Bruna SF-jaarboek: „Ganymedes" nummer 2 SPECTRUM BIERATLAS: JUWEEL VAN NASLAGWERK VOOR FIJNPROEVERS „Ballen van vuur" - erotiek of het ontbreken ervan in de SF-literatuur Uitstekende thrillers van Gavin Lyail NDISCHE EN BOEDDHISTISCHE SPROOKJES: EEUWENOUDE WIJSHEID Zaterdag weer Hobby-instuif van Blijhof Supernova-2: 3 SF-romans in één boek UIT DE LEUSDENSE CLUBBLADEN donderdag 8 december 1977 aanrijding auto over kop open achterdeur oplaaiend haardvuur lichtmast vernield doorgereden na aan rijding controle schunnige telefoni sche taal verloren gevonden en gewacht aanrijding na Leusder Krant - boeken Bruna te Utrecht heeft een speciale reeks voor „Sprookjes, mythen en legenden Dat daarvoor «el belangstelling bestaat, is duide lijk, als men bedenkt, dat onder meer in de Westerse wereld erg veel be langstelling is ontstaan voorde Oos- lerse wijsheden. Die wijsheden zijn onder meer terug te vinden in twee tan de deeltjes uit de Bruna-reeks; Boeddhistische sprookjes" en „In dische sprookjes" bijeengebracht door resp. Friedrich von der Leyen en Johannes Hertel. De verhalen in „Boeddhistische sprookjes" zijn afkomstig uit de ge schriften die de Boeddhistische school van de Wibhadsjawadins heeft opge nomen in zijn heilige boeken, onder de raam dsjatakis. Zij werden oorspronke- Ijigeschreven in het Pali, een aan het Sanskriet verwante taal. die nu nog door de boeddhisten van Ceylon en Achter-lndiè als liturgische taal wordt gebruikt. Voor de wereldliteratuur heb- cen deze verhalen een enorme beteke nis gehad. Vele ervan zijn terecht gekomen in de Europese literatuur. Bo- lendien zijn in de vroeg-christelijke tijd net alleen het levensverhaal van Joeddha zelf. maar ook een aantal Eén van de weinige uitgaven, «aarin jonge SF-auteurs van eigen bodem een kans krijgen, is het Bruna SF-jaarboek „Ganymedes", «aarvan kortgeleden het tweede deel verscheen. In totaal 23 korte rerhalen. Ik heb het in deze rubriek al eens teder gezegd: het is een uitstekend ntatief van Bruna en het zou zich égenlijk niet moeten beperken tot één leer per jaar Wellicht is een halfjaar- tjkse uitgave haalbaar, uitgroeiend tot ten kwartaal-uitgave. Nummer twee van „Ganymedes" beval - zoals gezegd - 23 korte SF- 'Efhalen van al dan niet jonge Neder- andse auteurs, die in het algemeen één 4ng met elkaar gemeen hebben: ze lebben weinig of niets gepubliceerd oordat zij in Ganymedes terecht kwa len Dat geldt natuurlijk niet voor de «middels gevesbgde auteurs als Eddy C Berlin en Manuel van Loggem De kwaliteit is in het algemeen delijk tot goed te noemen, met enkele itschieters „Dat was het dan voor randaag" van Ton Gras. „Zolang de dsjataka's omgevormd tot christelijke legenden. Van sommige verhalen zijn delen terug te vinden in de .Duizend en één-nacht" De vertaling van het proza sluit nauw aan bij het origineel. Stroefheid en breedvoerigheid, aldus de samensteller, zijn opzettelijk niet vermeden. Wat voorde ..Boeddhistische sprook jes" geldt, geldt evenzeer voor de ..In dische sprookjes": het woord sprookje moet eigenlijk opgevat worden als een fantastische vertelling. De Indische sprookjes sluiten in feite nauw aan bij de eerder genoemde Boeddhistische sprookjes. Ze stammen uit dezelfde overleveringen, behoren tot het culturele eigendom van dezelfde volke ren. Tal van namen uit de Boeddhisti sche sprookjes vindt men terug in de Indische. Samensteller Hertel heeft ge kozen voor die verhalen, die in de Euro pese literatuur nog niet bekend zijn. Ze zijn zoveel mogelijk uit de oorspron kelijke taal vertaald, soms aan de hand van heel oude manuscripten. Evenals ..Boeddhistische sprookjes" berust „Indische sprookjes" op een vertaling uit het Duits „Beide delen uit de Bruna reeks (de nrs. 15 en 16) bieden voor de ge- interesseerde lezer boeiend mate riaal en tevens een levendige kijk op de geestelijke wereld van boeddhis ten en brahmanen èn op hetgeen in zeer oude tijden werd verteld over alles wat op aarde de moeite van het vertellen waard was. Volgestopt met wijsheden, die ook nu nog aktueel genoeg zijn om er langer dan ge bruikelijk bij stil te staan. Uitgegeven door Bruna te Utrecht. Prijs per deeltje (pocket) 7,50. Je hebt wijn en je hebt wijn. Er zijn honderden soorten wijn, verspreid over de hele wereld. Spaanse, Franse, Italiaanse, Duitse, Al gerijnse, noem maar op. In bijna elk land is wel een eigen wijn te vinden. Als je als Nederlander in een café of thuis in het koele pilsje hapt, sta je er niet zo gauw bij stil, dat wat voor de wijn geldt, zeker in dezelfde mate voor het bier geldt. Bier is net als de wijn een volksdrank. Bier kan - net als de wijn - op honderden ver schillende manieren worden ge brouwen. Elke manier heeft zijn eigen smaak tot gevolg en elke smaak heeft weer een eigen schare liefhebbers. Hoewel Nederland niet tot de allergrootste biervolkeren ter wereld behoort, is het bierverbruik in ons land de laatste jaren aanzienlijk gestegen en naast de paar eigen merken die we nog over hebben (Heineken, Amstel, Grolsch, Bavaria, Hengelo, Kroon en enkele kleintjes) I wordt ook steeds meer geïmporteerd bier uit Duitsland en België gedron ken. Vooral de Belgische bieren stijgen bij ons steeds meer in popu lariteit en verschillende slijterijen zijn overgegaan op een speciale af deling van deze bieren. Het gros van de Nederlandse bierdrinkers houdt het op Hollandse pils Zelfs in het buitenland proberen de Nederlanders een biermerk te vinden, wat overeenkomt met de goeie, bekende Nederlandse smaak. Dat de Nederlandse biersoorten bepaald niet tot de beste bieren worden gerekend, ook al behoort het bierconcern Heineken tot de vijf grootste bierbrouwers ter wereld, dringt veelal niet door tot de man of vrouw, die dage lijks z'n pilsje drinkt Als je als Nederlander in België, Duitsland en ook Engeland een biertje bestelt, kom je - door die onkunde - voor tal van verrassingen te staan, want wat bij ons gewoon Heineken of Amstel of Grolsch is, is in die landen uitgesplitst in tientallen soorten en smaken. Je hebt laaggegiste bieren. hooggegiste bieren, tarwebieren en die indeling kun je nog weer onderverdelen. Kortom: het rijk van het bier is on voorstelbaar groot en dankzij de „Spec trum Bieratlas" van Michel Jackson is het sinds kort mogelijk om er enigszins wegwijs in te worden. Het is een juweel van een naslagwerk en niet alleen voor de bierdrinkers. De „Spectrum Bierat las" bevat het ontstaan, de ge schiedenis en de verdere ont wikkelingen tot nu toe van de biercultuur in tal van landen. En dat alles verlucht met honderden kleuren foto's, zwart-wit illustraties, afdrukken van biermerken, bierposters etc. Elk merk bier heeft z'n eigen smaak, z'n eigen bereidingswijze Jackson geeft uiteraard geen recepten prijs (tal van bierbrouwers houden hun wijze van bereiding geheim - die stammen uit vroegere tijden), maar de regelmatige bierdrinker wordt heel wat wijzer over de hoeveelheid smaken van bieren- Zonder verder dieper op de rijke in houd van het boek in te gaan, toch even aandacht voor wat biercijfers. In de nj van de grootste 20 bierdrinkende naties staat Nederland op de veertiende plaats met 73 liter per jaar per hoofd van de bevolking. Duitsland staat bovenaan de rij met 147 liter, gevolgd door België met 143 liter per hoofd der bevolking per jaar Bij de twintig grootste bierbrouwende naties behoort ook Ne derland. maar ook hier staat ons land niet zo erg hoog genoteerd: op de zes tiende plaats. Amerika staat hier bo venaan. Eén troost is er wel het bierconcern Heineken is één van de grootste brouwers ter wereld Na Annheuser-Busch (VS- 39,8 miljoen hectoliters per jaar), Schlitz (VS- 26,5 miljoen) en Kirin (Japan 22,8 miljoen) komt Heineken met 21,5 miljoen hec toliters per jaar. Aangezien Nederland laag genoteerd staat als bierdrinkende natie, is het duidelijk, dat een groot deel van Heineken voor export bestemd is, terwijl een ander niet onbelangrijk deel afkomstig is van buitenlandse brouwe rijen, waar Heineken een aandeel heeft of waarvan deze de meerderheid in handen heeft. De rijke wereld van het bier is op een voortreffelijke wijze vastgelegd in de Spectrum Bieratlas. Een - zoals gezegd juweel van een naslagwerk. Uitgegeven door Het Spectrum bv te Utrecht. Gebonden. Prijs 59,50 (na 1 januari 1978: 69,50). Aanbevolen, maar wel koel gebruiken. Bert Vos. reis duurt" van Pieter Ruysch, „Horen jullie me?" van Manuel van Loggem, „Vreemdeling" van Liesbeth van Aalst, „Pechvogel" van Bob van Laerhoven en de co-produktie van Eady C Bertin en Bob van Laerhoven „Wieg me zacht jes, liefste, want de dood komt snel". Wie in de jaren zeventig een wil lekeurige boekhandel binnenstapt en daar wat rondneust in de grote verscheidenheid aan boeken, zal al snel tot de ontdekking komen, dat de erotiek een algemeen voorkomend verschijnsel Is geworden in de litera tuurvan vandaag. De omslagen laten wat dat betreft vaak niet veel aan on duidelijkheden over. De tijd van de kuise maagd schijnt grotendeels voorbij te zijn. Wie echter als liefhebber van science fiction denkt, dat daarin ook de verlichte tijden zijn aangebroken en wat minder verslui erd over erotiek wordt gedacht en geschreven, laat staan getekend, komt nog bedrogen uit. Science fic tion is in veel gevallen nog een zeer zedelijke aangelegenheid, waarbij de man in het algemeen de al dan niet heldhaftige hoofdrol speelt, terwijl de vrouwen slechts sporadisch door de kosmos dwalen. De kleurrijke omslagen van vooraanstaande Ame rikaanse SF-tijdschriften lieten in veel gevallen fraaie vrouwen zien, wiens lichaam op de juiste plaatsen was bedekt, maar die omslagen dek ten meestal de inhoud niet. Juist de laatste tijd is een kentering zichtbaar geworden. Met andere woorden: de science fiction is ook volwassen aan het worden. De Amerikaanse science fiction- schrijver Harry Harrison (die overigens nog wel meer produceert dan alleen maar SF) schreef het boek „Ballen van vuur" en bestudeerde daarin aan de hand van tal van illustraties uit de VS en daarbuiten, de ontwikkeling van de ero tiek in de SF-illustraties. Harrison's stu die is niet alleen interessant voor de liefhebbers van SF, maar ook voor mensen, die zich interesseren voor het illustratieve vak. De Nederlandse verta ling van „Great Balls of Fire" (door Ma nuel van Loggem) verscheen kortgele den bij de uitgeverij H. J W. Becht te Amsterdam in groot formaat (25 bij 26 cm) als paperback. Harrison neemt ons in dit prachtige boek mee op avontuurlijke reis door de historie van de science fiction, waarbij het accent vooral ligt op de sex in dit ook in Nederland langzamerhand populair geworden genre Meer dan honderd il lustraties, waarvan velen in kleur, ver gezellen de humoristische, soms spitse tekst van Harrison als hij vertelt over de sexkoningin van het heelal, de vrouwen, die worden geroofd door aller lei buitenaardse wezens, het sadisme en masochisme in de illustraties en de verhalen, de fallische symbolen en de openlijke sex in de Franse SF, waar men duidelijk wat vrijer dacht over de erotiek in de SF literatuur. Toch is duidelijk, dat sex en science fiction erg moeilijk zijn te kombineren. Het is net, alsof er een bepaalde gêne bestaat om die twee elementen in een roman bijeen te brengen. Misschien ligt dat aan het feit, dat science fiction altijd nog teveel de lektuur is van de helden, de groene monsters en de wereld van de koele kosmos, waar vrijwel geen emotie aan te pas komt, laat staan dat er plaats voor is. Volgens Harrison is er hoop. Volgens hem wordt de SF langzaam maar zeker volwassen, en dan vooral wat betreft de illustraties en de omslagen SF-romans en verhalen met een duidelijke erotische inhoud moet men - zeker in Nederland - nog steeds met een lan taarntje zoeken. Tot groot verdriet van de liefhebbers van erotiek in de SF. Harry Harrison komt met zijn „Ballen van vuur" toch enigszins tegemoet aan dit gemis. Harry Harrison werd geboren in 1925 te Stanford, Connecticut U.S.A. Na zijn terugkeer uit het leger (1946) werkte hij enige tijd als illustrator voor stripbladen. (Hij was een klasgenoot van Frank Fra- zetta). Later werkte hij als redacteur voor diverse stripbladen en maakte scripts voor Flash Gordon. Ook schreef hij in die periode als ghost writer enige „Saint" boeken, die beroemd zijn ge worden door Leslie Charteris Hij werkte in die tijd mee aan tijdschriften zoals Science Fiction Adventures. Space Science Fiction, Rocket Stories, Fantasy Fiction. Amazing Stories, Fan tastic Stories en SF Impulse. In die pe riode stelde hij met Brian Aldiss vele anthologieën samen, waaronder The Year's Best SF. Sedertdien zijn zij zeer bevriend. Terwijl Harry Harrison in die tijd de ambitie koesterde om van de pen te leven, bleek het moeilijk om in Amerika voldoende van zijn verhalen uitgegeven te krijgen Om dit toch te kunnen doen en zich te permitteren dan maar af en toe een verhaal te kunnen verkopen, verhuisde hij naar Mexico, waar het leven goedkoper was. Ook woonde hij gedurende langere pe rioden in Engeland, Italië en Denemar ken Thans woont hij in Dublin. Ierland In de loop der jaren lukte het om zijn boeken uitgegeven te krijgen, en nu kan Harry Harrison terug kijken op een oeuvre van drieëntwintig romans en een vijftal bundels korte verhalen Op de Engelstalige markt zijn al zijn boeken verkrijgbaar en worden regelmatig her drukt Van de totale titelproduktie in Amerika is dit jaar 11 Science Fiction. Door zijn ervaring als illustrator is Harry Harrison zich gaan interesseren voor geïllustreerde Science Fic- tionprojecten, fiction zowel als non- fiction. Als eerste boek ontstond „Ballen van vuur", dat gelijktijdig verschijnt in Enge land. Amerika en Frankrijk. De auteur zegt zelf van dit boek: „Aan de ontwik keling van de erotische illustratie weerspiegelt zich de ontwikkeling van de S.F.-literatuur en het S F.-gebeuren. „Ballen van vuur", een aantrekke lijk overzicht voor de liefhebbers van science fiction en sex. Uitgave: H. J. W. Becht te Amsterdam. Prijs 22,50 (paperback). V. Ruim 250 bladzijden zeer geva rieerde Nederlandse SF. Toch heb ik wel een opmerking aan het adres van Bruna. Ik ben van mening, dat de uitgeefster te weinig pu bliciteit geeft aan haar initiatief, leder Nederlandstalige auteur, die meent een goede bijdrage te kunnen leveren aan „Ganymedes", kan korte SF-verhalen inzenden. Daar zou wat meer rucht baarheid aan gegeven kunnen worden, zodat Ganymedes niet steeds in de zelfde toch wel beperkte kring SF- aanhangers blijft zweven. Volgens mij moeten er méér Nederlandse auteurs zijn. die een goed SF-verhaal kunnen schrijven en daarom vermeld ik hierbij het adres, waar de verhalen naar toe kunnen worden gestuurd: Bruna, Post bus 8181Utrecht. „Ganymedes 2", SF-jaarboek. Ne derlandstalige korte SF-verhalen. Uitgegeven door A. W. Bruna Zn. te Utrecht. Prijs 5,50. Samengesteld door Vincent van der Linden. (Bruna SF-reeks nr. 76). Ber1 Vos. Eén van mijn favoriete thriller auteurs naast Len Deighton, Des- mond Bagley, Alistair Mclean en John Le Carré is Gavin Lyall. Deze Britse auteur heeft een geheel eigen, boeiende stijl van vertellen, waarin naast de spanning de humor een erg belangrijke rol speelt. Deze relati verende toon van „we zien morgen wel weer wat de toekomst ons brengt", loopt als een rode draad door alle boeken van Lyall en maakt het lezen van zijn romans tot een amusante bezigheid. Het kost me dan ook meestal moeite om zijn boe ken niet in één ruk uit te lezen. In de Zwarte Beertjes-reeks van Bruna verschenen kortgeleden twee van zijn romans. De eerste „Judasland" (Zwarte Beertjes 1747) werd door Lyall in 1975 geschreven en verscheen nog niet eerder in Nederland, wat wel het geval is met „Het Jamaica-incident", dat in gebonden versie bij Scheltens en Giltay verscheen onder de titel „Incident in Jamaica". In „Judasland" beschrijft Lyall de avonturen van twee nogal nonchalante en dubieuze vliegers, die verzeild raken in een jacht op het zwaard van Richard Leeuwenhart, maar inmiddels ook tot de ontdekking zijn gekomen, dat ze zonder het te weten wapens aan het vervoeren zijn. Bovendien is de maat schappij. waarvoor ze vlogen over de kop gegaan, zodat het één en al onze kerheid is geworden Case en Cavitt rooien het overigens best, komen in Is raël terecht, op zoek naar dat zwaard, voortdurend lastig gevallen door men sen, die graag de wapens in ontvangst willen nemen en argwanend gadege slagen door de Israëlische geheime dienst Kortom: een scala van opeen volgende. flitsende gebeurtenissen, ge lardeerd met een ontwapenende humor, zoals we die van Lyall gewend zijn. Wie het „Jamaica-incident" nog niet eerder in gebonden uitgave heeft gele zen. kan nu terecht bij de Zwarte Beertjes-uitgave van dit boek (nr. 1764). In het „Jamaica Incident" is er opnieuw sprake van twee belangrijke aspekten, die in elke roman van Lyall vrijwel altijd een bepalende rol spelen: de vliegerij en wapens. Twee zaken, waar Lyall ongetwijfeld erg veel van weet. In dit boek raakt de hoofdpersoon - een ex oorlogsvlieger. verzeild in een burgeroorlog en het is duidelijk, dat dit weer een uitstekende thriller oplevert vol spanning, humor en zoals bij Lyall gebruikelijk, een prima sfeertekening Zaterdag 26 november vond om '<•30 uur een aanrijding plaats op de tamersveldseweg. De heer G. L. van reed tegen de geparkeerd staande auto van de heer J. W. van E. aan. Belde voertuigen werden licht be schadigd. Op de Asschatterweg sloeg op za- krdag 26 november een auto over de tap. De bestuurder, de heer Van der uit Achterveld, die met zijn auto In een slip raakte moest voor on derzoek naar het ziekenhuis worden vervoerd. De auto was total loss. Bij een bocht in de Asschatterweg raakte de heer Van der K. de macht over het stuur kwijt, met het hiervoor beschreven gevolg. Zondag 27 november betraden onbevoegden een tweetal woningen in Leusden-zuid, waar de achterdeu ren niet waren afgesloten. In de ene woning werd ƒ190,- gestolen, een portemonnee en een aantal cheques. In de tweede woning werd een geld kistje ontvreemd met 50,- en een aantal spaarbankboekjes. Het geld kistje werd later door kinderen bij de vijvers in Leusden-zuid teruggevon den. Hoe goed is het om geen deuren open te laten om ongenode gasten binnen te halen bleek bij de derde woning. Daar werden sporen van grote voetstappen aangetroffen in de tuin rondom het huis, en vooral aan de achterzijde. Hier was de ach terdeur echter op slot, en kon men zich, zonder er (ongewenste) moeite voor te doen geen toegang verschaf fen tot de woning. Een attente voorbijganger, die in een woonhuis op maandag 28 no- vembertegen middernacht vlammen zag, terwijl het huis in donker was, belde de politie in verband met brandgevaar. Het bleek dat een open haardvuur opnieuw was opgelaaid, terwijl de bewoners van het huis reeds naar bed waren. Maandag 28 november werd in Al- landsbeek een lichtmast vernield. In Amersfoort werd een aanrijding veroorzaakt, en de bestuurder van de auto, die de botsing bewerkstel ligde. reed door. De politie kon de betreffende chauffeur op maandag 28 november in Leusden achterha len. Bij een verkeerscontrole op woensdag 30 november bekeurde de politie 4 automobilisten, die geen au togordels voerden, en 4 autobe stuurders gingen op de bon voor het rijden door het rode licht. de getroffen auto kwam niet opda gen. Deze week kwamen er bij de politie klachten binnen over een man, die inwoonsters van Leusden opbelde, en daarbij schunnige taal uitsloeg. De politie zal een en ander onder zoeken. Donderdag 2 december reed een inwoner uit Leusden zijn garage uit, en reed daarbij tegen een andere auto aan, die een deuk opliep. De gene, die de deuk veroorzaakte, bleef wachten, maar de eigenaar van Verloren: Zilveren dameshorloge, kinderbril, bedelketting, zilverkleurig horloge, zwarte damesmuts, tennisracket, chèque-etui. Weggelopen: Bruine hond, rood-witte poes. Gevonden: Geldbedrag, huissluitel, welpen pet, paar leren handschoenen. Aan komen lopen: Zwart hondje, grote zwarte poes, zwarte grote hond, bruine boxer. Inlpchtingen bij de politie te Leusen-zuld. Arnhemseweg, Oude Rijksweg, telefoon 44444. Verloren: Vierkante sjaal met donkerblauwe rand, omg. 't Trefpunt. Kon. Juliana- laan 40, tel. 44584. LEUSDEN/CENTRUM - Zaterdag 10 december is er in het Clubgebouw van Blijhof (aan de Ansfriduslaan) weer hobby-instuifclub. Deze keer komen naast de vaste punten - timmeren en kleien - de vol gende technieken aan de orde. 1 Spelen met nbkartoen. 2 Tegels van aluminiumfolie. Door de enorme invloed aan SF-delen van andere uitgaven, zou de aandacht bijna worden af geleid van de eveneens voortref felijke SF-reeks van Meulenhoff te Amsterdam. Binnenkort hoop ik onder meer aandacht te beste den aan het derde deel van de „Duin-trilogie" van Frank Herbert, „Kinderen van Duin", maar eerst meer over „Supernova 2", een bijna vijfhonderd blad zijden tellende paperback- uitgave in de Meulenhoff-SF- reeks (nr. 125). Het is een goede gewoonte van Meulenhoff geworden om niet al leen enkelvoudige herdrukken in deze reeks te brengen, maar ook zogenaamde „drie-in-één" bun dels, drie eerder verschenen SF- romans in één paperback. Deze „supernova's" bieden de SF- lezers, die in de begintijd van de serie nog niet zozeer bij de SF be trokken waren, de gelegenheid hun schade in te halen door alsnog deze delen aan te schaffen. In „Supernova 2" vindt men „Vlaag van verstand", het boek waarmee Paul Anderson be roemd werd, „Venus Plus X" van Theodore Sturgeon en „De ruimteriffen'' van Fredrik Pohl en Jack Williamson. Drie uit stekende romans, die jarenlang uitverkocht waren. Ze verschenen eerder in de Meulenhoff SF-reeks onder nr. 3, 28 en 53. Aanbevolen voor hen, die deze romans tot nu toe hebben gemist. van zowel mensen als van de streek, waarin het verhaal zich afspeelt. Aanbevolen ontspanningslectuur van de bovenste plank. Uitgegeven in de Zwarte Beertjes-reeks door Bruna Zn. te Utrecht. Prijs per deel: 6,50. Bert Vos. LEUSDEN/CENTRUM - Uit de Prikkel van de afgelopen week blijkt duidelijk, dat de korfbalclub flink is gegroeid. Niet minder dan 26 leden - dat is ruim 17% - zijn jarig in december. Vooral 22 en 30 december worden drukke dagen voor het feliciterende bestuur met drie jarigen op elk van die dagen. Een heel aardig rijtje is ook dat van Manfred (27), Nancy (29) en Leny Laheij (30). Met inbegrip van de Kerstdagen en Oud en Nieuw wordt dat voor de korfbalvoorzittcr wel een duur slot van het jaar. Alhoewel. 7 feestjes in 8 dagen 7.ijn ook nooit weg! 3. Naald, draad en knopen. 4, Wat maken we van ijsstokjes Zoals gebruikelijk is iedereen van 10.00 tot 12.00 uur van harte welkom De bijdrage is f 0,75. Kom niet te laat, want twee uurtjes zijn zo om, als er ingespannen ge knutseld wordt.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9