond op vrijdag 4 november een kop-staart-botsing plaats tussen twee personenauto's. Automobi list V. uit Amersfoort remde af voor de verkeerslichten. Automobilist V. uit U trecht, die er achter reed, bemerkte dit te laat, en botste tegen de achterzijde van de auto van de Amersfoorter aan. Er ontstond gelukkig nieh al te grote schade. Ruiten Montessorischool ingegooid De nieuwe Montessorischool aan de Noorderinslag moest het ook ontgelden. In de afgelopen week gooide de lieve jeugd een aantal ruiten van deze school in. De Politie verzoekt de ouders van de Leusdense kinderen toch vooral met hen hierover te praten, en het zinloze van de vernielingen naar voren te bren gen. Vooral het vernielen van an dermans eigendom, of van ge meentelijke eigendon, zou tot de taboe's moeten gaan behoren. Het woord, en daarmede de verantwoor delijkheid voor de vernielingen is als steeds aan de ouders! Verkeerskontrole Bij een verkeerskontrole op don derdag 10 november werden bij de ver keerslichten op het kruispunt Groene Zoom - Noorderinslag weer een groot aantal bekeunngen uitgedeeld. Drie bromfietsers, twee fietsers en vier au tomobilisten negeerden het rode ver keerslicht, en brachten zichzelf en het medeverkeer in gevaar. De Politie kan de weggebruikers er niet genoeg op wijzen zich te houden aan de verplichte verkeersregeling door de juist ter veiligheid van de weggebruikers aange brachte stoplichten. Eenzijdig ongeval Een eenzijdig ongeval deed een au tomobilist tegen een lichtmast botsen. Het gebeurde donderdag 10 november op de Hessenweg. De heer Van N. uit Leusden wilde op de Hessenweg een andere automobilist inhalen. Juist op dat moment week de eerste auto mobilist uit naar links. De heer Van N. moest toen ook naar links uitwijken, raakte de macht over het stuur kwijt, en botste tegen een lichtmast aan. De auto werd beschadigd. De heer Van N. kwam met de schrik vrij. Minne „grap" De familie S. uit de Van Hardenbroek van Ammetstollaan kreeg vrijdag 11 november de telefonische mededeling, dat hun zoon Henk een ernstig ongeluk had gehad, en in een Amersfoorts ziekenhuis zou zijn opgenomen. Zijn toestand zou kritiek zijn. Mevrouw S. raakte door deze fatale telefonische boodschap buiten bewustzijn, en moest door buren worden bijgestaan. Na bezoeken, die ijlings werden on dernomen aan De Lichtenberg en het Sint Elisabeth Ziekenhuis, bleek Henk S. daar niet aanwezig te zijn. Bij nadere informatie op de school bleek de zoon uiteraard tot grote opluchting van de hevig verontruste familie, hoog en droog in de schoolbanken te zitten. Een misselijke en misplaatste „grap". „Echte" grap In de nacht van vrijdag 11 op zaterdag 12 november was een aantal jongelui zo vrolijk om een veertigtal groene brievenbussen in Leusden-Zuid van de palen te lichten. Waar werden deze brievenbussen teruggevonden? Keurig opgestapeld voor de deur van het Politie-bureau in Leusden-Zuid. Er was niets aan de bussen vernield of be schadigd. AUe eigenaars konden in de loop van de morgen hun brievenbussen komen halen. Het was een gedrentel van belang. De jongelui hadden vrijspel gehad, want in het rumoer van de storm, die die nacht over Leusden woei, had niemand enig gerucht gehoord. Ree doodgereden Op de Langesteeg werd woensdag 9 november een ree slachtoffer van het snelverkeer. De ree werd door de auto van de heer V. uit Scherpenzeel dood gereden. De auto werd beschadigd. „En denk er om, geen woord er over, dat we wat gedronken hebben!"

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7