Eerste gezamenlijke bijeenkomst van UW vraagt vrouwelijke vrijwilligers vrouwenorganisaties olproject „Hohorst besloten trapping nerd groot ucces Jeugdraad vergadert Vrouw in reklame Blokkendoos- ouders hielpen Sinterklaas antonides voor SieMatic keukens Onderlinge Brandwaarborg vergaderde .UYSl Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 24 NOVEMBER 1977 STATIONSWEG 394 SCHERPENZEEL TEL. 03497-2105 lemen nemen an 42. 2765, ■218J LEUSDEN-C - Deze dagen werd de stichting Jeugd en Jongeren- r* en KPJ een dropping georga- ^rd waarvoor zeer grote belang- ■"'ng bestond. Met diverse busjes de 65 deelnemers vervoerd Ur de startplaats welke was gele- 'n de bossen achter de Hars- ®P-Ede De gedropten kregen de op- ftnt de weg te zoeken naar het Café Waldhoorn" in Otterlo Alle deel- ®ers vonden deze op eigen gele ed, al werd er soms wel om- Tijdens de tocht moesten ze enige denneappels verzamelen, een verse kippenveer trachten te bemach tigen en bovendien het Veluws dag blad van die dag Deze laatste bleek echter in de omgeving heel onbe kend zodat verschillende dan maar het Edensche dagblad meebrachten. Over het geheel bleek iedereen erg tevre den over deze dropping, welke nu niet eens naar de eigen plaats terug leid den Bij terugkomst in ,.De Til" werd de deelnemers nog koffie en broodjes aangeboden wat bijzonder in de smaak viel. De uitzetters Rene v. d Berg-Antoon Zwart-Ab Schot horst en Wout v Roomen kunnen terug zien op een geslaagd evenement. Als beste van deze avond kwamen uit de bus le Wilco Scheper-Marco Tam- Jan Kats, 2e Marian en Paulina Sche per en Fenny v. Zwol, 3e Corien v Klooster-Jose Traa-Anke v. Eij- den- Bernadette v Opijnen-Annie Schimmel-Stefan v d. Heijden en Tom Maarsen. spreken komt u tot nieuwe ideeën en inzichten. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers afdeling Leusden doet een dringend beroep op u. geeft u zich op voor het menslievende werk, dat u in vele sectoren kunt verrichten. Als er niet genoeg nieuwe vrijwilligsters (kun nen) worden aangetrokken, zal al dit nuttige werk niet kunnen worden voortgezet en uitgebouwd. Leusden mag dit niet op zich laten zitten. Stelt u enkele uren per week beschikbaar voor uw mindei goed toegeruste medemens! Anco Mali. ZIEKENHUISWERK Bescheiden is men destijds gestart met het verzorgen van de bloemen van de patiënten. Het personeelsbestel in de ziekenhuizen is niet zodanig, dat ver plegend personeel tijd vrij kan maken om dit voor de patiënten belangrijke werk te verrichten Op drie middagen en op de maandagochtend waren de vrijwilligsters van de U.V.V aanvanke lijk in het Elisabeth Ziekenhuis te vinden om deze verzorgende taak op zich te nemen Op de maandagochtend werd er ook bij de opname geholpen. Een patiënt, die zich op die ochtend meldde voor opname, op de af gesproken tijd, kon het treffen dat hij of zij door de geruststellende aan wezigheid van een U.V.V. vrijwilligster in de warwinkel van angstig op hem afkomende onbekende processen op zijn gemak werd gesteld Al spoedig bleek, dat men het op prijs stelde, dat de U.V.V assistentie- begeleiding bij de opname elke dag plaatsvond En er werd een vrijwilligsters-opname-ploeg voor vijf ochtenden per week met twee vrijwil ligsters tegelijkertijd samengesteld. Al spoedig bleek, dat de patiënten na het bezoekuur - de U V.V. vrijwilligsters kwamen na het bezoekuur de bloemen verzorgen - té moe waren, en weinig of geen belangstelling hadden voor een praatje waarnaar ze op andere uren van de dag snakten. Toen werd besloten om op drie weekse óchtenden (op vier afde lingen) het bloemverzorgi ngswerk te verrichten. Er moest direkt een reservelijst vrij willigsters voor het ziekenhuiswerk worden samengesteld. En voor deze re servelijst heeft men vele nieuwe vrijwil ligsters nodig, 't Komt maar al te vaak voor, vooral in de wintertijd, dat een vnjwilligster verhinderd is, en dan moet men zonder meer uit een grote lijst van reserve vrijwilligsters kunnen putten Waar kan de reserve-vrijwilligster bij worden ingeschakeld? Welk werk moet zij „méégelopen" hebb»*n oin te kunnen invallen7 Dat is het bloemen verzorgen voor de patiënten, om via die bloemen kontakten met de patiënten te leggen. Het betreft ook de begeleiding van pa- tiénten, die naar een andere (poli kliniek moeten voor een behandeling, in het geval dat er geen familie is die met de patiënt kan meegaan. Men denkt ook aan het geval van een patiënt, die met loopgips moet oefenen, en die geen fa milie heeft om hem te assisteren daarbij. U kunt zich voor het ziekenhuiswerk opgeven bij mevrouw I. Koster, Char lotte de Bourbonlaan 13, Leusden-Zuid, tel. 43190. Bij haar zoudt u ook tijdschriften kunnen inleveren, die u niet meer ge bruikt, en die er toch netjes uitzien. De U.V.V. vrijwilligsters doen er de patiën ten een groot plezier mee. Voor Leusden-centrum zoudt u de tijdschriften kunnen bezorgen bij me vrouw A. Bergsma, Berkenlaan 19, Leusdertcentrum, tel. 41602. VRIENDSCHAPPELIJKE KONTAK TEN Ook zou de U.V.V. graag nieuwe vrijwilligsters er bij hebben, die vriend schappelijke kontakten willen leggen cn onderhouden met mensen, die daaraan behoefte hebben. Voor dit huisbezoek beschikt men over te weinig medewerk sters helaas. Als het goed is zou men hoogstens twee personen moeten bezoeken. En oni daar een goed kontakt mee te leggen zouden de bezoeken minimaal eens in de veertien dagen moeten plaats vinden. Een enkel bezoekje zo nu en dan is wel leuk, maar het is de bedoeling dat men iets voor de mensen gaat bete kenen. En dat gebeurt zeker niet als men de betreffende personen zo af en toe eens te hooi en te gras ziet Misschien kan de vrijwilligster eens een boodschap doen voor de perso(o)n(en) in kwestie, een briefje schrijven, samen een kledingstuk kopen inct iemand. Dit soort vriendschappelijke kontak ten brengt men niet op, als men dne of vier personen voor zijn rekening moet nemen. Voelt u er iets voor om een stukje gezelligheid en geborgenheid te geven dan uw medemensen? U kunt zich hier voor opgeven bij mevrouw Van Voorthuizen, Kanaalweg 1, Leusden-centrum, tel. 03425 - 1246. ADOPTIE VAN F.EN PATIËNT IN „LISIDUNAHOF" In „Lisidunahof" houdt de U.V.V. öm de twee weken op maandagavond een sociëteitsavond. De (geestelijk niet te zieke) patiënten komen ui een zaaltje bijeen voor wat ontspanning. De vrij willigsters van de U.V.V. voeren ge sprekjes met hen, met vrouwen zowel als mannen. Er worden spelletjes ge daan, er wordt gezongen. Vooral het zingen bezorgt veel patiënten erg veel vreugde. Er wordt een kopje koffie, een borreltje met de patiënten gedronken. 's Woensdags om de 14 dagen houdt de U.V.V. m „Lisidunahof' ook een so- cièteitsmiddag. Ook deze wordt druk bezocht door de patiënten. Nu wordt er vanuit „Lisidunahof gevraagd om een patiënt(e) te willen adopteren. Dat vraagt van de vrijwillig ster een intensiever kontakt om deze patiënt te bereiken. De vrijwilligster zal de patiënt eens in de week moeten be zoeken. Ze zal met 'm moeten piaten, met 'm gaan wandelen. Er kan ook wor den gelezen. En sommige patiënten, die daartoe door de medische dienst ge schikt worden geacht, vinden het heerlijk om eens mee naar het huis van de vrijwilligster te gaan. Mocht u voor adoptie van een patiënt in „Lisidunahof voelen, dan zou u éérst eens moeten gaan kijken op een socièteitsavond. U kunt dan voor u zelf uitmaken of u dit werk één zoudt kun nen. Wie er over denkt om een patiènt(e) te adopteren die in „Lisidunahof wordt verpleegd, kan zich wenden tot: mevrouw M. Groenewegen, Johan van Oldenbameveltstraat 17, Achterveld, tel. 03425 - 1646 EVEN HELPEN BIJ THUISKOMST Tenslotte zou de U V.V. nog graag een aantal vrijwilligsters inzetten bij de zogenaamde „eerste hulp" bij thuis komst van een patiënt uit het ziekenhuis. Als een patiënt in zijn eentje naar huis moet, en hij of zij heeft niemand thuis, die hem of haar een handje kan helpen, dan voelt zo'n pa tiënt zich erg eenzaam. Een vrijwilligster zou met zo'n patiënt naar huis kunnen gaan. Zou een boodschapje kunnen doen, een kopje koffie kunnen zetten. Zou kortom, voor de eerste op vang thuis kunnen zorgen, zodat de pa tiënt het prettig vindt om weer thuis te zijn. Wie iets voor dit vrijwilligerswerk voelt zou kontakt kunnen opnemen met mevrouw I. Koster, Charlotte de Bourbonlaan 13, I^eusden-Zuid, tel. 43190. Voor al deze werkobjekten worden door de landelijke U.V.V. studiedagen georganiseerd. Men is niet verplicht om er naar toe te gaan, maar het zijn leer zame en gezellige dagen, die als u een maal aan het werk bent, vaak verruiming van uw mogelijkheden ver schaffen. Door met anderen, die in an dere plaatsen werken, over het werk te LEUSDEN - Er was sprake van een première, als je het zo zou mogen noemen. Woensdagochtend 16 novem ber organiseerde de Vrouwenraad Leusden de eerste (zéér geslaagde!) gezamenlijke bijeenkomst voor de le den van alle vrouwenorganisaties in Leusden. De Vrouwenraad Leusden is, voor degenen die dat nog niet weten, het overkoepelend orgaan van alle vrou wenorganisaties in Leusden. In de Vrouwenraad Leusden heeft voor elke vrouwenvereniging, één afgevaardigde zitting. Gezamenlijk bepalen de vrou wen het te voeren beleid, schrijven zij bijeenkomsten uit, pogen zij co- ordinerend op te treden, stellen zij de verenigingen in staat kennis te nemen van eikaars werk, eikaars pro blemen, eikaars mogelijkheden. Voorzitster mevrouw Donia kon woensdagochtend de 16de november een zéér gemotiveerd gezelschap vrou wen begroeten in boerderij Groot Krakhorst", waar mevrouw E. Lovink uit Nijkerk ging spreken over haar reis naar China. Mevrouw Lovink kwam eigenlijk tijd te kort om het vele, dat zij in China gezien en ervaren had, aan de Leusdense vrouwen dóór te geven. Van de tien series dia's, die zij tijdens haar reis had gemaakt, kon er één goed worden getoond. De tweede serie moest zij héél snel dóór- draaien, zó veel was er te vragen, te vertellen en uit te leggen. Op zéér relativerende en boeiende wijze sprak mevrouw Lovink over het onmetelijke Chinese rijk, dat een dui zenden jaren oude beschaving bezit, waaraan in encyclopedieën maar liefst zo'n vijftigtal bladzijden is gewijd. China heeft een zéér lange en veel bewogen geschiedenis, en het is uiter aard geen sinecure om een volk van meer dan 800.000.000 mensen, over een oppervlakte van 9 561.000 km2 verspreid, op een adequate wijze te leiden, aan bestaansmiddelen te hel pen en aan de kuituur te laten deel nemen. Nog niet zo lang geleden bij voorbeeld kregen grote getalen kinde ren in China nog altijd geen basis onderwijs. In boeken als East Wind, West Wind" van Pearl Buck wordt beschreven hoe ernstig het voedsel gebrek onder grote massa's van de bevolking was. Veel Nederlanders zul len zeker ook nog de herinnering hebben aan de pinda-lekka-mannetjes. die in de ruimen van schepen naar Nederland waren gekomen, om hier, 's winters kleumend bij de ingangen van waren huizen, voor luttele centjes hun zoete lekkernijen te verkopen. Mevrouw Lovink kon in de zéér beperkte tijd, waarover zij beschikte, niet ingaan op de historie van de Chinezen Die alleen al zou uren en uren vertellen hebben vereist. Zij bepeikte zich terecht tot dat wat zij had waargenomen, terwijl zij in haar ééntje vergezeld van een vrouwe lijke Chinese tolk en een vrouwelijke Japans sprekende begeleidster, in China rondreisde Pas vierdagen vóór dat haar echtgenoot naar China vertrok in een Nederlandse delegatie met mi nister Lubbers, vernam mevrouw Lo vink dat de Chinezen liaar het voorrecht gunden om méé te reizen. Zo ook kwam het, dat zij in China niet in groepsver band rondtrok. Het is alleen maar mogelijk om wéér te geven wat mij als toehoorster in 't bijzónder trof in haar relaas. Dat was de grote zin voor gastvrij heid. die bij een Oosters volk als het Chinese hoog in het vaandel geschreven staat De gast gaat in de Chinese be schaving nog altijd vóór en voor de gast is de Chinees niets te veel. De vreemdeling, de gast, beschouwt hij als de medemens, voor wie hij zich in het bijzonder moet inzetten. Hoewel mevrouw Lovink tegen meneer Tsjang, haar tolk, al enige malen had gezegd, dat ze niet met onderscheiding in win kels wilde worden behandeld, bleek dat door de volkstraditie niet mogelijk te zijn. Zodra zij een winkel binnen kwam, weken alle wachtende Chinezen uiteen: zfj was de gast, en zfj ging vóór. Het hotel, waarin zij in Peking lo geerde, was zéér goed geoutilleerd, en de service was voortreffelijk. Men deed alles om het er de hotelbezoekers naar de zin te maken: voor de gasten was het beste nog niet goed geDoeg. Om de huizen te verwarmen - het was er in de maand april, toen me vrouw Lovink Peking bezocht, nog maar liefst -17 graden! maakte men gebruik van steenkool. Daar de huizen zéér klein zijn, is er binnenshuis géén opslagmogelijkheid. Deanthraciet lag in hopen op de straten, en men ge bruikte ervan wanneer men deze brand stof nodig had. Vraag uit de zaal „Werd er niet van gestolen?" Nee, zei mevrouw Lovink, daar had ze niet van gehoord. Op de straten was geen papiertje of rommeltje te bekennen. Het Chinese volk is zó gedisciplineerd, en dat moet natuurlijk ook wel met zó veel mensen, dat niemand afval op straat gooit. Mocht er nog es een papiertje of iets anders op straat terecht komen, dan is er altijd wel iemand, die het op raapt, in zijn zak stopt, en later weg gooit op de plek waar dat hoort. Om voor al die miljoenen Chinezen een bestaan op te bouwen, werken ook de vrouwen normaal in de maatschap pij mee, en ze doen dat opgewekt en met veel inzet Er wordt vijf dagen per week gewerkt: één dag is rustdag Die rustdag wisselt voor iedereen, zodat de continuïteit van alle pro- duktieprocessen is gewaarborgd. Eén dag in de week wordt er vergaderd, spuit iedereen zijn grieven en kritiek, en werkt men gezamenlijk aan de vérbetering van de arbeidsmogelijk heden Mevrouw Lovink had ook de straatkranten in werking gezien, waar op allen, die kritiek hebben, hun gal kwijt kunnen. Grappig vond ik het om te zien hóé graag Chinezen zich roet hun familie laten fotograferen Verschillende dia's lieten zien, dat de straatfotograaf bij vele gelegenheden furore maakt. Na de zeer manlijke benadering van onze Nederlandse cineast Joris Ivens van het China van dit ogenblik (,,Hoe Yoekon de bergen verzette"), onlangs op de televisie vertoond, goed gefilmd maar af en toe te zakelijk en té wei nig continu-boeiend, was het plezierig om op de ontwaj>enende manier van mevrouw Lovink nader met China ken nis te maken. Afgesproken werd, dat mevrouw Lo vink in het voorjaar haar interessante betoog over deze reis voorde Vrouwen raad zal komen voortzetten De vrou wen, die woensdagochtend 16 novem ber verstek lieten gaan, hebben erg veel gemist! Anco Mali LEUSDEN - Gelukkig wordt er aan de menselijke kant van onze gezond heidszorg, die medisch steeds perfekter kan worden georganiseerd, tegenwoor dig meer en meer aandacht besteed. De medische wereld plaatst méér en méér kritische aantekeningen bij de entou rage, die de werkzaamheden, die in de ziekenhuizen op hoog medisch niveau worden verricht, menselijkerwijs van heeft. De Unie van Vrouwelijke Vrij willigers afdeling Leusden is sinds maart 1974 in het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Amersfoort bezig haar hand- en span diensten te verlenen om het dagelijks leven van de patiënten wat te veraan genamen Immers, zoals de presidente van de U.V.V., mevrouw H C. Vrij. en sekre- laresse mevrouw A. Bergsma stellen, de (pas vernieuwde) doelstelling van de U V.V. is het bevorderen en verlenen van maatschappelijke hulp door vrijwil ligers, met menselijk kontakt en con tinuïteit in het werk als voornaamste kenmerken. Even moge hier ter toelichting dienen, dat de landelijke LLV.V. zijn hulpverleningsdiensten ook voor man nen heeft opengesteld. En dat bij de lan delijke U.V.V. de statuten reeds in die zin zijn gewijzigd, dat ook mannen aan het werk kunnen deelnemen. De plaatselijke afdelingen dienen hier elk afzonderlijk over te beslissen. Sommige afdelingen zijn er niet zo foor, omdat zij vrezen dat de mannen aog niet zó geemancipeerd zijn dat zij zonder machtsverhoudingen kunnen optreden, en de vrouwen kunnen aan vaarden als gelijkwaardige partners. Hoe de beslissing in Leusden omtrent de toelating van mannen ook moge uit vallen: de U.V.V. Leusden wil graag mensen hebben voor diverse werk zaamheden in de gezondheidszorg. vaD de mannequins showt een trui LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag 17 november hield de Onderlinge Brand waarborg Maatschappij Leusden W.A. baar algemene ledenvergadering in ,,'t Ros Beyaart". De vergadering werd behoorlijk druk bezocht, want er waren zo'n 50 per sonen (waaronder twee dames) aan wezig. Na de opening door voorzitter R. H. v.d. Hengel, werden de notulen van de vorige vergadering goedgekeurd. Bij punt 3 op de agenda - medede lingen - kwamen de brandblusappa- raten ter sprake. Vroeger werden deze door de maatschappij gratis ter be schikking gesteld. Ze dienen nu echter betaald te worden. In het algemeen hebben de zgn. poederblussers de voor keur. Diegenen die bij de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij aange sloten zijn, kunnen de eerste poeder- blusser voor een kwart van de prijs krijgen De balans en de Winst- en Verliesrekening over 1976 werd goed gekeurd De kascommissie bracht ver slag uit en was optimistisch over het geen het laatste jaar gebeurd is. Hoe wel er nog wat oneffenheden van de voor gaande jaren weggewerkt moeten wor den. was men vol lof over de aanpak van mevrouw Manie, die als admini stratrice de zaak een nieuw aanzien gaf In elk geval zou men een stijging van het verzekerd kapitaal van 15% melden tegenover een ledenstijging van \0%. Bil de bestuursverkiezing werd afscheid genomen van dhr. A. van Donselaar Hij had 30 jaar een bestuurs functie vervuld en had zich niet her kiesbaar gesteld. Kandidaten, waarvan één zijn plaats zou innemen, waren de heren G. J. van Donselaar en C. H. Voskuilen. De eerste werd door de vergadering als nieuw bestuurslid ge kozen. LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag 1 december zal de Stichting Jeugdraad Leusden weer vergaderen. Men zal deze vergadering houden in de raad zaal in het gemeentehuis, de aanvang is 20.00 uur. De agenda ziet er als volgt uit: 1 Opening 2 Verslag vergadering 13/10. 3 Ingekomen en uitgaande stukken, mededelingen 4 Brief aan college b. en w 5 Evaluatie functioneren jeugdraad. 6. Rondvraag 7. Vaststellen volgende vergaderdata LEUSDEN - Maandagavond 28 no vember is in het vrouwenkafé aan de orde ,.De rol van de vrouw inde re clame" Het programma bestaat uit de volgende onderdelen: 1 Bandopname van reklamespots, 2. Vrouwenkabaret „Beter dan Bed- Lolita-kabaret", 3 Diskussie De organiserende vrouwen rekenen op veel belangstelling. Aanvang 20.00uur. kaas per nentto! EUSDEN/CENTRUM - Op grootse .-e werd vorige week donderdagavond per*! so slotavond gehouden van het ,,Wol- wject", georganiseerd door, voor en amen met meisjes en personeel van IBJ-ioternaat, ,,de Hohorst" aan de 'lllgenbergerweg. Bij de genodigden waren onder an- ïre mevrouw Den Toom, echtgenote de internaatsarts, vertegenwoor- ■#rs van de Hoofdafdeling Bijzonder «ugdwerk Internaatsverband van het bisten e van CRM en natuurlijk een T De avond werd begonnen met een herdersinaaltijd, welke bestond uit een kaasfondue Tevens was er een leuke tentoonstelling over allerhande zaken, die met wol te maken hebben en ten slotte een echte modeshow. De meisjes-mannequins toonden hier in - alle in de afgelopen tijd - met meer of minder moeite vervaardigde trui en, hessen, sjaals en dergelijke. Een enandei werd nogmaals op zater dag getoond voor de ouders en op zon dag voor de leveranciers en aodere belangstellenden. Een geweldig leuk initiatief dat een gebeuren werd waar ,,de Hohorst" trots op kan zijn LEUSDEN - Op dinsdagavond 15 no vember organiseerden de leidsters van ,,de Blokkendoos", de openbare kleuterschool in Leusden-Zuid, een avond waarop ouders, en dan met name moeders, in de gelegenheid werden ge steld om een surprise te maken voor de kleuters. Om acht uur kwamen zij in de school bijeen, voorzien van allerlei meege brachte materialen, zoals knoopjes, garen, lapjes en een sok 't Was de bedoeling om van al deze zaken uit eindelijk een sokpop te maken, dezelf de poppen waarmee de Muppetshow zo n furore maakt De hoofdleidster, Mirjam Bok, leidde de avond in, waar na alle aanwezigen ingespannen aan het knutselen sloegen. Er werd zo se rieus gewerkt, dat menig koffiebeker- tje onaangeroerd bleef staan! Ruim twee uur lang konden allen hun ex pressieve gaven botvieren, 't Eindre sultaat was dan ook verbluffend: een tafel vol leuke poppen, gemaakt met de meest eenvoudige middelen. De Sint zal zeker blij zijn met deze aan vulling op zijn cadeau voor raad. Rond tien uur gingen allen, zeer tevreden over de bereikte resultaten èn de ge zelligheid, naar huis. Ongetwijfeld be leven de kleuters net zo veel plezier aan dit cadeau als hun ouders.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 11