„Als teamleider help je mee richting en sfeer bepalen" Inlichtingen Schoolhoofd Kees Bor uit Barneveld: Leusder Krant - regio AMERSFOORT - Sinds september is het buitengewoon onderwijs in Amersfoort verrijkt met een school voor slechthorende- en spraakgestoorde kinderen. Mede voor onze regio betekent de officieuze start van dit gespecialiseerde ouderwijs in Amersfoort een belangrijke aanwinst. Temeer Jaar het onderwijs aan slechthorende- en spraakgestoorde kin deren in de regio eigenlijk jarenlang een beetje achtergesteld is jeweest. Enkele grote steden beschikken al ttt langer over gespecialiseerde scholen voor slechthorende- en spraak gestoorde kinderen, maar regionaal ligt nog een aanzienlijk werkterrein. De school in Amersfoort is gevestigd de voormalige katholieke Alexander- school in de wijk Liendert. Bij de of- jdeuze start in september is de school omgedoopt in Prof. Groenschool. Dat de kinderen van de Prof. Groen school uit de wijde omgeving komen Hilversum, Veenendaal, Barneveld en Voorthuizen, Nunspeet enz.) bewijst wel dat de school regionaal een belang rijk gat opvult. Misvattingen Hoofd van de school is de 34-jarige (ees Bor uit Barneveld. Een enthousiast ierteller over zijn school. Hij heeft er ook helemaal geen moeite mee gehad zich direkt thuis te voelen op de Prof Groenschool. En dat komt mis- ichien ook wel, omdat hij als hoofd auw bij alle voorbereidingen Ktrokken is geweest. In een gesprekje dat we enige tijd ge iden met hem hadden, proberen we een tipje van de sluier op te lichten over it specialisme binnen het buitengewoon onderwijs. Want zo bestaan er bijvoorbeeld nog heel wat misvattingen over slechthorende- en spraakgestoorde kin deren. Zoals de veelvuldig gebezigde associatie met het onderwijs aan aoeilijkierende kinderen („debielen"), toewei dat voor een belangrijk deel ioor onwetendheid komt, verwijst Kees B>r deze misvatting expliciet naar het rjk der fabelen. ,Het gaat om doodgewone kinderen. k hebben weliswaar een handicap Daar beschikken over een normale in telligentie. Onze school kan ook geen tobbel-gestoorde kinderen plaatsen. We helpen slechthorende- en spraakge- itoorde kinderen zich zo goed mogelijk ontwikkelen. Niet alleen op Üdaktisch gebied (met het schoolse le ren), maar ook sociaal en emotioneel. Door hun handicap blijft op een rormale lagere school veelal de taal ontwikkeling, maar ook de algemene ontwikkeling achter. Ook het emo tionele speelt een belangrijke rol. Door ae handicap durft het kind zich niet aeer te uiten. Ze hangen er maar een beetje bij. Maar verder zijn het hele ge wone kinderen." AMERSFOORT/B AR NE VELD Slechthorend en spraakgestoord, wat is dat nu eigenlijk? Belangstellenden en/of geïnteresseerden zouden daar misschien best eens meer over willen weten. Dat kan! De FOSS, Nederlandse Fede ratie van Vertegenwoordigers van Ouders van Slechthorende en van Spraakgestoorde Kinde ren, heeft daar een uitgebreide informatiefolder over gepu bliceerd. Via het sekretariaat van de FOSS kunt u alle nodige inlichtingen krijgen. Het adres is: Horstlaan 70, Almelo (tel. 05490-62650). Verschillen Slechthorend en spraakgestoord, wat dat nu eigenlijk? Er bestaan tussen slechthorenden en tpraakgestoorden grote verschillen. Kees Bor: „Slechthorende kinderen tomen hier, omdat ze op gewone vholen met beschikken over aan gepaste middelen om slechthorende bnderen les te geven, de kennis veelal aietbezitten en te grote klassen hebben. Het geluidsniveau ligt (door slechte ikoestiek en veel kinderen) daar zoveel leger, dat de lesstof voor het slecht horende kind vaak onbegrijpelijk rordt. Het slechthorende kind noort al ken maar flarden van wat er wordt ge- de achtergrondgeluiden over heersen. Zo'n slechthorend kind komt dan hier, zoals al eerder gezegd, met taal- en ontwikkelingsachterstanden. Het kind heeft ook spraakmoeilijkheden, kan bepaalde klanken helemaal niet horen, of vervormd horen. Bovendien kan het kind zichzelf maar gedeeltelijk horen spreken. Met spraakgestoorde kinderen ligt dat anders. Om de een of andere reden kunnen zij moeilijk spreken. Spraakge stoord zijn kan een heleboel oorzaken hebben. Het spraakorgaan funktioneert bijvoorbeeld niet goed, een open gehe melte, een tong die niet doet wat het kind wil, afwijkende gebitten, verkeerde ademhaling, er zijn talrijke oorzaken. Maar die spraakgestoordheid kan ook komen door hersenbeschading (tengevolge van een moeilijke ge boorte, ziekte of ongeval), of een so ciale, of een emotionele oorzaak heb ben." Deze kinderen nu komen op de Prof Groenschool terecht. Wel wordt er een streng toelatingssysteem gehanteerd, maar daar komen we straks nog op te rug. Ingrijpende verbouwing De officieuze start van de Prof. Groenschool kon plaatsvinden na een ingrijpende verbouwing van de voor malige Alexanderschool. Dat is aan de buitenzijde niet direkt te zien. Binnen is de school d.m.v. een gespecialiseerde verbouwing volledig aangepast voor het onderwijs aan slechthorende- en spraakgestoorde kinderen. Het lijkt overal muisstil. Voor een deel komt dat door de zachte vloerbedekking, die door de hele school ligt, maar ook door de speciale wanden en plafonds. Zelfs de deuren zijn speciaal aangepast, d.m.v. een borstelige onderkant, die voor een welhaast hermetische af sluiting zorgt. Doordat de wanden en de plafonds het geluid „absorberen", kun je gerust spreken van een optimale akoestische aanpassing. Geen geluidje gaat als het ware verloren. Niettemin bestaan er toch ook kon takten met het „buitenleven". De Prof. Groenschool staat in een zeer rustige straat in een boomwijk, maar door de DONDERDAG 15 DECEMBER 1977 Teleurstelling Toch kunnen er aan een samen werkingsschool ook negatieve aspekten kleven, waarover het schoolhoofd Kees Bor toch wel enigszins teleurgesteld is. „Omdat wij geen christelijke school zijn, stuit dat bij een aantal mensen op ver zet. Vooral de protestants-christelijke kant laat het afweten We zouden veel meer protestants-christelijke kinderen protestants-christelijke kinderen hebben kunnen plaatsen als de ouders niet zo onverzettelijk waren Nu gaan die kinderen in Utrecht naar school, waar wel een christelijke school voor slechthorende- en spraakgestoorde kin deren staat. De Prof Groenschool is voor een aantal protestants-christelijke kinderen veel gemakkelijker te berei ken. Mensen, die nu hun kind naar Utrecht sturen, wonen soms een paar straten verderop. Deze ouders vergeten dat zo'n specialistische school er alleen maar kon komen door een dergelijke samenwerking," aldus Kees Bor. De Prof. Groenschool. Ook spelenderwijs leren worden vaak gekonfronteerd met on wetendheid. Soms houden de ouders tegen beter weten in hun kinderen vast. Het Audiologisch Centrum in Amers foort heeft wel een maatschappelijk werkster in dienst voor dit soort zaken, maar het zou geweldig zijn als die bege leiding, die soms verschrikkelijk hard nodig is, vanuit school kwam. Sommige ouders voelen zichzelf zo verweven met hun kind, dat ze proble men scheppen voor zichzelf. Door schuldgevoelens gaan ze bijvoorbeeld het kind verwennen. Andere ouders stoten hun kind bewust of onbewust af, omdat ze niet kunnen aksepteren dat hun kind anders is. Met een goede, di- rekte begeleiding zouden dit soort pro blemen uit de wereld kunnen worden thuis in het buitengewoon onderwijs. Ook als hoofd, hoewel je het natuurlijk wel erg druk hebt. Als teamleider help je mee richting en sfeer te bepalen, je kunt voor een deel je eigen ideeën ver wezenlijken. Maar het belangrijkste is dat het kind zich prettig voelt," aldus Kees Bor. Prettig Prettig hebben de kinderen van de Prof. Groenschool het zeker. Een paar komen tenminste enthousiast de werk kamer van Kees Bor binnengerend om de Sinterklazen te laten zien, die ze hebben gemaakt. Op de Prof. Groen school is ook niet zo direkt sprake van een „schools" leven. Op de Prof. Groenschool zijn natuurlijk regels, Iji één van de kleinere ruimtes van de Prof. Groenschool krijgen de kinderen individueel les van logopediste Anneheke Bangma geholpen," pleit het hoofd van de Prof. maar de kinderen zijn toch wel wat Groenschool. vrijer als op de gewone lagere school. Dwalen Kleuters Kees Bor zit al zo'n elf jaar in het speciale onderwijs. Zo werkte hij in to taal zeven jaar met dove kinderen, waarvan vijf jaar in het Doveninstituut Elfatha in Voorburg. En vier jaar werkte hij met kinderen met leer- en op voedingsproblemen. Voordat hij hoofd van de Prof. Groenschool werd volgde hij een vier jaar durende kursus Spe cialisatie Gehoorgestoorden en Kees Bor kan zich nu volledig bevoegd noe men. „Ik vind het goed om te dwalen, voordat je je ergens definitief nestelt. Je doet overal ervaringen op, je leert ver schillende soorten onderwijs kennen. Roeping is wel een erg groot woord, het is überhaupt de vraag of je dat woord wel mag gebruiken. Ik voel me Wie denkt dat de Prof. Groenschool al volledig bezet is, vergist zich een beetje. In september is de Prof. Groen school officieus van start gegaan. Acht tien kinderen m de lagere schoolleeftijd krijgen thans les, maar ook een groeiend aantal kleuters komt de Prof. Groen school bevolken. Momenteel zijn dat er tien, maar dat aantal zal nog wel aan zienlijk groeien, meent Kees Bor „Het klinkt misschien een beetje gek, maar over twee jaar is de school misschien al te klein." De school kan momenteel plusminus 75 kinderen plaatsen. Dit alles bij elkaar bewijst dat de Prof. Groenschool in het buitengewoon onderwijs in Amersfoort een niet onbelangrijke plaats inneemt. enkelvoudige ramen vinden de geluiden van buiten vrij gemakkelijk hun weg naar binnen. Naast een aantal gewone lokalen be schikt de school ook over enige kleinere ruimten In deze ruimten krijgen de kinderen van de Prof. Groenschool in dividueel logopedische hulp, zoals ar- tikulaties, hplezen, hoortraining en extra hulp bij de taalontwikkeling. Eén van de vleugels van de school wordt gevormd door een dubbellokaal, dat veelal dienst doet als ontspannings- en een andere frekwentie, zodat ze elkaar niet storen. De lokalen beschikken ver der over een televisie - voor schooltele visie -, maar jammergenoeg heeft de Prof. Groenschool nog geen video apparatuur. Een grote wens van het schoolhoofd. „Dat zou wel ideaal zijn, omdat je dan de kinderen kunt laten zien hoe ze bijvoorbeeld spreken, zodat ze sneller begrijpen wat ze niet goed doen. En er zijn natuurlijk ook andere dingen met video mogelijk." Een ruim gymnastieklokaal (niet aan gepast) kompleteert de voorzieningen Onderzoek Om op de Prof. Groenschool geplaatst te worden, moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan. Hiervoor is een uitgebreid onderzoek noodzakelijk. Dat onderzoek gaat tal van achtergronden na. In de eerste plaats natuurlijk van het kind, maar ook met de ouders vindt een uitgebreid ge sprek plaats. Als we zitten te praten in de sfeervol ingerichte werkkamer van Kees Bor horen we, dat juist die ochtend een land is afgewezen. „Wij hanteren een aantal kriteria. Een paar hiervan zijn het kind moet normaal intelligent zijn. Het kind moet slechthorend zijn en niet doof, want dan wordt een school voor dove kinderen aangeraden. Vaak gaat het om kinderen die niet meer kunnen meeko men op de lagere school of op de kleuterschool Leertechnisch of emo tioneel. Dan volgt natuurlijk de logische vraag: wat moet er gebeuren? Dat is nogal een ingewikkelde procedure. Via de schoolarts, de schooladviesdienst, of de logopediste op de lagere school, het Audiologisch Centrum, wordt zo'n kind dan meestal aangemeld voor een school als de onze en begint het onderzoek van de toelatingskommissie. Daar zijn bij betrokken: een audioloog, een psycholoog, een logope diste. een K.N.O.-arts. Ikzelf doe het pedagogisch-didaktische onderzoek. Er wordt nagegaan hoe het gehoor van het kind is d.m.v. het maken van een audiogram. Wat is het voor een kind? Hoe is het met de spraak? Als het ge schikt is voor onze school, in welke groep komt het kind dan? Hoe is het met de algemene ontwikkeling gesteld? Eventuele leemtes? Motorische ont wikkeling? Sociale instelling? Enz. enz." Zo'n kind toelaten of afwijzen is geen kleinigheidje vindt Kees Bor. „Je bent daar bij betrokken. Door zo'n on derzoek krijg je te maken met taferelen als huilende moeders, vaders die het niet kunnen begrijpen, dat is wel eens moeilijk. Er zijn gelukkig ook ouders die blij zijn dat er eindelijk iets met hun probleemkind gaat gebeuren. Als één van de onderzoekers nee zegt, wordt plaatsing van het kind een twijfelachtige zaak. Maar meestal is er sprake van een eenstemmig oordeel. De toelatingskommissie doet ook de bege leiding van de kinderen die op school zijn toegelaten. Elk half jaar worden de kinderen weer uitgebreid getest en be keken." Begeleiding ouders Toch hebben ook de ouders een be langrijk aandeel in het onderzoek. Kees Bor: „Zij bepalen uiteindelijk of hun kind wordt geplaatst. Daarom wordt er logischerwijs ook veel aandacht besteed aan de beleiding van de ouders. We De kinderen zitten in een groepje rond „juf' José Elferink. Foto's Janus Visser Kees Bor: „Als teamleider help je mee richting en sfeer bepalen.' Door Dick van Rheenen kreativiteitsruimte. Voor de muziekles sen btóchikt de school over een goede geluidsapparatuur, die in een speciaal ingebouwde muziekkast staat. Een dubbele lichthoeveelheid, omdat slechthorende kinderen mede van het afzien van spraak (het liplezen) afhan kelijk zijn, zorgt er eveneens voor, dat er optimaal les kan worden gegeven op de Prof. Groenschool. Naast terugspreekapparatuur in ver scheidene lokalen, lopen de slecht horende kinderen op de Prof. Groen school met een hoortoestel op de borst, dat het spraakverstaan verhoogt. De leerkrachten dragen een zender die uit zendt op de FM band. Elke groep zit op op de Prof. Groenschool Aan de buitenzijde maakt de Prof. Groenschool nog een wat rommelige indruk, maar dat komt enkel door het feit, dat er nog geen nieuwe bomen en struiken zijn aangeplant en het grasperk nodig vernieuwd moet worden. Dit gaat in het voorjaar gebeuren. Samenwerkingsschool De Prof. Groenschool is een samen werkingsschool. In het bestuur van de school zijn vertegenwoordigd de protestants-christelijken, de katholie ken, de gemeente Amersfoort, het Audiologisch Centrum en de ouders Kinderen van alle gezindten kunnen dus op de Prof. Groenschool terecht. Het personeelsbestand vormt een redelijke afspiegeling van de verschillende ge loofsovertuigingen. De leerkrachten nemen „hun" groep met de geestelijke vorming voor hun rekening.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 11