Overzichts-expositie van Bram Tielen in „De Hakhorst EenToyotavanxnn Kooy maakt uw keus wel heel eenvoudig veel meer ruimte veel meer caravans ZEER INDRINGEND WERK VOL PERFEKTIONISME VAN FIJN-SCHILDER GeVuEm begon aan competitie Oud papier- aktie D.W.S. nationale première in leusden ALLEICONCERT OP 16 DEC. DE DORPSKERK VAn DUinKc3KE(l CA3AVAIU M Ons Genoegen Off.Toyota-dealer, Balladelaan208, Amersfoort,Tel.033-26844. DONDERDAG 1 DECEMBER 1977 1> LEUSDEN -'t Is telkens weer een I verrassing wie de nieuwe eksposant bij Freddie Textor zal zijn. Freddie Textors galerie ,,De Hak- I horst" heeft in het eerste jaar van zijn I bestaan reeds het werk van verschei- I dene kunstenaars van naam getoond. Ik denk aan Metten Koornstra, Jan Mon- I jjn. Galerie ,,De Hakhorst" beperkt zich I fórecht tot werk van hoog niveau. Voor I deLeusdenaren, het mag hier wel eens gezegd worden, een tot voor kort onge kend voorrecht om het werk van I bekende kunstenaars in eigen ge- I meente te kunnen zien. Textor heeft niet alleen een fijne neus I voor het kunstgebeurenhij bezit ook de I bereidheid om het te eksposeren werk I zo optimaal mogelijk tot zijn recht te doen komen Zo kon het gebeuren, dat hij met zijn I eksposant Bram Tielen op de zater- I dagavond vóór de opening van diens tentoonstelling op zondagmiddag 27 I november, ijlings andere eksposi- [reschutten moest kreëren Voor I grafisch werk zijn de steeds gebruikte I «malle vertikale zwarte schutten bizon- I der geschikt. Voor het werk van de fijn- I schilder Bram Tielen was een geheel Iandere achtergrond noodzakelijk. Hoe het ook zij, de opening van de l-entoonstelling vond op tijd en geani- 1 reers plaats, en u kunt Bram Tielens I nteressante schilderijen gaan zien (he- leas slechts) tot en met zondag 4 de cember. dagelijks vanaf 16.30 uur. Bram Tielen behoort tot de groep ■Nederlandse fijnschilders, van wie Icarel Willink, Diana Vandenberg, llran Ingen, Frans Erkelens, Johfra 1 deel uitmaken. Er is een tijd geweest, laat ik met het realisme, of dat nu Iwtaneo-, hyper-, nostalgisch-, |loto-, magisch- of detailrealisme was, niet goed uit de weg kon. Veel realisten hebben zich een fa belachtig knappe techniek eigen gemaakt, die mij imponeerde en overdonderde. Al te vaak echter zocht ik bij hen tevergeefs naar ar tistieke gevoelens, kunstzinnige smaak, naar de bewogen harteklop, waaraan de kunstenaar is te herken nen. Het veelvuldig door hen gebe zigde symbolisme, gepaard gaande in de meeste gevallen met voor mij zich bij de grens van kitsch bewe gende kleurenkombinaties, maakte het ook al niet gemakkelijk om in het realistisch oerwoud mijn weg te vin den. Er is een tijd geweest, dat ik schilders als Carel Willink, Dick Ket, Raoul Hync- kes bewonderde om hun cleane wijze van schilderen. Daarop volgde een tijd. dat ik dit soort schilders begon af te wijzen omdat ik hun kunst als ge voelloos en bloedeloos ging ervaren Sinds een aantal jaren komt de toena dering weer tot stand Vooral een man als Ivan Ingen heeft daartoe bijge dragen Bram Tielen is een fijnschilder, die pas heel laat met zijn werk naar buiten durfde treden. Niet eerder dan dat hij het fijnschilderen tot in uiterste kon- sekwentie beheerste, wilde hij gaan eksposeren. Op de overzichtstentoonstelling van het werk van Bram Tielen, dat zich in partikulier bezit bevindt en dat in ,,De Hakhorst" voor het eerst in Nederland is bijééngebracht, kunt u het schilderij zien dat Bram Tielen in 1974 waardig achtte om aan de buitenwereld te tonen. ..Metaal in grind" is gebleken rich- tingbepalend te zijn voor Tielens verdere werk. Elk detail in dat schilderij werd een uitdaging voor hem, zowel in stofuitdrukkingdriedimensionaliteit, penseelvoering als kleurstelling. Hij be reikte de werkelijkheid benaderende stofuitdrukking van het metaal en de kiezelsteentjes, en een dito driedimen sionaliteit. Soms was hij er zelf zó in, dat hij bij vergissing met zijn penseel échter het doek wilde gaan om de achterkant van een tandwieltje te voltooien! Hij bereikte de werkelijkheid bena derende beeldweergave door een per- fekte penseelvoering zonder enig streepje En hij schilderde vele transpa rante lagen over elkaar, zodat hij tot een uiterste kleur- en lichtbeïnvloeding kon komen van alle metalen onderdeeltjes onderling, van alle kiezelsteentjes op elkaar, en van de totaliteit van het me taal op het grind. De metalen radertjes, tandwielen, moeren, kettingen, schakels, trans portbandjes, vliegwielen, schroefdra den, wijken in perspektivische vol maaktheid. De kiezelsteentjes worden naar de achtergrond toe feilloos kleiner en kleiner Op het grote tandwiel ligt een afgesabbeld sigarettenpeukje, waarvan het uiterste verbrande puntje uit grijze as bestaat. Op de kiezelsteen tjes liggen een kurk met zwarte kar- teldop, een schuin afgebrand lucifertje en een cent met het cijfer 1 in ge kantelde toestand. Er zijn veel boeiende details op dit, en op de andere schilderij(en) te ontdek ken, maar u zult daar wel een loep voor moeten meebrengen! Bram Tielen is een fijnschilder, die door nauwgezette en intensieve waar neming en uitbeelding signaléért Ge detailleerd gaat hij in op wat genoemd zou kunnen worden de overbodige techniek (van de elektrische tan denborstel en de automatische wand- messenslijper). Hij konfronteert de toeschouwer met de door de wetenschap niet gewilde vernietiging van mens en natuur, met de grandioze zelfvernietiging die de mensheid staat te wachten. Bram Tielen doet dat niet somber, maar wel zéér indnngend. Nóg zijn er bloemen in de handpalmen aanwezig. Nóg hebben de loodgrijze autosnelwegen en de zwart geteerde verkeersklaverbladen de frêle waterlelie niet geheel doen verdwijnen. Nóg groeien er tussen het puin van het vervallen huis plantjes, en nóg is de glanzende vTucht, die appel heet, in volle glone aanwezig. Nóg trippelt het vertrouwde musje in het rond Nóg is, in de loop der jaren, na tuurlijke selektie mogelijk: de blikken autowrakken komen op de schroot hoop, de eerlijke voorwerpen, uit mooi materiaal vervaardigd, houden stand. Maar de technische wolk komt aan drijven: alle moertjes, radertjes, tand- wieltjes zijn geordend in een kanteling onder 30! In de vorm van een appel zijn meer dan 500 machine-onderdeeltjes keurig gerangschikt: rupsen en lieve heersbeestjes zoeken er hun heilloze weg in. De grijper van de techniek scheurt de kuituur in flarden. Mensen worden opgeslagen tussen onafzien bare reeksen betonnen schotten, omgeven door rokende schoorstenen en wolken van gifgas. In landschappen met ontzielde bomen, een uit gemergelde gespleten bodem, en mo numenten van bizar metaal en zielloos plexiglas. Onder angstaanjagende rose paarse groene en gele luchten, die een gezonde atmosfeer onmogelijk hebben gemaakt. Bij Bram Tielen is in sterke mate de nostalgie aanwezig, ondanks de fel doorleefde eigentijdse thematiek. De barok oefent een grote invloed op zijn werk uit. Veelvuldig past hij op funktio- nele wijze barokelementen in zijn schilderijen toe Geheel in ba- rokvormen zijn op een zilveren pièce de table een kerkruïne en een boomver groeiing uitgebeeld Aan wilgenbomen komen herhaalde malen motieven als slakkenhuizen, schelpen, kurketrek- kers, diervormen voor De vegetatie krult en draait op barokke wijze Fijntjes is Helens signalering van de leegte achter vele zogeheten abstrakte schilderstukken. Tot de ware Mondriaan is een lange evolutie nood zakelijk, zonder welke een zinnige in houd van de abstraktie niet mogelijk kan zijn. Kinderlijk is zijn hommage aan de naleven. Op een landschapstafel, waarover een wit kleed ligt met een lich tere rose bloemetjesrand, staat een op naieve wijze geschilderde boom, waarbij een gefijnschilderde rose roos ligt, kompleet met de kleinste doorntjes en de grote tederheid van de fijne bloemblaadjes. Een tentoonstelling, die u niet mag missen. Een Nederlandse première in Leusden. ANCO MALI LEUSDEN - De Stichting Valleicon- irteo geeft het volgende concert op rijdag 16 december in de Dorpskerk Leusden-zuid. Het Radio Blazers- iemble brengt het volgende program- Carl Philip Emanuel Bach - 3 :len uit de 6 sonates voor 2 fluit, klarinet 2 hoorns en fagot. ■JJBW A Mozart - Divertimento in Smo< s*rote terts K v 166 voor 2 hob°. ■klarinet, 2 Engelse hoorn, 2 fagot 12 hoorn. Franz Krommer(1759-1831)Nonett 'blasinstrumenten in Es gr. terts, bs 79. Joseph Haydn - Twee marsen a) Srcia voor 2 klarinet, 2 hoorn, 2 pl Marche regimento de Marschall T2 hobo, 2 hoorn, 2 fagot. W A Mozart - Serenade nummer 12 t kleine terts KV 388 voor 2 ho .2 hoorn, 2 fagot Het concert begint om 8 uur s avonds slaat onder leiding van dirigent is van Beek Er zijn 15 medewei VERLOREN GEVONDEN Verloren:A rood nylon jack met boord, damespolshorloge van 'er- merk Helicon, bos sleutels in zilveren ketting met vier bedeltjes, portemonnes met ongeveer ^eggelopen: dwergkonijntje, bruin Bje. 'vonden: zilveren broche met 'Je steentje, katoenen tas met teke- !van een meisje erop, hanger. komen lopen: goudhamster, dichtingen over dieren en voorwer kt u verkrijgen bij de Rijkspolitie >den-centrum, Zwarteweg 16a, 42885 kers Des avonds zijn losse kaarten verkrijgbaar aan de zaal a f7,- voor volwassenen en f3,25 voor cjp en be jaarden pas. Het Radio Blazers Ensemble bestaat uit musici van diverse omroeporkesten, en werd in 1968 opgericht. Doel is het spelen van kamermuziek voor bla zers Hoewel het konsert uitsluitend aan de klassieken is gewijd, speelt het ensemble ook moderne komposi- tes Een andere, plezierige bizonder- heid van het Radio Ensemble is, dat dit aan jonge dirigenten de kans wil geven om zich te bekwamen voor hun taak, later voor grote orkesten. Het Radio Blazers Ensemble heeft als dirigenten gehad: Hans Vonk en Da vid Porcelijn En wordt in 1977 door Arie van Beek geleid. Het is te hopen, dat de vele mu ziekliefhebbers in Leusden en om geving zich niet door het slechte weer zullen laten weerhouden om naar het aantrekkelijk programma van dit sym pathieke ensemble te gaan luisteren. ACHTERVELD - Op 1 november ging de nieuwe biljartcompetitie van de bil jartbond GeVuEem weer van start. Speelden er voorheen acht clubs van deze bond in de competitie, deze com petitie zullen slechts zes clubs uit de omgeving van Amersfoort deelnemen. Dit zijn De Kroon, Eibergen en Onder de Linden uit Amersfoort, De Faam uit Hoogland, de Roskam uit Achterveld en de Zwaan uit Barnevcld. Om aan het eind van de competitie toch aan een redelijk aantal wedstrijden te komen, is deze competitie verdeeld m drie pen.oden. In de eerste periode gaat de ene club bij de ander op bezoek. Bi j de tweede periode zal in returns van de eerste periode worden gespeeld terwijl in de derde periode de clubs allen een maal tegen elkaar zullen spelen op neutraal terrein. Fer wedstrijd worden door de clubs vijf partijen gespeeld die bij winst twee pun ten opleveren, bij gelijkspel 1 punt en bij verlies 0 punten. Zo kunnen er per wedstrijd maximaal 10 punten worden behaald. De stand in de eerste periode is als volgt: 1. De Zwaan, 4 wedstr. 22 pnt 2. De Faam, twee wedstr. 16 pnt 3. Onder de Linden, drie wedstr. 16 pnt 4. Eibergen, drie wedstr. 14 pnt. 5. De Roskam, drie wedstr. 12 pnt. 6. De Kroon, drie wedstr. 10 pnt. ACHTERVELD - Het komende weekend zal de container voor de oud papier-aktie van D.W.S. weer op het bekende plekje op het Coöperatieplein staan. Ondanks de St. Nicolaasdrukte hoopt D.W.S. dat er toch nog even tijd gevonden zal worden om het oud-papier in de container te komen deponeren. Nu de oude telefoongidsen zijn vervangen door nieuwe hoopt D.W.S. dat er veel van deze oude boeken in de container zullen worden gedeponeerd. Alle kilo's helpen. De bewoners van Stoutenburg kunnen dit weekend brengen bij de heer W Wouters, Hessenweg 95. De mensen die in het geheel niet in de gelegenheid zijn hun oud papier weg te brengen kun nen bellen naar 033-41197 of 03425- 1688. Hun papier zal dan worden opge haald. Zoals reeds eerder bekend is gemaakt zaJSint ook bij D W.S. te gast zijn en wel op 3, 4 en 5 december Degenen die alsnog een bezoekje van de Sint en zijn Pieten willen, kunnen hiervoor bellen 033-41197 Dit geldt alleen voor de za terdag en de zondag daar er op die dagen nog enige ruimte is dat de Sint een gezin kan bezoeken en de kinderen blij kan maken met hun cadeautjes. Indien er nog belangstelling is wacht dan niet te lang met bellen, dit om eventuele teleurstel ling te voorkomen. ACHTERVELD - Negentien schut ters namen deel aan de onderlinge schietwedstrijd op de binnenbaan van de schietvereniging Ons Genoegen De uitslag was 1. J. Kommer 49 pnt. 2 P. van Nimwegen 48 pnt. 3. T. Daatselaar 48 pnt. 5. T. Vos 47 pnt. 6. H J. van Nimwegen 46 pnt. 7. W. Voskuilen 46 pnt. 8. J. van Rossum 46 pnt. 9. A van Daatselaar 46 pnt. 10. G Tolboom 46 pnt. 11 A Vlug 44 pnt. 12. W. v. d. Kletersteeg 44 pnt. 13. F. Koenen 43 pnt. 14. K. Jonkman 41 pnt. 15. P. Smink 41 pnt. 16 J. Voorburg Gz. 38 pnt. 17. J. Peppink 36 pnt. 18. J. Blom 29 pnt. 19 J. J. van Hamersveld 27 pnt. TevenswerddoorOnsGenoegeninde Cupwedstrijd geschoten tegen de schietvereniging uit Hoevelaken Frans Tromp. Ook deze uitwedstrijd werd evenals de thuiswedstrijd door Ons Ge noegen verloren. Frans Tromp wist 461 punten te behalen tegen Ons Genoegen 443. Hierdoor kwam Hoevelaken op een totaal pun- tenaantal van 918 en Achterveld op891. Tevens 80 ionge gebruikte auto's. ANWB-gekeurd en voorzien van BOVAG-garantiebewi|s. Steeds meer caravanners weten Van Duinkerken te vinden. Geen wonder als je zo lekker centraal in Nederland zit. En omdat Van Duinkerken aan al die kopers en kijkers steeds meer nieuwe kwaliteitscaravans (Karaat. Tabbert, Dethleffs, Fendt, Munsterland, Hehn, Lord) wil laten zien, moest de showroom flink worden uitgebreid. Nergens in Midden Nederland vindt u onder één dak zoveel pure caravankwaliteit en kwantiteit. Wij willen u graag de gelegenheid geven ons nieuwe bedrijf eens te bekijken, alsmede onze goed uitgeruste service-werkplaats. Daarom nodigen wij u uit ons gedurende de periode van 1 t/m 8 december een bezoek te brengen. Zondag 4 december zijn we gesloten Van Duinkerken Caravans BV, Amersfoortsestraat 40-44, Hoevelaken, Tel (03495) 5714* Toercaravans in alle soorten en maten, accessoires, financieringen, taxaties en inruil.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 11