Bezwaarden deze week gehoord S10 VOORLOPIG VAN PLANKAART SCHRAPPEN HONDERD WONINGEN VOOR ACHTERVELD NOORDERRANDWEG HOORT OP KAART THUIS LOCKHORSTERWEG AFSLUITEN VOOR AUTOVERKEER HOOFDCENTRUM OP GEPLANDE PLAATS 'T RUIGE VELD VOOR WONINGBOUW PON DRIEHOEK AGRARISCH GEBIED REGEN VAN BEZWAARSCHRIFTEN TEGEN ONTWERP-STREEKPLAN UTRECHT-OOST: Leusder Krant - provinciaal nieuws Een hoge hoed, een bruidsboeketeen extra omhelzingen een kaart van de Leusder Krant, "t Hoort er allemaal bijals je gaat trouwen. LEUSDER KRANT Finnmark 3, Leusden-C. Tel. 033-41495 Ons kantoor is op werkdagen geopend van 10.00-12.00 uur Model lenboeken i a aa i aa mogen thuis en van 14.00-16.00 uur. ^„,1^worden. DONDERDAG 22 DECEMBER 1977 aansluitingen van de Noorder randweg op de weg A 28 berust op een misverstand. Dit zal alsnog wor den aangegeven. RECREATIEGEBIED Samen met vele anderen tekende de gemeente bezwaar aan tegen de aan duiding .recreatiegebied" en „stads- deelpark" tussen Leusden-Zuid en Amersfoort De provinciale visie in deze wordt nog eens uiteen gezet. ,,Er is behoefte aan recreatieve voor zieningen, zoals sportvelden, volkstui nen, kinderboerderij, enz. Daarvoor moet in het ontwerp-streekplan plaats worden gereserveerd Deze re servering vindt plaats onder de aandui ding .stadsdeelpark" Tegen die achtergrond heeft het on derhavige gebied dan ook deze aan duiding gekregen In de afweging die ter zake heeft plaatsgevonden werd dit ge bied het meest geschikt geacht om re creatieve ontwikkelingen mogelijk te maken. Een situering van het stads deelpark ten noorden of ten oosten van het Valleikanaal, dan wel ten zuiden van de Schoolsteegbosjes, levert land bouwkundig en/of landschappelijk gro tere bezwaren op dan het thans aange geven gebied, terwijl de bereikbaarheid van dit gebied ook gunstiger is te noe men, dan de andere plaatsen die zijn genoemd. Indien de problematiek van een an dere kant wordt benaderd, dan kan worden geconstateerd, dat het gebied tussen Amersfoort en Leusden zich niet leent voor een volledige agrarische ontwikkeling (aanduiding „agrarisch gebied") en evenmin de kwaliteiten bezit voor een ontwikkeling tot na tuurgebied (aanduiding „na tuurgebied") vanwege de reeds aan wezige sportvelden, de kassen en de omsluiting door wegen en bebouwing. De aanduiding „stadsdeelpark" houdt overigens niet in, dat het gehele gebied ook als zodanig moet worden ontwikkeld. Het gebied heeft een zoda nige omvang, dat naast een voorziening in de recreatieve be hoeften, de aanwezige tuinbouw (klas- sengebiedjes) gehandhaafd kan worden en de aanwezige waardevolle elementen (Lockhorst, Heiligenberg, enz.) in stand gehouden en beschermd kunnen worden Een en ander dient nader in het gemeentelijke bestem mingsplan uitgewerkt en gedetailleerd te worden. TE VER In hoeverre er nog ruimte over blijft voor thans nog niet voorziene vrijwel geen bebouwing vergende activiteiten, die passen in dit gebied en het „groene" karakter daarvan niet aantas ten is eveneens een zaak die nader in het bestemmingsplan kan worden ge regeld. Het streekplan maakt dergelijke activiteten niet bij voorbaat onmogelijk Dat tot deze activiteiten ook zouden Pon-driehoek: Agrarische bestemming kunnen worden gerekend winterstalling voor caravans, autosloop en opslag e.d. zoals in het ontwerp-streekplan staat aangegeven, gaat echter te ver. Daarom wordt voorgesteld wijzigingen aan te brengen Onder meer „In gebieden die op de streekplan- kaart zijn aangeduid als „stadsdeel park", nader onderverdeeld als „stads- randgebied" komen thans dikwijls tuincentra, (pony) maneges en dergelijke voor. In beperkte mate kunnen dergelijke elementen hier wor den geaccepteerd, indien deze het ka rakter van het gebied niet aantasten". Met betrekking tot het bezwaar, tegen de aanduiding „recreatiegebied" tussen Amersfoort en Leusden-Zuid (tussen R 226 en de spoorlijn) kan het volgende worden opgemerkt, zo gaat de commissie voort; „In het ontwerp- streekplan wordt er van uitgegaan, dat ecologisch belangrijke natuurgebieden die aan een te grote recreatieve druk bloot staan, daarvan dienen te worden ontlast. Een middel daartoe is het afslui ten van boswegen Daarvoor dient dan wel elders in de nabijheid van de te ontlasten gebieden compensatie te worden gevonden, Dit betekent, dat gebieden dichtbij woonkernen zodanig ingericht dienen te worden, dat deze meer recreanten op kunnen vangen. Het positief neveneffect daarvan kan zijn, dat daardoor minder gebruik ge maakt behoeft te worden van de auto om het recreatiegebied te bereiken, omdat de afstanden zodanig zijn, dat meer van de fiets gebruik gemaakt kan worden en in sommige gevallen van het openbaar vervoer. Bij de inrichting van die gebieden moet uiteraard gebruik worden gemaakt van de mogelijkheden die het landschap biedt en dienen waardevolle elementen behouden te blijven en ingepast te worden. De aan duiding „recreatiegebied" tussen Amersfoort en Leusden-zuid is bedoeld om het zuidelijker gelegen gebied van De Treek te ontlasten van de grote re creatiedruk. Volledigheidshalve dient daaraan toegevoegd te worden, dat het steeds nodig is om de voorzieningen gelijktijdig te treffen, dus én maatregelen om de recreatieve druk de verminderen én de inrichting van nieuwe gebieden gelijk tijdig uitvoeren, omdat anders het beoogde effect niet of nauwelijks wordt bereikt" INSPRAAK Zoals bekend ging de gemeenteraad uitgebreid in haar bezwaarschrift meti de provincie in de slag over het onder- werp „inspraak" De strekking van het ontwerp-streekplan gaf de leden van de raad het gevoel, dat inspraak bij deze provincie niet meer is dan een dode j letter. In Utrecht is men het daar ui teraard niet mee eens. Nadat men heeft uitgelegd dat er wel degelijk op alle mo gelijke manieren en niveau's overleg is j tussen Leusden en de gemeente, komt de commissie met de volgende opmer king: „Is het dus zo, dat de gemeente meer aan zijn trekken is gekomen, en in feite nog steeds komt, terzake van over leg en inspraak, dan het bezwaarschrift doet vermoeden, een geheel andere zaak is in hoeverre met hetgeen in het overleg naar voren is gebracht ook daadwerkelijk in het ontwerp- streekplan rekening kon worden ge houden. Het is een misverstand om te veronderstellen, dat alle wensen en ver langens die door de gemeente op tafel zijn gelegd, zonder meer zijn of konden worden gehonoreerd. Als dat zou zijn gebeurd dan zou het streekplan een op telsom zijn geworden van hetgeen door de gemeente wenselijk wordt geacht. Het is duidelijk dat de locale belangen niet altijd stroken met de regionale en provinciale belangen Het bestuur van de provincie draagt ter zake een eigen verantwoordelijkheid en dient laatst ge noemde belangen te laten prevaleren. Slechts op die wijze is het mogelijk een streekplan te ontwikkelen, waaruit een eigen visie spreekt met betrekking tot de meest gewenste toekomstige ont wikkeling voor (een deel van) de pro vincie. Dat reclamanten teleurgesteld zijn over de resultaten van de inspraak en over het feit, dat niet alle wensen kon den worden gehonoreerd, is iets geheel anders dan spreken over inspraak is een dods letter gebleven, omdat dit laatste pertinent onjuist is", zo wordt de gemeenteraad terecht gewezen. ANDERE BEZWAAR SCHRIFTEN Vanuit Leusden werden niet minder dan 43 bezwaarschriften, ondertekend door een zeer groot aantal personen, naar Provinciale Staten gezonden De meeste daarvan hadden als onderwerp één of meerdere van de hierboven, aan de hand van het bezwaarschrift van de gemeenteraad naar voren gehaalde onderdelen van het ontwerp- streekplan. Voor een uitgebreide visie van de provincie op de S10 zie elders in deze krant. Zwarteweg en het Valleikanaal. „In hoeverre het nodig zal zijn dit terrein in de streekplanperiode geheel te benut ten, zal nog moeten blijken. Voorhands wordt er daarbij van uitgegaan, dat de omvang niet zodanig zal zijn, dat ge vreesd moet worden voor het verloren gaan van de buffer-zone tussen Leusden-centrum en Amersfoort Een en ander dient overigens te zijner tijd wel in bestemmingsplannen uitgewerkt te worden", aldus de Provinciale Plano logische commissie De provinciale visie ten aanzien van de S 10 ontmoette, in en buiten Leusden, een berg kritiek. Voldoende voor de commissie om de staten te adviseren de plannen in hun geheel terug te nemen en de zaak opnieuw te bestuderen. In de reactie op het bezwaarschrift van de gemeente staat het aldus: ,,Een en ander mondt uit in een voorstel om de verbinding voor de weg S 10 van het kaartbeeld te verwijderen en de tekst aan te passen. Nadere studie waarin alle belangen dienen te worden betrokken, zal namelijk nodig zijn om met betrekking tot deze weg een juiste beslissing te kunnen nemen en de eventuele con sequenties daarvan zichtbaar te kunnen maken". Ook nog een paar opmerkingen over enkele andere wegen in de gemeente De Groene Zoom gaat volgens de commissie een zeer drukke weg wor den. Volgens de prognose zal het noordelijk deel van deze weg een ver keersintensiteit te verwerken krijgen van 27 000 motorvoertuigen per etmaal in het jaar 1990. Hiervan zullen 21 000 voertuigen als herkomst of bestemming Leusden hebben. LOCKHORSTERWEG Volgens de commissie is het vanuit provinciaal oogpunt het beste om de Lockhorsterweg voor autoverkeer af te sluiten. Er zouden in het ontwerp- streekplan voldoende nieuwe voorzie ningen zijn gecreëei# om het aanbod van verkeer op te vangen. „Het creëren van nieuwe verkeersvoorzieningen im pliceert het saneren van bestaande voorzieningen", aldus de Provinciale Planologische Commissie, die vervolgt: „Het instandhouden van de autover binding via de Lockhorsterweg tussen de Burgemeester Beaufortweg en de Dodeweg wordt dan ook niet als wen selijk of noodzakelijk gezien. Het toela ten van autoverkeer op deze weg ten behoeve van aanwonenden en ten be hoeve van het functioneren van de stadsdeelparkvoorzieningen, wordt ui teraard niet uitgesloten. De wijze waarop dit moet gebeuren zal echter nader uitgewerkt moeten worden". Over de gemeentelijke opmerking ten aanzien van de Noorderrandweg is men kort: het niet aangeven van de Het bezwaarschrift van de gemeente Leusden zou gedeeltelijk gegrond ver klaard moeten worden volgens de commissie, en wel op de volgende pun- len: - de passage over de locatie van het centrum wordt geschrapt, waardoor misverstand over deze locatie wordt voorkomen; -de aanduiding „bedrijfsterrein" nabij Leusden - Zuid wordt op de streekplan- kaart vervangen door de aanduiding .agrarisch gebied"; -een wijziging van het aantal te bouwen woningen in Achterveld in relatie tot het aantal te bouwen woningen in het Ruige Veld, het verwijderen van de verbinding voor de weg S 10 van de streekplan- kaart; het aangeven op de streekplankaart van de aansluiting van de Noorder randweg op de weg A 28. HOOFDCENTRUM Tegen de provinciale visie op de lig- ïng van het hoofdcentrum werd ook bezwaar aangetekend door de Leusdenaren A. C. Floor en J. A. K. 8oerma. Daarom verwijst de commissie bij haar reactie op de ge meentelijke bezwaren naar haar reactie cp de bezwaarschriften van beide ge noemde heren In het commentaar op bel bezwaarschrift van de heer Floor, 4e vernomen had dat er geen overleg o»er de gemeentelijke bestem mingsplannen tussen Leusden en pro- Mae Utrecht zou zijn geweest, staat te «zen ,.Dat over de bestemmingsplan nen van de gemeente Leusden geen Overleg zou worden gepleegd, moet op een onjuiste informatie berusten. Pe- bdiek vindt immers over de lopende toblêmen overleg plaats tussen amb- ofi|ke vertegenwoordigers van de ge beente Leusden en van de provinciale tenologische dienst Zo heeft het over- eg ertoe geleid, dat overeenstemming s bereikt over de plaats van het hoofd- «ntrum in het bestemmingsplan Leus- Ion 2e fase en over de omvang barvan tot omstreeks het |aar dat dit «stemmingsplan zal zijn voltooid. De tekst op pagina 50 onderaan en igina 51 bovenaan van de leschnjving zou ter zake echter mis- (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De opmerkingen over de plaats van het Leusdense hoofdcentrum in het ontwerp-streekplan Utrecht- Oost moeten worden geschrapt. Woningbouw na voltooiing van de tweede fase moet in 't Ruige Veld plaatsvinden. Noodzaak, wenselijkheid en eventuele lig ging van de S10 moeten opnieuw in studie worden genomen. Aldus luidt het advies van de Provinciale Planologisch Com missie inzake een aantal onder werpen, die Leusden betreffen en die in het genoemde ontwerp-streekplan aan de orde komen. De commissie geeft haar adviezen aan Provinciale Staten, omdat op deze en andere punten in het ontwerp een regen van be waarschriften was neergedaald. Een groot aantal particuliere Leusdenaren liet zich hierbij niet onbetuigd. Ook de werkgroep ruimtelijke ordening van het C.M.L. en de gemeente Leusden zelf dienden bezwaarschriften in. Een aantal van de bezwaarden is de afgelopen dagen in Utrecht gehoord. verstanden kunnen oproepen, omdat daarin de suggestie wordt gewekt als zouden situering en omvang van het centrum nog volledig ter discussie staan. Daarom verdient het aan beveling de betreffende passage uit de tekst te verwijderen. De huidige tekst dient te worden vervangen door de vol gende: In verband met aangegeven groei van Leusden zal ook het voorzienin genapparaat uitgebreid moeten worden en wel zodanig, dat er een zelfstandig centrum ontstaat, dat noch drainerend, noch concurrerend voor Amersfoort werkt. Een en ander dient in het kader van het bestemmingsplan Leusden 2e fase nader uitgewerkt te worden", aldus het advies van de PROVINCIALE Pla nologische Commissie WONEN Gemeente en provincie blijven van ACHTERVELD De provinciale commissie heeft nog eens becijferd hoe het met de woningbehoefte in de komende jaren in Achterveld zit. Volgens deze rekensom moeten er in Achterveld tot 1990 iets minder dan honderd woningen gebouwd worden. Daar voor heeft men dan 11 hectare nodig. VERVANGING Omdat de provincie 't Ruige Veld voor woningbouw wil bestemmen, moet zij ook aangeven waar ze dan in deze gemeente nog werkgelegenheid wil creëren. In het antwoord op het be zwaarschrift van de gemeente, heeft de commissie het daar dan ook over Er wordt gesproken over een vervangend werkgelegenheidsterrein tussen de mening verschillen over 't Ruige Veld. Zoals bekend ziet Leusden het gebied als werkgelegenheidsterrein. Zo niet de commissie, die daarover zegt:',,Op basis van natuur, landschap en landbouw en in het belang van een goede stedebouwkundige conceptie bestaat er voorshands een voorkeur voor het stedelijke gebied in noordelijke richting uit te breiden. In het ontwerp- streekplan wordt er van uitgegaan dat na de voltooiing van het plan tweede fase extra ruimte moet worden aange wezen voor de eigen behoefte van Leusden. De voorkeur gaat voorshands uit naar 't Ruige Veld". Ook in het commentaar op het be zwaarschrift van de heer Floor enkele zinsneden over 't Ruige Veld. Daarin staat: „Het voordeel van benutting van het Ruige Veld voor woningbouw is, dat de mogelijkheden om na het jaar 1990 naar het noorden uit de breiden in ieder geval open blijven. Deze opening wordt niet geboden, als in het Ruige Veld be- drijfsbebouwing zou worden gereali seerd". Ook in haar reactie op het bezwaar schrift van de heer G. M. A. de Weert zet de commissie de provinciale visie ten aanzien van 't Ruige Veld nog eens uit een. Allereerst wordt geconstateerd dat er in Leusden, na de realisering van de tweede fase nog zo'n 400 woningen nodig zullen zijn om de eigen groei op te vangen. De commissie vervolgt dan: „In het ontwerp-streekplan wordt de mogelijkheid aangegeven om deze wo ningen te realiseren in 't Ruige Veld. Hiervoor is gekozen, omdat in dit gebied enerzijds de belangen van na tuur, landschap, landbouw e.d. minder groot zijn dan elders, bijvoorbeeld ten zuiden van het bestemmingsplan Leusden 2 fase en anderzijds, omdat op deze wijze de mogelijkheden om na het jaar 1990 of verder naar het noorden of verder naar het zuiden te kunnen uit breiden niet bij voorbaat worden be lemmerd. Dit is in het bijzonder van be lang, omdat op basis van de huidige ge gevens een zekere voorkeur bestaat om Leusden na het jaar 1990 in noordelijke richting uit te breiden Het is echter wat voorbarig om ter zake reeds een defini tief standpunt in te nemen", aldus de provincie aan de heer De Weerdt. De Lockhorsterweg zou afgesloten moeten worden voor autoverkeer Een vrije busbaan over de Ponlijn; de provincie ziet het niet zitten

Leusder Krant | 1977 | | pagina 7