a- r Mm 00 Q n n WÉXi&iZf M \mersfoortse landschapsschilder lohan van Bijsterveld in restaurant van zwembad Idventswijding NCVB in Leusden/Z. geslaagd BURGEMEESTER RADEMAKER GEÏNSTALLEERD Ml Haaien besluiten 'n succesvol weekeind Ti At DONDERDAG 22 DECEMBER 1977 5 Eer en_ Wel is het duidelijk, dat de rela- jonge bevolking van onze uitgroei- ^Kjegemeente, welke veelal afkomstig ■uit stedelijke milieus, zich soms zeer ■ach kan opstellen ten opzichte van ^^teentelijke plannen Aktiegroepen derhalve geen ongewoon ver- fiijnsel Hoewel het gemeentebestuur RQEvdde's de nod'9e ervaring heeft op- i in het tegemoettreden van de ,erse normen van buiten- iilementaire akties, ja zelfs in het om- „gen hiervan voor eigen doeleinden, Ihettoch voor kunnen komen, dat de igemeester olie op de golven der roties zal moeten gooien Mede jardoor kan hij uitgroeien tot een va- A figuur, die als „burgervader" wordt Wï jkend li hoop. dat na verloop van tijd wij k |yi in u. meneer Rademaker, een I jirgervader" in de ware zin des 1 jords zullen herkennen vervolg van pagina 3 E bestuurder van itbtelijk apparaat het Een ander aspekt van de burgemees- ifunktie waarop ik zou willen wijzen, van leider van het gemeentelijk paraat. Achter het woord „apparaat" ui een verzameling mensen schuil, 3 voorheen onder wisselende om- indigheden heeft moeten werken, ar sterk wordt gekenmerkt door toe- jóng aan de zaak van de gemeente, sde zaak van de burgers is Bo ndien is de burgemeester als voorzit- fvan de raad en het college van bur- meester en wethouders ook een der van bestuurders In alle gevallen ■J Ivan de burgemeester naast be- jurlijke kennis veel takt en menselijk er worden gevraagd Waar deze aan dag treden zal ongetwijfeld de ootst mogelijke medewerking worden 'jé dervonden. jf Deze medewerking wil ik u namens gehele raad op voorhand «zeggen. De zeker niet eenvoudige gave van het Leusdense burgemees- rschap vraagt om een zo goed moge- samenwerking met de raad der meente. Het is niet slechts uit ver- iWoordelijkheidsbesef dat ik u deze jzegging doe, maar baseer mij hierbij ^*ens op het recht dat uwerzijds be- PWj ial om ook aan de raad de nodige V' menwerking te vragen - in het ver- uwen, dat al samenwerkende ook xJerzijdse erkenning en waardering volgen. )e raadsleden hebben eerder het noegen gehad met u kennis te ma li. Vandaag zult u met uw echt- ^1 note en kinderen heel veel ge- IJl fntenaren voor het eerst ontmoe- ■rl iMaar ongetwijfeld zullen zeer I Ie andere Leusdenaren u eneens willen begroeten. De ko- tnde nieuwjaarsreceptie van het meentebestuur biedt hiertoe zeker ingeschikte mogelijkheid, indien ize wordt gehouden met een bre- re opzet dan voorheen gebruike- Graag wil ik suggereren de ^l^pBuwjaarsreceptie te houden in een 'de,5 imte die vele bezoekers op een rst Pe or doe' geschikte manier kan -me! taHOen. ide d Wsvert0,kervande gevoelens van teveW9ehele raad wil ik u het 9rootst doch! succes toewensen in de scord :htKs scordi im s!o »ink pa Verschillende sprekers uit allerlei ge- onder fingen van de samenleving heetten burgemeester en zijn gezin welkom, lamens het gemeentebestuur van Delden wenste loco- hjn eflrgemeester H J. M. Nijhof de oud- is op orzitter een goede tijd toe in Leusden ar 21 gemeentebestuur van Leusden '"de9 nste hij geluk met de nieuwe bur- m. meester. om h stond de he id et 19: 16 sec Ds J.W. K Kelder sprak namens het plaatselijke convent van kerken. Hij heette de nieuwe burgemeester hartelijk welkom namens de pa rochianen en gemeenteleden der Leusdense kerken. Hij wenste, dat mede door de arbeid van de bur gemeester, het welzijn van de ge meente groot moge zijn Ds Kelder ver telde de burgemeester, dat zondag in alle kerken van Leusden daarvoor zou worden gebeden. Mevrouw M. J. M. Corver-van Haef- ten, burgemeester van Soest, sprak namens de Eemlandgemeenten (bur gemeester Vermeer van Amersfoort kon pas later aanwezig zijn). Zij hoopte, dat de heer Rademaker zich thuis zal gaan voelen, ook binnen het bestuur van het Samenwerkingsorgaan Eem- land, waarvan de nieuwe Leusdense burgemeester deel zal gaan uitmaken. „Welkom namens ons pré-gewest," aldus mevrouw Corver-van Haeften. die overigens op ietwat ironische wijze de heer Rademaker deelgenoot maakte van het vermoeden, dat het voorlopig nog wel bij een „pré-gewest" zal blijven „We hebben de tot voor kort nogal vrijblijvende regeling iets sterker gemaakt, maar de beslissing hierover moet nog door de kroon worden geno men Maar die heeft het de laatste tijd nogal moeilijk, zodat we verwachten dat het nog wel eventjes zal duren. Boven dien krijgen we straks een nieuwe mi nister en die zal wel weer wat nieuws verzinnen, vrees ik." Mevrouw Corver hoopte, dat de heer Rademaker een goed aandeel zal heb ben in hetgeen het samenwerkingsor gaan in de toekomst tot stand zal bren gen. De heer G A W. C. Baron van Hemert tot Dingshof. burgemeester van Maarn, sprak namens de burgemees terskring Utrecht-Oost. „een groep ple zierige mensen, die de noden en pro blemen onder elkaar bespreken onder het genot van een glaasje sherry. Mét de echtgenotes, want we doen ui teraard ook aan emancipatie De ba ron: „Uw voorganger was een goede vriend van ons en ik spreek de hoop uit, dat ook u met genoegen deel zult nemen aan onze kring." De heer Van Hemert tot Dingshof sprak zijn grote waardering uit voor het college van b. en w. van Leusden, voor hetgeen ze voor mevrouw Van der Post is geweest na het overlijden van haar man. Hij troostte burgemeester Rademakers ten aanzien van het al of niet voldoen aan de profielschets met het citeren van een kortgeleden geponeerde stelling: „Het tekenen van een profiel voor een be noeming is eerder onderdeel van een demokratische behoefte, dan een bij drage aan de definitieve keuze" Burgemeester Rademaker sloot de rij sprekers met een installatierede Burgemeester Rademaker zei in zijn oefening van het burgemeesters- ibtin onze gemeente." rschillende sprekers De vijf kinderen van het echtpaar Rademaker. eerste officiële Leusdense toespraak onder meer: „Het onthaal dat Leusden in een ver scheidenheid van uitingen aan ons ge boden heeft, is hartelijk, spontaan, ple zierig Zulks bleek ons uit de eerste kennismakingen met het college, met de raad, met de medewerk(st)ers en uit verdere reacties van verschillende kan ten. Ik hoop dat dit tekenend zal zijn voor de komende jaren, waarbij ik besef dat er steeds sprake is van de mengeling van de functionaris en de persoon die het ambt draagt. Wat verwacht u van uw voorzitter? Wat verwacht uw voorzitter van zijn gemeenteraad, van zijn college, van de gemeente waarin hij is geplaatst? Er komen steeds meer beschouwin gen in omloop over het ambt van bur gemeester. Het is wel ondoenlijk daar ook maar samenvattingen van weer te geven, en deze dan nog becommenta rieerd vanuit wat uw opvattingen zouden kunnen zijn, en de mijne. Een enkel punt dat in het bijzonder mij aan spreekt mag en moet ik wel pogen te formuleren Een voorzitter is per definitie iemand die samen met anderen werkt Samen met elkaar, mensen die proberen be paalde doeleinden te formuleren en te bereiden. Dat vraagt nog al wat van alle betrokkenen, aan denkkracht, inle vingsvermogen. luisteren, inzicht, col legialiteit. Heeft de voorzitter de formele leiding, meer zal het hem er om gaan binnen een vaak heterogeen samen gesteld gezelschap van verantwoor delijke mensen tot juiste oordeelsvor ming te komen, binnen in redelijkheid erkende grenzen een elk kansen te geven anderen te overtuigen of overtuigd te worden. In geval van de gemeenteraad geldt in het bijzonder nog: zich te manifesteren als het hoogste bestuursgezag van de plaats zelf, in waardigheid, oprechtheid, ver antwoordelijkheidsgevoel sluitstuk De burgemeester. Hoe zie ik mezelf als bekleder van dat ambt? Een zeker sluitstuk in een beproefd systeem al kan er nog zo veel verbeterd worden. Een soort van laatste man waarop te ruggevallen kan worden. Representant van de gemeente, hopelijk heel sterk ook: van de gemeenschap/gemeen schappen binnen de gemeentelijke grenzen. Een heel klein racketmotortje dat initiatieven aanmoedigt en soms zelf neemt. Samenbinder van verschei denheid van mensen, belangen, activi teiten. Aanmoediger. toeziener, ver- wijzer. raadsman soms De volgorde is willekeurig en meer is denkbaar. Wanneer we de profielschetsen die u hebt opgesteld bekijken, blijkt dat u realist bent en tegelijk idealist. U hoopt nog al op iets, maar u weet ook dat v* Burgemeester mr. F.J.H. Schneiders van Almelo, voormalig burgemeester van Leusden, begroet zijn ambtgenoot, met wie hij ook in de stad Delden regelmatig kontakt had via het gewest Twente. Rechts van hem mevrouw Schneiders. niemand alles kan en weet. Ik weet niet zo veel. ik kan niet zo veel, maar ik weet wel dat ons aller voornemens uitstekend zijn. dat ik een aanzienlijke verantwoordelijkheid op me geladen heb, dat we in echte samenwerking veel dingen kunnen bereiken intrigerende gemeente Leusden, een intrigerende ge meente. Bijzonder van geschiedenis, samenstelling, afwisselend in haar ver schillende aspecten van leefgemeen schappen. landschappen, woon- en werkgelegenheid, in voorzieningen. Opdracht om het oudere, eigene, his torische, autochtone te koppelen aan de taak velen, die in korte tijd bin nenstroomden en nog zullen bin nenstromen zich een thuis te laten ma ken, iets van elkaar en met elkaar te worden, deels bewust te construeren en aan te brengen waar elders na tuurlijke groei plaatsvond Ruimtelijke Ordening is bijna al wat de klok slaat. Het trefwoord milieu vinden we in alle toonaarden, waarbij ik hoop dat Leusden steeds Ie juste milieu weet te vinden, met de mens au milieu. Tref woorden vind ik in het bijzonder in uw begrotingsbehandeling - wat mij betreft in deze tijd van het jaar gelukkig afge sloten -: welzijn, wat het ook precies mag zijn en wat de overheid daar nu precies mee van doen heeft en vooral de rol en de opdrécht daarin van bloeiend en groeiend particulier ini tiatief; de spanning tussen zich soms aanmeldende werkgelegenheid en de vraag naar de erbij behorende huisves ting; de woningbehoefte met de vraag naar de afstand tussen de fun damentele vrijheid van de mens zich te vestigen waar hij wil en de beperkingen die een gemeente zich, mits echt ge fundeerd. moet opleggen. De noodzaak tot tal van samenwerkingsvormen, zonder het eigene van levensvisie en van verscheidenheid van culturen tekort te doen. De opdrachten van de gemeente voor de komende tien jaar zijn heel veel en hevig, en daarna zijn ze nog niet op. U mag en zult van mij niet verlangen dat ik een beleidsplan heb: dat maakt de raad, dat ik vele maanden nodig zal hebben om mensen en aardrijkskunde, De raad luistert naar de eerste Leusdense toespraak van burgemeester Rademaker. Tijdens de gemoedelijke receptie werden heel wat handen geschud. Hier is het burgemeesters-echtpaar in gesprek met mevrouw Van der Post. instellingen en dingen te verkennen en te leren kennen Gemeenten zijn bepaald niet auto noom, maar beoefenen hun autonomie in soms grote afhankelijkheid van ande ren, vaak in hecht samenspel en stevige samenwerking met anderen, instellingen, instanties, autoriteiten. U zult het goed vinden, u hier al dan niet aanwezig of vertegenwoordigd, dat ik verklaar te hechten aan dat samen denken en samen doen. elk van de ge noemden dienstbaar: de gemeente aan de bevolking, de instanties en autoritei ten dienstbaar aan de gemeenten én aan het land. zonder belustheid op welke macht of spoor daarvan dan ook, op elkaar inspelend, begrijpend hoe een gemeente als meest rechtstreekse vertegenwoordiging van een bevolking, een raad door haar gekozen, veelal moet reageren en besturen Ik hecht er aan op te merken, dat ik hoop en verwacht dat de onderlinge samenwerking en het begrip voor elkaar in onze streek, uitstekend zullen zijn; mag ik daar vooral ook doelen op onze grote buurvrouwe, Amersfoort en ook op alle buurgemeenten in welke samenwerkingsvormen dan ook. Het zelfde gelde met name genoemd ten opzichte van onze provincie Utrecht. Goede geest, opgewektheid, men selijk aanvoelen, wat onbevangen heid en spontaniteit, realisme ver mengd met idealisme, vin dingrijkheid en durf mogen mij en u samen typeren, zo de Heer dit geeft in het komend decennium tot verdere ontplooiing en bloei van Leusden als bijdrage tot thuis zijn, tot geluk van allen die er wonen." Na afloop van het officiële ge deelte werd een openbare receptie gehouden. Honderden Leusdense vertegenwoordigers uit het verenigings- en het zakenleven, in dividuele Leusdenaren en anderen gaven blijk van hun belangstelling. Het was een enorme drukte, waardoor lange wachttijden ont stonden voordat men de burgemees ter en zijn gezin een welkomst-hand kon drukken. Desondanks een erg plezierige gebeurtenis, waaruit duidelijk is gebleken, hoe groot de belangstelling voor de nieuwe bur gemeester van Leusden wel is. De twee Leusdense pastores Ter Bekke en Lieberon, waren uiteraard ook present. Uiteraard was ook de ziekenomroep De Golfbreker present. Hier is het reportage-team in gesprek met de nieuwe burgemeester van Leusden. r f 4 K ff. De zaal van het Gereformeerd Dienstencentrum was geheel gevuld. hetd binna 3 set jaar. d met Frani erer egd in zijn ns 442 IEUSDEN - Vrijdagavond 23 de- r om 9 uur zal burgemeester J. W. M. Rademaker de tentoon- Hling openen in de cantine van het r in tefembad. celijki iet is een tentoonstelling van de «rsfoortse schilder Johan van Bij- rveld. te tentoonstelling zal voor het Mek te bezien zijn tot en met vrijdag lanuari 1978. En wel tijdens de feningstijden van het zwembad, op de weekmiddagen van 13.00 tot 18.00 uur, in de week 's avonds van 20.00 tot 22.00 uur, 's zaterdags van 10.00 tot 13.00 uur, en 's zondags van 10.00 tot 14.00 uur. Johan van Bijsterveld is een typische landschapschilder. Hij heeft oog voor het mooie plekje in de natuur. Het fraaie duinlandschap, de herfstige bomen, het zomeravondlicht, de holle weg in een bosformatie, de schilderachtige bos rand, een bloeiend stuk hei Hij legt de natuur graag in tekening of olieverfschilderij vast. Vaak maakt hij in de natuur een schets met potlood of pen. een aantekening als het ware. Een voorstudie zou je ook kunnen zeggen Deze werkt hij op zijn atelier in olieverf uit. Johan van Bijstervelds landschappen zijn traditioneel ge schilderd. „Ik heb leren kijken door de bril van de Haagse en de Amsterdamse school en de Franse impressionisten", zei hij mij, toen hij in 1975 een over zichtstentoonstelling in het A. K. G. Ploeghhuis hield ter gelegenheid van zijn 65ste verjaardag. „Bovendien hecht ik erg veel aan techniek. Ik be schouw het schilderen als een vak, waarvan je de techniek door veel oefe nen onder de knie moet krijgen" Van Bijsterveld had les van Martin Brink en Willem van Dam. Eén van zijn eigen leerlingen, Gerrit IJzelendoorn, eksposeerde een aantal maanden ge- leden in de cantine van het zwembad De Amersfoortse schilderes Mari Ros is ook een leerlinge van hem Wie van bos houdt, kan op deze ten toonstelling terecht. „In Den Treek", „Bosrand op Schiermonnikoog". „Sep tember in De Boom", „Boslaan bij Hooghalen". Johan van Bijstervelds doeken zijn naturalistische weerspiege lingen van het Hollandse landschap. Hij en zijn vrouw Bep fietsen graag in Drente, op Schiermonnikoog. Van Bij sterveld legde er het binnenhalen van het hooi vast. bij Orvelte, en hij schilderde de hei bij Exloo Van zijn hand vindt u op deze ten toonstelling ook twee karakteristieke Hollandse winterlandschappen Het ene geeft een beeld van Enkhuizen, waar de scheepjes in de haven en de oude Dromedaris zijn ondergenieuwd Het andere doek geeft onder een koude grauwe vrieshemel een Hollands win- tergebeuren bij uitstek de Elfsteden tocht, weer. Bewust heeft Van Bijsterveld de horizon héél laag gekozen om de nietigheid van die paar schaatsende figuren in het winters barre landschap aan te geven Hoe uit gestrekt is de hemel, hoe mee dogenloos de kou, hoe eenzaam zijn de Elfstedenrijders1 Kunst en sport. In het Leusdense zwembad bijeen dankzij het initiatief van cantinebeheerder Van Schaik. ANCO MALI. EUSDEN - Op maandag 12 de- hber hield de Nederlandse Chris- Vrouwen Bond haar adventswij- J in wijkcentrum ,,'t Trefpunt". waren veel leden naar de ad- rtswijding toegekomen, zodat de 'goed gevuld was Presidente me- wC Janson heette alle aanwezigen telijk welkom, in het bijzonder de *i van de Hervormde Vrouwen kring, die traditiegetrouw de kerst- bijwoonden. Zij stond een mo ment stil bij het overlijden van de zo bekende fignier van mevrouw Kuyt, die vele jaren presidente was van de Her vormde Vrouwenvereniging Onlangs overleed zij na een korte ziekte Ook dit jaar maakte de afdeling Leusden-zuid gebruik van de adventsli- turgie, die door de Nederlandse Christen Vrouwen Bond werd uitgege ven, en werd samengesteld door me vrouw M M J. Heeres-Wiersma te Utrecht. Schriftgedeelten en gedichten werden afwisselend door de ver schillende bestuursleden voorgedra gen. Mevrouw Frens begeleidde de ge zongen liederen op het orgel. In de pauze trakteerde mevrouw Jonker, die 50 jaar getrouwd was, op gebak Na de pauze las mevrouw Janson het verhaal „De Kaars" voor, geschreven door Willem Brandt De schrijver be leefde het zelf in het Japanse inter neringskamp in Indonesië. Een mede kampgenoot bezat een kaars, die hij in al zijn ellende zuinig bewaarde om 'm op te eten als hij gek van de honger zou worden De kampgenoot had aan Willem Brandt óók een stukje kaars be loofd. en dus hield deze de man en zijn kaars nauwlettend in de gaten Maar op een bepaald motpent - waren de maan den en jaren eeuwen? - had iemand uitgerekend, dat het Kerstmis was. De man met de kaars ging naar buiten, en stak bij het kampvuur zijn kaars aan. en alle scharminkels van mannen kwamen op die brandende kaars af Nooit later zagen zij een kaars die zó wit was,* waarvan de valm zó helder was Een kaars, die de kerstklokken deed luiden, de engelen deed zingen. Een kaars, die hun de moed gaf om 't nog een jaar uit te houden in dat mensonterende kamp. Na het gezamenlijk zingen van het „Ere zij God in den hoge, vrede op aarde" besloot mevrouw Janson de avond met dankgebed. LEUSDEN - Zondag 18 december jl. toog een 12 man sterke Haaien-ploeg naar Zeist om tezamen met gastvereni- ging ZC Zeist en 12 eveneens uitgeno digde verenigingen deel te nemen aan de door de Kring Utrecht georganiseerde B-zwemwedstrijden. De wedstrijden begonnen om half ze ven, hetgeen op zich niet zo'n aantrek kelijke tijd is. Daarnaast hadden alle Haaien zaterdag een vrij omvangrijk programma afgewerkt, zodat men ge matigd optimistisch was omtrent de af loop van deze wedstrijden. Dit matige optimisme was volkomen onjuist. Alle Haaien deelnemers(sters) zwommen dat het een lieve lust was alsof zij dit weekend nog geen water gezien hadden. Eric van Dijk legde beslag op de bronzen medaille op de 100 m rugslag jongens onder 16 jaar, met een tijd van 1.23.6, hëtgeen 3 se conden winst betekende op zijn tot nu toe snelste tijd De overige, zeer goede tijden waren: 100 m vrije slag meisjes onder 10 jaar: Gonda de Kruif 1.48,9 (2.00.6); Erica Exterkate 1.47.1 (1.50.7). 100 meter vrije slag jongens onder 10 jaar: Tonny Wesseloo 1.35.7 (138.1); Olaf Hikke 1.35.9 (1.41.1) 100 m vlinderslag meisjes onder 12 jaar: Rita de Kruif 1 40.2 (1.50.4), Rina Herder 1.46.5 (1.46.9). 100 m vlinderslag jongens onder 12 jaar: Matijn van Went 1.54.6 (1.53.4). 200 m wisselslag meisjes onder 14 jaar: Maaike Snijder 3.14.3 (3.22.9); Antoinette v. d. Hurk 3.17.7 (3.21.0). 200 m wisselslag jongens onder 14 jaar- Remco Kelder 3.12.8 (3.14.2).

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5