S10: geschrapt uit ontwerp-streekplan iaadsleden beknorren M. de Vor Bestemmingsplan maakt aanleg van een hele ijsbaan onmogelijk PPC: eerst verrichten voldoende onderzoek t.a. van alternatieven VERBAND MET GRONDAANKOOP KP0 naar meubelshow Ons Genoegen RAAD LEUSDEN Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 22 DECEMBER 1977 PC I l Kde j mie lt>n dn de redaktie) LEUSDEN - De Provinciale Plano- 0-aische Commissie heeft Gedepu- jjrde Staten van Utrecht geadvi- md om - mede naar aanleiding van U tt zeer grote aantal be dt oerschriften tegen de voorgeno- f] aanleg van de S to tussen loudenberg en Amersfoort, deze A ag niet op te nemen op de defi- y «ve plankaart voor het streekplan A „de desbetreffende tekst in de be- (hrijving van het streekplan te wij- gen. De PPC is - evenals de talrijke Q dieners van de bezwaarschriften - 7 m mening, dat de nadelen met be rt tkking tot deze weg zo groot zijn de lernatieven onvoldoende onder- A ztil en de ecologische waarden V [(t voldoende zijn onderkend, dat A «aanleg niet zonder meer gerecht- ardigd is. De PPC erkent de talrijke awaren, die kleven aan de aanieg A deze weg en adviseert GS om de y gg niet in het komende streekplan A srecht-Oost op te nemen. Een zeer gebreid onderzoek zal nodig zijn, dorens zal worden beslist over de ogelijke oplossing van de geiende verkeersproblemen in dit ■bied. Met dit advies wordt door de tegemoet gekomen aan hon- aden bezwaarschriften, waarin de ileg van een S10 en/of aOreding van de Arnhemseweg ■gewenst wordt geacht, it tracé van de S 10 is nog niet ikend, maar als voorlopige vérbin- ing wordt de lijn Woudenberg- nersfoort aangehouden langs de poorlijn Veenendaal-Amersfoort. i Provinciale Planologische Com- issie is van mening dat deze ver- hdingslijn van de plankaart dient te orden geschrapt, zodat hierover ét weer misverstanden kunnen itstaan. Nadat de PPC uitgebreid op de be- raarschriften én de mening van GS Ingegaan, komt de commissie tot ivolgende konklusies en aanbeve len: De capaciteit van de mhemseweg zal in het jaar 1990 voldoende zijn, zodat capaciteits- iruimende maatregelen getroffen leten worden. In samenhang met deze pro- tlek dient ook de verkeerspro- matlek in de kern van gudenberg te worden opgelost, lewel verkeerskundig de aanleg nde S 10 de beste oplossing lijkt, ner nog verschillende studies, die g niet zijn afgerond. Er wordt Ier meer nog gezocht naar ac- tabele alternatieven (varianten), tendien moet volgens de com- «ie nog een nader onderzoek itsvinden naar de in dat gebied mvezige ecologische waarden. Omdat nog niet onomstotelijk is komen vast te staan, dat geen andere oplossingen dan een nieuwe weg S10 mogelijk zijn, met minder verlies en schade, dient er in samen hang met de resultaten van de on derzoekingen, nog een nadere afwe ging plaats te vinden. Daarom lijkt het de commissie wenselijk om - tegen de achtergrond van deze kon klusies - de aangegeven verbinding van de S 10 op de pjankaart bij het ontwerp-streekplan te schrappen. Ook de tekst in de beschrijving dient te worden aangepast. De Provinciale Planologische Commissie stelt voor het volgende in de beschrijving op te laten nemen: „In de Corridor tussen de rijks wegen A 12 en A 28 ten zuiden van Amersfoort is voor 1990 on voldoende verkeerscapaciteit aan wezig. Dit uit zich thans reeds in een te grote verkeersdruk op de kernen Woudenberg, Scherpenzeel en Renswoude alsmede een toenemend gebruik van daarvoor minder ge schikte agrarische wegen door doorgaand verkeer. Als oplossing voor deze problematiek is denkbaar: a. indien daarvoor een voldoende dwingend systeem realiseerbaar is, een afleiding van de grotere ver keersstromen naar de secundaire weg 9, eventueel in combinatie met een reconstructie van die weg en met aanleg van een volledige aansluiting van de S 9 op rijksweg A 12 onder Maarn; b. een reconstructie van de be staande verbinding R 226 Woudenberg-Amersfoort, of c. aanleg van een nieuwe regionale verbinding (weg S10) tussen rijksweg A 28 onder Leusden en weg S 6 onder Woudenberg of verder voortgezet tot rijksweg A 12. leder van deze oplossingen heeft zijn voor- en nadelen, zowel ver keerskundig als landschappelijk, ecologisch, agrarisch en stede bouwkundig. Nader onderzoek in multidisciplinair verband zal moeten uitwijzen aan welke van deze varian ten binnen de streekplanperiode als resultante van een zorgvuldige af weging van alle in het geding zijnde belangen de voorkeur dient te worden gegeven. In dit onderzoek dient ook de pro blematiek van het doorgaande ver keer door de kernen Woudenberg, Scherpenzeel en Renswoude te worden betrokken. Ter ontlasting van het oost-west verkeer door Woudenberg wordt een omleiding om de kern noodzakelijk geacht. Afhankelijk van de te kiezen variant zal deze van lokale of regio nale betekenis zijn; met name bij de variant „reconstructie R 226" zal een -v ■■■■■7*. -- De S 10 zou - indien er geen andere oplossing zou worden gevonden - bij voorkeur langs de spoorlijn Veenendaal- Amersfoort moeten worden aangelegd ('t bekende Pon-lijntje). Verschillende indieners van bezwaarschriften zijn overigens van mening, dat de provincie het reactiveren van deze lijn voor passagiersvervoer in haar beschouwingen dient op te nemen. zuidelijke omleiding problematisch worden, zodat ook een noordelijke omleiding een punt van overweging zal moeten blijven. Op dit ogenblik is uitsluitend een verkeerskundig onderzoek voor handen op basis waarvan een keus in strikt verkeerskundig opzicht ge maakt zou kunnen worden. Toetsing aan andere belangen heeft nog in onvoldoende mate plaatsgevonden om een verantwoorde keus te doen in welke richting de oplossing ge zocht dient te worden. Onder deze omstandigheden dient derhalve wel rekening gehouden te worden met het feit, dat verdergaande verkeers- voorzieningen nodig zijn, doch het kan met name op de kaart nog niet in beeld gebracht worden welke oplos sing dit dient te zijn. Mocht een op lossing worden gevonden voor de verkeersproblematiek, dan zal deze strijdig kunnen zijn met het kaartbeeld. Met het oog hierop zal de afwijkingsbevoegdheid, zoals opge nomen op pagina 95 van de Be schrijving, kunnen worden gehan teerd. Uiteraard zullen hier de ge bruikelijke inspraakprocedures aan vooraf gaan. Voorshands is niet uitgesloten dat bij de totstandkoming van het nieuwe secundaire en tertiaire we genplan van de provincie Utrecht, als bedoeld in de Wet Uitkeringen Wegen, in de loop van het jaar 1978 om financieel-technische redenen vast een voorlopige keus uit boven staande oplossingen dient te worden gemaakt. Er moet met nadruk op gewezen worden dat met deze financiële reservering geen in dicatie wordt gegeven omtrent een toekomstige definitieve keuze". Voor de toelichting ziet de PPC de tekst op pagina 88 graag gewijzigd in „Wegenstructuur ten zuiden van Amersfoort. Bij het verkeersonderzoek is ervan uitgegaan dat na het gereedkomen van rijksweg 28 de weg S 9 (Amersfoort-Maarn) in belangrijke mate zal worden ontlast. In het gebied ten oosten van laatstge noemde verbinding tussen de rijks wegen A12 en A 8 is echter een grote verkeersdruk aanwezig, die, over wegend onder invloed van het toe nemende regionale verkeer uit de kernen Woudenberg, Scherpenzeel en Renswoude binnen de streekplanperiode nog verder zal toenemen. Er is voor deze verkeersdruk een on voldoende wegcapaciteit aanwezig. Dit uit zich thans reeds in een onaan vaardbare verkeersbelasting van de kernen Woudenberg, Scherpenzeel en Renswoude. Vooral voor Woudenberg wordt het stedelijk functioneren van de kern ernstig belemmerd door de vierendeling van de kern door zwaar belaste wegen. Daarnaast is waar neembaar dat daarvoor minder ge schikte agrarische wegen in toenemende mate door doorgaand ver keer worden gebruikt. Uit het verkeers onderzoek blijkt, dat deze verkeersdruk vrij ongevoelig is voor capaciteitsver ruimingen elders (bijvoorbeeld weg S 9 of weg S 1 in Gelderland). Deze verkeersproblematiek is der mate klemmend dat daarvoor binnen de streekplanperiode een oplossing ge vonden dient te worden Als oplossing is denkbaar: a. indien daarvoor een voldoende dwingend systeem realiseerbaar zou zijn, een afleiding van een aantal ver keersstromen naar de secundaire weg S 9, hetgeen wellicht gepaard zal dienen te gaan met een reconstructie van die verbinding alsmede een al zijdige aansluiting op rijksweg A 12 onder Maarn. b een ingrijpende reconstructie van de bestaande verbinding R 226 tussen Amersfoort en Woudenberg, of c. de aanleg van een nieuwe regionale verbinding S10 parallel aan de spoorlijn vanaf rijksweg A 28 tot aan secundaire weg 6 of tot rijksweg A 12. Bij ieder van deze oplossingen is een omleiding om de kern van Woudenberg noodzakelijk. Deze omleiding kan van lokale of regionale aard zijn. Zo zal bij variant a. een omleiding van regionale aard moeten worden gerealiseerd. Bij variant b zal een zuidelijke omleiding leiden tot een te grote belasting van de noord-zuidroute in de kern Bij deze va riant zal dan ook een noordelijke omlei ding meer op de voorgrond treden. De wijze van aansluiten aan rijksweg 12 kan tevens van invloed zijn op de verkeersbelastingen op de verschillende wegen leder van deze oplossingen heeft zijn specifieke voor- en nadelen zowel verkeerskundig als landschappelijk, ecologisch, agrarisch en stedebouwkundig. Ten aanzien van alternatief a. wordt in strikt verkeerskundig opzicht betwijfeld of een dermate dwingend systeem realiseerbaar is dat men ook daadwerkelijk van de verbinding via de weg S 9 in grote getale gebruik zal ma ken. Er zullen oplossingen moeten worden gevonden om het sluipverkeer via agrarische wegen tussen Wouden- berg/Scherpenzeel en Leusden tegen te gaan, alsmede sluipverkeer via de woonstraten van Woudenberg naar de weg R 226 Verder dienen de consequenties van een alzijdige aansluiting onder Maarn én voor Maarn én voor een mogelijke verplaatsing van- de ver keersdruk richting Doorn te worden bezien. Alternatief c. is verkeerskun dig de meest doeltreffende oplossing doch stuit op bezwaren van andere aard (Natuur en Milieu, landbouw e.d.). Alternatief b. is verkeers kundig acceptabel, maar stuit eveneens op landschappelijke, eco logische en agrarische bezwaren. Een mogelijkheden biedende variant die in de studie wordt betrokken is de aanleg van de weg S10 tussen Amersfoort en de S 6 met een aan sluiting op de S12 zuidelijk rond Woudenberg. Nader onderzoek in multidisciplinair verband zal moeten uitwijzen aan welke van deze varian ten als resultante van een zorgvuldige afweging van alle in het geding zijnde belangen de voorkeur dient te worden gegeven' Aldus de gewijzigde teksten in zowel beschrijving als toelichting. Indien Gedeputeerde Staten van Utrecht deze voorgestelde wijzigingen letterlijk overnemen in het definitieve ontwerp-streekplan Utrecht-Oost, heb ben de honderden indieners van de be zwaarschriften in ieder geval bereikt, dat er nog heel wat auto's over de Arn hemseweg en Doornseweg zullen gaan. voordat definitief kan worden be slist over het al dan niet aanleggen van de S10 of een aanvaardbare alter natieve oplossing. Van een onzer verslaggevers) EUSDEN - De leden van de gemeen- ud zijn zeer slecht te spreken over grondaankoop, die de heer C. M. de kortgeleden deed in Achterveld, ib bekend kocht de heer De Vor on- gs een stuk grond, wat de gemeente bestemmen voor woningbouw. De *r van de grond verklaarde later dat zijn aankoop „met toekomst- ■Jwachting" had gedaan. 'at nu vindt de raad van de heer De niet zo netjes. De leden van de raad van mening dat zij een hoop mede- kmg aan de bedrijfsplannen van de ia hebben verleend. De genoemde sactie van de tractorenhandelaar iren zij nu als „stank voor dank", en en ander bleek donderdagavond ens de raadsvergadering, toen de het ontwerp-bestemmingsplan irtiële wijziging van het Uit- idingsplan in Hoofdzaken Stouten- g 1953 en het Uitbreidingsplan in édelen van de kom Achterveld 1953" behandelde. In wat duidelijker taal: het postzegelplannetje „De Vor". Daarmee is de mogelijkheid gecreeerd om het bedrijf De Vor in Achterveld te behouden. De heer G. van Tiel (WD) noemde dat verheugend voor de werkgelegen heid. Eveneens verheugend vond hij het, dat er bij de omwonenden geen be zwaar tegen de plannen bleek te be staan. Wel vroeg het liberale raadslid de aandacht van het college voor een cor recte uitvoering van de verplicht gestelde groenvoorziening. Daar voegde de heer Van Tiel aan toe; „Zoals bekend heeft de heer De Vor enige tijd geleden zijn bedrijf aan een grote firma verkocht. Dat is mede mogelijk geweest, dankzij dit plan. Het zou een uiterst betreurenswaardige zaak zijn, als hij met dat geld nu die grond gekocht heeft". Ook de heer van Maanen (AR/SGP) bleek zo zijn gedachten over de aankoop van de heer De Vor te hebben. Van Maanen: „We kunnen het nu niet meer terugdraaien. Maar als we de ken nis die we nu hebben indertijd gehad hadden, dan had ik bij de behandeling wel een aantal vraagtekens geplaatst". Ir. M. Reichert (PPL) zei niet anders te kunnen doen dan tandeknarsend ak koord gaan met de voorstellen. Reichert: „De heer De Vor heeft het bij deze raad wel voor een stuk verbruid." De heer J. Wagenaar (WD) zei dat alles wat in de voorwaarden is opgeno men tot de letter zal worden uitgevoerd. Ook de wethouder zat het niet lekker dat de heer De Vor zijn in waarde ver hoogde bedrijf verkocht had en mogelijk vervolgens met het verkregen geld de beruchte grondaankoop had ge daan. „Maar", zo zei Wagenaar, „ik kan natuurlijk niet in de portemonnee van meneer De Vor kijken. Als het zo is, is het triest. De Achtervelders hebben in dertijd een handtekeningenaktie voor De Vor gehouden. En nu is het uitge sproken De Vor die dat voor wo ningbouw bedoelde stuk grond koopt. Dat heeft tot gevolg dat de premiehuur-, premiekoop- en woningwetwoningen, die daar gebouwd gaan worden aan zienlijk in prijs zullen stijgen. Als we daar gaan bouwen tenminste....", aldus wethouder Wagenaar. CHTERVELD - Aan twee achter- eigende onderlinge schietwed- ■en van Ons Genoegen werd de ie maal door 22 schutters deelge- ien en de tweede maal door 15 itters. Ie wedstrijd aantal punten f- Vos 49 P' van Nimwegen 48 Voskuilen 48 A. Daatselaar 47 A. Vlug 47 |-E. van Hamersveld 47 Kommer 47 U. van Ruitenbeek 45 Smink 45 Tolboom 45 f Pothof 44 Daatselaar 43 Schimmel 43 van Nimwegen 43 15. H.J. van Nimwegen 43 16. W. Wittebrood 42 17. W.J. Lagerweij 41 18. J. Blom 41 19. W v.d. Kletersteeg 40 20. F. Koenen 40 21. Th. v.d. Koedijk 40 22. J. Pepping 40 Uitslag 2e wedstrijd 1. B. Voskuilen 49 2. J. van Rossum 48 3. J.E. van Hamersveld 48 4. P. van Nimwegen 48 5. P. Smink 46 6. W. v.d. Kletersteeg 46 7. A. van Daatselaar 45 8. J. van Nimwegen 45 9. T. Daatselaar 45 10. W.J. Lagerweij 45 11. G. Tolboom 43 12. F. Koenen 43 13. A. Vlug 43 14. J.J. v. Hamersveld 42 15. J. Blom 40 LEUSDEN - Dinsdagavond 13 de cember stond er voor de firma Lieshout een bus geparkeerd voor al de belang stellende dames eri heren van de KPO naar een meubelshow in Ede te vervoe ren. De bus was geheel gevuld, en gratis door de firma Lieshout ter beschikking gesteld. Bij aankomst werd er een kop koffie aangeboden, waarna iedereen rustig kon gaan kijken, zitten en keuren. De dames ervaarden het als bijzonder pret tig dat er verder niemand op die avond de leershow bezocht De firma bood iedereen nog een drankje aan en om half elf keerde 't gezelschap voldaan over wat er te bezichtigen was naar huis te rug. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De ijsaccommodatie die kortgeleden is aangelegd in het verlengde van de Heiligenbergerweg heeft een tijdelijk karakter. Hoewel men overeenstemming heeft bereikt met de pachter van een deel van de grond, is men niettemin toch niet overgegaan tot de aanleg van ineens een hele ijsbaan. Dat leek aanvanke lijk wel de bedoeling. De gemeente noemt verschillende redenen voor de aanleg van de tijdelijke baan in plaats van een hele. Voor naamste daarvan is het bestem mingsplan, dat voor het betrokken terrein vigeert. Daarin wordt aan gegeven dat het stuk grond een agrari sche bestemming moet hebben Een ijsbaan kan die kwalifikatie niet hebben, maar een tijdelijke voorziening zou niet strijden met het bestemmingsplan. Financieel gezien leek het de ge meente ook veiliger om voorlopig met een halve baan te volstaan. Mocht de definitieve ijsbaan onverhoopt niet op de nu betrokken plaats komen te liggen, dan zijn de gemaakte kosten nu aan zienlijk lager dan het geval zou zijn ge weest bij de aanleg van een hele ijs baan, die gelijk een wat permanenter karakter zou hebben gehad. Volgens de gemeentelijke woordvoerder zou ook de ijsvereniging „Zwanenburg" niet ongelukkig zijn met de tijdelijke voorziening. Zo kan men eerst de waterdoorlatendheid van de grond en dergelijke eens rustig uitpro beren. van een onzer verslaggevers LEUSDEN - Bij de behandeling van het opnieuw te nemen voorbereidings- besluit voor Achterveld, constateerde de progressief M. Reichert, dat het be sluit eigenlijk een maand te laat werd genomen. Het vorige voorbereidings- besluit voor het betreffende gebied was al enkele weken niet meer geldig, toen de raad donderdagavond praatte over het nieuwe. Reichert vroeg het college of er misschien niet ondertussen een bouwvergunning aangevraagd was. Bijvoorbeeld door bedrijven, die in landbouwwerktuigen doen of zo, sug gereerde Reichert Dat bleek niet het geval te zijn, aldus het college. Waarop de heer Reichert nog even vroeg in de toekomst dergelijke zaken wel tijdig in de raad aan de orde te stellen. EDUCATIEF PLAN De raad is volmondig akkoord gegaan met het voorstel van wethouder G. van Woudenberg (CHU) om te gaan werken aan een educatief plan. De wethouder, die van mening bleek dat er in Leusden een steeds voortschrijdend welzijnsbeleid gevoerd wordt, kon zich in de algemene instemming van de raad verheugen Wel wilden de heren Holl (lijst 6) en Van Maanen (AR/SGP) van het college weten of het educatief plan ingepast wordt in het totale welzijnsplan. Dat bleek het geval te zijn HESSENWEG De heer Bergsma, fractievoorzitter van de VVD, greep de goedkeuring door de raad van het krediet voor de verbetering van de Hessenweg aan, om de Achtervelders te wijzen op de voor delen van de indertijd gerealiseerd ge meentelijke samenvoeging. „De oude gemeente Stoutenburg had dit nooit voor elkaar gekregen", aldus de heer Bergsma En wat verklaarde het Ach- terveldse raadslid Ossendrijver (KVP), die jarenlang gepleit heeft voor de ver betering van de Hessenweg? Juist, dat hij er heel blij mee was. Wethouder Wagenaar (VVD) had enige rekensommetjes gemaakt. Niet alleen wist hij te melden dat de verbete ring 1.2 miljoen gulden gaat kosten, hij becijferde ook dat je voor dat bedrag iedere Achtervelder een kleurentelevisie ter waarde van vijftien honderd gulden kado kon doen. Van de stenen die er nu uitgehaald zullen wor den kun je volgens de wethouder een stadswal van anderhalve meter hoogte rondom het dorp Achterveld leggen. Het percentaqe hele stenen loopt paral lel met het aantal WD-leden in Achter veld. In het nieuwe wegdek, dat van asfalt zal zijn, zullen volgens Wagenaar 90 miljoen kleine steentjes verwerkt worden. „Wie zin heeft om dat na te tellen zou daar vij jaar over doen bij een vijfdaagse werkweek en een snelheid van drie steentjes per seconde", aldus wethouder Wagenaar. Waarop loco-burgemeester W van Zandbrink (KVP) ad rem ..Achterveld wordt dus steenrijk." Overigens wordt de verbetering van de Hessenweg nog een hele ingreep. Volgens Wagenaar vangt men zo spoedig mogelijk aan, maar zullen de werkzaamheden geruime tijd in beslag nemen. Er zal voor worden zorg gedra gen dat de huizen van de aanwonenden en de winkels zo goed mogelijk be reikbaar blijven. NIET MEER ONDER ONS Nu jongstleden zaterdag de heer Ra demaker tot burgemeester van Leusden is geïnstalleerd, is er een einde gekomen aan een burgemeester- loos tijdperk van ongeveer zes en halve maand In die tijd is het college-werk opgeknapt door de drie part-time wet houders onder leiding van loco- burgemeester Van Zandbrink. Zijn mede-wethouders en de loco secretaris mr F. Mikkers vonden dat de heer Van Zandbrink zich van dat karwei zo keurig gekweten heeft, dat zij hem daar aan het einde van de raadsverga dering voor bedankten Wethouder Wagenaar zei tegen zijn collega, „nu we nog onder ons zijn. kan ik nog wel even laten weten dat in het college de golven de afgelopen maanden ook wel eens hoog zijn gegaan Er zijn ook daar af en toe wel strubbelingen geweest, maar we konden toch altijd weer in vriendschappelijke sfeer uit elkaar gaan." Hij vergeleek Van Zandbrink met een bokser in verband met zijn kwaliteiten om uit te delen en te incasseren Zijn lovende woorden liet de heer Wa genaar vergezeld gaan van een tweetal flessen voor het echtpaar Van Zandbrink en een bloemetje voor me vrouw. Vervolgens richtte de heer Bergsma zich namens de raad tot alle drie de wethouders Lof vanuit de raad voor de inzet van de drie heren. Bergsma „We hebben vrijwel niets van de lacune gemerkt, we hebben een hele boel kunnen doen.' Hij overhandigde de wethouders ieder een geschenken - bon In zijn dankwoord aan de raad betrok de heer Van Zandbrink de ambtenaren en de raadsleden, zonder wie het voor het college een onmogelijke taak zou zijn geweest om zonder burgemeester goed te functioneren

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9