Laat Koot maar dromen Groot Fabeltjesboek: amusant en gevarieerd Het grote Barbapapa- boete „Verboden vruchten", erotische fantasieën Airport'77: misschien is de film leuker.... „Het leven op aarde", boeiend overzicht in tien delen De wondere wereld van Cousteau en de zijnen „STERSTEEN": Nieuwe Sesamreeks: f^>vv£ WONDERLIJKE WOORDWORSTEN BIJ PRACHTIGE PLAATJES „EEN EIGENAARDIGE ENGELSMAN: ft, Leusder Krant - boeken DONDERDAG 1 DECEMBER 1977 -• •rap/?*-.- FORBIDDEN FLOWERS Nancy Friday kreeg veel be kendheid door haar boek „Diepe Gronden", waarin zij een veelheid erotische fantasieën van «rouwen had verzameld en van commentaar had voorzien. Velen beschouwden het boek als een doorbraak, anderen vonden het een inbreuk op de privacy van de vrouw. Hoe je dat allemaal moet interpreteren, weet ik niet. Ik heb hel eerste boek, „Diepe Gron den", niet gelezen en - gezien het vervolg hierop, „Verboden vruchten", lijkt me dat geen on overkomelijk gemis toe. Dit tweede deel verscheen kort geleden bij Bruna Zn te Utrecht als paperback, in een Nederlandse ver- ialing van Réchel Buitenrust Hettema-Van Coevorden. Ruim 220 bladzijden vol bekentenissen van vrouwen, die openhartig vertellen over alles wat zij wel eens over sex hebben gedacht. Zoiets kan natuurlijk erg boeiend zijn - vooral voor vrouwen - maar toch valt dat allemaal wel een beetje tegen. Er is niets opzienbarends te ontdekken in dit boek. En dat ligt echt niet aan het feit, dat vrouwen aan het woord zijn en een man dit boek bespreekt. Andersom zou wel licht ook het geval zijn geweest. Zoals de mannen eentonig en saai zijn in hun opsomming van ero tische fantasieën, zo zijn de vrouwen dat - op enkele uitzonde ringen na-ook. Nancy Friday gaat er van uit, dat tot nu toe alleen de man nen over hun sexuele fantasieën mochten praten en dat vrouwen hun mond moesten houden. Niets is minder waar. Wat het spuien van .erotische fantasieën betreft zijn de mannen net zo geblokkeerd als - zoals Friday zegt - de vrouwen tot nu toe zijn geweest. Als vrouwen openhartig tegen elkaar willen zijn over erotiek en alles wat daarbij hoort, dan vind ik dat uitstekend. Als mannen dat willen zijn, ook best. Maar ik vind het wel een tikkeltje overdreven om dit boek (en haar eersteling) aan te kondigen als „op zienbarend". Want dat is het beslist niet. Dat neemt niet wegdat er genoeg lezers en lezeressen zullen zijn, die het heel fijn zullen vinden om hun fantasieën nu eens zwart op wit te zien. Van mij mogen ze. „Verboden vruchten". Nancy Friday. Uitgave: Bruna Zn. te Utrecht. Prijs 18,90 V Scmbüv Het succes van „Airport", een jar of drie geleden verfilmd, keft de filmmakers er toe gedre- 1«i jaarlijks een vliegtuigfilm te Iren. Nu zijn we dan toe aan Airport 77", die kortgeleden og in Amersfoort te zien was. 8ell|ktijdig verscheen een pocket „Airport 77". De film heb ik niet gezien - die tan best aardig zijn. Maar het nekje is knap vervelend Een ex- tavagante miljonair heeft een Boei ng om laten bouwen tot een uiterst be plezier-vliegtuig. Tijdens de feestelijke eerste vlucht van het nestel worat ook een deel van de fostbare schilderijencollectie van la rijkaard aan boord vervoerd. Dat svoor enkele schurken aanleiding passagiers tijdens de vlucht te tedwelmen en een poging te tagen het vliegtuig naar een afge- egen eilandje te vliegen. Die oging mislukt jammerlijk, omdat er een boortorentje gevlogen rordt, waardoor het toestel naar de ceaanbodem zakt. Uiteindelijk sopt het nog best aardig af, al ver- tinken wel een paar mensen. Maar k meeste komen weer boven wa- wat natuurlijk voor een tangrijk deel te danken is aan het 'oedige optreden van een aantal tannen. Hoewel ook zo ongeveer S halve Amerikaanse vloot en •thtmacht in akbe komen. air Dat heet dus een spannend ver haal te zijn Maar dat valt tegen. Het voorplaatje van het boek verraadt al dat de Boeing op een gegeven moment op de bodem van de oceaan komt te liggen. En wie had er nu werkelijk gedacht dat iedereen daarbij zou omkomen? De paniek in een neerstortend vliegtuig, het manmoedig optreden van enkele passagiers, de red- dingsaktie enzovoort: daar zul je best spannende filmbeelden van kunnen maken. Maar in het boekje blijft er weinig van over Bovendien vind ik het uitermate storend dat het vliegtuig alleen maar van die niets zeggende plastic-people vervoert. Stralende schoonheden die plotse ling vlam vatten voor blinde pianis ten. En super-secretaresses, die niet alleen met piloten verloofd zijn, maar ook uit ieder emotioneel ge sprek als winnares tevoorschijn komen. Bah! P.S. Een Belgische filmrecensent schreef over de rolprent dat één van de aardigste herinneringen die hij aan de film bewaarde bestond uit de zekerheid dat het halve Ameri kaanse leger in aktie zou komen als hij nog eens met een vliegtuig op de bodem van de oceaan zou liggen Inderdaad, een opbeurende ge dachte M. K. Michael Scheff en David Spector: Airport '77 - Vertaling Marluce Goos. A. W. Bruna en Zoon 1977, paperback 19,90. Ik heb eens iemand horen be- tren, dat het geldverspilling is jUjete abonneren op dagbladen k it tijdschriften, omdat de leuke ingen daaruit korte of langere 3318 jf later toch wel gebundeld ver- 1375 fijnen. En voor nieuws hoef je fan kranten te kopen, want dat °°r je sneller via de radio en de tlevisie vertoont daar zelfs nog 'wegende beelden bij. Daar zit wat in. De strip van Peter ®t Straaten, de Kronkels van ^^jRRiggelt, de tekeningen van Op- nd. de tekeningen van Wibo, de ■'sieven van Blokker, de clumns b Henk Hofland, de stukjes van Jtiy Overeem, de interviews van en gaat u zo maar door. Dat it tezijnertijd allemaal wel ge leld uit. !aar die bundels hebben toch hun nadelen. Wekelijks gedo- 'd zijn de stukjes van Emmy "eem te verteren kost. Maar dertig achter elkaar, dat ligt ■h even anders. Gaat het om humoristischer zaken, dan 1GEI g je eenzelfde effect als bij het len van een moppenboek. Stuk stuk zijn de witschen tschien wel om te lachen, maar Pagina's vol achter elkaar komen al spoedig je strot uit. Dat geldt in bepaalde mate ook voor „Koot droomt zich af". De meeste stukjes had ik al in de Haagse Post gelezen en toen moest ik er harder om lachen, dan nu ik er een stel achter elkaar onder ogen krijg. Niettemin blijven er pa reltjes tussen zitten. Een soort eigentijdse geschiedschrijving, waarbij zeer nadrukkelijk op de kleintjes gelet wordt. Het geklooi met een lichtknopje aan de buiten zijde van een toilet is aangebracht, bijvoorbeeld. En dat dan in het sim- plistiese taalgebruik van Koot, dat op zich nadere bestudering waard is. Waarmee ik maar zeggen wil: Laat Koot maar dromen en mij mijn abonnement op de Haagse Post behouden. M. K. Kees van Kooten: Kees droomt zich af. De Bezige Bij 1977. Kortgeleden verschenen bij de uitgeverij Bosch en Keuning te Baarn de twee eerste delen van een nieuwe Sesam-reeks: „Het leven op aarde". De reeks, die in totaal uit tien delen bestaat, zal in het komende jaar (1978) worden afgerond. Elk kwartaal zullen er twee delen worden uitgebracht. „Hel leven op aarde" is van oor sprong een Duitse reeks, onder re- daktie van Andreas Bertsch en Eberhard Weismann door Otto Mayer uitgegeven De Nederlandse vertaling en bewerking is van J. J. Hoedeman „Partnerkeus in het dierenrijk" is de titel van het eerste deel, ge schreven door Eberhard Weismann In dit deel wordt verteld over de voortplanting bij dieren. Hoe de wijfjes en mannetjes elkaar vinden, bij elkaar blijven en allerlei vormen van samenleven in stand houden. Wat dat betreft is er niets nieuws onder de „mensen"-zon, want wat nu door verschillende be volkingsgroepen wordt geïntrodu ceerd als nieuw, zoals het samen leven, de kommune. e.d. is al eeuwenlang gebruikelijk bij ver schillende diersoorten. Ook in de dierenwereld treffen we huwelijks trouw. overspel, ongehuwd sa menleven e.d. aan Eberhard Weismann weet dat alles op een begrijpelijke en boeiende wijze te brengen. Andreas Bertsch tekent voor het tweede deel in deze uitstekend uit gevoerde reeks: „Bloemen: lok kende signalen" Want wat voor de dieren geldt, geldt evenzeer voor de bloemen Ook zij moeten zich noodzakelijkerwijs voortplanten om de soort in stand te houden In te genstelling tot de dieren hebben veel planten daarbij de hulp nodig van de insekten Door die na tuurlijke wisselwerking ontstaat in de meeste gevallen bevruchting en voortplanting Bertsch beschrijft dat in dezelfde stijl als zijn collega Weismann. Boeiend en overzichte lijk Wie iets méér wil weten over de natuur om ons heen, wie iets meer wil begrijpen van de drijfveren van plant en dier. biedt de „Sesamreeks „Het leven op aarde" voldoende stof En wat veel belang rijker is, de reeks is zodanig ge schreven, dat het geen droge op somming van feiten is geworden, waar sommige biologieboeken zich nog wel eens schuldig aan maken. Integendeel. „Het leven op aarde" behandelt alle mogelijke onderwer pen uit het leven van plant en dier op een heldere, speelse en over zichtelijke wijze. Waarbij ook de nieuwste ontdekkingen en inzichten een plaats krijgen in het grote geheel. Wat vroeger op een nogal saaie, strikt wetenschappelijke wijze in dorre boeken werd opgediend, kan men tegenwoordig op veel smake lijker én begrijpelijker manier be studeren. Het gevolg van deze mo derne methode is. dat ook de niet wetenschappelijk onderlegde lezer op een speelse wijze kennis kan maken met tal van aspekten van biologie, astronomie, geologie, mi neralogie of welk onderwerp ook Tal van uitgevers hebben ervaren, dat zo'n benadering aanslaat Te recht Door zo'n boeiende benade ring krijgt iedereen toegang tot een wereld, die voordien grotendeels gesloten bleef door de onpopulaire wijze, waarop de stof werd behan deld. De Sesam-reeks „Het leven op aarde" is zo'n treffend voorbeeld van hoe het moet Mede door het onderverdelen in verschillende on derwerpen. wordt een grotere duidelijkheid verkregen Naast de nu verschenen delen zullen in 1978 nog verschijnen: Tussen wolken en diepzee. De kinderjaren van het dier, Hoe dieren en planten zich be schermen, Het leven in woestijn en ijs, Het sociale leven van de dieren. Dieren op reis. Eten en gegeten worden en De evolutie van het le ven. „Het leven op aarde" gaat be slist voor u leven. Niet alleen door de wel-wetenschappelijke, maar niet moeilijke benadering, maar ook door de prachtige kleurenfoto's, èn de verhel derende tekeningen van Jürgen Wirth. Sesam-reeks „Het leven op aarde", tien delen, gebonden. Uitgave: Bosch en Keuning n.v. te Baarn. Prijs per deel (tot en met februari 1978) ƒ19,50, (daarna 22,50). V. Kortgeleden verscheen bij Bruna te Utrecht het „Groot Fa beltjesboek", met niet alleen verhalen uit de boeiende wereld van het grote dierenbos maar ook met spelletjes, kleurplaten, puzzels, etc. Een schitterende uitgave, dat is buiten kijf. „De fa beltjeskrant" was bijna tien jaar geleden een enorm TV-succes. Avond aan avond zat jong (en oud!) aan de buis gekluisterd en de typische uitspraken van bij voorbeeld Ed en Willem Bever werden driftig in het dagelijkse leven geïmiteerd. Nederlandse zangers en zangeressen zongen er lustige liedjes over en de pos ters, stickers en figuren (in plas tic, hout of waf voor materiaal ook) uit het grote Fabeltjesland, overspoelden het kinderdom. Nadat de golf was weggespoeld bleef het jarenlang stil. Op de televisie waren andere series ge komen. Zoals de Bereboot. Min der succesvol dan Fa beltjeskrant ooit is geweest. Nog niet zo lang geleden begon Me neer de Uil opnieuw zijn verhaal tjes te vertellen aan kijkend jong Nederland en daarmee begon alles opnieuw. Meindert het Paard, Lowieke de Vos, Ed en Willem Bever, Juffrouw Ooievaar en al die andere grote dieren bosbewoners werden opnieuw populair. Voor Bruna en Thijs Chanowski en de zijnen een goede reden om dit heugelijke feit te vieren met het „Groot Fa beltjesboek", een op groot for maat uitgegeven voorlees-, spelletjes- en puzzelboek. Met verhalen, strips, spelletjes, puz zels en kleurplaten. Een pracht kado. Bijna honderd bladzijden puur kinderplezier. Uitgave: Bruna ZN. te Utrecht. Gebon den. Prijs 19,50. Wie zich interesseert voor alles wat onze oceanen aan ge heimen prijs geven (of niet prijs willen geven) zal ongetwijfeld heel wat boeiende uurtjes door brengen met de boeken van Jacques-Yves Cousteau en Phi lippe Diolé. In Nederland wordt deze serie uitgebracht door de uitgeversmaatschappij A. W. Bruna Zn. te Utrecht. Kortgele den verschenen bij haar twee nieuwe delen: „Avonturen van een diepzeeduiker" van Philippe Diolé en Albert Falco en „Schatten op de zeebodem" van Cousteau en Diolé. Elk deel ui teraard met meer dan honderd foto's in kleur. In „Avonturen van een diepzeeduiker" beschrijft Diolé de herinneringen van Albert Falco, de eerste duiker van de „Calypso", de onderzoekboot, waarmee Cousteau al tientallen jaren de oceanen bevaart om haar ge heimen bloot te leggen. Boeiende leesstof voor liefhebbers van de duiksport, die nog wat kunnen leren van deze oude rot in het vak, maar die ook spannend weet te vertellen over wat hij in z'n lange duikersleven heeft beleefd. Falco heeft alle expedities van Cousteau meegemaakt. Zo'n expeditie is de tocht van Cousteau en de Calypso naar de Silver Bank, een koraalrif in de Cara'ibische Zee. Daar werd ge zocht naar een eeuwenoud scheepswrak Cousteau beperkt zich niet tot de weergave van die speurtocht, maar duikt tevens in het verleden. Neemt ons mee terug in de tijd. Plaatst de onderzoekingen tegen de achtergrond van de ge schiedenis. Ook hier weer meer dan honderden foto's in kleur, die de boeken van Cousteau en de zijnen een extra dimensie geven, en de schoonheid van de wereld onder water telkens weer op adem benemende wijze bevestigen. „Avonturen van een diepzee duiker" en „Schatten op de zee bodem", uitgegeven door Bruna. Gebonden. Groot formaat, prijs per deel 45,-. 700 C. De Engelse illustratrice Nicola Bayley kreeg reeds eerder een plaats in deze boekenrubriek met onder meer haar bijzonder kleurig getekende „De tijgertrip". Kortgeleden verscheen bij dezelfde uitgever (Bruna) een nieuw prentenboek van haar „Eén eigenaardige Engelsman", op onnavolgbare wijze vertaald door Willem Wil mink. Het is een zogenaamd tel boek, vol vreemde beesten. Korte stukjes tekst, waarvan elk woord eenzelfde beginletter heeft. Om een voorbeeld te noemen: „Vier vinnige vissers vangen verbazend veel vis". Erg fraai uitgevoerd, waarbij mis schien één aantekening: som mige zinnen zijn voor de jongste kinderen niet altijd even goed te begrijpen, omdat er woorden in voorkomen, die niet tot het dage lijkse woordgebruik van het ge middelde kind behoren. Maar dit terzijde. Want desondanks blijft het boek een grappige uit gave En de tekeningen zijn al leen al de moeite van het bekijken waard Het is duidelijk een moeilijke zaak om zinnen te bedenken, die niet alleen aan sluiten bij de plaatjes, maar waarbij ook nog ieder woord met dezelfde letter begint. Ik heb het geprobeerd. „Bedrijvige beesten bevolken Bayley's boek". Wilmink kan het beter „Een eigenaardige En gelsman", uitgave Bruna te Utrecht. Prijs gebonden 14,50. IK ifi t« IK IB IH <0 Het „Grote Barbapapa-boek is, evenals het Groot Fabel tjesboek", een verzameling verhalen, knutselwerkjes, puzzels e.d. Gemaakt door Talug - Taylor en Annette Tison. Voor de liefhebbers van deze vreemde televisiefamilie is het boek echt de moeite waard. Niet zo groot en t duur als het Grote Fabeltjesboek, niet gebonden, maar als paper- m back, 64 bladzijden. Prijs 9,90, H Een uitgave van Bruna Zn. te N Utrecht. Van Roger Zelazny heb ik ingi ieder geval enkele bijzonder goede SF-romans gelezen, waaronder zijn befaamde „Heer van het licht" (Prisma). Kort-fti geleden verscheen bij de uitge-B verij Het Spectrum te Utrecht in de bekende Prisma-reeks een*:: nieuwe SF-roman van Zelazny, geschreven in 1976 en vertaald door Annemarie Kindt. Ik moet zeggen, dat- - gezien zijn vorige romans - de kwaliteit van „Sterk steen" (Doorways in the Sand) me niet meevalt. Zelazny hangt in'' dit boek teveel de populaire jon- gen uit en hoewel het verhaal op zich best amusant is, overheerst" toch een geforceerd soort 1 humor. 19 De stersteen is een buitenaards*' voorwerp, dat als blijk van vertrou-„ wen door de galactische federatie.» aan de aarde is geschonken in ruil^ voor de Britse kroonjuwelen. Ge-j». leerden op aarde hebben getracht^' achter het geheim of oorsprong vang de stersteen te komen, maar zijnj.^ daar niet in geslaagd. De ik-figuurj,; van het boek, de eeuwige student^ Cassidy, wordt betrokken bij de^ verdwijning van de stersteen, erjp? komen imitaties aan te pas erts buitenaardse geheime agenten^ gaan zich er mee bemoeien!- Tussen alle bedrijven dooiji' beoefent Cassidy nog zijn favoriete, sport: alles beklimmen wat maar tS'- beklimmen is. Kortom: een aardig avon turenverhaal in SF-sfeer, maar meer ook niet. Ietwat stu dentikoos van inhoud en daar moet je van houden. „De stersteen", Roger Zelazny, 1976. Uitgegeven door Het Spectrum te Utrecht. Prijs 6,90.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 13