Wintervoorzorg Daihatsu Charade jïijtest met Opel Rekord 1900 N ander Graziella, caravan van 1978 Chrysler Simca Horizon Rat 127 bestelwagen 90.000 Menging ranse auto's Escort verbeterd Datsun Laurel AUTO EN VERKEER erkoop- ecord olvo 343 Alfa Romeo: service om de 20.000 km ësta's arantie- Nieuw uit Japan: Volvo cross-kampioen Nieuw in Nederland: Leusder Krant - auto en verkeer 4£ G//aJud U Met de winter voor de deur kan het geen kwaad eens goed de auto in ogenschouw te nemen om te zien of er nog wat moet worden gedaan om veilig door het koude en donkere jaar getijde heen te komen. Let daarbij eerst op de banden (1) die goed op spanning moeten zijn en tenminste twee mm profiel moeten hebben en liefst wat meer. Probeer (2) op een stille weg eens of de wagen goed spoort en of hij bij krachtig remmen mooi rechtuit gaat. Wel voor zichtig zijn en niet bij hoge snel heden proberen. Vervang (3) tijdig de ruitewis- serbladen en zorg dat het tankje van de sproeier tegen vorst is beschermd. Kijk de gloeilampen (4) na. Let op (5) accu en de ventila- torriem. Zorg ervoor dat het koelsys teem (6) tegen vorst is bestand. Is er (7) al voor een olie gezorgd die het in de koude goed doet (een 20W40 bijvoor beeld)? Controleer de elektrode afstand (8) van de bougies. Een krachtige ontsteking is hoogst belangrijk in het koude en natte jaargetijde. Het luchtfilter (9) moet niet zijn vervuild en de carburateur moet op winterstand staan. Kijk voorts of de verwarming (10) en ventilatie naar behoren werken. Zij zijn straks hard no dig. Neem wat ontdooler voor de portiersloten aan boord (11) en spuit die sloten in met wat gra- fietpoeder. vet de portierrubbers (12) in met wat talkpoeder of glycerine, zodat ze niet aan het portier vastvriezen. Een druppeltje olie op de scharnieren (13) kan ook geen kwaad. Zet de wagen goed in de was (14) en bescherm het chroom met een conserveringsmiddel. Zorg ervoor (15) dat er een ijskrabber en een anti- condensdoek aan boord is. En tenslotte: automobiliste (16), wat warmer aankleden a.u.b. Qua remmen is de Rekord zonder meer een uitstekende wagen. Vóór zijn schijven gemonteerd en achter trommels. Blokkeerverschijn- selen doen zich zo goed als niet voor en de vereiste pedaal kracht is gering. De bereikbare vertraging - en daar gaat het tenslotte om - is zeer hoog. De Rekord is soepel geveerd, hetgeen ten zeerste bijdraagt aan het op een vrij hoog peil staande algehele comfort. Het laatste wordt nog eens gunstig beïnvloedt door de goede ge luidsisolatie in de auto. Zelfs bij hogere snelheden blijft de Re kord prettig stil. Zowel motorisch als wat betreft het windgeruis. PRESTATIES Om nu te zeggen dat de Rekord 1900 N een razendsnelle auto is, gaat veel te ver. Wie een Rekord wil hebben die veel pres teert zal naar de tweeliters toe moeten. Dat neemt niet weg dat de 1900 N best vooruit is te krijgen, maar super snel gaat het niet. Voor een auto uit deze klasse (prijs 18.880,00 motor- inhoud 1897 cc, lengte x breedte x hoogte 4,59 m x 1,73 m x 1,42 m) is een topsnelheid van 150 km/uur zeker niet sensationeel en ook de acceleratie van 0 tot 100 in 14,9 seconden is wel goed, maar niet razendsnel. Daar staat tegenover dat de 75 pk sterke vierpitter met zijn compressieverhouding van slechts 7,9:1 (normale benzine) redelijk zuinig is. Bij een con stante snelheid van 120 km/uur verbruikt de wagen één op 9,0 en bij 80 km/uur is dat zelfs 1:11,9. Ook mag er gerust van worden uitgegaan dat de maximaal slechts 48000 toeren draaiende motor - dezelfde motor als in het vorige type Re kord - zeer lang zorgenvrij mee gaat Dat die motor maar heel weinig onderhoud nodig heeft. Eén negatief punt willen we wel melden van deze motor en dat is dat de trekkracht bij lage toeren tegenvalt. Er moet dan ook ta melijk veel worden geschakeld, hetgeen geen straf is, want de vierbak schakelt uitstekend. Met ingang van volgend jaar zal er op de Nederlandse markt weer een nieuwe importeur van Japanse automobielen zijn. Na Toyota, Datsun, Mazda, Honda, Mitsubishi en Subaru komt dan ook het tot het Toyota concern behorende Daihatsu naar Ne derland. Voor de import van Daihatsu - onder meer fabrikant van een klein terreinvoertuig, - wordt een nieuwe firma opge richt. Het eerste type auto dat deze firma, Daihatsu Nederland BV, gaat brengen, is de onlangs in Tokyo voor het eerst tentoon gestelde Charade. De Daihatsu Charade is een kleine vierdeursauto uit de ca tegorie Renault 5, VW Polo, Ford Fiesta. De wagen meet 3,46 meter en heeft dwars voorin een zeer opvallende driecilinder viertakt motor met een inhoud van 993 cc en een vermogen van 55 pk. Balansassen zorgen er voor dat de compacte motor tril- lingvrij loopt. Met zijn 55 pk moet deze driepitter in staat worden geacht de Charade tot zeer behoorlijke prestaties (top boven de 140 km/uur) op te peppen. Zoals gezegd, komt de Charade volgend jaar (waar schijnlijk in de buurt van mei) op de markt. Als prijs wordt 11.500 gulden genoemd, hetgeen niet teveel lijkt, de concurrentie in ogenschouw genomen. DONDERDAG 22 DECEMBER 1977 DOOR FRED v. d. VLUGT waardoor bijvoorbeeld het par keren gemakkelijk gaat. Zoals kan worden verwacht van Opel is de nieuwe Rekord zeer goed afgewerkt en degelijk uitge voerd. De wagen is duidelijk ge bouwd op een lange levensduur waarmee dan tevens verband houdt dat deze Opel in de toe komst bij inruil meer inlevert dan de meeste concurrenten. Ook mag wel eens worden ver meld, dat het dealernet van GM zeer groot is en erg goed bekend staat. Ook een factor die beslis send kan zijn voor iemands keuze. RIJ-EIGENSCHAPPEN Er zijn nog altijd mensen die menen dat Opeis als een dweil op de weg liggen. Die naam heeft Opel zich een jaar of twin tig, vijfentwintig geleden ver worven en het lijkt of ze er nooit van afkomt. De waarheid is in middels geheel anders. De nieuwe Rekord heeft een weliswaar conventioneel on derstel (Mc Pherson veerpoten voor, starre as achter), maar dat onderstel is wel goed uitgedok terd, met als resultaat een weg- ligging die bepaald uitgaat boven het niveau van de meeste conventioneel gebouwde wa gens. Op de rechte weg is de Opel zeer koersvast. De wagen heeft dan ook weinig last van zijwind. Oneffenheden in het wegdek hebben weinig invloed op de stabiliteit van de wagen. In de bocht helt de carrosserie wel wat over, maar hinderlijke vor men neemt dit niet aan. De wagen is onderstuurd, tegen neutraal aan. Dat wil zeggen dat hij iets meer de bocht in moet worden gestuurd. Dat de neus liever rechtdoor zou gaan. Overstuur treedt eigenlijk alleen op wan neer het wegdek glad (nat) is en er snel wordt gereden. Dan breekt de achterkant van de wagen uit, wat overigens met wat tegenstuur gemakkelijk is op te vangen. Kortom, een veilige wegligging waarmee een kind de was kan doen. De besturing van de Rekord is tamelijk licht en precies. Het wegcontact blijft goed behou den, ook bij hoge snelheden. Hier speelt zeker ook weer die nieuwe carrosserie met zijn goede vorm een rol. Het rond draaien van het stuur vergt weinig krachtsinspanning zodat de wagen gemakkelijk is te par keren en hij in stadsverkeer ook handelbaar is. Zeker ook gezien het goede uitzicht rondom en de goed gemarkeerde carrosserie. Eind maart van het komende jaar zal Chrysler Simca in Neder land de nieuwe Horizon uitbren- ten. Het gaat om een vijfdeurs vierpersoons auto met naar keuze een 1100 of 1300 cc motor voorin. De wagen heeft voor wielaandrijving en past in het Simca-programma tussen de 1100 en de 1307/130fc De Horizon wordt in Amerika uitgebracht met een VW Golf- motor voorin. Voor de Europese versies, die door Chrysler France (Simca) worden ge bouwd, wordt gebruik gemaakt van de 1118 cc motor uit de Simca 1100 en de 1294 cc Simca-motor. De Horizon oogt modern en is ook constructief een wagen van deze tijd: onafhankelijk ge veerde wielen, motor en aan drijving voor, grote achterdeur en wegklapbare achterbank. Over de prijs van de wagen is nog niets bekend. In navolging van Renault (R4) en Simca (1100) heeft nu ook Fiat een bestelwagen met ver hoogd dak uitgebracht op basis van een populaire personenwa gen. Het gaat om de Fiat 127 Fiorino, die begin 1978 in Neder land verkrijgbaar wordt. De prijs van de wagen is nog niet bekend. Het verhoogde dak van de Fiorino zorgt ervoor dat de wagen een enorme ruimte biedt. Twee royaal openende deuren achter maken die ruimte ge makkelijk toegankelijk. Dank zij de motor en aandrijving voorin kon de laadvloer laag blijven. Het laadvermogen van de Fiorino is 360 kg. De top snelheid van de met de 903 cc vierpitter uitgeruste besteller beloopt 125 km/uur. Het wagen tje is bij uitstek geschikt voor snel bestelwerk in en om de grote stad. Alfa Romeo werkt al jaren hard aan de kwali teitsverbetering van haar pro- dukten. Deze firma, die nog niet zo lang geleden alleen hele ex- q[usieve auto's verkocht, is nu op de markt met populaire ge zinswagens als de Alfasud en de Alfetta 2000. Wel nog altijd wat speciale auto's, maar tevens wagens die gewoon heel moeten blijven en niet buiten sporig duur mogen zijn in on derhoud. Daarom heeft Alfa nu service- beurten ingesteld om de 20.000 km in plaats van om de 10.000 km. Wel moet uiteraard, net als voorheen, om de 10.000 km de olie worden ververst. Alfa Romeo is de eerste Europese fabrikant die het aandurft om servicebeurten voor te schrijven om de 20.000 km. Voorheen zijn Renault en VW al overgestapt op 15.000 km beur ten. Het is alweer een kleine vijftien jaar geleden dat ik de verkiezing van de „auto van het jaar" op poten zette. Dat idee, die „auto van het jaar", heeft veel navolging gekregen. Nu is er ook een caravan-verkiezing met als resultaat dat de Lander Graziella, een lichtgewicht Ita liaan, de eer van de „caravan van 1978" heeft opgeëist. De Graziella wordt geïmpor teerd door Pon Trading, een zusterbedrijf van de VW- importeur in Nederland. Hij is te zien tijdens de komende caravan-RAI in Amsterdam in december. ;rneo betel ut ideB ack le sta: peler hij nkRe eb. Allerlei lieden ten spijt die stnj(j oberen de Volvo 343 (en Volvo het algemeen) in een kwaad tglicht te stellen, heeft Volvo in litsland voor een opmerkelijk fkoop-record gezorgd. In de fste negen maanden van dit arverkocht Volvo in Duitsland ttr dan 18.000 auto's. Dit <Jdt een stijging in ten izichte van het vorige jaar met ier dan 12%. Alleen al in sep- nber werden 1471 343's ver- Kht, meer dan ooit tevoren één enkel Volvo-model in maand. «Totaal was de 343 in Duitsland d negen maanden goed voor 0eer dan 5000 exemplaren, ter- iEe ook no9 bijna 3500 in ferland gebouwde Volvo's 66 ™v0? (den verkocht, derdi" en ilfsoj alvo ren i zelfs erderf anroo geem ord heeft in één jaar en drie \vac§fnden 500.000 Fiésta's ge- chögi J rdat bing Kluceerd. Een nieuw rekord Ford in Europa. i Ford Fiësta vertegen- erpU ordi9l nu reeds 2% van de met ale markt in Nederland. In Dei topees verband komt de ïem Ford heeft voor het modeljaar 1978 een aantal verbeteringen doorgevoerd aan de Escort. De wagen kreeg een andere wielophanging, waardoor de wegligging en het veercomfort beter zijn geworden. Voorts is nu ook midden in de grille van de Escort het bekende Ford wagen aan een zesde plaats met 3,1%. Er worden momenteel 1000 Fiésta's per dag gebouwd. Een deel daarvan gaat naar de USA, de rest wordt voornamelijk in Europa gesleten. In Nederland zijn inmiddels 10.000 Fiésta's verkocht. een termijn van maximaal 6 maanden. Verleden maand kondigde Peugeot echter onverwachts aan, dat ook voor al haar model len met ingang van 1 september 1977 een garantie termijn van 12 maanden ongeacht het aantal verreden km zou gelden. Een sneeuwbaleffect kon na tuurlijk niet uitblijven: binnen een week meldden Citroën, Chrysler/Simca en Renault, dat met ingang van 1 september eenzelfde garantietermijn van 12 maanden ook voor hun mo dellen zou gaan gelden. Waarvan acte! ovaaltje verschenen, net zoals dat eerder het geval was bij Taunus, Fiësta en Granada. Nieuwe extra's - te leveren op bepaalde modellen - zijn kop lampwassers en een ruitewis- ser/sproeier op de achterruit (stationcar). Een in Nederland gebouwde Volvo 343 rallycrosswagen is in Zweden nationaal kampioen ral lycross geworden. De winnende Volvo 343 Turbo werd gereden door Per Inge (Pi voor zijn vrienden) Walfridson. De Volvo met anderhalve liter motor met uitlaatgascompres sor moest het in de eindstrijd onder meer opnemen tegen 12 Porsches en een aantal Saabs. Onder de deelnemers waren grootheden als Björn Waldegard (Porsche) en Per Eklund (Saab). De laatste rijder bleek uit eindelijk de grootste bedreiging voor Walfridson en zijn Neder landse rallycrosswagen. Tot op het laatste rechte eind lagen beide mannen wiel aan wiel. De snellere acceleratie van de va- riomatische Volvo 343 deed Walfridson op het erepodium belanden. geworden van binnen zonder groter te worden van buiten. Voorts is de vorm aëro dynamisch dusdanig verbeterd, dat bij gelijke snelheden het verbruik een stuk minder kon worden. En dat is vooral sinds de energiecrisis van groot be lang. De koets van de nieuwe Rekord is hoogst modern en tijdloos. Een koets waarvan je kan verwachten dat die over een jaar of vijf nog steeds zal aan slaan bij het publiek. De neus loopt sterk af om een zo gering mogelijke luchtweerstand te ondervinden. De achterkant is hoog en recht afgehakt, wat stroomlijngunstig is. De zijkanten zijn vlak gehouden. Overbodige uitsteeksels vind je in verband met zowel de lucht weerstand als de veiligheid - niet aan de nieuwe Rekord. Zoals gezegd is het interieur ruimer geworden. Vooral op schouderhoogte zijn centimeters gewonnen. De stoe len met verstelbare rug leuningen bieden behoorlijk steun en zijn voldoende com fortabel. Het dashboard is zake lijk en compleet. Achterin is plaats voor twee tot drie vol wassenen. Hoofd- en beenruimte is er volop in de nieuwe Rekord en de instap - in het vierdeurs model in ieder geval - is ruim. De kofferruimte tenslotte is gigantisch. Ten op zichte van de op dit punt ook al ijzersterke vorige Rekord is de inhoud van de koffer nog toege nomen met rond 20%. De rijpositie in de nieuwe Re kord is zonder meer goed. De verschillende belangrijke dienstorganen zijn stuk voor stuk gemakkelijk bereikbaar. Het uitzicht rondom is uitstekend en de hoeken van de wagen zijn goed gemarkeerd, De Japanners hebben in de ruim tien jaar dat zij hier te lande opereren een marktaandeel verworven van meer dan 20%. Voornamelijk echter met kleinere auto's, zoals de Datsun Cherry, Toyota Corolla en Honda Civic. hoorlijk en heeft een redelijk goede wegligging en hij toont fors en fraai. Alleen de grille Is voor Europese begrippen wel wat pompeus. Maar nogmaals, voor die prijs is de Laurel een regelrechte topper. Dat lijkt nu anders te worden. Datsun heeft namelijk een bij zonder scherp geprijsde grote wagen met een tweeliter zes cilinder motor onder de kap op de markt gebracht. De wagen luistert naar de naam Laurel en hij is te koop voor nog geen 19 mille. En daarin is dan een aantal „extra's" begrepen dat zijn weerga nauwelijks kent. Zo heeft de Laurel, om maar een paar features te noemen, een pechlamp, een radio/cassette recorder en tal van andere aparte zaken. De ruimte in de Laurel is groot, de wagen stuurt heel be- Vljf jaar geleden verscheen Opel met de toen zeer moderne gekord II op de markt. Een auto die in heel Europa een succes nummer van de eerste orde is ^worden. Een auto ook, die rog steeds zeer goed werd ver- tocht ook al was hij over zijn enï,erkoopp'ek heen. Nu heeft Opel de Rekord II vervangen door weer een hele nieuwe Re- tord. Ogenschijnlijk zonder dat daartoe een directe noodzaak M «oor aanwezig was. En toch... Hopel vond het wel degelijk nodig Hg nieuwe Rekord te brengen. ^^Ijmdat in vijf jaar veel verandert, jmdat de autotechniek nog ileeds rap voortschrijdt en yndat de eisen van het kopers- publiek ook niet stationair zijn. VORMGEVING Wellicht het meest opvallende ian de nieuwe Rekord is de arrosserie. De wagen is ruimer

Leusder Krant | 1977 | | pagina 19