Audi GL 5E: topmodel van VW-concern Beste autogordel De eerste 10.000 kilometer hW him Autoverkopen naar nieuw rekord Grotere motor voor Mazda 818 SL Coupé Alfasud sterk verbeterd AUTO EN VERKEER Twee nieuwe rovers Volkswagen Gordomatic: Duurtest Fiat 128: - Mercedes wint monsterrally Kijken in koffiedik Dacia volgend jaar naar Nederland Krant - auto en verkeer DONDERDAG 8 DECEMBER 1977 11 Audi. al voor de oorlog een llabriek waar topproducten wer- I jen gemaakt, is sinds 1969 een I onderdeel van het Volkswagen Itoncern. Dat is meteen de ver- Haring voor de vele overeen- llomsten tussen sommige VWs lm Audi's. Denk bijvoorbeeld |ian de Polo en de Audi 50, de pessat en Audi 80. Dat wil overi- jens geenszins zeggen dat alle Ludl's ook als VW te koop zijn |m dat er dus helemaal geen 1 reden is voor het voortbestaan Ln Audi. Integendeel, kan je liel zeggen. Audi is meer en Leer het vlaggeschip aan het Lorden van het VW-concern. Let als absolute topper de Lieuwe vijfcilinder 100 die nog Lilt zo lang in ons land wordt jeleverd. Zeker na het stopzetten van Iteproductie van de NSU RO 80 ret Wankelmotor (ook al beho- tnd tot gigant VW), is de vijf- glinder Audi 100 het pa- hdepaard van Duitslands hiootste autoproducent. De «gen die het technisch wonen, de know how, van VW •oerbuiten draagt. En dat is Iets •et je gerust aan die Audi 10OGL 5E, zoals de wagen voluit |reet. kunt overlaten. De Audi 100 Is vorig jaar op de lurkt gekomen als opvolger node nog altijd populaire maar Kit wel enigszins verouderde van het eind der zes- lijerjaren (november 1968 om nrécies te zijn). De nieuweling is wn slagje groter en vooral veel itrakker, moderner, van opzet, lovendien zijn in die nieuwe ludi natuurlijk de jongste ge- pcltten verwerkt op het gebied |nn de veiligheid. De 100 is leverbaar met de 1,6 Iter viercilinder die ook in de pssat en Audi 80 wordt Werd en met de bekende iliter vierpltter van 115 pk. imaast is dit jaar de geheel re vi|fcilinder gekomen. De vijfcillnder-ln-lijn benzinemotor ter wereld. Een unieke machine dus. Audi koos voor die vijcillnder omdat hij korter is dan een zes- cilinder in lijn. De V6 kwam bij Audi niet ter sprake omdat de ingenieurs van Audi het niet met de constructie eens zijn. Dus een vijfcilinder, die qua uit- balancering van nature minder geslaagd is dan een zes in lijn. Iets waar je overigens In de praktijk niets van merkt. De vijfcilinder is afgeleid van de 1,6 liter vlerpitter. Er is alleen een cilinder bijgezet en de slag is vergroot, waardoor de totale inhoud op 2144 cc is gekomen. Uit de inhoud wordt een vermo gen geperst van liefst 136 pk bij 5700 toeren per minuut. Dat komt neer op een litervermogen, een specifiek vermogen, van 63,4 pk/l hetgeen vrij fors is. Dit houdt dan ook in dat het ren dement van de motor hoog is, hetgeen weer gunstig in in ver band met brandstofgebruik. Op de levensduur heeft dat hoge specifieke vermogen overigens naar verwachting geen enkele nadelige Invloed. De constructie van de motor en de gebruikte materialen wettigen de ver wachting dat de vijfpitter lang heel zal blijven. Het maximum koppel van de motor, altijd een goede indicatie van de soeplesse en trekkracht, bedraagt 18,5 mkg bij 4200 toeren per minuut. Een hoog koppel dus dat echter ook bij een hoog toerental wordt afge geven. Gewoonlijk betekent dat, dat de motor nerveus Is en bij lage toerentallen weinig doet, maar daarvan is bij Audi geen sprake. De verklaring daarvoor: de koppelkromme loopt opmer kelijk vlak, zodat ook bij veel la gere toerentallen al een fors koppel beschikbaar is. De 100 5E Is dan ook een uitgesproken snelle wagen waar het de ac celeratie betreft en een stevige trekker als het om het slepen van een aanhanger gaat. Wat die prestaties betreft: de vijfcilinder Audi heeft aan 10,6 seconden voldoende om vanuit stilstand de 100 km/uur te be reiken. Een tijd die menig zes- clllnder concurrent niet op de klokken kan brengen. De top snelheid van de wagen is ook al hoogst indrukwekkend. De wagen loopt In de vierde ver snelling maximaal 184 km/üur. De snelheidsmeter wijst dan I - tv al ruim in de 190 aan Dit alles doet de Audi 100 5E met zijn moderne inspultmotor opvallend gemakkelijk en zonder overdreven kabaal te maken. En ook het brandstof verbruik is opmerkelijk gunstig. Gemiddeld loopt de wagen één op 9 tot 11, afhankelijk van de rijstijl en ervan uitgaand dat de rijder zich redelijk aan dé snel heidsbeperkingen houdt. Wordt hard gereden met de vijfcilinder dan kan de één op zeven worden benaderd, wat nog altijd gunstig is, gezien de afmetingen en het gewicht van de wagen en niet te vergeten zijn prestaties. Je mag dan ook rustig stellen dat de 100 5E In zijn klasse gunstig afsteekt op het gebied van het brandstof verbruik. Bijzonder goed is ook de be sturing van de vijfcilinder. Tegen een overigens nog al pit tige extra betaling 1.800,00) wordt de wagen uitgerust met stuurbekrachtiging, wat het ge heel nog fijner maakt. De bestu ring Is tamelijk direct en plezierig licht, zonder gevoel loos te worden. Het wegcontact blijft tot aan de topsnelheid per fect bewaard en met zijn voor wielaandrijving loop de wagen als de spreekwoordelijke trein rechtuit, zonder de geringste last van zijwind, in de bocht Is de ruim 1200 kg zware wagen als een lammetje. Alleen op een nat wegdek moet uiteraard wat be hoedzaam met het gas worden omgesprongen. Dan ook Is de wagen wat onderstuurd, hetgeen wil zeggen dat hij dan naar de buitenkant van de bocht wil lopen, zodat hij wat gefor ceerd moet worden ingestuurd. Overigens een veilig karakter. De Audi 100 Is een tamelijk grote wagen. Zijn lengte be draagt 4,68 meter bij een breedte van 1,77 meter en een hoogte van slechts 1,39 meter. De wielbasis - vaak een maat voor de binnenruimte - is lang: 2,68 meter. Ruimte Is er dus volop en hinder van deze forse afmetingen heb Je eigenlijk nauwelijks. Ondanks de tamelijk grote draaiclrkel van 10,7 meter laat de Audi zich namelijk ge makkelijk manoeuvreren. Het uitzicht rondom Is uitste kend en de bestuurder zit prima, zodat hij zijn werk op zijn gemak V- MmarJË3fc?*< ■PI$55*5R-V - .1 DOOR FRED v. d. VLUGT kan doen. De verschillende bedieningsorganen zijn al lemaal voor de hand gemon teerd. De pook van de prettig schakelende vierbak staat goed onder bereik, het dashboard is zeer overzichtelijk en compleet en de rijpositie laat niets te wensen over. De voorstoelen zijn royaal en zeer comfortabel. De rugleuning is uiteraard volledig verstelbaar en er zijn hoofdsteunen gemon teerd. Goede automatisch oprol lende driepuntsgordels maken deel uit van het uitgebreide veiligheidspakket van de wagen. De ruimte voorin is eigenlijk vanzelfsprekend voor een auto uit deze klasse. Ook achterin is de Audi zeer ruim. Zowel waar het gaat om de hoofd- als de beenruimte. De rugleuning van de achterbank is in twee delen te splitsen door middel van een wegklapbare armsteun. Het dashboard van de wagen is - net als de hele uitrusting van binnen tamelijk sober en zeer netjes uitgevoerd. Over de volle breedte van de wagen zijn ver stelbare openingen gemonteerd voor de toevoer van al dan niet verwarmde lucht. Het instrumentenpaneel is in een soort koepel direct voor de be stuurder aangebracht. Een toerenteller en een quartzklok zijn enkele van de instrumenten die tot de standaarduitrusting behoren. De Audi 100 heeft een reus van een kofferruimte die de wagen bestempelt tot een ideale lange-afstand-auto voor het hele gezin of de zakenman. Ook Is die koffer meer dan groot ge noeg voor de montage van een gastank. Wie trouwens nog niet genoeg heeft aan die Audi 100 kan ook een Audi 100 Avant kopen met schuin aflopende achterkant, vijfde deur en weg klapbare achterbank.... Het is duidelijk dat de Audi 100 GL 5E, wiens concurrenten moeten worden gezocht onder de forse Europese zescilinders van 30.000 gulden en meer (op een enkele uitzondering na), geen goedkope wagen zijn. Zeker niet wanneer een uitvoe ring met alles-erop-en-eraan wordt gekozen. Maar duur, nee, dat Is de vijfcilinder bepaald niet. De eenvoudigste versie begint al bij iets meer dan 25 mille en de duurste, zeer com plete auto met electrisch be diende ramen, een automaat en ga zo maar door, komt op 35.000 gulden. De handgeschakelde 5E met stuurbekrachtiging zit daar mooi tussenin met een prijs van bijna 29 mille. In GL-uitvoering wel te verstaan. Alfa Romeo heeft de populaire Alfasud op een aantal punten sterk verbeterd. De Alfasud, die nogal last had van roest- verschijnselen, is nu dusdanig gewijzigd dat de roest aan zienlijk minder kans heeft. Zo veel minder in ieder geval dat Alfa Romeo zonder blikken of blozen twee jaar garantie geeft op het lakwerk van de wagen. De voor- en achterruit zijn nu in rubber gemonteerd, waardoor er geen water meer langs de randen van de ruiten kan blijven staan. Ook de ach terste uitklapraampjes zijn nu in rubber verbonken. Een hetere elektroforese behandeling en een meer elastische acrylaatlak zorgen ervoor dat de kwaliteit van het totale lakwerk aan zienlijk beter is. Verder worden op alle plekken die het extra zwaar te verduren krijgen zink- houdende laklagen aange bracht en wordt de auto op vele plaatsen extra beschermd door een PVC-laag. Dit alles is, zoals gezegd, vol doende om de fabriek te doen besluiten twee jaar garantie te verstrekken. En daaruit mag je dan weer afleiden dat de Alfasud uit de roestproblemen is. Rover verraste vorig jaar met de gloednieuwe 3500 die zo aansloeg dat deze wagen meteen is gekozen tot „auto van het jaar 1977". Nu heeft Rover, met als uitgangspunt de 3500, een tweetal nieuwe typen uitge bracht met zescilinder motoren. Het gaat om een geheel nieuw ontwikkelde zespitter met bo venliggende nokkenas, die in twee versies met inhouden van 2,3 liter en 2,6 liter wordt ge bracht. De machines leveren respectievelijk 123 en 136 pk. De 2,3 liter komt niet naar Nederland omdat het prijsver schil met de 2600 te gering zal worden. Gua uitvoering lopen de wa gens betrekkelijk weinig uiteen met de luxueuze 3500. Extra's als elektrisch bediende ramen zullen echter in de zescilinder modellen niet worden geleverd in de basis-uitvoering. De 2600 heeft standaard een vijf versnellingsbak. Tegen extra betaling wordt op verzoek een automaat geleverd. De nieuwe Rover 2600 komt volgend jaar voorjaar naar Nederland. De prijs zal naar verwachting in de buurt van de 30.000 gulden komen te liggen. Rond 5.000 gulden minder dan de prijs van de 3500. 1: Z/A Het Amerikaanse Ministerie van Verkeer heeft na een verge lijkend onderzoek vastgesteld dat het Volkswagen Gordomatic-systeem aan zienlijk beter is dan alle andere gordelsystemen die nu op de markt zijn. De Gordomatic is een diagonaalgordel die aan de deur is bevestigd, waardoor hij bij het sluiten van het portier automa tisch sluit over de borst van de bestuurder cq passagier(e). Het andere uiteinde van de diago naalgordel zit onder de stoel. Dit uiteinde Is bevestigd op een op- rolautomaat, zodat de gordel al tijd goed aanligt. Een dikke kniebalk onder het dashboard maakt deel uit van het totale systeem. Deze knie- balk vangt bij een botsing de inzittenden op. Het enorme voordeel van deze kniebalk is, dat bij een aanrijding de heupgewrichten niet op trek worden belast, maar op druk. uie heupgewrichten kunnen op deze manier veel gro tere krachten verwerken. Gebleken is dat het Gordomatic-systeem driemaal veiliger is, driemaal minder kans biedt op dodelijke ongelukken dan de automatisch oprollende driepuntsgordels. Ook zijn de gordels veel veiliger dan de luchtzakken die de Ame rikaanse regering overweegt te gaan eisen in de jaren tachtig. De Gordomatic wordt als viermaal beter beschouwd dan die luchtzakken. Het Gordomatic-systeem van Volkswagen Is tot op heden het enige alternatieve systeem - De Fiat 128 CL 1300 die sinds half juli 1977 fungeert als Wereld op Wielen duurtest auto, heeft de eerste 10.000 kilometer zo goed als probleemloos door staan. Alleen de schokdempers functioneren niet honderd pro cent. Voorlopig echter is er nog geen reden daar iets aan te doen. De wagen heeft het bepaald niet gemakkelijk gehad. Direct al naast de luchtzakken - dat is goedgekeurd voor de jaren tachtig in Amerika. In Nederland is dit systeem op de Volkswagen Golf tegen extra be taling te leveren. Afhankelijk van het type Golf kost het hele systeem tussen de 345 en 730 gulden extra. De eerste negen maanden van >|aar is een ongekend aantal toiwe personenwagens ver- ichtin Nederland. In totaal no- 8de de RAI van één januari tot "net eind september 449.831 wwe personenauto's. Dit is al tor dan het rekord over een tol jaar van nog maar enkele geleden! Opel blijft de lijst "voeren (al sinds 1969) met "totaal van 57.246 wagens, toeral Motors, waarvan Opel tol uitmaakt, heeft in de eerste maanden van dit jaar 18 62.905 auto's verkocht, ford is een goede tweede met 1014 agens. Dat is al bijna 'zoveel als Ford vorig jaar in hele jaar verkocht. Op de We plaats staat Volkswagen Ween totaal van 38.279. Hierin 'de 7478 Audi's begrepen die 1 het VW-concern behoren. Muit volgt met 37.299 stuks op de vijfde plaats staat "ysler met 30.460. Daarvan «nl uiteraard Simca het me- Deel oor haar rekening: [J51 stuks. Op de zesde plaats staat "Qeot dat al jaren met spron- o vooruit gaat en nu kans ^gezien in negen maanden 385 auto's te verkopen. Een •ngrijk deel van dat aantal tot voor rekening van de twee duurste modellen, de 504 en de 604. Toyota is het eerste Japanse merk op de zevende plaats met een totaal van 24.339 auto's en Citroen volgt met 24.052 wagens op de achtste plaats. Negende is Fiat met 23.952 auto's en tiende staat Datsun met 19.186 wagens. Mazda heeft Leyland verdrongen van de elfde plaats. Het verschil tussen deze twee merken is echter klein: Mazda 18.603 én Leyland 18.347. Vermeldenswaardig is de enorme stijging van Honda. Verkocht dit Japanse merk in heel 1976 10.092 auto's, In de eerste negen maanden van dit jaar steef Honda naar liefst 15.629 auto's! Ook Mitsubishi, nu het vijfde Japanse merk in ons land maakt een enorme stij ging door. Vorig jaar kwam Mi- tusbishi in twaalf maanden tot 7.521 auto's en nu in negen maanden tot 10.837 stuks. Ten opzichte van de eerste negen maanden van het rekord- jaar 1976, toen voor het eerst meer dan 500.000 auto's zijn verkocht, betekent 1977 een vooruitgang met 11 procent. Verwacht wordt dat 1977 zal af sluiten met 560.000 verkochte nieuwe personenauto's. Met aan het stuur de fleg matieke Brit Andrew Cowan is een Mercedes Benz 280 E win naar geworden van de langste rally ter wereld, de 34.000 km lange Londen Sydney Marathon. Cowan, die de rally ook al In 1968 won, liep tijdens de 45 dagen durende rally een straftijd op van 2 uur en 42 minu ten. Op de tweede plaats eindigde een teamgenoot van Cowan, de Mercedes-rijder To ny Fowkes met een achterstand van bijna één uur. De Engelse oud rally-rijder Paddy Hopklrk werd derde. Hij reed met een Citroen CX 2400. Zowel Mercedes als Citroen hadden vier wagens bij de eerste tien geplaatsten. In het team van Andrew Cowan zaten Colin Malkin, die eveneens In 1968 van de pang was, en Mike Broad. De Mercedessen waren voorzien van een speciale bo dempantsering. een rolbar en speciale bumpers en schokdempers. Verder waren de wagens standaard. bij de start is hij ingezet vooreen snelle trip naar Spanje om ver volgens de andere kant op te gaan. naar Lapland. Dit alles zonder problemen. De 128 kwam in dienst bij een kilometerstand van 25. Tot aan de afsluiting van de eerste pe riode bij kilometerstand 9995 verbruikte de wagen 852,41 liter superbenzlne, zodat de gemid delde verbruik één op 11,7 kan worden genoteerd. Dit komt neer op ruim 9 cent per ki lometer aan brandstofkosten. Bij stand 2219 heeft de 128 een gratis inspectie ondergaan. Daarbij is de olie ververst - wat uiteraard wel moest worden be taald - en zijn de kleppen gesteld. De kosten van het olie- verversen en de klepdeksel- pakking bedroegen 17,49. Bij kilometerstand 7455 is de olie wederom ververst. Inclusief de bijbehorende servicebeurt moest daarvoor 26,70 worden betaald. De totale kosten over de eerste 10.000 km. bedragen 941,49. De verzekering en be lasting buiten beschouwing ge laten. De 10.000 km-beurt is na over leg met de dealer later uitge voerd, omdat de wagen toen nog op de terugtocht was uit Lapland. Deze beurt wordt dan ook verweri<t in het verslag over de tweede 10.000 kilometer. De Mazda 818 SL Coupé, top model van de succesvolle 818- serie, wordt binnenkort lever baar met de 1600-motor die ook in de grotere Mazda 616 wordt gebruikt. Deze machine is goed voor 75 DIN pk bij slechts 5000 toeren per minuut, zodat ten op zichte van de huidige 1300 motor - die overigens normaal in productie blijft - een vermo genswinst wordt geboekt van 9 pk. Belangrijker nog dan de vermogenswinst is de winst aan trekkracht die de wagen soepeler maakt. Die ervoor zorgt dat er minder hoeft te wor den geschakeld, dat alles wat gemakkelijker verloopt. Tegenover dit niet geringe voordeel staat een meerprijs ten opzichte van het 1300-model van slechts 600 gulden inclusief BTW. Waarmee het lot van de 1300 SL Coupé welhaast lijkt bezegeld. Ford verwacht dat in 1985 eenderdedeel van alle door haar j gebouwde wagens in de Ver enigde Staten van Amerika de j aandrijving op de voorwielen zal i hebben. Vanaf 1980 gaat Ford de snel populair wordende Fiesta ook in forse aantallen in Amerika I bouwen en in 1981 zal er een voorwielaangedreven opvolger komen van de huidige Escort. Deze wagen zal In Amerika de kleine Pinto gaan opvolgen. Wat de motoren betreft, ver wacht Ford dat de grootste V-8 machines in 1985een inhoudzul- len hebben van maximaal vijf li ter. De motoren zullen zijn uitge rust met het zogenaamde PROCO-systeem, wat neerkomt op „geprogrammeerde ver branding". Dit systeem zorgt er voor dat altijd de juiste hoeveel heid brandstof en lucht wordt toegevoerd naar de cilinders, I waardoor het rendement van de motoraanzienlijkhogerwordten de uitworp aan schadelijke gas- j sen geringer. I In de Amerikaanse wagens van 1985 wordt volgens Ford per auto ongeveer 500 kilogram minder staal gebruikt, terwijl het gebruik van aluminium en plas tics tegen die tijd zal zijn verdub beld. Volgend jaar start de firma Englebert uit Voorschoten met de verkoop in Nederland van de Roemeense Dacia personen wagens. De Dacia is een in licen tie vervaardigde Renault 12. Tijdens de RAI personenauto- tentoonstelling dit voorjaar toonde Englebert voor het eerst in ons land de Dacia's. De wa gens komen in drie uit voeringen: als vierdeurs sedan i in standaard en luxe uitvoering i en als stationcar. De luxe- I uitvoering van de sedan wordt door de Nederlandse importeur i samengesteld. De verkoop van de Dacia's, die in basisuitvoering nog geen 13.000 gulden gaan kosten, gaat lopen via dealers van Skoda en Polski en via nieuw aan te stellen Dacia-dealers. Englebert is reeds jaren importeur van Skoda en Polski. Deze beide merken worden ook in de oost- bloklanden gebouwd. Alle Dacia's krijgen In Neder land standaard rolgordels, hoofdsteunen, achteruitrij- lampen en achterruitver warming. De wagens komen mechanisch overeen met de Renault 12. Voorin staat een viercilinder motor van 1289 cc die een vermogen levert van 60 j SAE pk bij 5250 toeren per mi- I nuut. Het maximum koppel van deze motor bedraagt 9,7 mkg bij j 3000 toeren. Via een vierbak drijft de motor de voorwielen aan. De topsnelheid bedraagt I 145 km/uur. De Dacia heeft op de voorwielen schijfremmen en I achter trommels. De wagen staat standaard op radlaalban- 1 den.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 13