u educatief plan opstellen Wijziging gebruiksvergoedingen voor Sportaccommodaties [OLLEGE AAN RAAD: Vaststelling bestemmings plan VOORSTEL BELEIDSPLAN WELZIJN antonides voor SieMatic keukens Bezwaar tegen uitname Pon-driehoek Opnieuw Voorbereidings- besluit kern Achterveld RAAD LEUSDEN KOMT BIJEEN Het Ros Beyaart Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 15 DECEMBER 1977 enn6 I otf f ntl. 7.1 :.bll (Van een onzer verslaggevers). LEUSDEN - Het college van b. en w. fjagt de raad vanavond zich te scharen fller het voorstel van het college pover te gaan tot ui het opstellen van een educatief plan deze gemeente. Een gemeente poet een dergelijk plan hebben, wil ze Aanmerking komen voor steun van de ^ere overheid in het kader van de ^bijdrageregeling „plaatselijk ïtmings- en ontwikkelingswerk voor ithvassenen". Nu men bij de verdere pandeling van de discussienota .Welzijnsvoorzieningen" toch toekomt jo een inventarisatie van de subsi- fcbehoeften in de gemeente, lijkt het 3Uege nu de tijd rijp voor de opstelling imeen educatief plan. Als de raad dat vindt - en dat moet vanavond :en - dan komt het college voor 1 tbruari volgend jaar met een suggestie ,er de te volgen inspraakprocedure «bij. Id de toelichting bij dit agendapunt jxl het college uitgebreid uit de doe- jo, waarom men eerst nu toekomt aan -opstelling van een educatief plan. Op 1 juli 1976 is deftijksbijdragere- ring plaatselijk vormings- en ontwik- :kngs\verk voor volwassenen in wer- tg getreden. Deze regeling heeft een reeledig doel. Zij beoogt de ontwikke- van een samenhangend educatief :!eid te stimuleren, terwijl zij tevens ar financiële armslag daarvoor wil tven, zodat kansen worden geboden avormings- en ontwikkelingswerk op jitseüjk niveau. De basis van de rijksbijdrageregeling ligt in artikel 6, waarin wordt bepaald dat een plan moet worden opgesteld, waarin wordt aangegeven op welke wijze door een samenhangend patroon van sociaal-culturele en educatieve voorzieningen een gevarieerd aanbod van vormings- en ontwikkelingswerk en onderwijs voor volwassenen kan worden gerealiseerd, teneinde aan de educatieve wensen te kunnen beant woorden. De gemeente dient jaarlijks vóór 1 november, voorafgaand aan het kalen derjaar waarvoor de rijksbijdrage wordt aangevraagd, een aanvraag om een rijksbijdrage bij de Minister in. Als voor de eerste maal een rijksbijdrage wordt gevraagd, moet daarbij worden overge legd het plan van voorzieningen als be doeld in artikel 6 van de regeling. Daar naast moeten overgelegd worden het programma van activiteiten, een begro ting en een schatting van de rijksbijdrage voor het jaar, volgend op het boekjaar waarop de begroting be trekking heeft. NIET UITVOERBAAR Gelet op het tijdstip van invoering van de rijksbijdrageregeling en de voorbereidingstijd die aan de vaststelling van een plan moet vooraf gaan, was het praktisch niet uitvoerbaar om vóór 1 november 1976 bij de Minis ter een aanvraag om toekenning van een rijksbijdrage voor het kalenderjaar 1977 in te dienen. Om voor 1978 een aanvraag te kunnen indienen was het nodig geweest dat vóór 1 november j.l. door uw raad een educatief plan vast gesteld zou zijn geworden. Vanwege de algemene oriëntatie over het te voeren gemedntelijk welzijnsbeleid, die in de loop van dit jaar op gang is gekomen naar aanleiding van het verschijnen van de discussienota „Beleidsplan welzijns voorzieningen 1977 t/m 1981", zijn in 1977 door ons ook geen stappen onder nomen om te komen tot de vaststelling van een educatief plan. Het leek ons minder geweast de gedachtenvorming omtrent het bepalen van de be leidslijnen in deze te doorkruisen door speciaal de aandacht te richten op een bepaald facet hiervan, in casu het edu catief werk", aldus het college. Inmiddels zijn afspraken gemaakt omtrent de verder te volgen procedure met betrekking tot de behandeling van bedoelde discussienota. In het kader van de uitvoering van een vast te stellen subsidieverordening, zal een inventari satie worden gemaakt van de onder de bevolking levende behoeften aan mate riële steun van gemeentewege voor ac tiviteiten in de welzijnssector. Aan de hand van de hieruit beschikbaar ko mende gegevens zal een subsidieverde- lirigsplan voor 1978 opgesteld dienen te worden. PARALLEL „Wij menen dat de procedure die vooraf moet gaan aan de vaststelling van een educatief plan goed parallel kan lopen met het inventariserend onder zoek in het kader van de uitvoering van de subsidieverordening Het uitgangs punt van een educatief plan moet name lijk worden gevormd door de edu catieve behoeften van volwassenen. Het verkrijgen van inzicht in die be hoefte en een inventarisatie daarvan is dus een eerste noodzakelijke stap. Naast de peiling van de bestaande be hoeften moet ook het aanbod aan edu catieve voorzieningen geïnventariseerd worden. Op basis van een vergelijking tussen de vraag naar en het aanbod van educatieve voorzieningen voor vol wassenen wordt een programma van ac tiviteiten opgesteld Het spreekt vanzelf, dat behalve een goed inzicht in de bestaande aanvraag en het aanbod ook een goed inzicht in de beschikbare middelen noodzakelijk is. Een van de voorwaarden waaraan een educatief plan moet voldoen is na melijk deze, dat moet worden aangege ven op welke wijze de onderdelen zullen worden gefinancierd. Belangrijk hierbij is te weten hoe hoog de bijdrage van het rijk zal zijn in de kosten van de in het plan opgenomen educatieve voorzieningen. Het rijk geeft de ge meente geld op basis van de volgende bepalingen' - 90% van het verstrekte subsidie in de in aanmerking komende per soneelskosten; - 50% van het verstrekte subsidie m overige in aanmerking komende ex ploitatiekosten, met uitzondering van de huisvestingskosten. Overigens moet hierbij worden op gemerkt, dat het indienen van een plan niet betekent dat automatisch de ge vraagde gelden van rijkswege be schikbaar zullen worden gesteld. Er is slechts een gering bedrag beschikbaar voor de bekostiging van deze regeling, zodat een en ander mede afhankelijk is van het totaal aantal binnengekomen aanvragen en de prioriteiten die van rijkswege zullen worden gesteld", zo laten b. en w. de raad weten. (Van een onzer verslaggevers). LEUSDEN - De Stichtse Milieufede ratie heeft een bezwaarschrift ingevolge de wet AROB ingediend tegen het be sluit van de gemeenteraad om een ge deelte van het bestemmingsplan „Buitengebied Oost" in te trekken. Zoals bekend lichtte de raad op 10 no vember jongstleden de zogeheten Pon-driehoek" uit het bestem mingsplan, waardoor het mogelijk werd om op dat stukje grond een agrarisch bedrijf te vestigen. De wet AROB (Administratieve Rechtspraak Overheidsbeslissingen) bepaalt dat de be zwaarschriftenschrijver dient te worden gehoord door het orgaan dat de aange vochten beslissing nam In dit geval is dat dus de gemeenteraad. Dit „horen" kan in bepaalde gevallen geschieden door een daartoe in te stellen commissie. B en w. doen de raad van avond het voorstel om de commissie „Beroep en Bezwaarschriften" de Stichtse Milieufederatie te laten horen. In de raad van volgende maand kan dan een beslissing op het bezwaarschrift worden genomen. (Van een onzer verslaggevers). LEUSDEN - De gemeenteraad houdt zich vanavond onder meer bezig met de vaststelling van het ontwerp- bestemmingsplan „Partiële wijziging van het Uitbreidingsplan in 56.0 'outcfl krap] 0531 lauw GEN tel lEUSDEN - De gemeenteraad ver siert donderdag 15 december 1977 om IJQ uur in het gemeentehuis te Leus- ulingBa-centrum. Op de agenda staat: Opening. Mededelingen. Ingekomen stukken. I Benoeming lid en plaatsvervangend lid Commissie Onderwijs. Toetreding gemeente Woudenberg lot het Samenwerkingsorgaan Eem- land. (tafel S23Q eerst vfoi (Vestiging zakelijk recht t.b.v. ka- O oellegging. ill LVoorbereidingsbesluit Achterveld, "^■vaststelling ontvverp-bestemmings- plan „Partiële wijziging van het Uitbreidingsplan in Hoofdzaken Stoutenburg 1953 en het Uitbrei dingsplan in onderdelen voor de kom Achterveld 1953". Recht van opstal t.b.v. RK kleuter school en kindercrèche te Achter veld. 10. Aankoop gedeelte Schoonderbeker- weg i.v.m. reconstructiewerkzaam heden. a. Bezwaarschrift inzake wet AROB tegen intrekking van gedeelte be stemmingsplan „Buitengebied- Oost". b. Voorstel tot ontpachting van grond nabij de Bavoortseweg van J. W. Herder. 11. Educatief plan. 12. Creativiteitsbevordering. 13. Aanvrage ex artikel 50 der Kleuter onderwijswet en artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 t.b.v. de protestant christelijke scholen voor kleuteronderwijs en gewoon lager onderwijs ,,De Vallei", Asschat- terweg 36c te Leusden-Centrum. 14. Vaststelling krediet in rekening courant voor 1978. 15. a. Ie begrotingswijziging 1977 Stich ting SOCCLE. b. begroting 1978 Stichting SOCCLE. 16. Verbetering Hessenweg in Achter veld. 17. Aanstelling in vaste dienst hoofd leidster 4e openbare kleuterschool te Leusden-centrum. 18. Rondvraag. 19. Sluiting. LEUSDEN-CENTRUM - In de discus sienota „Beleidsplan Welzijnsvoorzie ningen 1977 t/m 1981" is o.m. een voor stel opgenomen tot een gewijzigde ta riefsberekening voor het gebruik van de verschillende sportaccommodaties. De hoofdgedachte bij dit voorstel is om de gebruikende verenigingen de exploita tiekosten volledig in rekening te brengen. Hier tegenover staat een ge meentelijke subsidie. Het hierbij te han teren subsidiepercentage zou voor de buitensporten variëren van 80 tot 95% en voor de binnensporten tussen 50 en 65-. Op 13 juni 1977 heeft een gesprek plaatsgehad tussen het gemeentebes tuur en de sportverenigingen over de voorge stelde nieuwe wijze van berekenen van de gebruiksvergoedingen. Hierbij is de afspraak gemaakt dat de gemeente vóór 1 november 1977 een nadere cij fermatige uitwerking zou overleggen aan het sportstichtingsbestuur. Hieruit zou in elk geval moeten blijken, welk bedrag de verenigingen aan ge bruiksvergoedingen zullen gaan betalen. De uiteindelijke opzet van de Wel- zijnsnota is te komen tot het in de hand houden c.q. terugbrengen van de kosten, die besteed (moeten) worden aan de sport. Deze kosten zijn in drie groepen te onderscheiden: de kapitaalskosten (rente, afschrijvingen e.d.) de indirecte kosten (algemeen) en de directe kosten (vallende op een bepaald object)Het ligt in de bedoeling de eerste twee cate gorieën volledig van gemeentewege te subsidiëren. De directe kosten komen ten laste van de verenigingen, doch daar staat een gedeeltelijke gemeentelijke subsidie tegenover. De berekening van de directe onderhoudskosten, de feite lijke grondslag ter bepaling van de ge- bruiksvergoeding, resulteerde voor wat de buitensporten betreft in ruim 14.000,- per voetbal- resp. korf- balveld. Ongeveer 50% hiervan zou dan ten laste komen van de gebruikers. De zelfde verhouding wordt ook aange houden vooreen handbalveld, doch ge zien de kleinere oppervlakte, is uit gegaan van 2000,-per veld. De kosten van een normaal hockeyveld (die van het grasvlieveld zijn inf7I978 uitbesteed aan de aannemer, die hét veld heeft aan gelegd) bedragen ruim 14.500,- waar van ca. 55% voor rekening van de ge bruiker. Een tennisbaan kost aan direct onderhoud ruim 5000,- en hiervan komt circa 70% voor rekening van de gebruiker. Hoewel het zwembad aan de Ba voortseweg niet wordt beheerd en geëxploiteerd door de Sportstichtig, wordt in het kader van de welzijnsnota hieraan toch enige aandacht besteed, omdat dit bad o.a. wordt gebruikt door de L.Z. P C. de Haaien, die dezelfde faciliteiten moeten kunnen ontlenen aan een gemeentelijke subsidieverordening als de bij de Sportstichting aangesloten verenigingen. De kosten van het zwem bad, gedurende het gebruik door de Haaien (voor 1978 begroot op 3918 uren), bedragen bijna 58.000.- Hoewel de zwemclub zowel binnen- als buitensport beoefent, wordt deze ver eniging blijkbaar als binnensport- beoefenaar beschouwd. Dat betekent een subsidie van 50 .tot 65% Wij willen hierbij opmerken, dat de leden van een zwemclub tot de weinige sporters beho ren, die entree moeten betalen om hun sport te kunnen bedrijven. WAT NU? Voor 15 januari 1978 doet het bestuur van de sportstichting mededelingaan het gemeentebestuur (na de verenigingen te nebben gehoord) in hoeverre men zich kan verenigen met de in het nieuwe rap- Eort genoemde berekening van de ge- ruiksvergoedingen. Hierbij wordt te vens een opgave verstrekt van de ver enigingen, die wel of niet bereid zijn tot het zelf verrichten van een deel van de onderhoudswerkzaamheden. Het nieuwe berekeningssysteem zal ingaan op 1 januari 1979. De verenigingen die nen vóór 1 juli 1978 een exploitatiere kening over 1977 en een begroting over 1979 in bij de gemeente. Vóór 1 oktober 1978 doet het gemeentebestuur aan de sportclubs mededeling van het bedrag, dat voor 1979 aan gebruiksvergoeding moet worden betaald en van het per centage aan subsidie in de directe onder houdskosten. Het thema gebruiksver goeding wordt op de vergadering van de Raad van Advies van de Sportstichting op dinsdag 20 december uitvoerig be sproken. Van gemeentewege zullen de heren Roggenkamp en Boogaard deze beperking bijwonen. Hoofdzaken Stoutenburg 1952 en het Uitbreidingsplan in onderdelen voor de kom Achterveld 1953". Het ontwerp heeft van 10 oktober tot 11 november ter visie gelegen en van de daarmee ge boden mogelijkheid tot het indienen van bezwaren is geen gebruik gemaakt. Het college stelt de raad daarom voor het ontwerp ongewijzigd vast te stellen. (Van een onzer verslaggevers). LEUSDEN - Burgemeester en wet houders van Leusden vragen de leden van de gemeenteraad vanavond op nieuw een voorbereidingsbesluit voor de kern Achterveld te nemen. Dat is nodig, omdat een voorbereidingsbesluit de verplichting oplegt om binnen een jaar met een ontwerp-bestemmingsplan te komen. Op 25 november van het vorig jaar nam de raad voor de eerste maal een voorbereidingsbesluit voor het betrokken gebied. Nu er na een jaar nog geen ontwerp-bestemmingsplan is, is het voorbereidingsbesluit verlopen. Vandaar dat er een nieuw moet worden vastgesteld. Het te nemen voorbereidingsbesluit, dat de status quo in een gebied waarvoor straks een ontwerp- bestemmingsplan komt handhaaft, omvat Achterveld, inclusief de gronden ten oosten van de kern. Het voorbe reidingsbesluit omvat niet het bedrijf van de firma De Vor, omdat daar voor reeds een ontwerp-bestemmingsplan ter inzage heeft gelegen Bestel nu uw koude schotels voor de kerst en oudejaarsavond. Prijzen vanaf 10.- Hamers veld seweg 55 - Leusden-C teL 43127. .eusdense rockers zoeken een eigen klubhuis LEUSDEN - „In de Leusder Krant staat zo vaak - Er is zo veel ndalisme onder de jeugd. Hoe komt dat toch? Kan die jeugd nou is anders dan vernielen? - Ons antwoord is: dat kunnen we wei, r we kunnen nergens terecht. We zijn allemaal handig, en we innen alle voorkomende klusjes zelf opknappen. De één weet hier van. De ander weet daar iets van." Aan het woord zijn de Rockers, een groep van zo'n dertig jongelui. 17, ,19 iaar oud. die qek zijn van Enqelse motorfietsen (en Amerikaanse &'s), en die verzot zijn op de Rock an' Rollmuziek van de jaren '50. Zebestaan drie jaar, maar ze hebben üelfgou (Spike), Arnie, Hans Ruys steeds geen eigen onderkomen, &ze aan hun motorfietsen kunnen Melen, hun geliefde Rock an' Roll- ?en kunnen draaien, de flipperkast nen laten ratelen en een biertje 'Ren pakken. Wet z"n dertigen kun je niet op de ?ervan één van de jongens samen- ï*en. Met z'n dertigen ben je niet wel- 171 in de klubhuizen van anderen, op feestjes van anderen Met z'n rêgen ben je ook al niet welkom in de *9ies. waar ze tenslotte hun heil Wen willen een plaats van inkomst, dertig jongens. En omdat sgeen haalbare kaart was. spraken --f in de binnenstad van Amersfoort, sjede binnenstad van Amersfoort in 81, krijg je gegarandeerd mot", '■'en ze vast ,,We hebben moeilijk- f-en in de stad gehad, en prompt 'tien we dan over één kam scoren met bepaalde groeperingen, we niets mee te maken hebben, 'gedoe, met hasj in een hoek gaan en, en dan de hele tijd niks meer 'oeren, dat is niks voor ons. •'/e hebben moeilijkheden in de stad '3d. en als een krant erover schreef, 'tien we op één hoop gegooid met 8pen. waar we helemaal niet ach- Jaan. Trouwens, die groepen willen 'Ie maken hebben met ons 'te zitten te praten op de kamer van ^Vis (Whip), die voorzitter is van het 'omsüg Klubhuis. Jeewee is leader de groep. Die organiseert alles, 'tier zitten nog in het bestuur Edward (Bonnie) en Rocky. Zij zijn de kern, die al zo'n drie jaar samen optrekt. „De mannen, die zo hard als een bikkel zijn'ginnegappen ze. „We genieten intens van het motor rijden", zegt één van hen. „Ja. ja", zegt een ander. „Een weekje rijden, en drie weken sleutelen bedoel je Ze stellen: „We zijn wel stevig aan het bier, maar we drinken niet als we motor rijden Dan drinken we geen druppel. Want op een motor ben je ver domd kwetsbaar." De jongens, die door hun leeftijd nog qeen rijbewijs hebben, bewegen zich voort op Tomos-bromfietsen „De zwarte leren pakken doen we aan, omdat je veel te lijden heeft op een motorfiets. Als je met je spijkerjasje op de motor stapt, heb je snel een dubbele longontsteking! We worden aangevallen door andere mensen, en dan biedt dat leer ook nog bescherming. Dat aangevallen worden, dat zijn we beu. We moesten es een keer onze jasjes allemaal uittrekken. Daar hebben we een hekel aan. Als padvinder mag je toch ook een pakkie aan hebben! We zijn van huis uit niet agressief. We willen ons uitleven, en onszelf zijn, in onze eigen omgeving In een kroeg hoor je wel honderd maal op een avond: hé colaboys, hé baby-angels Dat is stomvervelend De Rockers voelen zich gediskri- mineerd, door andere groepen, door de burgerij, door de politie. „Als er een rij auto's inde straat staat, en ze worden beschadigd, worden wij opgepakt en naar het buro gebracht Wij lokken geen ruzie uit. We zijn wel solidair We hebben een invalide in de groep Hij is zo'n beetje onze maskotte Die is vorige week afgetuigd. Hij was in een patateszaak geweest, en toen ie wegging reden ze hem klem Voorlopig lag ie op straat te bloeden. Dat zijn we flink beu, en daarom willen we een klubhuis, waar we gewoon onder ons kunnen zijn." In Amersfoort, zeggen ze, hebben ze door al die toestanden een slechte naam gekregen Ze worden er veroor deeld op het gedrag van een paar rak kers Met z'n allen kunnen ze die in de groep best in het gareel houden „We kunnen in Amersfoort niet eens een ruimte krijgen voor een feestje Dat we lastig zijn bij feesten komt omdat we nergens worden geaksepteerd We hebben een soort honk gehad. Daar hebben we een leuke tijd gehad Maar door de week was het een kleuterschool en konden we er niet te recht. Je mist het erg. Je kwam uit de verziekte kroegsfeer Geen sterke drank Alleen bier Met onze eigen mu ziek." De Rockers zouden hun eigen huis zo neer kunnen zetten. Ze hebben alleen het gebouw nog nodig In hun groep zitten zes elektriciens, er is een stukadoor bij. en meer dan de helft van hen is automonteur, volgt een opleiding in de autotechniek aan lts. mts of hts Er is een havo-leerling bij, en er is een lts-metaal-leerling in de groep. Door de week zitten ze thuis te leren Vrijdagsavonds willen ze er uit om uit de sleur te komen Ze willen een vaste sleutel-avond hebben, films draaien, klaverjassen, Rock an' Roll-platen draaien en flipperen Ze willen best huur betalen voor het gebouw. En ze zijn van mening, dat als ze zich zelf kunnen uitleven in hun klubhuis, het vandalisme een halt wordt toe geroepen. 'TIONSWEG 394 HERPENZEEL TEL 03497-2105 Om te kunnen sleutelen hebben ze gereedschappen nodig, en die willen ze voor algemeen gebruik aanschaffen en in het klubhuis opbergen .Bepaalde gereedschappen leggen ze uit. „heb je maar twee keer per jaar nodig Om die individueel in je bezit te hebben is niet effektief Dat soort dingen willen we kollektief aanschaffen Wim Vis is naar het gemeentehuis in Leusden geweest, en heeft er met iemand van de afdeling Algemene Zaken gesproken De Rockers hebben een ruimte op het oog, op een af gelegen plaats, zeggen ze, zodat niemand er last van behoeft te hebben Die ruimte hebben ze genoemd aan de gemeente, en die zou het voor hen uit zoeken De officiële beslissing moest worden genomen door de heer Kraaykamp Aan het eind van de week zouden ze er bericht van krijgen Die motorfiets, dat is een brok van henzelf. Ze rijden maar niet op zo maar een motor. Een Rocker koopt een motor, haalt 'm uit elkaar en bouwt 'm naar eigen idee weer op. En daar heeft ie een ruimte voor nodig. De heer Van den Brink van de afdeling Algemene Zaken van de gemeente Leusden zal zich voor die ruimte inzetten. MNS Soesterberg eribA-nova ERIBA-TOURING ERIBA-EXOUISIT CARAVANS Stalen kooi constructie Stroomlijn lichtgewicht model dubbele isolatie CARAVAN-CENTRUM Midden-Nederland Soesterberg Amersloorisestraai 74 Tel 0346U222

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5