Mr. Rademaker: ambitieus man die in Delden uitgekeken was I pe Vor kocht grond aan ,met toekomstverwachting" Vragen van staten leden over „Pon-truc" moo.- PvdA houdt haar jaarvergadering op 28 nov. a.s. Schaft ruimte bij gymzaal UW wil voor kaartsysteem Leusder Krant - exclusief DONDERDAG 24 NOVEMBER 1977 vervolg van pagina 3 is het zo, dat u Leusden als het sluitstuk van uw carrière beschouwt? Menselijkerwijs gesproken, als mij het leven gegeven wordt, moet je daar van wel uitgaan, natuurlijk. Dat is duide lijk." VERGADERING Wat is uw mening over een goede raadsvergadering? Burgemeester Rademaker: ,,Er zijn spelregels en die liggen vast. Die zijn er om - als het nodig is - de boel in het gareel te kunnen houden. Dat klinkt dan wat negatief, maar de positieve kant is, dat alles zich op een redelijke manier via een stijlvolle diskussie kan afspelen En dat je niet in een eindeloos heen en weer gepraat terecht komt met allerlei opmerkingen, die helemaal niet ter zake doen. Een raadsvergadering zie ik niet als een gezellig onderonsje. Het is de raad, die daar beslissingen neemt Het is ,,de raad in vergadering bijeen", dat behoort zich behoorlijk af te spelen. Afhankelijk van onderwerp moet je - in dien nodig - de teugel wat aanhalen of wat laten vieren Als men zich werkelijk voor een onderwerp heeft in gespannen, dan mag je ook wel laten blijken, dat je dat waardeert. Als het op een gegeven moment prut is, wat niet in de raadzaal thuishoort, dan laat ik dat ook blijken. Je moet natuurlijk wel I feeling hebben. Je moet kunnen onder scheiden of het typisch politiek is wat er tevoorschijn komt of een persoonlijk verantwoordelijkheidsgevoel, dat afwijkt van ai die anderen. Ik ben voor stander van een soepele leiding in goede sfeer en onder het motto: ,,we zitten hier toch samen om het allemaal zo goed mogelijk te doen*?" En als dat dan ook nog kan met een redelijke op gewektheid, dan des te liever natuur lijk." Hebt u regelmatig kontakt met provincie en rijk over verschillende belangrijke gemeentelijke zaken? In Leusden blijkt een dergelijk kontakt noodzakelijk te zijn. ,,lk heb een regelmatig en goed kon takt met de hogere overheden, zonder dat ik bij hen de deur direkt plat loop. Als het nodig is, dan overleg ik met de pro vincie en zo nodig met het rijk Vaak is dat eerst op ambtelijk niveau en later bestuurlijk KORTE IMPULSEN We noemen nu een aantal facto ren, waarop we graag een korte reaktie van u willen hebben. Inspraak: ,,ln goeie toonaard, graag Openbaarheid: ..Uitstekend, maar ik ben er tegen om mensen over openbare tafels heen te halen Milieu: „Voorzichtig mee zijn." Welzijn: „Een belangrijke zaak, maar het is nog wat vaagjes wat be treft de vraag, waar het allemaal uit bestaat En het is niet alleen de over heid, die gepatenteerd voor welzijn moet zorgen." Ruimtelijke ordening: „Belang rijke zaak, waarbij qp evenwichtige wijze tegemoet moet worden geko men aan alle mogelijke belangen. Moet zo goed mogelijk gebeuren, zonder de overtuiging te hebben, dat we het allemaal zo goed zullen doen en geen fouten zullen maken. Want wat zal de volgende generatie vinden, die in het algemeen na zes jaar al aantreedt?" Burgers: „Dat zijn diegenen, die de plaats of de plaatsen maken Als gemeentebestuur moet je de kansen scheppen, waardoor de burgers zich een beetje gelukkig kunnen voelen." Ambtenaren: „Bijzonder belang rijke medewerkers, waarvan ik ver wacht dat ze goede deskundigen zijn en vooral ook coöperatief willen zijn met het bestuur." Onderwijs: „Uiteraard erg be langrijk, waarbij de ouders, leerkrachten en besturen de sfeer van de school zelf dienen te bepalen en het gemeentebestuur bijzonder dienstbaar moet zijn." Sport: „Nodig om in matige com petitiesfeer energie kwijt te raken en om gezond te blijven." Burgemeester: „Ik vind heel sterk, dat een burgemeester de voorzitter is van de gemeenteraad en van het college. Je moet in harmonie proberen om als burgemeester te leiden, misschien te dirigeren, moge lijkheden te scheppen. Als bur gemeester ben je niet de heersende direkteur Integendeel Want wie ben je? Weet je zoveel meer dan anderen? Misschien wel minder. Ik vind het erg belangrijk om mensen in goede harmonie samen te laten wer ken voor het algemeen belang Burgemeester mr. J. W. M. Rade maker. Burgemeester van een rustig stadje zonder al te grote, schokkende problemen of onver wachte groeistuipen. Wat verwacht hij van Leusden? Kent hij Leusden en haar specifieke problemen als provinciale groeigemeente? Burgemeester Rademaker is enkele keren in Leusden geweest en heeft daar wat oriënterend rond gekeken. Hij heeft geen diepe studie verricht wat betreft de Leusdense ontwikkeling. ,,lk laat straks alles op me af komen. Daar leer ik veel meer van, dan dat ik nu al dikke rapporten ga doorwerken. Als ik bijvoorbeeld twee weken lang een auto-cursus volg en me vol stamp met theoreti sche kennis, dan heb ik er veel minder aan, dan dat ik enkele dagen in een garage werk en kijk, hoe de monteur de schroevedraaier hanteert en zo. Dan leer ik veel beter en vlugger." U bent van plan om veel in Leusden te gaan leren? „Dat ben ik inderdaad van plan. Ik zal alles in me opnemen als e?n droge spons." dat ik het over een jaar ook echt een goed besluit vind". „MOEILIJK DOOR DE KNIEEN" (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De afdeling Leusden van de Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers (UW) heeft de gemeente om f 1100,- gevraagd, met welk bedrag men een kaartsysteem van oudere in woners van Leusden op zou willen zetten. De UW, die zich onder meer inzet voor het welzijn van bejaarden, wil in onze gemeente een boekje van CRM verspreiden onder mensen van 60 jaar en ouder Het boekje geeft de oudere burger allerhande informatie en wordt door het ministerie gratis ter beschikking gesteld. Voor de ver spreiding van het boekje in Leusden wil de UW zorgen, maar men zou dan graag een kaartsysteem opzetten om de bejaarden te kunnen bereiken. Van zo'n kaartsysteem zou dan ook in de toekomst gebruik gemaakt kunnen wor den. Het college heeft waardering voor dit initiatief van de UW en wil het ge vraagde bedrag graag ter beschikking stellen. Als voorwaarde noemen b enw dat ook andere organisaties, die zich met bejaardenwerk bezig houden, ge bruik kunnen maken van het systeem en dat het kaartsysteem terzijnertijd zal worden overgedragen aan de nog op te richten stichting ,,Open Bejaarden- werk" (Van de redaktie) LEUSDEN - De statenleven me vrouw W. Sprij-Meijering, de heer Potman en mevrouw A. S. Holleman (allen van de PKU-statenfraktie) hebben Gedeputeerde Staten vragen gesteld over de juridische truc, die het gemeentebestuur van Leusden heeft uitgehaald om de firma Pon aan agrarische grond te helpen. De vragen luiden: 1. Heeft het college kennis geno men van het artikel in de Leusder Krant van 17 november 1977, waarin melding gemaakt wordt van een vreemde manoeuvre met een be stemmingsplan? 2. Wil het college mededelen of het van mening is, dat hier sprake is van een juridische truc? 3. Wil het college onderzoeken in hoeverre sprake is van een eventueel onbehoorlijk bestuur? 4. Wil het college onderzoeken in hoeverre dit besluit van de gemeen teraad van Leusden nog teniet kan worden gedaan? (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Bij het gymnastieklokaal zou volgens de plannen van het college een schaft-, schuil- en toiletgelegen heid voor het personeel van de ge meentelijke plantsoenendienst moeten verrijzen Ook kunnen de mannen van die dienst in het gebouwtje hun materi alen en gereedschappen opbergen Het gebouwtje, dat aan de gymzaal vast komt te zitten, moet f42.500,-- gaan kosten. 053 Hn een onzer verslaggevers) ACHTERVELD - „Nou speculatie, ik !ENT0> -reek liever van aankoop van gTond v.a flQ *ltoekomstverwachting. Dat klinkt al thuisbt rastuk vriendelijker", aldus de heer C. eweg J IdeVorover de aankoop van een stuk pd, die hij kortgeleden deed. Met het de Jan van Arkelweg gelegen stuk ld, dat de heer De Vor van de fa- "ta Kok kocht, heeft de gemeente htfden bepaalde plannen. Volgens het 'twerp-bestemmingsplan „Achter- dd" moeten er op de betrokken lap Pd woningen verrijzen. heer De Vor, die privé de grond dit - zijn bedrijf staat geheel buiten *e kansactie, zo zegt hij -, heeft de ikoop gedaan, louter om grond te be- kn. „Deze grond, waarvan ik van te P wist dat er plannen mee waren, fctant een mooie belegging. Ik ben otlopig met van plan er iets mee te Als de gemeente er inderdaad Pigen op wil gaan bouwen, dan zei *e' met me willen praten over ver- ~P van de grond. Ik ben dan bereid f verkoop te praten." De heer De Vor heeft niet de indruk Pij met deze aankoop het woning- -wprogramma in de war stuurt. De ,r ..Nee, dat denk ik niet. Ik ben met veel banden aan Achterveld Bij de raadsvergadering, die maandagavond om acht uur in een bovenzaaltje van het raadhuis begint, zitten twee ver slaggevers van regionale kranten. De één is nogal verbaasd, over het feit dat me vrouw Rademaker moeite zou hebben om uit Delden te gaan. „Ik heb altijd gedacht dat zij hier moeilijk heeft kunnen aarden. Ik dacht dat ze niet zo goed overweg kon met de Twentse mentaliteit. Ze komt ook van een heel andere streek". De ander zegt ongevraagd: „Als ik hem nou voor je zou moeten typeren, dan zou ik zeg gen: een gentleman met een wat al te stijve plooi in zijn broek. Hij gaat niet gemakkelijk door de knieén. Een ambitieus man. Bo vendien kan hij slecht tegen zijn verlies". We vragen, hoe zij het pres teerden om zaterdag al de be noeming van hun burgemeester in Leusden te melden in hun kran ten, terwijl wij daar maandagmor gen pas achter kwamen. „We waren gewoon goed geïnfor meerd. Het gonsde hier al een tijd van de geruchten. Hij heeft de laatste tijd een heleboel gesollici teerd. Hij heeft Bussum gepro beerd, maar daar hebben ze een broer van Aantjes genomen. Cu- lemborg heeft hij ook niet gekre gen. Het schijnt dat hij er zelfs op een gegeven moment over heeft gedacht om het zakenleven in te gaan". „NIET DELDÉN" Een woordvoerder van het CDA brengt namens de raad de geluk wensen aan de burgemeester over. Rademaker bedankt daar voor en zegt tot de raadsleden: „Het is bepaald niet Delden dat mij op een ander pad heeft ge bracht". Met het leiden van de vergade ring heeft Rademaker niet de minste moeite. Het zou te veel ge zegd zijn te beweren, dat hij de raad „in zijn zak steekt", de zaken lopen hem in ieder geval niet uit de hand. Wanneer de raadsleden een vage nota van het college wil len aangrijpen om eens wat van hun mening over het welzijns beleid in de gemeente te spuien, is de burgemeester er als de kip pen bij om te benadrukken dat er in de nota twee voorstellen zitten en dat daarover gepraat dient te worden. De beide wethouders, die rond hun koperen jubileum als collegelid zweven, lijken op het eerste gezicht ook geen partij voor Rademaker. Op 16 december komt de bur gemeester van Delden naar Leusden. Van de eenmanszaak, waar hier en daar wat stof op de planken ligt, naar de supermarkt. Ambities lijkt hij er in ieder geval voldoende voor te hebben. Marnix Kreyns. gebruiken is niet de eerste en niet de laatste Deldenaar, die de bur gervader als „ambitieus" om schrijven. De vrouw van de bur gemeester had haar man ook als zodanig getypeerd. In de uiterst riante ambtswoning, waar het echtpaar met vijf kinderen nu nog woont, verklaart zij eerbied te hebben voor de energie van haar echtgenoot. Mevrouw Radema ker: „Hij wil altijd aktief bezig zijn. En wat kan ik anders doen dan hem daar in steunen? Ik ben erg blij dat hij op zijn leeftijd deze kans nog heeft gekregen. Hij wil veel meer dan hij hier ooit zou kunnen doen. En als ik dan hoor dat er in Leusden nog zoveel te doen is, dan ben ik echt blij voor hem". We vertellen haar over een tweede fase die gerealiseerd moet worden, het hoofdcentrum dat daarin zijn plaats moet krijgen. Een sporthal, een nieuw gemeentehuis„Ja hoor, dat is echt iets voor hem". En tot de kinderen: „Jongens, vind je ook niet, dat is echt iets voor pap, hè". De benoeming van vader in Leusden heeft in huize Ra demaker een schisma veroor zaakt. Twee van de vijf kinderen vinden het leuk om naar Leusden te komen, de andere drie betreuren het In meer of mindere mate. Mevrouw Rademaker lijkt, als een goede moeder, boven de partijen te staan. Zij zegt: „Ik moet nog enthousiast worden. Ik denk dat we het best naar ons zin zullen krijgen in Leusden. Maar nu denk ik nog veel meer aan hier weggaan dan bij jullie komen wonen. Ik vind het heel moeilijk om hier weg te gaan. We wonen hier nu zo'n acht jaar. Toch vind ik het een verstandig besluit. Verstandig, misschien 3 LEUSDEN - Op 28 november a.s. om 20 uur houdt de afdeling Leusden van de Partij van de Arbeid haar jaarlijkse jaarvergadering. Op de agenda staan punten vermeld, die gebruikelijk zijn, zoals jaarverslag, jaarrekening, kas controle, bestuursverkiezing. Omdat het huidige bestuur pas sinds een jaar optreedt en vorig jaar bijna geheel ver nieuwd werd, staan alle zittende be stuursleden weer kandidaat. Daarnaast zal gesproken worden over het concept verkiezingsprogramma van PvdA en PPR voor de Provinciale Statenverkie zingen van 29 maart a.s., de concept groslijst van het gewestelijke bestuur, alsmede zaken betreffende de voorbe reiding van de gemeenteraadsverkie zingen van 31 mei a.s. Tevens maakt het bestuur nieuwe en oude leden bekend, dat in samenwerking met de afdeling Amersfoort twee cursussen worden ge organiseerd: een cursus voor nieuwe leden (en voor oude die daar meer over willen weten) over interne en andere partijpolitieke zaken en een cursus over actuele economische onderwerpen. Alle leden worden uitgenodigd deze vergadering bij te wonen in de boerderij „Groot Krakhorst", Bolderikhof 18, Leusden-Centrum in de wijk de Wete ring. Automobilisten worden erop ge wezen dat de parkeerplaats zich bevindt op het noordelijke gedeelte van de Middenweg. Voor schriftelijke inlichtingen dient men zich te richten tot PvdA Leusden, postbus 137, 3830 NA Leusden. Mon delinge kunnen worden verkregen bij de voorzitter Pieter Arts, tel. (033)- 40169. Burgemeester mr. J. W. M. Rademaker tijdens de maandagavond gehouden raadsvergadering van de gemeente Stad Delden. gebonden om een dergelijke belangrijke zaak tegen te werken. Maar van de an dere kant gaat het hier ook om een commercieel belang." De Vor wil het terrein voorshands niet voor zijn tractorbedrijf gebruiken. Ook zegt hij dat het niet zijn opzet is om bepaalde andere verlangens ten opzich te van de gemeente af te dwingen, waar bij de aangekochte grond hem in een sterkere positie deed belanden. De Vor: „Ik ben geen projectontwikkelaar of zo iets dergelijks. Voorlopig ben ik niets van plan met dat stuk grond. Misschien dat het nog eens zover komt, dat ik daar in samenwerking met de gemeente wo ningen kan bouwen. Ais de gemeente bereid is daar medewerking aan te ver lenen. dan wil ik daar best eens over denken. Maar dat is dus niet mijn eerste bedoeling bij de aankoop van deze grond geweest," aldus de heer De Vor. (van een onzer verslaggevers) STAD DELDEN - „Jullie hebben een prima burgemeester gekre gen. Ik vind het echt jammer dat hij weggaat. Maar ik kan het me van hem wel voorstellen". Aldus de drukker-uitgever- redacteur van het Deldens week blad, wanneer ik hem om enkele van zijn geesteskind vraag en uitleg waar ik die voor nodig heb. „Ik wil een beetje we ten, wat er zich hier in het dorp afspeelt", zeg ik. En dat had ik nu niet moeten doen, want het zes duizend inwoners tellende plaats je blijkt stadsrechten te hebben en dient daarom als stadje aange duid te worden. Dat doe ik dan maar, hoewel het me een tikkie overdreven aandoet. Als Delden een stad is, dan is Leusden een wereldstad. De opmaak van het Deldens Weekblad doet enigszins voor oorlogs aan. De berichtgeving omvat voornamelijk bazaars, winkeiopeningen, duivensport en tuinkeuringen. Zo meldt het weekblad op 3 november in het bericht „Tuinkeuringen": „Er was ook nog een zeer bijzondere plant - in de vorm van een Afrikaan. De ze plant is dermate gegroeid, dat de lengte is: 2.30 meter". Op de voorpagina kan het ge meentebestuur regelmatig zaken aan de orde stellen die het voor het volk van belang acht. Zo is er In de rubriek „Gemeentelijke zaken die u raken" uitgelegd, hoe de nieuwe onroerend goedbelas- tlng in elkaar steekt. Maar de bur gemeester heeft er ook al eens gebruik van gemaakt om zijn in woners te verzoeken de wethou ders niet voortdurend op straat en privé lastig te vallen, maar hen op het gemeentehuis tijdens hun spreekuren te benaderen. Mevrouw Rademaker: „Ik moet nog enthousiast worden". De heer Rademaker duikt in de kolommen van het Deldens weekblad overigens niet alleen als auteur van dergelijk proza op. De burgervader komt met een taart van hare majesteit op bezoek bij een zeventigjarig echtpaar in zijn gemeente. De burgemeester „had opnieuw een werkzaam aandeel" in de eerder genoemde tuinkeuringen. De burgemeester geeft blijk van be langstelling bij een winkelope ning. „WAT KAN IK ANDERS DOEN?" „Ja, altijd belangstellend. Als hij hier komt eten - niet te vaak, maar toch een regelmatige klant - dan vraagt hij altijd hoe het met de zaken gaat. Hij wil altijd weten, wat er voor toekomstplannen zijn. En daar kan hij dan vaak ook ach ter staan". De bedrijfsleider van het res taurant, waar we het avondmaal

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5