ommissie naamgeving wegen gaat prijsvraag uitschrijven Weinig belangstelling voor tuinvuilaktie Stijldansavond EenToyotavanxmn Kooy maaktuwkeuswel heel eenvoudig Qyyyr Off.Toyota-dealer,Balladelaan208,Amersfoort,Tel.033-26844. Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 24 NOVEMBER 1977 vet» iet art aar le Silver rg En v iezi 'EUSDEN - Zondag 27 november wordt in ,,De Til" weer een 'lldansavond gehouden welke tegen Sijt entree prijs toegankelijk is voor I pnji jBreen, dus ook anderen. De aan- is 20 00 uur en de zaal gaat °m 19.40 uur. De muziek tij- 15 deze avond wordt weer ver- 8d door ,,De Amico's" welke ook eerste avond van dit seizoen ver- P?de verloren en gevonden VERLOREN Rode vouwfiets; sleutelbos, bood schappentas onhoudende portemonnee; Europas met cheque; gouden broche met gele steen; zwarte portemonnee met betaalpas en wat geld; groene metalen bril; zilveren antieke hanger; rode portemonnee met f25,--; vierdelige zilveren ketting. WEGGELOPEN Klein type herdershond, luisterend naar de naam Kasper. GEVONDEN Dameshorloge; leren voetbal; Bato- Sport-jongensfiets; zwarte fiets, merk Westor; rode damesportemonnee met f155,-; dameshorloge merk Helicon met zwart bandje. AAN KOMEN LOPEN Bouvier (reu), naar asyl gebracht Inlichtingen worden u verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-Zuid, buro Arnhemseweg-Oude Rijksweg, telefoon 033-44444. Voor het deelplan Zwanenburg komt men tot het besluit om te onderzoeken of namen van kastelen hiervoor geschikt zijn Mevrouw Lindeman die dit huiswerk op zich heeft genomen heeft keuze genoeg. Nederland beschikt over meer dan vijftig kastelen, burchten, havezaten. Een bescheiden greep uit dit aantal is o.a. kasteel „De Kinkelenburg", slot Loevestein, kasteel Smgraven, kasteel Doorwerth, kasteel Nemerlaer, kasteel Croy, borg Nienoord, kasteel Neer- canne, kasteel Aldendnel. Voor het deelplan Claverenblad wil men het in grassoorten gaan zoeken. Mevrouw Van Ameron zal zich met deze laak belasten. Het achtervoegsel „blad" wil men wel handhaven. Daar kan men dan namen verwachten als Ka nariegras, Reukgras, Alfagras, Gierstgras, etc. In het deelplan Munnikhove, zal deze naam, overeenkomstig het bepaalde in het koopcontract, gehandhaafd moeten blijven, men denkt b.v. als naam voor de invalsweg. Voorts gaan de gedachten uit naar namen van kloosters, oude am bachten of gilden. Mevrouw Lindeman zal zich hierover eveneens gaan buigen. Voor het deelplan Wildenburg wil men het zoeken in namen van molens, zoals kogelmolen, wrijfmolen, watermolen, buismolen, hamermolen etc. In het deelplan Bosveld geeft men de voorkeur aan de namen van paddestoe len of bosdieren. Te zijner tijd kan men dan gaan wonen in Honingzwam, Flu weelpootje, Krulzwam, Hanekam, Ber- kenboleet etc. Men heeft wel voorkeur voor de Nederlandse naam van de di verse paddestoelen, want Lactarius de- liciosus niet zo gemakkelijk in het gehoor. Het „huiswerk" voor de diverse commissieleden, zal dit jaar worden verricht, zodat in de eerste helft van januari 1978 de suggesties binnen moe ten komen, waarna in de tweede helft van die maand hierover vergaderd kan worden. Na de aanwezigen te hebben bedankt voor hun inbreng, sloot voorzitter Van Woudenberg om 22.15 uur de vergade ring. VERNIELINGEN Ook deze week gingen in Leusden de vernielingen weer op de oude voet door. Verveelt de jeugd in Leusden zich in zo'n grote mate? Van een woning in Leusden-Centrum werden vernield of ontvreemd, dat is met duidelijk, twee aan een luifel boven de voordeur ge monteerde lampen. Er wordt eerder aan diefstal gedacht, omdat de lampen onbruikbaar zijn zonder exact dezelfde fittingen. REGELPANEEL ONTVREEMD Aan de Zwarteweg werd maandag 14 november uit de nieuwbouw voor de fir ma Van Heugten een regelpaneel voor de verwarmingsinstallatie ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. FIETSEN ONTVREEMD Het ontvreemden van fietsen schijnt tot het leefpatroon van onze samen leving te behoren. Elke week ver wisselt er wel een karretje van eige naar Het is erg vervelend, als je je fiets bij de bushalte parkeert en je wilt bij terugkomst rustig naar huis fietsen, en dat kan niet. Dit overkwam een inwoonster van Leusden, die op dinsdag 15 november haar fiets had neergezet bij de bushalte op de Arn- hemseweg vlakbij het politieburo. Zij vond haar fiets niet meer terug. Een inwoonster van Leusden, die haar zwarte fiets voor het huis had geparkeerd, vond deze ook niet meer, toen ze erop wilde wegfietsen. Voor de politie is het erg moeilijk in dit soort diefstallen helderheid te brengen, als de framenummers der fietsen niet bekend zijn. Als u in het bezit van een fiets bent, noteert u dan ergens het framenummer! Het gebouw op het terrein Princenhof, waar de beide bedrijven zijn onder gebracht. Biesta en Eldebe openden kantoor LEUSDEN/CENTRUM - De tries te maandag van 21 november met veel regen en de eerste sneeuw van dit najaar was desondanks een zon nige dag in de geschiedenis van de BV 's Biesta en Eldebe. Beide van huis uit Amersfoortse technische bu- reax betrokken aan de Kastanjelaan 1 te Leusden een gezamenlijk nieuw kantoor en bedrijfspand en dat ging uiteraard met wat feestelijkheden ge paard. Onder de vele genodigden be vonden zich o.m. de van hun echt genotes vergezelde directeuren van de Japanse firma Teraoka en de in West-Duitsland gevestigde A. G. Schlechtendahl Söhne, die voor deze gelegenheid speciaal uit Tokyo resp. Heillgenhaus naar Leusden waar ge komen. Wethouder J. Wagenaar kreeg als eerste spreker het woord. Namens het college van b. w. „verkocht" hij Leusden (met haar strenge vesti gingseisen) uitstekend. Hij liet uit komen, dat onze gemeente, die eind 1985 tussen de 28.500 en 30.000 inwoners zal tellen, ernstig nastreeft om geen slaapstad te worden. Niet ten koste van alles, maar via een bepaalde selectie, wordt getracht om voor ten minste 50% van de Leusdense be roepsbevolking werkgelegenheid op eigen grondgebied te scheppen. Met het op een (lang) rijtje zetten van de vele bedrijven, die zich inmiddels in Leusden hebben gevestigd en in de naaste toekomst nog zullen uit komen, gaf hij uitdrukking aan het gemeentelijk beleid. Wethouder Wa genaar viel de eer ten deel om het nieuwe pand daadwerkelijk te ope nen en dat gebeurde enigszins inge wikkeld maar geheel in de lijn van de beide BV 's. Via een gewicht op een electromsche winkelweegschaal opende hij de dito werkende automatische voordeur onder het loeiend geluid van een paar inbraak-preventieve sire nes. In de praktijk werkt deze ap paratuur anders en onafhankelijk van elkaar, werd ter geruststelling ver teld. Namens het personeel bood de heer G. Hendriksen de heer Biesta de hardglazen en door de Voorthui- zense glazenier Tetterode vervaar digde voordeurpartij aan. Opperhoofd Biesta, meer man van de daad dan van het woord, bedankte wethouder Wagenaar voor zijn aandeel in de opening (maar rekent toch nog op een gemeentelijke oplossing van het parkeerprobleem in de omgeving) en het personeel behalve voor het ge schenk ook voor de zakelijke inzet Uiteraard werd mevrouw Biesta voor haar jarenlange begrip, verdraagzaam heid en medewerking niet vergeten. Een zoon van de heer Biesta schil derde de groei van de bedrijven van een kamertje aan huis tot het mo derne pand aan de Kastanjelaan, waar bij annex een originele Japanse sier- tuin, die echter door het winterse weer op de openingsdag niet volledig tot haar recht kon komen. Een van de laatste sprekers was de Japanse za kenpartner. Het technische deel van de rede van de heer Terako ontging ons gedeeltelijk, maar des te duide lijk was hij met het oud-Japanse ge zegde: „Sneeuw aan het begin van een onderneming, waarborgt voor spoed en geluk". Met een algemeen dankwoord tot iedereen, die ook maar iets had bijgedragen tot het welslagen van deze feestdag schakelde de heer P. J. Biesta van het zakelijke deel van de opening over naar een infor mele lunch in het tijdelijk tot quick- restaurant omgetoverde directiekan toor GESCHIEDENIS De geschiedenis omtrent de groei van de bedrijven begint een kleine 20 jaar geleden. De heer P. J. Bie sta was staf-medewerker bij Poly- norm in Bunschoten, maar ging toch liever voor eigen rekening en risi co in zaken. Op 23 januari 1959 ver wierf hij het fabrieksagentschap voor Nederland van een Belgische staal- walserij met als voornaamste pro duct speciale profielen voor de ver vaardiging van stalen deuren en ra men. Een jaar later kreeg hij voor Nederland de alleenvertegenwoordi ging van de West-Duitse A. G. Schlech tendahl SÖhne, die bouwbeslag ver vaardigt t.b.v. raam- en deurkozij nen van aluminium en staal. Goed aansluitend op de bestaande agentu ren leek de in 1969 verkregen ex clusieve vertegenwoordiging van Ja panse apparatuur voor het automa tisch openen en sluiten van deuren (Teraoka) Toch bleken er grote prin cipiële verschillen Bij de handel in profielstaal en bouwbeslag is de heer Biesta slechts tussenstation. De le vering geschiedt rechtstreeks van fa briek naar afnemer, in tegenstel ling tot de deurbedieningsapparatuur, die eerst geassembleerd en daarna op de bouwplaatsen gemonteerd wordt. Op zakelijke gronden werd daarom in 1970 een afzonderlijk bedrijf opge richt met Technisch Bureau „Eldebe" (afkorting voor elektronische deuren bediening) als naam en de heer G. Hendriksen als directeur. Naast het hoofdproduct ging deze BV zich la ter ook toeleggen op de verkoop en installatie van brand- en inbraak preventie-artikelen. Het Technisch Bureau Biesta BV werd in 1972 opgericht t.b.v. de alleen-import uit Japan van electronische winkelweeg- apparatuur, eveneens afkomstig van Teraoka. Oorspronkelijk kantoorhou dend in zijn privé-woonhuis aan de Borgesiuslaan te Amersfoort, bracht de heer Biesta zijn bedrijf in 1961 over naar een veel ruimer pand aan de Daam Fockemalaan in de keistad. In 1972 werden elders in de stad een kantoor en een bedrijfspand be trokken en tenslotte werd hieraan ook nog een winkelpand aan toege voegd De zaken bleven zich voor spoedig ontwikkelen en maakten het noodzakelijk om een geschikter on derkomen te vinden dan de drie af zonderlijke huurpanden in Amersfoort en zo kwam men in Leusden terecht Aan de Kastanjelaan 1 werd een ge schikt stuk grond gekocht en daar- cp realiseerde Van Heck's Systeem bouw uit Scherpenzeel de maandag geopende kantoren en werkplaatsen van Eldebe en Biesta. Het totale per soneel omvat thans 23 dames en he ren, voor het merendeel „meever huisd" vanuit Amersfoort. Andere personeelsleden wonen in Leusden en de verwachte voortgang in de groei van de ondernemingen zal verder mee werken aan het vergroten van de werkgelegenheid ter plaatse voor Leusdenaren. Wethouder Wagenaar legt eDig gewicht in de schaal en opent daarmee het gebouw. EENZIJDIGE AANRIJDING Woensdag 16 november had om 8.45 uur op de Horsterweg te Stoutenburg een eenzijdig ongeval plaats Vermoe delijk door het plaatselijk door de regenval zéér gladde wegdek raakte de auto van de heer J. uit Hoevelaken in een slip op de Horsterweg. De auto kwam daarbij tegen een verkeersbord en tegen een plattegrond van de ge meente Leusden terecht De auto, de plattegrond en het ver keersbord raakten beschadigd. De heer J kwam met de schrik vrij. AANRIJDING Vrijdag 18 november vond om 10 30 uur op de Arnhemseweg nabij de Schutterhoef een aanrijding tussen twee auto's plaats. De auto van de heer Van der V. uit Woudenberg kwam in botsing met de auto van de heer G. uit Offen bach. Duitsland. De heer G wilde links af, de inrit van Schutterhoef inslaan, welke manoeuvre te laat werd opge merkt door de heer Van der V. Er ontstond materiële schade. Er deden zich gelukkig geen persoonlijke onge lukken voor VIERJARIG JONGETJE VERKEERSSLACHTOFFER Dat een autobestuurder in de be bouwde kom, en vooral als er obstakels op de weg geparkeerd staan, of heen en weer rijden voor werkzaamheden, altijd op zijn hoede moet zijn, en zo langzaam mogelijk moet rijden, moest mevrouw D.-D. uit Leusden-Zuid on dergaan Zij reed op vrijdag 18 no vember om 13.20 uur in de Pr. Mar grietlaan te Leusden-Zuid, toen het vierjarig jongetje Z. uit Leusden-Zuid plotseling van achter een asfaltwagen de rijweg overstak. Mevrouw D zag het kindje vóórhaar auto opdoemen, en kon een aanrijding niet vermijden. Vermoedelijk met een bekkenfraktuur moest het kind per ambulance naar „De Lichtenberg" worden vervoerd. Wanneer het uitzicht op de weg be lemmerd wordt door een obstakel zou extra langzaam rijden misschien iets kunnen bijdragen tot het voorkomen van ernstige konsekwenties bij het zich plotsel ing voordoen van een onverwach te verkeerssituatie LEUSDEN/C. - Als voorzitter G. van Woudenberg op 15 november jl. in het oiforniatiecentTum aan de Zwarteweg je vergadering van de commissie naamgeving wegen om goed 20.00 opent, kan hij één belangstellende ver welkomen, alsmede mevrouw N. A. van Amerom-Bach als vertegenwoordigster van de gemeenteraad en de heer M. Holl, als plaatsvervanger van de heer J. C.T. Kuijpers. Op het programma staat iel geven van namen aan straten, pleinen en wegen in de nieuwe deelplannen. Regeren is vooruitzien hetgeen blijkt int het feit, dat de deelplannen die nu an de orde komen eerst over 5 a 7 jaren jerealiseerd zullen worden. Alvorens hierover de discussie te openen neemt voorzitter Van Woudenberg de notulen van de laatste vergadering van 14 juni 1977 door. Deze geven echter geen aan leiding tot het maken van op- of aan- tserkingen. De heer Van Woudenberg deelt de commissie mede, dat het college'van b. en w. bezwaar maakt tegen de naam „Nieuw Hamersveld" voor het hoofd centrum. Dit hoofdcentrum dat een sinkelcentrum etc zal bevatten is gesi tueerd in de hoek die gevormd wordt door Noorderinslag en Hamersveldse- seg tegenover het bedrijf van de firma v d. Berg. De gemeenteraad had eveneens moeite met de naam „Nieuw Hamers veld" en ondersteunde de argumenten van het college. Deze argumenten be visten het feit, dat de naam Hamersveld reeds diverse keren in de gemeente vermeld wordt, o.a. het be jaardenhuis en enkele pnvé woonhui zen. Dit onderwerp werd weer terugge voerd naar de commissie, vergezeld van de suggestie, dat door middel van een prijsvraag alle Leusdenaren tot denken tonnen worden aangezet. Het college heeft in principe een prijs toegezegd. Over de vorm hiervan zal nog van ge dichten worden gewisseld. De waarde mn de prijs zal liggen tussen de 400,- ea 500,-. De heer Schouten wil echter vast houden aan de naam „Nieuw Hamers- idd", aangezien hij de argumenten van het college niet steekhoudend acht. De naam Hamersveld als wijk wordt prak tisch niet gehoord, terwijl hij het feit, dat diverse pnvé huizen in de gemeente die naam dragen, als bijzaak kwalifi ceert. In het uitschrijven van een prijs vraag ziet de heer Schouten geen heil. Voorzitter Van Woudenberg voelt wel met de spreker mee en zegt het voorstel van de commissie in het college dan ook hardnekkig te hebben verdedigd. Aan de naam Hamersveld zit voor veel men sen een herinnering vast. Een voorstel van eén van de commis sieleden om de wijk Hamersveld van naam te laten veranderen ten gunste van het hoofdcentrum ziet de voorzitter niet zitten. Na enig heen en weer gepraat gaat de commissie er tenslotte mee akkoord, dat een prijsvraag zal worden uitge schreven. Hieromtrent zullen de nodige mededelingen nog volgen. De eerste twee te realiseren deelplan nen in de tweede fase hebben reeds hun namen gekregen. In het deelplan Ak kerhoeve kan men komen te wonen in Fazantenhoeve, Lamshoeve, Bever hoeve of Hertenhoeve, etc. In het deelplan Noordwijck heeft men het ge zocht in de namen van rivieren. Zo komt men dan tegen, Spaarnewijk, Ber- kelwijk, Dinkelwijk, Tjongerwijk etc. In volgorde van realisering zal men discussiëren over de namen voor Lan- genbeek, Zwanenburg, Claverenblad, Munnikhove, Wildenburg en Bosveld. In het deelplan „Langenbeek", het geen de naam van een boerderij was, wil men graag het achtervoegsel „beek" aanhouden. Een van de commissieleden zal zich buigen over de namen van beken in Nederland. Als alternatief gaat men de mogelijkheid onderzoeken of de namen van waterdieren verwerkt kun nen worden. Men denkt aan Forel- lenbeek of Karperbeek etc. Bepaalde namen, zoals Snoekbeek of Palmgbeek spreken niet aan. Diverse suggesties komen nog naar voren zoals namen van oude ambachten, namen van kastelen, agrari sche beroepen. De heer De Wit deelt nog mede, dat er nog een verzoek is binnengekomen om de naam van Dr. Albert Schweitzer te gebruiken. De heer v. d. Hengel stelt voor om te bepalen in welke richting men de namen voor de diverse deelplannen zal gaan kiezen, dit om te voorkomen dat men in „naamnood" komt. n,n,a«iEUSDEN/cENTRUM - De tuin- j&hktie op zaterdag 19 november j.l. aoen gezjen <je hoeveelheid afval die ng de stortplaats bij het Valleika- via ^1 was gedeponeerd, tegenwerking hee van de weinigen die vuil kwamen brengen hervonden van Sint Nicolaas en het «thte weer. «A/pnt ®öor de intocht van de Goed Heilig- wen iyi waarvan de televisie een uitzen- Ég verzorgde en zijn intocht later op zijn dag in Leusden, hebben blijkbaar n eel Ouders afgezien van een grote ^tonmaakbeurt va<n hun tuinen. Het druilerige weer moedigde een grote aktiviteit op tuiniergebied nu ook bepaald niet aan. De datum voor de ze tuinvuilaktie was wel goed geko zen, aangezien de tuinen, voordat de vorst zijn intrede doet, hun zgn. winterbeurt moeten hebben, teneinde er zeker van te zijn, dat zij de winter ongeschonden doorkomen. De tuinvuil- berg, die niet groot van omvang was, smeulde en brandde danig, zodat de hoeveelheid wel in rook is opgegaan. Merkwaardig wat sommige mensen in hun tuin hebben liggen. Op de tuinvuil- hoop kon men n.l ook plastic flessen, glas, een verfbus, bussen waarin brui ne bonen gezeten hadden, papier en lege melkpakken aantreffen Iemand in de gemeente zal het weekend last hebben gehad van in-regenen, want zelfs een raamkozijn met ruit was hier achtergelaten. Op zich is een dergelijke aktie goed, want waar laat je anders de gesnoeide boomtakken en andere omvangrijke stukken. Niet in de plastic vuilniszak ken, want daar zitten de lege bussen, plastic flessen, papier, glas etc. reeds Tevens 80 |onge gebruikte auto's. ANWB gekeurd en voorjien van BOVAG g.iraniiehewi|s

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9