i I 11 Gelegenheidsgrafiek en ex-libris: boeiende collectie in bibliotheek Sfeervolle advents-zangdienst in de Tempting Six in Jazz Club Leusden; een feest Zonnebloem vierde kerst voor bejaarden Leusdense Dorpskerk Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 22 DECEMBER 1977 brnikte een groot formaat dubbele kaart waaroverheen hij op achter- en voorkant één zin liet drukken in een roodgetint fraai lettertype. Soms zijn er mensen die er uitspringen door de kleuren die ze toe passen. Een héél mooie wens uit 1965 is van Jan Batterman „Zelfs door het oog van de naald kan men de hemel zien". Stralend van kleurschakering in rood en blauw Een erg mooi gezegde staat op de 1968 wens van Myra en Jan Rheber- gen:„lndlen ge vreugde wilt verme nigvuldigen, moet ge haar delen, Pythagoras?" Anco Mali. 4 m if) j 1 LEUSDEN - Wie geïnteresseerd is in kleingrafiek, in het bijzonder in ge legenheidsgrafieken ex-libris, kan in de weken rond kerstmis terecht in de openbare leeszaal in Leusden- centrum. Piet van Rijswijk eks- poseert daar een gedeelte van zijn kollektie kleingrafiek. Onder gelegenheidsgrafiek verstaan we eigenlijk óók de ex-libris. Gelegen heidsgrafiek is de verzamelnaam voor de grafiek, die gemaakt wordt voor bij zondere gelegenheden of doeleinden geboorte, huwelijk, spijskaart, plech tigheden. ex-libris De gelegenheids grafiek wordt door vele. ook grote, kun stenaars beoefend, en is in sommige landen het objekt van verzameling. Er bestaan verenigingen en gespeciali seerde uitgeverijen, die de gelegen heidsgrafiek stimuleren en bekend ma ken Een ex-libris is een vignet of prentje, dat als eigendomsmerk vóór in een boek wordt geplakt, en dat veelal be halve de naam of de initialen van de eigenaar een zinnebeeldige voorstelling draagt Het gebruik van ex-libris in of op boe ken is zo oud als het boek zelf Het losse of ingeplakte ex-libris is ontstaan na de verbreiding van het gedrukte boek in de tweede helft van de 15e eeuw. De eerste ex-libris kwamen tot stand in Duitsland, waar kunstenaars als Dü- rer. Cranach en Holbein verschillende ex-libris in hout sneden Het oudste gedateerde Nederlandse ex-libris draagt het jaartal 1565. De meeste oude ex-libris vermelden geen naam, omdat het wapen volstond om de eigenaar te doen herkennen. Geleidelijk kwamen ook andere mo tieven voor: allegorische voorstellingen, zinspelingen op de naam. het beroep of de liefhebberijen van de eigenaar Hierin werd de naam verwerkt, voorafgegaan door de woor den ex-libris (=uit de boeken van). An dere ex-libris bestaan alleen uit een ge graveerde of topografische tekst in een sierlijke omlijsting Talrijke bekende kunstenaars hebben ex-libris uitgevoerd in alle mo gelijke grafische technieken In de be gintijd als houtsnede. In de 17de en 18de eeuw als kopergravure Later ook als ets. staal-, hout- of plastic gravure, lithografie, linoleumsnede, zeefdruk of als fotografisch gereproduceerd teke ning De ex-libriskunst heeft zich ontwikkeld tot een belangrijke tak van de grafische kunst, mede door het feit dat sinds de 18de eeuw het ex-libris verzamelobjekt werd. Hoewel vele be kende vorsten, staatslieden, kun stenaars een ex-libris bezitten, wordt door de meeste verzamelaars meer waarde gehecht aan de kunstvorm dan aan de erop voorkomende naam Terwijl in West-Europa de belangstel ling voor het ex-libris schijnt af te nemen, is het tegenovergestelde het geval in landen als Polen, Tsjecho-Slowakije en Rusland, waar zowel de grafici als de verzamelaars een grote aktiviteit aan de dag leggen ..In Nederland", vertelt Piet van Rijs wijk mij. ..bestaat een vereniging van een paar honderd leden, die ex-libris verzamelen. Het is de Ex-libriskring, die onderdeel is van de Wereldbibliotheek 't Gaat deze mensen om het stukje gra fiek. dat ze in handen hebben Vaak hebben ze ook nieuwjaarskaarten, ge boortekaartjes en dergelijke erbij. Het zijn ook altijd dezelfde ontwerpers, die je bij de gelegenheidsgrafiek tegen komt. Toch zijn er in Europa zo'n ruim vijf honderd kunstenaars te vinden, die hun brood verdienen met de kleingrafiek". „Is de ex-libris oorspronkelijk be doeld als herkenningsteken van de eigenaar, zodat iemand, die in zijn boekenkast een boek met een vreemde ex-libris ontdekt, dit boek in de snelste keren aan de eigenaar kan teruggeven?" ..Inderdaad, dat was de bedoeling. Daar herinnert de volgende ex-libris- rijm ook aan; ..Terug als een haas Naar zijn baas". Al gauw ging de naam van de man erin mééspelen Als je heette zoals ik, Van Rijswijk, dan koos je het wapen van Rijswijk. Anton Pieck heeft daar een enorm handje van. Heette iemand Vos, dan verscheen er direkt een vosje op de tekening. Ook kreeg je ex-libris voor gedeelten van je bibliotheek Voor de muziekboe ken nam je een vignet met een toespe ling op de muziek. Voor de juridische boeken één met Vrouwe Justitia en zovoorts. Volgens sommigen is het ontaard in de hang naar het plaatje zelf. Je laat 300 ex-libris drukken. Die kun je makke lijk in 300 boeken kwijt. Maar dat doe je niet. Je plakt er een stuk of wat in, en de rest behoud je om te ruilen" De heer Piet van Rijswijk verzamelt ex-libris sinds 1958. Alles wat hij in dozen heeft gesorteerd, en voor de ten toonstelling in de openbare leeszaal op vellen karton heeft geplakt, is door ruiling bij elkaar vergaard. Zijn vrouw lacht:.Wij sturen bin nenkort weer gestencilde wensen, door Piet ontworpen, aan alle leden van de ex-libriskring, waarvan de lijst met adressen ons door de We reldbibliotheek wordt verstrekt. En dan hopen wij weer goede exemplaren voor onze verzamelinq teruq te krijgen. Ikzèlf spaar postzegels, en die krijg ik dan óók, op die manier toegezonden!" De heer van Rijswijk laat mij ex-libris zien, waarvan de namen aardig zijn om ze te herkennen: Willem Mengelberg, Eduard van Beinum. Eduard Flipsen, Bertus van Lier, Johan Willem Frederik Weremeus Burning, Jac. P. Thijsse. Op de tentoonstelling komt één vel met ex-libris. De overige vellen zullen gelegenheidsgrafiek tonen. ..Naar een zonnig 1965, Gaudaen". „Avec les meilleurs voeux de Hervé" (met de beste wensen van de tekenaar van Kuifje wens voorzien van talloze ..postzegels" met de beeltenis van Kuifje). Van Fritz Behrendt:,,Veel geluk op weg naar het jaar 2000", met een tekening van massa's mensen. Iemand heeft:,,Een gelukkig 1964" als volgt uit gebeeld. (postzegel van) 1 (cent) ge lukkig 196 (postzegel van 4 cent. Mevrouw Van Rijswijk noemt een ander aardig voorbeeld: ,,Het jaartal 1961 kon je zo mooi ómkeren. Toch waren er maar enkelen, die dat ontdekt en verwerkt hadden. Sommigen beeld den er een speelkaart bij uit. Die kun je immers óók ómkeren". Om weer es tot iets anders te komen schreef grafikus (postzegelontwerper) Otto Treumann een wenszin voor het nieuwe jaar heel gewoon met de hand, en een ontwerper als Wim Crouwel ge- Wat ook opviel was de bijdrage van de bassen aan de koorzang. Hun vo lume was in volkomen harmonie met dat van de alten en sopranen. Hun klankkleur was warm en sonoor Ds. Sirag bracht de schriftlezing en de meditatie in verband met het begrip ultimatum, dat momenteel veelvuldig gesteld wordt bij kapingen. Een eige naar van een wijngaarde moestop reis, en verzocht zijn pachters hem enige kruiken wijn uit de oogst te bezorgen. De pachters zonden niets, en de eige naar stuurde zijn knechts. Die werden gedood, bij herhaling. Toen stelde de eigenaar zijn ultimatum: zijn zoon. Ook deze werd gedood. Kerstmis is dat ul timatum: God zond ten lange leste zijn zoon. Vervolgens zongen de koren een adventslied van Willem Vogel, Felix Mendelssohn Bartholdy's „Hoor, de englen zingen d'eer" en Dansen wil M mijn hart en springen" van Johann Crüger. Dit laatste lied klonk misschien niet doorzichtig genoeg Het had wat speelser gekund, wat liefelijker, en ook wat zachter. De zachtere gedeelten kwamen niet zo goed tot hun recht. De koren bleven té- veel gelijkmatig hard zingen, waartoe het intermediar van de mikro- fooninstallatie mogelijk ook bijdroeg. Het zachter zingen zouaen ae Koren goed aan hebben gekund, want hun a capella zingen mocht er zijn. De heer A. van Oosterom en de heer G Vaarkamp zorgden voor een inter mezzo van variaties over een kerstlied, en daarna zongen de koren het moeilijke „In Dulce Jubilo" van Dietrich Buxtehude, dat zéér goed klonk. De advents-zangdienst werd beslo ten met het samen zingen van het kerst lied Stille nacht, heilige nacht". LEUSDEN - Op donderdag 15 december was het weer zover. Voor de vijfde maal dit seizoen: open huis bij de Jazz-Club- Leusden in café< Bavoort. Even na negen uur marcheerden de Tempting-Six binnen. Vooraf ge gaan door Joop op de bas-drum werden de New-Orleans streetpa- rades in herinnering teruggeroe pen. De muziek en show van deze waarlijk zwierige traditional-band, waarvan Freek, de banjoist/guita rist de eindjes vlot aan elkaar praatte en zelfs zong, was overwe gend van een swingend gehalte. Men had terdege rekening gehou den met een optreden in een jazz club, en zowel oude traditionals als modernere stukken op het re pertoire geplaatst. Na de zeer plezierige kennisma king werd begonnen met ever greens" uit de twintiger jaren, af gewisseld met zeer swingende nummers als.Somebody stole my gal", solistisch geen hoogvliegers maar in de arrangementen zonder meer sterk. Waarbij men echter te vaak van instrument verwisselde, hetgeen muzikaal niet altijd voorde len biedt, daar verschillende solisten nogal detoneerden. LEUSDEN/CENTRUM - Maandag middag 19 december organiseerde „de Zonnebloem" een gezellige kerstviering voor bejaarden. Dit gebeu ren vond plaats in ,,de Til" en er was ontzettend veel belangstelling. Mevr. Oude-Egberink kon dan ook zo'n 125 personen welkom heten en dat betekende werkelijk een „boomvolle" zaal. Na een kopje thee of koffie brachten kinderen van de 6e klas van de „Klim- opschool" een musical „Een onver wachte Kerst-Inn". 28 kinderen hadden hard geoefend op deze musical onder leiding van de heer Bos. Het verhaal gaat over een paar kinde ren, die een aktie op touw zetten met als leuze „Doe een klus, voor 75+". Een aktie die goed aanslaat. Er werden 9 liedjes in deze musical gezongen, die grote bijval oogstten bij de aanwezigen. Het ging niet allemaal even vlekkeloos, maar dat verhoogt juist de charme van zo'n gebeuren. Na een daverend slotlied „Vrolijk Kerstmis", bood mevr. Oude-Egberink de heer Bos een boekenbon aan en de kinderen geld voor de school. Hiermee was de kerstviering echter nog lang niet ten einde, want na een borreltje ging men nog gezellig aan tafel voor een kof fiemaaltijd. LEUSDEN/ZUID Woensdagavond 14 december vond in de Dorpskerk le Leusden-zuid een adventszangdienst plaats. Ds. W. Sirag leidde de dienst. Muzi kale medewerking verleenden de Christelijke Gemengde Zangvereniging ..Kunst Veredelt" uit Leusden-zuid en het Hervormd Kerk koor uit Baarn, beide onder leiding van de dirigent de heer G. Brinks. De heer A. van Oosterom bespeelde het orgel. De heer G. Vaarkamp bespeelde de trompet. Na het welkomstwoord, de samen zang en het gebed zongen de beide koren van Johann Cruger ..Godlof! Nu is gekomen". ..Kom tot ons. de wereld wacht" van Melchior Vulpius en het heel I/Ie en fijnzinnige ..O kom, o kom. Immanuël" van Thomas Helmore Het viel op, dat de koren bizonder goed artikuleerden, zodat zeker de Nederlandse teksten goed verstaan baar overkwamen. De koren hadden over het algemeen een homogeen klankvolume, en volgden de aanwij zingen van de dirigent naar behoren op. Mooi klonk de koorzang „Das Wort ward Fleisch" van C. C. Dedekind. De kerstzangdienst van „Kunst Veredelt". Verder op de avond gingen de Six al ras over tot een kwartiertje onschuldig volksvermaak: quiz zen, vergezeld van luchtige grol len door Freek, waarbij het publiek vijl door de Six gespeelde herken ningsmelodieën van bekende or kesten moest raden. Voor de winnaars: een vissers stoeltje en een plaat van de lamilie-Jazz, Jaap - Jos - Ton Freek - Joop en Evert. Al met al een zeer geslaagde avond Flopelijk zal Jazz-clnb Leusden in het nieuwe seizoen eer vervolg meemaken. Gezien de in stelling van de Jazz-Club-Leusdei behoeft dit geen ijdele hoop te zijn1

Leusder Krant | 1977 | | pagina 16