uiteindelijk impressie uiteindelijk december 1977 3 doorfred moormann Uiteindelijk is een gezamenlijke uitgave van: Barneveldse Krant, Leusder Krant, Lunters Nieuwsblad, De Stad Nijkerk, De Woudenberger Medewerkenden: Jur van Ginkel, Jan van der Hoeven, Teus van de Kuilen, Fred Moormann, Dick van Rheenen, J. van Rijn, Miny van Scherrenburg, Aad Veth, Bert Vos, Jan de Vries. Foto's: ANP-foto Jan Pit, Johan Sneevliet, Janus Visser. Puzzels: Persbelangen Lay out: Harry Gorter Eindredaktie en produktie: Dick van Rheenen Bert Vos Uitgave: Barneveldse Krantenkombinatie Barneveld. december 1977 Kerstmis in Nederland. Een kerstboom, kerkdienst, kerstlied jes en kalkoen. De religieuze kant, met de geboorte van Chris tus telt voor ons sterk mee. Uit stekend natuurlijk, maar waarom voltrekt deze feestdag en de erop volgende jaarwisseling zich voor zoveel mensen in een landerige sfeer? En heus niet alleen voor eenzamen, bejaarden en al leenstaanden, die een vervanging voor het gezellig sa menzijn zoeken in de bijeenkom sten die door volksstammen goedbedoelende lieden overal worden opgezet Helaas is dat gezellig samenzijn ook elders vaak niet zo gezellig. Zalig zijn de weinigen die met de gebrekkige middelen aan de feestdagen een speciaal tintje weten te geven. Laten we eerlijk zijn, Kerstmis is te weinig féést. Lekker eten en drinken kun je elke dag doen en in een kerstboom zitten maar zó veel kransjes. Bovendien kun je er beter niet teveel van eten, er zijn al genoeg maag en darm klachten zo tegen half januari. Niet al teveel mensen zijn in staat hun honger naar vrede, goede wil en vreugde te ontlenen aan de geboorte van Christus. KERSTMAN Wat ontbreekt dan aan Kerst en Nieuwjaar? Geen kerstman. We hebben Sinterklaas al en één zo'n prettige heilige is meer dan vol doende. Pogingen om de man in gang te doen vinden hebben geluk kig maar weinig succes. Een con currentiestrijd tussen de heilige ruiter en de sleeënde vrolijkerd lijkt me uiterst pijnlijk. Toch zijn er heel wat mensen die aan de goedgeefs heid van Sinterklaas die van de Kerstman hebben toegevoegd In de Angelsaksische landen doen ze dat ook. maar daar is onze Sint on bekend. Een machteloos gebaar om de geef- en neemexplosie van begin december aan het eind van diezelfde maand nog eens dunnetjes over te doen. In een kerstman en nóg meer ca deautjes hoeven we het dus niet te zoeken. Te vrezen valt dat we het met kerstboom en lekker eten zullen moeten blijven doen en de extra's in onszelf moeten ontdek ken. Niet dat dat eenvoudig is. In vroeger, simpeler tijden kon iemand nog denken dat als alle mensen van goede wil zijn er vrede op aarde zal heersen Helaas blijkt elke dag dat over de hele wereld de definities van goede wil nogal uiteen lopen en dat over vrede ook vreemde ideeën de ronde doen. Vroeger was dat ook wel zo. natuurlijk, maar toen wist je dat tenminste niet. Met goede wil moet je trouwens ook uitkijken tegenwoordig. Met een groot gebaar je portemonnee trekken om een arme sloeber uit de narigheid te helpen kan nog wel. maar dat gebeurt al georganiseerd en het hele jaar door. Nuttig, maar de diepe persoonlijke bevrediging om een aparte medemens uit diepe nood te hebben geholpen ontbreekt. En geen enkele arme sloeber is sloeberig genoeg om je geen blauw oog te slaan als je hem een tientje probeert te geven. Gelijk heeft 'ie natuurlijk Niemand in Ne derland hoeft meer te leven van de charitas van een ander, ledereen heeft recht op een bestaansmini mum Met hoop is het al even slecht gesteld Diepe wanhoop komt niet meer voort uit materiële nood Wanhoop genoeg, maar die hef je niet op met je portemonnee. Wer keloze mensen, gedeprimeerde mensen, rusteloze mensen moeten al een heel ingewikkeld soort hoop koesteren. En mensen die het ,,goed hebben" en toch ontevreden zijn. wéten niet eens waarop ze moeten hopen. En wie nou denkt dat hier de op lossing volgt om het Kerstfeest meer inhoud te geven heeft het mis Je kunt moeilijk slechte economi sche omstandigheden wensen om de eenvoudige vreugden met Kerstmis terug te brengen. Zelfs onze traditie van gezelligheid speelt ons parten. Wat voor speciaals heeft een familiefeest als je al ge wend bent gezellig bij elkaar te knuddelen? Tolerantie, ook al zoiets. Als je er toch al geen ge woonte van maakt andersdenken den te belagen, wat is er dan spe ciaal aan vergevingsgezindheid met Kerstmis? Het blijft landerig ENGELAND Ik zou best in Engeland Kerstmis willen vieren. Ze hebben daar niet eens een woord dat ons begrip ge zelligheid helemaal dekt De mensen zijn vriendelijk genoeg, maar uithuizerig en familielieden zijn minder geneigd bij elkaar te kruipen. Eigenlijk bestaat er weinig verschil tussen de houding tegen over familieleden en die tegenover vrienden en kennissen. In die om standigheden geeft Kerstmis een mooie gelegenheid om de banden wat nauwer aan te halen tussen dierbaren. De tegenstellingen zijn ook wat groter. Dat is dan te wijten, denk ik, aan de beroerde economi sche situatie. Toen de mijnwerkers met lang geleden een staking hielden voor hogere lonen (niet on terecht als je met honderdvijftien gulden in de week een gezin moet onderhouden) ontlokte dat een taxi-chauffeur de opmerking dat er maar eens hard over gedacht moest worden om daar met het ge weer in de hand een eind aan te maken Ongezellig noem ik dat, maar met Kerstmis heeft zo'n man alle ruimte om wat prettiger gedach ten tegenover de medemens te koesteren. SIMPEL Betere mensen dan ik zullen daar anders over denken, maar ik vrees dat het met het verdwijnen van de simpele tegenstellingen rijkdom - armoede, vreugde - verdriet een stuk moeilijker is geworden Kerstmis tot een belevenis te ma ken. Daarom ben ik gek op kerstverha len Als het dan te moeilijk voor me is om uit mijn armoedig ge voelsleven de in aanmerking ko mende emoties te halen en de buitenwereld niet meewerkt dan zal ik het daarmee moeten doen. En ik kan het iedereen die met dezelfde problemen kampt aanraden Vroeger had ik op die bleke kerstmorgen, als iedereen met de ziel onder de arm liep, een donker, somber boek in mijn handen, waar van ik jaren heb gedacht dat het ..Kerstspoken" heette. Er stond ..Kerstsproken maar de letters staken nauwelijks af tegen de kaft en de inhoud maakte het misver stand begrijpelijk doodsbleke, koude geesten kwamen in bijna ieder verhaal voor en dienden om de levenden te waarschuwen met hun eigen bandeloze levenswandel als voorbeeld. De hoofdpersoon had het meestal erg onplezierig (het waren oude verhalen en zij weerspiegëlden van de hardheid van het leven) en de afloop, altijd op kerstavond, bracht wel een beetje troost, maar toch nooit een oplossing voor alle problemen. De verhalen brachten me in een prettig melancholieke stemming die ik uit stekend bij het Kerstfeest vond passen. STEMMINGEN Later ben je wat minder gevoelig voor stemmingen, en zie je wel in dat er een behoorlijke dosis melo- dramma in de meeste kerstverha len zit. Maar zij blijven nog altijd te gemoet komen aan mij heimwee naar simpele emoties. Pas later ook stuitte ik op de kerstverhalen van Charles Dickens en het boek komt elk jaar zo tegen de feestdagen als vanzelf uit de kast Nou geloof ik niet dat ze nog veel gelezen worden en eerlijk gezegd zijn de meeste ook vrij taai naar moderne begrip pen, maar één ervan is klassiek en is nog even leesbaar als toen het honderdvijfendertig jaar geleden onder de eenvoudige titel ,,Een kerstverhaal in proza" (A Christmas Carol in prose) het licht zag Wat het verhaal nou zo speciaal maakt is moeilijk te zeggen Het volgt precies het bekende stramien van kerstverhalen, tot en met de oude slechterik die tot inkeer komt. Scrooge is een oude gierigaard, die zich met succes verzet tegen ieder een die poogt zijn betere ge voelens tot leven te wekken Als dat zou lukken werd zijn eigen leven en dat van anderen in zijn omgeving onmiddellijk een stuk plezieriger Iedereen ziet dat, ziet al het goeds dat Scrooge zou kunnen doen met zijn geld. alleen Scrooge ziet het niet en er zijn maar liefst vier geesten nodig om hem te bekeren En er is een Dickens nodig om zo trefzeker in te spelen op het verlan gen van de lezer naar simpele goedheid ..Marley was dood, om daarmee te beginnen. Hieromtrent bestaat niet de minste twijfel. De akte voor zijn begrafenis was ondertekend door de geestelijke, door de kos- tenvoorzanger, door de begrafenis ondernemer en de eerste rouwdrager Scrooge on dertekende haar En Scrooge's naam was solvent aan de beurs voor ieder stuk, waarop hij zijn handtekening beliefde te zetten De oude Marley was zo dood als een deurnagel". Lees 'ns een kerstverhaal.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 23