Fraaie Flehite -agenda 1978 Malta, vakantie-eiland in de zon M TVMTOKO Goed voor een „kleintje vakantie" tussendoor 1 VAN DE 5000 trefpunt voor pfauteuvrteiKlen GRATIS KOPJE KOFFIE VOOR DE BALIE: één van de duizenden kerstbomen bij ons wacht op u, op uw kinderen, op een plaatsje in uw kamer. En als u dan toch komt, om hem op te halen, geniet dan van een Samen met een gezellig kerstmuziekje op de achtergrond bent u dan meteen in de kerstsfeer. Kerstbomen - kerststukjes losse materialen - sparretakken - hulst kerstballen - kerstboomverlichting U vindt 't allemaal. DE KANTELAAR ,,U bent gekanteld?" vroeg de politierechter aan de onfortuinlijke automobilist in 't beige gestreepte pak. ,,Ja, edele achtenswaardige, 't was een dubbeltje op z'n kant." ,,Ik denk meer een autootje op z'n kant. Hoe kwam dat allemaal?" ,,Het spreekwoord zegt dat 't ongeluk aanbrengt als een zwarte kat Je pad kruist, edele achtenswaardige. Nou ja, en toen kwam er plot seling zo'n zwart kreng voor m'n wielen. Dus ik gooide m'n stuur om." ,,U gooide nog veel méér om. Eerst een verkeersgeleider van een vluchtheuvel, daarna een waarschuwingsteken, dan die lantaarnpaal en tot slot dat tuinhek en uw eigen auto. Had u niet met een gewone bocht om die poes heen kunnen rijden?" ,,lk probeerde een gewone bocht te maken." „Hm. Dan hoop ik dat ik u nooit tegenkom als u een gewone bocht maakt." ,,Maar de zaak is uit de hand gelopen ,,Ja, daar hebt u een handje van, gezien uw strafblad." „Maar dat ligt toch voor de hand, edele achtenswaardige! Je wilt zo'n dier niet doodrijden, dus je gooit je stuur om en gaat op je rem staan." ,,Uit de gevolgen krijg ik meer de indruk, dat u uw rem omeooide en op uw stuur ging staan. Want bij een normale uitwijkmanoeuvre draai je het stuur maar een paar graden en dan draai je het direct weer terug." ,,Dat kón niet, edele acht Want die poes kwam van die vlucht heuvel en ik moest dus óók nog om die vluchtheuvel heen! Dat deed me kantelen." ,,En u bent er dwars overheen gereden. En dan nog links van de andere rijbaan terecht gekomen en de stoep opgegaan en door dat tuin hek heen gestoten. Dat hek deed de auto pas kantelen." „Daar wil ik m'n handen van afhouden." „Dan had u uw auto daar vanaf moeten houden. Nou zitten we met de brokken. U wilde ook de schade niet vergoeden. „Ik wil wel de schade vergoeden, maar ik héb al zoveel schade aan m'n auto. Ik kan niet alles betalen. Laat de gemeente ook wat betalen. Die hebben daar zó stom die vluchtheuvel aangelegd dat je geeneens kan uitwijken." „Die schade is voor üw verantwoording. De gemeente heeft de boel niet vernield. Bent u niet verzekerd?" „Ik was behoorlijk verzekerd, maar de verzekering heeft de polis vorige keer opgezegd." „Ja, u was een erg onvoordelige klant voor de verzekeringsmaat schappij. U had acht aanrijdingen in twee maanden En allemaal met eigen schuld!" „En nou red ik een poes 't leven en nou zal 't me nog weer gevange nisstraf kosten! Mag ik soms niet uitwijken?" „U mag uitwijken als dat kan. Maar dan moet u ook weer terugkeren in uw route, dus op uw eigen rijbaan, en niet doorrazen naar links en overal doorhéén rammen." De getuigen bevestigden, dat verdachte roekeloos reed en vermoe delijk met te hoge snelheid het kruispunt overstak. De officier eiste daarop wegens het in gevaar brengen van het verkeer en gezien het strafblad van deze weggebruiker f500,- boete of drie weken en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. „Als ik de schade moet betalen, blijft er geen geld over voor een boete," klaagde de onfortuinlijke automobilist. „Hebt u dan liever een gevangenisstraf?" informeerde de politie rechter. „Nee, ik heb liever een nieuwe auto." De officier interruppeerde: „Dit tekent de mentaliteit van deze figuur. Hij moest inzien dat hij de schade kan vergoeden door zijn auto te verkopen en dat hij er ver standiger aan doet, niet meer in een auto te gaan rijden." De politierechter knikte wijs en vonniste met een week onvoor waardelijk en een week voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar, waarin de gehele schade moet zijn vergoed, alsmede een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. „Dan gaat u maar een jaar lópen. Dat is voordeliger voor u en veiliger voor de andere weggebruikers." „Ik weet wel, dat ik nooit meer opzij ga bromde deze kantelaar. d'ARGENTY „Zo... en nu nog eenmaal zonder de grote trom" „Als je niet speelt, hebben we mis schien sneller een lift" PC /cRDAG 15 DECEMBER 1977 LEUSDER KRANT Pittoreske haven vanwaar de vissers uitvaren om nog volgens oude tradi ties de vis binnen te halen. AMERSFOORT - Museum Flehite heeft zojuist haar vierde agenda uitgegeven. Een agenda, die voor 1978 gewijd is aan de grachten, muren en poorten van Amersfoort. De agenda kost f 15,00, is geïllu streerd met een schat aan te keningen (krijt, potlood, pen), et sen, aquarels en olieverven uit eigen bezit, en heeft per week bladzijde ruime mogelijkheden voor notities. De reprodukties zijn uitgevoerd in zwart-wit. De opbrengst van de agenda verkoop is geheel bestemd voor de restauratie, die Museum Flehite sinds enige jaren ondergaat. In 1975 werd het fraai gerestaureerde pand Breestraat 76 in gebruik ge nomen. Momenteel is men doende met het pand Breestraat 78, het hoofdgebouw van het museum- komplex De Koppelpoort, vele malen door kunstenaars vereeuwigd, vindt u in de agenda vanaf diverse punten weergegeven. Een interessante ge wassen pen- en penseeltekening van de binnenzijde van de Kop pelpoort aan de noordwestzijde van de stad, met een weelderige groei van hoge bomen, is van de hand van de 17e eeuwse tekenaar- schilder Roeland Roghman. Uit 1885 dateert de aquarel van M. W. Snijtink, die de Koppelpoort laat zien vóór de restauratie. Uit 1911 stamt de aardige krijttekening van Ido Wiersma, die de Poort tekende vanaf de Grote Koppel, met op de brug een huifkar met paard. Heel fraai is ook de tekening van H. J. Wolter van de Koppelpoort na de restauratie van 1886. Van de bekende Nederlandse schilder Cornells Springer is er een zéér romantische crayontekening van het Sekretarishuisje en de Dieventoren binnen de muurhuizen. Een groot aantal tekeningen en schilderijen is gewijd aan de Kamperbinnenpoort, van welke ik die van Alphons Bay ens uit 1918 de beste vind. In dezelfde stijl is ervan hem een tekening, in olieverf en met de pen op papier, van het Sluisje binnen de Muurhuizen. Er zijn ook tekeningen van afge broken poorten als de Bloemen- daalse binnen- èn buiten poorten, de Utrechtse poort, de Slijkpoort, de Koningspoort, de Sint Andries- Van de andere waterpoort, Monnikendam, zijn de afbeeldin gen, die zijn opgenomen, wat min der direkt op de poort zelf gericht, behalve de gewassen tekening van F. A. Milatz van omstreeks 1800. Op de ets naar een tekening van Paul van Lienden uit 1759 ziet men één der torens van Monnikendam met rechts de garen- en bom- basijden bleekerij, oftewel de stadsblekenjen. Uit 1900 is een allerplezierigste krijttekening van de brug van de Kamperbinnenpoort, van vöör de restauratie. poort. Opvallend is de potlood tekening van de Utrechtse poort uit de eerste helft van del 7 e eeuw van Jan van Goyen. Wanneer u de Flehite-agenda koopt - een nuttig geschenk voor het nieuwe jaar - steunt u het restauratieprojekt, dat uw aandacht en bijdrage nodig heeft. Getuige de vele reprodukties in de agenda van Flehite: té veel is in de voorafgaande eeuwen onder de slopershamer vernietigd! Anco Mali 0I300.now i'.'9qt Lttrr Amsterdamseweg 139 - Amersfoort - Tel. 033-17031 Neerlands grootste tuincentrum, vlak bij u in de buurt! Voor wie voor- of najaar als ideale vakantie-tijd prefereert, al dan niet om de grote vakantie-drukte te vermijden, is een verblijf op Malta aan te bevelen. Of als men nog een weekje vakantie tegoed heeft en men dan begrijpelijk het nog (of weer, kille Hollandse klimaat wil ruilen voor wat zon en warmte, kan Malta naast Mallorca, Spaanse kust, Madeira, een zeer aantrekkelijk alternatief genoemde worden. NB: maandag 19 december de hele dag geopend (dus ook's morgens) 20-21-22 en 23 december ook 's avonds open tot 9 uur. Typisch voorbeeld van de boten zoals ze ook heden ten dage nog worden gemaakt. maatschappij hebben. Die is er dan ook: Air Malta, even klein als het eiland zelf, maar ze functioneert goed, vooral dankzij het toerisme. Wekelijks brengt ze honderden toe risten uit verschillende steden in Europa (o.a. uit Amsterdam, ca. 23 uur vliegen) en Noord-Afrika naar haar eiland. Een vakantie op Malta hoeft niet duur te zijn. De hotelprijzen liggen zeker een 40 procent lager dan in Nederland en er zijn er vele en goede, zelfs één met Casino. Eten en drinken staat op ongeveer 50%. Hier en daar kan men nog echt „En gels" dineren, d.w.z. dasje om en in het lang. Hoewel Malta een dicht bussennet heeft p een spoorlijn ont breekt - huurt men graag een auto(tje) voor een zeer schappelijke prijs. Men krijgt er dan een rechts stuur en linkerpook bij cadeau, want het verkeer houdt links. De munteenheid is het Maltese Pond en heeft een waarde van zes gulden. Voor het overige laten de foto's spreken. „ELCK WAT WILS" De bevolking is, zoals gezegd, hartelijk, eenvoudig, niet rijk, klein van stuk en afkomstig uit de diverse landen rond de Middellandse Zee. Malta heeft door de eeuwen heen geschiedenis gemaakt: de Phoeni- ciërs zaten al op het eiland zo'n 2.000 jaar voor Christus, uit welke periode de tempel Hagar Qim stamt; ook de Apostel Paulus was op het eiland, min of meer gedwon gen door een schipbreuk; de Engel sen beschouwden Malta als een be langrijk steunpunt in de Middellanse Zee (1802-1964). NIET DUUR Malta, hoe klein ook - ongeveer 14 bij 27 kilometer - met 320.000 inwoners zeer dicht bevolkt, biedt „elck wat wils". Wie van zon en strand houdt, zich interesseert voor geschiedenis en oudheidkunde, door interessante oude steden wil slenteren, leuke pittoreske dorpen wil bezoeken, en een vriendelijke bevolking wil ontmoeten, kan op Malta aan zijn trekken komen. Met natuurschoon mag Malta dan niet zó rijk gezegend zijn, toch is elke plaats interessant. De ligging, namelijk 92 kilometer ten zuiden van Sicilië en daarmee zuidelijker dan Tunis, de warmte met vaak een verkoelende zeewind en een nor male portie regen, maken een ver blijf zeer aangenaam. Sinds 1974 is Malta een re- pubhek: zoals gebruikelijk bij ver krijging van zelfstandigheid, moest ook Malta haar eigen luchtvaart-

Leusder Krant | 1977 | | pagina 14