„The spy who loved me" nieuwe James Bond: overtreffende trap van het spektakel wezen LIZA MINELLI EN ROBERT DE NIRO IN „NEW YORK, NEW YORK" HERBIE GAAT NAAR MONTE CARLO (MET PRIJSVRAAG) OPNIEUW LOUIS DE FUNÈS IN „SAMEN UIT, SAMEN THUIS" MARX BROTHERS - FESTIVAL IN HET FILMHUIS AMERSFOORT VREDE Leusder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 22 DECEMBER 1977 vervolg op pagina 23 AMERSFOORT - Het nieuwe Grand 3 theater wordt deze week in gebruik genomen met de nieuwste film van James Bond: „The spy who loved me". Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat Grand 3 vorige week zou kunnen worden geopend, zodat het theater ook de première zou hebben van deze film, maar een kleine vertraging in het bouwschema gooide deze plannen in de war. Beter laat dan nooit, blijft het devies. Met het gereedkomen van Grand 1 en 2, naar ver wachting medio januari van het volgend jaar, zal het nieuwe Grand- complex zijn voltooid en bestaan uit vijftien theaters. In Cinema 1 begint deze week het dolle leven van die gekke Volks wagen Kever uit de Walt Disney-fabriek: „Herbie goes to Monte Carlo" en voor hen, die de film heel goed bekijken, is er een goede kans aanwezig een prijs te winnen in de speciale Herbie-prijsvraag. In Grand 5 aandacht voor de nieuwste film van Martin Scorsese: „New York, New York", met Robert de Niro en Liza Minelli in de hoofdrollen. Grand 4 brengt een reprise van Louis de Funès „Samen uit, samen thuis", terwijl in Cinema 2 „Soldaat van Oranje" aan de veertiende week begint en in Euro Cinema de gevaarlijke diepte van de oceaan wordt verkend in Peter Yates' „The Deep". In Duo 1 en Duo 2 draaien de gebruikelijke sex- en aktiefilms. THE SPY WHO LOVED ME De nieuwste James Bond film, de tiende sinds in 1962 werd gestart met „Doctor No", is, zoals wel kon worden verwacht, in overtreffende trap opgebouwd. Elke Bondfilm kreeg in het verleden steeds méér spektakulaire technieken in gebouwd en overtrof zonder meer de staaltjes, die Bond in vorige films uithaalde. „The spy who loved me" maakt hierop geen uitzondering. Lewis Gilbert is deze keer regisseur en deze Britse filmveteraan, die al eerder met het bekende James Bond-bijltje heeft gehakt, maakte ook nu geen fouten. (Hij was de re gisseur van één der succesvolste Bondfilms: „You only live twice"). Het James Bond-fenomeen heeft zich nu al vijftien jaar gehandhaafd en dat is in de filmwereld op zich een unicum te noemen En dat niet alleen Terwijl vervolgen op andere succesvolle films bij lange na niet het succes behaalden als van de Salum Aleikum", Shalom", Peace", „Frieden", ,,paix", ,,pax", vrede". Vrede zij met u. Vrede op aarde, in de mensen een welbeha gen Beste mensen, u hebt het al begrepen: het loopt weer tegen de kerst en dan barsten we bijna van ineens opwellende vredes- gedachten. We roepen en schrijven het in alle toonaarden: vrede! Gek toch, dat we dat alleen maar hebben tegen 25 en 26 december En dan nog ondanks het feit, dat tegen alle bestaande politievoor- schriften in de gillende keuken meiden en zevenklappers ons al weer om de oren vliegen in het be sef, dat het maar een kortstondige vrede zal zijn. Want voor je het weet zitten we alweer in het nieuwe jaar en je kunt niet een heel jaar lang over vrede blijven praten nietwaar Vrede. Ik vraag me wel eens af hoeveel mensen eigenlijk weten wat het betekent. Vrede Mensen, die de tweede wereldoorlog hebben meegemaakt, zullen het wellicht weten, het aan de lijve heb ben ondervonden. Het hebben er varen als een soort bevrijdende rust van: nu komt alles goed. En toch Eigenlijk is vrede maar een veel gebruikt en veel misbruikt woord. Een loze kreet in een wereld vol regelmatige twisten, in het groot en in het klein. Er zullen er maar weinigen onder ons zijn, die zich er op kunnen beroemen een heel jaar lang geen ruzie te hebben gemaakt. Want een ruzie is er, zo maar in eens. Eigenlijk zonder dat je beseft, dat je bezig bent een toch al kort stondige vrede te verbreken met al dan niet krijgshaftig ..oorlogs- gehuil" Voor je het weet, ben je aan het bekvechten met de buurman over z n auto, die net op jouw plaats staat Of spuw je /e gal uit over een nietsvermoedende kennis, die je juist op een moment komt storen, dat je een uitermate slechte bui hebt. Voor je het weet wijs je op je voorhoofd, als een mede automobilist volgens jou be- eersteling, is dat bi) de James Bondfilms precies andersom Elke nieuwe film is een succes Dat is ook deels te danken aan de grote schare James Bond-verknochten, die zo lang zamerhand het vaste publiek zijn gaan vormen voor iedere nieuwe Bond-film Ondanks het dieptepunt, toen George Lazenby Sean Connery verving, maar duidelijk geen waardige vervanger bleek, heeft James Bond zich in de loop der jaren kunnen handhaven. Roger Moore, die vanaf „Live and let die" ook de Bondfiguur vertolkte in ,,The man with the golden gun", heeft het pleit vrijwel geheel gewonnen Het publiek heeft hèm wel geaccepteerd als de James Bond. zoals lan Fleming zijn hoofdfiguur karakteriseerde. Hoewel Sean Connery nooit is over troffen als de ietwat kille spion met de koude ogen, is Roger Moore on getwijfeld veel eerder het prototype van een Britse geheime agent, een gentle man met droge humor, zoals Fleming hem ooit gedachten had Overigens is het wellicht wel aardig te bedenken, dat lan Fleming zijn spionagethrillers niet scheiden inzichten de openbare weg als een piraat onveilig maakt. Of je schrijft een boze ingezonden brief, omdat de gemeente weer eens bezig is, zonder jouw mening te vragen Ik zou zo nog wel uren kunnen doorgaan. Allemaal grotere en kleinere uitingen van onvrede. Allemaal kiemen, die, doorgroei end, op een gegeven moment de oorzaak van een werkelijke uitbar sting kunnen zijn. Oorlogskiemen. Maar dan is het ineens - door al dat gekibbel heb je er niets van ge merkt - kerst. Twee dagen lang En ondanks het feit, dat voor de meeste mensen Kerst mets anders betekent dan lekker eten en drinken, niet te hoeven werken, blijft toch die ene gedachte overeind vrede. Kerst is vrede. Merkwaardig eigenlijk. Ik heb er geen bezwaar tegen hoor, want als die twee dagen, die wij dan samen omschrijven als Kerst, zonder meer in staat zijn om in ieder geval 48 uur een wapenstilstand" te bewerk stelligen, dan moet je dat mooi zo houden. Ook al zijn er dan veel teveel mensen, die tijdens die dagen met een borrel op achter het stuur krui pen, ook al zijn er dan teveel een zamen, die juist in die dagen het gevoel van vrede in hun hart missen, ook al weet je dat in grote delen van dit aardse tranendal hon ger wordt geleden, ook al loop je zelf ook niet direkt over van en thousiasme voor allerlei verplichtin gen, die kerst nu eenmaal met zich meebrengt, laten we het toch maar zo houden. Kerst is vrede. Er zijn mensen, die de kerst af willen schaffen. Een zinloos gewor den traditie uit heidense ti/den, zeggen die mensen De doodsteek voor ons denneboompjes-bestand, zeggen verbeten milieu verbeteraars. De eenzaamste dagen voor alleenstaanden, zeggen de sociaal bewogenen. Ze hebben wellicht, ieder op hun eigen manier, volkomen gelijk. Maar de Kerst afschaffen? Alstu blieft niet! Daar komt alleen maar oorlog van!. Ik hoop, dat u uw kerstdagen in opperste vredestoestand zult door brengen Samen met Sadat, Begin, Carter, Brezjnjev, Schmidt, discard d'Estamg, Arafat. Assad, en niet te vergeten onze aller eigen Van Agt Maar over die laatste hoeft u zich geen zorgen te maken Dat doet Den Uyl wel. V. DOOR BERT VOS verwoestbaar lijkende man Jaws. Een bijna menselijke robot met enorme kracht en vooral zeer krachtige stalen kaken, waarmee hij iedereen kan ver morzelen De Britten en Russen steken de koppen bij elkaar en besluiten samen op te treden. Bond en Asamova moeten dat karweitje opknappen De koude oor log ontdooit even, zeker als blijkt, dat James en Anya het uitstekend met el kaar kunnen vinden, ondanks hun ge heel verschillende afkomst, opleiding en ideologie PARODIE Het filmverhaal ontwikkelt zich in snel tempo tot een flitsende parodie op het fenomeen spionage en James Bond wordt daarin een parodie op zichzelf Niets is onmogelijk, alles kan De kijkers worden met de vreemdste stunts ge- konfronteerd en de ..dirty tries" van Bond zijn niet van de lucht. Serieus moet je alles niet nemen, want zo is het ook beslist niet bedoeld Het eeuwige gekrakeel over de manier van aanpak tussen Bond en Asamova het zijn soms verrukkelijke dialogen, waarin de te genstellingen oost-west lekker op de hak worden genomen De figuur Jaws (Richard Kiel) is een geheel apart fe nomeen, die een extra dimensie aan het verhaal geeft, doordat die man wer kelijk onverwoestbaar en blijkbaar on gedeerd uit de meest woeste vecht partijen als een phoenix weer verrijst, ook al lijkt hij het onderspit te hebben gedolven Een soort moderne Fran kenstein. Het vaagduitse idee van de nieuwe Übermensch, het uniformisme van de van „The spy who loved me" wordt aangekondigd: „For your eyes only", waarmee dan vast de ogen van de echte Bond-liefhebber zal zijn bedoeld. Je zult ook dan weer vast je ogen niet geloven (Grand 3 - openingsfilm - eerste week - waalt jaar). NEW YORK, NEW YORK Regisseur Martin Scorsese ver baasde vriend en vijand met zijn plan om een filmmusical te gaan maken. Na films als „Mean Street". „Alice doesn't live her anymore", „Boxcar Bertha" en „Taxidriver" lag dat niet direkt voor de hand. Na zijn succes met „Taxidriver" (bekroond met de Gouden Palm van Cannes), die on danks het nogal ongeloofwaardige slot zo'n slordige 25 miljoen dollar opbracht, verklaarde Scorsese in het blad „Film Comment" over zijn keus een musical te maken: „Mijn keus voor die film vloeit met alleen voort uit economische motieven, niet omdat ik nu grotere budgets tot mijn beschikking heb Ik wil mijn kracht be proeven in diverse genre's en werken met verschillende typen acteurs. Daarom maakte ik „Alice doesn't live here anymore" en daarom is mijn vol gende film een musical. Bij „Taxidriver" reed ik elke dag naar een lokatie, waar van de muren onder het bloed zaten We lachten erom, maar onbewust legde het een grote druk op je. Ik v Ida m eens iets grappigs doen Ondanks he feit, dat de muziek altijd al een grotero in zijn films heeft gespeeld, is een must cal toch iets wezenlijks anders var opzet dan Scorsese vorige films Scor „The spy who loved me", een aaneenschakeling van aktie, zoals hier, waarbij de speciale Lotus Esprit van Bond een fikse duik maakt, terwijl hij wordt aangevallen door de vrouwelijke helicopterpiloot van Karl Stromberg in een poging hem voorgoed naar de haaien te helpen. Maar de technici van Ml 5 hadden dat blijkbaar voorzien(Grand 3) zo maar uit z'n duim zopg. Fleming is ooit tijdens en na de tweede wereldoor log één der grondleggers van de huidige C I A. geweest en putte zijn stof voor zijn romans uit de realiteit, die hij van nabij meemaakte Die realiteit, die toch de meeste van zijn spionage-thrillers kenmerkte, is overigens ver te zoeken in de latere Bondfilms. Vooral de nieuwste „The spy who loved me" is zodanig opgezet, dat het eerder een science fiction- verhaal is geworden, dan een keiharde spionagethriller, gebaseerd op één of andere realiteit En wijlen lan Fleming kan in dit geval helemaal niets worden verweten, want hij heeft geen enkele zeggenschap gehad in de opbouw van het verhaal, dat speciaal voor de film werd geschreven door Christopher Wood. Dat kwam eigenlijk omdat de oorspronkelijke „The spy who loved me" van Fleming, niet geschikt bleek voor verfilming. Producer Albert Broc coli gaf daarom Wood de opdracht een boek te schrijven, wat wel verfilmbaar zou zijn. Het resultaat is „The spy who loved me" in de nieuwe versie van Wood, regisseur Gilbert en producer Broccoli GIGANTISCHE PRODUKTIE „The spy who loved me" is een gigantische filmproduktie geworden. Dat is niet in de laatste plaats te danken geweest aan het feit, dat in de Pinewood-studio's het complete interieur van een super tanker werd nagebouwd, van binnen herschapen in futuristische ta bleau's die gigantische vormen heb ben aangenomen en de film voor een belangrijk deel dat SF-achtige karak ter heeft gegeven. Alle speciale ef fecten in de film zijn afkomstig uit het fantasierijke brein van Derek Med- dings en zijn mensen van de Pinewood-studio's. Ook de nieuwe technieken, waarvan Bond zich veelvuldig bedient, zijn ontsproten in die afdeling „speciale effecten". Zoals de grappige waterbrommer (een motorfiets op waterski's) en niet te vergeten de nieuwe James Bond- auto, een speciale Lotus Esprit, die de traditionele Aston-Martin van Bond verving en borg staat voor een eindeloze reeks trucs en wapens, waarmee Bond zijn hachje kan redden in hachelijke situaties. Verder natuurlijk speciale aandacht voor het oceanische laboratorium „Atlantis" van Stromberg, dat al even futuristisch onder water zinkt of opstijgt uit de diepten der oceanen met een simpele druk op de knop. Voeg bij al deze spektakulaire zaken dan ook nog een vrijwel onsterfelijke en onverwoestbare menselijke robot met zeer krachtige stalen kaken (Jaws, gespeeld door Richard Kiel) en men heeft zo'n beetje alle ingre diënten voor niet alleen een span nend, maar veel eerder een amusant, grappig, spektakulair Bond- avontuur, waarin het geweld en het spionnenwezen danig op de hak Eén van de hoogtepunten uit de nieuwste James Bond-film „The spy who loved me", waarin hevige gevechten worden gevoerd in het binnenste van de enorme supertanker „Luparis", van waaruit een louche miljonair probeert de wereldmacht te veroveren. (Grand 3). worden genomen en van lan Fle ming's James Bond, Geheim Agent 007, op zich een parodie wordt ge maakt. Je moet van al dit gigantische spek takelspul houden, maar als dat het geval is, biedt „The spy who loved me" enkele uren schitterend amusement, waarbij ondanks de ontelbare doden die na afloop van het avontuur te be treuren zijn, toch vrijwel geen druppeltje bloed te zien is geweest. Want dat moet je de makers toegeven- ze weten hoe je de mensen vrijblijvend kunt vermaken zonder een bepaalde groep af te stoten Wrede slachtpartijen met spuitend bloed zou niet gepast hebben in dit glanzend, flitsende spektakel De doden vallen clean en netjes, hooguit met een diepe zucht of een fikse kreet, ten teken dat ze de laatste adem uitbla zen Een bloedbad wordt het ner gens. Keurig toch? STRIJD TEGEN ATLANTIS Het gaat allemaal om het verdwijnen van verschillende zwaarbewapende atoom-onderzeeers, van oost en west Ze worden schijnbaar opgeslokt in het niets en dat zit de verschillende we reldmachten niet zo lekker Daarom wordt de beste agent van het kontinent, James Bond ingeschakeld Hij krijgt charmante, maar ook erg effektieve hulp van zijn Russische tegenpool, ma joor Anya Afnasova (gespeeld door Barbara Bach, nu al de nieuwe BB ge noemd). Hun tegenspelers blijken Karl Stromberg te zijn, een idealistisch man, die een nieuw wereldrijk wil stichten od de bodem van de oceaan Als zee- bioloog is hij enorm gefascineerd door alles wat in zee leeft. De mensheid heeft voor hem afgedaan Zijn enige doel is vernietiging van het rijk boven water. Om dat te bereiken heeft hij de machtige atoomwapens van oost en west nodig om die tegen elkaar in te zetten, zodat een echte atoomoorlog zal ontstaan, waardoor de totale ver nietiging al snel een feit zal zijn. Pas dan zal het nieuwe Atlantis-rijk onder water kunnen beginnen. Kar! Stromberg (ge speeld door Cürd Jürgens. die daarmee weer één van z'n excellente, dreigende vaag Duits-Oosteuropese schurkenrol len neerzet) heeft niet alleen de hulp van honderden mannen in de super tanker „Luparis", maar ook van een on Liza Minelli en Robert de Niro in „New York New York", de nieuwste film van Martin Scorsese. In Grand 5. Barbara Bach en Roger Moore, de twee spionnen, die elkaar beminnen, maai tussen de bedrijven door de wereld moeten redden van de onderaana. Bo Vendien speelt ook het nationalisme hun zo nu en dan parten. (Grand 3). nieuwe wereldorde, de ideeén over oost en west, het zijn allemaal cliché's, die op een vakkundige wijze van een nieuwe dimensie worden voorzien en grappig funktioneel worden in het totale kader van de film Samen met de steeds weer verbluffende nieuwe technische snufjes, het soms gigantische spek- takelwerk en de amusant aanvullende dialogen, werd deze nieuwe James Bondfilm „The spy who loved me", niet alleen voor de zeer fervente aanhangers van alles wat James Bond is, een film, waar men een paar uur lang erg veel plezier aan kan beleven Vrijblijvend entertainment, ge maakt met geen ander doel dan de massa te vermaken. Het fenomeen James Bond blijkt opnieuw onver woestbaar. Fleming's creatie heeft - mede dankzij de film - zichzelf ver nieuwd. Wat dat betreft ben ik erg nieuwsgierig naar de volgende Bond-film, die nu reeds aan het slot sese „De film is bedoeld als een soo ophalen van herinneringen uit mijnve leden. De herinnering aan mijn ooms uniform. Ik werd geboren in novemh 1942 dus ik herinner me er, eigent niets meer van. Ik heb alleen de mua onthouden. De sleutel tot de film wa eigenlijk vreemd genoeg, Djang Reinhardt. Uit Frankrijk. StéphaneGra pelli. En dan vooral één nummer. D plaat draaide ik keer op keer. Hetwi een improvisatie die „Love letters" ol het Frans „Billet doux" heette Kijk.d liefdesgeschiedenis zou zich in elket kunnen afspelen. Maar het vindt plaa in de tijd van de Big Bands omdat d plaat me zo fascineerde. Ik draaK hem meestal als ik alles was." Een kostuumfilm kost altijd tonni meer dan andere genres, maar prodi

Leusder Krant | 1977 | | pagina 22