DUIKEN MAAR .eusder Krant - algemeen DONDERDAG 15 DECEMBER 1977 15 Joop de Wilde dook tussen Antilliaanse koraalriffen NATUURRESERVATEN houding van Nico Roozendaal zelf over te nemen die hij demonstreerde toen hi| uit handen van Mr. Paul Boersma, voorzitter v»t de N O 8 het eerste exemplaar mocht ont vangen. Bij die gelegenheid zei hij te beseffen dat inzichten en methoden kunnen veranderen, dat er ongetwijfeld nog onvolkomenheden zouden zi|n en dat hij daarom het boek ook graag zou willen zien als een "levend boek". Een boek dat regelmatig zou kunnen worden aangepast Een taak die Nico Roozendaal onmogelijk alleen zal kunnen vervullen. Daar voor zal het noodzakelijk zijn dat ieder die met het boek werkt zijn op- en aanmerkingen aan de schrijver doorgeeft zodat een regel matige evaluatie mogelijk zal zijn Bij de uitgave, die verzorgd is door de N O B is ver standig gekozen voor een losbladig systeem zodat eenvoudig aanpassingen kunnen geschie den. "Duiken maar is bi) het bonds- bureau verkrijgbaar tegen een vergoeding van 11 17,50 J.d. W. NIEUWS UIT DE LEUSDENSE KERKEN KERSTBIJEENKOMSTEN LISIDU- NAHOF Donderdag 22 december is er om 14.30 uur een bijeenkomst in Lisiduna- hof, waar ook de medewerkenden aan de Kapeldienst worden verwacht, en zij vanaf 14.00 uur. Om 19 00 uur is er een bijeenkomst, waarop de medewerkenden als gast worden verwacht. Eerste Kerstdag is er 's morgens om 9.30 uur een gezamenlijke dienst onder leiding van ds. Willemse en Pastoor Van der Steen. Willen de medewerkenden om 8.45 uur aanwezig zijn? WERELDDIAKONAAT De diakonie van de Hervormde Ge meente Leusden stelt zich garant voor twee projekten. het werk in Oost- Europa en de Vluchtelingen in de we reld. Voor beide projekten wil men 2.000,-- bijeenbrengen. INTERIEUR DORPSKERK De Renovatiegroep Dorpskerk Leus- den-Zuid zint op een aktieve geld werving in de gemeente om het in terieur van de Dorpskerk te res taureren. Men zoekt in de eerste plaats naar iemand, die tijdens de werkzaam heden deskundig toezicht wil houden op de uitvoering. In de tweede plaats is storting van gelden welkom op postgiro 3100 ten name van Bouwfonds Neder lands Hervormde Kerk Leusden-Zuid. KERSTVIERING OUDERE GEMEEN TELEDEN LEUSDEN-ZUID Donderdag 22 december om 16.00 uur wordt met de oudere gemeente leden het Kerstfeest gevierd. De middag wordt besloten met een broodmaaltijd. Ook de ouderen van de Gereformeerde Kerk zi|n van harte welkom. Voor ver voersproblemen kunt u bellen- mevr. Van Loenen, 41040 of mevr. Sjoerds, 40456. INTERKERKELIJKE VROUWEN KONTAKTGROEP Woensdag 21 december zal er in de Marcuskerk gezamenlijk gezongen worden, en zal het Kerstdeklamatorium „En er was geen plaats" gelezen worden. Aanvang 19.45 uur. de k zeebaars boven kokerwormen. Men weet echter niet wat de toekomst zal gaan bieden. Zowel Bonaire als Curasao pro beren in toenemende mate een graantje mee te pikken van de toeristenstroom die vanouds vooral naar Aruba trekt. Dat zou kunnen be tekenen dat er meer toeristen zullen komen Kokerwormen met gestapelde tentakelkransen. en zijn zeker met agressief. Het zijn meestal de speervissers die beducht moeten zijn voor haaien daar zij het nog wel eens voorzien heb ben op hun buit. Het laatste geregistreerde onge val meteen haai dateert alweer van 1936 toen een der eilandbewoners bij het uitspoelen van de ingewanden van een geit werd aange vallen en gebeten. SPEERVISSERS Speervissers vormen dan ook een groter pro bleem voor de riffen en degene die van haar schoonheid willen genieten dan haaien of ander ongeregeld wild. Van oudsher hebben de eilandbewoners de riffen en haar bewo ners gezien als hun "persoonlijk eigendom" met dezelfde mentaliteit die ook de Neder landse jutter doet geloven dat alles wat uit de zee aanspoelt zijn eigendom is Mede door deze mentaliteit beschouwt de eilandbewo ner speervissen als de meest normale zaak. Voor de toeristen ligt dat anders zij willen heel graag speervissen, maar desondanks eerbiedigen zij een speervis-verbod- vooral de Amerikaanse toeristen Vooral op Aruba, waar de toeristenindustrie als gezegd belangrijker is dan op de andere Rifbouwende koraalsoorten. eilanden, speelde het speervisprobleem, om dat de riffen van Aruba zo veel kleiner van omvang zijn dan de riffen van Bonaire en Curasao. Aruba kent in tegenstelling tot de andere eilanden grote zandstranden waar geen riffen voorkomen. Het bekende rif is het Arashi rif waarop ook een scheepswrak ligt. In het verleden heeft men al eens ge tracht om samen met de hotels te komen tot een bescherming van het Arashi rif hetgeen ook de goedkeuring kreeg van de eilandsre gering Toen lanceerde een Amerikaanse in dustrie -Wheeler's Industry - een plan om daar in de buurt een onderwatertunnel te bou wen meteen tweeledig doelDe mogelijkheid om de onderwaterapparatuur die Wheeler maakt in de praktijk te kunnen testen en om toeristen die niet tot duiken in staat waren, toch de pracht van de koraalriffen te kunnen laten zien. De algehele recessie gooide roet in het eten Hoewel het project niet defini- ref van de baan is. is het voorlopig wel in de ijskast gezet Wel heeft men plannen in voorbereiding en grotendeels reeds gereed voor Bonaire Op dit eiland geldt reeds een speervisverbod en een verbod om koraal te plukken In feite betekent dit reeds het be reiken van een reservaatsstatus. Hoewel er overal vrij mag worden gedoken, wordt dit in de praktijk beperkt doordat er slechts via een tweetal commerciële instellingen lucht verkrijgbaar is en gedoken kan worden Deze twee instellingen zi|n Aqua Venture en Ma rina welke beiden tot hotels behoren. Aqua Venture kent een 80 vaste leden en biedt dageli|ks aan 15 tot 20duikers excursiemo- gelijkheden. Marina is van beperkte omvang, Beiden instanties zijn de natuur zeer vrien delijk gestemd en er bestaat een zeer goede verstandhouding met het CARMABI "Wat dat betreft", zegt Ingvar Knstensen, "is er voor Bonaire nog geen vuiltje aan de lucht. Het aantal toeristen dat dagelijks kan dui ken is beperkt door de beperkte accomoda te en de accomodate wordt slechts gele verd door een tweetal instellingen waarin wij het grootste vertrouwen hebben". de interesse van de toerisenindustne toeneemt en daarmee de mogelijkheden tot duiken. Vanuit CARMABI heeft men daarom ook wel plannen om de riffen een natuurreservaatsto- tus te geven. In samenwerking met de IUCN, een afdeling van de United Nations, tracht men voor Bonaire een model voor een na tuurreservaat te ontwerpen dat tevens als voorbeeld zou kunnen dienen voor de andere eilanden in het Caraibisch gebied. Ook de ei- landregenng is voor dit plan reeds benaderd De verwachtingen zijn dat tegen het einde van dit jaar of anders volgend jaar de plan nen gerealiseerd kunnen worden Daarna zou Curasao kunnen volgen om vervolgens hot model te kunnen toepassen tot zelfs op de Bahama's. Voor Curacao geldt reeds se dert een half jaar een verbod op koraalpluk- ken en speervissen. Koraalplukken wordt zelfs als een misdaad aangemerkt. De gemid delde Antilliaan ziet dit echter als flauwe kul. Het grote probleem waarmee men dan ook geconfronteerd wordt, is niet het komen tot een goede beschermende wetgeving of het verkrijgen van de natuurreservaat status voor de riffen, maar het omvormen van de mentaliteit van de eilandbewoner en begrip aan te kweken voor de noodzaak van rif bescherming. OPTIMALE RIF EXPLOITATIE Kristensen zegt daarover "Kijk, wij zijn bij zonder reëel van instelling. Er wordt hier door vijf beroepsmensen gevist op aquarium vissen. Niets op tegen zolang er geen overbe- vissing plaatsvindt We hebben niets tegen het duiken van toeristen op de riffen. Wij vin den dat men met zo min mogelijk hinder het rif optimaal moet exploiteren We moeten daarbii echter wel beseffen dat het rif kwets baar is en dat we gezamenhjk^noeterwoeken naar de wegen om het rif optimaal te kun nen exploiteren. Dat kan inhouden dat we met de vijf vergunninghouders voor de vangst van aquariumvissen per soort zullen moe ten bepalen hoeveel er gevangen kunnen worden Want ook hier geldt het gevaar van te selectieve bevissing. Indien er veel dui kers op een rif komen, loopt het rif toch be schadigingen op. En duiker stoot eens tegen een koraal en het breekt af. Hij gaat er op zitten of staan en hot wordt gekwetst. En daarnaast is er het probleem van het slib. Waar gedoken wordt wordt de bodem in be roering gebracht en warrelt er slib op. Koraal bezit slechts in beperkte mate de mogelijk heid tot zelfreiniging Op grond daarvan zou het mogelijk zijn dat maatregelen genomen moeten worden om van tijd tot tijd het rif de gelegenheid te geven tot herstellen Dat men gedurende een jaar bijvoorbeeld een be paald rif openstelt voor duikers om daarna een ander gebied aan te wijzen Wat echter voor op dient te staan is het feit dat we de eiland bewoners en de toeristen dienen te overtui gen dat het behoud van het rif een absolute noodzaak is. Dat zullen we moeten doen via instruktie en voorlichting via radio, televisie en dagbladen. Dat is de enige manier om te komen tot een optimale exploitatie zonder dat er blijvende schade voor het rif onstaat", aldus Ingvar Kristensen Joop de Wilde Dankzij de fantastische medewerking van Erik van Dijk en Maureen Butter, twee Nederlandse studenten die bihei CARMABI in het kader van hun studie biologie veldon derzoek doen waren ut? m de gelegenheid op de mooiste nfplekjes van Curacao te duiken. Enk van Dijk doet onderzoek naar de begrazing van het nf. Dokterswssen. pape- gaaivissen en de zwarte zeeegels zijn de grootste grazers van het rif. Zij grazen ech ter niet alleen de algen van het nf, maar nemen bij het grazen ook kalksubtraat mee. De verwachtingen waren dat indien geen begrazing zou plaatsvinden het nf binnen de kortste keren overwoekerd zou zijn door de algen. Om de invloed van de algen en de imioed \an de grazers te kunnen bestuderen maakte Erik van Di/k een aantal grote kooien waarmee hij acht stukken nf vanm- kon afschermen. De kooien werden zo ontwor pen dat bij de ene kooi bijvoorbeeld wel de vissen toegang hadden maar geen zceegels terwijl in andere kooien ww wel zeeegels toegang hadden maar weer geen vissen Ge durende een 500 duiken samen met colle ga Marlies U'apstra volgde bij het graaspro ces. In tegenstelling tot de verwachtingen bleek het koraal zich te kunnen handhenen ook indien met voldoende gegraasd werd. Dat zou kunnen betekenen dat de koralen eigen verdedigingsmechanismen hebben te gen algen of dat de aangroei veel kleiner is dan tot nu toe verwacht werd. Maureen But ter onderzoekt op Curacao de parasieten die in het koraalweefsel leien. En met name of de aanwezigheid van parasieten van invloed is op de massa van het gevormde koraalweef- seL Alvorens Maureen mstaai was de invloed van Je parasieten op het weefsel te kunnen onder zoeken moest zij een methode ontwerpen om de hoeveelheid levend weefsel per ko raalmonster te kim nen kwanriftceren. De koralen worden nadat zij uit zee opgehaald zijn, eerst op het juiste formaat gezaagd. Vervolgens gaan zij in de diepvries. Na weer ontdooid te zijn wordt met behulp van een waterpistool zoals ook door een tandarts wordt gebruikt het weefsel los gespoten van het kalksubtraat. Het weefsel wordt vervolgens in een centrifuge geplaatst om weefsel en vocht te kunnen scheiden. Behalve dat Maureen de rol van de para sieten onderzoekt kijkt zij ook naar de plaats waar zij voorkomen binnen het ko raal en of mogelijk stroomrichting en licht inval hierbij van invloed kunnen zijn Hoe wel het onderzoek nog niet is beëindigd, zijn er toch al een aantal merkwaardige con clusies. Zo blijkt bijvoorbeeld dat koralen met veel parasieren over een grotere hoe veelheid weefsel beschikken. Om erachter te kunnen komen wat er binnen het weef sel gebeurt doet zij onderzoek naar de maag inhoud van de parasieten. Deze blijkt zoo.x- anthellea te bevatten, eencellige algen die binnen het koraal leven De bekken van de parasieten lijken te groot om zelf de microscopisch kleine zooxanthcllea te eten Nu ze toch in zijn maag aangetroffen worden zou dat betekenen dat de parasiet inderdaad weefsel eet. Zowel Enk van Dijk als Maureen Butter hebben toegezegd na tenigkeer in Holland over hun studies en hun eindbevindmgen te zullen publiceren in Onderwatersport. school barbelen mei op de achtergrond hersenkoraal. staan richtte het onderzoek van het Instituut zich voornamelijk op de visserij. Het onder zoek wees uit dat de riffen zo smal zijn dat van een grootscheepse visserij geen sprake zou kunnen zijn. De totale vangstopbrengsten bedroegen een 500 ton per jaar die verdeeld dienden te worden over een 360 vissers. Een opbrengst van nog geen twee ton per |aar per visser hetgeen neer kwam op een dagop brengst van fl 5,- per visser. Onderzoek wees uit dat de totale produktie door de be perktheid van de riffen nauwelijks zou kun nen worden opgevoerd. Verbetering van de vangstmethoden zou dan ook slechts zin hebben indien het aantal vissers drastisch be perkt zou worden. Maar het tegendeel ge schiedde een grote schare speervissers kwam letterlijk de laatste buit binnenhalen en toen was er haast geen vis meer. Geconfronteerd met deze harde cijfers stopte het CARMABI na een onderzoekpenode van tien jaar het visscrijproject en schakelde men geheel over op het pure onderzoek der koraal riffen. KORAALRIF PROJECT Het koraal rifproject dient met alleen een be langrijk beter inzicht te geven op het reilen en zeilen van plantaardig en dierlijk leven op de koraalriffen van het Caraibisch gebied, maar ook de antwoorden op de vragen hoe de koraalriffen optimaal gebruikt kunnen wor den, vooral ook wat betreft de toeristenindus trie Voor dit project ontvangt het CARMABI geldelijke steun uit de ontwikkelingsfondsen van de Nederlandse regering. De bezetting van het instituut bestaat uit drie vaste wetenschap pelijke stafleden, plus elf administratieve en technische medewerkers Het instituut bete kent een doorgangshuis voor zo'n tien tot twintig wetenschappers uil de gehele wereld die in het kader van hun studie veldonderzoek komen doen op de koraalriffen. De eisen die gesteld worden aan deze studenten of weten schappers is dat het onderwerp van hun studie past binnen het totale koraalrifproject" van het CARMABI, dan wel dat de kosten van hun onderzoek volledig door hen zelf worden ge dragen. Do direkteur van het CARMABI is momenteel Ingvar Kristensen, ondanks zijn Skandinavische naam een pure Hollander. Ingvar Kristensen is verbonden aan het NIOZ- Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee - en gedetacheerd bi| het CARMABI Daarmee is er tevens een nauwe band gecreëerd tussen het NIOZ en het CARMABI Er bestaat ook een zeer nauwe samenwerking tussen het CARMABI en de andere biologische onderzoekstations in het Caraibisch gebied. Deze onderzoekstations zijn verenigd in de "Association Island Marine Laboratories in the Caribbean". Deze associatie komt eens per jaar bijeen om de resultaten van de verschil lende onderzoeken uit te wisselen. Belangrijke bijeenkomsten voor overleg en voor uitwisse ling van ervaringen. Het CARMABI is een echt veldstation waar het accent van de on derzoekingen ligt op het veldwerk. Veldwerk dat bij het CARMABI duiken betekent. Ten behoeve van dit duikwerk beschikt het instituut over een drietal boten, dertien com plete duikuitrustingen en drie beroepsduikers die als standby fungeren voor de onderzoekers Met de veiligheid wordt het zeer nauw geno men. Studenten die een onderzoek komen verrichten aan het instituut moeten in het bezit zijn van een duikbrevet Het buddysy steem wordt zeer streng gehandhaafd, en in dien de onderzoekers in hun werk onderwa ter verdiept zijn wordt de omgeving bewaakt door een der beroepsduikers. De gevaren die te verwachten zijn van de zijde van haaien of baracuda's zijn ook op de eilanden te ver waarlozen Haaien laten zich nauwelijks zien Betrouwbaardere lieden dan ondergetekende hebben eens gezegd "De grootste hartewens van elke beroepsschrijver, zoals bv. journalis ten, is om tenminste eenmaal in hun leven een boek te schrijven De praktijk leert dat slechts een zeer klein percentage deze hartewens weet waar te maken De uitvluchten zijn zo eenvou dig. het is zulk mooi weer, ik moet mijn huis schilderen, mijn dochter rs ziek of dom weg ik ga veel liever lekker duiken. Als het voor beroepsschrijvers al zo moeilijk is de wens om te zetten in de daad hoeveel groter is dan niet het probleem voorde rasechte amateur die op een kwaad moment het in zijn kop krijgt om een boek te willen schrijven Alle teleur stellingen die op zo'n moment voorspelbaar zijn zi|n Nico Rozendaaf met bespaard ge bleven bij het sdirijven van zijn "Duiken maarHoewel hij zelf te bescheiden zal zijn om er publiekelijk voor uit te komen, mag rustig worden aangenomen dat Nico Roozendaal de afgelopen jaren heel wat vrije uren en dus duikuren heeft moeten laten schieten en heel wat tegenslagen heeft moe ten overwinnen om "Duiken maar van de grond te krijgen Ik geloof dat iedereen binnen de duiksport die ook maar ergens iets te maken heeft met de opleiding ontzettend dankbaar moet zijn dat hij dat heeft willen doen. Het is eigenlijk verwonderlijk en mis Bekerspons met vlindervissen. schien wel wat beschamend dat met eerder aandacht is besteed aan de praktijk van de op leidingen. Al te lang heeft het accent te sterk gelegen op de theoretische kantep en bestond er geen literatuur hoe men de theorie in prak tijk zou kunnen brengen. Hoe je volgens een weloverwogen programma "krabbelaars" tot goede duikers om zou kunnen vormen Nico Roozendaal is daarbij niet over één nacht ijs gegaan Dat leert reeds een blik in de drie pagina's lange inhoud. Meer dan 125 fa cetten van de duiksport worden daarin ver meld en verwijzen naar de in het boek beschre- von oefenstof. Gelukkig heeft de schrijver zich niet willen beperken tot de zuivere duiktech- nische zaken maar eveneens aandacht willen besteden aan belangrijke zaken als overtrai ning. aftraining, vaartechnieken en de kunst van het touwknopen. Wie de hoofdstukken over duiktechmsche zaken doorleest krijgt bewondering voor de nauwkeurige analyses die aan het schrijven vooraf moeten zi|n ge gaan en kan slechts gissen naar de ontelbare uren die aan research moeten zi|n besteed om tot een zo volledig geslaagd resultaat te kunnen komen. Maar het is goed de kritische Zeeveer en het zeer kostbare zwarte koraal. (Van de redaktie). LEUSDEN - De Leusdenaar I iop de Wilde was enige tijd ge-1 den op de Nederlandse Antillen, sar hij in de gelegenheid was grote hobby, duiken, te •oefenen. Joop, die naast zijn ;rk op de publiciteitsafdeling in Philips Fonografische indu-1 rie, ook eindredakteur is van het „Onderwatersport" van de! "Ttderlandse Onderwater- J lortbond, schreef een artikel! er zijn boeiende verblijf tussen Antilliaanse koraalriffen voor i blad. Boeiend genoeg om dit in deze koude dagen van" scember over te nemen in del Nisder Krant. j nterview met Ingvar Kristensen ran Carmabi xle passaatwind die ook de dividivibo- un zo krakteristieke vorm geven, maakt Emaatvan Cure ao bijzonder eantrek- k un de noordkant van het Caraibisch ei- it lange oceaandeining de golven toren- angs de rifrand omhoog doet spuiten is zuidkant van het eiland de passaatwind rtijks in staat het oppervlak te beroeren 30 kent steile flanken en van de kust 9met direct in een paar meter diep wa- •ip blauw water gekenmerkt door een Helderheid maar zeker ook door zijn Irijkdom aan koralen. Afhankelijk van uis strekt het koraalplateau zich uit ■•ge tientallen meters uit de kant tot een ■-onderd meter. Dan buigt het rif sterk ïtoeden en daalt het in een steile helling 9rote diepten "De Blauwe Rand", «kant punt waar het plateau eindigt en Nrpe daling naar de diepte begint Maar llten Curacao kent zulke fantastische Ook Aruba en Bonaire zijn er rijkelijk jszegend De eilanden hebben veel bc- deze riffenpracht. Het belang van wlerwatertoerisme is de laatste jaren toegenomen. Maar de komst van de •viatertoeristen bracht ook het gevaar milieuverstoringen en vernielingen Ook het op commerciële basis vangen van ko «n voor de aquariumindustrie, het oogsten •oralen voor de souveniermarkt en het ote schaal beoefenen van de speervisse- imden in belangrijke mate een bedrei- wor de riffen en haar bewoners. Hoewel Ntn van Aruba biologisch gezien van min- faarde zijn dan de riffen van Curacao toaire, speelde in verband met de toeris- ëustrie die op Aruba het meest floreert, *at probleem het eerst. IAIBISCH MARINE BIOLOGISCH 'ITUUT 'trd reeds enige jaren geleden onderkend 'httCARMABI. het Caraibisch Marine Bio- Instituut op Curacao Dit instituut in 1956 met de opzet om ten ft? van de eilanden zowel zuiver als toe- 'Usetenschappelijk onderzoek der zee nichten De eerste tien jaar van zijn be-

Leusder Krant | 1977 | | pagina 15