iene Hackman houdt niet van het domino-spel; 'eter Yates blijft in ,The Deep' aan de oppervlakte ikoti VEEL ACTIVITEITEN IN „DE TIL" [-j- 'a eusder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 15 DECEMBER 1977 23 OR BERT VOS illERSFOORT - Deze week in ieder geval vier nieuwe films in de jersfoortse theaters. Dat is in de eerste plaats de avonturenfilm eDeep" (De Diepte) van regisseur Peter Yates, gebaseerd op de Ijknamige roman van Peter Benchley, Stanley Kramers' verfilming [de roman „Het Domino-principe" van de Amerikaanse schrijver 1 Kennedy, en verder in het Duo-duo de Nederlandse première Idesexfilm „Spiegel der lusten" en de Chinese aktiefilm „Shaolin lingers". (DOMINO-PRINCIPE glsseur Stanley Kramer le- teeen goede, spannende po lk thriller af met zijn film „Het jiino-principe" naar het ge- jamige boek van Adam Ken- (,met in de hoofdrollen Gene liman als Roy Tucker, Jdice Bergen als zijn vrouw El- |Bichard Widmark als Marvin en Eli Wallach als ge el Tom Reeser. Domino-principe, is het ver van de man Tucker, die is moord in de gevangenis zit. moord, die hij niet heeft tan. Hij wordt door een wat du- s figuur uit de gevangenis ge il en dan blijkt, dat Tucker in den is gevallen van één van de skaanse geheime diensten, ïider leiding staat van generaal Tom Reser, gespeeld door Eli Wal lach. Er wordt hem heel wat beloofd en het meeste gaat dan ook in vervul ling. Maar voor wat hoort wat en tenslotte ontdekt Tucker wat er van hem - een scherpschutter - wordt verwacht. Hij moet een hoogge plaatst figuur uit de Amerikaanse samenleving doodschieten. Hij weigert, maar met zijn vrouw als inzet doet hij, wat er van hem ge vraagd wordt Er zijn echter teveel mensen bij deze aktie betrokken geweest. En de praktijk leert, dat als de mam die de orders heeft gegeven, in paniek raakt, dat dan de dominostenen omvallen als kegels. Marvin Tagge (Richard Widmark), de man die hem uit de gevangenis haalde en hem verder had begeleid, wordt in zijn wagen opgeblazen. Tucker's vrouw wordt gedood. Hij blijft alleen over in zijn door de geheime dienst tuit: Kuifje en de blauwe sinaasappel. <\MIDE geleden heb ik een fascinerend jelezen. Over pyramides Uweet 1 dingen, waar ze in Egypte er I van hebben Cheops en zo 'ige bouwwerken. Zouden ze nu ier kunnen bouwen. Zou onbe- r zijn. Het zou - met de aller- fcste middelen - zes jaar duren rnog Drie miljard dollar moei pintle dan kosten. Bijna twaalf J) gulden Toch is er iets aan de Inef die pyramides. In Amerika Jer nu langzamerhand achterge- 1 maar daar zijn ze altijd al een k vlotter geweest dan wij hier in Europa. Tides leveren een bijzondere fop De kracht der pyramiden, f men dat. Knappe koppen n uitgevonden, dat de vorm van ftsmide, gebouwd volgens be- I. vastgestelde maten (een hoek graden) en zuiver gericht in 'Uidrichting, energie oplevert, 've energie. Heeft iels temaken Vdmagnetisme en kosmische I Die werken op elkaar in of zo. I hancf/ge Tsjech heeft er jaren P een patent op gevraagd én •sn jaar) gekregen ook, ook al t niet aantonen, waaróm zijn Pies/es in zi/n pyramide na el- lia/en te zijn gebruikt weer vli/m- 7 en als nieuw werden merika is een heel lukratieve f ontstaan in allerlei pyramiden |w kleine. De grote hebben de een tent. Als je er in gaat 5 je extra energie. Je denkt Tarper, /e werkt veel vlugger, (r dal je vermoeid wordt. Beste is, denk ik. Carter zal er ook wel ben Hf boek, waar ik u over vertelde, stonden ook voorbeelden voor het ver vaardigen van kleine pyramides. Om onder je stoel of bed te zetten Zodat je 's morgens - na nauwelijks vijf uur slapen - het gevoel krijgt, alsof je wel acht of tien uur hebt gemaft. Schijnt allemaal goed te werken, mits e de pyramide in de goede richting zet: exact naar het noorden. Ook sexueel kun je knap potent wor den - voor zover je het al niet was - bij hel gebruik van een pyramide. De plan ten gaan weer bloeien als nooit tevoren, als je ze begiet met water, dat een week of wat geri/pt heeft in het binnenste van een pyramide. En je kunt met zo'n pyramide e eigen mummies maken Als je er een kilo druiven onder legt. heb je na vier of vijf weken gega randeerd een tros rozijnen die naar verse druiven smaken U begrijpt, dat ik hel boek met blo zende wangetjes heb gelezen. En toen ik alles had gelezen en begrepen en het boek met een diepe zucht van op winding dichtklapte, heb ik er geen gras overlaten groeien. Ik heb een fiks stuk karton gepakt, heb de gradenboog uit een stoffig hoekje te voorschijn gehaald en heb een pracht van een pyramide in elkaar gezet. Overal waar ik ging, nam ik m'n pyra mide mee In de kamer, onder bed, noem maar op. Moe dat je déór van wordt' Voor de rest gebeurde er niks. Na vijf uur slaap had ik de grootste moeite om m'n nach telijke sponde te verlaten. Maar ik geef de moed niet op. Wat die Amerikanen kunnen, kan ik toch ookIk denk, dat ik toch maar eens een kompas ga kopen. Want even iets schuin leggen en je zit gegarandeerd een paar graden naast het noorden. En dat kan niet. Dan werkt het niet Dan voel /e niks Zoals ik. En als dat alles nog niet helpt, ga ik m'n pyramide rood verven. Dat schijnt een goeie kleur te zijn Voor gevoelige mensen als ik Daar bedenk ik me wat ik zat toch die Van Agt eens een briefje schrijven. Misschien heeft hij wat aan een pyramide En hij heeft vast een goed kompas, dat merk je overal aan. Ja toch? V. betaalde huis in Costa Rica. Hij heeft een geweer gekocht en van zijn laatste geld zoveel mogelijk patronen en levensmiddelen. Dan gaat hij in het huis wachten. Want hij weet dat ze zullen komen. En zo is het. „Het Domino-principe" is een goed gemaakte, spannende thriller. Een politieke thriller als u wilt met een tikkeltje Kafka qua sfeer en mentaliteit. Hard. meedogenloos van inhoud. Met als leidraad een citaat uit „Het proces van Franz Kafka": „Wat waren dit eigenlijk voor mensen? Waar spraken zij over? Tot welke overheidsinstantie behoorden zij? K. leefde toch in een rechtstaat? ...alle wetten werden gehandhaafd...." Grand 5, eerste week, 16 jaar THE DEEP Peter Benchley is de schrijver van „Jaws", het boek dat als film zo'n waanzinnig succes werd in de VS en ook in Europa. Benchley schreef een andere avonturenroman, „The Deep" (De Diepte) en het werd verfilmd door regisseur Peter Yates. Of „The Deep" net zo'n succes zal zijn als „Jaws" ooit was, kan worden betwijfeld. Toch is het een uitstekend gemaakte avon turenfilm rond schatduikerlj bij de Bermuda-eilanden. Nick Nolte en Jacqueline Bisset spelen de hoofdrollen in deze film, als David en Gail, twee jonge men sen, die op het spoor komen van een oud Spaans galjoen, maar uit eindelijk de resten van een Duitse onderzeeboot met morfine- capsules vinden. En dat is het eigenlijk begin van een angstaan jagende film, waarin een zekere Cloche (gespeeld door Lou Gossett) de boeman is en Treece, een autochtoon (zoals gebruikelijk goed gespeeld door Robert Shaw) het jonge paar de helpende hand biedt. Zo'n veertig procent van de film speelt zich onder water af en came raman Christopher Challis heeft wat dat betreft uitstekend werk ver richt en de schoonheid van „de diepte" in prachtige kleuren weten vast te leggen, kompleet met de spektakulaire scènes. Wie het boek heeft gelezen, komt bij het kijken naar de film tot de ont dekking, dat het allemaal wel prach tig is verfilmd, zolang alles onder water plaats vindt, maar dat de hoofdfiguren te weinig diepgang is meegegeven door de Engelse re gisseur Peter Yates. De karakters zijn niet al te goed uitgewerkt en de dialogen boven water dragen vrijwel niets bij om dit euvel op een aanvaardbare wijze te verhelpen. Verschillende hoofdlijnen, die in het boek wel worden uitgewerkt, ont breken in de film. Zo wordt het een tikkeltje raadselachtig, zo niet on begrijpelijk, waarom Romer Treece zo'n haat koestert ten opzichte van de boef Henri Cloche. Het boek geeft het antwoord op die vraag; Cloche heeft de vrouw van Treece vermoord, de film zwijgt er over. Wie naar „De diepte" gaat kijken voor het prachtige onderwater werk komt niet bedrogen uit. Wie echter ook nog een film verlangt, waarin goed geprofileerde hoofd personen zijn uitgewerkt tot her kenbare karakters, die moet niet bij Peter Yates zijn. Die heeft - samen met Peter Benchley - in de film hoofdzakelijk op het spektakel ge mikt. In haar totaliteit is „The Deep", dankzij het veertig procent on derwaterwerk, een toch wel boeiende aangelegenheid, waarbij Robert Shaw ons iets doet denken aan de man, die hij in „Jaws" speelde. Een man ook, die in het boek aan het slot om het leven komt, maar die in de film „uiteraard" weer heelhuids boven water komt. Want een happy end brengt altijd iets méér geld op dan zo'n droevig eind van die sympathieke Reece, die dat snoezige paartje zo voortref felijk heeft weten te helpen. En zo is iedereen aan het slot toch nog erg gelukkig. Fijn toch? Cinema 1eerste week, 16 Jaar IN HET KORT .Halleluja voor een paar vuisten" blijft nog een weekje in Grand 4, „Moord in de Oriënt-express" be gint aan de tweede week in Cinema 2, terwijl „Soldaat van Oranje" is verhuisd naar Euro Cinema met de verheugende mededeling, dat deze Nederlandse film nu ook toe gankelijk is gemaakt voor personen boven 12 jaar. Producent Rob Houer is uiteindelijk toch bezweken door de wens van de jeugdfilmkeu ring en heeft een scène, waarin een bloederig stuk arm op straat ligt na een bombardement, weggeknipt en nou mag het wel voor de jongeren boven 12 jaar.... NieuwinDuol is de film,.Spiegel der Lusten" (Through the looking glass) van regisseur Jonas Middle- ton met Catharine Purgers als de jonge vrouw, die op mysterieuze wijze sexuele belevenissen heeft via de enorme spiegel op de grote zolderkamer van het landhuis, waar ze met haar echtgenoot een enkele bedienden woont. Ik kon (helaas?) deze film niet geheel zien, maar wat ik er van heb gezien, was in het algemeen nogal mystiek qua sfeer, ook al kon ik me niet aan de indruk onttrekken, dat regisseur Middleton nogal modieus-grotesk aan het werk is geweest, daarbij mikkend op effekten, die bij mij als een tikkel tje melodramatisch overkwamen. Enfin, u moet dit „meesterwerk zoals de film wordt aangekondigd, zelf maar gaan zien. Vooral narcis tische mensen zullen zich kunnen spiegelen aan deze „spiegel der lusten".... (16 jaar). Nieuw in Duo 2 is de film „Shaolin-wrekers", een Chinese knokfilm In de nachtvoorstelling in Duo 2 „De Chinese Boxer" en in Duo 1 „De sex-sekte der Zwarte In de kindervoorstellingen van Euro Cinema op zaterdag en woensdagmiddag deze keer weer eens een Kulfje-fllm: „Kuifje en de blauwe sinaasap pel". Geen getekende, maar een gespeelde film. Advlesleeftijd: 7 jaar. AL CHRISTIE IN HET FILMHUIS In het Filmhuis Amersfoort deze week voor Al Christie en de Roaring Twenties. Al E. Christie (1886-1951), die in 1911 de eerste filmstudio had in Hollywood was nummer een van het drietal komediemakers, Mack Sennet en Hal Roach. Beschaafd amusement voor alle standen was Christie's motto, maar de slapstick die zijn spelers in de komedies smokkelden en de sfeer van de Roaring Twenties maken het afstof fen van een reeks Christie Co medies tot meer dan een nostalgisch avontuur. De stemmige Christie Comedies hielden het lan ger vol. Maar door de geluidsfilms moest Christie in 1932 de studio voorgoed sluiten wat het einde was van de gulden tijd van de komische twee-akters. In het Filmhuis draait deze week (van zaterdag tot en met dinsdag) een compilatie van een aantal van Al Christie's films, samengesteld door Tjitte de Vries onder de titel: „Al Christie en de Roaring Twenties. In totaal zeven filmpjes uit de jaren 1925, 1926 en 1927, hoofdzakelijk met Jack Duffy in de hoofdrol. Het zijn de Films: UPPERCUTS (1926) (De man die de klappen krijgt) met Jack Duffy en Neely Edwards e.a. DUMB BELLES (1926) (Hoe be staat 't) met Jack Duffy en Vera Steadman e.a. CHICKEN FEATHERS (1927) (Het kostbare kussen) met Jack Duffy en Anne Cornwall e.a. MISTER WIFE (1926) .(leder zijn eigen taak) met Jack Duffy en Neal Burns e.a. RARIN' ROMEO (1925) (Eventjes benauwd) met Walter Hiers en Duane Thompson e.a. WIRELESS LIZZIE (1926) (Helden van den kouden grond) met Walter Hiers en Duane Thompson e.a. HOLD STILL (1927) (Kom op de foto) met Jack Duffy en Ann Corn wall e.a. (Filmhuis - zaterdag t/m dinsdag - 20.15 uur.) De komiek Jack Duffy, hoofdrolspeler in veel Al Christie-films. FASSBINDER Vorige week zaterdagavond hebben Amersfoortse liefhebbers van de films van Fassbinder niet kunnen kijken naar diens nieuwste film „Chinese Roulette". Door een ingrijpen van de Nederlandse Bioscoopbond ging de voorstelling niet door Deze week, zaterdag avond, wèl een Fassbinder, „Sa- tansbraten „Satansbraten" is in de Duitse pers vrijwel unaniem ver ketterd. „Fassbinders gevoels wereld die zich duidelijk in zijn films weerspiegelt, heeft zich van een teergevoelige en ontvankelijke belangstelling voor anderen ver nauwd tot egocentrische verwaandheid en grimmig cy nisme", schreef Wolfgang Limmer in Der Spiegel. In Nederland was de ontvangst heel anders. Lachsalvo's in de zaal bij de eerste voorstelling in de Cinemanifestatie in Utrecht in 1976. „Een satanische klucht", „Een van Fassbinders meest per soonlijke films", schreven de kran ten. Fassbinder zelf: Vanaf het begin stond vast dat het een komedie worden moest. Komedie is in mijn ogen niet iets waar je dijenkletsend naar zit te kijken - ik wilde iets heel anders maken. Dat soort komiekerigheid die niet erg humo ristisch is, die de manier van omgang tussen de mensen, niet de mensen zelf, veracht; cynische co- medie is dat. Het verhaal: Walter Kranz is een dichter die in vele jaren al niet meer heeft kunnen schrijven en zijn uit gever 32.500 mark schuldig is. Hij heeft een vrouw, met wie hij in het begin van de film al zeventien dagen niet heeft geslapen en vele minaressen. Eén minnares schiet hij dood, waardoor een politieman bij hem thuis komt, die een voetbad en te eten krijgt. Uit de provincie komt een bewonderaarster, eige naresse van een papierwinkel, hem opzoeken, zij trekt bij Walter en zijn vrouw Louise in, met de me dedeling aan het adres van Louise: „Ik zal wel aan u wennen. Eigenlijk ben ik zijn vrouw". Op dat moment kan zij nog niet vermoeden dat zij door Krantz' broer Ernst, een de bielejongen met een collectie dode vliegen, in de kolenkelder zal worden verkracht. Walter produ ceert eindelijk weer een gedicht, maar zijn vrouw ontdekt dat het al eerder door Stefan George is ge schreven. Krantz gaat zich gedragen en kleden als George. Al. E Christie. Naast Mack Sennet en Hal Roach één van de drie grootste komediemakers. Wanneer zijn vrouw hem vertelt dat George homofiel was, gaat hij naar een openbaar urinoir om iemand op te pikken. Hij zet een prik op, huurt enige homosexuele jonge acteurs en houdt bij kaarslicht salon. Louise sterft, de salon wordt niet meer ge houden bij gebrek aan geld, Stefan George wordt weer Walter Krantz, die eindelijk een boek over macht en geld schrijft en het dikke ma nuscript zijn opgetogen uitgever aanbiedt. (Filmhuis - zaterdagavond 23.00 Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 15 december t/m woensdag 21 december 1977 Grand 1 2: 033-14632 Deze theaters gaan begin 1978 open. Grand 3 Dit theater gaat 22 december open Grand 4: Halleluja voor een paar vuisten Dagelijks: 1.45 - 6.45 - 9 15 uur. Zondag 1.45-4.15-6.45-9.15 uur. A.l. Grand 5: The Domino Principle (de kettingmoordenaars) Dagelijks: 2.00 - 7.00 - 9.30 uur. Zondag 2.00 - 4.30 - 7.00 - 9.30 uur. 16 Cinema 1: 033-18900 The Deep Dagelijks: 2.00 - 7.00 - 9.30 uur. Zondag 2.00 - 4.30 - 7 00 - 9.30 uur. 16 Cinema 2: Moord in de Oriënt- Express Dagelijks: 1 45 - 6.30 - 9.15 uur. Zaterdag en zondag idem. 12 Euro: 033-33655 Soldaat van Oranje Dagelijks: 1.30 - 6.30 - 9.30 uur Zondag idem. Zaterdag 6.30 - 9.30 uur. Woensdag; 6.30 - 9.30 uur. Nu 12 Duo 1: 033-16572 Spiegel der Lusten Dagelijks: 2.15 - 7.15 - 9 30 uur. Zondag 2.15 - 4.30 - 7.15 - 9.30 uur. 16 Duo 2: Shaolin Avengers (Shaolin wrekers) Dagelijks: 2.00 - 7.00 - 9 15 uur Zondag 2.00 - 4 15 - 7.00 - 9.15 uur. NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1De sex-sekte der zwarte nonnen Vrijdag- en zaterdagavond 24.00 uur. 16 Duo 2: De Chinese Boxer Vrijdag en zaterdagavond 23 45 uur 16 KINDERVOORSTELLINGEN Euro Kuifje en de blauwe sinaasappel Zaterdag: 1.00 - 3.00 - woensdag: 145 uur Adviesleeftijd 7 jr. LEUSDEN - Id „de Til" ral het dit weekend weer bruisen van aktivi- teiten. Naast de gebruikelijke dans avond op de zaterdag en dansmiddag op de zondag staan er nog wat andere dingen op het programma: KAARTAVOND Donderdagavond 15 december begint dat al met een kaartavond. Zoals ge bruikelijk kan men klaverjassen of schutjassen en zijn er een aantal leu ke prijsjes te winnen, die wat met de Kerst te maken hebben. Het kaarten begint om 20.00 uur Inschrijven kan men van 19.30 tot 19.50 uur. FILMMIDDAG Zondag 18 december is er voor de jeugd van 8 tot 13 jaar een film- middag De film begint om 14 30 uur en om er in te komen moet je maar f1,25 betalen. STIJLDANSEN Als tegenhanger van de „beat" en „rock" is er zondagavond weer een stijldansavond, waaraan „de Amigo's" weer hun medewerking verlenen Iedereen is van harte welkom. De avond begint om 20.00 uur KERSTSTUK JESAKTIE De hobbyclub zal in de week voor Kerst weer een kerstbakjesaktie hou den. Volgende week dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag staan leden van de hobbyclub op het pleintje voor „de Til" of voor de bakker aan de over kant om u een eigengemaakt kerst stukje te verkopen. De kerststukjes kunnen eventueel van te voren bij „de Til''besteldwor den. Tel. 41826.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 23