De Golfbreker: van band naar live Kinder carrousel tussen Kerst en Oud en nieuw lECHTSTREEKSE VERBINDING MET DE ZIEKENHUIZEN KERSTVIERING NCVB SFEERVOL VERLOPEN REG-OMR-VER DE GOLFBREKER Leusder Krant - Reportage DONDERDAG 15 DECEMBER 1977 et land door om overal groeten op nemen voor de patiënten, die tlj- sns de feestdagen ver van huis eesten verblijven. NERKTERREIN Naarmate het aantal patiënten in t militaire ziekenhuizen slonk rïitte „de Golfbreker" zich meer op iziekenhuizen. En nu bereikt men patiënten in de ziekenhuizen de ichtenberg en St. Elisabeth, en de tóe verpleeghuizen met dezelfde mien, de bewoners van de bejaar- shuizen Liendert en de Koper dat kontakt kost wat kost bewaren. Maar omdat anderzijds het werk steeds meer tijd gaat vragen is naar een andere oplossing gezocht. Een oplossing, die ligt in de beschikking, waarbij de ziekenomroepen gelijk zijn gesteld met de draadomroepen en via z.g. muzieklijnen, hun pro gramma's naar de ziekenhuizen en verpleeghuizen mogen uitzenden. Voor de bejaardentehuizen is die toestemming er in principe wel, maar officieel nog niet. RECHTSTREEKSE LIJNEN zou hij zelfs die nog tweemaal om draaien!" VEEL STEUN Die groei van de apparatuur is be halve dankzij de vaste donateurs, maar dat zijn er veel te weinig - 250 300 - vooral te danken aan akties door anderen voor ,,De Golfbreker" gehouden of aan giften. Zo stelde de Nijkerkse Cross Club onlangs nog 1000,- ter beschikking, maar niet vergeten is bijv. het bedrag van 700,-, dat mevr. Ruitenberg tijdens afzienbare tijd verwezenlijkt zal wor den. Al weet hij nog niet hoe. Zo worden de direkte lijnverbin dingen met de ziekenhuizen door die ziekenhuizen betaald. „Want de hui zen zien tegenwoordig de voordelen van een ziekenomroep zeker in". Want door die ziekenomroep worden en dat is het grote verschil met Hil versum 1, 2, 3 en 4 - persoonlijke kontakten metdeluisteraar gelegden dat is het waarom het draait. Dat is ook de reden waarom er nu in ons land een 180 van deze ziekenomroe pen bestaan, die zich verenigd hebben in de vereniging ZON, waarvan de vroegere NOS voorzitter, VERLOREN heque-étui; donkerbruine shawl; ?le bankbiljetten, vierkant heren- loge, merk Reumer; portefeuille I rij- en kentekenbewijs; sleutel üswagen; Marokkaanse portemon- rode gebreide kinderwant. WEGGELOPEN hrergcollie. GEVONDEN tor zwarte herenhandschoenen; trbruine herenhandschoenen; Lips- ®fel; paar suède handschoenen; '^-abonnement; hondepenning, bei- auts. blauw-grijze shawl. AAN KOMEN LOPEN EN NAAR ASYL >*arte poes met witte pootjes; bruin 'l*kte Dalmatiër; zwart hondje, brui- tond, die op herder lijkt. Rijkspolitie te Leusden-Zuid ver- 3't gaarne inlichtingen. U kunt bel- °aar nummer 44444 of een bezoek aan het buro Arnhemseweg- Rijksweg. BRIEVENBUS VERWIJDERD ïterdag 3 december deed een in woner van Leusden-Zuid er bij de politie aangifte van, dat zijn brieven bus was verwijderd Later op de dag werd de brievenbus een eind verder teruggevonden De politie te Leusden adviseert de eigenaars van de groene PTT-buiten- brievenbussen om hun bus met enkele schroeven vast te zetten. Dit voorkomt de mogelijkheid tot het snel afnemen van de bussen van de palen. De bussen vormen een geliefkoosd objekt van de jeugd om er (vaak on schuldige) grappen mee uit te halen In verband met de oudejaarsviering en de zeker weer te verwachten hoe veelheden rotjes, die door de lieve jeugd zullen worden afgestoken, advi seert de politie echter tegen het einde van het jaar, na de dagelijkse post bestelling, de brievenbus naar binnen te halen. De politie zal in deze dagen extra toezicht op het busbestand in de ge meente houden Om calamiteiten en onkosten te voorkomen kunnen de in woners van Leusden zélf hun voor zorgsmaatregelen nemen VECHTPARTIJ In de nacht van zaterdag 3 op zondag 4 december vond er bij De Til een flinke vechtpartij plaats. Over de toedracht en naar de daders stelt de Leusdense politie een uitge breid onderzoek in. Een groep van ongeveer dertig Bar- neveldse jongeren was, omdat ze geen pasje hadden, op proef toegelaten tot de Til De proef was blijkbaar geen sukses, want buiten kwam het tot een handgemeen De Barnevelders raakten in gevecht gewikkeld met de Leusdense jeugd Er werd met allerlei gevechtsmate riaal gewerkt", waarondereen houten knuppel en een klewang. Enkele jongelui moesten naar het ziekenhuis worden afgevoerd, en konden na verbonden te zijn naar huis terugkeren ACHTERDEUR OPEN GELATEN Dinsdag 6 december kwam een in woner van Leusden tot de ontdekking dat de achterdeur van zijn woning was open gebleven, terwijl hij er vast van overtuigd was. dat hij deze had ge sloten. In huis lag een schemerlamp om. Er werd overigens niets vernield of ontvreemd. WAARSCHUW DE POLITIE De politie te Leusden verzoekt de inwoners de politie te waarschuwen direkt, nadat er iets ongebruikelijks of het een of andere onraad heeft plaats gevonden. In verband met vingerafdruk ken. het nog in de buurt rondzwerven van de daders, andere verse sporen, is het zaak dat de politie hiermee meteen aan de gang kan. Uren later heeft een en ander al weinig kans van slagen meer In verband met de niet afgesloten achterdeuren zijn er nog twee meldin gen bij de politie binnengekomen uit Leusden-Centrum Waarschuwt u, direkt bij konstate- ring van iets vreemds, hoe gering dit ook is, de politie. Het geringste detail kan soms voor de politie een aanwijzing in de goede richting blijken te zijn! BRANDKASTKRAAK OPGELOST In samenwerking met de Recherche- groep Nijmegen heeft de politie te Leusden een inbraak opgelost, die in 1976 in Leusden plaats vond. De politie kon de daders aanhouden, die bij een Leusdens bedrijf een brandkast hadden gekraakt. Een goed stukje speurwerk leidde tot dit resultaat. DRIE HONDEN DOODGEREDEN Drie honden werden in de afgelopen weken het slachtoffer van het snel verkeer En eigenlijk: van hun baas, die hen los liet lopen. De honden vonden de dood op de Noorderinslag, de As- schatterweg en de Arnhemseweg. Van twee honden kon de eigenaar achter haald worden Van de derde hond kon de eigenaar niet worden opgespoord Er ontstond schade aan de voertui gen. De automobilist, die de hond doodreed, van wie de eigenaar niet is bekend, draait voor de schade op. veroorzaakt door een andermans eigendom Het euvel van de loslopende honden in Leusden is door drie honden met de dood bekocht De politie verzoekt het publiek bijna wekelijks de honden aan te lijnen Toch moesten ook deze week weer vier loslopende honden naar het asyl worden gebracht en twee eigenaars van honden moesten worden bekeurd, omdat zij hun honden lieten loslopen Wordt de hondeneigenaar nou nooit wijzer? Zaterdag 10 december dus recht streekse lijnverbindingen tussen de Golfbreker-studio in de Nieuwstraat en de Amersfoortse zieken- en ver pleeghuizen. Rechtstreekse lijn verbindingen, die het ook mogelijk maken om programma's, die in het ene ziekenhuis worden gebracht ge lijktijdig ook in het andere ziekenhuis of in de verpleeghuizen te brengen. Door de rechtstreekse lijnen zullen de programma's ook „life" vanuit de studio naar die zie kenhuizen en verpleeghuizen wor den gezonden. Dat vraagt veel meer van de medewerkers, die dan ook al een hele tijd geoefend hebben en nu de routine hebben om pauzes of sto ringen op te vangen. Want de luisteraar is kritischer geworden. Wat vroeger van „de Golfbreker" „genomen" werd is onder invloed van de goede kwaliteit van de „normale" ra dioprogramma's minder geworden en de meeste reakties komen dan ook als er iets fout gegaan is. „De Golfbreker" is aan haar naam en reputatie verplicht zo korrekt mo gelijk te werken", zegt de heer De Kruyf, die vertelt, dat men daarom ook een eigen kursus heeft opgezet om zowel de technici als de intervie wers de benodigde kennis bij te brengen. De hobby van de band amateurs van 1955 is uitgegroeid tot een bijna professioneel omroepbe drijf, waarvan de apparatuur en waarde van 150.000,- 180.000,- vertegenwoordigt. „Onze pen ningmeester is altijd vreselijk zuinig geweest. Als er nog halfjes waren de eeuwfeesten 1959 met verkoop van ansichtkaarten bijeenbracht, noch - om een ander voorbeeld te noemen - de opbrengst van de rom melmarkt 1973 op het Euterpeplein, die 6000,- opleverde. En wie denkt niet terug aan de ball- pointaktie in 1963, die maar liefst 10.000,- opbracht? „De Golfbreker" heeft zich dankzij die steun en natuurlijk vooral ook door de inzet van de medewerkers een plaats in Amersfoort en de regio verworven die niet meer weg te denken valt. En voorzitter De Kruyf is er dan ook van overtuigd, dat de wens van„deGolfbreker" -een direkte lijn verbinding met „de Flint" - binnen de heer E. A. Schüttenhelm, voorzitter is. KONTAKT Ziekenomroepen, die hun be staansrechtalleen maar - het kan niet genoeg herhaald worden - ontlenen aan het uit hun isolement halen van de patiënten en de bewoners, vaak een heel persoonlijk kontakt bewerk stelligen. Een kontakt, dat met de nieuwe direkte lijnverbindingen ook gelegd kan worden tussen patiënten en bewoners van verschillende te huizen, mits één van beide maar am bulant is. Mogelijkheden, die ertct nu Opnieuw een hoogtepunt in de ge- Khledenis van „de Golfbreker", die maart a.s. 23 jaar bestaat. Voorzitter A. de Kruyf is niet één van K mensen van het eerste uur - dat aren Gerard Tempelman, Steef van :er Vrugt en Joop de Jong -, maar och al 18 jaar bij „de Golfbreker" «trokken. Hij vertelt hoe op een zol- leraan de Stephensonstraat toen de jnateur Bandopname Vereniging jnersfoort werd opgericht. Men rilde de eigen hobby: met hand zame apparatuur werken, gebrui- fliom de patiënten in de ziekenhui- en mee te laten leven met de ge- «urtenissen in en rond Amersfoort. Ie Idee sloeg aan, er kwamen dona- >urs en al op 7 januari 1956 werd de erste studio - in één van de torens z Monnikendam - door wethouder van Zwol officieel geopend. Hoewel direkt al programma's oor de beide Amersfoortse zleken- eizen - de Lichtenberg en het St. sabethziekenhuis - werden sa- «gesteld, zo gaat de heer De fttyt verder, lag in die jaren het ac- errttoch wel sterk op programma's oor de militairen die opgenomen /aren in het toen nog bestaande Ml- tair Hospitaal aan de Hogeweg en et Militair Sanatorium aan de Itrechtse weg, waar nu het Miloc edergebracht is. Het programma groeten van thuis", dat meerdere iren rond de kerstdagen in deze mi- taire ziekenhuizen werd uitgezon- len, was steeds een topper. Mede- lerkers van „de Golfbreker" trokken toe niet waren. De heer De Kruyf hoopt bijv. ook dat het inmiddels traditioneel geworden optreden van het Amersfoorts Man nenkoor rond de Kerstdagen In het St. Elisabethziekenhuis rechtstreeks naar de andere huizen kan worden uitgezonden. Het band - is een lifeprogramma geworden. Dat betekent niet, dat het programmapakket verandert, wel dat menaktuelerkanzijn.zoalstijdensde intocht van St. Nicolaas, toen recht streeks een verslag van de aankomst bij de Koppelpoort werd gegeven. De tijd van de Golfbreker in de toren, later de twee torens, van Mon nikendam is reeds lang voorbij. Sinds 14 november 1964 heeft men onderdak gevonden in het pand Nieuwstraat 10. Daar - en voortaan van daar uit - worden de programma's via studio 3 door het omzetten van een knop rechtstreeks op de muzieklijn - een dubbele tele foonlijn - gezet. In het ziekenhuis klinkt dan deaankondiging: hier is de regionale omroep de Golfbreker in Amersfoort. ziekenhuis en ziekenhuis De Lich tenberg. Vrijdag 14.45 -16.00 uur: verzoekpla ten en algemeen, verpleeghuis St. Elisabeth; 15.10 -16.10 uur: klassieke muziek, verpleeghuis De Lichten berg; 18.00 -19.00 uur: verzoekplaten en algemeen, De Liendert. Zaterdag 15.00 - 15.45 uur: kin derprogramma, St. Elisabeth zieken huis en ziekenhuis De Lichtenberg.; 15.45 - 17.00 üur: verzoekplaten en algemeen, St. Elisabethziekenhuis en ziekenhuis De Lichtenberg. Zondag 1 x per maand extract, St. Elisabethziekenhuis. Globaalweg dus 15 zenduren en daarvoor zijn de 60 medewerkers van „de Golfbreker" heel wat uren in touw. Om de programma's te maken zijn allen al een 20 „interne" technici aan het werk. Tussen haakjes: de Golfbreker heeft dringend behoefte aan vrijwilligers, die interviews willen afnemen! „De Golfbreker" - de omroep, die wekelijks Amersfoort en de regio binnen de murer van zieken-, verpleeg- en bejaardenhuis brengt. UITZENDSCHEMA horst, en ook - en dat is dan de regio nale functie - van de Haven in Bun schoten en 't Hamersveld in Leusden. Dat bereiken via het programma is zeker niet de belangrijkste functie van „de Golfbreker". De heer De Kruyf, zelf nauw bij de verpleging van zieken betrokken, vindt het kon takt met de patiënten en bewoners bij de opname veel belangrijker, ,,'t Gaat om het kontakt. ledereen wil graag zijn of haar verhaal kwijt en het bezoek van de medewerker of me dewerkster wordt daarom bijzonder op prijs gesteld." Daarom ook wil men van de kant van „de Golfbreker" Die aankondiging klinkt per week heel wat keren in de zieken- en be jaardentehuizen. Want het uitzend schema ziet er zo uit: Maandag 20.00 - 21.00 uur: klassieke muziek St. Elisabethziekenhuis, ziekenhuis De Lichtenberg en De Ko perhorst. Dinsdag 10.00 - 11.00 uur: geestelijk programma De Haven (Bunschoten); 17.30 - 18.45 uur verzoekplaten en algemeen (herh.) 't Hamersveld (Leusden). Woensdag 10.00 - 11.00 uur: geestelijk programma (herh.) De Haven (Bunschoten); 19.30 - 20.45 uur: verzoekplaten en algemeen De Koperhorst. Donderdag 11.30 - 12.45 uur: ver zoekplaten en algemeen 't Hamersveld (Leusden); 15.10 -16.25 uur: verzoekplaten en algemeen ver pleeghuis De Lichtenberg; 16.00 - 17.00 uur: verzoekplaten en alge meen, De Haven (Bunschoten); 20.00 21.00 uur: popgolf, St. Elisabeth- AANRIJDING Woensdag 7 december vond op de kruising van de Noorderinslag met de Rossenberglaan een aanrijding plaats tussen twee automobilisten. De heer C. A V uit Leusden wilde in zijn auto vanaf de Noorderinslag linksaf de Landweg inslaan DeheerA L. P J. uit Leusden wilde rechtsaf de Land weg op. Op de kruising kwamen de auto's met elkaar in botsing. Er ont stond materiële schade. CONTROLE Op de kruising van de Burgemeester de Beaufortweg met de Groene Zoom werden zes bestuurders van voertuigen bekeurd, die niet de verplichte rij richting volgden. Bij de verkeers lichten op de Noorderinslag gingen twee autobestuurders, twee fietsers en een bromfietser op de bon wegens het negeren van het rode licht. KAT VERGIFTIGD? Een inwoonster van Leusden-Zuid, die haar kat dood in de tuin vond op vrijdag 9 dec deed daarvan aangifte bij de politie. Zij vermoedt dat de kat is vergiftigd. De politie stelt een nader onderzoek in OPENBARE STRAATVERLICHTING WORDT KAPOT GEGOOID Een inwoner van het plan Groen houten deed er bij de politie aangifte van, dat in plan Groenhouten herhaalde LEUSDEN/CENTRUM - Maandag avond 12 december hield de Neder landse Christen Vrouwenbond afdeling Leusden/centrum een kerstavond in de Marcuskerk. Het was een bijzonder druk bezochte avond, want bijna alle leden waren aanwezig. Na een hartelijk welkom werd er begonnen met een korte adventskerst- liturgie. De dames Kamp en van der Schaaf lazen gedeeltes uit het kerstevange lie Gedichten werden voorgedragen door mevrouw Bijkerk en mevrouw Vierdag. Met orgelbespeling van me vrouw de Vries werden er erg veel mooie liederen gezongen Na deze kerstviering werd er gepauzeerd met een kopje koffie en een lekkere trak tatie. Hierna was het woord aan de heer en mevrouw Heeg uit Utrecht. Zij vertoonden een diaserie met als onderwerp ,,Het zoeken naar God door de eeuwen heen." De eerste serie dia's ging over het Oude Testament. Vanaf het paradijs werd men door de bijbel geleid door middel van afbeeldingen van schil derijen uit heel Europa, maar ook door kunst uit de tijd van Abraham. Na deze serie was het weer tijd voor een pauze, waarin men iets kon gebruiken met een hartig hapje erbij. De tweede serie dia's ging over het malen de openbare straatverlichting door de jeugd wordt kapot gegooid De politie zegde toe extra toezicht te zullen houden. AANRIJDING Op de Arnhemseweg bij de Schutter- hoeflaan vond op vrijdag 9 december een aanrijding plaats. Komende uit de richting Amersfoort wilde de autobe stuurder C R uit Leusden linksaf de Schutterhoeflaan inslaan. Hij hield bij deze richtingwijzer geen rekening met het op het fietspad van de Arn hemseweg voorrang hebbende door gaande verkeer Bromfietser T. W. M uit Woudenberg was hier het slacht offer van Hij kwam ten val, liep schaafwonden op. en zijn bromfiets werd beschadigd. Ook hier zou. zeker voor de auto bestuurders. die ter plaatse niet be kend zijn, een bordje met de aandui ding van dóórgaande fietsers op een voorrangspad. misschien dergelijke onoplettendheid kunnen voorkomen. Nieuwe Testament en begon uiteraard met het kerstgebeuren. Vele prach tige dia's werden getoond van voorna melijk schilderijen, waaronderdiverse van Rembrandt Na deze bijzonder interressante dia series werden de heer en mevrouw Heeg hartelijk dank gezegd en kre gen zij een boekenbon aangeboden. Na het zingen van Psalm 98 en het gebed werd de avond besloten met het staande zingen van het ,,Ere zij God". LEUSDEN/CENTRUM - Evenals vorig jaar zullen er tussen Kerstmis en Oud en Nieuw een aantal kinder spelmiddagen gehouden worden voor de jeugd van 5 t/m 12 jaar. De jeugdorganisaties van ,.De Til", ,.'t Claeverenblad" en ..Blijhof" wer ken hierbij samen. De middagen worden gehouden op dinsdag 27. woensdag 28 en donderdag 29 december tussen half twee en half vijf. Er is dan iets te doen zowel in de sporthal aan de Lijsterbeslaan in ,,de Til", in het clubgebouw van .Blijhof" als in ,,'t Claeverenblad" Voor drinken en een koekje zal worden gezorgd, terwijl de kinderen die drie middagen meedoen een leuke herinnering krijgen. De kosten zijn f 1,50 per kind per middag. Nadere informatie over dit kinder- carousel krijgt u volgende week in onze krant. Bovendien zal ook op de scholen een boekje met het volledige programma worden uitgereikt. €T ALLEREERSTE BEGIN AMERSFOORT - Morgenochtend - aterdag 10 december - zal bur gemeester drs. A. R. Vermeer de ,i*uwe rechtstreekse lijnen, die de studio van de regionale omroep „de Golfbreker", omroepvereniging voor fcken en bejaarden aan de Nieuw- iraat 10 voortaan met de ziekenhui- an en verpleeghuizen De Lichten berg en St. Elisabeth heeft, officieel in gebruik stellen.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7